Auto-Poppe Walcheren PllJflIPlLt Eerste 'terroristen' terecht in Roemenië Vrijlating Nelson Mandela lijkt nu kwestie van weken DDR-overleg met oppositie opgeschort SPRUITEN EN VARKENSLAPPEN (32 Patiëntenbond vecht staken behandeling Ineke Stinissen aan Hogere hypotheekrente levensverzekeraars Zeeland helpt! mÊÊÊmÊÊÊmmÊÊÊÊÊÊÊÊm^ Compromis in kabeljauwvangstvete fill Mpr Weinig verandering mMUt» !33e jaargang no. 7 Jinsdag 9 januari 1990 NÜ GROTE KEUZE IN BETROUWBARE GEBRUIKTE AUTO'S 5aker naar vloskou en ïaar Praag Minder kisten Brede discussie over verkeer Tunnelgeld mm mm Kano-routes Post koopt duo Rooks/Theunisse Cambodja achter plan Australië Echtgenote optimistisch na gesprek Spruiten, net 7 50 gram Magere varkenslappen, 500g^4.49 "7QQ kilo .2 3 4 b 13r49- sZs 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Vanochtend plaatselijk mist. Over het algemeen veel bewolking en rond de middag mogelijk wat lichte neerslag. Matige tot vrij krachtige zuidwestelij ke wind. Temperatuur 8 graden. ANWB-gekeurd èn Bovaggarantie Gildeweg 22 - Vlissingen w- VRIJDAG AVOND KOOP AVOND HAAKSBERGEN (ANP) - Het bestuur van de Nederlandse Patiënten Vereniging (NPV) heeft maandagavond besloten een kort geding aan te spannen om de artsen van het ver pleeghuis Het Wiedenbroek in Haaksbergen er toe dwingen de behandeling van de coma-patiënt Ineke Stinissen te her vatten. Directeur G. van de Berg van de NVP heeft dit be kendgemaakt. De NVP stapt naar de rechter „omdat de patiënt haar wens over de levensbeëindiging niet zelf kenbaar heeft kunnen ma ken. Gezondheidsrechtelijk is dat niet geoorloofd", zo ver klaart directeur Van de Berg van de NPV. Hij vreest dat van dit soort levensbeëindigingen „een olievlekwerking uitgaat." Nederland begeeft zich hiermee volgens hem op een hellend vlak. „De rechter moet deze ontwikkeling voorkomen door het Wiedenbroek tot de orde te roepen", zo stelt Van de Berg. Bij welke rechtbank het kort geding van de NPV dient was maandagavond nog niet bekend. De artsen van het Wiedenbroek hebben de behandeling van Ineke Stinissen maandag gestaakt. Het bestuur van het ver pleeghuis heeft hen hiervoor de ruimte gegeven na een uit spraak van het gerechtshof in Arnhem. Die komt er op neer dat het stoppen met het toedienen van vocht en voeding een verantwoordelijkheid van de medici is. IJMUIDEN - Boze kabeljauwvissers blokkeerden gisteren gedurende enige tijd de sluizen van IJmuiden. Er kon geen schip in of uit foto ANP/Frans van der Linde WASHINGTON (AFP) - De Ame- ikaanse minister van buiten- tndse zaken, James Baker, aat op 6 en 7 februari naar Mos- ou voor besprekingen over een kkoord inzake beperking van e strategische kernbewape- ing. aker wil dan ook naar Praag m de steun van de Amerikaan- regering aan de nieuwe Tsje- loslowaakse regering te betui- ;n. e ministers treffen elkaar daar- aast op 13 februari in Ottawa aar een conferentie wordt ge- ouden over het „Open Skies- roject". Vissers geven blokkade op DEN HAAG/IJMUIDEN (GPD) Minder dan een uur hadden vertegenwoordigers van het ministerie van Visserij en een delegatie van de boze kabel- jauwvissers nodig om tot een akkoord te komen. Weliswaar blijft het totale quotum te vis sen kabeljauw voor dit jaar on veranderd. Maar de vissers mo gen bij wijze van experiment wel langer op zee blijven en ook meer kistjes per reis aanvoeren. Dat bespaart de vissers kosten aan brandstof en onderhoud. Hiermee was hun voornaamste bezwaar tegen de nieuwe zeeda gen- en kistjesregeling wegge nomen. De overeenkomst, gisteravond rond acht uur gesloten op het ministerie van Visserij in Den Haag, betekende dat de blokka de van de sluizen van IJmuiden kon worden opgeheven. Die was gisteren in alle vroegte gelegd door circa 25 kabeljauwvissers uit IJmuiden, Scheveningen, Harlingen en Lauwersoog. Voor waarde voor het overleg was wel dat de blokkade zou worden op geheven. In eerste instantie leek de eis van het ministerie niet te worden ingewilligd, maar uitein delijk besloten de vissers de blokkade een uur op te schorten. Daarmee was de weg vrij voor de onderhandelingen. De vissers protesteerden tegen de verlaging van het aantal da gen dat op rondvis zoals kabel jauw en wijting mag worden ge vist. Per 1 januari is dat aantal voor boten groter dan 600 pk te ruggebracht van 172 naar 150 dagen. Bovendien mogen zij niet meer dan 50 kisten rondvis per reis aanvoeren. Dat is tien kisten minder dan verleden jaar. Volgens de vissers maken deze bepalingen het onmogelijk de visserij op rondvis nog langer rendabel uit te voeren. Als de scholen vis zich ver uit de kust bevinden, betekent dat een lan ge reis voor een relatief kleine opbrengst. Niet alleen slokt het heen en weer varen het meren deel van het aantal zeedagen op, bovendien mag er relatief weinig vis in een keer worden gevangen. Deze maatregel treft vooral de Het kabinet wil eerst een 'maat schappelijke discussie' over de verkeersproblemen alvorens concrete besluiten te nemen. Ze zal een nota uitbren- gen, die moet dienen O als uitgangspunt. w De bouwers van de Kanaaltun nel tussen Frankrijk en Enge land willen geld zien. In een pro ces tegen de opdrachtgever ei sen ze betaling van 130 miljoen gulden aan on- C betaalde rekeningen. w ENGELANÓ London vm? Dovej;! fCalaisL - FR/ 2 3] C_ De Zeeuwse Waterschapbond wil in principe meewerken aan de aanleg van kano-routes in Zeeland, mits rekening wordt gehouden met de belangen van andere recreanten en de water schappen. Dat heeft de bond la ten weten in een brief aan gedeputeerde sta- Q ten. w grotere visserschepen, van 600 pk of meer. Braks heeft nu be paald als proef voor het eerste kwartaal het aantal zeedagen uit te breiden van 38 naar 43. Verder wordt het aantal aan te voeren kisten verhoogd naar 60. Daarmee worden langere reizen mogelijk en dat drukt weer de kosten. Voorwaarde is wel dat het voorgeschreven quotum niet wordt overschreden. Dat be draagt voor dit jaar 11.475 ton te gen 13.840 in 1988. Driejaar gele den mochten de kabeljauwvis sers nog 20.000 ton opvissen. De Nederlandse wielerploegen roerden zich danig op de trans fermarkt. Peter Post lijkt met het aantrekken van het duo Rooksl Theunisse de grote winnaar. Jan Raas versterkte zich met sprin ter Vanderaerden en klassementsrijder C Winnen. I w DEN HAAG (ANP/KRF) - De Nederlandse levensverzeke raars verhogen morgen (woensdag) de rente op nieu we hypotheken met 0,3 pro cent. De basisrente komt dan op 8,8 procent. Deze ren te geldt voor hypotheken met gemeentegarantie en voor leningen tot maximaal 75 procent van de executie- waarde, met rentebetaling per maand achteraf, aldus de verzekeraars. De stijging houdt verband met het stijgende renteni veau van de afgelopen tijd. Deze leidde al eerder tot ren teverhogingen bij banken en soortgelijke instellingen. De Amerikaanse banken hebben maandag hun rente verlaagd. First National Bank of Chicago besloot als eerste tot een verlaging van haar belangrijkste renteta rief, de prime rate, van 10,5 tot tien procent. De stap van First National werd al gauw gevolgd door andere ban ken. UKAREST (AFP) - Een bevel- ebber van de militie van Sibiu maandag veroordeeld tot ne en jaar gevangenisstraf we ens poging tot moord, zo is uit 'elingelichte bronnen in Buka- ;st vernomen. Het vonnis werd eveld tijdens het eerste proces ;gen „terroristen" dat werd ge- ouden sinds de val van dicta- >r Ceausescu. evelhebber Ion Bundea was er- an beschuldigd te hebben ge- 'hoten op een vijftal legeroffl- eren, waarbij er één gewond takte. andaag volgt een proces tegen andere terroristen" uit Sibiu, aar een bloedige strijd heeft ge- oed tussen leden van de Secu- tate, de geheime politie van eausescu, en eenheden van het oemeense leger. De beklaag- en verschijnen voor een mili- lir tribunaal en worden via een aoedprocedure berecht. De ieuwe machthebbers in Roe- lenië hebben, na de executie an Ceausescu en zijn vrouw, de oodstraf afgeschaft, ijdens de omwenteling in Roe- lenië zijn niet meer dan 10.000 oden gevallen, zo heeft een lid an het Front voor Nationale edding maandag verklaard in ?n vraaggesprek met het Fran se persbureau AFP. Het aantal van 64.000 dat eerder was ge noemd, omvatten ook alle exe cuties die de afgezette dictator Nicolae Ceaucescu sinds 1965 had laten uitvoeren, aldus Silviu Brucan. Alle Roemenen kunnen voor taan vrij naar het buitenland rei zen en zich een paspoort aan schaffen dat geldig is voor alle landen van de wereld. Dit heeft het Front voor Nationale Red ding maandag bij decreet be paald. BANGKOK (AP) - De Cambod jaanse regering heeft maandag ingestemd met het Australische voorstel om de Cambodjaanse regering te vervangen door een interim-bestuur van de Ver enigde Naties, dat verkiezingen zou moeten uitschrijven. Volgens het Australische plan zou een VN-team van 200 men sen Cambodja moeten besturen en verkiezingen moeten organi seren voor een regering van na tionale eenheid. Advertentie Redt de moeders uit het rampziekenhuis van Cluj. Stichting PZC Helpt... i.o. Met vermelding Actie Roemenië Stort nu! KAAPSTAD - Een stralende Winnie Mandela verlaat de Floris Verster-gevangenis bij Kaapstad. De vrijlating van haar man, ANC activist Nelson Mandela, zou nu echt op handen zijn (foto APIAdil BradlowI Van onze correspondent) JOHANNESBURG - De vrouw van de gevangen ANC-leider Nelson Mandela is er van overtuigd dat de vrij lating van haar man op han den is. Winnie Mandela be zocht haar man gisteren in zijn bungalow op het terrein van de Victor Verstergevan- genis in Paarl, in de Kaappro vincie. Na afloop zei ze dat ze voor het eerst de consequenties van zijn vrijlating hadden bespro ken. Mevrouw Mandela noem de geen datum, maar zei dat de vrijlating van haar man, die meer dan 27 jaar gevangen zit, geen maanden meer zal duren. Dit is in overeenstemming met speculaties dat president Frederik de Klerk begin vol gende maand bij de opening van het Zuidafrikaanse parle mentairejaar de vrijlating van Mandela zal aankondigen. Het bezoek van Winnie Man dela viel samen met de 78ste verjaardag van de zwarte be vrijdingsbeweging ANC, de oudste politieke organisatie in Zuid-Afrika. De secretaris-ge neraal van de beweging, Al fred Nzo, die de door een be roerte getroffen president Oli ver Tambo vervangt, heeft ter gelegenheid daarvan 1990 uit geroepen tot 'het jaar van de acties van het volk voor een democratisch Zuid-Afrika'. In Zuid-Afrika was met enige spanning naar zijn verklaring uitgekeken, - er was gehoopt op een aanbod tot een staakt- het-vuren -, maar Nzo beklem toonde opnieuw dat de gewa pende strijd onderdeel van de strategie tegen Pretoria blijft. Het ANC is bereid om met de regering te onderhandelen, maar dan zal de beweging de zelfde rechten moeten hebben als de regerende Nationale Partij. Het ANC is sinds 1960 in Zuid-Afrika verboden. OOST-BERLIJN (RTR/DPA) - De ronde-tafelgesprekken tus sen de Oostduitse regering en de oppositie over de rol van de ge heime politie zijn maandag voortijdig beëindigd en ver schoven naar 15 januari. Tijdens de bijeenkomst werd ge sproken over de opheffing van de gehate Stasi en het plan van de regering om een nieuw ge heim politie-apparaat op te rich ten. De oppositie wilde overtui gende bewijzen dat de Stasi in derdaad ontmanteld is en niet langer toegang heeft tot zijn wa penarsenalen. Nadat regerings vertegenwoordigers niet in staat bleken een aantal vragen tot te vredenheid van de oppositie te beantwoorden, eiste deze de komst van premier Hans Mo- drow. De regeringsleider bleek echter al op weg te zijn naar de Bulgaarse hoofdstad Sofia voor een Comecon-vergadering. Toen dit bekend werd stemden 24 van de 34 aanwezigen voor beëindi ging van de zitting. Markus Meckel van de opposi tiegroep de Sociaal-Democraten zei dat het geduld opraakte. „Als we volgende week geen ant woord op onze vragen krijgen, zullen we het volk weer oproe pen de straat op te gaan", zo dreigde Meckel. In Leipzig gingen maandag naar schatting 150.000 mensen de straat op om te protesteren te gen de macht die de communis ten nog steeds hebben. Veel mensen geloven dat de commu nisten geruchten over de op komst van neo-Nazi's aanmoedi gen als excuus om de macht van de partij te versterken en de Sta si te handhaven. In spreekkoren riepen de betogers ook op tot hereniging van de beide Duits- landen. Franz Schönhuber, de leider van de Westduitse extreem-rechtse Republikaner-partij, is maan dag de toegang tot de DDR ont zegd. Dit heeft zijn partij in Mün- chen bekendgemaakt. (Advertentie) 1^1 zo los te knippen of uit de krant te halen (Advertentie) Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1