er schoore Lex Harding in de knel bij Véronique idystad aan op inbraken Konvooi staat bij grens Hongarije Kabelexploitanten in problemen door einde van TV10 11 Zeeland helpt! UUR F^OSË^CÈ Nog te veel invloed in Roemenië en DDR Soms lichte regen 233e jaargang no. 6 Maandag 8 januari 1990 KODAK EXPRESS OUALITY CONTROL Vrachtverkeer krijgt aparte rijstroken fcritse acteur in Charleson jverlijdt aan gevolgen aids \erziening inbraakverzekering bepleit ■uitwerk FNV-actie tegen metaalwerkgevers Journaaltaal Meijer Van den Ham Indoor Zeeland Man komt om bij verwisselen van achterwiel ACOM pleit bij bezuinigingen voor afschaffen van dienstplicht DE NOBELAER Temperatuur 8 graden. Matige zuid westen wind. Veel bewolking en af en toe lichte regen of motregen. KWALITEITSKLEURENFOTO'S KLAAR TERWIJL JE WINKELT! OES MIDDELBURG VLISSINGEN HULST ZmKZBE ijEN HAAG (GPD) - Het vrachtverkeer krijgt over twee jaar op de autosnelwegen in de buurt van Amsterdam en Rot terdam aparte rijstroken. Het |11 vooralsnog om een proef glian. De experimenten worden ^mgekondigd in de nieuwe ver van het Structuurschema erkeer en Vervoer. Dndom Amsterdam en Rotter- [im is het aantal files in de laat- jaren zo sterk toegenomen, fit Rijkswaterstaat het vracht- trkeer tegemoet denkt te kun- jn komen door het over aparte (stroken te leiden. j| larlijks lopen de wegtransport- brdrijven honderden miljoenen vllies op als gevolg van wegver- sjoppingen waarin hun vracht wagens vastlopen. Rijkswater- sl aat hoopt ze die wachttijden te tJ 'sparen door vrachtwagens o| rer daarvoor gereserveerde rij- T-oken langs de files heen te lei- ln. Op een aantal wegen lopen proeven met autobussen die al dan niet over de vlucht- rook de rijen wachtende per- Inen- en nu ook nog vrachtau- l's voorbij rijden. >NDEN (AP) - De in Schotland |boren acteur Ian Charleson, schitterde in de film lhariots of Fire" en on- igs nog in een Hamlet-toneel- loduktie van het Londense Na tional Theatre, is zaterdag- ^ond overleden in zijn huis in Inden. De 40 jaar oude Charle- H» had aids. Ijn agent Michael Whitehall zei Jndag dat Charleson een moe- Ke strijd tegen zijn ziekte had Tstreden en tenslotte was be reken aan een ernstige vorm In bloedvergiftiging. Lex Harding HILVERSUM (GPD) - De komst van zoveel sterren zou een di recteur van een commerciële omroep gelukkig moeten stem men. Zo niet Lex Harding van RTL Véronique. Achter de schermen woedt een machts strijd tussen 't huidige Véroni que van Harding en de fabriek van Joop van den Ende in Aals meer. Harding is boos, omdat het Lu- xemburge moederbedrijf CLT de beslissende slag met Van den Ende sloeg zonder hem daarbij te betrekken. Zijn boosheid is te begrijpen, want hij moet vrezen voor zijn baan. Van den Ende moet absoluut niets weten van de huidige programmering. Hij vindt die veel te groepsgericht en te lawaaierig en hij houdt al helemaal niet van de pseudo- porno waarmee Véronique het publiek probeert warm te krij gen. Daar passen zijn conventio nele, maar zeer populaire fami lieshows niet tüssen. De leiding van CTL, die de popu lariteit van haar 'Nederlandse dochter' graag ziet toenemen, vindt alles best. Van den Ende eiste naar alle waarschijnlijk heid een grote vinger in de pap van Véronique. De kans zit er in dat Harding daardoor zijn al leenheerschappij gaat verliezen, of zelfs moet vrezen voor zijn baan. Hardings penibele positie werd vrijdag al duidelijk. In plaats van de welbespraakte ex-disc- jockey en ex-radio-directeur van Veronica verscheen in het Hil- versumse gebouw van Véroni que CLT-directielid Henri Roe mer. Hij gaf in gebroken Engels commentaar op het contract, dat vanaf 16 februari sterren als Jos Brink, Hennie Huisman en Sandra Reemer aan het Luxem burgse tv-imperium bindt. Véronique-woordvoerder Eve raars: Harding is niet ontsla gen, heeft geen ontslag genomen en is absoluut blij met de komst van de nieuwe programma's, ook al was hij niet op de hoogte van alle details.". Toch wilde ook Everaars niet ontkennen dat er problemen rond Harding zijn gerezen. Nog deze week zal de directie van CLT met hem praten. Veronica-directeur Rob Out zegt dat Harding zich bezint op zijn positie. Hij heeft nooit ge loofd in het Véronique-verhaal: „Ik wilde daar niet heen, omdat ik weiger zetbaas te zijn van de Luxemburgers. In feite is de po sitie van Lex niet méér dan die van een worstverkoper bij de He- ma." Mocht Harding zelf ontslag ne men, dan kan hij in elk geval bij zijn oude werkgever Veronica te recht. Ingewijden gaan er vanuit dat in dat geval Van den Ende wel eens Véronique-directeur zou kunnen worden. Verzet tegen communisten BUKAREST/OOST-BERLIJN (RTR/AFP/DPA) - Oppositiebe wegingen in Roemenië en de DDR hebben zondag geëist dat de invloed van communisten in de overgangsregeringen van beide landen wordt vermin derd. Roemeense studenten dreigen met nieuwe massale be togingen, terwijl de Oostduitse beweging Neues Forum voor volgende week maandag een nationale staking voorbereidt. De Roemeense studenten, die een belangrijke rol speelden bij de val van Ceausescu, dreigen opnieuw in beweging te komen uit onvrede over de nieuwe machthebbers. Intussen over weegt het bewind de voor april toegezegde verkiezingen uit te stellen. Meer dan 3000 studenten be toogden in Bukarest. „Wij kun nen Timisoara herhalen. Wij kunnen Bukarest herhalen", zo riep een student de menigte toe in een verwijzing naar de steden waar tijdens de revolutie het zwaarst is gevochten. „Wij heb ben ons bloed gegeven voor onze vrijheid. Niemand heeft het recht ons de vrijheid te ontne men", zo onderstreepte een van de sprekers de bereidheid van de studenten waakzaam te blijven totdat er een echte democratie is gevestigd. Veel bijval was er voor studen tenleiders die betoogden dat na de komende vrije verkiezingen de nieuwe regering geen enkel lid van de communistische par tij meer zou mogen omvatten. Casimir Ionescu, vice-voorzitter van de uitvoerende raad van de CNR, verzekerde de studenten dat rekening zal worden gehou den met hun eisen. Hij zei naar de demonstratie te zijn gekomen uit sympathie met de studenten. De president van de raad, Ion Iliescu, riep de bevolking in een televisietoespraak op de een heid te bewaren. „De erfenis van het oude regiem drukt zwaar op ons. Met grote moeite hebben wij onze vrijheid herwonnen. Tot iedere prijs moeten wij haar zien vast te houden." Vice-president Dumitru Mazilu liet weten dat de regering wil na denken over uitstel van de voor april geplande verkiezingen. Nieuwe partijen klagen dat zij meer tijd nodig hebben om zich te organiseren. Neues Forum, de grootste oppo- (Slot zie pag 3 kolom 6) EN HAAG (GPD) - De pre- les voor inbraakverzekerin- |n moeten verder op de hel- Er wordt bij het bepalen va i de hoogte te weinig geke- ke naar de kans op inbraak in B verschillende gemeenten. Zo Bmen Rotterdam en Utrecht let voor in de top-20 van risi- B-steden. Toch betalen de«in- pners de hoogste premies. Dat elde woordvoerder Van der iijden van de Consumenten- knd dit weekeinde voor de ra- Ve n der Meijden reageerde hier mee op een onderzoek door twee medewerkers van het ministerie ®n Justitie naar het inbraak-ri sk in de Nederlandse steden, ffearuit bleek dat inwoners van wlystad de grootste kans lopen. Ne Lelystad is Nijmegen de ge meente waar verhoudingsgewijs Bt meest wordt ingebroken. Hnsterdam neemt de derde plaats in. onderzoekers geven in hun Bblicatie in het blad Samenle- Big en Criminaliteit aan de ver- Bkeraars het advies hun pre- Bestelling voor inbraakverze- Bringen aan te passen. Te elijkertijd bepleiten de on- Brzoekers ook wat meer eigen Btiatief bij de bewoners zelf. Beter hang- en sluitwerk zou al toi een belangrijke daling van jjft aantal (geslaagde) inbraken Minnen leiden. De verzekeraars gmnen aan een betere beveili ging bijdragen door lagere pre- ®es te berekenen aan mensen die hun zaakjes wat dat betreft ed in orde hebben. Lelystad is in het onderzoeks- jaar 1988 in gemiddeld 1 op elke ij tot 13 huizen ingebroken. Dat is i n ruim 8 procent van alle wo- jSngen. Over het hele land gere kend werd in 1988 in 1 op de 50 huizen ingebroken (een inbraak- Bico van ruwweg 2 procent). Njjmegen, in het vorige onder- ëksjaar 1986 nog eerste met In inbraakrisico van 7 procent, SÖoorde in 1988 ruim 6 procent (1 B elke 16 huizen). In Amster dam kreeg 1 op elke 20 woningen M 1988 een inbreker op bezoek (4,9 procent), ongeveer even veel |f bij het vorige onderzoek. Woningen 'scoorde' 4,33 pro- Bit, Diemen 4,23, Muiden 4,14, Seuwarden 4,07, Naarden 4,05 sfi Hilversum 3,98 procent. Bre in (in 1986 nog de derde gemeen- II met het hoogste inbraaksisi- a' kwam in 1988 pas op de tien de plaats met 3,94 procent (1 op elke 25 huizen). Op de lijst van 25 gemeenten met het grootste inbraakrisico komen verder voor: Tilburg, Broek in Waterland (slechts 34 inbraken maar een totaal van iets meer dan 1000 huizen en daardoor procentueel hoog sco rend), Huijbergen (ook 'slechts' 23 inbraken maar op in totaal zo'n 700 woningen), Deventer, Den Haag, Nieuwegein, Bloe- mendaal, Arnhem, Bussum, Maastricht, Maarn, Hoogezand- Sappemeer, Ilpendam, Eemnes en Almelo. In al deze gemeenten lag het aantal inbraken op ge middeld 1 op elke 28 tot 32 wo ningen. BUKAREST - Studenten maken het V-teken tijdens de betoging in Bukarest (foto AP) PARNDORF (ANP) - Het trans port van negentig vrachtwa gens met 175.000 voedselpak ketten voor Roemenië stond de afgelopen nacht aan de Hon gaarse grens. Zo kunnen de chauffeurs van een goede nacht rust genieten en vandaag over dag door Hongarije naar Roe menië rijden. De konvooilei ding heeft dat zondagavond be sloten. Oorspronkelijk was het plan om de nacht al in Hongarije door te brengen en mogelijk zelfs vlak bij de Roemeense grens. Daar is van afgezien, omdat de chauf feurs al twee lange rij dagen ach ter de rug hebben. Om vandaag zo vroeg mogelijk te kunnen ver trekken, zijn de grensformalitei- ten al zondagavond geregeld. Het konvooi vertrok zaterdag, vanaf de grenspost Bergh. De stoet is uitgezwaaid door minis ter van verkeer May-Weggen. Zij noemde het transport „een fan tastische klus. De Nederlandse bevolking staat achter u". De reis verliep tot gisteren nage noeg zonder problemen. Bij Dortmund raakte een aantal chauffeurs de weg kwijt, maar zij werden snel via de 27 MC-zen- dertjes weer in juiste banen ge leid. Eenmaal in Roemenië splitst het konvooi zich in drieën. Elke groep zal dan een gedeelte be voorraden binnen het aan Ne derland toegewezen hulpgebied. Dat ligt tussen de steden Sibiu en Brasov. Een team van het Ro de Kruis heeft de verdeling van de pakketten voorbereid. De chauffeurs maken zich niet zo druk over de tegenstrijdige berichtgeving over de noodzaak van de voedselpakketten. „Ach, de meesten waren vorige week op pad voor hun baas en hebben dat allemaal niet gehoord. We hebben gezien dat de Roemenen het niet al te breed hebben. Op het platteland, waar wij heen gaan is het altijd nog slechter. Een woordvoerder van het Rode Kruis benadrukte bij het vertrek dat de pakketten „een geweldi ge hulp zijn voor de Roemeense bevolking. Laat u niet van de wijs brengen door andere berich ten. Ze zijn echt nodig". De vrachtwagens vormen een 'slang' van zeven kilometer. De Westduitse regering gaf speciale toestemming tijdens het week einde door de Bondsrepubliek te rijden. HAREN (ANP) - De Industriebond FNV heeft zaterdag actie gevoerd bij de werkgeversorganisatie in de metaal FME in Haren. Leden van de Industriebond pakten het gebouw van de werkgevers in met rode linten. Het ging om een symboli sche actie tegen voorstellen van de werkgevers om van de zaterdag weer een normale werkdag te maken. Behalve intrekking van het voorstel om weer op zaterdag te gaan werken eisen de werknemers behoud van de huidige VUT-regeling en van de ziektewetaanvullingen. „Bovendien verwachten we van werkgevers in zowel de Groot- als Klein- metaal dat ze meer tegemoetkomen aan de eis van een loons verhoging van vier procent en van twee procent voor andere maatregelen om het werken in de metaal aangenamer te ma ken". De woordkundigeprofessor P. van Sterkenburg heeft de taal van het NOS-journaal onder zocht. De Leidse hoogleraar is niet erg onder de indruk van het woordgebruik van de journaal- ploeg. Hij vindt de spreektaal van het O Jeugdjournaal beter. b Herma Meijer heeft tijdens de nationale afstandskampioen schappen schaatsen verrassend het vaandel overgenomen van 'golden girl' Yvonne van Gen- nip. Marieke Stam viel op pijnlij ke wijze door de mand. Bij de heren ging de ti tel naar Ben van der Q Burg. w Vlissingen verloor zaterdag voor de Zeelandcup tegen afde- lings eersteklasser FC Dauwen- daele. Gisteren herstelde de hoofdklasser zich door een 2-0- zege op NEC. Harry van de Ham scoorde beide doelpunten. Indoor Zeeland kan met een ge rust hart aan de toekomst gaan werken. Alleen de plaatsen voor het grote publiek bleven zelfs za terdag hier en daar angstig leeg. De plastic VIP-stoelen waren tot de laatste plaats bezet. De Zeeuwse Ineke van Eyzeren won de Zilveren Mossel-tro fee, Emïle Hendrix won de Gouden Mos- O sel. I O HILVERSUM (GPD) - De helft van de 150 kabelexploitanten in ons land is in de problemen ge raakt, nu TV10 heeft besloten niet uit te zenden. De directie zag daarvan af, toen vrijdag be kend werd dat de sterren van Joop van den Ende hun kunsten voor concurrent Véronique zul len vertonen. De circa 75 getroffen kabelex ploitanten hebben het afgelopen jaar veel geld geïnvesteerd om het 'sterrennet' door te kunnen geven. Er werd een contract ter waarde van vijf miljoen gulden voor een periode van vijfjaar ge sloten met het Zweedse Esselte, dat een kanaal had vrijgemaakt voor TV10. De Zweden kunnen nu het contract niet nakomen, met alle gevolgen vandien voor de kabelbeheerders. De Zeeuwse kabelexploitant Ze- katel behoort niet tot de groep van gedupeerden. Directeur A. M. Kannekens deelt desge vraagd mee dat Zekatel niet heeft geïnvesteerd. De opzet was, daar pas toe over te gaan wanneer TV10 zou worden gele galiseerd. In dat geval zou Zeka tel een bedrag van één a ander- DRACHTEN (ANP) - De 22-jari- ge Geert van der Schaaf uit Drachten is zaterdag in zijn woonplaats verongelukt. Het slachtoffer was in een garage van een transportbedrijf in Drachten bezig met het verwis selen van een achterwiel van een vrachtwagen. Bij het verwijde ren van de krik is de man door de twaalf ton wegende vrachtwa gen, waarvan de motor draaide en in de versnelling stond, over reden. Enige uren na aankomst in het ziekenhuis is hij aan de op gelopen verwondingen overle den. half miljoen gulden hebben uit gegeven, aldus Kannekens. De vereniging van kabelexploi tanten Vecai is inmiddels met Esselte in onderhandeling getre den, aldus voorzitter J. Een hoorn. „Er zijn twee mogelijkhe den. Ofwel Esselte stelt een al ternatief programma samen. Of wel zij moeten over de brug ko men met een schadevergoe ding." Als vervanger voor TV10 denkt Eenhoorn vooral aan abonnee-tv. HILVERSUM (ANP) - Voorzitter W. Gooijers van de ACOM, de CNV Bond voor beroepsmilitai ren, noemde zondag voor de ra dio uitlatingen van minister Kok van Financiën over de mo gelijkheden om te bezuinigen op Defensie voorbarig. Volgens hem dienen eerst de uitkomsten van ontwapeningsoverleg in We nen afgewacht te worden. Als het echter tot bezuinigingen komt, dient volgens de ACOM- voorzitter allereerst het „be staan van de dienstplicht aan de orde te worden gesteld". Advertentie vanaf vandaag de hele wintercollectie 1989 van dames- en kinderkleding accessoires en schoenen 50% korting (v.a. 13 uur open) Advertentie SUBEN - Chauffeurs zondag aan het ontbijt op stopplaats, even over de Oostenrijkse grens (foto ANPIRaymond Rutting Redt de moeders uit het rampziekenhuis van Cluj. Rekeningnummer 40.26.67.794 Amro-bank Middelburg tnv PZC-actie Roemenië. Stort nu! BBBBBBBI a

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1