ypiAi c w7a anDijke Terugval verkoop woningen bcrco Personeel illusie armer Spanning in Bulgarije om positie Turkse minderheid Spanje verbiedt afmeren tanker Verdere verlaging btw onhaalbaar Zeeland helpt! Actie voor Etiopië niet in gevaar door hulp Roemenië Van den Ende over naar Véronique Vrij veel bewolking >33e jaargang no. 5 [aterdag 6 januari 1990 iÜMiééimém au: autoservice mm Door ongewisse financiële gevolgen Prijzen als wij gaan opruimen, doen wij dat héél forsook! U kunt nu dus I voordelig kopen iwmódebuis Proef met carpoolbaan middenberm Bruidsparen Brederwiede opgelicht Opvarenden van ichip gered K X Te gast Droom Ook Rabobank en NMB verhogen opslagrente Zuiverheid Personeel UurU Matige zuidenwind. Temperatuur 7 graden. Vrij veel bewolking en soms kleine opklaringen. Vanavond kans op regen. VOOR AUTO- EN CARAVANONDERHOUD: Bovag- en ANWB-erkend APK-keuringsstation Zowel grote als kleine onderhoudsbeurten Banden, accu's, uitlaten en trekhaken Afspraken en informatie, bel met Hans Steenhard Hoek Ri|ksweg-Ringbaan West 01100-14560 (tst. 6) GOES DEN HAAG (ANP) - Premier Lubbers ziet op dit moment geen mogelijkheid de BTW verder te verlagen dan in het regeerakkoord is voor zien. Lubbers zei dit vrijdag in reactie op de aanbeveling van topambtenaar Rutten van Economische Zaken dat een verdere verla ging van de BTW zou kunnen bijdragen aan het matigen van de lonen. De premier verschilt overigens niet principieel van mening met Rutten. Als verdere verlaging van de BTW in de toekomst het werkgelegen heidsbeleid een duw in de rug kan geven, zal het kabinet dat in overweging nemen. De ver laging kan ook worden gebruikt om compensa tie te bieden voor lastenverzwaring die het ge volg is van milieuheffingen, aldus Lubbers. Het kabinet is bij de opstelling van het regeer akkoord, waarin een verlaging is voorzien van het hoge BTW-tarief tot 17 procent, uitgegaan van wat financieel haalbaar is. „We hebben niet willen suggereren dat we op dit moment meer kunnen doen", aldus Lubbers DEN HAAG (GPD) - Het aantal verkochte woningen is in de laatste twee maanden van het vorige jaar fors teruggelopen. Vergeleken met dezelfde perio de in 1988, werden in november en december 14 procent minder woningen verkocht. Volgens de Nederlandse Vereniging van Makelaars (NVM) is dat te wij ten aan de onzekere situatie die er voor de koper in spe bestaat over de financiële gevolgen van het kopen van een huis. Tot oktober werden nog 5 pro cent meer woningen verkocht dan in dezelfde periode van 1988. Maar in november werden, zo zegt de NVM, de gevolgen van de politieke discussie over verho ging van het huurwaardeforfait zichtbaar. Ook de voorgenomen verlaging van het reiskostenforfait speel de een rol. Door het reiskosten forfait (belastingvoordeel woon-werkverkeer) te verlagen, zal er volgens de NVM een ver dere druk ontstaan op de wo ningmarkt in de grote steden. Uit de prijsontwikkeling van wo ningen in 1989 (net als het jaar daarvoor met 6 procent geste gen), blijkt overigens dat de overheid meer binnenkrijgt via het huurwaardeforfait. Het huurwaardeforfait is namelijk gekoppeld aan de prijs van een huis. De NVM wijst erop dat deze meeropbrengst kan worden ge bruikt om de overdrachtsbelas ting te verlagen. Een woning in Nederland kost nu gemiddeld f 171.600 tegen f 161.200 een jaar geleden. Dat is een stijging van 6 procent. Het aantal woningtransacties steeg vorig jaar met 2 procent. De NVM zegt uit de marktont wikkeling af te leiden dat star ters op de koopwoningenmarkt steeds moeilijker geschikte woonruimte kunnen vinden. Dit blijkt onder meer uit de toegeno men vraag naar flats in de Rand stad. Advertentie Lange Vorststraat 76 - Goes. fAdvertentie Redt de moeders uit het rampziekenhuis van Cluj. Rekeningnummer 40.26.67.794 Amro-bank Middelburg tnv PZC-actie Roemenië. Stort nu! AMSTERDAM (GPD) - Rijkswaterstaat opent volgende maand een speciale rijbaan voor carpoolers op de snel weg tussen Muiden en Diemen bij Amsterdam. De éénbaansweg ligt op de middenberm tussen de vangrails: in de och tendspits rijdt het ver keer richting Amster dam, 's avonds in tegen overgestelde richting. Ook groepsvervoer mag van de nieuwe baan ge bruik gaan maken. De carpoolbaan is een variant op een in de Ver enigde Staten al langer in zwang zijnde metho de. Rond bijvoorbeeld Miami (Florida) zijn in de spitsuren bepaalde rij stroken alleen voor au to's met ten minste twee inzittenden toeganke lijk. De carpoolers om zeilen daarmee de ellen lange files op de overige rijstroken. Het gaat voorlopig om een proef. Mocht dit sla gen, dan zullen ook op andere snelwegen in ons land dergelijke banen worden aangelegd. HOOFDDORP (GPD) - Ze geloofden er eigen lijk geen van allen meer in, de vijftig TV10- medewerkers die gistermiddag tegen vier uur hotel Gulden Tulip-Barbizon in Hoofddorp betraden. Harmen Siezen, Hugo van Rhijn, Ton Elias, Feike Salverda en hun collega's zouden daar van algemeen directeur Ben Bun ders te horen krijgen dat TV10 definitief ver leden tijd is. De pers werd met kracht geweerd uit het ge huurde vergaderzaaltje op de tweede verdie ping van het hotel. Ruim een uur later keerden ze terug, een illusie armer. De meesten konden toch nog een lachje forceren. Ex-journaalpre- sentator Harmen Siezen had het zichtbaar het moeilijkst. Hij verliet ijlings de lobby van het hotel. „Ik ben teleurgesteld", was alles wat hij los wilde laten. Veel spraakzamer was Hugo van Rhijn: „Ik ga nu eens rustig bekijken wat het allemaal voor me inhoudt. Teleurgesteld ben ik eigenlijk niet. Ik heb dit al een paar weken zien aanko men. Ik hoop niks, ik denk niks. Ik heb momen teel een leuke aanbieding van een omroep voor een nieuw programma. Ik heb niet direct de be hoefte om terug te gaan naar het Journaal". Heel snel en onopvallend beende intussen oud-WVC-topman Andries Overste richting parkeerplaats. „Een desillusie, natuurlijk. Maar dat hoort bij het leven". Boos op Van den Ende is Ton Elias (ex Den Haag Vandaag) niet. „Geen rancunes. Abso luut niet. Hij heeft gedaan wat hij kon". De offi cieel aangewezen woordvoerders van TV10, al gemeen directeur Ben Bunders en journalist Feike Salverda, konden uiteraard wat spraak zamer zijn. „We zouden nu al willen ophou den", verzuchtte Bunders. „Aandeelhouders hebben voor tientallen miljoenen in dit project gestopt. Er is geen enkel uitzicht meer". Strijd lustiger was nieuwsredactie-woordvoerder Salverda. „Begin volgende week gaan we be kijken of we de vakbond zullen inschakelen". En toen was iedereen vertrokken. In de duur geleaste auto's, die per 1 maart weer ingeleverd moeten worden. HOOFDDORP Bruin BREDERWIEDE (ANP) - De politie heeft de inwo ners van Brederwiede (Overijssel), die vorig jaar in deze gemeente zijn getrouwd, aange schreven om na te gaan of ze de dupe zijn gewor den van fraude. Uit een interne controle van de gemeente is gebleken dat een 46-jarige ambte naar van de burgelijke stand in 1989 teveel le ges aan bruidsparen in rekening heeft gebracht. De man, die inmiddels is geschorst, heeft dat geld in eigen zak gestoken. Om aan de weet te ko men voor hoeveel hij in totaal heeft gefraudeerd heeft de politie een klei ne honderd bruidsparen om informatie gevraagd. De rijkspolitie in Breder wiede heeft dit vrijdag bekendgemaakt. ■ONDEN (AP) - Alle 22 opvaren- len van een onder Panamese flag varende bulkcarrier zijn londerdagavond gered nadat in 3e machinekamer van het schip brand was uitgebroken in het Kanaal, 40 kilometer ten westen van het Franse eiland Ouessant. Aan de reddingsactie werd deel genomen door Britse en Franse helikopters en een Oostduits vrachtschip. De kapitein van het Panamese schip, de Pioneer Sea, moest met rookvergiftigingsverschijn selen worden overgebracht naar een ziekenhuis in Frankrijk. - Een teleurgestelde Harmen Siezen i X naast Vivian Boelen (foto GPD/Roland de DEN HAAG (ANP) - De actie voor het door hongersnood be dreigde Etiopië gaat gewoon door. De samenwerkende hulp organisaties denken niet aan uitstel van hun campagne. Be richten dat wordt overwogen de actie uit te stellen omdat de actie „Help de Roemenen" bij het publiek nog te vers in het ge heugen ligt, worden vrijdag in een verklaring van de hulporga nisaties met klem ontkend. Radio en televisie vragen in de week van 14 tot en met 20 janua ri in samenwerking met de hulp organisaties aandacht voor de voedselhulp aan Etiopië. Op het speciaal geopende gironummer 555 is inmiddels al een bedrag van ruim twee miljoen gulden binnengekomen. Daarnaast heeft minister Pronk voor ont wikkelingssamenwerking de hulporganisaties eind december een bedrag van twintig miljoen gulden toegezegd voor voedsel hulp en transport. Het echtpaar Coppejans beleeft de sloop van Sluistcil-oost met gemengde gevoelens. Hun wo ning heeft te kampen met voch- toverlast doordat de huurwo ning is gesloopt. Daardoor werd de binnenmuur tussen de twee woningen buitenmuur. Maatre gelen om deze water dicht te maken bleven tot nu toe achterwege. ^7 Op de vlakte regeert de eenzame schaapherder. In de steden draaien zelfbewuste jongeren heavy metal. Henk Postma in Lex de Meester te gast in Roemenië, een land in wankel evenwicht. Am 57 Bij haar toekomstige droompa- leis in Nieuwerkerk mijmert sprintster Nelli Cooman over haar carrière. Stoppen is er voorlopig niet bij. Haar man denkt zelfs aan Athene '96. Dan is Nelli ^7 ^7 32. O SOFIA (AFP/REUTER) - In ver schillende Bulgaarse steden is vrijdag gestaakt tegen het nieu we beleid jegens de Turkse min derheid. Deze bevolkingsgroep mag sinds kort weer de Turkse identiteit tot uiting brengen zo als het hanteren van Turkse naam, spreken van de Turkse taal en het praktizeren van de islamitische godsdienst. De nieuwe politieke leiding in Sofia weigert te voldoen aan de eis van de nationalitistische Bulgaren, dat het volk via een referendum over de kwestie kan beslissen. Naar het persbureau BTA meldt, begon de staking in Kardjali, een stad met 50.000 in woners in een gebied waar een sterke Turkse minderheid woont, al op donderdagavond. Het verkeer lag vrijdag stil, de winkels bleven dicht en de be drijven waren gesloten. Een stoet van 150 auto's is uit Kardjali vertrokken in de rich- AMSTERDAM (ANP) - Na de ABN en de Amro hebben vrij dag ook de NMB en de Rabo bank besloten hun opslagrente met 0,5 procent te verhogen tot 1 procent. De NMB liet weten dat de tijdelijke opslag met in gang van 6 januari wordt inge voerd. De Rabobank doet dit per 8 januari. Beide banken wijzen erop dat de opslag geldt voor kredieten waarvan het tarief gekoppeld is aan het promessedisconto van de Nederlandsche Bank. Vol gens een woordvoerder van de NBM betekent dit dat het 'rood' staan door particulieren niet di rect duurder wordt. (Van onze correspondent MADRID - De Spaanse regering heeft vrijdag laten weten geen toestemming te verlenen de in moeilijkheden geraakte Iraan- se tanker Kharg 5 in een haven op de Canarische eilanden af te meren. Volgens kabinetswoord voerder Rosa Conde moet er wel alles aan worden gedaan om het overpompen van de 200.000 ton ruwe olie van van Kharg 5 midden op zee, buiten de Spaanse territoriale wate ren, zo veilig mogelijk te doen verlopen. Madrid gaat er blijkbaar vanuit dat Smit Internationale daar toe over zal gaan. Maar het bedrijf acht de risico's te groot en vindt dat naar een andere beschutte plaats moet worden gezocht. Naar alle waarschijnlijkheid zijn dat de Kaapverdische eilanden. Rosa Conde weigerde redenen te geven voor het besluit de Kharg 5 niet in een Spaanse haven toe te laten. Iran zou niet hebben voldaan aan eerder gestelde voorwaarden. Belangrijke hin derpaal lijkt de vrijlating van de Spaanse kapitein Rosales te zijn, die sinds mei 1989 in Iran vast zit zonder vorm van proces. Rosales was als kapitein van de Iraanse tanker Minab IV betrok ken bij een aanvaring met een visserboot, waarbij 12 mensen om het leven kwamen. Blijkbaar gaat Iran ervan uit, dat dit onge luk te wijten is geweest aan ern stige nalatigheden van de kapi tein. Het is ook mogelijk dat Madrid heeft toegegeven aan de druk van de autonome regering van de Canarische eilanden. Die voelt er niets voor een tweede beschadigde tanker binnen te krijgen. Woensdag is in Tenerife al de zwaar beschadigde Spaan se tanker Aragon afgemeerd. De de tanker bevond zich vrij dagavond op 150 km ten noord westen van de Canarische eilan den, tussen Madeira en Tenerife. De sleepboten zouden een meer zuidwestelijke koers aanhou den. Dat betekent dat de Kharg 5 met een boog rond de Canari sche eilanden wordt gesleept met als vermoedelijke eindbe stemming de Kaapverdische ei landen. Doek valt voor TV10 GPV-coryfee Gerrit Jan Schutte legt uit waarom „niet alles wat onder de noemer van politieke zuiverheid en staatkundige ver nieuwing wordt gepre senteerd, de moeite waard is." ting van Sofia. Zij zullen op het Bulgaarse platteland medestan ders mobiliseren voor een mas sabijeenkomst die ze zondag in de hoofdstad willen houden. Ook uit een aanta;l andere ste den werden werkonderbrekin gen gemeld. Een andere betoging begon vrij dagmiddag bij de zetel van het parlement in Sofia. De deelne mers eraan eisen het opstellen van een platform voor nationale verzoening waarbij heel het volk betrokken wordt. Zij zijn bang dat de Turks sprekende islamie ten een haard van verzet zullen vormen in Bulgarije, dat van de 14e tot de 19e eeuw een onder deel was van het Ottomaanse (Turkse) Rijk. Demonstratie voor het parlementsgebouw in Sofia foto AP) AMSTERDAM (GPD) - TV10 staakt definitief zijn activitei ten. De circa vijftig personeels leden is dat gistermiddag mee gedeeld tijdens een bijeen komst in Hoofddorp. Een half uur eerder was de journalisten vakbond NVJ op de hoogte ge steld van het besluit van TV10 de arbeidsovereenkomsten van de medewerkers per 1 maart te beëindigen. Tegelijk maakte RTL Véronique bekend dat het vanaf 16 februari amusements programma's van Joop van den Ende Produktions uit gaat zen den. Het besluit van directie en aan deelhouders van TV 10 is mede een gevolg van de overeenkomst die Joop van den Ende Produk tions is aangegaan met CLT, de Luxemburgse moedermaat schappij van RTL Véronique. „Daardoor verdwijnt de belang rijkste pilaar onder de plannen van TV10", aldus een bekend making van het station. „De onderhandelingen met bin nen- en buitenlandse partners hebben geen resultaat gehad. Nu er geen uitzicht meer is dat TV 10 kan gaan uitzenden, is voortzetting zinloos geworden". Van den Ende zei gisteren dat zijn produktiebedrijf program ma's met sterren gaat maken voor Véronique. Tot die pro gramma's behoren 'Wedden dat...' met Jos Brink, 'De Surpri se Show', 'De Miniplaybakc- show en de 'Soundmixshow', al le drie met Henny Huisman, 'Ti neke' met Tineke de Nooij, 'De Koos Postema Show', het pro gramma 'Klasgenoten' en 'Sandra' gepresenteerd door Sandra Reemer. Ron Brandste- der en Andre van Duin blijven voor de Tros werken. Daarnaast zal Van den Ende nieuwe programma's voor Véro nique ontwikkelen en produce ren. Hij zal ook meewerken aan andere internationale activitei ten van CLT/RTL in Europa. Van den Ende heeft aangeboden samen met Véronique te bezien of medewerkers van TV10 over genomen kunnen worden. Het personeel is meegedeeld dat er wellicht bij Van den Ende of Vér onique plaats voor hen is. „Maar harde toezeggingen zijn niet ge daan", aldus een woordvoerster. Véronique is blij met de komst van de nieuwe sterren en rekent erop dat de kijkcijfers flink zul len stijgen. De Bond van Adver teerders (BVA) en de Vereniging van Erkende Reclame/Advies bureaus (VEA) hebben verheugd gereageerd op de samenwer king. „Deze ontwikkeling biedt de adverteerders goede vooruit zichten", aldus BVA-woordvoer- der A. J. Versteege. De NVJ legt zich niet zonder meer neer bij het ontslag van de medewerkers. TV10 wil het per soneel tot maart doorbetalen, maar dat is voor de bond onvol doende. De NVJ vindt dat er een goed sociaal plan moet komen. „Duidelijk is dat TV10 niet fail liet is. De medewerkers moeten schadeloos worden gesteld. Ten slotte zijn de bedrijven die inves teren in TV10 niet armlastig". Volgens NOS-voorzitter Joop van der Reijden nu 'het uur U' voor de publieke omroepen aan gebroken. De omroepen moeten heel snel tot een serieuze discus sie komen. Het is duidelijk, al dus de NOS-voorzitter, dat er nu een betere coördinatie moet ko men tussen de drie netten. „De situatie wordt per 16 februari echt ernstig. Omroepen die tot nog toe geneigd waren alleen naar zichzelf te kijken, zullen moeten beseffen dat een derge lijke houding ertoe leidt dat het met ons allen slecht afloopt". De TROS ziet voorlopig af van commerciële tv. Volgens direc teur Wolzak is het niet reeel om daar nu aan te denken. „Op z'n vroegst zou commerciële televi sie in oktober van start kunnen gaan. Het vernieuwde Véroni que zal dan erg moeilijk te be concurreren zijn", aldus de TROS-directeur. (Zie ook pagina 3)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1