proces aan Ook Stekelenburg rekent op acties Gorbatsjov waagt zich land niet uit Toename meldingen over besmetting salmonella Noriega vecht Zeeland helpt! Op pluimveebedrijven 'n Knap staaltje van opruimen!! Betoging Benefietconcert Rostropovich Zachter 233e jaargang no. 4 Vrijdag 5 januari 1990 DDR wil niet vuile was van Westen doen Bezuinigen fCohl eens met Mitterrand over confederatief Europa plachting Sudan R affmaderij op Aruba werft Turken Onverwacht Knotsgek reizen Terreur ■mmwmm Maatregelen Werk Ex-dictator overgebracht naar Miami ben laten weten, dat zij om ge heime documenten zullen vra gen, die de banden tussen Norie ga en de Amerikaanse geheime dienst CIA aantonen, en die moeten bewijzen dat hij on schuldig is. Daarmee alleen al kan zeer veel tijd gemoeid zijn. Noriega gaf zichzelf woensdag avond over aan de Amerikaanse troepen rond de ambassade van het Vaticaan in Panama-stad, waar hij naar toe was gevlucht. Een woordvoerder van het Vati caan zei dat de ex-dictator vrij willig het besluit had genomen, zich over te geven, en dat er geen sprake was geweest van een overeenkomst tussen Vaticaan, de VS en Noriega. De Panamese aartsbisschop Marcos McGrath voegde daar hog aan toe, dat het Vaticaan Noriega had duidelijk gemaakt, dat hij niet als een diplomatieke of politieke vluchteling werd ge zien, maar als een voortvluchti ge misdadiger. „Dat betekende dat hij nooit naar een derde land zou kunnen worden uitgewezen, en dat hij al leen tussen Panama en de VS kon kiezen", aldus McGrath. Volgens Amerikaanse regerings functionarissen was Noriega bo vendien zwaar onder druk gezet door het Vaticaan, dat hem zou hebben gezegd dat hij tot hoog uit donderdagmiddag twaalf uur zou mogen blijven. Dat Noriega uiteindelijk koos zich aan de Amerikanen over te geven, heeft volgens de Ameri kanen zeker ook te maken met het feit, dat woensdagavond meer dan 50.000 betogende Pa- namezen rond de ambassade zijn uitlevering eisten. De Amerikaanse senator War ner, op bezoek in Panama, zei gisteren voor de tv: „Noriega moet zich gerealiseerd hebben, dat zijn fysieke veiligheid beter in de VS dan hier in Panama kan worden gegarandeerd, en daar- AMSTERDAM - Het benefiet concert van cellist Mstislav Rostropovich donderdag avond in het Concertgebouw in Amsterdam heeft een volle zaal getrokken. De opbrengst van de 2.000 plaatsbewijzen, 200.000 gulden, gaat naar het Prinses Beatrixfonds. De befaamde Russische musi cus trad er samen met het Rot terdams Philharmonisch Or kest op onder leiding van Vale- ri Gerjev. Uitgevoerd werden composities van Tsjaikovsky en Prokofjev. Foto: Koningin Beatrix luis terde gisteravond geamuseerd naar Rostropovich (links) na afloop van het concert. Naast de cellist zijn vrouw Galina en zijn dochter Olga. Midden ach ter dirigent Valeri Gerjev (foto Koen SuyklANP Veel bewolking maar toch nog kans op wat zon. Temperatuur 6 graden. Mati ge zuid-zuidwesten wind. AMSTERDAM (GPD) - Na In dustriebond-voorzitter Van de Weg heeft donderdagmiddag ook de voorzitter van de vak centrale FNV, Johan Stekelen burg, de werkgevers gewaar schuwd voor (stakings)acties wanneer zij in het cao-overleg dwars blijven liggen. Eerder de ze week gaf Van de Weg de on dernemers in de metaal twee weken de tijd om met een beter bod te komen. Hij dreigde ze te gelijkertijd met stakingen. Op een nieuwjaarsbij eenkomst in het op 24 januari officieel door de koningin te openen nieuwe hoofdkantoor van de FNV in Amsterdam haalde Stekelen burg gisteren naar de onderne mers uit. „Na voorbereidende schermutselingen begint het nu ernst te worden met de cao-on derhandelingen. De tijd van ac tiedreiging en wellicht daadwer kelijke acties is aangebroken", zo waarschuwde hij. „Dit is het jaar waarin uitge maakt zal worden of het de werk gevers ernst is met het zoeken naar een evenwicht tussen een goede loonsverhoging, passend bij de versterkte positie van de industrie en van de dienstensec tor, en het leveren van een echte bijdrage aan de bestrijding van de langdurige werkloosheid en het creeren van voldoende vol waardige werkgelegenheid voor al die mensen die willen werken. De cao-onderhandelingen zullen daarvoor een belangrijke proef vormen". Aan het eind van 1990 wil Stekelenburg ook kunnen waarnemen of de investeringen die de FNV in het 'gemeenschap pelijke beleidskader' (centraal akkoord tussen ondernemersor ganisaties, vakbeweging en ka binet) heeft gestopt, hun rende ment opleveren. „En ook zal het kabinet Lubbers/Kok bewezen moeten hebben of de opstelling van de FNV bij de start van het kabinet terecht gematigd posi tief of, zo men wil, loyaal-kritisch is geweest". OOST-BERLIJN (RTR) - Uit be zorgdheid dat Westduitsers mo gelijk willen profiteren van de lage prijzen aan de oostelijke kant van de Berlijnse Muur heeft het Oostduitse kabinet donderdag besloten dat niet-in- woners maar weinig van de dienstverlening in de DDR ge bruik kunnen maken. Wasserijen, stomerijen, schoen makers, opticiens en camping winkels zijn onder de winkels die nu van klanten identiteitspapie ren mogen vragen, vooral van cliënten die met verdachte grote hoeveelheden voor opdrachten komen. Dit verklaarde rege ringswoordvoerder Wolfgang Meyer. „Maar uiteraard gaan wij niet iemand tegenhouden die naar de kapper gaat om de baard te laten scheren", zei hij. (Advertentie) Redt de moeders uit het rampziekenhuis van Cluj. Rekeningnummer 40.26.67.794 Amro-bank Middelburg tnv PZC-aetie Roemenië. Stort nu! Advertentie MOSKOU (AFP/RTR/UPI) - Sovjet-leider Gorbatsjov heeft alle afspraken met buitenland se leiders voor januari afgezegd in verband met de situatie in zijn land. Terwijl de onrust in de zuidelijke republiek Azer- bajdzjan donderdag afnam, hoorde de Britse oppositielei der Neil Kinnock dat zijn be zoek aan Moskou op 16 januari niet kan doorgaan omdat de „politieke gebeurtenissen in de Sovjetunie" de „persoonlijke aandacht en deelneming" van Gobatsjov vereisen. Gorbatsjov begint volgende week woensdag een meerdaags bezoek aan Litouwen. Hij wil trachten de Litouwse commu nisten over te halen terug te ko men van hun besluit voortaan onafhankelijk van Moskou te opereren. Hoge functionarissen uit Mos kou die de onrustige gebieden in Azerbajdzjan bij de grens met Iran bezochten, meldden dat de rust daar weerkeert. Moskou stuurde woensdag versterkin gen naar Azerbajdzjan. Nationa listen vielen daar tussen 31 de cember en 2 januari grensposten aan en eisten een open grens met Iran. Het Azerbajdzjaanse Volksfront voert campagne voor openstel ling van de grens met Iran, zodat de islamitische Azerbajdzjanen in dat land geloofsgenoten en fa milieleden kunnen bezoeken. Arif Alijev, een onafhankelijke journalist in de Azerbajdzjaanse hoofdstad Baku, verklaarde donderdag dat de onrust begon nen is met een geschil over een stuk land. Grond is in het gebied schaars geworden door de komst van 400.000 vluchtelingen in 1989. Volgens Alijev gaat het om contacten die de Azerbajdz janen willen hebben met Azeris in Iran. „Alles wat zij vragen is vrij over de grens te kunnen gaan. Net als de Polen, Hongaren en Oostduitsers nu kunnen". Iran reageerde donderdag terug houdend. Radio-Teheran meld de alleen over de onlusten en maakte geen gewag van de eis de grens open te stellen. Woord voerder Gennadi Gerasimov van het Sovjet-ministerie van buitenlandse zaken zei dat de onrust in Azerbajdzjan absoluut geen fundamentalistisch islami tisch karakter had. Het probleem in Azerbajdzjan Onderscheidt zich van andere nationale kwesties in de Sovjet unie, omdat er een ander land bij betrokken is. Het raakt ook de kwestie van de buitenste gren zen van het land, zo menen waar nemers. staan stuk duurder JÓEN HAAG (GPD) - Veel pluimveebedrijven in Neder land zijn besmet met de ziekte verwekkende bacterie salmo nella enteritidis. Uit een onder- wek van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Mi lieuhygiëne (RIVM) blijkt dat %an bedrijven met leghennen ffl6,3 procent met de bacterie is Besmet en van bedrijven met Machtkuikens 12,5 procent. De salmonella-bacterie kent ve ra varianten en komt vooral voor bij pluimvee. Salmonella enteri- ®dis kan doordringen in het ■vlees van kippen en in eieren. Het aantal gevallen van voedsel vergiftiging door deze bacterie is Bolgens het RIVM de afgelopen IOUSTONS (RTR/UPI) - De 'ranse president FranCjcois litterrand en de Westduitse londskanselier Helmut Kohl lebben donderdag herhaald dat le Europese Gemeenschap noet worden versterkt en wer- len het eens dat moet gewerkt laar een Europese confederatie >m de landen in Oost-Europa lie de democratie omarmen een .perspectief' te bieden. Tegenover verslaggevers en na besprekingen in Mitterrands buitenhuis in Soustons in het iuidwesten van Frankrijk, zei len beide leiders dat zij het eens I ajn dat aan de politieke integra- I ;ie van de EG een krachtige im- I puls moet worden gegeven. I Daarnaast moet niet-EG-landen ■n (Oost-)Europa echter kansen Iworden geboden. (NAIROBI (RTR) - Sudanese mi litieleden hebben vorige week meer dan 2.000 mensen ver moord tijdens ongeregeldheden in de stad el-Jebelein in het mid den van Sudan. Dit meldde de radio van het Sudanese Volks bevrijdingsleger SPLA donder dag. Alle mensen die zijn ver moord door plaatselijke door Khartoum gewapende militie leden, komen uit het zuiden van het land, aldus de radio van de verzetsbeweging. ORANJESTAD (ANP) - Coastal Oil heeft voor de bouw van een nieuwe olieraffinaderij op Aru ba 800 Turken aange trokken. De eerste groep Turkse werknemers zal rond I februari op Aru- sa aankomen. Ze krij gen een contract voor vijftien maanden, de tijd die nodig is om de voormalige Lago-raffi- naderij weer helemaal op te starten. Dit heeft de directie van Coastal Oil Aruba donderdag in Oranjestad bekendge maakt. Volgens Michael Ren frew, de vice-president van Coastal Oil, zijn de 800 Turken vaklieden, die in eigen land erva ring hebben opgedaan bij de aanleg van een soortgelijk project. De Turken zijn geselecteerd door Foster Wheeler, een Amerikaans bedrijf dat voor 260 miljoen gulden de raffinaderij voor Coastal Oil zal opzetten. Sommige delen van de voormalige Lago-raffina- derij kunnen nog ge bruikt worden. Zo wees een recent onderzoek uit, dat een groot deel van de stroomcircuits na vijfjaar te hebben stilge legen nog steeds bruik baar is. Het is de bedoe ling, dat Coastal Oil al in september dit jaar olie begint te raffineren. Coastal Oil is momen teel in onderhandeling met 4 gegadigden over de levering van ruwe olie. Volgens Renfrew zal Coastal Oil in september 250 medewerkers in vas te dienst nodig hebben. Gorbatsjov Rood AMSTERDAM (ANP/GPD) - Twee grote banken verhogen hun opslagrente voor debetsal- di met ingang van vandaag van 0,5 procent naar 1 procent. De ABN en de Amro zijn hiertoe overgegaan in verband met de ontwikkelingen op de geld markt, waar het rentepercenta ge de afgelopen dagen nogal ge stegen is. Het gevolg van de ver hoging van de opslagrente is on der meer dat 'rood staan' flink duurder wordt. De Rabobank en de NMB Post bank beraden zich nog over een verhoging, aldus de twee ban ken. De geldmarkt verwacht echter dat deze en andere ban ken binnenkort de verhoging zullen volgen. De rente blijft omhoog gaan. De geldmarktrente (voor leningen met een looptijd van minder dan een jaar) heeft inmiddels met cir ca 9 procent de hoogste stand sinds zeven jaar bereikt. En de kapitaalmarktrente, die geldt voor langer dan een jaar lopende schulden, heeft met 8,25 procent een record sinds vijfjaar bereikt. „Het gaat wel erg snel", zegt een Nederlandse bankier over de stijging van de renteniveaus. De Vereniging Eigen Huis gaat er al vanuit, zoals gemeld, dat de hypotheekrente, die nu tussen de 8,5 en 9 procent ligt, inmid dels zo hoog geworden dat vrij wel niemand meer in staat is zonder eigen geld een premie A- woning te kopen. Daarom zal staatssecretaris Heerma van volkshuisvesting de subsidiebe dragen voor deze woningen moe ten verhogen. Vanwege de ge daalde hypotheekrente in de af gelopen jaren zijn die immers aanzienlijk naar beneden ge gaan. De meeste economen hadden verwacht dat de rente de eerste dagen van het nieuwe jaar wat zou dalen. Omdat veel bedrijven hun balans willen 'oppoetsen' is het gebruikelijk dat er de laatste dagen van het jaar nogal wat kort geld geleend wordt. Daar door stijgt uiteraard de rente. Maar het is even gebruikelijk dat die stijging er weer snel uit loopt, zoals een deskundige het uitdrukt. Dat is nu echter niet gebeurd en de oorzaak daarvan moet in de Bondsrepubliek wor den gezocht. De Duitse econo mie loopt in de hoogste versnel ling en dat betekent inflatiege vaar. Maar vooral de looneisen in de Bondsrepubliek baren de finan ciële markten kennelijk zorgen. De grootste Europese vakbond, de IG Metall, heeft een pakket eisen op tafel gelegd dat neer komt op een loonsverhoging van tussen de 9 en 12 procent. De Bundesbank laat daarom de stand van de geldkraan onver minderd op 'krap' staan. Het verleden leert dat de Bun desbank pas weer bereid is het groeitempo van de geldhoeveel- heid op te voeren als de econo mie zodanig is afgekoeld dat het gevaar voor een wezenlijke infla tie is verdwenen. Dat zit er voor lopig niet in. En daarom is ook in Nederland geen verlaging van de rente te verwachten. De gul den is immers officieel aan de Duitse mark gekoppeld en dat houdt in dat elke rentebeweging in West-Duitsland door Neder land nagevolgd wordt. (Slot zie pag 3 kolom 7) Volgens prof dr F. W. Rutten, topman van het ministerie van economische zaken, kan er vrij wel nergens nog verder worden bezuinigd. Alleen bij defensie is de rek er nog niet uit. Ronnie Brunswijk lijkt de greep op zijn aanhangers te verliezen. Midden-Suriname wordt geter roriseerd door benden onder aanvoeren van ondercom mandanten van Brunswijks jungle- J\ commando. Mr Tussen mei '88 en mei '89 zijn in Zeeland bijna 2700 mensen ex tra aan een baan gekomen. Vooral vrouwen werden in dienst genomen, zo blijkt uit de Werkgelegenheids- enquête provincie Zeeland. jaren sterk gestegen. De besmet ting kan bij mensen koorts en misselijkheid, gepaard met overgeven en diarree, veroorza ken. Het RIVM onderzocht vorig jaar 59 pluimveebedrijven in de leg en mestsector op salmonella- bacterien. De resultaten werden vorige maand uitgebracht aan de opdrachtgevers, de ministe ries van WVC en landbouw. Daaruit bleek dat bij 53 van de 59 onderzochte bedrijven salmo- nella-bacterien werden aange troffen. Deze cijfers komen over een met eerdere aanwijzingen. Nieuw uit het onderzoek is ech ter de mate waarin salmonella enteritidis voorkomt: namelijk bij een op de vier bedrijven in de legsector en bij een op de acht bedrijven in de mestsector. Op grond van dit en eerdere on derzoeken heeft het RIVM schattingen gemaakt van het aantal mensen dat de afgelopen jaren besmet is geraakt met de bacterie salmonella entiritidis. In 1987 waren dat er nog maar 7000. Een jaar later was dat aan tal meer dan verdubbeld tot 15.000 en vorig jaar was de groei explositief gestegen tot 50.000. Het RIVM constateert dat het bedrijfsleven te weinig heeft ge daan om besmetting te voorko- Van Alcatraz naar Las Vegas te gast bij een grote gekke drukke familie. Met andere woorden: verzorgd op reis door de Verenigde Sta- ten. M f men en vindt het noodzakelijk dat er op korte termijn vergaan de maatregelen worden geno men. Het Produktschap voor Pluim vee en Eieren zegt echter dat het onderzoek van het RIVM geen getrouw beeld meer geeft van de huidige situatie in de pluimvee sector. Volgens het Produkt schap zijn in deze sector talrijke maatregelen genomen om be smetting door salmonella ente ritidis te voorkomen en te be strijden. LUCHTMACHTBASIS HOWARD - Noriega op het moment dat hij in Panama aan boord wordt ge bracht van het militaire vliegtuig dat hem naar de Verenigde Staten zal brengen foto AP) (Van onze correspondent WASHINGTON - De afgezette Panamese dictator Manuel No riega heeft donderdag via zijn advocaat aan een rechter in Miami laten weten, dat de Ver enigde Staten niet het recht hebben hem te laten terecht staan. Noriega is gisteren voor de rech ter geleid om de aanklachten wegens drugshandel die tegen hem lopen, aan te horen. Toen de rechter vroeg of Noriega zich schuldig of onschuldig achtte, zei de advocaat: „Generaal No riega erkent de jurisdictie van dit Hof niet omdat hij als een po litieke gevangene illegaal naar dit land is gebracht". De rechter zei daarop dat hij no teerde dat Noriega zich als on schuldig beschouwt. Zo begon een juridisch steekspel dat ver moedelijk maanden zal duren. De advocaten van Noriega heb- BRISTOL in MIDDELBURG Markt 45 (naast de N.M.B.) tel. 01180-29911 Donderdag koopavond alléén vandaag en I morgen 1 slechts

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1