Eigen Huis: premie- A-woning voor velen niet meer te betalen Agenten van Zeven keer Havel voor het goede doel nog actief Gevaar voor olie op strand niet geweken Securitate --- commentaar i i i i i 111 i i 11 i 11 i 11111111 111 li Slordige tankvaart Adopteer ziekenhuis V oedselpakketten zijn toch welkom binnen- en buitenland Hezbollah en Amal vechten door in Libanon 'Assistenten' bij politie in Helmond Tussen Breskens en Delfzijl, 24 uur per dag, 'n doorlopend contact... Ook hier zijn we in ons element! DONDERDAG 4 JANUARI 1990 3 Oppositie praat mee in Bulgarije Maxi superfoto 't Wordt steeds leuker bij V&D. Milieu Huurlingen J J J J J J J J J Ondervoeding AMERSFOORT (ANP) - Bij de huidige hypotheekrente en de geldende susbidienormen is vrijwel niemand meer in staat een premie-A-woning te kopen, tenzij hij beschikt over eigen geld. Vooral de laagste inko mensgroepen hebben een flink bedrag aan eigen geld nodig. Die situatie kan nog verslechte ren wanneer, zoals verwacht wordt, de hypotheekrente ver der stijgt. Dit concludeert de vereniging Eigen Huis in het januarinum mer van haar blad De Wooncon sument dat vandaag verschijnt. Iemand met een belastbaar in komen van 33.500 gulden kan in de premie-A-regeling een subsi die krijgen van 41.000 gulden. De maximale hypotheek waarvoor zo iemand (met gemeentegaran tie) in aanmerking komt is 136.500 gulden, zo becijfert Ei gen Huis. De vereniging gaat daarbij uit van een hypotheek rente van 8,6 procent. Om de aankoop van een pre- mie-A-woning van 142.000 gul den plus kosten te financieren, is echter een hypotheek van 150.000 gulden nodig. Mensen met een inkomen tot 33.500 gul den moeten dus over 13.500 gul den eigen geld beschikken om een dergelijke woning te kunnen kopen. Bij een belastbaar inko men van 43.500 gulden (het ma ximum om nog in aanmerking te komen voor een premie-A-wo- ning) is nog altijd een bedrag van 1600 gulden aan eigen geld nodig, zo heeft Eigen Huis bere kend. Ook voor het verwerven van goedkopere premie-A-woningen moeten vooral de laagste inko mens over aanzienlijke bedra gen aan eigen geld beschikken. Bij een woning van 137.000 gul den is dat 8.500 gulden en bij een woning van 132.000 gulden 3.500 gulden. Slechts voor een pre mie-A-woning van 127.000 gul den hoeft iemand met een be lastbaar inkomen tot 33.500 gul den geen eigen geld te hebben. Volgens een woordvoerder van Eigen Huis zijn dergelijke goed kope premie-A-woningen er nauwelijks. Eigen Huis vindt daarom dat staatssecretaris Heerma (volks huisvesting) de subsidiebedra gen voor premie-A-woningen moet verruimen. Die zijn de laat ste jaren fors verlaagd. Omdat ook de hypotheekrente daalde, kon dat, maar begin vorig jaar werd volgens de vereniging het omslagpunt bereikt. BAYRUT (RTR/AP) - Een Pa lestijnse soldaat plakt woens dag een poster van PLO-leider Arafat op een jeep in Zuid-Li- banon. Leden van de PLO pro beerden gisteren vergeefs de gevechten tussen de pro- Iraanse Hezbollah en de door Syrië gesteunde Amal-militie te beëindigen. De gevechten van de laatste twee weken hebben aan ten minste 70 mensen het leven gekost. De Amal en de Hezbollah vechten al twee jaar om de heerschappij over de 1,2 mil joen leden tellende shi'itische gemeenschap in Libanon. Vol gens de Libanese politie heeft die strijd al meer dan 640 do den en 1.830 gewonden gekost {foto AFP) Angst DDR voor neo-nazi's SOFIA (AP) - De communisti sche partij van Bulgarije is woensdag ronde-tafelgesprek ken begonnen met de sinds kort opererende oppositiegroepen en andere officiële organisaties, heeft het persbureau BTA be kendgemaakt. Het ronde-tafeloverleg zal mo- geijk resulteren in eenzelfde soort overgangsregering als on langs in Tsjechoslowakije is ge vormd, in afwachting van ver kiezingen die dit voorjaar in bei de landen zijn aangekondigd. OOST-BERLIJN (AFP/DPA/AP) - Tienduizenden Oostduitsers hebben woensdagavond bij het gedenkteken voor de Sovjetrus- sische oorlogsslachtoffers in Oost-Berlijn gedemonstreerd tegen de opkomst van het neo- nazisme. In de DDR is de afgelo pen tijd grote ongerustheid ont staan over het toenemende aan tal uitingen van extreem rechts. Advertentie FOTO'S Keuze uit mat of glanzend. 13x18 cm 11545313 Rond de jaarwisseling zijn op de begraafplaats van 5.000 Sovjet soldaten, die bij de aanval op Berlijn tijdens de Tweede We reldoorlog om het leven kwa men, fascistische en anti-Sov- jet-leuzen gekladderd. Ook in andere Oostduitse steden zijn de laatste tijd gedenktekens en muren besmeurd met fascisti sche en anti-semitische kreten. De politie signaleert steeds meer bommeldingen en openlijke sympathiebetuigingen met de extreem-rechtse Westduitse Re- publikaner. De voorzitter van de Westduitse Centrale Joodse Raad, Heinz Galinski, heeft woensdag in een schriftelijke verklaring zijn on gerustheid geuit over het grote aantal anti-semitische inciden ten in de DDR. Hij riep rege ringsleider Modrow en alle poli tieke partijen op maatregelen te nemen. Volgens Galinski is het buiten kijf dat de extreem rechtse groeperingen in de beide Duitslanden in nauw contact met elkaar staan. De DDR wil de milieuvervuiling te lijf gaan. Binnen tien jaar moet het bruinkoolverbruik met dertig procent dalen. In plaats daarvan zal olie en gas worden gebruikt, zo zei Karl-Herrmann Steinberg, de Oostduitse vice- minister van zware industrie woensdag bij een bezoek aan de Bondsrepubliek. Steinberg oriënteert zich bij zijn westerburen op schone techno logie en technieken om vervui ling te bestrijden. Volgens de vi ce-minister is de DDR een van de meest vervuilde landen van de wereld. Per jaar wordt vijf miljoen ton zwaveldioxide, een miljoen ton stikstofoxide en een miljoen ton stofdeeltjes uitge stoten. De DDR heeft vele miljarden no dig om de milieuvervuiling aan te pakken. Daarvoor moeten le ningen worden afgesloten, ook als dat ten koste gaat van de le vensstandaard van de inwoners van de DDR, aldus Steinberg. De Oostduitsers willen eerst de grensoverschrijdende vervui ling aanpakken. De DDR is daarnaast vooral geïnteresseerd in een minder energie-intensieve produktie, rookgasontzwave ling en afvalverbranding bij ho ge temperatuur. Modrow slaagde er gisteren in te voorkomen dat Neues Forum, de belangrijkste oppositiebewe ging, zich terugtrekt uit het ron de-tafeloverleg met de regering. De premier beloofde betere in formatie over nationale aangele genheden en vooroverleg over belangrijke beslissingen. Reinhard Schuit, vertegenwoor diger van de Berlijnse afdeling van Neues Forum, had de rege ring ervan beschuldigd de oppo sitie niet serieus te nemen door haar buiten belangrijke zaken te houden. Als gebaar van goede wil stuur de Modrow woensdag zijn vice- premier en minister van econo mische zaken Christa Luft naar het ronde-tafeloverleg, om hen ervan te verzekeren dat de deel nemers regelmatig op de hoogte zullen worden gehouden. ARNHEM - Peter Bolhuis (links) en Eric van der Donk in een scene van het toneelstuk 'Het protest' van de Tsjechische president/ schrijver Vaclav Havel. 'Het Theater van het Oosten' brengt het zeven keer op de planken en zal de opbrengst aanbieden aan Havel. Hem wordt gevraagd er een zinvolle bestemming aan te geven (foto ANP) RABAT (AFP/DPA/RTR) - Het gevaar van ernstige vervuiling van de Marokkaanse kust door de lekkage van de olietanker Kharg 5 was woensdag nog niet geweken. Aan het begin van de avond dreef op de Atlantische Oceaan het olietapijt van 300 vierkante kilometer naar het zuiden, maar de windrichting veranderde en dreigde de olie in de buurt van het vasteland te brengen. Op sommige plaatsen is de olie vlek de kust tot een afstand van 20 kilometer genaderd. Pogin gen om met rubber slangen te voorkomen dat de olie de oester bedden voor de kust van Quali- dia (ten zuiden van Casablanca) bereikt, zijn gedoemd te misluk ken als de slechte weersvoor spellingen uitkomen. De wind zal dan in kracht toenemen met als gevolg dat er golven van meer dan vijf meter hoog zullen ontstaan. Nederlandse en Duitse schepen hebben de tanker nog steeds op sleeptouw. De Kharg 5 bevond zich gisteravond op 160 kilome ter van de Marokkaanse kust. Spanje stelde gisteren voor waarden aan het verslepen van de tanker door de Spaanse wate ren rond de Canarische eilan den. Als niet vaststaat dat de lekkage gestopt is en er geen Spaanse deskundigen zijn om toezicht te houden, dan mag het schip niet naar of langs de Cana rische eilanden. Onduidelijk is of de tanker nog olie verliest. Er moet zich nog 200.000 ton ruwe olie aan boord bevinden. Spanje en Marokko hebben woensdag de beschuldiging van Smit Internationale tegenge sproken, dat zij snelle reparatie van de Kharg 5 tegengewerkt hebben door het lekkende schip niet tot hun wateren toe te laten. Beide landen stellen dat de ber gers onvoldoende materieel tot hun beschikking hadden en niet konden garanderen dat er geen olie meer uit de tanker zou ont snappen. Pagina 4: Kharg gaf in Rotter dam al problemen. HELMOND (ANP) - De Hel- mondse politie stelt vandaag zeven politie-assistenten aan. Ze krijgen een vast dienstver band. De politie-assistenten worden na een opleiding van drie maanden ingezet bij de uit oefening van alle politietaken, zij het dat ze zich alleen bezig zullen houden met het behande len van eenvoudige zaken. Omdat de politie-assistenten minder verdienen dan de gewo ne agenten beschikt het Hel- mondse korps binnenkort over meer mensen voor hetzelfde geld, aldus de zegsman. Boven dien is het zo dat de reguliere agenten, die over meer ervaring beschikken, zich voortaan bezig kunnen houden met meer inge wikkelde zaken. Het Helmondse initiatief onder scheidt zich volgens de woord voerder van andere soortgelijke projecten door het vaste dienst verband van de „politie-assis tenten". BUKAREST (AFP/UPI/RTR) - Het Roemeense leger heeft de si tuatie in het land geheel onder controle. Enkele duizenden le den van de gehate veiligheids politie Securitate zijn uitge schakeld of gearresteerd, maar de bevolking moet nog wel re kening houden met aanvallen van nog niet gepakte agenten. Dit zei generaal Vasile Ionel woensdag tijdens een perscon ferentie in Bukarest. Hij is chef staf van de strijdkrachten en onder-minister van defensie. Ionel zei geen exacte cijfers te kunnen geven over het aantal slachtoffers, dat is gevallen tij dens de volksopstand tegen het Ceausescu-regime. Wel zei hij dat wanneer men over 60.000 do den spreekt, het gaat om de „slachtoffers van de tirannie", sinds die bestond. „Maar wij we ten nog niet hoeveel mensen zijn gedood tijdens de revolutie in Timisoara, Sibiu, Bukarest en Brasov. Wij weten alleen dat het aantal doden heel hoog is", zei hij. Ionel ontkende dat het leger een staatsgreep had beraamd om Ceausescu ten val te brengen, voordat de protesten in decem ber begonnen. „Het leger heeft niets voorbereid om de revolutie te starten. De revolutie is het werk van het volk". De generaal zei dat er geen be wijzen zijn dat de Securitate ver sterking kreeg van huurlingen uit het Midden- of Verre Oosten. Ook sprak hij berichten tegen als zouden 30.000 leden van de Securitate hun toevlucht heb ben gezocht in bunkers in de Karpaten. Ionel sprak verder tegen dat mi litairen van het reguliere leger hebben geschoten op demon stranten in Timisoara, waar de opstand begon. Dat was het werk van leden van de Securita te, die in het leger waren geïnfil treerd, aldus de generaal. In Sibiu is woensdag geschoten tussen agenten van de Securita te en bewoners van die stad, al dus ooggetuigen. Ook de afgelo pen dagen zijn daar schoten ge wisseld tussen de Securitate en militairen. In Bukarest is woens dag evenwel voor de derde ach tereenvolgende dag geen schot te horen geweest. Amnesty International ver klaarde vanuit Hanover dat le den van de Securitate nog steeds werkzaam zijn in Roe meense ambassades in het bui tenland. Woordvoerster Gisela Langhof zei dat niets tot nu toe erop wijst dat de agenten van de ze gevreesde politie uit de dipo- matieke dienst zijn verwijderd en naar Bukarest zijn terugge roepen. Zij onderstreepte dat de Ceau- sescu-getrouwe agenten de di plomatieke status hebben en de taak hebben dissidenten in het buitenland in de gaten te hou den. Zij zei te vrezen dat de nieu we leiding alleen ambassadeurs heeft vervangen, zonder de rest van het ambassadepersoneel op alle niveaus te zuiveren. (Advertentie) (""stuur mij informatie over Motorola portofoons PZC-T1 mobilofoons. Naam I Bedrijf:I I Adres.I In open envelop sturen naar de Radio Holland Group Postbus 5166, 4380 KD Vlissingen Via de ether is elke vierkante centimeter van ons land bereik baar. Daarom werken overheidsinstanties, kleine en grote bedrijven met mobiele radio-apparatuur. Apparatuur die zij betrekken van de Radio Holland Group, specialist in elektronica en geïntegreerde systemen. De Radio Holland Group verzorgt totale projecten. Van de levering van /WOTO/?OL4-portofoons en mobilofoons tot en met het op maat ontwerpen en installeren van kleine of zeer uitgebreide communicatie systemen. Belangstelling? De specialist zit bij u in de buurt. Voor gerichte informatie belt u de Radio Holland Group Vlissingen, telefoon 01184 - 7 16 55. Of stuur de bon in. Wr»il3r*Hl w% Electronic Systems, Land '}?Wë De ramp met de Iraanse olietanker Kharg 5 op de Atlantische Oceaan legt nog weer eens pijnlijk bloot dat veel schade aan het milieu is terug te voe ren tot schandalige slordigheid. De laatste dagen be gint duidelijk te worden dat er aan de zeewaardig heid van het lekgeslagen schip al tijden lang van alles man keerde. Bovendien blijkt nu pas goed hoe eng de autoriteiten van enkele landen langs de bedreigde kusten alleen naar het eigen belang hebben gekeken. Het ging er hen vooral om dat de olieplas de zonnige stranden niet zou bereiken. Door let terlijk de boot af te houden hebben ze er mede toe bijgedra gen dat er uiteindelijk veel meer olie in zee is gestroomd dan nodig was geweest. Een snelle berging is verhinderd, het nieuws over de ramp is verdonkeremaand. Ook nu nog wordt bij hoog en bij laag volgehouden dat de vervuiling op zee ern stig wordt overdreven. Zo'n houding slaat langzamerhand alles. Ze getuigt van een kortzichtigheid, die internationale milieuorganisaties terecht tot wanhoop drijft. Van de olie rampen in Alaska en Antarctica hebben andere regeringen kehnelijk maar weinig geleerd. Uit internationale scheepvaartkringen in Londen en Rot terdam valt intussen te vernemen dat de Iraanse olie tankers van het slag Kharg de zeeën bevaren zonder dat ze voldoen aan milieu- en/of veiligheidseisen, zoals die vastlig gen op grond van internationale verdragen. Het gaat hier om zoiets als drijvende vergieten, die allerlei gebreken vertonen als gevolg van achterstallig onderhoud. De tankers in kwes tie hebben destijds zwaar te lijden gehad van de beschietin gen tijdens de Golfoorlog tussen Irak en Iran. Ze voerden in de Perzische Golf een soort pendeldienst uit tussen de front linie en veiliger havens. Na acht jaar zijn ze, zonder naar de nautische conditie te kijken, weer in het normale internatio nale scheepvaartverkeer ingezet. Wanneer landen het recht van de vrije zee kunnen claimen zonder daartegenover een stuk verantwoordelijkheid voor het gebruik van die zee te accepteren, blijven dit soort rampen een groot risico voor de internationale gemeenschap. Diezelfde gemeenschap zou er op moeten toezien dat dergelijke slordige tankvaart in geen enkele haven meer wordt toegelaten. Nu de politieke situatie in Roemenië zich begint te nor maliseren en het dagelijks leven weer op gang komt, kan langzamerhand balans worden opgemaakt van de achter stand die dit Oosteuropese land onder een kwart eeuw Ceau- sescu-terreur heeft opgelopen. Aan noodhulp, die van alle kanten toestroomt, is niet meer zoveel behoefte. Aan voorzie ningen voor een goede toekomstige gezondheidszorg - om maar eens een voorbeeld te noemen - des te meer. De bloedi ge revolutie heeft in het bijzonder de aandacht gevestigd op het grote gebrek aan medisch-technische apparatuur in veel ziekenhuizen. Het Rode Kruis zet zich in om de spontane hulp uit het westen juist in deze richting om te buigen: medi sche wederopbouw op langer zicht. Hoe hard die nodig is stel de een PZC-reportage-team in een vrouwenkliniek van de stad Cluj vast. Laat Zeeland een Roemeens ziekenhuis adop teren. Dat zet zoden aan de dijk. vdM. (Slot van pagina 1) aangedrongen, omdat de meest acute nood nu voorbij is. Ook de Stichting Oecumenische Hulp hecht vooral aan de hulp op lange termijn. „We sturen nooit zomaar spullen zonder dat iemand ons ter plaatse heeft ge meld wat er nodig is", aldus woordvoerder Henk Verburg. De twintig miljoen gulden die zaterdag werd ingezameld bij de actie van Véronique, is groten deels bestemd voor hulp bij de wederopbouw. De hulporganisa ties willen daar langdurige pro jecten mee financieren: bloed banken, kinderziekenhuizen, operatiekamers, bijscholing van artsen wier medische kennis ja ren achterloopt. Volgens Artsen zonder Grenzen kan voedselhulp wel degelijk heel zinnig zijn, als die maar niet naar Bukarest en de grensste den wordt gestuurd. Artsen zon der Grenzen is actief in het ge bied rond Sibiu en Brasov. Daar is volgens directeur Jacques de Milliano niet alleen sprake van zeer eenzijdige voeding, maar ook van daadwerkelijke en zichtbare ondervoeding bij kin deren. De problemen met de noodhulp zijn volgens De Milliano ont staan omdat veel hulporganisa ties de distributie en logistiek in het land zelf hebben verwaar loosd. „Er werd gezegd dat Roe menen daarvoor moesten zor gen, maar die kunnen dat niet aan. Dat kun je hen niet verwij ten, want ze hebben jaren in een isolement geleefd en hebben daar geen enkele ervaring mee. Voor een hulporganisatie is die distributie juist de grote uitda ging. We zijn toch geen vervoer ders van bulkgoederen die onze spullen in het land van bestem ming gewoon maar in een pak huis afleveren? Wil je met je hulp de doelgroep bereiken, dan moet je ervoor zorgen dat je de hele route van de hulpgoederen in handen hebt". PZC Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman en C. van der Maas. Vlissingen: Oostsouburgseweg 10, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel. 01184-84000. Steunpunt: Boekhandel Bikker, Walstraat 94. Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg. Tel. 01180-81000. Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes. Tel. 01100-31800. Terneuzen: Nieuwstraat 22, 4531 CW Terneuzen. Tel. 01150-94457. Hulst: Steenstraat 6, 4561 AS Hulst. Tel. 01140-14058. Axel: Nassaustraat 15, 4571 BK Axel. Tel. 01155-8000 Zierikzee: Oude Haven 41, 4301 JK Zierikzee. Tel. 01110-15380 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. Zaterdags in Vlissingen, Middelburg en Goes van 8.00 tot 10.30 uur. Centrale redactie: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, 01184-84000; 's avonds op zondag t/m vrijdag: vanaf 19.00 uur; in het weekeinde: verwijzing via de telefonische bood schap op de kantoren. Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openings tijden; zaterdags tot 16.00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur: 01184-84000. Abonnementsprijzen: per kwartaal 73,80; franco per post 89,00; per maand 25,50; jaarabonnement 285,00; jaarabonnement franco per post 350,00; losse nummers maandag t/m vrijdag 1,35, zaterdag 1,75 p.st., (alle bedragen inclusief 6 pet. btw). Postrek.nr.: 3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 143 cent per mm; minimumprijs per advertentie 21,45; ingezonden mededelingen 2,5 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 5,- meer. Volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 6 pet. btw). Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V., Vlissingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 3