PZC Wim Ovaa volgt Van Westen op Van Linder nu al gewend Zou het grootste reisbureau ^*""van Nederland ook niet de mooiste vakantieplekjes in Turkije weten?" Topzwemmers naar Vlissingen Kaderweekeinde in Oostkapelle Beslissingen vallen in bedrijfsvolleybal sport Rabobank Q Meer bank voor je geld 17 Roose organiseert marathon in Zeeland DONDERDAG 4 JANUARI 1990 Atleet pur sang Bondscoach NHV naar Wenen Meeuwen en Vlissingen egen NEC Een vakantieland in opkomst. Aan de poort van de oriënt is Turkije een land vol magie, romantiek en plezier. Kombineer een rondreis met een strandva- kantie en ontdek het maanlandschap van Cappadocië, de kalkrotsen van Pamukkale. Met 300 dagen zon per jaar blijft er niets te wensen over voor de echte zongenieter. Wilt u meer weten? Kom dan even langs de reizenbalie van de Rabobank. U krijgt er des kundige informatie. En: alles kan voor u worden verzorgd. Uw reis, verzekeringen, geld, cheques enz. Zullen wij dus maar zeggen: tot straks? Lopen is sport, geen carnaval GOES - Het lijkt een eenmalige gebeurtenis te worden, maar wel een serieuze. „Halve garen" in clownspakken of met dien bladen wil hij op 9 juni niet zien. Als Goesenaar Jan Roose die datum zijn veertigste ver jaardag viert, komen alleen KNAU-atleten met een wed strijdlicentie in aanmerking voor deelneming. Aan massale mallotigheid zoals in New York en Rotterdam heeft Jan Roose geen behoefte. Voor hem is er geen mooier verjaardagsca deau denkbaar dan een mara thon met een veertigtal deelne mers, die zonder poespas de klassieke 42.195 meter afleggen. Want dat is wat de Bevelander aan het organiseren is: een ma rathon, de eerste sinds 1964 in Zeeland, toen de Nederlandse kampioenschappen marathon in deze provincie werden gehou den. Nadien werden alleen nog ARNEMUIDEN - De voetbalver eniging Arnemuiden heeft Wim Ovaa aangetrokken als opvol ger voor Dick van Westen. Ovaa en Arnemuiden gaan voorlopig voor één seizoen met elkaar in zee. Dick van Westen gaf kort na het plotselinge vertrek van tweede trainer Jaap van Maris te kennen na dit seizoen te stop pen als oefenmeester bij Arne muiden. De Middelburger is aan zijn tweede seizoen bezig bij de Walcherse club. Van Westen geeft als reden op dat hij het werk niet kan blijven combineren met het trainers schap. Van Westen heeft een handel in bouwmaterialen in Middelburg. „De zaak is op za terdag tot twaalf uur geopend. Bij uitwedstrijden buiten Zee land moet ik laagvliegen met de auto om op tijd te komen. Meest al ben ik dan pas een half uur voor de wedstrijd aanwezig. Dat is te laat. Op die manier valt er niet goed te werken na het ver trek van Van Maris." Zoals bekend gaf Jaap van Maris onlangs de brui aan zijn trainers- werk bij Arnemuiden. Een van de redenen was volgens hem de te geringe trainingsopkomst, met name op zaterdagochtend. Arnemuiden heeft het dit sei zoen moeilijk in de tweede klas se van het zaterdagvoetbal. Van Westen stelt „dat Arnemuiden het moeilijk krijgt om zich te handhaven", maar ziet nog wel perspectieven. „Het is nu een kwestie van alle neuzen In de zelfde richting krijgen." Wim Ovaa, die al half september aan het begin van het seizoen opstapte bij Nieuwdorp, ziet in Arnemuiden een sportieve uit daging. Bij Nieuwdorp was Ovaa aan zijn eerste seizoen bezig. „Arnemuiden heeft uitstraling, al gaat het de club sportief ge zien nu minder. De uitdaging is de club op een hoger plan te krij gen." Ovaa zal zich de komende maanden oriënteren binnen de vereniging om een beeld te krij gen van het materiaal en de be geleiding. „Dat betekent dat ik de eerste drie of vier elftallen en de hoogste juniorenelftallen ga bekijken." illfe Wim Ovaa. de militaire kampioenschappen in Zeeland gehouden, in 1983 en 1984 (Roose deed daar één keer buiten mededinging aan mee). De Poelbosmarathon heeft de wedstrijd als naam meegekre gen. „Ik verwacht zo'n veertig deelnemers uit Zeeland, daar mee ben ik al tevreden. Dan blijft de wedstrijd overzichtelijk en kan iedereen een serieuze po ging doen om een zuivere tijd te realiseren. Bij massale mara thonevenementen is het maar de vraag of de tijdswaarneming voor dé grote massa lopers klopt." De jarige neemt de kosten van die dag voor eigen rekening. Een paar duizend gulden kost het, schat hij. „Ik kan natuurlijk ook een dorpshuis afhuren, een or kest laten komen en de nodige drank inslaan. Dan ben ik net zo veel kwijt. Eerlijk gezegd geef ik het liever aan dit uit. Maar het blijft wel bij die ene keer. Ik voel er niets voor elk jaar een paar duizend gulden op te hoesten. Wat let de verenigingen in Zee land de handen ineen te slaan, sponsors te zoeken en een Zeeuwse marathon op poten te zetten? Ze zouden die dan niet elk jaar maar om de twee jaar moeten organiseren", aldus de onderwijzer van beroep, die in de jaren zeventig tien jaar lang de animator was van de al lang niet meer bestaande halve marathon van Goes. „Anders verwatert het weer binnen de kortste ke ren." De Poelbosmarathon wordt voor Jan Roose de 23e klassie ker. Beginjaren zeventig liep de Goesenaar zijn eerste marathon, daarna werkte hij er met een ge middelde van één per jaar de reeks van 22 af. „De kleine mara thons vond ik altijd de prettig ste, zoals de Westland in het be gin. Met tweehonderd deelne mers", zegt Roose, die als atleet pur sang gruwt van de gekte die de grote internationale mara thons kenmerkt. „Ik denk dat de meeste mensen die al in de jaren zeventig liepen, dat gedoe er omheen niet zien zitten. Ik heb inmiddels al be hoorlijk wat positieve reacties gehoord, dus geloof ik dat 9 juni een geslaagde dag kan worden. Zondag zat ik nog naar beelden van de marathon van Londen te kijken. Dan zie je mensen met dienbladen, in clownspak of als Charlie Chaplin verkleed. Dat heeft niets met atletiek te ma ken. Dat soort dingen doet af breuk aan het lopen, het moet sport blijven. Het is geen carna val." Om een al te omslachtige gang langs gemeenten te omzeilen heeft Roose een 8400 meter lang parkoers uitgezet in het Poelbos tussen Goes en 's Heer Arends- kerke. Verder is er een kleine aanloopronde om aan de volledi- Jan Roose: „Lopen in een clownspak heeft niets met atletiek te maken." (foto Willem Mieras) BUNNIK (GPD) - Dat Ton van Linder zich ai sterk ingeleefd heeft in zijn nieuwe positie blijkt snel. Op de vraag hoeveel 'buitenlanders' Hypobank Süd- stadt heeft, klinkt het: „We heb ben vier Joegoslavische speel sters, drie Poolse, twee Hon gaarse en één Westduitse". „We hebben", terwijl de technisch coördinator van het Neder lands Hanbal Verbond en coach van het Nederlands vrouwen team z'n eerste officiële trai- liing in Wenen nog moet geven. Kort geleden kwam het nieuws naar buiten: met goedkeuring van het handbalverbond ver bindt Ton van Linder zich tot 1 ami '90 als trainer aan het vrou wenteam van het Oostenrijkse jlypobank. Voor het eerst een Nederlandse handbalcoach in Jlienst bij een Europese topclub. [En dan te bedenken dat ik eerst gevraagd ben om bondscoach te eorden van de Oostenrijkse frouwenploeg, die op de Olym pische Spelen van Barcelona een plak wil halen. Toen ik zei dat ik bij het NHV tot 1 augustus vast zit, kwam het aanbod om Hypobank tot 1 juni te gaan trai nen. De ploeg wil het bezit van de Europa Cup prolongeren. De finale is eind mei", aldus de 48- jarige inwoner van Zevenaar. De gesprekken speelden zich af tijdens de WK-kwaliflcatie on langs in Denemarken waar Ne derland na een flonkerend begin (winst op Hongarije en Zweden) net niet slaagde. „Dat ik ge vraagd ben, beschouw ik als een compliment voor het Neder landse handbal. Ik heb 't de Oos tenrijkers expliciet gevraagd. Waarom ik? Omdat we vonden dat Nederland fris, modern, vechtlustig en gedisciplineerd handbal speelde, was het ant woord". Een verrassend aanbod, want in eigen land wordt Van Linder vaak afgeschilderd als „te zacht voor een prestatietrainer". „Dat laatste is volstrekte onzin. Natuurlijk ben ik prestatietrai- ner. Als je dat niet bent, moet je stoppen. Mensen denken echter vaak dat je pas prestatietrainer bent als je op de bank gaat staan schreeuwen en de speelsters voor rotte vis uitmaakt. Zo'n trainer ben ik niet. Wil ik niet zijn. Ik zeg tegen de speelsters precies waarop het aankomt, maar niet in het openbaar. Ik ga problemen nooit uit de weg maar ga er dwars doorheen. Ja, ik heb best wel eens moeite met het beeld dat van mij geschetst is". - Blijft overeind dat Hypobanks keuze een verrassende is. „Natuurlijk, want ik heb nooit een internationale topclub ge traind. Nationaal waren Swift Arnhem en De Gazellen m'n bes te clubs. Acht jaar geleden be gon ik met Jong Oranje. Dat is uitgemond in bondscoach èn van de mannen èn de vrouwen en nu dan alleen het vrouwen team in combinatie met de job van technische coördinator". - Veel beleidswerk dus. Waar gaat zelf je voorkeur naar uit? „Het liefst ging ik zelf het veld nog in. Dat gaat dus niet meer. Dan komt coachen. Daarom krijg je echt wel de kriebels als ze je eerst vragen om Oostenrijk op weg naar Barcelona te trainen. De Olympische Spelen, die ik zelf als speler gemist heb omdat we voor München '72 in een kwa lificatietoernooi uitgeschakeld werden". -Na Hypobank dus straks bondstrainer van Oostenrijk? „Zo simpel ligt het niet. Als dik betaald voetbalcoach is dat risi co te nemen. Bij handbal ligt dat toch anders. In de eerste plaats sta Ik nu voor 1 augustus voor de keus om in de sport door te gaan of terug te gaan naar school. Dank zij het ministerie ben ik drie jaar vrijgemaakt voor het NHV. Met recht op terugkeer als aardrijkskundeleraar. De deur naar het onderwijs wordt defini tief gesloten als ik bij het NHV doorga. Dat is op zich al een heel moeilijke keus. Kiezen voor een baan als bondscoach in Oosten rijk is natuurlijk een uitdaging maar ook een heel grote gok. Overigens besef ik heel goed dat ik eigenlijk voor luxe keuzes sta". „In elk geval kan ik nu een tijdje in de keuken van een internatio nale topclub kijken. Daarmee kan Ik maar ook het Nederland se handbal z'n voordeel doen. Misschien als we straks - en onze doelstelling is '96 - met onze teams zelf voor Olympische me dailles willen gaan. Mijn groot ste ambitie is met een Neder lands team die top te bereiken. En daarin geloof ik nog steeds", aldus Van Linder, die gemiddeld twee keer per maand voor zijn NHV-werk naar ons land zal te rugkeren. Ton van Linder (foto GPD) /LISSINGEN - Eredivisionist NEC gebruikt de eerste week /an januari voor een korte trai ningsstage in Zeeland. De for matie van trainer Leen Looyen verblijft in Zoutelande en ppeelt een tweetal oefenduels. Zaterdagavond is De Meeuwen astheer van de Nijmeegse for matie, een dag later spelen de semi-profs in en tegen Vlissin gen. De Meeuwen neemt met het duel tegen NEC de nieuwe lichtin stallatie officieel in gebruik. Langs het hoofdveld staan sinds kort maar liefst acht lichtmas ten, hetgeen een verdubbeling is vergeleken met de oude situatie. Het was een behoorlijke inves tering voor de club", aldus voor zitter Wouters, die overigens geen bedragen wil noemen. „De vereniging heeft het zelf moeten ophoesten, want op een verzoek om subsidie werd door de ge meente Valkenisse negatief ge reageerd." NEC arriveert vanavond reeds in Zoutelande en werkt morgen een aantal trainingen af op de accommodatie van De Meeu wen. Ook zaterdag zal de Gel derse formatie trainen en om 19.00 volgt het duel tegen De Meeuwen. Zondagmiddag, aan vang 14.30 uur, oefent NEC aan de Irislaan tegen Vlissingen, dat overigens een dag eerder in de strijd om de Zeelandcup Dau- wendaele ontmoet. (Advertentie) ge afstand van 42 kilometer en 195 meter te komen. Start en fi nish zijn bij de kerk in 's-Heer Arendskerke. En nu maar hopen dat dit initiatief toch een vervolg krijgt. VLISSINGEN - Het was voor het bestuur van de zwemsport- vereniging De Stormvogel een uitdaging om in het eerste weekeinde van het nieuwe jaar in Vlissingen zwemwedstrijden te organiseren met een kwalita tief goed deelnemersveld. Het was ook een zware opgave om dat veel mensen in deze periode met vakantie zijn en dat geldt natuurlijk ook voor topzwem mers. Hoewel enkele clubs niet op de invitatie van de Stormvogel konden ingaan, was voorzitter Wim Buijs toch tevreden. „We hadden natuurlijk graag het Dordtse Nautulus in Vlissingen aan de start gehad. Daarvoor komt de in Zeeland bekende Leon Verhage uit, die nog steeds het Zeeuwse record op de 100 en 200 meter vrije slag op zijn naam heeft staan." Buijs vervolgt: „Ook Raket uit Delft moest afhaken waardoor er in Vlissingen niet gekeken kan worden naar de verrichtin gen van Willem Jan Knoester, Rutger Huijgens en de zusjes Vonk. Het Leidse LZ 1886, dat over een grote groep jeugdig ta lent beschikt, had eveneens el ders verplichtingen." Toch is Buijs content met de clubs die zich inmiddels hebben aangemeld. „De Zeeuwen kun nen zich zaterdag meten aan WVZ/Zoetermeer, De Kempvis/ Spijkenisse, MZPC/Maastricht, Oceanus/Aalsmeer, Het IJ/Am- sterdam en Die Heygrave uit Vlijmen." „Het is jammer dat zulke toer nooien alleen maar mogelijk zijn als er zich sponsors aandienen. We prijzen ons dan ook gelukkig dat de Ahrend-groep en schroot- handelaar Tonny Leynse hun volledige medewerking hebben toegezegd." Frans Bos, de man die in het Stormvogelbestuur de porte feuille zwemmen beheert, had aanvankelijk een nog sterker deelnemersveld willen hebben: „Ik wilde graag de gehele EJK- selectie in Vlissingen aan de start krijgen. Ik heb dit bespro ken met Herman van Lienden, de bondscoach voor de jeugd. Hij had er wel oren naar, maar wilde daar direct een trainings stage aan vastkoppelen. Dat bleek niet haalbaar te zijn. Bo vendien had hij zelf grote proble men, die uitmondde in de aan bieding van zijn ontslag bij de bond. De nationale ploeg was ook niet beschikbaar wegens een stage in Australië. We heb ben daardoor voor dit alterna tief gekozen." Dat er naast de Stormvogel ook een Zeeuwse zwemselectie aan de start komt, is volgens Bos van groot belang. „We zijn in Zee land niet erg verwend met top sporters. Toch is het gewenst dat er contacten zijn. Aan die voorwaarde is nu voldaan en kunnen de Zeeuwen de concur rentie aangaan met topclubs uit Nederland." Voor Stormvogel-trainer Johan Hietbrink wordt het een echte testcase: „Als zwemmers weinig tegenstand hebben dan worden ze ook niet geprikkeld om er een schepje bovenop te doen. Nu is er veel tegenstand en daardoor moet het voor de Zeeuwen mo gelijk zijn toptijden te zwem men. En dat is toch ook de be doeling van zo'n wedstrijd". Kanshebbers voor de superprijs, 'De Tonny Leynse Trofee' zijn: Mark Roelofs en Patrick Ton- nard uit Maastricht op de vrije slag, Robin Roon uit Amstel veen op de vlinderslag en Ge rard van de Zeggelaar op de rug slag. Bij de vrouwen wordt veel verwacht van Brenda Starink (vrije slag), Hilde Swinkels (rug slag) en Melanie Bos (school slag). Zondagmiddag worden de wed strijden in het Vlissingse 'Golf- bad' voortgezet met de Nieuw jaarswedstrijden van de Storm vogel, waarvoor uitsluitend Zeeuwen aan de start komen. De uitgenodigde Belgische clubs hebben niet gereageerd op de invitatie. '10.00-11.00 EURO: Volleybal: we reldcup gala in Singapore (vrouwen). 11.00-12.00 EURO: Parijs/Dakar-ral ly. 12.00-13.00 EURO: Handbal: Super Cup Indoor vanuit Westduitsland. 12.35-13.00 BBC 1: Paddles Up: ka no-competitie. 13.00-15.00 EURO: Schansspringen: World Cup vanuit Innsbruck. 14.50-15.15 BBC 1: Curry on Ice: schaatscursus. 15.00-16.00 EURO: Tafeltennis: GP- finales in Parijs. 16.00-17.00 EURO: Volleybal: wereld cup gala in Singapore (mannen). 17.00-18.00 EURO: Wielrennen: we reldcup klassiekers. 18.00-19.00 EURO: Tafeltennis: GP- finales in Parijs. 19.00-19.30 EURO: Motor Sport Nieuws. 19.30-20.00 EURO: Surfer Magazine. 20.00-21.00 EURO: Handbal. 21.00-22.00 EURO: Motorsport: het beste van 1989. 22.00-22.02 EURO: Snowreport. 22.02-23.00 EURO: Tennis: het beste van 1989. 23.00-23.15 EURO: Parijs/Dakar-ral ly. 23.15-00.15 EURO: Europees basket bal. 00.15-00.30 EURO: Parijs/Dakar-ral ly. VLISSINGEN - Volgend week einde, 12 en 13 januari, organi seert de KNVB afdeling Zee land weer het traditionele ka derweekeinde in Oostkapelle. Er wordt een bijzonder attrac tief programma gepresenteerd met de Belgische bondscoach Walter Meeuws, de Nederlandse coaches Bert van Lingen en Jan Derks. Anton Bitter neemt het onderdeel Marketing in de sport voor zijn rekening. Het programma start vrijdag 12 januari om 17.00 uur in Bos en Duin in Oostkapelle. Na een maaltijd zal Kees Blomaard, de afdelingsvoorzitter de officiële opening verzorgen, waarna de afdelingstrainer Hein Poell om kwart over zeven de inleiding voor zijn rekening neemt. Een deel van de deelnemers krijgt dan het onderwerp marke ting in de sport en sportsponso ring voorgeschoteld, terwijl Bert van Lingen voor het technische kader zal spreken over de Zeis ter visie en de rol van de vereni ging daarin. Na de discussies en de pauze zal de Belgisch bonds coach Walter Meeuws het voet bal in België belichten met een beschouwing van de Belgische voorbereiding op de WK in Ita lië. Zaterdagmorgen om 9.30 uur zullen Bert van Lingen en Jan Derks met een Zeeuwse jeugdplanselectie een trainings demonstratie geven, waarna in Bos en Duin de nabespreking volgt. Rond 12.30 uur een wordt het weekeinde afgesloten met een lunch. TERNEUZEN - Op de slotdag van de wintercompetitie vielen in het Terneuzense bedrijfsvol leybal de laatste beslissingen. Nadat eerder Peugeot Dees, De Hoop en Auto Verlinde al kam pioen waren geworden, sloten nu Verbrugge/De Meyer, Scharmga en Voorwaarts/Amro het seizoen met de titel in hun klas af. Zes 'winterkoninkjes', die de ra ce naar een kampioenschap en promotie elk op hun manier met succes bekroonden. Peugeot Dees maakte zich in de hoogste afdeling van de Bevobo-compe- titie al vroeg los uit het veld en ging zonder enige aarzeling naar de algemene Bevobo-titel. In 2A zette De Hoop zich vanaf de vijf de speeldag op kop en stond de leiding daarna niet meer af. Au to Verlinde sloeg zijn slag pas een paar weken geleden. Toen liet de concurrentie wat punten liggen en nam de ploeg beslis send voorsprong. Verbrugge/De Meyer, Scharmga en Voorwaarts ondervonden wat meer tegenstand en konden pas na de laatste wedstrijddag naar de huldiging van competitielei der Cees Louwerse. Scharmga wees in de beslissende wedstrijd Interver/SSport met 3-0 terug, Voorwaarts/Amro wist zich na de eerste set tegen WMZ (16-14) practisch zeker van de eerste plaats. Het werd daar 1-1. Waar winnaars zijn, zijn ook ver liezers. V.& V. (al lang zeker van de laatste plaats in de hoogste klas), Gemeente (op de helft van de competitie verzwakt door blessures), Dow 2 en Dow 3 en ABN mogen in de herkansing (volgende week start de nieuwe competitie) en na degradatie proberen hun verloren gegane posities terug te veroveren. Uitslagen laatste competitieronde: ABN-Gemeente 2 0-3; Beldo 2- Scharmga 2 3-0; Mts/Meao 2-Ge- meente 3 3-0; Bundeltouw-Kramer 3 2-1; NHI-Dees 2 3-0; Rabo-B.& S. 2-1; Philips-Havenschap 2-1; WMZ-Voor- waarts/Amro 1-1; Verbrugge/De Meyer-Gemeente 3-0; Kramer 1-Kra- mer 2 3-0; Beldo-De Hoop 0-3; Scharmga-Interver/SSport 3-0; Dees-V.& V. 3-0; Wiekslag-Neele- mans 3-0. Eindstand: IA: Dees 12-32; Stunt Markt 12-26; Kramer 112-23; Kramer 2 12-16; Dow 12-14; Sterbanden 12-8; V.& V. 12-3. IB: Verbrugge/De Meyer 12-27; Wiekslag 12-25; Mts/Meao 12- 23; Foto Neelemans 12-17; PSV 12-17; De Pooter 12-9; Gemeente 12-8. 2A: De Hoop 12-28; NHI 12-22; Dees 2-12- 18; Beldo 12-18; Pzem 12-18; PSV 2 12-11; Dow 2 12-9. 2B: Scharmga 12- 31; Interver/SSport 12-26; Rabo 12- 21; Noordzee 12-17; Dees 3 12-12; B.& S. 12-10; Dow 3 12-8. 3A: Verlinde 12- 27; Kramer 3 12-24; Gemeente 2 12- 24; Bundeltouw 12-24; Philips 12-22; Havenschap 12-8; ABN 12- -2. 3B: Voorwaarts/Amro 12-27; Mts/Meao 2 12-25; WMZ 12-25; Kramer 4 12-18; Scharmga 2 12-15; Beldo 2 12-11; Ge meente 3 12-5.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 23