Zeeland helpt! Onrust aan grenzen Iran en Sovjetunie orco Mogelijk twee doden door besmetting met salmonella Wachten op winter PvdA eist meer burgemeesters T twee brillen halen >én betalen! I f Frankrijk levert Taiwan fregatten m Rode Kruis: Ondanks chaos in Roemenië Speelt u maandagavond weer mee? WEEKENDVOORDEEL BIJ JAC.HERMANS Mini-prus&Maxi-keus Veel bewolking 33e jaargang no. 3 onderdag 4 januari 1990 Rekeningnummer 40.26.67.794 Amro-bank Middelburg tnv PZC-actie Roemenië. Stort nu! Vaticaan zal Noriega uitleveren Welkom gebaar Verzorgers van uitvaarten verduisterden begrafenisgeld als wij gaan opruimen, doen wij dat héél forsook! U kunt nu dus voordelig kopen uwrwdebuis 1 Import andijvie Magere varkenslappen In verzorgingstehuis in Urk Kiesrecht Knap uiltje ELEKINGO Politiekorps Tegen inlevering van deze bon twee complete brillen halen en maar één betalend 1 Zi WÊÊtmtËÈÊaÊÊmÊÊiÊÊÊÊm i Lamme handen Gratis over Overwegend zwaar bewolkt en in de middag kans op wat lichte motregen. Overwegend matige wind uit zuid tot zuiidwest. Middagtemperatuur om streeks 5 graden. Redt de moeders uit het rampziekenhuis van Cluj. Noriega PANAMA-STAD (AFP) - Panama's voormalige sterke man Noriega zal door het Vaticaan wor den uitgeleverd, zo meldde woensdag de Pa namese minister van buitenlandse zaken, Ju lio Linares. Alleen zou nog niet besloten zijn aan wie Noriega, die sinds 24 december in de Vaticaanse ambassade in Panama-Stad ver blijft, wordt overgedra gen. Kerkelijke autoriteiten wezen er op dat de onder handelingen tussen het Vaticaan en de Verenig de Staten in volle gang zijn, hetgeen erop kan duiden dat Noriega aan de VS zal worden uitgele verd. Ongeveer tienduizend Panamezen eisten giste ren voor het gebouw van de Vaticaanse ambassa de in een demonstratie dat Noriega voor het ge recht gesleept wordt. Het was de grootste an- ti-N oriega-demonstratie sinds de Amerikaanse invasie op 20 december. Voedselpakketten welkom DEN HAAG (GPD) - Ondanks alle berichten over volle pak huizen en bedorven voedsel in Roemenië, is het Nederlandse Rode Kruis niet van plan te stoppen met het zenden van voedselpakketten. Vijftig vrachtwagens zullen komende zaterdag met 175.000 voedsel pakketten volgens plan rich ting Roemenië vertrekken. „Als het Internationale Rode Kruis ons aanraadt dat trans port niet door te laten gaan, ma ken ze een denkfout", zegt woordvoerder Ben Burgers, „Die actie is ontstaan als warm gebaar van het Nederlandse aan het Roemeense volk. Wij hebben de garantie gegeven dat de spul len bij de mensen daar terecht zullen komen en daar zorgen we dus ook voor". De pakketten zullen per vracht auto naar het platteland rond Sibiu en Brasov worden ver voerd. Vier Rode Kruis-mede- werkers bereiden daar momen teel de verspreiding onder de meestbehoeftigen als kinderen en bejaarden voor, zodat de pak ketten niet in een pakhuis te recht zullen komen. Een warm gebaar zal voor de meeste Nederlanders overigens niet de eerste reden zijn geweest om een doos met rijst, suiker, kaarsen, vlees in blik en marga rine te vullen. Burgers erkent dat de eerste berichten uit Roe menië, waarbij sprake was van acute hongersnood, overdreven waren. „Er gaan geen mensen dood van de honger. Maar voor veel mensen zullen de Neder landse pakketten toch een wel kom gebaar van medeleven be tekenen". Ook al is er geen hongersnood zoals in Etiopië, er is wel sprake MOSKOU (AP) - Het Kremlin heeft woensdag extra troepen naar de zuidelijke Sovjet-repu bliek Azerbajdzjan gestuurd om een einde te maken aan de onrust langs de grens met Iran. Volgens de regeringskrant Iz- vestia heeft de onrust zich over het hele, 790 kilometer lange, grensgebied verspreid. Duizenden mensen zouden wachttorens en elektronische alarminstallaties langs de grens hebben vernield. Zij eisen dat het zuiden van Azerbajdzjan en het noorden van Iran worden sa mengevoegd en gedreigd alle grensinstallaties te vernielen, als deze niet door de autoriteiten COEVORDEN (ANP) - Twee mannen, van 68 en 57 jaar uit Coevorden, zijn door de rijkspo litie in hun woonplaats aange houden op verdenking van ver duistering van begrafenisgel- den. De beide uitvaartleiders hebben bekend dat ze regelma tig na uitvaartdiensten geld hebben ontvreemd uit collecte bussen. Omdat de opbrengst van de in zamelingen de laatste tijd sterk was teruggelopen hadden een begrafenisonderneming en de begrafenisvereniging „De Laat ste Eer", beide uit de gemeente Coevorden, argwaan gekregen. De ingeschakelde recherche wist de twee op heterdaad te be trappen. Het is nog niet bekend hoeveel geld de twee zich in to taal hebben toegeëigend. b Lange Vorststraat 76 - Goes. Advertentie kilo If9 kilo Aanbiedingen geldig l/m za 6 januari 1990 Zolang de voorraad strekt Prijswijzigingen voor behouden. De versaanbiedingen zijn alleen verkrijgbaar in filialen met een versafdeling van structurele ondervoeding, waarbij mensen te weinig vita minen en eiwitten naar binnen krijgen, aldus Burgers. De aan bevolen samenstelling van de pakketten sluit helaas niet hele maal aan op dat tekort aan vita minen en eiwitten. Het Rode Kruis schrapte vorige week ij lings zout van de lijst aanbevo len produkten, maar rijst is ook niet een van de eerste dingen waar de Roemenen om zitten te springen. Dat de actie op stel en sprong tot stand is gekomen, ontkent ook Burgers niet. Hij geeft toe dat-de samenstelling van de pakketten tot stand kwam toen men nog uitging van een echte hongers nood. Burgers ontkent dat de actie het Rode Kruis boven het hoofd is gegroeid. Die indruk leeft wel bij andere organisaties. „Het Rode Kruis werd overvallen door alle spontane inzamelingen", meent PARIJS (AFP) - De Franse regering heeft inge stemd met de levering van zes fregatten aan Taiwan, zo is woensdag uit gezaghebbende bron in Parijs vernomen. Het zou slechts gaan om „romp en opbouw". De lichte schepen wor den niet uitgerust met wapens en kunnen vol gens de Fransen daarom niet worden be schouwd als oorlogsmaterieel. De Franse ministeries van defensie en buiten landse zaken weigerden elk commentaar over de kwestie die vorige week donderdag in Pe king uitlekte. Het aantal te verkopen schepen zou in een later stadium kunnen oplopen tot zo'n vijftien. Met de overeenkomst, die ook de levering van radar- en sonarapparatuur om vat, zou een bedrag van bijna 25 miljard gulden gemoeid zijn. De Chinese regering heeft al felle kritiek gele verd op de eventuele transactie. Peking is, zo als zijn ambassade in Parijs het uitdrukte, re soluut gekant tegen elke wapenverkoop aan Taiwan omdat dit als een rechtstreekse inmen ging in de binnenlandse aangelegenheden van China wordt beschouwd. Voor Peking is Tai wan, dat sinds 1949 door de anti-communisti sche Kuomintang-partij wordt bestuurd, een deel van China. Willem Hooglugt van de stibh- ting Mensen in Nood. „Wij heb ben mensen die ons belden altijd gezegd: geef ons geld. Als je de aankoop van goederen in eigen hand houdt, kun je zorgen voor een betere coördinatie en voor een goedkopere inkoop. Verder kun je dan eerst in rust bekijken wat voor spullen de mensen echt nodig hebben". Mensen in Nood heeft vorige week wel een vrachtauto marga rine gestuurd. „Onze ervaringen in Polen hebben ons geleerd dat dat heel nuttig is. Er is altijd te kort aan vetten om eten te berei den en margarine heeft boven dien een hoge voedingswaarde. Maar we hebben onze eerste noodhulp bewust klein gehou den. Onze houding is dat we eerst even afwachten en de si tuatie goed onderzoeken, voor dat we hulp sturen. In praktijk blijkt dat beter te werken." Hooglugt is het eens met de op roep van het Internationale Ro de Kruis, dat op enige bezinning van de hulpprogramma's heeft (Slot zie pagina 3 kolom 7) worden weggehaald, aldus Iz- vestia. Tass meldde woensdag dat een dode is gevallen bij vechtpartijen tussen betogers. In de Kaukasische republieken van de Sovjetunie is het al gerui me tijd onrustig door geweldda digheden tussen Armeniërs, Azerbajdzjanen, Georgiërs en andere etnische groeperingen. Het feit dat versterkingen wor den gestuurd wijst er op dat de elite-grensbewakingstroepen van de KGB niet bij machte zijn de onrust de kop in te drukken. De onrust langs de grens heeft religieuze aspecten en dat is een nieuw element. De Azerbajdzja nen zijn de enige etnische groe pering in de Sovjetunie die, net als de Iraniërs, in meerderheid aanhangers van het shi'itische moslimgeloof zijn. Sinds de isla mitische revolutie in Iran heb ben Sovjet-functionarissen zich bezorgd getoond over grens overschrijdend islamitisch fun damentalisme. Aan de Iraanse kant van de grens wonen naar schatting 4 miljoen Azerbajdzja- Advertentie URK (ANP) - In het verzorgings tehuis Voor Anker in Urk zijn in de maand december zeven men sen - vijf bewoners en twee ver zorgers - besmet met de salmo nellabacterie. Twee besmette bejaarden, een 90-jarige man en een 93-jarige vrouw, zijn inmid dels overleden. Zonder de salmonellabacterie als directe doodsoorzaak te' kun nen aanwijzen, kunnen de direc tie en de inspecteur op de bejaar denoorden in Flevoland een ze kere relatie ook niet uitsluiten. De besmetting is inmiddels be dwongen en alle patiënten zijn hersteld. De keuken van het ver zorgingstehuis wordt nog deze week gesloten. Vandaag wordt de laatste maaltijd bereid onder toezicht van de GGD. Dit heb ben de provincie Flevoland, de inspectie op de bejaardenoor den en de directie van het tehuis woensdagmiddag bekendge maakt. De salmonellabesmetting kwam aan het licht toen de medisch adviseur van het tehuis de GGD ZAANSTAD - Buiten het opslagdepot van Rijkswaterstaat, gelegen langs de A8, staan grote zoutstrooiers werkeloos te wachten op Koning Winter (foto Frans van der Linde!ANP) Kiest de gemeenteraad straks de burgemeester en mogen we dan ook stemmen voor een com missaris van de koningin?. CD A-parlementariër drs H. Eversdijk ziet moge lijkheden in het re- A geerakkoord. "F VLAARDINGEN - Door particulieren bijeengebrachte hulpgoederen worden woensdag in een hal in Vlaardingen uit een auto van het Rode Kruis gelost (foto Frans van der Linde!ANP) 'Turbo-monnikenwerk' noemt tekenaar Ad Cameron zijn werk voor het boek Owls of the Nor thern Hemisphere. De tekenin gen van de Nederlandse illustra tor werden bekroond met de Britse onderscheiding Best Bird Book of the Year. Flevoland tipte over een toena me van het aantal diarree-geval- len. Bij een inspectie in de keu ken werd de salmonellabacterie aangetroffen. De GGD ver moedt dat een niet goed door bakken kiprollade de mogelijke oorzaak van de besmetting is ge weest. Zestien bewoners en twee verzorgers met diarreeklachten werden onderzocht en bij vijf be woners en twee personeelsleden bleek inderdaad sprake te zijn van een besmetting. Bij de inspectie van de keuken bleek volgens de GGD-directeur dat de hygiëne daar te wensen overliet. Zo zou het personeel niet vaak genoeg de handen wassen, werden er nog steeds textiel-handdoeken gebruikt en werd het voedsel niet voldoende afgedekt. Volgens de directie van Voor An ker zijn na deze inspectie met een de noodzakelijke maatrege len getroffen. De directie van het tehuis bestrijdt echter de ge dachte dat de gebrekkige hygië ne de oorzaak van de besmetting is geweest. De directie hoopt dat een van de naburige tehuizen zal kunnen bijspringen om de 55 bewoners van het tehuis en de Tafeltje- dek-je klanten die hun eten uit Voor Anker kregen na Vandaag aan een warme maaltijd te hel pen. Het nog maar twintig jaar oude tehuis is volgens de huidige nor men geheel verouderd. Naar ver wachting zal in april van dit jaar een nieuw gebouw in gebruik worden genomen met een nieu we keuken. Tot die tijd wordt van andere faciliteiten gebruik gemaakt. DEN HAAG (ANP) - De PvdA wil meer partijgenoten op bur gemeestersposten, vooral in Brabant en Limburg waar het overgrote deel van de burge meesters nog van CDA-huize is. De PvdA zal deze wens op tafel leggen bij partijgenote Ien Da- les van Binnenlandse Zaken, al dus het Kamerlid De Cloe woensdagavond in de partij uitzending van de PvdA op ra dio 5. Advertentie Dan moet u niet vergeten even Telebingo-kaarten te kopen. Voor maar F 2,50 maakt u dan kans op de hoofdprijs van F 100.000 - of één van de vele andere geldprijzen. Koop nu Telebingo-kaarten bij. Albert Heijn en PTT Postkantoren. vergunning verleend onder nr. L0890/067/126.89 Volgens de PvdA-woordvoerder voor Binnenlandse Zaken dient zijn partij de achterstand snel in te lopen. „In vergelijking met onze verkiezingsuitslagen leve ren wij nog altijd te weinig bur gemeesters", zo zei hij. Gemeen teraden kunnen volgens het PvdA-Kamerlid zelf de keuze van de nieuwe burgemeester be palen als zij het eens zijn over de persoon. De Cloe: „Als een ge meenteraad eenstemmig vraagt om een bepaald persoon kan de minister of commissaris der ko ningin er volgens het nieuwe re geerakkoord niet meer omheen. Bij eenstemmigheid kan een ge meenteraad zorgen voor een ge kozen burgemeester". In dezelfde PvdA-uitzending liet minister Dales weten vast te houden aan het plan om de ge meentepolitie en rijkspolitie sa men te voegen tot één politie korps. De belangrijkste reden hiervoor is volgens de minister meer efficiency, maar door dub bele taken samen te voegen (zo als automatisering) wil Dales ook via meer agenten op straat de veiligheid voor de burgers vergroten. Advertentie (Geldig t/m 31 januari 1990) In de gratis bril gaan normale. De gratis tweede bril is bestemd voor dezelfde persoon die ook de eerste (betaalde) bril gaat dragen Het montuur van de bril die u wel betaalt, mag met goedkoper zijn dan f 100.- Het montuur van de gratis bril komt uit de kollektie monturen met het rode driehoekie blanke glazen in dezelfde sterkte als in de eerste (betaalde) bril. Wilt u meer (variabel, ontspiegeld, anti-kras. kleur, enz dan geldt een toeslag. »Geen andere kortingen te zelfder ti|d. »0p beide brillen 1 |aar garantie Middelburg Goes, Hulst Temeuzen In de Gouden Gids vindt u de adressen Bergen op Zoom Vlissingen Roosendaal NJ tm Bestuurders schudden zich deze weken lamme handen tijdens de vele nieuwjaarsrecepties. De meningen over het nut van deze traditionele bijeenkomsten zijn verdeeld. De een vindt het alle maal onzin, de ander legt zo tus sen de drankjes door slim wat verbindink- jes. HUMII MM i Ij II HM Mil I HI Mill lil Het nieuwe 'nultarief voor voet gangers op de Westerscheldeve- ren was gisteren voor velen een aangename verrassingGratis naar de overkant bleek ook voor toeris- Q ten aantrekkelijk. w

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1