PZC i Rookverbod roept veel vragen op Havel niet bang voor samengaan Duitsers Nederland krijgt regio toegewezen voor bieden hulp PZC-actie Roemenië Belcampo overleden Wilton Fijenoord wil Belgische scheepswerf Honderden kilometers strand in gevaar Rustig weer E33e jaargang no. 2 Woensdag 3 januari 1990 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Hevige strijd in Namibia p-1^ Olieramp is gevaar voor onze vogels Kritiek Schandaal Redt de moeders van Cluj lerste dag: nog te vroeg voor sancties Medicijnknaak van chocolade Ministerie Superpark Meer auto's Rookverbod wmmsmtam Gastarbeid Wisselend bewolkt en vooral in het oosten mistvelden. Maximum tempe ratuur rond 3 graden. Meest matige zuid tot zuidoosten wind. P 13 ■I 'EBW1A Jt VtTKCO UUR FOTOSERVICE \erschoor* Gces-vussiMXM-BefmzB-msj WINDHOEK - Hij heeft een boodschap ontvan- Argentijnen Olij niet uitleveren omdat zij.Eni gen an Nederlandse ambassade in Argentijnse ge maanden geleden werd Olij. op verzoek van Conflict hoofdstad Buenos Aires, waarin staat dat de land zijn huis in Buenos Airea gearresteerd. ENSCHEDE (GPD) - Ruim vier miljoen 'Westeuropese' water en kustvogels worden bedreigd door de olie ramp voor de Afrikaan se kust. Vanaf eind ja nuari tot half maart vliegen deze in Midden- en Zuid-Afrika overwin terende vogels langs de kust naar de Europese broedgebieden. De olieramp kan ook grote gevolgen hebben voor de Nederlands broedvogels als grutto's, tureluurs en lepelaars. Koers olievlek is onzeker CASABLANCA (GPD) - Het is nog niet duidelijk of de olievlek van 250 vierkante kilometer op de Atlantische Oceaan de Ma rokkaanse kust zal vervuilen. Als de weersvoorspellingen kloppen en de harde wind bin nen 24 uur draait, zal de ruwe olie de Marokkaanse stranden over een lengte van bijna 300 ki lometer bedekken, zo verwach ten milieudeskundigen. Andere deskundigen zijn min der pessimistisch: volgens hen is een deel van de olie al afgebro ken door het zware weer en de hoge temperatuur van het zee water. De olie is afkomstig uit de Iraan- se tanker Kharg 5, die na een ex plosie op 19 december onbe mand op zee drijft. De tanker heeft naar schatting 70.000 ton van de lading van 284.000 ton ru we olie verloren. Daardoor dreigt een ernstige milieuramp, die tienduizenden vissers brode loos kan maken. Ook het toeris me zal schade ondervinden wan neer de olie de stranden vervuilt. Veertien vliegtuigen en zeven schepen waren gisteren nog stees bezig de reusachtige olie vlek te bestrijden met chemica liën. Het Rotterdamse bergings bedrijf Smit Internationale, dat samen met Wijsmuller uit IJ- muiden betrokken is bij het ver slepen van de olietanker, heeft kritiek geuit op de Spaanse en Marokkaanse autoriteiten. Wanneer die de bergers twee we ken geleden niet hadden verbo den de Kharg-5 naar rustiger wa teren onder de Spaanse kust te slepen, had de nu dreigende mi lieuramp kunnen worden be perkt. Juist uit vrees voor een milieu ramp moest de Kharg-5 verder de oceaan op worden gesleept, terwijl Smit Internationale de supertanker in rustiger water voor de kust wilde brengen om hem daar (provisorisch) te repa reren. De Marokkaanse kust wordt ook bedreigd door olie afkomstig van de Spaanse tanker Aragon, die in zwaar weer ten noorden van het eiland Madeira is gaan lekken. De milieuorganisatie Greenpea ce vindt dat Marokko en Spanje veel te laks hebben gereageerd. „Het ongeluk gebeurde op 19 de cember. Een dag later waren de bergers aan boord en hebben de brand geblust. Het schip was toen onder controle. Door de halsstarrige houding van Ma rokko en Spanje mocht het schip niet naar rustiger water worden gesleept en werd het als een lekkende emmer rondge- zeuld in een stormgebied". Greenpeace heeft ook kritiek op het gebruik van chemicaliën bij het bestrijden van de vervuiling. Zo wordt de milieuschade alleen maar erger. Greenpeace die vindt dat de olie van het water zou moeten worden opgeveegd. De Franse staatssecretaris van milieu Lalonde noemde het gis teren een schandaal dat het der tien dagen heeft geduurd voor dat de olieramp in de openbaar heid werd gebracht. Het is de bedoeling dat de Kharg-5 wordt gesleept naar rustig water ten zuiden van de Kaapverdische Eilanden. Daar moet in de loop van volgende week de nog resterende lading worden overgepompt. Mensonwaardige omstan digheden in Roemenië, anno 1990. Moeders sterven in de zie kenhuizen door gebrek aan medicamenten en verzor ging. De artsen staan machteloos en vragen uw hulp. Begin het jaar goed: Redt de moeders, help de kinderen van Cluj! Stort uw bijdrage op het spe ciale nummer 40.26.67.794 van de Amro-bank te Mid delburg, giro van de bank nummer 10.68.635 met ver melding PZC-actie Zieken huis Roemenië. Alle giften zijn welkom. Hulp uit Zeeland betekent levens kansen voor een vertrapt volk! (zie onze reportage op pagi na 7) De voor de Marokkaanse kust genomen luchtfoto van de tanker Kharg-5. (foto AFP) DEN HAAG (GPD) - Het is voor reel mensen nog onduidelijk wat het nieuwe rookverbod, dat sinds 1 januari van kracht is in openbare gebouwen, precies in houdt. Dat bleek uit de vele tele foontjes die gisteren binnen kwamen bij de stichting Volks gezondheid en Roken. Het zijn niet alleen rokers en niet-rokers die bellen, maar ook bijvoorbeeld kantinebeheerders die willen weten hoe ze ervoor kunnen zorgen dat mensen het rookverbod naleven. Volgens de stichting is het nog te vroeg om te zeggen dat dit een signaal is om alsnog strafbepalingen in te stellen. „Uit enquêtes blijkt im mers dat rokers bereid zijn reke ning te houden met anderen", al dus een woordvoerder. „Ik kan me nauwelijks voorstel len dat ze de bordjes niet zien", UTRECHT - Deze klant in Utrecht liet zich gisteren een door de apothekers-assistente aangeboden 'medicijnknaak' van chocolade goed smaken. De eigen bijdrage is per 1990 na bijna zeven jaar verdwenen. Dat was de reden voor de apotheek om de klanten op deze wijze in het nieuwe jaar te verwelkomen. In totaal delen apotheken in Nederland zo'n 650.000 chocolade munten uit aan het publiek, (foto Raymond Rutting!ANP) GRONINGEN (ANP) - De Ne derlandse schrijver Belcampo is gisteren op 87-jarige leeftijd in zijn woonplaats Groningen overleden. Uitgeverij Querido heeft dit bekendgemaakt. Belcampo, pseudoniem van Herman Pieter Schönfeld Wi- chers, schreef al in zijn studen tentijd verschillende humoristi sche verhalen. Zijn latere werk werd wat diepzinniger van the ma en behandelde menigmaal absurd doorgevoerde fanta sieën. De schrijver studeerde rechten in Amsterdam en ging daarna medicijnen studeren. Als por trettist bereisde hij de meeste landen van Europa. Hij was huisarts te Bathmen en studen tenarts in Groningen. Belcampo's eersteling Verhalen verscheen in 1935. Zijn verhaal Het grote gebeuren werd in bij zondere vormgeving voor televi sie bewerkt. In 1989 verscheen zijn laatste verhalenbundel Pan dora's album. Zijn werk werd met de Marianne Philipsprijs be kroond en de prijs van de stich ting Kunstenaarsverzet 1942- 1945. Verder kreeg hij de Hen drik de Vriesprijs en de Tollens- prijs. (Zie ook pagina 2) zegt een receptioniste van het Bergwegziekenhuis in Rotter dam op de eerste dag van het wettelijke rookverbod. „Er zijn mensen die zich er niets van aan trekken. Op iedere paal zit een bordje, het hangt hier helemaal vol". Het niet-rokende deel van het ziekenhuispersoneel is afge lopen vrijdag druk bezig ge weest met het ophangen van de bekende verbodsborden. Sancties zijn er inderdaad niet op het overtreden van het ver bod. Veel mensen zijn daarom nogal pessimistisch over de uit werking van de wet. Dat daar wel wat voor te zeggen valt, blijkt uit de ervaringen van de telefoniste van het gemeente huis in Arnhem. Daar heeft men het rookverbod al in september doorgevoerd. „Als iemand met een sigaret bin nen komt zeggen we er altijd wat van. We wijzen ze dan op de gro te asbak met zand, die in de hal staat. Daarbij krijgen we van al les naar ons hoofd. Van 'Waar be moei je je mee' tot 'Val dood' en zulk soort uitdrukkingen in veel minder nette bewoordingen. Het merendeel stopt dan wel, maar er komen hier genoeg mensen binnen die gewoon doorroken. Dat laten we dan verder maar zitten". In het gebouw van het ministe rie van WVC in Rijswijk, verant woordelijk voor de nieuwe maat regel, is al vanaf december een rookverbod van kracht. In prin cipe mag in de werkkamers wel gerookt worden. Verder zijn er speciale gedoogruimten waar mensen een sigaret op mogen steken. „De grootste verande ring is dat er in de kantine niet langer gerookt mag worden. Doet iemand dat toch, dan wordt er wat van gezegd. Er zijn wel mensen die daar moeite mee hebben, maar die trekken zich dan terug in hun werkkamer", aldus een woordvoerster. Op het gemeentehuis van Den Haag is men al een stap verder gegaan dan de regeling in de nieuwe tabakswet. Daar kan het rookverbod ook gelden in de werkkamers van de niet-roken- de ambtenaar zelf. „Er zijn flexi bele ambtenaren die zelf niet ro ken maar een rokende collega wel toestaan in hun kamer een sigaret op te steken. Maar ver stokte niet-rokers verbieden het", zegt een woordvoerder OOST-BERLIJN - Havel (midden) bezocht dinsdag de Brandenburger Tor. De Oostduitse presi dent Manfred Gerlach kondigde bij die gelegenheid aan dat de gehele Berlijnse Muur op termijn tegen de vlakte gaat. (foto AP) OOST-BERLIJN (AP) - De kersverse Tsjecho- slowaakse president Vaclav Havel heeft zich dinsdag tijdens korte bezoeken aan Oost-Ber- lijn en München in de discussie over de her eniging van Oost- en West-Duitsland gemengd en gezegd, dat een vreedzame democratie „zo groot kan zijn als zij wil". „Het is belangrijker dat Duitsland een demo cratisch besef bewaart, dan of het 60, dan wel 70 miljoen inwoners telt," zei Havel op een persconferentie vlak voor zijn vertrek naar München. Wel waarschuwde hij de Duitsers dat zij de angst van de buurlanden voor een machtig en verenigd Duitsland moeten zien weg te nemen. Tegelijk zag hij een hereniging als een onvermijdelijk en positief gevolg van de veranderingen in Oost-Europa. Hereniging is volgens Havel waarschijnlijk. Een herenigd Duitsland zou 76 miljoen inwo ners en een nog sterkere economie krijgen dan die van de Bondsrepubliek, welke nu al de sterkste in Europa is. Havel zei dat zijn eerste buitenlandse bezoek als president de Duitslanden gold, omdat 'de Duitsers deze hele eeuw onze belangrijkste bu ren zijn geweest'. Duitsland is zowel de oorzaak als de oplossing van Europa's grootste proble men geweest en lijkt opnieuw een belangrijke rol te gaan spelen in de toekomst van Europa, zei Havel, In München werd hij door een juichende me nigte ontvangen, die „Vrijheid voor Oost-Euro pa" en „Bravo Havel" riep. In de Beierse hoofd stad sprak hij met bondspresident Von Weiz sacker en bondskanselier Kohl. Von Weizsacker zei dat het bezoek bewees dat „we in het reine zijn gekomen met ons verle den". De relatie tussen de Bondsrepubliek en Tsjechoslwakije is in het verleden erg gespan nen geweest vanwege de verovering van Sude- tenland door de nazi's en de naoorlogse verdrij ving van etnische Duitsers uit het gebied. Von Weizsacker beloofde „alle steun" aan Tsje- choslowakije, vooral in de strijd tegen de mi lieuvervuiling. Tsjechoslowakije is volgens Ha vel het meest vervuilde land van Europa. China en Nepal willen een su per-natuurpark maken in het Himalayage-gebergte, op het dak van de wereld. De beide landen zullen een gebied van 32.000 hectare rond de Mount Everest be- A schermen. Hf mi n»miii iiiiiiii wiiwiin In West-Europa is vorig jaar op nieuw een recordaantal perso nenauto's verkocht. In de markt van ruim 13 miljoen stuks zijn Volkswagen en Fiat marktleiders. Opel is de grootste groeier. O Het kersverse rookverbod levert totnogtoe weinig grote proble men op. Wel wordt er hier en daar eendrachtig gezocht naar een ruimte waar A A roken 'moet kunnen'. Dejeiigdige Ghanese spits Prin ce Polley voetbalde zich bij Sparta in de kijker. Het was wel even wennen, van Kotoko naar de Nederlandse club maar Prince heeft een be langrijke drijfveer: A A geld. DEN HAAG (ANP) - Het Neder landse Rode Kruis krijgt in Roe menië een regio toegewezen die het van voedselvoorraden kan gaan voorzien. Het Internatio nale Rode Kruis wil hiermee voorkomen dat hulporganisa ties elkaar voor de voeten gaan lopen. Vier logistiek medewerkers rich ten in Roemenië een kantoor in, zodra bekend is welke regio Ne derland krijgt toegewezen. Van uit dat kantoor kan de hulpver lening soepeler en sneller wor den geregeld. „Vanaf donderdag moet het mogelijk zijn eindbe stemmingen aan te geven, waar door het transport rechtstreeks en daardoor veel sneller kan plaatsvinden", aldus een woord voerder. De voedselpakketten die de af gelopen dagen in vrachtwagens naar Roemenië zijn vervoerd, dreigen te worden opgeslagen in grote magazijnen. Volgens de woordvoerder kan het daardoor weken duren voor ze bij gezin nen terecht komen. Het Rode Kruis ziet het als een plicht om de 250.000 voedselpakketten, die tussen Kerst en Nieuwjaar zijn ingezameld, op zo kort mo gelijke termijn te bezorgen bij de mensen voor wie ze zijn ge maakt. De enorme hoeveelheid voedsel pakketten bezorgde dè organi satie in Nederland aanvankelijk problemen. Het Rode Kruis re kende op ongeveer honderddui zend pakketten, die bij de 483 plaatselijke adressen konden worden ingeleverd. Via provin ciale bureau's zouden die wor den overgebracht naar het hoofdmagazijn in Vlaardingen, van waaruit ze met een konvooi vrachtwagens zouden worden vervoerd. In overleg met NOB Wegtrans port wil het Rode Kruis de pak ketten nu direct vanuit de pro vinciale bureau's naar Roeme nië overbrengen. Daarbij zal ook gebruik worden gemaakt van de tientallen vrachtwagens en chauffeurs die tijdens de televi sie-actie van zaterdagavond door bedrijven en particulieren beschikbaar zijn gesteld. Op gironummer 797 is vanaf Kerstmis, inclusief het resultaat van de televisie-actie, 25 miljoen gulden gestort. Volgens de woordvoerder van het Rode Kruis komt daar de komende dagen nog ongeveer vijf miljoen gulden bij. pag 3: - Front Nationale Redding ope reerde al vóór val Ceausescu pag 4: - Roemeense economie moet op krabbelen uit puinhoop pag 7: - Ten hemel schreiende toestan den in vrouwenkliniek Cluj pag 11: - Hulptransport vertrokken uit Yerseke (Advertentie) HAAGMAN ADVOCATEN ROTTERDAM TELEFOON 010-4364688 TELEX 26051 FAX OIO-436J233 ANTWERPEN, ROTTERDAM (GPD) - Wilton Fijenoord (WF) wil de Antwerpse scheepsrepa- ratiewerf Béliard Shiprepairs overnemen. De WF Holding is van plan een bod op het inmid dels gesloten Antwerpse bedrijf uit te brengen. Ze doet dat sa men met de Antwerpse rederij- groep Ubem/Cobelfret. Béliard Shiprepairs, de laatste grote Belgische scheepsrepara- tiewerf, ligt plat sinds op 10 no vember vorig jaar bekend werd dat het bedrijf aan de grond zit en alleen met diepsnijdende maatregelen weer gezond te ma ken zou zijn. De 880 scheepsher- stellers houden het bedrijf nu al ruim zeven weken bezet; de eige naars willen het bedrijf liquide ren. C" '1 - 'x

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1