PZC binnen- en buitenland ZATERDAG 30 DECEMBER 1989 9 San Francisco en Oakland in de Verenigde Staten werden in oktober opgeschrikt door een aardbeving. Aanvankelijk repte men van een dodental van bijna driehonderd. Toen bleek dat zich tussen de twee delen van de etage-snelweg Cypress highway tussen San Francisco en Oakland minder mensen bevonden dan normaal tijdens het spitsuur, daalde het verwachte aantal doden onder de honderd. Veel mensen zaten op het tijdstip van de beving voor de televisie: te kijken naar een honkbalwedstrijd. DDR-burgers maakten na het openen van de Muur en het IJzeren Gordijn op 9 november massaal gebruik van de mogelijkheid in het Westen te gaan kijken. Duizenden Trabantjes en Wartburgs staan net over de Westduitse grens bij Herleshausen in de file. 1989 Het dierenleven in de Prins Williambaai in Alaska kreeg het zwaar te verduren na het vastlopen en openscheuren van de mamoettanker Ex xon Valdez. Miljoenen liters olie stroomden in het water van de baai. In China werd op 4 juni een hardhandig einde gemaakt aan een periode van democratisering. Het volksleger veegde met geweld het Plein van de Hemelse Vrede schoon. Hoeveel doden zijn gevallen is nog steeds niet duidelijk. De foto die bijna onverbrekelijk met het voorval is verbonden, is die van een student die met niets dan zijn lichaam vier tanks tot stilstand weet te brengen. De Britse regering besloot in december te beginnen met het terugsturen van gevluchte Vietnamezen. De kampen in de Britse kroonkolonie Hongkong zit ten overvol. Na een storm van kritiek besloten de Britten het terugsturen voor korte tijd te staken: 'vanwege vervoersproblemen' werd officieel gemeld. Polen kon op 4 juni voor het eerst in veertig jaar naar een gedeeltelijk vrije stembus. De kiezers konden bepalen hoe de 100 leden tellende Senaat eruit ging zien. Voor de Tweede Kamer (Sejm) konden 161 van de 460 zetels via verkiezingen worden ingevuld: de overige 299 werden aan de regeringscoalitie toegewezen. De communisten leden een zware nederlaag ten opzichte van het vakverbond Solidariteit, dat in de Senaat 92 van de honderd zetels kreeg. In de Sejm kreeg Solidariteit 160 van de 161 op het spel staande zetels. De Iraanse leider ayatollah Khomeiny overleed begin juni. Zijn begrafenis op 6 juni ontaardde in een gevecht om zijn lichaam te kunnen aanraken of een stuk van zijn kleding te kunnen scheuren. Acht mensen kwamen in de hysteri sche mensenmassa om het leven, duizenden raakten gewond. De Voyager-2 ruimtesonde scheerde in augustus langs de planeet Neptunus en maakte, volgens deskundigen, sensationele foto's. Tussen de twee foto's zit ruim zeventien uur verschil. De grote storm rond de evenaar beweegt van oost naar west. De vlek bij de 'zuidpool' in tegengestelde richting. Het belangrijkste gespreksonderwerp tijdens de topontmoeting tussen de Amerikaanse president George Bush en Sovjet-partijlei- der Michail Gorbatsjov op Malta, was de zware storm die het eiland teisterde. De ontmoetingen, begin demember, vonden daarom niet plaats op de marineschepen Belknap en Slava (achtergrond) maar op het Russische passagiersschip Maksim Gorki. Margaret Thatcher maakte in 1989 tien jaar premierschap van Groot Brittannië vol: een record in de Britse geschiedenis. éiSMÊÊÊm,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 9