binnen- en buitenland ZATERDAG 30 DECEMBER 1989 ■ductis-doe fstelffmpn Het Nationaal Milieu Beleidsplan werd 25 mei gepresenteerd door de demissionaire ministers (vlnr) Smit-Kroes, Nijpels, Braks en premier Lubbers. Het plan conludeert dat het milieu geen uitstel van maatregelen kan hebben. De doelstelling in 2010 een schoon milieu over te dragen aan de volgende generatie is volgens het plan, dat Kiezen of Verliezen is getiteld, niet haalbaar. Wel moet de komende 20 a 25 jaar de vervuiling beheersbaar zijn. Minister Nijpels heeft in het geheel een moeilijke, dubbele, positie. Als milieu-minister pleit hij in het plan voor afschaffing van het reiskostenforfait maar hij onderstreept ook het volledige verkiezingsprogramma van zijn partij, de VVD, waarin staat dat het reiskostenforfait onver kort gehandhaafd dient te blijven. In de middag van 27 januari werden de Twee van Breda vrijgelaten. De 87- jarige Franz Fischer (1) verwelkomt bij de Duits-Nederlandse grens, bij Venlo, Ferdinand Hugo aus der Fünten (r, 79). De twee oorlogsmisdadigers werden enige uren na een emotioneel verlopen debat in de Tweede Kamer vrijgelaten en als ongewenste personen over de grens gezet. Beide mannen hebben het leven in vrijheid niet lang volgehouden. Aus der Fünten over leed nog geen drie maanden na zijn vrijlating: rond 18 april. Fischer mocht bijna acht maanden van de vrijheid genieten. Hij overleed rond 20 septem ber. De Amerikaanse president George Bush bezocht in juli korte tijd Nederland. Op de foto worden Bush en zijn vrouw Barbara verwelkomd door koningin Beatrix en prins Claus. De Nederlandse filmmaker Joris Ivens overleed op 28 juni op 90-jarige leeftijd in Pa rijs. Zijn weduwe Marceline Loridan gooit een roos in zijn graf op het kerkhof Mont- parnasse in Parijs. Halverwege de jaren '40 werd hij door de Nederlandse regering tot ongewenst persoon verklaard, omdat hij een film maakte (Indonesia calling) waarin hij de zijde koos van de Indonesische republiek. Halverwege de jaren '60 wordt hij onofficieel gerehabili teerd en nog eens twintig jaar later, in 1985, volgt officiële rehabilitatie. Cultuur-mi- nister Brinkman reist naar Ivens' woonplaats Parijs om hem het Gouden Kalf van de Nederlandse Filmdagen te overhandigen. Brinkman verklaart tijdens die bijeen komst dat de geschiedenis het gelijk van Ivens heeft aangetoond. Vlak voor zijn dood kreeg hij begin 1989 een ridderorde. Zijn laatste film (over China) is Histoire du vent. De Japanse keizer Hirohito overleed in de vroege morgen van 7 januari 1989 in Tokyo aan kanker. In Nederland werd met een stille tocht langs het monument voor de slacht offers van de Japanse bezetting van het vroegere Nederlands Indië, herdacht dat met de dood van Hirohito een tijdperk werd afgesloten. Na Hirohito's dood begon een politiek steekspel over de Nederlandse vertegenwoordi ging bij zijn begrafenis. Het kabinet maakte eind januari bekend dat minister van Buitenlandse Zaken, Hans van den Broek, de teraardebestelling bij zou wonen. Alle partijen, inclusief de organisaties van oorlogsslachtoffers, konden hier vrede mee heb ben. Hirohito werd op 24 februari begraven. 1989 Ook in 1989 had de verkiezing voor het Europees Parlement een sterk landelijk karakter. Op deze verkiezingsposter tussen de schaapjes kijkt CDA-minister van Financiën, Ruding, de potentiële kiezer aan. CDA-lijsttrekker voor de Europese verkiezingen was echter Jean Penders. Tussen 15 en 18 juni ging heel Europa naar de stembus, Nederland op 15 juni. Premier Lubbers daalt de trappen af van paleis Huis ten Bosch. De demissionaire premier heeft zojuist het ontslag van zijn CDA/VVD-kabinet ingediend. Het kabinet viel begin mei, omdat de VVD-fractie het niet eens was met de afschaffing van het reiskostenforfait. Het CDA wilde de belastingaftrek van verreden woon-werk-kilome- ters schrappen. De VVD-fractie week geen strobreed af van haar mening dat het forfait moest blijven bestaan. De houding van de VVD-fractie kwam als een verrassing voor premier Lubbers. De VVD-ministers in zijn kabinet waren slechts enige uren tevoren akkoord gegaan met de plannen voor 1990, inclusief het Milieu Beleidsplan en het reiskostenforfait. In de islamitische wereld ontstond beroering door het boek The Satanic Verses van de Indiase/Britse auteur Salman Rushdie. Het boek, dat in september 1988 verscheen, zou krenkend zijn voor islamieten. In februari 1989 deed de Iraanse ayatollah Khomeiny een oproep iedereen die betrokken was geweest bij de publikatie van het boek, te vermoorden: de schrijver op de eerste plaats. Rushdie duikt een dag na de bedreiging onder en is tot op de dag van vandaag ondergedoken gebleven. Begin september kwam de Nederlandse vertaling van het boek op de markt: de Duivelsverzen. Op verschillen de bedreigingen en protesten na, bleef het rustig rond de publikatie van het boek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 7