PZC Wilhelminastraat Steen in 1990 op de schop In jaren tachtig extreem somber èn zonnig weer provincie ZATERDAG 30 DECEMBER 1989 Z1 7 VERVOLG MET NIEUWJAARSKAARTEN Hoofd gemeentewerken Sas kiest voor het bedrijfsleven A. VAN DONGEN IN KLEDINGZAKEN Eén man Alle zeilen ONDERZOEK NAAR MOGELIJKHEDEN fk rn^m Nieuwjaarskaart Pauwels voert lijst CDA aan in Hontenisse Kerstbomen gaan in vlammen op in kernen Terneuzen Winter Lente Zomer Herfst Bordenactie tegen hardrijders succes SAS VAN GENT - De actie tegen hardrijders op de Westdam in Sas van Gent is succesvol geweest. Dat concludeert initiatief nemer mevrouw M. Hemelsoet, consulente van Veilig Verkeer Nederland, nadat de autorijders twee weken lang via borden op hun verantwoordelijkheid in het verkeer werden gewezen. Hoe hard rijdt u nu Dat opschrift blijkt dat de meeste mensen inder- sierde de plakaten, die in de tuinen of achter de ramen waren bevestigd. Het initiatief tot de actie werd genomen, nadat bewoners van de Westdam had den geklaagd over de hoge snelheden waarmee voertuigen over de door gaande weg rijden. De borden met op schrift werden donderdagavond door twee bij de actie betrokken Westdam- bewoners weer uit de tuinen gehaald. ..Ik ben zeer tevreden. Uit de reacties daad op hun kilometerteller gingen kijken en hun snelheid aanpasten", volgens Hemelsoet. Dat de mensen on der invloed van de prikkelende tekst op de borden hun vaart temperden, bleek volgens de VVN-consulente ook uit het verhaal van de plaatselijke melkboer die regelmatig de Westdam aandoet. Die had persoonlijk aan He melsoet gemeld dat de verkeerssitua tie veiliger werd. SAS VAN GENT - In de ogen van velen geeft A. L. C. van Dongen wel een zeer opmerkelijke wending aan zijn leven. Vrijdag was Jules, zoals hij op het stadhuis genoemd wordt, voor de laatste maal te vin den op de burelen van het stads kantoor in Sas van Gent. Eerder al nam het hoofd van de afdeling ge meentewerken in besloten kring afscheid van de medewerkers van de gemeente. Op die laatste dag werd met enkele collega's ook een glaasje geheven op zijn nieuwe toekomst. Vanaf vol gend jaar verwisselt de vijftigjarige Van Dongen zijn comfortabele ambtenarenbestaan voor een 'job' in het jachtige bedrijfsleven. Tweeëneenhalf jaar geleden startte hij met zijn vrouw een eigen kle dingzaak: een franchise-bedrijf voor de kledingketen Benetton. In middels 'bezitten' zij twee van der gelijke bedrijfjes, één in Sluis en één in Terneuzen. ,,En in de toekomst komt er wellicht ook nog een derde bij", verklapt Van Dongen. Die afgelopen tijd van opbouw van de gezamenlijke nering, werkte hij overdag voor de gemeente en in de avonduren stond hij zijn vrouw bij in de winkel. ,,De laatste twee jaar werkte ik dan ook tachtig uur in de week. Dat werd toch echt te veel." Het hing dan ook al in de lucht dat Van Dongen op een gegeven mo ment zijn functie op het stadskan toor zou opgeven. En nu is in zijn ogen de meest gunstige tijd daar voor aangebroken. De twee doch ters kunnen al haast op eigen benen staan. Het juiste moment voor het echtpaar Van Dongen om zich te wijden aan de eigen winkel. Van Dongen zal niet zelf tussen de babykleertjes, truien en pantalons worden gesignaleerd. Hij neemt het administratief en financieel beheer op zich. Daarnaast loopt hij met het idee in zijn hoofd om daarnaast een adviesbureautje op bouwkundig gebied te beginnen. beetje in een sleur terecht. Je vraagt je na een week af wat die nog voor nieuws geboden heeft. Ik had een verantwoordelijke baan, maar een verkeerde zet werkte nooit in je na deel uit. Ik ga nu iets doen waarbij je alle zeilen bij moet zetten." Wel vindt hij het jammer dat hij en kele projecten, die onder zijn lei ding werden gestart, niet af kan ma ken. Zoals de tweede fase van het rioleringenonderhoud, die volgend jaar begint. Van Dongen waar schuwde op zijn laatste dag in func tie tegen de forse afslanking van 'zijn' dienst. Vroeger had zijn afde ling 29 mensen, nu nog 22 vanwege de wankele financiële positie van de gemeente. Het gemeentebestuur moet juist meer mensen voor ge meentewerken aantrekken, stelt Van Dongen. „Voor het onderhoud aan de stra ten moeten we bij voorbeeld een complete stratemakersploeg heb ben. Die taak wordt uitgevoerd door één man die ook nog elders in gezet wordt. Zonder uitbreiding kan het werk zich gaan opstapelen met alle problemen vandien." Een nieuw, uitstekend geoutilleerd onderkomen voor gemeentewerken aan de Lepoutreweg, de renovatie van de wijk Sint Albert, het begin van de proef op de Graafjansdijk, de invoering van de automatisering van de dienst. Het eind van die pro jecten maakt hij niet meer mee. „Toch jammer dat ik het gezond worden van de gemeente niet meer van nabij meemaak," peinst het voormalig hoofd gemeentewerken. In totaal heeft Van Dongen dertig jaar een ambtenarenbestaan ge leid. Na enkele tussenbaantjes, be landde hij bij de inmiddels opgehe ven Dienst Bouw- en Woningtoe zicht in Axel, waar hij 14 jaar werk te. In 1979 trad hij in dienst van-«de gemeente Sas van Gent. Van Don gen over zijn afscheid: ,,De baan die ik nu uitoefen, kan leuk zijn. Maar na verloop van tijd kom je toch een A. L. C. van Dongen. i Een verkwikkend, ijsje, dat wilde er in de lange zomer van '89 herhaaldelijk in. Strandleven met zicht op de pijler dam, juli 1989. SINT-JANSTEEN - Het college van b en w van Hulst stelt een onderzoek in naar een mogelijke reconstructie van de Wilhelminastraat in Sint-Jan steen. De dienst openbare werken stelt in de loop van 1990 een recon structieplan en een kostenraming op. Of in dat jaar de verbeteringswerken werkelijk kunnen beginnen, hangt volledig af van de financiële positie van de gemeente. Vooralsnog is het dagelijks bestuur niet bereid om de Wilhelminastraat, de voornaamste verkeersader van Sint-Jansteen, op de schop te nemen. De verkeersveiligheid bij de basis school aan de straat kan volgens het college momenteel verbeterd worden door bij de ouders, die de schoolgaan.- de kinderen komen halen en brengen, aan te dringen op een veiliger ver keersgedrag. Het college is evenwel bereid om te onderzoeken of er in de directe nabijheid van de school andere oversteekplaatsen kunnen komen. De Wilhelminastraat, een van de laat ste kasseienbanen in Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen, ligt er slecht bij. Dagelijks komen er zo'n 3300 voertuigen over, waaronder veel vrachtwagens, waar voor het wegdek in feite ongeschikt is. Volgens het college kan het vervangen van de bestrating een goede oplossing zijn, omdat normale straatstenen min der geluidsoverlast veroorzaken en bo vendien minder trillingen overbren gen op de aan de straat gelegen wonin gen. Naast het vervangen van de kas seien is het volgens b en w noodzake lijk dat de weg op een zodanige wijze gereconstrueerd wordt dat voetgan gers, fietsers en geparkeerde auto's een eigen plaats krijgen, hetgeen uit oogpunt van verkeersveiligheid nodig is. De gemeente begint wel - mede op Een positieve reactie werd ook ont vangen van burgemeester ing J. M. H. M. van Rest. Zij belde Hemel soet op en verleende haar toestem ming om enkele borden in het gemeen telijke plantsoen te plaatsen. Twee we ken geleden zegde de burgemeester toe dat de problematiek op de West dam meegenomen wordt in het regu liere overleg tussen gemeente en rijks politie. Maar dat gesprek heeft nog niet plaatsgevonden, zodat nog niets bekend is over eventuele structurele maatregelen tegen de autobestuur ders die de Westdam eerder zien als „een racecircuit", in de woorden van een bewoonster. Om druk op de ketel te zetten, hebben enkele bewoners een nieuwe actie op touw gezet. Vrijdagavond ontvingen de Westdambewoners een brief in de bus, waarin ze bedankt werden voor de deelname aan de bordenactie. Maar tevens kregen ze een nieuwjaarskaart in de bus met de opdracht die naar de gemeenteraad van Sas van Gent te sturen. „Die komen dan bij de ingeko men stukken. Zo willen we de situatie nog eens extra onder de aandacht brengen en de raadsleden met hun neus op de feiten drukken", vertelt J. van Waterschoot, één van de initiatief nemers. De bewoners van de straat wensen de raadsleden via de kaart een voorspoedig doch vooral veilig 1990. Volgens Van Waterschoot staat VVN en de Welzijnsraad Sas van Gent ach ter deze actie voor een veiliger West dam. KLOOSTERZANDE - Het raadslid B. J. M. Pauwels uit Kloosterzande trekt tijdens de komende campagne voor de gemeenteraadsverkiezingen in Hontenisse de kar van het CDA. Pauwels werd tijdens een besloten af delingsvergadering gekozen als lijst trekker. De leden namen de ontwerp-kandida- tenlijst, die was samengesteld door een speciale commissie, unaniem over. De overige kandidaten zijn: 2. H. J. Bruggeman uit Terhole, 3. A. G. Spon- selee uit Vogelwaarde, 4. E. van Goe- them uit Vogelwaarde, 5. G. Scheer ders uit Kloosterzande en 6. C. Nijs- kens-de Maat uit Kloosterzande. TERNEUZEN - In de gemeente Ter neuzen staan nu de kerstdagen achter de rug zijn de kerstboomverbrandin gen weer voor de deur. Zaterdag 6 ja nuari worden de bomen vanaf 15.00 uur verbrand op 't Reepje. Vanaf 14.00 uur kunnen ze daar worden ingele verd. In Terneuzen wordt de brandstapel aangestoken op woensdag 10 januari, op het terreintje naast het oude open lucht-zwembad aan de Churchilllaan. De verbranding begint om 19.00 uur. Alle kerstbomen kunnen op diezelfde dag vanaf 13.00 uur worden ingeleverd op de parkeerplaats bij het winkelcen trum Zuidpolder. Zoals elk jaar krij gen degenen die één of meerdere bo men inleveren een lot. Tijdens de ver branding 's avonds worden de prijzen verloot. In Biervliet kunnen de bomen vanaf 14.00 uur naar de Stadsweide worden gebracht: Daar zullen ze vanaf 19.00 uur in vlammen opgaan. In Sluiskil kan men vanaf 17.00 uur terecht op Groenoord, waar om 19.00 uur de groe nen sparren aan de vlammen prijsge geven worden. aandringen van de fracties in de ge meenteraad en Hulster burgers - op korte termijn met een reconstructie van de Grote Markt. De linker- en rechterrijroutes krijgen in de loop van 1990 dan wel 1991 een opknapbeurt. Vooruitlopend op dat werk wil het col lege naast de rijwegen goed begaanba re voetpaden aanleggen. Van onze weerkundige medewer ker) De jaren tachtig hebben een nog al wisselend weerbeeld te zien gegeven. Tegenover warme zomers (1982 en 1983) stonden koude winter periodes (december 1981, januari-fe bruari 1985, februari 1986 en januari 1987). Naast zeer droge kwamen zeer natte maanden, naast extreem som bere, record-zonnige maanden voor. Het decennium eindigt met twee zeer warme jaren. In 1988 bedroeg de gemiddelde temperatuur in Vlissin- gen 10.9 graden tegen 9.9 graden nor maal. Sinds het begin van de waar nemingen in 1855 zijn er drie nog iets warmere jaren te vinden. Het warm- te-overschbt werd in 1988 veroor zaakt door de zeer zachte maanden januari, februari en december en door een warme meimaand. Opval lend in dat jaar was het ontbreken van vorstdagen op het Vlissingse KNMI-station. Overigens kwamen in Oost-Souburg 8, in Schoondijke en Wilhelminadorp 10 en in Kapelle- brug 46 vorstdagen voor. Het nu bijna afgelopen jaar telde maar één maand die te koud verliep, namelijk april. De maanden met de grootste positieve afwijking waren januari, februari, maart, mei en de cember. Al met al komt de gemiddel de jaartemperatuur uit op 11.5 gra den, en hebben we het warmste jaar beleefd sinds het begin van de metin gen in Vlissingen. Tot nu toe stond het warm te-record op naam van 1921 met 11.2 graden. Voor het midden van het land waar de temperatuur- reeks teruggaat tot 1735 wordt het zeer waarschijnlijk ook het warmste jar sinds het begïn van de waarne mingen. De zon scheen in Vlissingen 1758 uur (t/m 27 december) tegen 1575 urn- normaal. De zonnigste jaren van de ze eeuw zijn 1976, 1949 en 1959 met respectievelijk 1943,1974 en 1993 uur zon. Het somberste jaar was 1937 met 1299 uur zon. Het jaar 1989 was ook droog; in Vlis singen viel 565 mm neerslag tegen 739 mm normaal. Het was het droogstse jaar sinds 1976 toen 435 mm werd gemeten. Mei was een zeer droge maand, te nat waren maart, april, oktober en december. Het jaar begon met de zachte winter sinds het begin van de metingen in Nederland. Gewoonlijk gaat zacht winterweer gepaard met veel bewol king en vel neerslag. Ditmaal was het een droge en op veel plaatsen vrij zonnige winter. De laagste tempera tuur in Zeeland was -3.7 graden ge meten in Kapellebrug op 26 januari. In Vlissingen kwamen 3 vorstdagen voor; elders kwamen 7 tot 10 en in Kapellebrug 19 dagen voor met een minimumtemperatuur onder nul. In februari werden bij zonnig weer en kele malen temperaturen tot 14 gra den gemeten. Op slechts 1 dag wer den sneeuwvlokken gezien. Vermel denswaard is nog de record-lage ba rometerstand van 954 hPa op 25 fe bruari. Maart was gemiddeld 3.5 graden te warm en daarmee de op één na warmste maart sinds het begin van de waarnemingen. Op 27 en 28 maart werden temperaturen boven 20 graden gemeten, in Kapellebrug werd het op de 28e 22.9 gr. Alleen in de nacht van 17 op 18 maart kwam het tot lichte vorst. Veel regen viel op 7 en 8 maart, in Kloosterzande werd op de 8e 30 mm afgetapt. April bracht een onaangename ver rassing; het was deze maand kouder en somberder dan in maart. De ge middelde temperatuur was 1.5 gra den lager dan in maart en op slechts 2 dagen kwam het kwik even boven 15 graden. In de duinen en in het zuidoosten van Zeeuwsch-Vlaande- ren kwamen 4 tot 6 vorstdagen voor. Op 4 april vier er enkele uren sneeuw. De hoeveelheden neerslag liepen uit een van 48 mm in Rilland tot 80 mm in Sint-Kruis. Mei werd de zonnigste en op veel plaatsen de droogste bloeimaand sinds het begin van de metingen. In Rilland viel 2 mm neerslag en gemid deld over Zeeland 6. In Vlissingen scheen de zon 341 uur, 131 uur meer dan normaal. Daarmee was het niet alleen de zonnigste meimaand, maar het was zonniger dan ooit in enige zo mermaand is voorgekomen. Oud dorp was met ruim 350 uur zon het zonnigste plekje van Nederland. Met al die zon was het ook een warme maand; in delen van Limburg en in het zuidoosten van Zeeuwsch-Vlaan- deren waren de maximumtempera turen het hoogst. Kapellebrug no teerde 8 zomerse dagen (25 graden of meer) en 1 tropische dag (30.2 graden op de 25e). In ons gebied was de zomer droog, zonnig en vrij warm. In het recente verleden waren de zomers van 1982, 1983 en 1976 warmer. De zon scheen in de drie zomermaanden 715 uur te gen 609 uur normaal; augustus was iets te somber. In de zomer van 1976 genoten we van 886 uur zon. Als we de maanden mei en september mee tellen blijven 1959 en 1976 koplopers. In het noorden en noordoosten van ons land was de kwaliteit van het zo merweer minder. Zo was in Vlissin gen de gemiddelde temperatuur 1.3 graden boven normaal, in Leeuwar den slechts 0.2 graden. In juli scheen de zon in Oost-Groningen bijna 100 uur minder dan op Zuid-Beveland. Juni was in Zeeland door plaatselij ke zware buien aan de natte kant; de meeste regen viel in Kloosterzande (105 mm), het droogste station was Schoondijke met 52 mm. Naast veel warm weer in juni kwam in het begin van de rhaand in enkele streken nog nachtvorst voor. Het warme zomerweer zette zich in juli voort; zowel in juni en juli was Kapellebrug gekeken naar de maxi- mumtemperatruur het warmste plekje van ons land. De warmste dag werd 22 juli; bij een oostelijke wind werden toen in Zeeland en het aan grenzende deel van België tempera turen van 35 graden gemeten. De hoogste waarden kwamen nu eens aan de kust voor. Met gemiddeld over Zeeland 37 mm (normaal 74 mm) was juli een droge maand. De hoeveelheden regen liepen uiteen van 23 mm te Rilland en Tholen tot 65 mm te Stavenisse. Ook augustus was aan de warme kant, wel was het minder zonnig dan in de voorgaande maanden. De 20e was een warme dag, weer sleepte Ka pellebrug met 32.3 graden de hoog ste temperatuur van ons land bin nen. Gemiddeld was het een vrij dro ge maand maar plaatelij ke buien lie ten de maandsommen nogal uiteen lopen: van 37 mm in Cadzand tot 88 mm in Terneuzen. September zorgde ook nog voor een aantal fraaie dagen. De gemiddelde temperatuur lag bijna 1.5 graden boven normaal. De zon scheen 150 uur wat gelijk is aan het langjarig gemiddelde. Op de Zeeuwse stations kwamen nog 2 tot 4 zomerse dagen voor; omdat bij het warme weer de wind ditmaal in de zuidhoek zat kwam de thermome ter aan de Vlissingse Buitenhaven niet hoger dan 23.3 graden, landelijk gezien de laagste maximumtempe ratuur. Doordat de wind in de zomer veelal uit noord tot noordoost waai de kon Vlissingen aardig was zomer se dagen noteren. Over de periode mei t/m september waren dat er 20; Sint-Annaland en Wilhelminadorp hadden 27, Oost-Souburg 29, Schoondijke 31 en Kapellebrug 45 van die warme dagen. Het kleinste aantal kwam voor langs de Zeeuwse westkust. Landelijk gezien liep het aantal zomerse dagen uiteen van 6 op Terschelling tot 51 te Venlo. Zoals eerder opgemerkt is Kapellebrug vaak het sttion met de hoogste maxi ma, maar de minimum temperatu ren zijn daar laag, gemiddeld soms 1 het laagst van ons land. Het een en ander resulteert in een grote dage lijkse gang van de temperatuur. De ze zomer waren er maanden met een verschil tussen maxima en minima van 14 a 15 graden, terwijl in Vlissin gen onder invloed van de zee dat ver schil slechts 7 a 8 graden is. Septem ber was op de meeste plaatsen droog met bijvoorbeeld 26 mm in Middel burg maar in Tholen viel 83 mm ten gevolge van zware buien op de 21e. Oktober werd een zachte maand, vooral de nachttemperatuur was aan de hoge kant. Op 5 oktober zakte de temperatuur op een enkele plaats tot 2 graden, in de derde decade werd in Zeeuwsch-Vlaanderen nog 22 gra den gemeten. Op de meste plaatsen was het iets te nat met als topper 97 mm in Stavenisse. November was met 114 uur zon zonniger dan okto ber en daarmee de op één na zonnig ste november van deze eeuw. De eer ste drie weken van de maand brach ten zacht weer maar vooral geduren de de laatste week kwam het ver schillende malen tot lichte, op een enkele plaats tot matige vorst. Met in Vlissingen slechts 23 mm neerslag was het belangrijk te droog. December tenslotte zette in met koud weer. De koude luchtlaag was die eerste decemberdagen zeer dun hetgeen een merkwaardige tempera- tuurverdeling gaf. Aan de Belgische kust hing enkele dagen een zeer dichte mist en vroor het 3 tot 9 gra den. In de rest van België was het helder, op de wat hoger gelegen sta tions vroor het nauwelijks en over dag steeg het kwik tot 10 a 13 graden boven nul. Zeeland bleef buiten de mist en in de heldere nachten kwam met plaatselijk tot matige vorst. In j Kapellebrug werd op de le de laag ste temperatuur gemeten, te weten -8.1 graden. Het relatief warme wa- ter van de Westerschelde zorgt voor grote temperatuurtegenstellingen; in de nacht van 3 op 4 december was het aan de Buitenhaven in Vlissin gen op een bepaald moment plus-4 graden, tegelijkertijd vroor het in de bebouwde kom van Oost-Souburg 4 graden. De vorst van begin decem ber werd gevolgd door zeer zacht weer van 14 tot 25 december. De tem peratuur liep op de 21e tot 15 graden op, bijna een record hoge waarde. Zo eindigt 1989 toch met een zachte decembermaand. Het aantal uren zonneschijn was dankzij de zonnige start ongeveer normaal. De vele re gen rond het midden van de maand zorgde voor een te natte december. Het aantal vorstdagen (t/m 27 de cember), bekeken over het jaar loopt uiteen van 10 in Vlissingen tot onge veer 45 in Kapellebrug. Het jaar 1989 was er een waarin het weer zich veelal van zijn gunstige kant liet zien. Dit wordt nog eens geaccentueerd door het feit dat tij- dens alle schoolvakanties en tijdens alle feestdagen het uitstekend re- creatieweer was. Schaduwzijde was de luchtverontreiniging die enkele 1 malen optrad. Dankzij een wind die regelmatig de noordhoek opzocht bleven de schadelijke gevolgen be perkt. Opvallend blijft de hoge gemiddel de temperatuur, maar enige relati vering is ook hier op zijn plaats. Ne men we namelijk niet het kalender jaar maar een willekeurige periode van 12 opeenvolgende maanden dan blijkt een aantal periodes in de ja ren 1947 en 1948 nog warmer te zijn geweest. De kasseien van de Wilhelminastraat in Hulst kunnen de dagelijkse belasting van 3300 zware) voertuigen niet goed aan. Niemo wegdek en verkeersmaatre gelen kunnen de straat veiliger maken. Vs-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 61