PZC Bibliotheek in Kapelle leent videobanden uit Bus rijdt in voorjaar ook langs Cornelia Zierikzee CJV-soos Zierikzee doel brandstichter In hoger beroep veel lagere straf geëist voor belastingfraude Omvorming domaniale bossen Westenschouwen duurt jaren Weer zending met hulpgoederen naar geteisterd Polen streek 20 PRIMEUR VOOR ZEELAND OP BESTUURLIJK NIVEAU OVEREENSTEMMING Talencursus Halte SCHADE IN DRIEHOEK FACTURENVERVINGEN SALARIS INZAMELINGSACTIE BEGONNEN weekenddiensten kerkdiensten ZATERDAG 30 DECEMBER 1989 Bibliotheek wil meer subsidie van gemeente Borsele Politie druk met vuurwerkvandalen Inbraak in woning YERSEKE C. Marijs trekt SGP Arnemuiden Vrouw gewond na botsing tegen boom Rode Kruis in Brouwershaven geeft 2500 gulden voor Roemenië ZIERIKZEE De bus die nu nog bij het ziekenhuis omdraait, zal in het voorjaar langs de Corneliastichting rijden. 0 KAPELLE - De openbare bibliotheek in Kapelle heeft de Zeeuwse primeur: sinds vorige week kan de lener er te recht voor videobanden met speel films. Na boeken, platen en compact discs is dit het nieuwste medium in het uitleenpakket van de Kapelse bi bliotheek. De openbare bibliotheek kocht onlangs een groot deel van de collectie van een videotheek. „Wij hebben de speelfilms niet geschift op hun kwaliteit", beklemtoont direc teur Ray van Tilborg van de Kapelse openbare bibliotheek. „Want zeg nu: wat is de betere film? Dat willen wij niet voor de lener bepalen. En wij hebben tenslotte ook de Bouque- treeks in onze boekencollectie." Eén genre is niet in de openbare biblio theek verkrijgbaar: de porno- en (soft- iseksfilm. ..Bladen als de Playboy en Penthouse hebben we ook niet in huis", stelt de directeur. „In de open bare bibliotheek komen kinderen van af een jaar of drie, vier. Moet je die al confronteren met omslagen van seks- bladen of -video's Mensen die deze films witten zien moeten ze dan maar elders huren." De bibliotheek is in een 'gat in de markt' gesprongen, nadat de enige vi deotheek in de kern Kapelle de zaak wegens persoonlijke omstandigheden sloot. „We zouden niet aan de video uitleen zijn begonnen als we daarmee aan iemands broodwinning waren ge komen", betoogt Van Tilborg. „Wij zien de uitleen als een extra service aan onze leden. Ook toen de provincia le disco-bus ophield vonden wij dat we deze cultuuruitingen aan onze leners beschikbaar moesten blijven stellen. Datzelfde hebben we gedaan met com pact discs en straks komt wellicht computersoftware in het pakket." Leden zonder video kunnen bij de openbare bibliotheek een afspeelap- paraat huren. „Nu hebben we twee van dergelijke apparaten. Als er meer vraag naar is zullen we er nog meer aanschaffen". Op dit moment bestaat de collectie uit 650 VHS-banden. Niet alleen speelfilms zitten in het pakket, ook informatieve video's kunnen worden gehuurd. Bijvoorbeeld een educatieve schoolfilm of een talen cursus. Directeur Van Tilborg hoopt dat de populaire films zoals A fish called Wanda of Out of Africa straks zo goed lopen, dat de opbrengst tep goede kan komen aan verbreding van het pakket. „Je kunt dan denken aan een opera- film of literaire werken zoals de verfil ming van Frederik van Eedens Van de koele meren des doods." Omdat de nieuwste videofilms maar een dag worden uitgeleend, is de bi bliotheek nu ook op donderdagmid dag open. zodat elke werkdag video banden teruggebracht kunnen wor den. De video-uitleen is een experi ment van één jaar. In die termijn moet de bibliotheek aantonen dat de extra service, waarvoor geen subsidie be schikbaar wordt gesteld, kostendek kend is. De gebruikers moeten dan ook leengeld betalen voor de banden. ZIERIKZEE - Het ziet er naar uit dat de Corneliastichting in Zierikzee vanaf 1 mei met de bus bereikbaar zal zijn. Het laatste woord is aan de alge mene vergadering van het water schap Schouwen-Duiveland en de ge meenteraad van Zierikzee. Zij moe ten beslissen of ze (financiële) mede werking willen verlenen aan het ont sluiten van de Corneliastichting met het openbaar vervoer. Het water schap doet dat 10 januari en de ge meenteraad van Zierikzee in februa ri. Het verpleeghuis Corneliastichting verhuisde in de zomer van 1987 van de Zierikzeese binnenstad naar de Sand- stromweg. Lange tijd kwam er hele maal geen openbaar vervoer, maar sinds ongeveer anderhalfjaar rijdt de wijkbus voor ouderen enkele malen per week langs de instelling. De NV Streekvervoer ZWN was bereid om buslijn 134 die nu naai- het Zweedse Rode Kruisziekenhuis aan de Sand- stromweg rijdt door te laten rijden langs de Corneliastichting die iets ver derop aan de Sandstromweg geves tigd is. Maar dan moest de bus wel over de Kadeweg mogèn rijden. En dat vormde een probleem. Die weg is ei gendom van het waterschap en deze instantie liet weten dat de Kadeweg een weg voor landbouwverkeer is en niet geschikt voor bussen. Na overleg, dat maanden heeft ge duurd. kwam het verlossende woord van de provincie Zeeland die nog geld beschikbaar had uit een potje dat HEINKENSZAND - De commissie voor de bezwaar- en beroepsschriften van de gemeente Borsele vergadert 11 januari vanaf 15.00 uur in het gemeen tehuis te Heinkenszand over onder meer een beroepsschrift van de open bare bibliotheek over de voor 1990 toegezegde subsidie. De gemeente kent 541.495 gulden toe, ongeveer 8000 gulden minder dan het stichtingsbe stuur van de Openbare Biblotheek Borsele heeft gevraagd. „We hebben vooral beroep ingesteld om aan te geven dat de bibliotheek in vergelijking tot het andere welzijns werk wel erg wordt gekort de laatste jaren", licht voorzitter G. Veen toe. „Bovendien is de korting niet gemoti veerd." Voorts komt een beroepsschrift aan de orde van een inwoner van Wijchen die een woning in Ellewoutsdijk als re creatiewoning wil gebruiken en be spreekt de commissie het bezaar- schrift van de heer M. J. de Witte te 's Gravenpolder tegen de weigering van de gemeente het bestemmingsplan buitengebied te herzien. Daarmee wil hij bereiken dat zijn bedrijf dat zonwe ring vervaardigt, en het bijbehorende kantoortje kan behouden op het spoorwegemplacement bij 's-Heer Abtskerke. Het perceel heeft echter de bestemming 'spoorwegdoeleinden'. De ondernemer mocht daarom niet een nieuw kantoortje neerzetten, dat iets groter is dan de oorpronkelijke be bouwing. De gemeente wil het bestem mingsplan niet veranderen en wijst onder meer op het gemeentelijk beleid om bedrijven op de bedrijfsterreinen te concentereren. KRUININGEN - De politie had vrij dag in Kruiningen, Rilland en Yerse- ke de handen vol aan het vuurwerk- vandalisme. Rond vier uur 's middags waren reeds 25 mensen op de bon geslingerd omdat zij vuurwerk hadden afgestoken. De politie had het druk omdat vrijdag de verkoop van vuurwerk is begonnen. Het afsteken ervan mag pas vanaf za terdag. GOES - Inbrekers hebben donderdag avond hun slag geslagen in een woning in de Violenstraat in Goes. Ze kwamen binnen via de regenpijp en een open staand slaapkamerraam. De woning werd helemaal doorzocht. Vermist worden een fototas en -apparatuur ter waarde van 1300 gulden en een porte monnee met 150 gulden. Koenkelen - Yersekese kinderen gaan vandaag op pad met hun koen- kelpot om huis aan huis hun liedje te koenkelen Dat is een oud Zeeuws volksgebruik, dat zich doorgaans op oudejaarsdag manifesteert. Alle koen- kelpotten komen na afloop, om 15.00 uur, bij elkaar op de Paardenmarkt. Daar staat de kleintjes een verrassing te wachten. wordt gevoed door de Wet uitkering wegen. Dat geld vormde een belangrij ke bijdrage voor het verbeteren van de Kadeweg, zodat die ook door bussen bereden kan worden. Ook de Corne liastichting en het ziekenhuis leveren een bijdrage. Naast het verbeteren van de Kadeweg moet er nog meer werk uitgevoerd worden. Zo staat een reconstructie van de hoek Sandstromweg/Kadeweg op het programma. Verder vervalt de huidige halte bij het ziekenhuis, zo liet een woordvoerder van de ZWN vrijdag weten. In de plaats daarvan komt er een nieuwe halte die zowel voor bezoekers van het ziekenhuis als van de Corneliastichting te gebrui ken is. De bussen die van de nieuwe route ge bruik gaan maken en vanuit de rich ting Zierikzee komen slaan op de Lan ge Blokweg af de Sandstromweg op. zoals ze dat nu ook doen. Ze zullen ech ter niet langer omdraaien bij het zie kenhuis, maar doorrijden over de ka deweg en gaan aan het eind van die weg weer de Lange Blokweg op. De Zierikzeese burgemeester mr J. J. P. M. Asselbergs toonde zich erg verheugd over de overeenstemming die op bestuurlijk niveau was bereikt. „De Corneliastichting en het zieken huis zijn beide boven-regionale instel lingen en het is dan ook een goede zaak dat die over een geschikte ontsluiting met het openbaar vervoer kunnen be schikken", vertelde hij. De heer Assel bergs sprak verder de hoop uit dat de algemene vergadering van het water schap en de gemeenteraad van Zierik zee ook hun medewerking zullen verle nen. ZIERIKZEE Het gebouw de Driehoek in Zierikzee wordt geplaagd door een pyromaan. Vrijdagavond omstreeks half twaalf moest de vrijwillige brandweer van het Oosterscheldes- tadje uitrukken voor een binnen brandje in de ruimte van de soos van de Christelijke Jeugd Vereniging (CJV). Volgens brandweercomman dant H. Fierens ging het vermoedelijk om brandstichting. Dat zou de tweede maal binnen enkele weken zijn. Ongeveer een maand gele den werd in een bijkeuken aan de zij kant ook al een ruit ingegooid en brand gesticht. Toen kwam er geen brandweer aan te pas, omdat het vuur vanzelf uitging. Vrijdagavond was dat anders. De brandweer rukte met twee wagens uit. Op het moment dat men bij de Drie hoek arriveerde kwam er rook uit de ruimte van de CJV. Verder was te zien dat een ruitje aan de voorzijde was in geslagen. Onder dat ruitje bleek aan- de binnenzijde iets te smeulen. Dat al les veroorzaakte een flinke rookont wikkeling in het gebouw. De brand weer die bijzonder snel ter plaats was had de situatie echter snel onder con trole. Brandweercommandant Fierens kon vrijdagavond nog. niet zeggen wat de exacte oorzaak was. Er waren volgens hem sporen van een snelle verbran ding. Dat kan een vloeistof geweest zijn, maai- ook vuurwerk. De techni sche recherche zal een onderzoek in stellen. In de gang van gebouw de Driehoek la gen tientallen voedselpakketten opge stapeld. met de bestemming Roeme nië. Het gebouw wordt namelijk ge bruikt door zowel de CJV als de stich ting Jeugd Schouwen-Duiveland. De pakketten liepen echter geen schade op. Dat was anders met de ruimte van de CJV waar rook- en waterschade Directeur Ray van Tilborg van de openbare bibliotheek in Kapelle laat de schappen met videobanden zien. DEN HAAG/ZOUTELANDE - De 39- jarige S. B. uit Zoutelande is donder dag door het Haagse gerechtshof we gens fraude veroordeeld tot een voor waardelijke boete van duizend gul den. B. was enige tijd geleden door de rechtbank in Middelburg wegens fraude en belastingontduiking ver oordeeld tot tienduizend gulden boe te en twee maanden voorwaardelijke M Bewoners van Burgh schrokken van de kaalslag in de bossen achter het Breevosdal. De dennebegroeiing moet in tien jaar vervangen zijn door de méér oorspronkelijke berken-en eiken. WESTENSCHOUWEN - Staatsbos beheer is in de domaniale bossen te Westenschouwen druk bezig ge weest met de omvorming van het bomenbestand. Het is de bedoeling dat het grootste deel van het bos in een lange reeks van jaren verandert van een dennebos in een eiken- en berkenbos. In dat kader is onlangs een groot stuk aangepakt in de buurt van Burgh. Met dat bewuste stuk achter het Breevosdal en omgeving had Staatsbosbeheer al langere tijd pro blemen, omdat daar meer zieke bo men voorkwamen dan elders in het gebied. Om in één keer van de pro blemen af te zijn is besloten het hele stuk kaal'te slaan en er andere bo men in te planten. Die actie leidde tot nogal wat opmerkingen van be woners van Burgh die niet op de hoogte waren van de zin van de kap- activiteiten. De omvorming van het bos duurt ongeveer tien jaar. Staatsbosbeheer koos er voor om in de domaniale bossen in Westenschouwen een be planting terug te brengen die meer bij het gebied past, omdat dennebo- men er eigenlijk niet thuis horen. Als de eiken en berken eenmaal tot flinke wasdom komen, zal ook op de bodem een vegetatie ontstaan die meer bij een zogenaamde binnen- duinrand past. Omdat het hele "bos om een veel voud van redenen niet in een keer kaalgeslagen kan worden, wordt de omvorming geleidelijk aangepakt. Zo worden de naaldbomen pas ge kapt als ze kaprijp zijn. Dat wil zeg gen oud of groot genoeg om gekapt te worden. De bomen die moeten verdwijnen, verkoopt Staatsbosbe heer aan de houthandel. In het bos zijn de te kappen bomen te herken nen aan de witte merken die er op aangebracht zijn. Als er ruimte ge noeg is om er bomen te herplanten, wordt een jonge aanplant gekozen die in het omvormingsplan past. gevangenisstraf. Hij ging tegen dat vonnis in beroep omdat hij die straf te hoog vond. B. stelde in 1983 en 1984 valse facturen op die hij aan een scheepvaartbedrijf verzond. Dit bedrijf betaalde de factu ren aan hem uit. Die betalingen moes ten dan in de plaats komen van een sa laris. B. was namelijk feitelijk gewoon als werknemer in dienst van het be drijf. De Zoutelander verklaarde tij dens de zitting op 18 december dat het bedrijf van deze ongewone salarisbeta ling op de hoogte was. Tegen het be drijf was geen vervolging ingesteld. Omdat de procureur-generaal (aan klager), mr H. den Os, geen groot finan cieel voordeel voor B. constateerde en omdat een en ander vijfjaar geleden is gebeurd, vroeg hij het hof te volstaan met een boete van 1200 gulden. Voor de belastingontduiking, B. heeft drie jaar lang een te laag inkomen op gegeven, vroeg de procureur het hof om vrijspraak; De bedragen op de dag vaarding klopten niet. VLISSINGEN - De stichting Zeeland helpt Polen verzorgt in januari weer een voedsel- en medicijnentransport naar Polen. In het land zijn de eerste levensbehoeften zo hoog geprijsd, dat ze voor de sociaal zwakkeren nauwe lijks betaalbaar zijn. Ook medicijnen voor kankerpatiënten en verband middelen zijn schaars. De grote man achter de actie, de Vlis- singer J. Lipowski, zegt dat hulp uit Nederland hard nodig is. Hij richt zich vooral op bejaarden, invaliden en ge zinnen waarvan de man of vrouw door ziekte niet kan werken. Lipowski zegt dat de Zeeuwse bevolking de mensen in Polen daadwerkelijk kan helpen. „Zeeuwse gezinnen, scholen en vereni gingen kunnen één of meerdere Poolse gezinnen adopteren", zegt Lipowski. „Zij kunnen dat doen door een spe ciaal samengesteld voedselpakket in te leveren bij de stichting. Die zorgt er voor dat het pakje in Polen terecht komt bij de juiste mensen." Ook medicijnen en verbandmiddelen zijn in Polen nauwelijks aanwezig. Li powski zegt dat in de ziekenhuizen vaak niet-gesteriliseerde luiers als ver band worden gebruikt, omdat er geen alternatief is. De Stichting Zeeland helpt Polen schenkt ieder kwartaal medicijnen ter waarde van 15.000 gul den aan jonge kankerpatiëntjes in een ziekenhuis in Gdansk. Hierdoor zijn in de loop der jaren al 115 kinderen gered. Lipowski is niet bang voor de concur rerende transporten naar Roemenië: „Zowel in Polen als in Roemenië is hulp nodig. Mensen helpen meestal juist de landen die in de actualiteit staan, zoals Roemenië. In Polen is de toestand ook schrijnend en juist daar om moet de Poolse bevolking gehol pen worden." Het doel van de actie om Poolse gezin nen te adopteren is volgens Lipowski vooral dat Zeeuwen een band krijgen met Polen. Lipowski: „Door zelf het voedsel te kopen en in te pakken, zijn mensen met iets concreets bezig. Veel mensen krijgen een bedankje van de Poolse ontvanger van hun pakket. Je weet dan dat je echt hebt geholpen." Het levensmiddelen- en medicijnen- vervoer vindt plaats in de tweede helft van jauari. Voedselpakketten kunnen tot en met de vrijdag 19 januari wor den ingeleverd. Informatie over de in houd kan Lipowski geven. ARNEMUIDEN - Bij de gemeente raadsverkiezingen wordt de SGP in Arnemuiden volgend jaar aange voerd door het zittende raadslid C. Marijs. Hij wordt op de kandidatenlijst ge volgd door P. W. van Leerdam en P. J. Bos, die eveneens op dit moment hun partij in de raad vertegenwoordigen. Op de twintig kandidaten tellende lijst nemen M. de Rijke en M. van Asselt de vierde en de vijfde plaats in. AXEL - De twintigjarige A. de P. heeft donderdagavond een hersenschud ding opgelopen toen zij op de Zaam- slagseweg in Axel met haar auto uit de bocht vloog en tegen een boom tot stilstand kwam. Haar auto werd ge heel vernield. Door de frontale botsing sloeg de (for se) boom tegen de grond. A. de P. werd direct overgebracht naar het zieken huis, waar zij nog ter observatie ver blijft. 30 en 31 december en 1 januari ALARMNUMMER 0611 Huisartsen: Zierikzee: vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: J B. Visser, Zierikzee, tel. 01110-13965. Ma. 08.00-di. 08.00 uur: W. Bontkes Zierikzee, tel. 01110-12280. Westhoek en Brouwershaven: vri 18.00-di. 08.00 uur: J. L. Flach, J. vai Renesseweg 6, Renesse, tel. 01116 1280. Spreekuur voor spoedgevallen vai 11.30-12.00 uur en van 16.30-17.00 uur. Bruinisse, Oosterland en Nieuwer kerk: vrij. 18.00-zon. 13.00 uur: H Speelman, Molenweg 61, Oosterlanc tel. 01114-1280. Zon. 13.00-di. 08.00 uur: C. Pet, Dorps weg 5, Bruinisse. tel. 01113-1280. Dierenartsen: E. Wondergem, Zonnemaire, tel 01112-1880. Tandartsdiensten: zat., zon. en ma. 16.30-17.00 uur: A Broere, Meekrabstraat 7, Brouwersha ven, tel. 01119-1588. Apotheek: Apotheek 'Zierikzee', Dam 18, tel 01110-12906, geopend zat. van 9 12.30 uur en van 16.30-17.30 uur. Zon. van 12.00-12.30 uur en van 18.00: 18.30 uur. Wijkverpleging: Voor dringende hulpvragen is dt dienstdoende wijkverpleegkundigr (7 x 24 u.) te bereiken via het tel.no 01184-14444. Zondag 31 december 1989 1 januari 1990 Nederlands-Hervormde Kerk. Bron wershaven 19 dhr. Ten Klooster; Brui nisse 10 en 17 ds. De Roo, ma. 10 ds. D' Roo; Burgh 10 ds. Ten Have; Drei schor 19 ds. Jonker; Eikerzee (Scha rendijke) 9.30, 19 ds. Mulder; Haam stede 10 ds. Baks, 19 ds. Wassenaai ma. 10 dienst; Kerkwerve 11 ds. Mul der, 19.30 ds. Meijer; Nieuwerkerk 1 ds. Kuin, ma. 10.30 dhr. v. d. Schee Noordwelle 11 ds. Bregman; Oostei land 10 ds. Den Engelse, 19 dhr. v. c Maas; Ouwerkerk 19 dhr. Rouw, me 10.30 dhr. Rouw; Renesse 9.30 ds. Breg man, ma. 10.30 dienst; Serooskerke 1 kand. v. d. Ploeg, ma. dhr. v. Es; Sii jansland 10, 18.30 ds. Boer; Zierikzee Gasthuiskerk 9.30 ds. Molenaar, 18.3 ds. De Boo, 17 ds. Hendrikse, ma. 10 d: De Boo; Zweeds R. Kr. Z.huis 18 dhi Groenleer; Zonnemairel9 dhr. Te: Klooster. Gereformeerde Kerk. Brouwershavei 10 ds. Kamermans, 18.30 ds. v. Zoelei: Bruinisse 10 dhr. v. Veen, 17 ds. D Vries, ma. 10 ds. Gootjes; Haamsted 10 ds. Jobsen, 19 ds. De Vries, ma. 10.3 dienst; Nieu werkerk/Oosterland 1 dhr. v. Westen, 17 dhr. v. d. Tol, mf 10.30 dhr. v. d. Schee; Scharendijke 1 da. v. Zoelen, 19 ds. Kamermans, mï 10 ds. Kamermans; Zierikzee 10,18.3 ds. Jobsen, ma. 9.45, 10.15. Gereformeerde Gemeente. Haamste de 10, 18.30 leesdienst, ma. 10 lees dienst; Nieuwerkerk 9.30, 15.30 lees dienst, ma. 9.30 leesdienst; Oosterlar, 10, 14.30 en 18.30 leesdienst, ma. 1 leesdienst. Oud-Gereformeerde Gemeente. Brui nisse 10 en 17 leesdienst; Oosterlan 9.30,14 en 18 leesdienst. Christelijk-Gereformeerde Kerh Haamstede 10, 17 ds. Dijkstr., ma. 1 ds. Dijkstra; Kerkwerve 10,18 ds. v. c Sluys, ma. 10 ds. v. d. Sluys; Zierikze 10,15 ds. v. d. Weele. Gereformeerde Gemeente in Nedei land. Bruinisse 10 en 17 leesdiensl Nieuwerkerk 9.45 en 15.30 leesdiensl Zierikzee 10 en 18 leesdienst. Leger des Heils. Zierikzee 10 samer komst. Evang. Lutherse Gemeente. Zierikze 10 ds. Verduijn. Rooms-Katholieke Kerk. Haamsted 10; Zierikzee zat. 19, zo. 19, ma. 10. Pinkstergemeente. Zierikzee (Mee straat) 10, woensd. 20 samenkomst. BROUWERSHAVEN - Het bestuu van de afdeling Brouwershaven va het Nederlandse Rode Kruis heeft ee bedrag van 2500 gulden beschibaa gesteld uit de reserves, voor de huif verlening aan Roemenië. Bovendie verleent de afdeling medewerjtin aan de inzameling van voedselpal ketten voor de bevolking van Roemt nië. Bereikbaarheid steunpunt voor acti voedselpakketten Roemenië: Zierikzee, Kerkhof 8, vandaag van 9-1 uur en dinsdag van 13-17 uur. Buurtvereniging Capelle - D buurtvereniging van het gehucht Ce pelle tussen Zierikzee en Nieuwerker houdt vrijdagavond 12 januari ee: nieuwjaarsreceptie voor leden in caf de Gekroonde Suikerbiet te Zierikzet De receptie begint om 20.00 uur e: duurt tot ongeveer 22.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 58