PZC ZATERDAG 30 DECEMBER 1989 1 3 Acties Sporthart W eerzin wekkend Joop van den Berg Hardlopend op de vlucht voor het hartinfarct Op de vlucht voor een hartinfarct rep pen zich ook in Zeeland dagelijks duizenden trimmers langs de weg, over het strand of door bos en duinen. Als de dag van gisteren kunnen de zestig-plus sers onder de joggers zich nog herinne ren, dat in een ver verleden geamuseerde automobilisten of andere voorbijgangers met een vinger naar het voorhoofd we zen, terwijl de aller-lolligste-thuis nog wel eens 'houd de dief wilde roepen. Die tijden liggen inmiddels ver achter ons, want in de nu bijna uitgedoofde jaren tachtig heeft de trimrage zich onstuit baar uitgebreid en is bovendien een alge meen geaccepteerd maatschappelijk ver schijnsel geworden. Bij dartel joggen door bos en beemd is het niet gebleven. Als olie op het vuur heeft de trimrage ook de extremiteiten aangewak kerd: de schier eindeloze marathon, de slopende triathlon, de dubbele triathlon, welja, de vierdubbele triathlon, maar ook de schaats-loop-fïets-wedstrijd, de skee- ler-flets-loop-race en dat alles het liefst over een verbijsterend aantal kilometers. Nog geen twintig jaar geleden telde Ne derland hooguit vijftig marathonlopers. Nu zijn het er vele duizenden. Er zijn cynici, die zeggen, dat al dat amechtig geren langs 's heren wegen al leen maar veroorzaakt wordt door een sluimerende angst voor de dood. Daar schuilt natuurlijk een kiem van waarheid is. Maar wat is daar op tegen? Niemand staat te trappelen van ongeduld om nu ook eindelijk eens liefdevol verpleegd te worden op de afdeling intensive care van willekeurig welk ziekenhuis. De vraag is wel: is al dat extreme gedraaf inderdaad zo stimulerend voor de gezondheid? Schoolarts Roel Bloembergen uit Kapel- Ie, lid van het dagelijks bestuur van de Zeeuwse Sportraad, verbergt zijn scepsis niet en laat duidelijk merken, dat hij ex tremiteiten als de dubbele triathlon het liefst wil onderbrengen in de categorie 'gekkenwerk': „In training en wedstrijd moetje zo ontzettend veel tijd steken, dat ik zeg: ik weet wel een betere bestemming voor mijn vrije tijd." Roel Bloembergen verhult ook niet dat het allemaal betrek kelijk is: „Ook mensen, die geen stap aan sport doen, maar die rustig leven zonder al te veel stress, gezond eten, niet roken, ma tig drinken en regelmatig leven kunnen honderd jaar worden." Maar zijn extremiteiten als marathon en 1989 decennium eindigt met vuur werk. Gorbatsjovs 'glasnost en pere strojka' hebben een politieke aardbe- vrijwel alle versteende machtsblok ken daar van het ene op het andere moment heeft ondermijnd. In Honga rije en Polen waren al enkele jaren voortekenen gesignaleerd van de gro te klap. Het kille conservatieve com munistische bewind in die landen kon onder de schokken van protest en kri tiek uit de bevolking steeds moeilij ker overeind blijven en moest de al leenheerschappij opgeven. Maar de complete ontregeling kwam pas in oktober toen in de boeren- en arbei dersheilstaat DDR de ijzeren Erich Honecker het veld moest ruimen en de bevolking danste op de Berlijnse Muur. Daarna is het onvoorstelbaar Illustratie Joost Heeren triathlon nu wel of niet goed voor de ge zondheid? Bloembergen: „De tijd ligt nog niet eens zo heel ver achter ons, dat een hartpatiënt van zijn arts het advies kreeg om heel rustig in een hoekje te gaan zitten. Overmatige lichamelijke inspanning was absoluut uit den boze. Maar nu weet ieder een dat iemand die een hartinfarct heeft gehad nog wel kan trimmen. Sterker nog: er zijn mensen, die een hartinfarct kregen, juist daarna gingen sporten en die zelfs de marathon liepen. De wetenschap loopt constant achter de feiten aan. Steeds weer blijkt dat extreme inspanningen minder schadelijk zijn dan wel eens werd ge dacht." Voor de velen onder ons, die marathon en triathlon echt wel iets te veel van het goe de vinden, is het geruststellend, dat met veel minder inspanning de kans op een rit in de hart-ambulance ook aanzienlijk klei ner wordt. Zeer onlangs - in november van dit jaar - werden in de 'Journal of the American Medical Association' het resul taat gepubliceerd van een onderzoek, dat zich over een periode van acht jaar had uitgestrekt en waarbij meer dan 13.000 mensen betrokken waren. Citaat uit het artikel: „Zelfs een minimale hoeveelheid lichaamsbeweging - iedere dag een snelle wandeling van een half uur - geeft een aanzienlijke bescherming tegen ziekten van hart- en bloedvaten, kanker en vele andere doodsoorzaken." In de meest fitte groep (mensen die ten minste zestig kilo meter per week liepen) was het sterftecij fer het laagst. Maar geruststellend: het verschil met de fitte, gewone dagelijkse wandelaar was niet groot. Soms lijken universiteiten met dit soort onderzoeksresultaten tegen elkaar op te bieden. Bij herhaling kan de krantelezer kennis nemen van weer een nieuwe ont dekking. En het zijn die publicaties, die de trimrage bij vlagen aanzienlijk aanwak keren. Maar de ervaring heeft bijvoor beeld Ton Kienhuis, secretaris van de Zeeuwse Sportraad, wel geleerd, dat mas sa's trimmers niet blijvend in beweging blijven als ze alleen en uitsluitend voor hun gezondheid het hazepad kiezen. Kienhuis: „In de jaren zeventig' en tachtig zijn er nogal wat acties geweest om de mensen in beweging te krijgen. De groot ste fout, die wij daarbij aanvankelijk maakten, was dat we teveel het accent op de gezondheid legden. Maar velen houden het niet vol regelmatig een eind te gaan lopen, fietsen of zwemmen als ze het niet leuk vinden." Dat accent op het gezondheidsaspect was vaak al te zien in de naam van de actie. Voorbeeld: trim-u-fit. In sporthallen en gymnastiekzalen werden sportinstuiven gehouden voor naar langdurige gezond heid snakkende landgenoten. Kienhuis: giems met de gestaalde kaders in Oost-Duitsland, Tsjechoslowakije, Bulgarije en - met veel geweld - in Roemenië. In de Sovjetunie zelf re geert de verwarring. En de rest van de wereld kijkt verbluft toe. In China wordt de roep om democra tie bloedig onderdrukt. In de nacht van 3 op 4 juni veegt het leger het Plein van de Hemelse Vrede schoon. De Iraanse ayatollah Khomeini, die later in het jaar zal overlijden, brengt in februari de Westerse wereld in be roering als hij het doodvonnis uit spreekt over de Brits-Indiasc auteur Salman Rushdie; hij zet een prijs van 2,6 miljoen dollar op het hoofd van de schrijver van de Satanische Verzen. Lekke supertankers zorgen voor mi lieurampen in de Canadese en Antarc tische wateren. In Nederland tekent de politiek ka merbreed voor een schonere toe komst; als er eindelijk spijkers met koppen geslagen moeten worden, valt koeiemelk in Rijnmond en bij Am sterdam is een teken aan de wand. Ép I De burger „Eind jaren zeventig groeiden de bomen nog in tot in de hemel en werden er enor me bedragen aan die acties besteed. Om dat ik toen nog niet beter wist, deed ik er even gek aan mee. We moesten trimtassen aan de man brengen. Er waren hockeys ticks, badmintonrackets en dingen, die op kolenschoppen leken, waarmee je elkaar een bal kon toegooien." Kienhuis: „We reden bijvoorbeeld met een geluidswagen door Sas van Gent om de mensen naar een grasveldje te lokken, dat bij nader inzien bezaaid lag met hon- depoep, om daar aan de slag te gaan met al die sportieve voorwerpen. Ik geloof dat er vier man kwamen opdagen. Het ver schilde trouwens van plaats tot plaats, want bij een zelfde actie in Zierikzee kwa men er wel zo'n honderd mensen in bewe ging. Ach, wat hebben we niet allemaal ge probeerd. Ook rond die bekende actie: sport, zelfs ik doe het. Dat werd dan in tv- spots geroepen door beroemdheden als Ruud Lubbers, Henk Vonhoff en Hans van de Togt, om er maar een paar te noemen." Kienhuis: „Al die acties (trim-u-fit, sport- real, sportieve recreatie, sport, zelfs ik doe het) waren allemaal te vrijblijvend. Er zat geen structuur in. Daarom gingen ze op den duur allemaal als een nachtkaars uit. Toch is het natuurlijk niet helemaal zon der resultaat gebleven." Er waren inder daad veel afvallers, maar door de vele ac ties en publicaties rond sport en gezond heid en ook door reclame voor gezondere voeding („mijn Wim neemt tegenwoordig wat vaker de trap") trokken toch meer mannen en vrouwen de sportschoenen aan. Een groeiend aantal trimmers is zelfs zo in de ban van de sport geraakt dat zij op zoek zijn naar de grenzen van hun vermogen. Voorbeelden te over. Een man die vol strekt gefascineerd is door de extreme prestatie is de Zeeuws-Vlaming Hans Cor- nelis, die de dubbele triathlon (met onder meer 84 kilometer hardlopen) afwerkte en na afloop opgewekt meldde: „Ik kan niet zeggen dat ik moe ben. Ik voel me wel lek ker." Maar tijdens dat evenement zei een van de sportartsen, die verbonden is aan het AMC in Amsterdam en die zelf twee keer een triathlon voltooide: „Dit soort inspan ningen leveren is voor geen mens gezond. Wie zo'n enorme conditie heeft, ontwik kelt een sporthart. Op latere leeftijd kan dat, ik herhaal met nadruk, kan dat leiden tot een verhoogde kans op een acute hart stilstand, omdat het hart een lager ritme heeft dan bij andere mensen." Maar er zijn ook sportartsen, die aller minst beducht zijn voor dat gevaar mits de atleet zich levenslang bezig blijft hou den met sport of heel langzaam afbouwt als hij van plan is te stoppen. Dat zelfs een marathonloper inderdaad levenslang kan doorgaan, was enkele weken geleden nog in een sportprogramma op de Westduitse tv te zien. In dat programma werd een van gezondheid stralende 94-jarige marathon loper geportretteerd, die pas op 76-jarige leeftijd met atletiek was begonnen. Tijd over zijn laatste marathon: 5 uur en 45 mi nuten. Ander voorbeeld: de 40-jarige Wim van Dijke uit Sint-Maartensdijk, die pas op 30-jarige leeftijd met wat kleine atle- tiekloopjes begon, maar die inmiddels 22 marathons op zijn naam heeft staan, is ook niet beducht voor zijn gezondheid. Veel wedstrijdlopers en trimmers voelen zich zo topfit, dat zij een gevoel van on kwetsbaarheid krijgen. Zover wil de atleet uit Tholen niet gaan: „Al loop je nog zo veel je kunt je natuurlijk niet gevrijwaard voelen voor welke ziekte dan ook." Maar hij voelt zich blakend van gezondheid: „Ik ben nog nooit door het lint gegaan. Ik heb me ook nog nooit tot het uiterste moeten forceren, zodat ik niet meer op mijn benen kon staan." Wim van Dijke, die dit jaar drie mara thons liep (Rotterdam, Etten-Leur en Hel mond) en daarnaast ook nog de 61 km lan ge Schipholloop, heeft zijn grenzen nog verder verlegd. Hij waagde zich ook in de zogenaamde Euromarathon, een meer daags evenement, waarbij gigantische af standen gelopen worden. Zo legde hij vo rig jaar in elf opeenvolgende dagen 570 ki lometer hardlopend af. De Thoolse atleeet heeft in de afgelopen jaren tienduizenden kilometers afgelegd: „Ik train voor een marathon 180 kilometer per week. In die voorbereiding doe ik ie dere zaterdag een duurloop van drie uur. Dat doe ik dan negen weken achter el kaar." Zijn tijd mag er zijn: in 1985 was hij (in Helmond) het snelst uit heel zijn carriè re: 2.30.22. Maar dit jaar nog liep hij in Rot terdam 2.31.29 en in Etten-Leur 2.31.30 ja, ik ben erg regelmatig"). Opmerkelijk is ook, dat ogenschijnlijk af schrikwekkende voorbeelden juist stimu lerend werken. De 49-jarige Sjaak Sinke uit Vlissingen van de Triathlonvereniging Zeeland weet: „De meeste mensen kun nen zich de beelden nog wel herinneren van dat Amerikaanse meisje Judy Moss, dat in de triathlon van Hawaii in 1980 niet meer op haar benen kon staan, alle con trole over haar spieren verloor, bevuilde benen had, omdat ze alles liet lopen en tenslotte kruipend over de finish ging. Weerzinwekkend. Maar gek genoeg heb ben die beelden de triathlonrage juist ver sneld." Conclusie van dit alles: wie wat aan zijn gezondheid wil doen, kan er mee volstaan in een fiks tempo een paar straatjes om te gaan. Maar velen raken zo in de ban van de extreme prestaties, dat steeds meer mensen een marathonloper of triathleet in de familie hebben. Je kunt het slechter treffen met je familie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 37