ZATERDAG 30 DECEMBER 1989 ■MPi Computers Taal Geweld Teus Molenaar Nieuwe zakelijkheid zet mens op glad ijs De jaren tachtig gaan de geschiedenis boekjes in als 'De Grote Omwente ling in Oost-Europa'. Maar in ons eigen landje heeft het decennium ook een type ring opgeleverd. Die van de 'Zakelijk heid'. Bevlogen idealen lijken ver achter ons te liggen. De kosten-baten analyse is ervoor in de plaats gekomen. Criminelen gebruiken, ook in Zeeland, meer geweld tegen hun medemens. Leerlingen nemen braaf de lesstof op en trekken vervolgens hun eigen conclusie. Het individu heeft terrein gewonnen. Op de drempel van de jaren negentig is het goed terug te kijken. Daarin dringt zich de vergelijking op tussen de jaren zes tig (De verbeelding aan de macht) en de jaren tachtig (De kille zakelijkheid). Een logische tijdspanne om veranderingen te meten. Want het duurt vijftien tot twintig jaar voordat de baby van toen, nu van zich doet spreken. Laten we eens kijken naar die baby van toen. Die zit nu bijvoorbeeld op het Goese Lyceum, waarvan P. J. de Jong rector is. „Eind zeventig is de kentering geweest", weet hij te vertellen. „Er was grote werke loosheid, jongeren kozen voor zekerheid. Zaten in de periode ervoor vakken als eco nomie, wis- en natuurkunde in het ver domhoekje, nu heeft negentig procent wiskunde in zijn vakkenpakket. Er is een verzakelijking van de keuze opgetreden. De kinderen zijn pragmatischer." De om standigheden zijn daarvoor bepalend ge weest. „Kinderen zijn nooit anders", zegt De Jong, „Wij maken ze anders." De druk van ouders toch maar vakken te kiezen die zicht op een baan geven is bepalend. En die ouders weten natuurlijk dat er heel wat ontslagen zijn gevallen in de 'sociale beroepen'. Daarbij dringen de kinderen hun eigen voorkeuren soms terug." Waren voorheen discussies in de schoollokalen niet van de lucht, thans is dat minder. „We leerden ze vroeger overal kritiek op te hebben. Kri tiek om de kritiek. Tegenwoordig geven we ze de basiskennis waarop ze hun kri tiek kunnen stoelen. Want kritisch zijn ze wel, de jongeren. En spontaner, ze be schouwen de leraar meer als gelijke. Pra ten makkelijker", vindt De Jong. Vormen ze hun mening dan wel op grond van de aangeboden kennis? „Ik hoop het", aldus de rector. Om er meteen op te laten volgen: „Ik heb daar wel vertrouwen 1985 Het Colombiaanse stadje Armero wordt op 14 november na de uitbar sting van de vulkaan Nevada del Ruiz onder een metersdikke laag modder bedolven. Meer dan 22.000 inwoners vinden de dood. Het bekneld geraakte meisje Omayra Sanchez bezwijkt na 60 uur tot haar kin in het water te heb ben gestaan. In het Brusselse Heizelstadion vallen op 29 mei 39 doden bij supportersrel- len tijdens de Europacup-finale Li- verpool-Juventus. Popzanger Bob Geldof zamelt met zijn Live-Aid concert op 13 juli 100 miljoen dollar in voor hongerend Afrika. Voor een miljoen Ethiopiërs komt de hulp te laat. De anti-alcohol campagne van de op 10 maart aangetreden Russische par tijleider Michail Gorbatsjov loopt stroef. In West-Europa draagt Oosten rijk onbedoeld een steentje bij; de ex port van Oostenrijkse wijnen wordt verboden nadat er een giftig zoet- mengsel in is aangetroffen. Zuidafrika is het toneel van hevige rassenonlusten, die zeker 500 zwarte mensen het leven kosten. De Bende van Nijvel maakt bij overvallen op warenhuizen in België zestien slacht offers. Op 7 oktober kaapt een Pale stijns commando het Italiaanse pas sagiersschip Achille Lauro. De Franse geheime dienst brengt in de haven van Auckland (Nieuw-Zeeland) het Greenpeace-schip Rainbow Warrior tot zinken; de Nederlands/Portugese fotograaf Fernando Pereira komt daarbij om het leven. Tussen de bedrijven door brengt de paus een weinig geslaagd bezoek aan Nederland, wint Evert van Benthem glorieus de dertiende Elfstedentocht en fietst de 38-jarige Joop Zoetemelk naar de wereldtitel. Wubbo Ockels is in het ruimteveer Challenger de eer ste Nederlander in de ruimte. „Meer met elkaar, dan tegenover elkaar." Frank Fournier maakte deze foto van Omayra Sanchez, die werd gekozen tot World Press Photo. Foto Wim Riemens in. De kinderen zijn even bewust als in de jaren zestig/zeventig, maar de sfeer is an ders. Meer met elkaar, dan tegenover el kaar." Hetgeen evenzeer iets zegt over de veranderde houding van de lesgevenden. Het voorgaande decennium kenmerkte zich door hevige discussies (zelfs bezettin gen) om meer democratie binnen het on derwijsstelsel te krijgen. Niet vergeefs. Er zijn schoolraden gekomen, medezeggen schapsraden. Inmiddels is het moeilijk er mensen voor te vinden. „Dat valt niet mee", deelt De Jong mee. „Maar we heb ben nu speciale cursussen voor de leden die zich ervoor willen inzetten. En dat werkt goed. Ze functioneren beter." Feit blijft dat de jongeren zich meer rich ten op eigen leerprestaties en zich minder willen inzetten voor het belang van de groep. Door bijvoorbeeld te ijveren voor beter onderwijs. Op universiteiten komt dit beeld indringend door. De pamfletten met oproepen voor (politiek getinte) bij eenkomsten hangen er niet meer. Zelfs de lijm is allang opgedroogd. Invoering van de twee-fasenstructuur door de regering Lubbers I is aan deze ontwikkeling niet vreemd. Studenten hebben nauwelijks nog tijd zich maatschappelijk actief op te stellen. De vraag is trouwens of ze dat wel willen. Enige tijd geleden kreeg de minis ter van WVC de eerste resultaten van het onderzoek Jeugd '89 aangeboden. Jonge ren tussen 12 en 24 jaar zouden steeds be houdender worden. Meer dan de helft wil graag carrière maken of een luxe leventje leiden. Veel geld verdienen en het leven een feest voor zichzelf laten zijn, is het ide aal. En geld verdien je. zo geeft het onder zoek aan, in de computerbranche. Verzakelijking van de leerlingen staat niet op zichzelf. Twee kabinetten Lub bers, die de 'maakbaarheid' van de sa menleving onderwierpen aan terugdrin gen van het financieringstekort, hebben daar zeker toe bijgedragen. „Kenmerkend voor het politieke denken is vooral het denken in termen van doeleinden en mid delen (Zweckrationalitaet) en minder in het denken in termen van beginselen en normen (Wertrationalitaet)", schrijft hoogleraar A. Hoogerwerf in het tijd schrift Wending, waar hij het tijdperk 'Den Uyl' zet tegenover de periode 'Lub bers'. De massale invoering van computers in de samenleving is cement geweest bij de bouw van de Nederland BV. Kantoren en industrieën kunnen het niet meer stellen zonder procestechniek. In één op de dertig huishoudens in ons land staat een compu ter en de verspreiding gaat nog steeds ver der. Er zijn veel positieve dingen te melden over deze ontwikkeling. En dat gebeurt al lerwegen. Negatieve geluiden komen moeilijker door. Paul van der Plas schreef in een recent nummer van 'Jeugd en Sa menleving' een artikel onder de kop: 'Computers reduceren de mens'. Compu ters leiden tot een verdergaande indivi dualisering van de samenleving. Neem bijvoorbeeld de spelletjes. Niet meer ge zellig rond de tafel ganzenborden. Nee, ie der achter zijn eigen schermpje. Want ap paraten met twee toetsenborden om qua- tre mains te spelen, zijn er (nog) niet. Bo vendien een toeneming van het telethuis- werk. Collega's zien elkaar niet meer in het bedrijfsrestaurant. Van der Plas be toogt dat eenzaamheid op de loer ligt. De Amerikaanse computergeleerde Jo seph Weizenbaum legt de vinger op een andere zere plek. De computer is een logi sche, rechtlijnige machine die bij uitstek vraagt om rationeel, doelmatig en door dacht handelen. Weizenbaum waar schuwt tegen het gevaar dat de mens zich zelf gaat herscheppen in de taal van de computer en aldus gaat functioneren. Zo als mensen die eigenschappen van de computer gebruiken om hun eigen gedrag te omschrijven. Iemand is 'verkeerd ge programmeerd, mist input of feedback, doet aan timesharing of multitasking, heeft een te lage kloksnelheid of beschikt niet over voldoende geheugencapaciteit'. Weizenbaums oplossing: alle computers de wereld uit. Dat is een onwerkelijke op lossing. De apparaten hebben immers ook direct nut. Wel zou de politiek zich meer bezig moeten houden, vindt Van der Plas, met de negatieve kanten van een gecom puteriseerde samenleving. Dezelfde politiek die nu de computercha- os moet ordenen heeft zich de afgelopen decennia overigens niet van zijn beste kant laten zien. Diverse schandalen para deerden door vaderlands pers: de RSV, de Walrus, het pensioenfonds ABP om er en kele te noemen. Een term als 'aangescho ten wild' is in het politiek woordenboekje opgenomen. Aanleiding voor velen in komsten voor de belastingdienst te ver zwijgen. 'Die kruimeltjes van mij stellen toch niets voor tegenover de bergen van de hoge heren', is de rechtvaardiging. Plaatsvervangend korpschef in Goes in specteur F. L. Aerts ziet dat niet direct als een veranderend normbesef. „De smoes is veranderd, maar belasting ontduiken ge beurde volgens mij altijd al." En hij kon weieens gelijk hebben. Zei Jezus al niet: „Geeft dan den keizer wat des keizers is, en Gode wat Gods is." (Matt. 22:21) Voor Aerts is de grote mentaliteitsveran dering van de jaren tachtig de houding ten opzichte van geweld. Beschadiging van andermans spullen neemt hand over hand toe. Was het jaren geleden nog nieuws als een antenne van een auto was kapotge maakt; nu haalt het de krantekolommen niet meer. De negatieve daadkracht van (groepjes) voetbalsupporters is een afkeu renswaardig, maar inmiddels normaal verschijnsel. „Daarvan zijn we in Zeeland verschoond gebleven", zegt Aerts. „Maar ja, we spelen tenslotte niet in het betaald voetbal." In het criminele wereldje is geweld een aan vaard begrip. „In de jaren zeventig was al les mogelijk bij de criminelen. Er kon een hoop, maar geweld moest je zien te vermij den. Zo'n voorbeeld is Aage M.: Inbreken zonder geweld tegen mensen te hoeven ge bruiken. Dat is veranderd. Ze beschouwen geweld niet meer als iets vies", verzucht de inspecteur. Het aantal overvallen waarbij de daders dreigen met vuurwapens in onze provin cie is toegenomen. „Er is gelukkig nog niet geschoten. Overvallen worden kennelijk niet meer voorbereid; men vertrouwt op de zeggingskracht van een pistoolloop. Je ziet dat ook bij woninginbraken. Voor heen gebeurde dat alleen als iemand niet thuis was, als alles donker was. Nu storen de inbrekers zich daar minder aan. Ze gaan naar binnen en als er toevallig ie mand thuis is: pech gehad. Een paar flinke klappen of zoiets en ze komen wel weer buiten. Ze vrezen de confrontatie niet meer. Een bedenkelijke ontwikkeling", vindt de politieman. Verklaringen? „Ach, er zullen allerlei verklaringen voor zijn. Ik weet het niet, ik ben geen psycholoog. Ik constateer alleen maar en wat dat betreft zit ik bij een organisatie die alleen de ne gatieve aspecten signaleert." Aerts over de Amerikaanse samenleving: „Het geweld viert daar hoogtij. Op televi sie en in de straat. Veel tendensen in Ame rika zijn overgewaaid naar Nederland. En dan gebeurt het altijd weer ergens anders voordat het zich in Zeeland voordoet. Maar we moeten ontwikkelingen in de ga ten houden." Hij doelt dan op de compu termisdaad. Inbreken in andermans be standen om er chantage mee te kunnen plegen of om geld over te laten schrijven op de eigen rekening. „We moeten daar terdege rekening mee houden, want we zijn zelf ook druk bezig met automatise ren. Al onze gegevens staan in de compu ter. En dat betekent dat je moet beveili gen, want ik kan er zo een heleboel opnoe men die graag zouden willen weten wat wij weten. De enige oplossing is een geslo ten systeem. Geen lijntjes naar buiten, dan kan er namelijk ook niemand naar binnen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 31