ZATERDAG 30 DECEMBER 1989 11111111 iF» Mooi praten Prothesecentrum Ben Jansen Hulp en steun van lotgenoten In een tijd waarin steeds grotere medi sche mogelijkheden en bezuinigingen de gezondheidszorg kenmerken, hebben patiëntenorganisaties zich een vaste plaats verworven. Algemene verenigin gen, die zich bekommeren om het werk van huisarts, wijkverpleging en zieken huis, maar ook organisaties die zich rich ten op één groep patiënten. Onderlinge opvang, belangenbehartiging en voor lichting vormen de taken van die laatste. Lotgenoten blijken elkaar vaak goed te kunnen helpen. Zo langzamerhand valt geen ziekte, aan doening of gebrek te bedenken of er be staat wel een patiëntenvereniging voor de lijders eraan. Of voor hun familieleden. In de jaren 80 zijn ze als paddestoelen uit de grond gerezen. Landelijk bestaan er een kleine honderdvijftig. Uiteenlopend van grote, bekende - en al langer bestaande - zoals de Diabetesvereniging Nederland, maar ook kleinere, zoals de Vereniging van Huntington voor patiënten die de ge lijknamige erfelijke ziekte van spier- en centraal zenuwstelsel hebben en de Ver eniging Osteogenesis Imperfecta voor zie ken met een zeldzame erfelijke afwijking in het beendergestel. En paren waarvan de vrouw een kind door middel van een keizersnede ter wereld hebben gebracht, kunnen zich tegenwoordig aansluiten bij de Vereniging van Keizersnede Ouders. De leden van de vereniging staan elkaar met goede raad bij. Een belangrijk me dium daarvoor is het verenigingsblad, dat vanzelfsprekend De Nooduitgang heet. Het aantal patiëntenverenigingen ver toont zijn groei in dezelfde periode waarin de technologie en de medische vaardighe den op het gebied van onderzoek en be handeling in de ziekenhuizen een sterke ontwikkeling doormaken. Vorig jaar kre gen de Zeeuwse ziekenhuizen hun lang be geerde computertomograaf, een apparaat dat een röntgenbeeld van een patiënt zo danig vertaalt dat de foto's de man of vrouw als het ware in dunne, dwarsgesne- den plakjes vertonen. Op die manier kan bijvoorbeeld de schade van een hersenin farct precies worden vastgesteld en de be paling van de grootte van een niersteen is met zo'n diagnosetechniek een peuleschil. En om bij die niersteen te blijven: vervol gens kan de patiënt zich in een mobiele niersteenvergruizer pijnloos van zijn on gemak laten bevrijden. Daar was vroeger een ingrijpende operatie voor nodig. En terwijl steeds meer van deze zegenin gen beschikbaar komen voor de patiënt, krijgen de ziekenhuizen te maken met als maar krappere budgetten. Dat betekent minder verpleegkundigen aan het bed, waardoor de patiënt die juist een serie on aangename onderzoeken of een radicale ingreep achter de rug heeft, deze geweld dadigheden in zijn eentje moet zien te ver werken. De verpleegkundige die een kwartiertje tijd heeft voor een bemoedi gend gesprek aan de rand van het bed, be gint een zeldzame verschijning te worden in het ziekenhuis. 1984 De ramp wordt de grootste industrië le milieucatastrofe uit de geschiede nis genoemd. Het is de nacht van 2 op 3 december als uit een tank op het ter rein van het chemische bedrijf Union Carbide in de Indiase stad Bhopal 42 ton zwaar vergif lekt. De officiële cij fers: meer dan 3000 doden. Er zijn ech ter schattingen die van 8000 dodelijke slachtoffers spreken. Vijf jaar lang duurt de juridische touwtrekkerij rond de schadevergoeding die Union Carbide moet betalen. Het bedrag wordt uiteindelijk vastgesteld op 'slechts' 470 miljoen dollar. Eerder in het jaar is de Indiase president Indira Ghandi door twee Sikh-soldaten uit haar eigen lijfwacht doodgeschoten. Haar zoon Rajiv Ghandi wordt de nieuwe minister-president. Onder het motto 'boontje komt om zijn loontje' ontbreken op de Olympi sche Spelen in Los Angeles dit keer de landen uit het Oostblok. Nederland wint vijf gouden medailles. De Sovjetunie verliest opnieuw een leider. Na een langdurig ziekbed sterft op 9 februari Jureij Andropov. Hij wordt opgevolgd door Konstantin Tsjernjenko. De Nederlandse regering neemt in ju ni een fel omstreden besluit: er zullen 48 kruisraketten worden geplaatst. Er is een mits aan verbonden: indien de Sovjetunie zijn aantal SS-20-raket- ten niet uitbreidt, zal van plaatsing worden afgezien. De kruisraketten komen er uiteindelijk niet. Garnalen kunnen dodelijk zijn. Een groot aantal mensen uit Amsterdam en Utrecht raken in het begin van het jaar na het eten van garnalen afkom stig uit Zuidoost-Azië besmet met dy senterie. Veertien mensen overlijden. In de Sahellanden lijden miljoenen honger. De televisie-actie 'Een voor Afrika' levert 26 november meer dan 60 miljoen gulden op. f 8 Ethiopië 1976: Dit kind is twee jaar oud en weegt drie kilo. ziekenhuis in Goes bij vrouwen een borst geheel of gedeeltelijk verwijderd na de ontdekking van een knobbeltje dat op borstkanker kan duiden. Ongeveer de helft van deze vrouwen neemt korte of lan gere tijd deel aan de activiteiten van de After Care groep. De andere helft dus weet zichzelf te redden. Dijkhuis vindt dat geen slecht teken. Zeker in aanmerking geno men dat meestal maar weinig tijd ver strijkt tussen de verwijzing van een vrouw met een verdacht knobbeltje in de borst door de huisarts naar de chirurg en de ope ratie. Doorgaans ligt daar maximaal twee weken tussen. Na de operatie blijven de patiënten tien a veertien dagen in het zie kenhuis. Dijkhuis: „In zeg maar krap een maand tijd heeft een vrouw zoveel ang sten en onzekerheden moeten doorma ken, dat vaak pas geruime tijd daarna de verwerking van de doorgestane emoties begint. Ik kan zelf niet zo goed inschatten welke hulpbehoefte de patiënten zelf heb ben." In ieder geval brengt het ziekenhuis de pas geopereerde vrouwen op de hoogte van het bestaan van de contactgroep voor patiënten die hetzelfde lot hebben onder gaan. „De ervaring heeft geleerd", weet Dijkhuis, „dat die informatie vrij vroeg is. De meesten zijn daar nog niet aan toe." Kan de toename van het aantal patiën ten- en zelfhulpgroepen iets te maken heb ben met de veranderingen in de medisch technologie en de bezuinigingen in de ge zondheidszorg? De Goese chirurg dr C. M. Dijkhuis reageert licht verrast op deze veronderstelling. Hij erkent dat de zieken huizen ernaar streven hun patiënten zo kort mogelijk gastvrijheid te verlenen. Omdat een ziekenhuisbed duur is en om dat de gemiddelde zieke er het liefst zo kort mogelijk in verblijft. De schier einde loze hospitalisatieduur met reeksen tes ten die dagen in beslag namen, is niet meer nodig. Een kort röntgenonderzoek levert nu veel meer informatie op. En de artsen stoppen ook meer behandeling in minder tijd. Dijkhuis: „In die situatie kan de verwerking bij de patiënt wel in de knel komen. Maar je kunt je ook afvragen of het ziekenhuis de juiste plek is voor hanteer baar maken van emoties na een behande ling en de nazorg. Het thuisfront komt daar volgens mij in de eerste plaats voor in aanmerking: het gezin, maar ook de huis arts, de pastoor of de dominee. En inder daad, een patiëntenorganisatie kan daar ook bij helpen." Onderlinge opvang, belangenbehartiging en voorlichting zijn de taken waarmee de patiëntenorganisaties zich vooral bezig houden. „Vergis je niet", zegt Dijkhuis, „binnen die verenigingen bestaat enorm veel kennis over de ziekte waar het om gaat. Het zijn mensen die allemaal behept zijn met hetzelfde ziektebeeld en dezelfde gevolgen daarvan voor het lichaam. Ze weten van elkaar waar ze mee zitten en welke praktische problemen hun ziekte met zich meebrengt. Daar kunnen ze vaak beter voor bij lotgenoten terecht dan bij hun huisarts of specialist. Want die weten van al die praktische zaken ook niet al les." Dijkhuis is betrokken bij de Bevelandse After Care groep voor vrouwen die een borstkanker hebben. Ongeveer vijftig keer per jaar wordt in het Oosterschelde- De Bevelandse contactgroep voor borst- kankerpatiënten bestaat nu tien jaar. De reden om de groep op te richten, was de behoefte bij de initiatiefneemsters aan contact met lotgenoten. „Je wilt wel eens praten met iemand die hetzelfde heeft", zegt C. de Wilde-Weststrate, een van de oprichtsters. De groep voor de Bevelan- den is gevormd naar het voorbeeld van een vergelijkbare club op Walcheren. Daar heeft een van de leden het eens zeer plastisch verwoord: „Ben je net geope reerd en dan komt er al een verpleegster bij je, die begint uit te leggen hoe je een borstprothese moet gebruiken. Nou, denk je dan, jij hebt mooi praten meid; jij hebt tenminste allebei je tieten nog." Het is, vertelt mevrouw De Wilde, heel moeilijk in je eentje te verwerken wat er met je aan de hand is. „Natuurlijk zijn je gezin en anderen in je omgeving vol begrip en ze hebben het beste met je voor", haast ze zich te verklaren. „Maar ze willen toch ook niet voortdurend geconfronteerd wor den met je problemen." En M. van der Weele-Visser uit 's-Heer Arendskerke vult aan: „Ik kan me dat laatste ook wel voor stellen. Je staat als vrouw en moeder mid den in het gezin en nu hebt je dus kanker. Dat is iets bedreigends. Je gezinsleden willen graag het gevoel hebben dat het al lemaal achter de rug is." Beiden geven aan dat aan borstkanker twee aspecten zitten. Allereerst de kna gende onzekerheid of bij de operatie het kwaadaardige gezwel voldoende is verwij derd en of geen uitzaaiingen zijn opgetre den. De operatiewond mag dan na enige tijd volkomen geheeld zijn, veel vrouwen die zo'n ingreep hebben ondergaan, weten dat ze kankerpatiënt zijn en bij hen leeft voortdurend de twijfel of de ziekte nog eens de kop zal opsteken. Verder is er dan de aantasting van het figuur. M. G. Har- tog-Lendhout uit Hoedekenskerke: „Dat speelt vooral sterk bij jonge vrouwen. Ik hoor wel eens iemand zeggen: daar sta je dan weer met dat verminkte lijf voor de spiegel." Bij de After Care groep voor borstkanker- patiënten speelt de onderlinge opvang een belangrijke rol. Er is een telefonisch spreekuur en eens in de twee maanden worden contactmiddagen georganiseerd, waarop de deelnemers ervaringen uitwis selen. Dat geeft veel herkenning en steun. Tijdens die bijeenkomsten treden ook soms sprekers op. Chirurg Dijkhuis is er een graag geziene gast. Ook een fysiothe rapeut die komt vertellen hoe de vrouwen zelf iets kunnen doen aan de dikke arm die na een borstoperatie vaak optreedt als ge volg van stuwing van lymfevocht, kan re kenen op een aandachtig gehoor. Datzelf de geldt voor een internist die nieuwe me thoden met bestralingen en chemothera pie toelicht. Als vrouwen die pas geope reerd zijn daar nadrukkelijk om vragen, krijgen ze al in het ziekenhuis bezoek van een van de leden van de After Care groep. Van zeer praktische aard is het het prothe secentrum dat de After Care groep in sa menwerking met het Zeeuwse Kruis heeft opgezet. Vrouwen kunnen daar alle ver krijgbare soorten borstprothesen zien en passen. Dat zijn er veel meer dan de ge middelde winkel die deze attributen ver koopt, in voorraad heeft. Op die manier kan de beste keus worden gemaakt. En veel succes heeft ook de modeshow gehad die de groep eens heeft georganiseerd om te laten zien dat vrouwen die een bor stoperatie achter de rug hebben, zich in v^el gevallen 's zomers heel goed in een luchtig truitje of een aangepast badpak kunnen steken. Maatschappelijk werker J. Kollaart van de Protestants interkerkelijke instelling voor maatschappelijke dienstverlening op de Bevelanden begeleidt de contact groep voor borstkankerpatiënten. Zijn ondervinding is dat het er op de bijeen komsten vooral gezellig aan toe gaat. „Het zijn geen graafbijeenkomsten, waar in diepe emoties worden gepeild", vertelt hij. „Een jaar of vijf geleden heb ik wel eens gevraagd of misschien behoefte be stond aan een gespreksgroep waar dat wel zou kunnen. Maar dat bleek helemaal niet het geval te zijn." Dat heeft volgens Kol laart veel te maken met het feit dat kan ker de afgelopen tien jaar veel beter be spreekbaar is geworden. Mede komt dat door de toegenomen overlevingskansen en, als het gaat om borstkanker, door nieuwe chirurgische technieken, die het mogelijk maken vaker borstsparende operaties uit te voeren in plaats van bor- stamputaties. Kollaart: „Vrouwen die borstkanker hebben, kunnen de emotio nele kant van de zaak nu veel gemakkelij ker in eigen kring bespreken. En je ziet dan dat tijdens de contactbijeenkomsten het accent sterk op praktische zaken komt te liggen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 30