v; ZATERDAG 30 DECEMBER 1989 Kwaliteit Sport Cultuur Bungalowparken Lage verblijven, hoge luchten i ;!t?» Tl Mgi |HB I si II w I 'erhalen met cijfertjes laten zich niet lekker lezen. Maar wat moet dat moet, dus maar meteen: per jaar gaat er in re creatie en toerisme in Zeeland 1 miljard gulden om. Dat is een 1 met negen nullen. Jaarlijks komt dit gewest aan 15 miljoen plus een aantal door particulieren voor de fiscus verzwegen nachte lijke toeristische tukjes en het grote tijdverdrijfbedrijf vult voor zo'n tienduizend mensen het loonzakje. Daarmee is het klip en klaar, dat het in de toeris- tisch-recreatieve hoek al lang niet meer gaat om het spel, maar om de knikkers. Het liefst nog om van die glimmende, doorzichtige stuiters, die voor tien tellen. Het is druk gworden in de winkel nu Zee land in de voorbije jaren de deur wijd open heeft gezet voor wie even de boel de boel wil laten. Met de uitvoering van de Delta werken was dit gewest al geruime tijd niet meer het moeilijk bereikbare en volgens kwaadsprekers alleen met lieslaarzen te betreden eilandenrijk, maar een vrijetijd- soord in de achtertuin van de randstede ling. Waar je dus zo zit. De opening van de weg over de stormvloedkering heeft daar een paar jaar geleden nog een schepje bo venop gedaan. In Veere en Middelburg hebben ze sindsdien al aardig de tering naar de kering kunnen zetten. De jaren tachtig zijn vooral de jaren ge worden van een produkt-marktbenade- ring, waarbij toerisme en recreatie worden gezien als een markt, met vraag en aan- 1982 Wapengekletter rond de Falkland-ei- landen. Argentinië bezet in april de Islas Malvinas. Drie dagen later maakt Thatcher haar bijnaam The Iron Lady waar. Ze stuurt een oor logsvloot naar het gebied om daar de Britse koloniale heerschappij te ver dedigen. In juni geven de Argentijnen zich gewonnen. In de oorlog om een paar vierkante kilometer grond sneu velen meer dan 1000 soldaten. Het tweede kabinet Van Agt struikelt. In september wordt de PvdA de groot ste partij. Toch komt Den Uyl niet achter de regeringstafel terecht. Een nieuw gezicht in het Kremlin. Leonid Iljitsj Breznjev overlijdt 10 november op 75-jarige leeftijd en wordt opgevolgd door Jureij Andro pov. Weken lang vormt de ontvoering (no vember) van Toos van der Valk, de echtgenote van een eigenaar van een groot aantal restaurants, voorpagina nieuws. De losprijs: 12 miljoen gul den. Geschokt wordt in maart gerea geerd op de dood van vier leden van een Nederlandse IKON-televisieploeg in El Salvador. In januari wordt de term 'sterfhuis constructie' geïntroduceerd. Het bouwconcern Ogem wordt opgehe ven; de gezonde onderdelen van het concern worden in een nieuwe hol ding ondergebracht, de zwakke be drijven worden failliet verklaard. Nog geen jaar later staat een tweede concern in Nederland op instorten: RSV. Het leidt tot grote onzekerheid over het voortbestaan van de KMS in Vlissingen. Het RSV-schandaal kost vele arbeidsplaatsen en reputaties. Einderloze bouwactiviteit op de Kabbelaarsbank aan de Grevelingen. Port Zélande krijgt vorm. bod. De aanbodzijde bepaald door accom modaties, bezienswaardigheden, land schap, toeristische verkeersvoorzienin- gen en de bijbehorende dienstverlening. Aan de vraagzijde mogelijke kopersgroe- pen en gebruikers van het toeristisch-re- creatief bezit in de vorm van vakanties, korte verblijven en daguitstapjes. Daar hoort een bepaald vakjargon bij. Voor- en naseizoen heten zo ineens 'schou derperiode'. Kinderen, die getooid met zwembandjes op het strand in een plasje rondspartelen doen daarmee plotseling aan 'amfibische recreatie' en 50- en hogere plussers worden handzaam onder de noe mer 'seniorenmarkt' gevat. Trouwens, wat dacht de goede lezer van al die bolle termen als off-season, high budget, upgra ding en special interest tours. En intussen maar speuren naar de 'corporate identity' van deze provincie en zoeken naar het 'u- nique selling point' van dit stukje aardkloot, dat Zeeland heet. Je zou bij zo'n opsomming terstond naar een lang durig verblijf op een onbewoond eiland gaan verlangen. De benadering van recreatie en toerisme kreeg in de jaren tachtig duidelijk een an der accent: niet langer werd onbekom merd uitgeroepen dat er nog meer toeris ten dienden te komen, omdat iedereen toch maar bij de duinovergang neerploft en er nog een zee aan strand overblijft. Er ontstond een verschuiving van het stimu leren van de groei van het aantal vrije- tijdsvierders naar het bevorderen van de kwaliteit van het verblijf. Met verdeling van de hele toeristische kluit over een aantal centra, speerpunten genoemd. Zo dat er oog zou kunnen blijven voor een keurig gestoffeerd landschap, aandacht voor een evenwichtig milieu en plaats ruimte voor het realiseren van bezigheids therapieën voor de verblijfsgasten in over dekte accommodaties in tijden dat het weer eens hartstochtelijk regent. Alleweervoorzieningen. Of alwéér een voorziening, zoals een toeristische bons wiens naam me even niet te binnen wil schieten onlangs olijk uitriep. Het project Neeltje Jans bijvoorbeeld. Als werktitel heel wat spannender klinkend dan de hardnekkig lang volgehouden ambtelijk aanduiding 'Damvak Geul'. Jongens, alle maal in de auto, we gaan naar Damvak Geul. Hoi, hoi, pap. Daar moest een waterbouwkundig en bio- logisch-aquatrisch evoluon komen, for muleerde gedeputeerde Ventevogel bij de lancering van het plan moeilijk. En toen daar met bedrukte gezichten van werd kennis genomen, voegde de provinciebe stuurder er ijlings aan toe, dat je er toch ook een hoop lol zou kunnen beleven en dat het vooral een speelse toestand dien de te worden. Tot op de dag van vandaag is Neeltje Jans maar een bar 'unheimisch' schepsel. De Britse marine leed in de Falklandoorlog gevoelige verliezen. Hier scheurt een zware explosie het fregat Antelope uiteen, nadat Britse mariniers vergeefs trachtten een Argentijnse blindganger onschadelijk te maken. Het schip zou korte tijd later zinken. In de afgelopen tien jaar is ook sportief be zig zijn als toeristisch klantenlokkertje sterk uitgebouwd. Bleven de sportieve mogelijkheden eertijds beperkt tot weinig meer dan het frisbiespel waarbij men el kaar een soort mayonaise-emmerdeksel tje toewerpt, nu ga je duizelen van de keu zes. Er zijn zwemparadijzen, die met deze benaming een geheel nieuw licht werpen op het begrip 'paradijs', sauna's, squash en bowling- en tennisbanen als binnenge- beurtenissen en toeristische fiets- en rui terpaden, wandelroutes en watersport- vermaak bieden volop gelegenheid in de buitenlucht tekeer te kunnen gaan. 'Zeeland moet een select publiek aantrek ken en zich niet alleen richten op de grote massa van de patat-eters', verkondigde de Zierikzeese vvv-voorzitter onlangs. Daar zal de manager van Mac Drive in Middel burg het zeker niet mee eens zijn. Boven dien is het een achterhaalde kreet, want er wordt in deze provincie al lang druk ge daan om in de gunst te komen bij ouderen, die royaal in de slappe was zitten en daar wat van in een rustig plekje voor de oude dag willen steken. Bij voorbeeld in een op trekje met een golfbaan in de voortuin. Sinds Sky Channel het golfspel in de huis kamers heeft gebracht lijkt zelfs een vlak bietenveld niet meer veilig voor deze nieu we rage. Een beetje landschapsarchitect ziet kans van zo'n akker in een handom draai een fraai glooiiende baan te maken. En voor de boer het beseft staat hij geen mangels meer te verwerken maar is hij greenkeeper en bemant hij 'hole 19', waar mee insiders de bar van het clubhuis be doelen. Op het scheiden van de markt van de ja ren tachtig besloten twee Zeeuwse gede puteerden hun afzonderlijke portefeuille- belangen op één hoop te gooien door een duidelijke relatie te gaan leggen tussen cultuur, recreatie en toerisme. Kijkend naar het resultaat - 'een groot ef fect' - van een in 1983 gehouden onder zoek naar de economische betekenis van de professionele kunst voor Amsterdam moeten de bestuurders hebben gedacht: wat daar lukt moet hier ook kunnen. De stap van de twee gedeputeerden is er een op de weg naar een verstrengeld vrijetijds- beleid. Ze moeten wel. De maatschappij staat niet stil. Hoge werkloosheid, vergrij zing van bevolking, dalende gemiddelde grootte van de huishoudens, arbeidsduur verkorting, deeltijdwerk, het verschijnsel van de tweeverdieners, kortom: roept u maar. Daar moet op ingespeeld worden met de inrichting van cultuurhistorische routes, musea-openstellingen ook op zondag en Foto Wim Riemen: culturele evenementen het hele jaar door Allemaal zaken die goed zijn voor de ver lenging van de toeristische seizoenen. Eer flinke klus voor de eerste jaren negentig. Op de rand van de jaren tachtig is beslo ten de Colgate-glimlach van toeristiscl Zeeland ook eens te richten naar vergade rend Nederland. Om in de pas te blijver van de razendsnelle ontwikkelingen zijr bedrijven en organisaties genoodzaakt de personeelsleden bij tijd en wijle eens ste vig bij te praten over gewijzigde marktsi tuaties, veranderende strategieën en an dere zakelijke blabla. Daar kun je natuur lijk best in de eigen werkomgeving ee: leuke boom over opzetten. Maar omdat d winkel intussen gewoon doorloopt, geefl dat een hoop gestoor. Vandaar dat er te genwoordig veelvuldig voor wordt geko zen met het documentenkoffertje in d: hand een buitengebied op te zoeken. Zee land biedt, zo heeft een recentelijk opge richt congresbureau vastgesteld, over stelpend veel mogelijkheden om op com fortabele wijze 'de hei op te gaan'. In on derkomens, waar het de uit- en inwendig: mens aan niets ontbreekt, zo ontoeganke lijk mogelijke rapporten doornemen, tus sendoor - geen stapels losse papierer meenemen - even uitwaaien op het stranc en daarna er weer fris tegenaan. Wel ever uitkijken: met zoveel water in de buuri krijg je gauw oeverloze discussies. En dan hebben we het nog helemaal niei gehad over dat andere, nog decennia lans nawerkende modeverschijnsel van de ja ren tachtig: de bouw van vakantiedorper in het landschap. Fatamorgana's, die bi; nadering maar niet willen oplossen. Uitbundig wervende folders maken gewas, van 'mediterrane parken', waar in gehee in Romaanse stijl opgetrokken woninger met zuidelijk klinkende benamingen al: Tropez' en 'Camarque' voor alle zeker heid toch maar centrale verwarming i: aangelegd. Want al kan zo'n naam er vormgeving doen denken aan de Frans: Rivièra, er is maar een gure noordweste: nodig om je ervan te doordringen dat je 'slechts' aan de boorden van een part: Zeeuws water vertoeft. Luxe is troef in de bungalows. Met twee televisies in elke nederzetting. „Om ruzie over de programmakeus te voorkomen lichtte een rondleider dezer weken me: een stalen gezicht toe. De bungalows heb ben echter weer wel maar één sauna, éér telefoon, één magnetron en één afwasma chine, zodat de vrije tijd nog royaal kar worden gevuld met bakkeleien over wi: de apparaten mag gebruiken. Het bouwen gaat voort. Lage verblijven Hoge luchten. The sky is the limit. „W: moeten Zeeland goed zien te 'verkopen riepen de toeristische bonzen in de jarer tachtig uit. Toch jammer dat het hier er daar zo letterlijk is uitgepakt. Jacques Cat;

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 28