PZC ZATERDAG 30 DECEMBER 1989 3 Flits-flats Van oranje-bruin naar hap-snap Het knetterde lekker in de open haard, de letterbak. Het bruine behang ook maar meteen van de muur gescheurd. En al die lijstjes boven de ribflu welen bank, werd het geen tijd dat we die ook maar 's weghaal den? Stond zo langzamerhand toch wel een beetje truttig. Net als die gehaakte gordijntjes voor het venster. En omdat we toch bezig waren: ook maar even dat namaak-Jugendstillampje bij de vuilnisbak gezet. Konden ze met een het bijzettafeltje dat we in een nostalgische bui van oma's rommelzolder hadden geplukt, meenemen. Daar hadden we ook lang genoeg tegenaan zitten kij ken. Illustratie Joost Heeren 1981 Het oranje-bruine tijdperk is voorbij. De kneuterige knusheid is de huiskamers uit gedreven. Want tsja, daar werd een mens toch wel een beetje depri van. Strak moet het interieur zijn. En licht. Vooral licht. De wereld is behangen met verticale lamel len. Het aanrecht is gesloopt; gekookt wordt er aan de keukenwerkbank. Het bed is weg; tukjes dient men op een slaap- systeem te doen. En de Lelijke Eend; ach, het Eendje is verworden tot een collec tors-item. De bruine kroeg om de hoek, waar het rond de stamtafel zo gezellig borrelen was, is ook al niet meer. Kil en clean is het er geworden. De nieuwe eigenaar heeft witte tegels op de grond gelegd, halogeen- spotjes opgehangen. De bar is van graniet, hip-hop wordt er gedraaid. Ober, doet u mij nog maar twee Bucklertjes. Je méént het; wonen Sjoerd en Maatje nog steeds samen in dat ouwe boerderijtje? Da's aso zeg, wanneer gaan die ook 's trou wen? Roderick en Stefanie zijn net ge weest. Helemaal in stijl. Onwijs gaaf, joh. Met koetsjes en zo. Steffie in het wit; zo'n Sissy-jurk, zal ik maar zeggen. En schitte rende cadeau's: een magnetron, een pe tje, cd-speler, videorecorder, tv met zestig voorkeurzenders en afstandsbediening. Maar ja, kunnen ze ook betalen hè, daar in die familie. Allemaal yuppies met een zes- tien-kleppige Turbo Injectie Special GTV Extra onder hun kont. Mét stoelverwar- ming natuurlijk. En telefoon. Trouwens, al gehoord dat Roderick pas lid is gewor den van de Kiwani's? Nee man, dat zijn geen padvinders, da's een serviceclub. Een beetje arro dat wel. Maar het schijnt leuk te zijn. En nuttig. Het is goed voor z'n zakelijke contacten, zegt-ie. Golfen doet- ie ook tegenwoordig. Zie je het voor je? Een jaar of wat geleden was-ie niet uit z'n leren jackie en spijkerbroek te slaan; moet je 'm nou over de fairway zien lopen met dat hoog opgeknipte hoofd, z'n hand schoentjes en z'n geruite broek. Ja, insge lijks, proost. Winst stinkt al lang niet meer. Carrière maken mag. Snelle jongens (m/v) in snelle pakken jakkeren met turbo-snelheid door een snelle tijd. De reclameboys (m/v) heb ben een nieuwe term gelanceerd: de jaren tachtig hebben ons naar de hap-snap-cul- tuur gevoerd; de cultuur van de vlugger tjes en de tussendoortjes. 'We' worden ge regeerd door de bliepjes en de piepjes van de personal-computer, de semafoon en het digitale horloge. 'We' draaien geen te lefoonnummers meer, we toetsen een nummer in. Dat scheelt tijd, al is het maar een paar seconden. Vrienden en vriendin nen zijn via de Babbellijn verkrijgbaar, 06-nummers beloven sexuele sensaties. Nieuwjaarswensen verzenden 'we' per fax. De drive-in-restaurants rukken op; voor een hap fast-food hoeven 'we' niet eens meer de auto uit te komen. In de shop-cen tra is het jagen en jachten met boodschap- Meteen in januari treedt in de Ver enigde Staten een president aan, die acht jaar gezichtsbepalend in de in ternationale politiek zal blijven: Ro nald Reagan wordt op 20 januari beë digd als de veertigste president van zijn land. Nog datzelfde jaar belijdt hij zijn geloof in het militarisme en gelast de produktie van de veelbe sproken neutronenbom; een wapen, dat zijn voorganger Jimmy Carter niet verder had willen ontwikkelen. In oktober en november worden in Amsterdam, Brussel, Bonn en Madrid massale vredesdemonstraties tegen de plaatsing van Amerikaanse kruis raketten gehouden. In West-Europa dient zich een man aan, die zeer aan het pluche zal hech ten: op 10 mei wordt Francois Mitter rand in Frankrijk de eerste socialisti sche president sinds de Tweede We reldoorlog. Regeringsleiders komen onder vuur te liggen. Op 30 maart loopt Reagan een schotwond op, en ruim een maand later - 13 mei - overleeft paus Johan nes Paulus II een aanslag op het St. Pieterplein. De president van Egypte, Anwar el-Sadat, wordt op 6 oktober tijdens een militaire parade ver moord; Hosni Mubarak volgt hem op. Aan het milieufront steeds meer ge mor. In Duitsland wordt verband ont dekt tussen zure regen en bossterfte. Toch blijven wetenschappers opti mistisch. Op Cape Canaveral wordt op 12 april voor de eerste keer een ruimteveer (space-shuttle) gelan ceerd en in Frankrijk jaagt de super snelle TGV-trein tussen Parijs en Lyon koeien de stuipen op het lijf. In Londen zegt Lady Di op 29 juli ja tegen de Britse kroonprins. Middelburg in actie tegen kruisraketten. penkarren vol light-bier, rechts gedraaide yoghurt en net-zo-slank-als-je-dochter- margarine. Want al hebben 'we' haast, ge zond eten móet. Als het maar vlug kan. Dus wordt de onbespoten groente in de magnetron geschoven. Vrij Nederland hóeft niet langer. Op de leestafeltjes liggen - naast de Slinger van Foucault en de Biografie van Sartre; dat geeft status - glossy tijdschriften met veel foto's en weinig tekst. Want gelezen wordt er steeds minder. Geen tijd. 'We' zijn een volkje van plaatjeskijkers geworden. Zegt de journalist (hij schrijft onder meer een modem-leven column in NRC/Handels- blad en is auteur van de bestseller Turbo taal) Jan Kuitenbrouwer. „In de communicatie is de laatste jaren steeds meer de nadruk komen liggen op Het Beeld. Dat is ten koste gegaan van Het Woord. Tijdschriften ruimen steeds meer ruimte in voor foto's en illustraties, proberen hun verhaal steeds meer visueel te vertellen." Leve de vooruitgang? Niet bepaald, vindt Kuitenbrouwer. „De mees te dingen zijn nu eenmaal niet in één hap te snappen. Dat merkten de Egyptenaren ook toen ze een tijdje met hieroglyphen gecommuniceerd hadden. Vandaar dat ze het schrift uitvonden. We gaan weer terug naar de hieroglyphen en je kunt je afvra gen of dat vooruitgang is." 'We' zijn een volk van jachtige plaatjeskij kers geworden. En van afkortingen, slo gans: vrij veilig; kies exact. De video-clips doen haasje-over op het flatsquare beeld scherm. Niet leuk? Dan met de afstands bediening flits-flats overgeschakeld naar een ander snel gesneden programma op Kanaal 16. Wederom: leve de vooruit gang? Prof dr T. H. A. van der Voort, verbonden aan de Leidse universiteit èn auteur van vele publicaties op mediagebied, heeft daar zijn twijfels over. Uit enkele onder zoeken zou de voorzichtige conclusie ge trokken kunnen worden, dat de Snel-TV het concentratievermogen aantast. Een jaar of tien geleden was er in Canada nog een dorp (noem het Notel) waar, omdat het achter een berg was gelegen, televi sie-ontvangst nog onmogelijk was. Uit een onderzoek bleek, dat de inwoners van No- tel zich aanzienlijk langer konden concen treren op bepaalde problemen dan de be woners van twee dorpen die de zegenin gen der tv wél kenden. Echter: kort nadat ook de meeste huiskamers van Notel een tv was geïnstalleerd, ebde dat verschil weg. Van der Voort: „De meest simpele verklaring is, dat de Notellers zich door de komst van de televisie minder tijd voor denkspelletjes gunden. Helaas heeft men verzuimd dit te checken. Maar je kunt ook denken aan een soort modelwerking van de tv. Doorgaans zijn tv-programma's snel gesneden, wordt snel van onderwerp gewisseld en in de kwis-programma's is de bedenktijd kort. Dat ademt een andere sfeer dan een cryptogram waar je in het weekend eens rustig voor gaat zitten." 'We' zijn veranderd. De burgerman is een buma geworden, die o zo gewono nog al tijd met een krokodilletje op z'n polo rond stapt. Want dat krokodilletje is al lang niet popi meer. Net als de Nikes. All Star- basketbalschoenen met een Benetton- shirt, dat is dè combi. In flitsende flitsende fluorescerende trainingspakken, de walk man op het snel gekapte hoofd geklemd, gaat het op de mountainbike (altijd han dig als er een brug van de eerste categorie genomen moet worden) naar aerobics. Oh wat zijn 'we' reuze trendy. Lijkt het. Want, zegt prof dr J. Rijsman, hoogleraar sociale psychologie aan de Katholieke Universiteit Brabant in Tilburg, in wezen is er niets nieuws onder de zon. Trends zijn er altijd geweest. En zullen altijd blijven bestaan. Mensen hebben, zegt de hoogle raar, onafhankelijk van de tijd en de cul tuur waarin ze leven, een fundamentele behoefte om zich van elkaar te onder scheiden: in uiterlijk, gedrag of bezit. En, hoe paradoxaal het ook is, vaak denken ze zich van de rest te onderscheiden door zich weer te conformeren aan een ander. Wat dat betreft is de Rotarian geen haar beter dan de F-sider. De één zoekt de so ciale erkenning van z'n naaste omgeving door een Rotary-speldje op z'n revers te prikken, de ander door een rookbom op het voetbalveld te gooien. Die hunkering om op te vallen is al zo oud als: de moederschoot. Rijsman: „In de moederschoot kregen wij allemaal zonder concurrentie datgene wat wij nodig had den om te overleven: we werden op onze wenken bediend met warmte, zuurstof, voedsel enzovoort. Na de geboorte moes ten we, om dezelfde voorkeursbehande ling te blijven ontvangen gedragssignalen uitzenden: huilen, bewegen. Later blijkt het nodig iets te gaan 'presteren' om die voorkeursbehandeling af te kunnen blij ven dwingen. In een hap-snap samenle ving hebben we niet te maken met een fundamenteel ander mens, maar met een mens die gemakkelijker en in meer diver se vormen die positieve onderscheidings- drang kan realiseren, omdat de levens standaard hoger is en het produktaanbod rijker." Iemand nog iets drinken? Nog een Bucklertje of een Cola-light? Of zullen we gewoon maar weer 's zo'n gezellig ouwer- wetse ambachtelijke pils pakken? Ober, zes grote pilzen. En meteen even afreke nen, graag. Ai, wat stom. Helemaal verge ten, geen cash bij me. Moet mij natuurlijk weer gebeuren: toen ik vanmiddag wat geld uit de muur wilde halen was ik m'n pin-code kwijt. Kun je het effe opschrij ven? Willem van Dam (De citaten van Jan Kuitenbrouwer, prof Rijs man en prof Van der Voort werden genoteerd tijdens een congres dat het Genootschap voor Reclame onlangs hield over de hap-snap cul tuur).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 27