sport F CL'Jfe 23 ZATERDAG 30 DECEMBER 1989 m&mmm Bloed, zweet en bolletjes. Gert-Jan Theunisse, vorig jaar betrokken in een dopingschandaal tijdens de Tour, haalde zijn gram in de Franse ronde. Vlak voor de start van de Tour raakte hij in de Ronde van Zwitserland geblesseerd, maar ondanks de pijn verscheen hij toch aan de start van de belangrijkste etappekoers. Theunisse zag af, viel nog een paar keer, maar toonde zich in de bergen de sterkste. Hij won op l'Alpe d'Huez èn nam en passant de holletjestrui mee naar Nederland. De Italiaanse lobby haalde niets uit. Marco van Basten werd vorige week voor de tweede achtereenvolgende keer gekroond tot beste voetballer van Europa. De Italiaanse sportpers trachtte de uitverkiezing van Oranje's hoop in bange dagen te voorkomen. Franco Baresi, ploeggenoot van Van Basten bij AC Milan, zou dit jaar constanter hebben gepresteerd. Van Basten was regelmatig geblesseerd en zou daarom niet in aanmerking mogen komen. De jury liet zich niet op andere gedachten brengen, want de belangrij ke doelpunten, die Van Basten scoorde in het toernooi om de Europa Cup voor landskampioenen, wogen zwaar. Met Van Basten won Milan dit jaar de Europa Cup, de Supercup en de wereldbeker. ■Kif NP f"' Leo Visser beheerste begin dit jaar het allround-schaatsen. De Zuidhollandse specialist op de lange afstanden werd zowel Euro- pees- als wereldkampioen. Direct na het behalen van die titels ver koos hij zijn studie boven zijn hobby. Visser hoopt ooit piloot te worden en steekt daarin zoveel tijd, dat hij zijn internationale schaatssuccessen niet kan conti nueren. De Zeeuwse trots in het tafelten nis was dit jaar succesvol in de Europacup. MZ uit Middelburg dwong voor de tweede keer met het damesteam dank zij een derde plaats in de competitie een ticket voor een Europees optreden af. In- grid van Osselaer, Ankie Kersten (foto) en Inge Treebusch kwamen met een moeizame overwinning terug uit Wenen, maar werden vervolgens in een thuiswedstrijd verslagen door Verona. Marjan Olijslager koos de kunst- stofhaan van Terneuzen uit voor haar afscheid van de wedstrijd sport. Op zaterdagmiddag 9 sep tember zette ze daar een streep on der een schitterende carrière, waarin ze vele malen het Neder lands record op de 80 meter hor den verbeterde. Een jaar eerder had ze deel genomen aan de Olym pische Spelen in Seoul. Marjan Olijslager, die in Den Haag is ge boren, maar die haar jeugd door bracht in Terneuzen, woont tegen woordig in Capelle aan de IJssel. Bij haar afscheid liet ze weten de verre reizen te zullen missen, maar trainen in de regen zeker niet. Het Middelburgse Swift schreef in maart van dit jaar een mooi stukje Zeeuwse korfbalgeschiedenis. De ploeg van trainer-coach Floor Schreuders slaagde erin door te dringen tot het zaal-korfbalwalhalla: de hoofdklasse. Nooit eerder was Zeeland op het allerhoogste niveau vertegenwoordigd. Zwartkijkers verklaarden al snel, dat Swift weinig kans had op lijfsbehoud, maar halverwege het micro-seizoen heeft de talentvolle groep van Floor Schreuders nog steeds alles in eigen hand. Voor Vlissingen was er in 1989 aanleiding genoeg om zo nu en dan een feestje te bouwen. In het bekertoernooi van de KNVB behaalde de Zeeuwse hoofdklasser onvermoede successen. Zo werd achtereenvol gens gewonnen van De Graafschap uit Doetinchem met 2-1 (nog in 1988), van FC Den Bosch met 2-0 (twee doelpunten van Peter van Vossen) en met 2-0 van Telstar (doelpunten van kPaul Schipper en Ronald van Oe- veren). Op de foto vieren de Vlissingers feest met hun supporters in Velsen na het beslissende tweede doelpunt tegen Telstar: vlnr Ron van Dam (3), Arold Back (6), Ronald van Oeveren en Peter van Vossen. Op eigen veld zou Vlissingen tenslotte worden uitgeschakeld door FC Den Haag (0-3). Voor de voetbalclub Hoek ging dit seizoen een lang gekoesterde wens in vervulling. De Zeeuws-Vlamingen, die al enige tijd lonkten naar de top van het zaterdagvoetbal (eerste klas), haalden in een beslissingswed strijd tegen De Zwerver uit Kinderdijk de promotie. Dank zij een zwaar bevochten 2-1 overwinning op 29 april in Bergen op Zoom (met doelpun ten van Remco van Keeken en Adriaan Nieuwenhuyse) haalde Hoek het kampioenschap. "1 k -«&•#* ad Hiëmimm SJlt Het sportevenement, dat ieder jaar weer het meeste publiek trekt in Zeeland, is de strandcross in Vlissingen. Ook op zondag 10 september van het afgelopen jaar was het weer raak: de politie schatte dat bijna 40.000 toeschouwers de boulevard bevolkten om het motorsportspektakel te volgen. Wie vooraan stond, zat bijna met de neus boven op het parkoers, maar omdat op de meeste plaatsen de kijkers tien rijen dik stonden, moesten velen het ook doen met het soms oorverdovende lawaai. Op het 1200 meter lange circuit beleefde Kees Zuidhof uit Kwadendamme een hoogtepunt in zijn loopbaan: hij won deze vierde editie van de strandcross. In een jaar, waarin over de Zeeuwse wielersport weinig goeds viel te melden, was Patrick Tolhoek een verademing. De 24-jarige Bevelander was voor Nederland de revelatie van de Tour de France. Tolhoek viel voortdurend op door zijn agressieve manier van rijden. De renner uit de ploeg van Jan Raas was na de Ronde van Frankrijk dan ook een gewild object voor de organisatoren van criteriums. Tolhoek presteerde ook uitstekend in andere etappe wedstrijden, onder meer in de zware Omloop van de Mijnvalleien in Spanje, waarin hij in enkele ritten dicht bij de zege was en tweede en derde werd. De renner uit Yerseke maakte ook deel uit van de Nederlandse ploeg bij het wereldkampioenschap op de weg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 23