JAKOBSEN MEUBELEN Schrijver Vaclav Havel president Tientallen doden door koudegolf Guatemala Kwart van kinderen in Roemenië is ondervoed Roemeense tv neemt actie Véronique over giro 4095135 KOMPLLTEK LNBLTE.R! a Tachtig voorbij Het Poolse parlement gaat akkoord met hervormingen dataflow MOGELIJK UITLEVERING AAN PANAMA ROEMENIË VRIJ! ROEMENIË OPEN! St. VERVOLGD CHRISTENDOM 1989 veranderde de geschiedenis Somber 232e jaargang no. 302 Zaterdag 30 december 1989 i Direktie en medewerkers van Jakobsen Meubelen wensen u een bijzonder gelukkig en voorspoedig 1990 Drie vrachtauto's met medicamenten, voed sel en kleding zijn nog voor de Kerst vertrok ken. Deze week zullen nog 2 vrachtauto's naar Roemenië gaan. Mi Vorst Kouder Schade Rock Verkeersdoden Onderwijs Weer Timman Hulp Dikke bewolking en weinig wind. Slecht zicht. Temperatuur 2 graden. In de nacht lichte vorst. WtyMdtylWoj PROVINCIALE ZEEUWSE CO (speciaal nummer) Energiestraat 34, Naarden Tel. 02159-43024 Vervolgd Christendom werkt al 16 jaar in Roemenië via predi kanten en kerken. Het is een geweldig jaar geweest, 1989. Een jaar barstensvol wonderen. In talloze jaaroverzichten wor den ze deze dagen nog eens opgesomd. De golf van geweldloze re voluties in Oost-Europa en die ene bloedige ontworsteling aan een moorddadig systeem in Roemenië. De onttakeling van het allesoverheersend communisme. Het einde van de Koude Oorlog en de sloop van de Berlijnse Muur. De aftocht en de dood van dicta tors als Pinochet in Chili. Noriega in Panama, Khomeini in Iran, Marcos van de Filipijnen, Hirohito van Japan. De vrije verkiezingen in Namibia. De terugtrekking van de Sovjettroepen uit Afghanistan en de Vietnamese le gers uit Cambodja. 1989 is een jaar ge weest waarvan de turbulente gebeur tenissen op het netvlies blijven staan. Want het waren omwentelingen, zó snel, zó radicaal en zó ingrijpend, om dat niemand ze eigenlijk nog voor mo gelijk had gehouden. Geschiedenis wordt altijd achteraf geschreven, maar toch lijkt het niet overdreven om nü al vast te stellen dat 1989 de loop van de historie heeft veranderd. Twee eeuwen geleden, dit jaar, (1789) was er de Franse Revolutie, in 1945 het einde van de Tweede Wereldoorlog: ijkpun- ten op de ladder van de tijd. die het we reldbeeld ook drastisch hebben omge gooid. Het jaar 1989 zal ongetwijfeld achteraf ook in dat rijtje worden ge plaatst. Internationaal zijn er dingen gebeurd die niet meer terug te draaien zijn. Het Amerikaanse weekblad Time heeft Sovjetleider Michail Serge- jevitsj Gorbatsjov uitgekozen als 'man van de jaren '80'. Een verdiende onder scheiding, want Gorbatsjov is in het nu afgesloten decennium de man ge weest, die de stroomversnelling in de loop van de dingen heeft losgewoeld. Wat hij sinds 1985 heeft opengegooid en aan krampachtig machtsvertoon heeft afgezworen grenst aan het onge lofelijke. Miljoenen mensen, die zich soms een levenlang in eigen land opge sloten hebben gevoeld, zijn van het ene op het andere moment wereldbur gers geworden. Het begrip democratie is voor hen niet langer een verre droom of een beschimpt verschijnsel, maar werkelijkheid van dichtbij. Aan de krankzinnige wapenwedloop tussen oost en west is een eind gekomen. NA VO en Warschaupact lijken organisa ties te worden, die kunnen samenwer ken. Wie dat idee vijfjaar geledèn had durven opperen zou voor wolkenrid der zijn uitgemaakt. Gorbatsjov zou kandidaat moeten worden voor de No belprijs voor de vrede. Want sinds het einde van de Tweede Wereldoorlog en de ongelukkige opdeling van deze aardbol in twee supermachten met hun bondgenoten is er geen ander ge weest die het lef had om dat span ningsveld zo grondig te doorbreken. Na veertig jaar van een diepe kloof tus sen beide groeien West- en Oost-Euro pa nu naar elkaar toe. Die ommekeer in de verhoudingen zal bepalend zijn voor de toekomst van een wereld, waarin heersers over onvrije reserva ten als het grote China en het kleine Albanië hopelijk gaan ontdekken dat ze steeds meer alleen komen staan. Trouwens: samenwerking op we reldschaal is de enige manier van overleven. Dat heeft het jaar 1989 óók geleerd. Nog niet eerder is het besef dat we met z'n allen bezig zijn om ons milieu, onze leefomgeving grondig te verzieken zo grondig doorgedrongen. Nederland kreeg dit jaar een nieuwe regering die in samenstelling ook een trendbreuk betekende. Heb vorige ka binet viel over een vorm van financie ring van het nationaal milieubeleids plan; de nieuwe ploeg is in volle vaart met pittige milieumaatregelen op de jaarwisseling afgestevend. Maar Ne derland zal met doortastend beleid voor de redding van het milieu alleen iets bereiken wanneer het erin slaagt een voortrekkersrol te spelen voor een internationale aanpak. Wat bijvoor beeld allang bekend was, maar min of meer onbereikbaar, staat nu als im mens probleem bij ons op de stoep: de schade aan het milieu in de Oosteuro- pese landen heeft een catastrofale om vang aangenomen. Het westen zal moeten helpen om die ramp te bestrij den. Misschien gaat 1989 nog eens de geschiedenis in als het jaar waarin een begin werd gemaakt om wereldwijd technologisch hoog geperfectioneerde wapens om te smeden tot zeer verfijn de apparatuur voor milieubescher ming. In ieder geval een jaar om veel van vast te houden en taai op verder te bouwen. Met de beste wensen voor de jaren '90. vdM. Na de verkiezing van Vaclav Havel tot president vierde Tsjechoslowakije feest. PRAAG (AFP/RTR/DPA) - De to neelschrijver Vaclav Havel is vrij dag unaniem door het parlement tot president van Tsjechoslowakije gekozen. De voormalige dissident, die wegens zijn mensenrechtenac- ti viteiten in totaal vijf jaar in de ge vangenis doorbracht, was de enige kandidaat. De communistische premier Marian Calfa droeg Havel officieel voor „conform de wil van het volk en de vertegenwoordigers van de belang rijkste politieke krachten". De premier voegde eraan toe dat van alle Tsjechoslowaakse burgers Havel op dit moment in het buiten land het meeste gezag geniet. Alle 323 aanwezige parlementariërs gaven vervolgens hun stem aan Ha vel tijdens de ceremoniële parle- mentszitting op de Praagse burcht, de zetel van het staatshoofd. De donderdag tot parlementsvoorzit ter gekozen Alexander Dubcek zat de bijeenkomst voor. Na zijn verkiezing trad de 53-jarige Havel onder trompetgeschal de zaal binnen, begroet door een staande ovatie van de aanwezigen. Hij legde een aan de nieuwe tijd aangepaste eed af. Havel is de negende president van Tsjechoslowakije sinds het land op 28 oktober 1918 werd gesticht. Krachtens een grondwettelijk amendement loopt zijn mandaat tot veertig dagen na de installatie van het nieuwe parlement dat in de ko mende vrije verkiezingen zal wor den gekozen. Deze verkiezingen zul len binnen een half jaar worden ge houden. De leiding van de Sovjetunie heeft vrijdag boodschappen met geluk wensen gestuurd aan Havel en Ale xander Dubcek, zei woordvoerder Gennadi Gerasimov van het minis terie van buitenlandse zaken in Moskou op een persbijeenkomst. „Wij wensen hun vruchtbaar werk toe op deze hoge staatsposten," al dus Gerasimov. Buitenruststraat 20, Schroeweg, Middelburg. Tel. 01180-37840. Donderdagavond koopavond, maandags gesloten. CD Oost en West dansen op de Muur, revolutie in Roemenië, een dissi dente toneelschrijver wordt presi dent van Tsjechoslowakije: Poli tieke aardverschuivingen sieren het einde van een decennium waarin veel méér op de schop ging. De eindejaarsbijlage van de PZC zet de veranderingen op een rij. GUATEMALA (IPS, AP) - De koudegolf die de afgelopen week heeft toegeslagen in de Verenigde Staten en Mexico heeft ook in Guatemala al aan 36 mensen het leven ge kost. Hoewel er in Guate mala slechts matige vorst werd genoteerd van zeven graden on der nul, vielen er veel slachtoffers, omdat dergelijke temperatu ren sinds 1956 niet meer waren voorgeko men. De koude wordt nog venijniger door de stormachtige winden van 70 km per uur die over het land gieren. De meeste slachtoffers vielen in de hoofdstad, onder daklozen. De meteorologische dienst verwacht dat de maand januari nog kouder zal worden. Gouverneur Bob Mar tinez heeft geheel Flo rida donderdag tot rampgebied uitgeroe pen, naar aanleiding van de ijzige koudegolf die de Amerikaanse staat tijdens de kerst dagen heeft geteis terd. Door de maatre gel kunnen boeren, die schade hebben gele den, aanspraak ma ken op kredieten van de federale regering in Washington. Martinez kwam tot zijn beslissing na per soonlijk poolshoogte te hebben genomen in het zuiden van Flori da, dat het zwaarst van de extreme koude te lijden heeft gehad. Schade werd vooral toegebracht aan de ci trus- en suikerriet plantages. Daarnaast zijn veel wintergroen ten verloren gegaan. Ook de kastuinbouw en de tropische-visin- dustrie heeft schade geleden. Rockmuziek is verantwoor delijk voor veel misdaad en ge weld. PAGINA 3 Het aantal verkeersdoden op de Zeeuwse wegen is met vier procent gestegen ten opzichte van vorig jaar. PAGINA 13 Een fusie in het speciaal basis- en voortgezet onderwijs in Zeeuwsch-Vlaanderen hoeft geen banen te kosten. PAGINA 15 De jaren tachtig hebben een nogal wisselend weerbeeld te zien gegeven. PAGINA 17 Jan Timman is op de nieuwe ELO-lijst die de wereldschaak bond bekend heeft gemaakt, gestegen naar de derde plaats. PAGINA 21 Opinie en achtergrond: 2 Binnen- en buitenland: 3,5, 7 en 9 Provincie: 13, 15, 16, 17 en 18 Sport: 21 en 23 Radio, tv en kunst: 21 en 23 SCHIPHOL (GPD) - De hulpverle ning aan Roemenië moet worden voortgezet, ook nu de meest noodza kelijke bijstand aan de slachtoffers van Ceausescu's moordcommando's is verleend. De noodhulp moet wor den omgezet in een meer structurele hulpverlening, aangezien de ontred dering in Roemenië erg groot is. Een kwart van de Roemeense kinderen op het platteland lijdt aan ondervoe ding. Vijftig percent van deze groep zelfs in zo'n ernstige mate, dat opna me in een ziekenhuis noodzakelijk is. Jacques de Milliano, directeur en me de-oprichter van de hulporganisatie 'Artsen zonder Grenzen', kon vrijdag middag op Schiphol bij zijn terug komst uit Roemenië terugzien op een bijzonder zinvolle expeditie. Met Fred Beekers, hoofd van de afdeling logis tiek van zijn organisatie, en de arts Ferko Öry, is hij vanaf 23 december be zig geweest om de medische hulp te or ganiseren en de noden te inventarise ren. Hij trok daarbij vooral rond in het binnenland, de dorpen op het platte land. melk te drinken. Suikerbieten waren goed genoeg, aldus de Conducator, die de melk liever exporteerde. Een gezin van zes mensen kreeg per dag niet meer dan drie broodjes te verdelen. Het is dan ook geen wonder dat een groot deel van de Roemeense kinderen zwaar ondervoed is, zo vertelde De Mil liano. WARSCHAU (RTR/KRF) - Het Poolse ■Parlement heeft vrijdag een program- na van economische hervormingen goedgekeurd. De rol van het markt mechanisme in de Poolse economie zal flink worden vergroot. let programma, dat is samengesteld jmet hulp van het Internationale Mo- petaire Fonds, voorziet in een privati sering van de industrie, het inwissel baar maken van de zloty, een prijsvor ming op basis van vraag en aanbod in plaats van per decreet en het beëindi gen van subsidies. De Poolse regering houdt rekening met massa-ontslagen in de staatsbedrijven. Minister van fi nanciën Balcerowicz noemde vorige week een aantal werklozen van 890.000 in 1990. De overheid heeft financiële voorzieningen getroffen voor 400.000 werklozen. Verder is een loonstop aangekondigd om een einde te maken aan de hyperin flatie. De ramingen voor de stijging van de consumentenprijzen in 1989 lo pen uiteen van enkele honderden tot enkele duizenden procenten. Zo'n twintig artsen, verpleegkundi gen en logistiek medewerkers van Artsen zonder Grenzen uit Nederland en België zijn in Roemenië aan de slag gegaan. Tot nu toe heeft de medische hulporganisatie twee transportvlieg tuigen en vier grote vrachtwagens met meer dan 140 ton aan medicijnen en medisch materiaal verstuurd. De distributie, die via Budapest en Timi- soara gaat, verloopt volgens De Mil liano goed. Het ijzeren rantsoen dat Ceausescu zijn landgenoten oplegde om de bui tenlandse schuld te verminderen, heeft zijn sporen nagelaten. Zo was het kinderen na hun derde jaar verboden HILVERSUM (GPD) - De Roemeense staatstelevisie zal het tv-actiepro- gramma vgn RTL Véronique 'Help de Roemenen, geef ze een kans', van avond rechtstreeks uitzenden. Via schotelantennes zal het programma in Roemenië worden opgepikt van de Astra-satelliet, aldus Véronique. Mocht dat onverhoopt niet lukken dan zal het programma op een later tijdstip in Roemenië worden uitgezonden, zo heeft Véronique meege deeld. Véronique zal de Roemeense tv dan een video-opname van het programma toesturen. Tijdens de televisie-actie zal ook de Televizierring worden geveild die dit jaar aan Vara-presentator Peter Jan Rens werd toegekend. De veiling wordt geleid door Astrid Joosten. Tijdens de veiling zal ook een groot aantal andere bekende Nederlanders 'waardevolle dingen' te koop aan bieden. De opbrengst komt ten goede aan de actie. Advertentie Vaticaan dringt aan op vertrek Noriega Advertentie van de regering afhangt van het land waar de ambassade is geaccrediteerd om om die persoon te vragen", zo zei hij. De president van Panama, Endara, heeft de afgelopen week wel aan het Vaticaan gevraagd Noriega uit de am bassade te zetten. Maar hij zei er niet bij dat de ex-dictator dan ook in Pana ma zal worden berecht. Hij liet juist nadrukkelijk de mogelijkheid open dat Noriega, eenmaal buiten de am bassade, door de Amerikanen wordt opgepakt. Navarro noemde de VS vrijdag een „bezettingsmacht", de sterkste term die het Vaticaan tot nu toe heeft ge bruikt. De term bracht zeker ook de irritatie tot uitdrukking die bij het Vaticaan is ontstaan over de manier waarop Amerikaanse soldaten rond de am bassade in Panama opereren. Ze heb ben de afgelopen dagen onder meer bezoekers gefouilleerd, en spelen con stant keiharde popmuziek. vrijlandstraat33d middelburg (Van onze correspondent) WASHINGTON/PANAMA - De pauselijke nuntius in Panama probeert, de afgezette dictator Noriega ertoe te bewegen de ambassade van het Vaticaan, waar hij sinds zondag verblijft, te verlaten. Dat is gezegd door een woordvoerder van het Vati caan, Joaquin Navarro. automatisering wenst u een dynamisch (Advertentie) 199m Er zijn „diplomatieke, humanitaire en ethische redenen" om Noriega niet aan Amerika over te dragen, aldus de woordvoerder. Omdat de Amerikaan se regering erop blijft staan dat Norie ga aan de VS wordt uitgeleverd zodat hij daar kan worden berecht, blijven de onderhandelingen over het lot van Noriega doorgaan. Navarro liet de mogelijkheid open dat het Vaticaan wèl positief zal reageren op een verzoek tot uitlevering van de Panamese regering. Hij citeerde in dat verband het Akkoord van Wenen over asielverlening. „Daarin staat dat als iemand asiel heeft gevraagd en van misdaden wordt verdacht, dat het dan Maar Noriega zal niet worden gedwon gen uit de ambassade weg te gaan, en het Vaticaan is zeker niet van plan de gewezen dictator aan de Verenigde Staten uit te leveren, aldus Navarro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 1