PZC Vlissingen en Middelburg verzamelen afval tandartsen We hebben ten onrechte de naam ballenclub te zijn In jaren tachtig extreem somber èn zonnig weer a provincie ZATERDAG 30 DECEMBER 1989 Sbw1 7 AMENWERKING NODIG VOOR SUBSIDIE JOVD-AFDELING WEER ACTIEF m ii - Meisjes Filter Samenwerking Vooroordelen Raad Domburg over Schelpweg Winter Lente Zomer Herfst A A Een verkwikkend ijsje, dat wilde er in de lange zomer van '89 herhaaldelijk in. .".V - mm Strandleven met zicht op de pijler dam, juli 1989. JSSINGEN - De gemeenten Vlis- igen en Middelburg zamelen vanaf lf januari in het kader van hun mi- u-akkoord samen schadelijke af- lstoffen bij tandartsen in. Al eerder gonnen de twee Walcherse steden et de inzameling van koelkasten. De emokar, die door de wijken rijdt i klein chemisch afval in te zame- i, krijgt in de toekomst ook een ge- menlijke opzet. 5 de afvalhoop van de tandarts komt latief veel milieu-onvriendelijk afval recht, zoals loodplaatjes, fotochemi- liën, injectienaalden en amalgaam, t voor het vullen van tanden en kie rt wordt gebruikt. De gemeenten iddelburg en Vlissingen doen in ja- tari een oproep aan de tandartsen in 'ide steden om alle milieu-onvrien- ■lijke stoffen uit het milieu te weren. )ns doel is om al het schadelijke af- [1 uit het milieu weg te krijgen", zegt Matze, chef milieuzaken van de ge- eente Vlissingen. ,,Elke schadelijke of die nu nog in onze leefomgeving recht komt, is er één teveel. Het stre- :n is dan ook om alle afval te bestem en voor hergebruik." e meeste tandartsen zorgen ervoor it hun afval op een milieuvriendelij- i manier wordt verwerkt. In de Vlis- igse tandartspraktijk van A. H. Oort jvoorbeeld worden alle schadelijke offen afgevoerd voor hergebruik. „Ie- :reen die oog heeft voor het milieu irgt ervoor dat de schadelijke stoffen [IDDELBURG - De afdeling Noord- n Midden-Zeeland van de Jongeren rganisatie Vrijheid en Democratie IOVD) leeft weer en dat zal Zeeland eten. Met dat idee in het achter- oofd houdt het kersverse afdelings- estuur van de onafhankelijke libera- organisatie op vrijdag 5 januari een root nieuwjaarsfeest in de Middel- urgse Stadsschouwburg. Iet bestuur heeft een aantal sprekers an formaat weten te strikken. Be- ust is gekozen voor inleiders met ver killende politieke visies. ..Want we ilden er geen WD-party van ma- en", zegt Ruben de Wolf. de vice- oorzitter politiek van de afdeling, laast het VVD-Tweede Kamerlid J. te 'eldhuis staat daarom ook de Vlis- mgse PvdA-burgemeester J. van der loef op het programma. Verder houdt e landelijk voorzitter van de JOVD, lark Rutte, een toespraak. )e afdeling Noord- en Midden-Zee- md van de liberale jongerenorganisa- ie bestaat al zo'n tien jaar. De laatste iren was er echter sprake van een ■wijnend bestaan. Maanden moest de fdeling het zonder bestuur stellen, én groepje Walcherse jongeren, dat lkaar kende van de Middelburgse 'hristelijke Scholengemeenschap Walcheren (CSW). bracht daar veran- ering in. De landelijke JOVD-organi- atie. die weer meer belangstelling uit e regio bespeurde, belegde dit najaar en bijeenkomst in Middelburg en een ieuw bestuur werd aangesteld. let nieuwjaarsfeest is de eerste pu- lieke activiteit van het afdelingsbe- tuur Noord- en Midden-Zeeland, laarvan de leden 16 en 17 jaar oud ijn. Er is actief leden geworven en de fdeling is gegroeid van 12 naar 30 le ien. De meerderheid is van het man- lelijk geslacht, zoals ook het comple- e bestuur. „Er zijn gewoon minder neisjes geïnteresseerd in politieke ongerenorganisaties. Ook landelijk linnen de JOVD blijkt dat", conclude- en de bestuursleden. let nieuwe afelingsbestuur voor loord- en Midden-Zeeland richt zich n eerste instantie - noodgedwongen - ooral op het opzetten van een goedlo- lende organisatie op Walcheren. „Het voor ons niet eenvoudig om iedere ?eek even naar Schouwen-Duiveland e gaan of naar Zuid-Beveland", zegt fdelingsvoorzitter Kristian Coppool- e. ..We hebben daar wel een aantal le ien en we streven ernaar om op den uur ook buiten Walcheren meer van ie grond te krijgen, maar voorlopig ien we daar nog geen kans toe." niet in het milieu terecht komen", stelt mevrouw Oort. „Alleen injectienaal den doen we nog bij de vuilnis. De foto- chemicaliën en amalgaamresten wor den allemaal verwerkt." In het gros van de Middelburgse en Vlissingse tandartspraktijken vangt een filter in het afvalwatersysteem het kwik bevattende amalgaam op. De fil ter voorkomt dat de brokjes afval in het riool terechtkomen. Een probleem vormen echter de flinters vullingsres- ten die de filters niet kunnen tegenge houden. Sinds kort is een apparaat op markt dat ook die minuscule stukjes amalgaam kan opvangen. De Middelburgse tandarts J. W. A. van der Heyden vindt het een goede zaak dat de schadelijke afvalstoffen uit tandartsparaktijken niet in het milieu terecht komen: „Ik wil graag positief meewerken aan het afvalprobleem. Wanneer bijvoorbeeld een installatie in het afvoersysteem nog meer amal gaamresten uit het milieu kan weren, ben ik in principe bereid zo'n installa tie aan te schaffen." In het milieu-akkoord is bepaald dat Vlissingen en Middelburg samenwer ken op milieugebied. De rijksoverheid stelt geld beschikbaar voor een betere Ondanks het gebrek aan bestuurlijke ervaring van de leden heeft de eerste werkgroep van de nieuwe afdeling het licht gezien. Een groepje JOVD'ers gaat zich de komende maanden bezig houden met de gemeenteraadsverkie zingen in Middelburg en Vlissingen. De programma's van de partijen wor den naast elkaar gelegd en van com mentaar voorzien. De bestuursleden zien dat onder meer als een goede scholingsactiviteit voor zichzelf. Gevraagd naar de eigen politieke visie houdt het JOVD-bestuur Noord- en Midden-Zeeland zich nog wat op de vlakte. De standpunten van de lande lijke JOVD worden onderschreven en politiek voelen de bestuursleden zich het meest aangetrokken tot de VVD en D66. „We zijn nog te kort bezig om een eigen geluid te laten horen", klinkt het bescheiden. Met de grootste liberale partij zijn er op lokaal niveau al ge sprekken gevoerd en kennismakings bijeenkomsten met D66 staan ook op het programma. Contacten bestaan er verder met de landelijke JOVD-orga- nisatie en met de afdeling Zeeuwsch- Vlaanderen, die momenteel wat min der actief is. Het bestuur heeft, ondanks de korte tijd die is verlopen sinds het aantre den. bij het ledenwerven al gemerkt dat er onder leeftijdgenoten heel wat vooroordelen bestaan over politieke jongerenorganisaties. „Wij hebben de uitvoering van de milieutaken door la gere overheden. Alleen gemeenten met meer dan 70.000 inwoners komen hiervoor in aanmerking, zodat de bei de Walcherse steden moesten samen werken. De actie onder tandartsen is volgens Matze noodzakelijk, ondanks de mi lieuvriendelijkheid van veel tandart sen. Milieuzaken krijgt lijsten met na men van mensen die schadelijke stof fen hebben ingeleverd bij de afvalde- pots van de gemeenten of bij bedrij ven die daartoe gerechtigd zijn. Matze zegt dat 'vooral tandartsen weinig op die lijsten voorkomen.' DOMBURG - De Domburgse gemeen teraad vergadert dinsdag 9 januari on der meer over de reconstructie van een deel van de Schelpweg. Daar is 450.000 gulden voor nodig. Het definitieve plan is nog niet helemaal uitgewerkt, maar de raad wordt alvast gevraagd het geld uit te trekken, zodat er snel begonnen kan worden, wanneer de te keningen er liggen. Een reconstructie van de weg is nodig voor deze zomer het nieuwe bungalowpark en de elk- weer-voorziening van de Stichting Badplaatsbelangen Domburg open gaan. De raadsvergadering begint om 19.30 uur. naam een ballenclub te zijn en dat krij gen we vaak te horen van jongeren die verder niets over onze standpunten weten", zegt Ruben de Wolf. Hij wijt de desinteresse van zijn leeftijdgenoten voor politiek vooral aan gebrek aan in formatie, misschien ook mede veroor zaakt door de vrij saaie manier waarop de politieke partijen zich presenteren. Het JOVD-bestuur wil de Walcherse jongeren er de komende maanden van proberen te doordringen dat politiek ook voor jongeren erg belangrijk en mede bepalend voor hun mogelijkhe den en toekomst is en tegelijk ook spannend en gezellig kan zijn. Het huidige JOVD-bestuur denkt zelf in ieder geval twee jaar actief te kun nen zijn in de provincie. Daarna volgen de verdere studies met waarschijnlijk het vertrek uit Zeeland als consequen tie. Dat vooruitzicht motiveert de jonge ren om niet alleen onder eigen leef tijdgenoten leden te zoeken, maar ook actief te gaan werven onder de stu denten aan de Hogeschool Zeeland. Veel JOVD-afdelingen in het land worden gedragen door studenten aan hogescholen of universiteiten en heb ben zo een zekerder bestaan dan de Zeeuwse afdelingen tot nu toe. Een overkoepelend districtsbestuur is een doel dat de JOVD-bestuurders in Noord- en Midden-Zeeland in hun pe riode zouden willen bereiken. Conti nuïteit van bestuur is een program mapunt dat extra aandacht zal krij gen. (Van onze weerkundige medewer ker De jaren tachtig hebben een nog al wisselend weerbeeld te zien gegeven. Tegenover warme zomers 1982 en 1983) stonden koude winter periodes (december 1981, januari-fe- bruari 1985. februari 1986 en januari 1987). Naast zeer droge kwamen zeer natte maanden, naast extreem som bere, record-zonnige maanden voor. Het decennium eindigt met twee zéér warme jaren. In 1988 bedroeg de gemiddelde temperatuur in Vlissin gen 10.9 graden tegen 9.9 graden nor maal. Sinds het begin van de waar nemingen in 1855 zijn er drie nog iets warmere jaren te vinden. Het warm- te-overschot werd in 1988 veroor zaakt door de zeer zachte maanden januari, februari en december en door een warme meimaand. Opval lend in dat jaar was het ontbreken van vorstdagen op het Vlissingse KNMI-station. Overigens kwamen in Oost-Souburg 8, in Schoondijke en Wilhelminadorp 10 en in Kapelle- brug 46 vorstdagen voor. Het nu bijna afgelopen jaar telde maar één maand die te koud verliep, namelijk april. De maanden met de grootste positieve afwijking waren januari, februari, maart, mei en de cember. Al met al komt de gemiddel de jaartemperatuur uit op 11.5 gra den, en hebben we het warmste jaar beleefd sinds het begin van de metin gen in Vlissingen. Tot nu toe stond het warm te-record op naam van 1921 met 11.2 graden. Voor het midden van het land waar de temperatuur- reeks teruggaat tot 1735 wordt het zeer waarschijnlijk ook het warmste jar sinds het begm van de waarne mingen. De zon scheen in Vlissingen 1758 uur (t/m 27 december) tegen 1575 uur normaal. De zonnigste jaren van de ze eeuw zijn 1976, 1949 en 1959 met respectievelijk 1943,1974 en 1993 uur zon. Het somberste jaar was 1937 met 1299 uur zon. Het jaar 1989 was ook droog; in Vlis singen viel 565 mm neerslag tegen 739 mm normaal. Het was het droogstse jaar sinds 1976 toen 435 mm werd gemeten. Mei was een zeer droge maand, te nat waren maart, april, oktober en december. Het jaar begon met de zachte winter sinds het begin van de metingen in Nederland. Gewoonlijk gaat zacht winterweer gepaard met veel bewol king en vel neerslag. Ditmaal was het een droge en op veel plaatsen vrij zonnige winter. De laagste tempera tuur in Zeeland was -3.7 graden ge meten in Kapellebrug op 26 januari. In Vlissingen kwamen 3 vorstdagen voor; elders kwamen 7 tot 10 en in Kapellebrug 19 dagen voor met een minimumtemperatuur onder nul. In februari werden bij zonnig weer en kele malen temperaturen tot 14 gra den gemeten. Op slechts 1 dag wer den sneeuwvlokken gezien. Vermel denswaard is nog de record-lage ba rometerstand van 954 hPa op 25 fe bruari. Maart was gemiddeld 3.5 graden te warm en daarmee de op één na warmste maart sinds het begin van de waarnemingen. Op 27 en 28 maart werden temperaturen boven 20 graden gemeten, in Kapellebrug werd het op de 28e 22.9 gr. Alleen in de nacht van 17 op 18 maart kwam het tot lichte vorst. Veel regen viel op 7 en 8 maart, in Kloosterzande werd op de 8e 30 mm afgetapt. April bracht een onaangename ver rassing; het was deze maand kouder en somberder dan in maart. De ge middelde temperatuur was 1.5 gra den lager dan in maart en op slechts 2 dagen kwam het kwik even boven 15 graden. In de duinen en in het zuidoosten van Zeeuwsch-Vlaande ren kwamen 4 tot 6 vorstdagen voor. Op 4 april vier er enkele uren sneeuw. De hoeveelheden neerslag liepen uit een van 48 mm in Rilland tot 80 mm in Sint-Kruis. Mei werd de zonnigste en op veel plaatsen de droogste bloeimaand sinds het begin van de metingen. In Rilland viel 2 mm neerslag en gemid deld over Zeeland 6. In Vlissingen scheen de zon 341 uur, 131 uur meer dan normaal. Daarmee was het niet alleen de zonnigste meimaand, maar het was zonniger dan ooit in enige zo mermaand is voorgekomen. Oud dorp was met ruim 350 uur zon het zonnigste plekje van Nederland. Met al die zon was het ook een warme maand; in delen van Limburg en in het zuidoosten van Zeeuwsch-Vlaan- deren waren de maximumtempera turen het hoogst. Kapellebrug no teerde 8 zomerse dagen (25 graden of meeri en 1 tropische dag (30.2 graden op de 25e). In ons gebied was de zomer droog, zonnig en vrij warm. In het recente verleden waren de zomers van 1982, 1983 en 1976 warmer. De zon scheen in de drie zomermaanden 715 uur te gen 609 uur normaal; augustus was iets te somber. In de zomer van 1976 genoten we van 886 uur zon. Als we de maanden mei en september mee tellen blijven 1959 en 1976 koplopers. In het noorden en noordoosten van ons land was de kwaliteit van het zo merweer minder. Zo was in Vlissin gen de gemiddelde temperatuur 1.3 graden boven normaal, in Leeuwar den slechts 0.2 graden. In juli scheen de zon in Oost-Groningen bijna 100 uur minder dan op Zuid-Beveland. Juni was in Zeeland door plaatselij ke zware buien aan de natte kant; de meeste regen viel in Kloosterzande (105 mm), het droogste station was Schoondijke met 52 mm. Naast veel warm weer in juni kwam in het begin van de maand in enkele streken nog nachtvorst voor. Het warme zomerweer zette zich in juli voort; zowel in juni en juli was Kapellebrug gekeken naar de maxi- mumtemperatruur het warmste plekje van ons land. De warmste dag werd 22 juli; bij een oostelijke wind werden toen in Zeeland en het aan grenzende deel van België tempera turen van 35 graden gemeten. De hoogste waarden kwamen nu eens aan de kust voor. Met gemiddeld over Zeeland 37 mm (normaal 74 mmi was juli een droge maand. De hoeveelheden regen liepen uiteen van 23 mm te Rilland en Tholen tot 65 mm te Stavenisse. Ook augustus was aan de warme kant, wel was het minder zonnig dan in de voorgaande maanden. De 20e was een warme dag, weer sleepte Ka pellebrug met 32.3 graden de hoog ste temperatuur van ons land bin nen. Gemiddeld was het een vrij dro ge maand maar plaatelijke buien lie ten de maandsommen nogal uiteen lopen: van 37 mm in Cadzand tot 88 mm in Terne azen. September zorgde ook nog voor een aantal fraaie dagen. De gemiddelde temperatuur lag bijna 1.5 graden boven normaal. De zon scheen 150 uur wat gelijk is aan het langjarig gemiddelde. Op de Zeeuwse stations kwamen nog 2 tot 4 zomerse dagen voor; omdat bij het warme weer de wind ditmaal in de zuidhoek zat kwam de thermome ter aan de Vlissingse Buitenhaven niet hoger dan 23.3 graden, landelijk gezien de laagste maximumtempe ratuur. Doordat de wind in de zomer veelal uit noord tot noordoost waai de kon Vlissingen aardig was zomer se dagen noteren. Over de periode mei t/m september waren dat er 20; Sint-Annaland en Wilhelminadorp hadden 27, Oost-Souburg 29, Schoondijke 31 en Kapellebrug 45 van die warme dagen. Het kleinste aantal kwam voor langs de Zeeuwse westkust. Landelijk gezien liep het i aantal zomerse dagen uiteen van 6 J op Terschelling tot 51 te Venlo. Zoals eerder opgemerkt is Kapellebrug vaak het sttion met de hoogste maxi ma, maar de minimum temperatu- ren zijn daar laag, gemiddeld soms het laagst van ons land. Het een en ander resulteert in een grote dage lijkse gang van de temperatuur. De ze zomer waren er maanden met een verschil tussen maxima en minima van 14 a 15 graden, terwijl in Vlissin gen onder invloed van de zee dat ver schil slechts 7 a 8 graden is. Septem ber was op de meeste plaatsen droog met bijvoorbeeld 26 mm in Middel burg maar in Tholen viel 83 mm ten gevolge van zware buien op de 21e. Oktober werd een zachte maand, vooral de nachttemperatuur was aan de hoge kant. Op 5 oktober zakte de temperatuur op een enkele plaats tot 2 graden, in de derde decade werd in Zeeuwsch-Vlaanderen nog 22 gra den gemeten. Op de meste plaatsen was het iets te nat met als topper 97 mm in Stavenisse. November was met 114 uur zon zonniger dan okto ber en daarmee de op één na zonnig ste november van deze eeuw. De eer- 1 ste drie weken van de maand brach- ten zacht weer maar vooral geduren de de laatste week kwam het ver- schillende malen tot lichte, op een enkele plaats tot matige vorst. Met in Vlissingen slechts 23 mm neerslag was het belangrijk te droog. December tenslotte zette in met koud weer. De koude luchtlaag was die eerste decemberdagen zeer dun hetgeen een merkwaardige tempera- tuurverdeling gaf. Aan de Belgische kust hing enkele dagen een zeer dichte mist en vroor het 3 tot 9 gra den. In de rest van België was het helder, op de wat hoger gelegen sta tions vroor het nauwelijks en over dag steeg het kwik tot 10 a 13 graden boven nul. Zeeland bleef buiten de mist en in de heldere nachten kwam met plaatselijk tot matige vorst. In Kapellebrug werd op de le de laag ste temperatuur gemeten, te weten -8.1 graden. Het relatief warme wa ter van de Westerschelde zorgt voor grote temperatuurtegenstellingen; in de nacht van 3 op 4 december was het aan de Buitenhaven in Vlissin gen op een bepaald moment plus-4 graden, tegelijkertijd vroor het in de bebouwde kom van Oost-Souburg 4 graden. De vorst van begin decem ber werd gevolgd door zeer zacht weer van 14 tot 25 december. De tem- peratuur liep op de 21e tot 15 graden op, bijna een record hoge waarde. Zo eindigt 1989 toch met een zachte decembermaand. Het aantal uren zonneschijn was dankzij de zonnige start ongeveer normaal. De vele re gen rond het midden van de maand zorgde voor een te natte december. Het aantal vorstdagen (t/m 27 de cember), bekeken over het jaar loopt uiteen van 10 in Vlissingen tot onge veer 45 in Kapellebrug. Het jaar 1989 was er een waarin het weer zich veelal van zijn gunstige kant liet zien. Dit wordt nog eens geaccentueerd door het feit dat tij dens alle schoolvakanties en tijdens alle feestdagen het uitstekend re- creatieweer was. Schaduwzijde was de luchtverontreiniging die enkele malen optrad. Dankzij een wind die regelmatig de noordhoek opzocht bleven de schadelijke gevolgen be perkt. Opvallend blijft de hoge gemiddel de temperatuur, maar enige relati vering is ook hier op zijn plaats. Ne men we namelijk niet het kalender jaar maar een willekeurige periode van 12 opeenvolgende maanden dan blijkt een aantal periodes in de ja ren 1947 en 1948 nog warmer te zijn geweest. Van links naar rechts JOVD-secretaris Marcel Jakobsen. voorzitter Kristian Coppoolse, penningmeester Frits van der Scheer en vice-voorzitter politiek Ru ben de Wolf. hemisch afval van tandartsen - zoals amalgaam, foto-chemicaliën en loodplaatjes - wordt straks in Middelburg en lissingen opgehaald.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 17