P Nevelen en diepe duisternis begeleiden Roemenië-konvooi Rode Kruis heeft al 5387 hulppakketten Braks tegen koop of huur vangstrechten 'HELP DE ROEMENEN, GEEF ZE EEN KANS' 13 DE KAASBOER Kijk vanavond naar RTL-VER0NIQUE Live-uitzending t.b.v. de actie WêÈêÈêêÈË mm mm ZATERDAG 30 DECEMBER 1989 Verdeling De winnaars van deze week! Voornemen Beerput IN NOOD VERVAGEN ALLE GRENZEN Behulpzaam Duisternis Beraad GEEN PARDON OVERTREDERS van de gezamenlijke hulpverleningsorganisaties gepresenteerd door: Linda de Mol Jaap van Meekren Geef uw bijdrage via de machtigingskaart die u gisteren in de bus heeft ontvangen of bel tijdens de uitzending telefoonnummer 06.3212244 zeeland »"%^'&T,Hs?i Zeeuwse wegennet MIDDELBURG - Het aantal verkeersdoden op de Zeeuwse wegen is in 1989 gestegen ten opzichte van 1988: 52 doden dit jaar (tot en met 28 december) tegen 50 in 1988. In 1987 kwamen er 46 mensen om in het Zeeuwse verkeer. Het aantal van 52 verkeersdoden komt exact overeen met het gemiddelde over de jaren tachtig: in tien jaar totaal 521 dodelijke slachtoffers. De meeste dodelijke verkeersongelukken kwamen in 1989 voor in de maand juli (negen), de minste in februari (een). In 1988 was november met tien verkeersdoden koploper; in 1987 augustus met zeven doden. Sinds het begin van de jaren zeventig is het aantal dodelijke verkeersslacht offers zowel in Zeeland als in Neder land aanzienlijk gedaald. Met name vanaf 1974 is sprake van een sterk da lende trend. Die trend wordt voor Zee land stabiel in het begin van de jaren tachtig en voor Nederland vanaf onge veer 1985. De voor Nederland dalende lijn - met een negatieve uitschieter in 1986 met 1529 doden - zal naar ver wachting dit jaar worden doorbroken. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek zullen er tussen 1450 en 1500 verkeersdoden zijn over 1989. Ten opzichte van 1988 (1366 doden) be tekent dit een stijging van circa acht procent. Voor Zeeland is de toename de helft, namelijk vier procent. Deze stijging komt ongeveer overeen met de geschatte toename van het verkeer. Volgens de deskundigen van het Re gionaal Orgaan Verkeersveiligheid Zeeland (ROVZ) is die overeenkomst toeval. De verkeerstoename is slechts een gedeeltelijke verklaring voor het hogere aantal verkeersdoden. Secreta ris ing A. C. Lodder van het ROVZ wijst erop dat het steeds moeilijker zal worden om op het gebied van de ver keersveiligheid resultaten te boeken, dat wil zeggen het aantal verkeers slachtoffers te verminderen. procent van het totaal; in 1988 44 pro cent en in 1987 34,8 procent. Zeeuwsch-Vlaanderen 21 doden, of wel 40,4 procent; in 1988 24 procent en in 1987 46,6 procent. De laatste vijf verkeersdoden in Zeeland vielen in december in Zeeuwsch-Vlaanderen. Uit de cijfers springt een opvallende af name van het aantal verkeersdoden in Noord-Zeeland naar voren (min 13,5 procent). Een duidelijke oorzaak hier van is niet te geven. De in 1988 gesigna leerde gunstige ontwikkeling in Zeeuwsch-Vlaanderen blijkt van tijde lijke aard te zijn geweest. Hier is spra ke yan een verdubbeling ten opzichte van 1988. In relatie tot het inwoner aantal is voor Zeeuwsch-Vlaanderen een aandeel van 30 procent normaal te noemen. Onder de dodelijke slachtoffers waren tien (brom)fietsers (19,2 procent van het totaal), twee voetgangers en vier bestuurders van motorfietsen. Deze kwetsbare groep weggebruikers be slaat ruim 30 procent van het totale aantal verkeersdoden. Twee kleine kinderen onder de zes jaar zijn als in zittende van een personenauto het slachtoffer geworden. Ruim eenderde van het aantal doden was jonger dan 30 jaar; negen slachtoffers (17,3 pro cent) waren ouder dan zeventig jaar; negen slachtoffers hadden een buiten landse nationaliteit (acht Belgen en een Duitser). De 52 doden kwamen bij 46 verkeers ongevallen om het leven. Het ernstig ste ongeluk, met drie doden, deed zich voor op het kruispunt Potjes in de ge meente Oostburg, waar in augustus een personen- en een vrachtauto tegen elkaar botsten. Twee doden waren te betreuren bij ongevallen op de Oude Zeedijk in Tholen (april), op rijksweg 58 ter hoogte van Waarde (juli), op het kruispunt N 60/Haarmanweg in Ter- neuzen (oktober) en op de Tractaat- weg bij Westdorpe (december). Het gros van de ongevallen, 35, vond bui ten de bebouwde kom plaats; 16 ge beurden binnen de bebouwde kom. Bij de meeste ongevallen, 18, was er spra ke van een flank-botsing. Twaalf maal botsten voertuigen fron taal en zeven maal kwam een voer tuig in aanraking met een vast voor werp (boom, huis, en dergelijke). Drie dodelijke ongevallen waren eenzij dig; drie maal belandde een voertuig in een sloot; twee maal werd een voet ganger aangereden en eenmaal was er een kop-staart botsing. Een verdeling over de Zeeuwse re gio's levert het volgende beeld op. Noord-Zeeland tien verkeersdoden, ofwel 19,2 procent van het totaal; in 1988 32 procent en in 1987 19,6 procent. Midden-Zeeland 21 doden, ofwel 40,4 Advertentie VANAVOND LIVE MUZIEK DE BUSKERS NACHTCLUB KAASBOERWEG - BIGGEKERKE GEOPEND VAN 21.00-04.00 UUR Entree 5,- p.p. (Advertentie) subtropisch prijzenfestival 19 november - 31 december 1989 1. A. Krebbeks (Roosendaal) 2. Robert Rijkschroeff (Kapelle) 3. T. C. Venema (Hellevoetsluis) 4. H. L. v. d. Hoeven (Heinkenszand) 5. Mevr. Louwerse (Serooskerke) 6. Yvette de Hert (Antwerpen) 7. N. Heestermans (Oude Tonge) 8. Paula Steehouwer (Burgh-Haamstede) 9. M. T. de Graaf (Terneuzen) 10. J. P. M. Rijnberg (St.-Annaland) ZWEMPARADIJS BRRBÊÊÊÊÊKÊÊÊKaÊmatÊmmitÊÊÊÊtÊÊÊÊKÊÊÊÊÊÊiÈmm Dank u zeer. En van het zelfde natuurlijk. Maar: wel 's nagegaan hoeveel goede voornemens er dit jaar weer gesneuveld zijn? Treurig, hè? U rookt en drinkt nog steeds te veel, uw trouwdag was u tóch weer vergeten, u heeft nog im mer de pest aan dat vervelen de neefje. Wij hebben ons derhalve slechts één ding voorgenomen: We hebben ons voorgenomen ons niets meer voor te nemen. Dat zal het leven een stuk een voudiger maken. En over 366 dagen kunnen wij in ieder geval wél zonder schuldgevoelens afscheid ne men van het oudejaar. Een deel van het waardevolle altaartje. OOST-SOUBURG - Plotseling is de Oostsouburger A. de Bree 40.000 gulden rijker. Een deskundig panel van het televisieprogramma Tus sen kunst en kitsch oordeelde al thans dat het door hem opgegraven altaartje die waarde heeft. De Bree wacht op een koper die inderdaad zoveel geld voor het veertiende eeuwse miniatuurtje neertelt. Sinds de uitzending van donder dagavond heeft De Bree nog geen reacties van geïnteresseerden ge had. Hij heeft zijn hoop gevestigd op het Zeeuws Museum in Middel burg. „Ik zou het zonde vinden wan neer het altaartje uit de provincie verdwijnt. Het is tenslotte in Mid delburg gevonden." Hij is echter pas bereid tot verkoop wanneer ook daadwerkelijk 40.000 gulden op ta fel wordt gelegd. De Bree gelooft dat onder de musea en particuliere verzamelaars interesse bestaat. „Een Rotterdamse reder heeft eens contact met me opgenomen. Maar ik wilde toen niet verkopen, omdat de waarde nog onbekend was." Hij heeft het huisaltaartje drie jaar geleden opgevist uit grond die van uit een beerput in de Middelburgse Korte Geere werd afgevoerd. Bouw plaatsen uitkammen met een me taaldetector is zijn grootste hobby. Het altaar haalde hij dubbelgevou wen naar boven. Toen hij het voor werp, gemaakt van een tin-loodle- gering, uitvouwde en voorlegde aan de archeologische dienst in Middel burg bleek hoe spectaculair zijn vondst was. Het altaartje (9,5 cm hoog, 4,5 cm breed en 2,1 cm diep) met een driedimensionaal architec tonisch kader is waarschijnlijk af komstig uit de buurt van Keulen. Het beeldt Maria uit op een rustbed met boven haar in een kribbe het Christuskind en aan haar voeteinde één van de drie koningen neerge knield. Het is een soort kerststal letje in het kleih. Het zes eeuwen oude voorwerp is te zien geweest op de tentoonstelling Heiligen uit de modder in het Zeeuws Museum. Om een indruk te krijgen van de financiële waarde ging De Bree enige tijd terug naar een opname van Tussen kunst en kitsch op het voormalige werkei- land Neeltje Jans. Veertig mille, luidde het oordeel. De Bree toonde zich nauwelijks verbaasd. „Ik had zoiets wel verwacht. Maar ik durfde nauwelijks terug naar huis. Ik was doodsbang dat er onderweg iets zou gebeuren." Hij heeft onmiddellijk een kluis bij de bank gehuurd om het tere altaartje in op te bergen. Wanneer zich een koper aandient wil De Bree met de opbrengst een historisch pand kopen in Middel burg of Veere. „Zo'n prachtig huis houdt tenminste waarde. De waar de van een nieuwe auto vermindert snel." Op deze foto uit Bukarest: inwoners, die vrijdag bij een slager bevroren vlees kopen, dat oorspronkelijk voor de export bestemd was. (Van onze verslaggever Henk Post- ma) BUDAPEST - Met de tot het laatst hooghartig gebleven grimas van de geëxecuteerde Roemeense dictator Ceausescu op het netvlies, zijn ze de afgelopen dagen uit vele landen aan weerskanten van het verscheurde IJzeren Gordijn vertrokken; de transporteurs van de eerste ladin gen hulpgoederen voor het uitge knepen Roemeense volk dat nu plot seling ook de weg naar vrijer, demo cratischer verhoudingen lijkt te hebben gevonden. De vrachtwagenchauffeurs Rinus Goedegebure uit Vlissingen en Ad Verweij uit Arnemuiden hebben er een weekje vakantie voor opgeofferd om samen de eërste rechtstreekse zending hulpgoederen uit Zeeland op de voorlopige plaats van bestem ming af te leveren: de pastorie van de gereformeerde kerk in de Hongaarse hoofdstad Budapest. Als ze donder dagavond met hun vrachtauto bij de pastorie arriveren heeft dominee Sandor Simonfi al een groep jonge vrijwilligers gereed staan om de twee ton melk en cacaopoeder, meel en tarwe, kleding en dekens uit te la den. De helpers van dominee Simonfi wil len de hulpgoederen, afkomstig van een snelle kerkelijke inzamelingsac tie op Walcheren, de komende dagen met busjes en personenauto's ver spreiden onder hun gereformeerde 'broeders en zusters' in de dorpen van de midden-Roemeense land streek Transsylvanië (Zevenbur gen). Dat is volgens dominee Simonfi vooralsnog de enige manier om zo snel mogelijk deze veelal afgelegen dorpen te bereiken. De officiële hulp organisaties als het Rode Kruis, ope rerend vanuit verzamelcentra in het Hongaars-Roemeense grensgebied, kampen nog met problemen, omdat in Roemenië zelf de distributie van de hulpgoederen nog vrijwel volledig op poten moet worden gezet. Veel voorraden wachten bij de grens op verder transport. Konvooien die al wel het land inrijden, richten zich vooral op de grote steden. De twee Walcherse vrachtwagen chauffeurs hebben tijdens hun rit naar Hongarije overal behulpzame douanebeambten op hun weg gevon den. „In nood", zegt Ad Verweij luch tigjes, „vervagen alle grenzen." Die ervaring hebben ook de twee initia tiefnemers van de gereformeerde kerk uit Oost-Souburg, Adri Gideon- se en Ruud Heemskerk, opgedaan. Zij reden apart van het vrachtwa gentransport in één ruk met een au- - to vol medicijnen naar Budapest. Ze legden de ruim vijftienhonderd kilo meter in nauwelijks negentien uur af. Meteen na aankomst, donderdag in de loop van de avond, zet de domi neesvrouw hen een stevige maaltijd voor. Het tweetal is doodop. „Ik zal het eerlijk zeggen", verzucht Ruud Heemskerk, „vooral het laatste stuk waren we het goed zat." Maar een paar uurtjes later, als alle zakken melk en cacaopoeder, meel en tarwe, kleding én dekens uit de Walcherse vrachtauto zijn gelost, zijn de twee koeriers al weer monter genoeg om luidruchtig op het succes van de snelle actie te klinken, samen met de twee vrachtautochauffeurs, de pas toor en de PZC, die de sporen van de eerste hulpgoederentransporten probeert te volgen. Pas nu de hulpgoederen aan de gere formeerde gemeente in Budapest zijn overgedragen, kijken de twee Souburgse initiatiefnemers met eni ge verbazing terug op het snel en voorspoedig verloop van hun blik semactie. „Afgelopen zaterdag", zegt Adri Gideonse, „besloten we dat er wat moest gebeuren. We dachten toen nog dat we twee busjes nodig zouden hebben voor het transport. Tijdens de kerstdagen, in nog geen drie dagen tijd, groeide het uit tot MIDDELBURG - Het Rode Kruis in Zeeland heeft inmiddels 5387 voed selpakketten voor Roemenië ont vangen. Kringsecretaris J. J. Mar- teijn toonde zich vrijdagavond zeer tevreden over het verloop van de hulpactie. Bovendien heeft hij hoge verwachtingen van de Véronique- uitzending van vanavond, die vol gens hem ook veel reacties zal ople veren. In verband daarmee is het hoofdkantoor van het Zeeuwse Ro de Kruis in Middelburg vandaag tot 22.00 uur geopend. Bij het provinciaal bureau van het Rode Kruis zijn 806 voedselpakket ten afgeleverd (waarvan 143 uit Ga- pinge) in Arnemuiden 1300, Terneu- zen 400, Hulst 370, West-Zeeuwsch- Vlaanderen 225, Axel 339, Bruinisse 150, Zierikzee 660, Burgh-Haamste de 350, Reimerswaal 12, Goes 325, Kapelle 50, Vlissingen 165, Tholen 25, St. Philipsland 70 en Oost-Sou burg 140. „In Oost-Souburg heeft een Roe meense vrouw bij het inpakken wel veertig gebruiksaanwijzingen zitten te vertalen van artikelen die niet tot het standaardpakket behoren, zoals havermout", vertelt de heer Mar- teijn. „Het lijkt niet belangrijk, maar dat is het wel voor de mensen die het artikel in handen krijgen." De afdeling Middelburg van het Ro de Kruis ontving verder een bedrag van 6000 gulden. Advertentie DEN HAAG (ANP) - Vissers die in het verleden hun vangstcontingenten voor schol en tong hebben overschre- Minister Braks den en daarom volgend jaar niet op deze vissoorten mogen vissen, mogen geen contingenten van collega's hu ren of kopen. Dit Is een van de visserij regelingen die minister Braks van landbouw, natuurbeheer en visserij voor 1990 heeft afgekondigd. Voor alle kottervissers geldt volgend jaar een gelijke zeedagenregeling. Zo wel grote als kleine kotters (minder dan 600 pk) mogen 150 dagen op zee zijn om naar de visgronden te varen en te vissen. Vissers die een document hebben voor het vangen van kabeljauw mogen per week of visreis maximaal 2.000 kilo gram kabeljauw en 4.000 kilogram wij ting aanvoeren. Vissers die niet over een dergelijk document beschikken mogen als bijvangst 160 kilogram ka beljauw en 120 kilogram wijting per week of visreis aanvoeren. Voor seizoenrondvissers die van 1 ja- (Slot zie pagina 15 kolom 7) een vracht van zo'n veertien ton. Dankzij de hulp van de Walcherse kerken, de opbrengst van kerkcol- lectes en de inzet van erg veel men sen." Een inktzwarte duisternis. Nevel sluiers en flarden mist. Dat is het de cor waarin de hulpgoederentrans porten richting Roemenië zich gro tendeels voltrekken. Fotograaf Lex de Meester stuurt ons er met vaste hand doorheen, 's Middags als we Wenen naderen breekt plotseling de zon door. Een warme gloed bespeelt de tere tinten van een lichtbevroren Oostenrijks landschap. Maar tegen vier uur, als we bij de grenspost vlak onder Bratislava, temidden van cha os en gedrang in een Hongaars visa- kantoortje, een noodzakelijk reisdo cument moeten zien te bemachti gen, verdwijnt de koperen ploert al weer als een dieproze bol onder de horizon van een kale woestenij. Opnieuw slaat hardnekkige duis ternis toe, waarin nu niet alleen ver raderlijke mistflarden, maar ook langzaam voortkruipende auto's van Oosteuropese makelij het tem po van de reis danig vertragen. Maar het kan erger, hartje winter in Midden-Europa. Vrijdagochtend, als de twee Wal cherse vrachtwagenchauffeurs al weer met een lege truck op huis aan rijden, beraden Adri Gideonse en Ruud Heemskerk zich met dominee Simonfi over de manier waarop ver- volgtransporten uit Oost-Souburg het best plaats zouden kunnen vin den. Het besluit valt om de op brengst van verdere inzamelingsac ties die vanuit Oost-Souburg worden georganiseerd rechtstreeks naar twee speerpuntgebieden in Roeme nië te rijden: het platteland rond de twee Transsylvaanse steden Cluj en Tirku Mures. Adri Gideonse: „We zijn tot nu toe op een hap-snap manier bezig ge weest. Maar nu de situatie in grote delen van Roemenië weer genorma liseerd lijkt, moet het mogelijk zijn om er voor te zorgen dat voedsel uit Zeeland binnen twee tot drie dagen in de keukens ligt van Roemeense plattelandsgebieden." Meer doden op het

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 13