Zware kritiek VN op VS wegens inval in Panama Bom ontploft in lijkkist hulpverlener e PZC vandaag LEVEN IN BUKAREST WEER ENIGSZINS NORMAAL giro 4095135 mmSebuis MIROSLAV STEPAN ZIT GEVANGEN 'ffüiifmff vrijdagkrant ROEMENIË VRIJ! ROEMENIË OPEN! Drie vrachtauto's met medicamenten, voed sel en kleding zijn nog voor de Kerst vertrok ken. Deze week zullen nog 2 vrachtauto's naar Roemenië gaan. St. VERVOLGD CHRISTENDOM ALGEMENE VERGADERING BIJEEN als wij gaan opruimen, doen wij dat héél fors ook! U kunt nu dus ■voordelig kopen Gevangenisoproer Aruba voorkomen Somber en kil HAARDEN-KEUKENS-PARKET Paardesport eü let opü mmd grote autoshow Stepan vast Filmfestival Kok Topjaar Sterren Waterstaat Heksenjacht Enige kandidaat Leden Securitate staken strijd (Advertentie) (Van onze correspondent) BUKAREST - Veel Ceauseseu-getrouwen heb ben zich gisteren bij het aflopen van een ultima tum overgegeven aan het nieuwe Roemeense bewind. Radio en televisie blijven evenwel aan- wijzigingen uitzenden voor controlepunten om dat nog niet alle leden van de ontbonden gehei me dienst de wapens hebben neergelegd. Het leven in Bukarest werd donderdag enigszins normaal. Er was voedsel in de winkels, er werden nieuwe kranten verspreid en overal werden, tij dens de burgeroorlog van het kerstweekeinde, gesneuvelde ruiten vervangen. Het was nog steeds druk op de kerkhoven, waar rouwenden hun doden begraven. Radio-Bukarest waarschuwde de bevolking na 17.00 uur (16.00 uur onze tijd) niet meer de straat op te gaan. De angst bestaat dat met het verstrij ken van het ultimatum laatste fanatiekelingen van de Securitate het vuur openen. De radio vroeg extra aandacht voor vrouwen en voor ro- de-kruisvoertuigen. Klaarblijkelijk waren vrou welijke Securistas betrapt met wapens. De radio bleef herhalen dat de Securistas een eerlijk pro ces krijgen en in veel gevallen mild zullen wor den bejêgend. Ceausescu's zuster Elena Barbulescu werd met omgerekend 130.000 gulden aan cheques en con tanten opgepakt vergezeld van haar zoon Emil. Ook de vrouw van zijn broer Ilie verdween achter de tralies. In Wenen hing zijn broer Marin zich op. Marin, het zwarte schaap van de familie, was werkzaam op de handelsafdeling van het consu laat. Over het dodencijfer van de bloedige strijd be staat grote onzekerheid. De geneesheer-direc teur van het grootste ziekenhuis van Bukarest schatte desgevraagd het dodental in de hoofd stad op ruim duizend. In zijn mortuarium liggen 400 lijken. Aanvankelijk verklaarde de nieuwe regering dat 60.000 tot 70.000 mensen de dood vonden, maar nu wordt dit cijfer terugge schroefd naar ongeveer 10.000. Intussen wordt de toedracht van verschillende episodes van de revolutie steeds duidelijker. Ceausescu en Elena vluchtten vrijdag 22 decem ber om 12.15 's middags met hun helikopter van het gebouw van het centraal comité. De Condu- cator wilde naar zijn geboortestreek Oltenië, maar toen de piloot aanvullende instructies vroeg aan de luchtmacht kreeg hij het bevel on middellijk te landen. Gisteren werd ook duidelijk dat Ceausescu op 17 december zelf de beruchte instructie gaf het vuur te openen op de demonstranten in Timisoara. De onlusten in de Transsylvaanse stad kostte dui zenden het leven en waren het begin van zijn on dergang. (speciaal nummer) Energiestraat 34, Naarden Tel. 02159-43024 Vervolgd Christendom werkt al 16 jaar in Roemenië via predi kanten en kerken. NEW YORK (DPA/AFP) - Met heftige kritiek van Nicaragua op de Ameri kaanse interventie in Panama is gis teren het debat in de Algemene Verga dering van de Verenigde Naties over de kwestie Panama begonnen. De Ni caraguaanse afgevaardigde noemde de invasie een „ernstige bedreiging voor het vredesproces in Centraal- Amerika". ,,Er is geen morele, juridische of poli tieke rechtvaardiging voor te geven dat een land een ander land militair binnenvalt. Anders dreigt de wet van de jungle", aldus Serrano Caldera. Samen met Cuba had Nicaragua een resolutie ingediend waarin de Ameri kaanse invasie wordt veroordeeld. De interventie werd een „flagrante schen ding van het internationale recht en van de onafhankelijkheid, soevereini teit en territoriale integriteit van sta ten" genoemd en „scherp veroor deeld". De resolutie riep eveneens op tot de terugtrekking van de Ameri kaanse troepen uit Panama. Cuba en Nicaragua, die zich al jaren door de VS bedreigd voelen, hopen dat hun resolutie in de Algemene Vergade ring zal worden aangenomen. De leden van dit lichaam beschikken niet over het vetorecht. Vandaag komt de Alge mene Vergadering opnieuw bijeen om de kwestie te bespreken. Intussen heeft Groot-Brittannië giste ren ook gereageerd op het verzoek van Pagina 3 - Roemenen vernietigen boeken van Ceausescu. Pagina 13 - Giften voor Roemenië stromen binnen. Pagina 15 - Rubriek in beeld, een hulpac tie is niet vooraf te programme ren. Washington de banktegoeden van de Panamese generaal Manuel Antonio Noriega te bevriezen. Een rechtbank heeft de banken bevo len dat ze bekend moeten maken of en hoeveel Noriega, die zich in het ge bouw van de pauselijke gezant in Pa nama-Stad schuil houdt, op zijn bank rekening heeft staan. De VS vroegen woensdag Zwitserland, Frankrijk, Luxemburg en Groot-Brit tannië de banktegoeden van Noriega, die wordt beschuldigd van drugshan- President Bush CORPUS CHRISTI (AFP) - De Amerikaanse president George Bush bestudeert een plankvan het Pentagon om het vertrek van drugsladingen uit Colombia te verhinderen. Dit heeft het Witte Huis donderdag bevestigd na be richten in de Amerikaanse pers. Het plan komt neer op een feitelij ke lucht- en zeeblokkade van Co lombia. Het project zal worden opgezet „in nauwe samenwerking met Colom bia", maar de precieze details zijn nog niet vastgesteld, aldus woord voerder Marlin Fitzwater. Voorge steld is om het Amerikaanse leger de drugshandel over zee en lucht vanuit Colombia en Midden-Ame- rika te laten controleren, zo is in Amerikaanse regeringskringen vernomen. Daartoe zou een vlieg- dekschip naar de Caribische wate ren voor Colombia worden ge stuurd. Een Panamese vrouw en haar kind be tuigen hun sympathie aan Ameri kaanse soldaten die de pauselijk nun tiatuur in Panama bewaken. Noriega bevindt zich nog steeds in het gebouw. Advertentie del, te blokkeren. In Frankrijk zijn op last van de rechter inmiddels de bank tegoeden van Noriqga en zijn familie, een bedrag van ongeveer 4 miljoen dol lar, bevroren. Het is niet bekend hoeveel Noriega op Britse banken heeft staan. Britse rege ringsfunctionarissen zeiden te geloven dat het om nog geen 800.000 dollar gaat. Als hierover meer informatie be kend wordt, kan de Britse regering de rechter verzoeken de tegoeden te be vriezen. bcrco Lange Vorststraat 76 - Goes. (Van onze correspondent) WILLEMSTAD Op Aruba zijn alle verloven voor de gevangenen opge schort voor de feestdagen van Kerst mis en Nieuwjaar. Een groep van bui tenlandse gevangenen was van plan in opstand te komen en daarbij de mi nister van justitie te gijzelen. Minis ter Hendrik Croes heeft zijn afspraak om de kerstviering in de gevangenis van Dakota bij te wonen op het laat ste moment afgezegd. De politie heeft de actie op tijd ont dekt en verijdeld zonder incidenten. De bewindsman kondigde bovendien aan, dat buitenlandse gevangenen na dat zij op vrije voeten komen, tien jaar niet Aruba mogen bezoeken. Zij wor den op de zwarte lijst gezet. Het plan voor de gijzeling werd met na me gesmeed door de Colombiaanse ge vangenen, die voor drugshandel vast zitten. Tijdens het bezoekuur met Kerstmis riepen zij vanuit hun cellen dat de situatie op Aruba erger is dan in Panama. Ook vandaag is het kil en nevelig. De maximumtemperatuur is 3 graden. De nog aanwezige mist verdwijnt moei zaam. De oostenwind is zwak tot ma tig. Ook vannacht weer lichte vorst. 232e jaargang no. 301 Vrijdag 29 december 1989 Breng 'ns een bezoek aan onze showroom. Het is zeker de moeite waard. JACOBSE - vakwerk uit Arnemuiden Langstraat 7, 4341 EB Arnemuiden Telefoon 01182 - 2950 PAGINA 15 Indoor Zeeland groeit naar een nationaal niveau. PAGINA 19 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Beurs en financiën: 4 Provincie: 13,15, en 17 Sport: 18 en 19 PAGINA 7, 8, 9,10 en 11 (Van onze correspondent) KHARTOUM Even voordat er in de Sudanese hoofdstad Khartoum een rouwdienst zou beginnen voor vier medewerkers van de Franse af deling van Artsen zonder Grenzen, van wie het vliegtuig eind vorige week in Zuid-Sudan werd neerge haald, deed zich nabij het vliegveld een macaber incident voor. In een van de lijkkisten waarin het stoffe lijk overschot van een van de omge komen Franse slachtoffers zat, ex plodeerde een bom. Wie verant woordelijk is voor de aanslag is on duidelijk. Aangenomen wordt dat de daders gezocht moeten worden in kringen van Sudanese funda mentalisten, die steeds meer van zich laten spreken. Dat is bekendgemaakt door de Ne derlandse vertegenwoordiger van Artsen zonder Grenzen in Khar toum, Leo van Velzen. De bom ging af toen de lijkkisten van de Fransen vanuit een vliegtuig in auto's wer den overgebracht naar de kapel waar de rouwdienst zou worden ge houden. Een van de chauffeurs is met brandwonden opgenomen in het ziekenhuis. Westerse hulpverle ners in Khartoum nemen aan dat de bom zou moeten zijn afgegaan tij dens de rouwdienst. Deze werd on der meer bijgewoond door ambassa deurs van de Verenigde Staten, En geland, Frankrijk en Spanje. Ook de Nederlandse tijdelijk zaakgelastig de Bos woonde de plechtigheid bij. Dubcek voorzitter Advertentie -2732^-29-30 december bij Advertentie sportieve leder veterschoen met snelrijgsluiting. In en grijs. Maten 40 - 46 Bristolprijs 35- alléén vandaag en morgen Westweg 5- Krabbendijke Tel. 01134-2010/1241 BRISTOL in MIDDELBURG Markt 45 (naast de N.M.B.) tel. 01180-29911 Donderdag koopavond parlement Praag van 1968 en een zekere morele rechtvaardiging voor de honderddui zenden deelnemers. Dit (het parle ment) wordt een plaats waar de wen sen en rechten van het volk worden ge respecteerd". Donderdag besloot het parlement ook dat het gekozen staatshoofd een nieu we eed moet uitspreken waarin hij zweert „de staat en de grondwet te zul len dienen". Hiermee komt de uit het Stalinistische tijdperk daterende eed te vervangen waarin de president be loofde „de belangen van het socialis me te dienen". Miroslav Stepan, voormalig lid van het Politburo van de Tsjechoslowaak- se communistische partij, zit al sinds 23 december in hechtenis voor onder zoek naar de rol die hij gespeeld heeft bij het harde ingrijpen van de veilig heidstroepen tegen betogers vorige maand. Dat heeft de Tsjechoslo waak se televisie donderdag gemeld. Ste pan werd een maand geleden uit de partij gezet. Studentenleider Jan Bubenik vertelde voor de televisie dat Stepan op 23 de cember voor ondervraging werd opge pakt. Stepan, ex-partijleider van de stad Praag, zou de politie persoonlijk opdracht hebben gegeven om op te treden tegen de betogers. Hij wordt be schuldigd van zeer zwaar misbruik van zijn bevoegdheden. Het negentiende Film Festival Rotterdam zal een sterk Ne derlands accent krijgen. PAGINA 2 Vice-premier Kok dreigde de Eerste Kamer met een kabi netscrisis. PAGINA 3 Fokker beleefde in 1989 een ab- solutt topjaar. PAGINA 4 De sterrenhemel in de maand januari is indrukwekkend. PAGINA 5 Rijkswaterstaat Zeeland wil in 1990 voor ongeveer 320 miljoen investeren. PAGINA 13 De binnenvaart is de dupe van een heksenjacht, aldus de af deling Schuttevaer uit Terneu- zen. PRAAG - Jan Bubenik, leider van de oppositionele studentenbeweging in Tsje- choslowakije (links op de voorgrondmaakt het V-teken bij de stemming in het parlement waarbij Alexander Dubcek tot voorzitter werd gekozen. PRAAG (AFP) - Alexander Dubcek is donderdag gekozen tot voorzitter van de Tsjechoslowaakse Federale Assemblee, het parlement. Het is voor het eerst in ruim twintig jaar dat hij weer een officiële functie bekleedt. Dubcek was leider van de communisti sche partij in Tsjechoslowakije tijdens de korte periode van liberalisering - de Praagse Lente, waaraan met de inval van troepen van het Warschau Pact in augustus 1968 een einde werd ge maakt. Hij bekleedde de post van parlements voorzitter eerder enkele maanden in 1969, vlak voordat hij helemaal in on genade raakte. Dubcek (68) werd met 298 stemmen ge kozen, bij een onthouding. Het is de bedoeling dat hij parlementsvoorzit ter blijft tot er medio 1990 vrije verkie zingen worden gehouden in Tsjecho slowakije. Volgens het politiek compromis dat afgelopen vrijdag tijdens „Ronde-Ta- fel-onderhandelingen" werd gesloten tussen alle politieke groepen in het land, was de Slowaakse hervormer de enige kandidaat voor deze post. Zijn verkiezing wordt algemeen gezien als een daad van eerherstel. De enige kandidaat voor het presi dentschap is de Tsjechische toneel schrijver Vaclav Havel, die vandaag door het parlement zal worden geko zen. Havel had Dubceks benoeming als voorwaarde gesteld voor zijn kan didatuur voor het presidentschap. In een eerste reactie na de stemming zei Dubcek: „Ik beschouw dit als een continuering van de Praagse Lente PRAAG - Alexander Dubcek, de nieu we voorzitter van het Tsjechoslowaak se parlement.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 1