A Auteur Beckett overleden Y DEZE WEEK BIJ TORRO: Gezamenlijke hulp voor Roemenië komt op gang e PZC vandaag Ion Iliescu is oude bekende Gorbatsjov v'Reflex y giro 4095135 Oliebollen pakket /ANDI 7JKE DOOD CEAUSESCU BRENGT OMMEKEER De afrekening in Roemenië ROEMENIË VRIJ! ROEMENIË OPEN! St. VERVOLGD CHRISTENDOM pedei Oliebollen Rustig en droog 232e jaargang no. 298 Woensdag 27 december 1989 [SHOW t/m 30 DECEMBER AKANT/ELAND Chirurgie Noriega Flevoland Kist Profs Swift LET OP!! GROTE AUTOSHOW STOP x f KORTING TOT 60% UITVERKOOP Nu begint uitverkoop voor de 111 >te eiukkige met enkele aren van 150,- voor. v.d. Wouw Munitie Zeeland zamelt massaal geld en goederen in PI SEIZOENSOPRUIMING KORTINGEN VAN 25 TOT 50 Drie vrachtauto's met medicamenten, voed sel en kleding zijn nog voor de Kerst vertrok ken. Deze week zullen nog 2 vrachtauto's naar Roemenië gaan. 1 pak Koopmans oliebollenmix, 1 bus poedersuiker, 1 zakje rozijnen, samen, van 3.97 voor Geldig t/m zaterdag 30 december 1989. Vrij veel bewolking maar ook zonnige perioden. Geen neerslag. Zwakke oos tenwind. Temperatuur 8 graden. ff KERSTS JiQg.k_RijKs.wR8 - RiogtL 01100 - 1 14 40 an West GOES PROVINCIALE ZEEUWSE COURAN DEN HAAG (GPD) De Neder landse regering heeft het Rode Kruis vijf miljoen gulden toege zegd voor hulp aan Roemenië. Het Ministerie van Defensie stelt enke le transportvliegtuigen van de luchtmacht ter beschikking van het Rode Kruis. In totaal neemt de luchtmacht tenminste negen vluchten met Fokker Friendships voor zijn rekening. De organisatie Artsen Zonder Grenzen kan voor haar hulpacties in Roemenië reke nen op 3,5 miljoen gulden steun van de Europese Gemeenschap. De Belgische luchtmacht voorziet Artsen Zonder Grenzen van (gra tis) vervoer. Inmiddels is de medische en huma nitaire hulp in Roemenië op gang gekomen. Het Rode Kruis heeft al twee medische teams, bijna 20.000 kilo medische goederen en 25.000 dekens overgevlogen. Van Artsen Zonder Grenzen zijn vier medische teams aan het werk in Brasov en Si- biu (Centraal Roemenië). De Neder- i landse en Belgische artsen werden in Sibiu door duizenden inwonders juichend ingehaald. Vanmorgen vertrekken de drie eer ste Fokker Friendships van Soes- 1 terberg met elk 3 ton aan hulpgoe deren, ingezameld door het Rode Kruis. Ongeveer tegelijkertijd ver trekt vanuit Brussel een nieuw team van Artsen Zonder Grenzen. De hulpoverganisaties in ons land hebben zaterdag gezamenlijk het gironummer 797 in Utrecht ge opend. De opbrengst van particu liere stortingen wordt gebruikt voor medische hulp. Later wordt er ook voedsel en kleding van gekocht. Het Rode Kruis, de Stichting Oecu menische hulp, Mensen in Nood en Artsen Zonder Grenzen bespreken morgen het verloop van de hulpac ties. Volgens het Rode Kruis is de nood in Roemenië zo groot dat men het bedrag v.an vijf miljoen, dat de Nederlandse regering ter beschik king heeft gesteld, in zijn geheel no dig denkt te hebben. De vier organisaties onderhouden al jaren contacten met soortgelijke organisaties in Roemenië zelf. Daarom verwacht men geen pro bleem met de distributie van de hulpgoederen. De coördinatie wordt allerwegen „uitstekend" ge noemd. Het Rode Kruis neemt de coördina tie van hulp door particulieren op zich. De hulporganisatie is over stelpt met telefoontjes van mensen die voedselpakketten willen sa menstellen. Het Roemenië comité in ons land organiseert een afzonderlijke hulpactie op verzoek van de Roe meense gemeenschap in ons land. Men denkt niet daarmee de officiële hulporganisaties voor de voeten te lopen. Het Rode Kruis en Artsen Zonder Grenzen waren gisteravond nog niet van de hulpactie van het Roemenië comité op de hoogte. Er is in Roemenië grote behoefte aan zeer specialistisch chirurgisch materiaal als gevolg van het grote aantal gewonden, menen zowel het Rode Kruis als Artsen Zonder Grenzen. „Voor de behandeling van botbreuken, schotwonden en het hechten van andere wonden dan snijwonden is speciaal mate riaal nodig, dat ziekenhuizen veel- 1 al niet in grote hoeveelheden voor radig hebben. Er wordt nu gebruik gemaakt van ruw vervaardigde ij zeren materialen", verduidelijkt Rode Kruis-woordvoerder Bur gers. Vanwege het grote aantal bot breuken stuurt Artsen Zonder Grenzen morgen een orthopedisch chirurg mee. i Het Vaticaan voert overleg met V.S. over het lot van Norie ga. PAGINA 3 De Bleijko-affaire mondt uit in vertrek van boer naar Flevo land. PAGINGA 7 Kees Kist denkt dat hij wat kan overbrengen op de spelers van Hoek. De nieuwe trainer wil niet direct alles op zijn kop zetten. PAGINA 13 De Zeeuwse profs hebben giste ren het zaalvoetbaltoernooi in Vlissingen gewonnen. In sport hal Baskenburg werd het Zeeuws zaalvoetbalteam met 2-1 verslagen. PAGINA 15 De korfballers van Swift leden voor eigen publiek een pijnlij ke 11-19 nederlaag tegen DOS'46. PAGINA 17 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Provincie: 7 en 9 Sport: 13,14,15,17 en 18 (Advertentie) 27-28-29-30 december bij Westweg 5- Krabbendijke Tel. 01134-2010/1241 Roemenen winnen hun strijd om de vrijheid BUKAREST - De dinsdag geïnstalleerde nieuwe regering van Roemenië onder leiding van president Iliescu en premier Roman wordt de situatie steeds meer meester. Leden van de ge vreesde veiligheidspolitie Securitate en andere Ceausescu-getrouwen gaven zich in groeiende aantallen over nadat de televisie dinsdagmiddag beelden toonde van de geëxecuteerde ex-pre sident Nicolae Ceausescu en zijn vrouw Elena. Dinsdagavond evenwel waren in Bukarest nog steeds hier en daar schoten te horen. Toch meldde de Roemeense televisie zondag dat het leger alle stratgische punten controleerde. Enkele van de zwaarste gevechten speelden zich juist op dat moment af bij de telvesiezen- der, Otopeni, het presidentieel paleis en het gebouw van het centraal comi té. Iliescu kondigde zondagavond een staakt-het-vuren aan. Ceausescu-ge trouwen kregen tot maandag 16.00 uur de tijd om hun wapens in te leveren. Pas op eerste kerstdag luwde de strijd. Tal van Roemenen trotseerden in Bukarest en vele andere steden de sluipschutters en gingen de straat op om hun „eerste vrije kerst in 24 jaar" te vieren. De televisie riep mensen op die op de hoogte waren met de loop van het ondergrondse gangenstelsel in de stad. Aangenomen werd dat Se- curitate-mensen zich verscholen in dit geheime netwerk. Artsen in zie kenhuizen meldden dat Securitate- mensen de internationaal verboden Dum-Dum-kogels gebruikten. De lij ken in gevonden massagraven ver toonden sporen van gruwelijke mar telingen. Maandagavond kwam dan het voor veel Roemenen bevrijdende bericht dat de Conducator is geëxecuteerd. In een proces van twee uur is het echt paar schuldig bevonden aan volken- moord, gewapend optreden tegen het volk, diefstal van openbaar bezit, ver nietiging van de economie en poging te ontsnappen. Over hun kinderen, de vrijdag gearres teerde zoon Nicu en de zondag opge pakte dochter Zoja, is niets meege deeld. Ook alle andere leden van het Politburo zijn gevangen genomen. De Zwitserse regering heeft de bankreke ningen van de familie geblokkeerd. Het nieuwe bewind kondigde zondag aan dat in april verkiezingen worden gehouden. Intussen is al de eerste poli tieke partij opgericht: Nationale Christelijke Boerenpartij. De Securi- Foto van een televisiebeeld van Ceau sescu, kort voor zijn executie ge maakt. tate en het gehate beleid van dorpsop heffing worden afgeschaft. De ommekeer in de strijd kwam maan dag, op eerste kerstdag, met de over gave van 'Securitistas' in Timisoara, de stad waar de opstand op 17 decem ber ook was begonnen. Maandag avond bleef een grootscheepse aanval ARAD - De nieuwe Roemeense presi dent, Ion Iliescu, is geen onbekende in de Roemeense politiek. Hij behoorde tot de vooraanstaande figuren in de communistische partij in de jaren dat Ceausescu nog een relatief liberaal bewind voerde. Iliescu was van 1967 tot 1971 minister voor jeugd, maar raakte daarna steeds meer uit de gra tie. De laatste jaren was hij directeur van een technische uitgeverij in Boe karest. De nieuwe president staat bekend als een zeer intelligent man met een libe rale instelling, die onder Roemeense intellectuelen een hoog aanzien ge niet. BUKAREST AFP- Op de begraafplaats van Ghencea, een paar kilometer van Bukarest spelen zich al dagen achtereen, sinds de gevechten met de Securitate begon nen hartverscheurende taferelen af. Op de weg naar de begraafplaats rijden lijkwagens af en aan. De doden zijn vooral jongeren, die op straten, pleinen of elders zijn gedood door de kogels van de Securitate die vanuit het niets leken te komen. De nationale vlag bedekt soms de doden, maar dan wel met in het midden een gat op de plaats waar het em bleem van Ceausescu's bewind stond. Op de begraafplaats staan de rouwende verwanten, vrienden en kennissen. Een paar meter verder op doen de grafdelvers hun werk. De open graven liggen keurig op een rij, het zijn er in totaal honderd, in afwachting van de doden die nog gebracht zullen worden. Wanneer de vrachtwagens aankomen, wordt het stil. Mensen bidden, anderen sluiten de ogen. Verwanten volgen de kist, leggen hun hand op het hout. Voor het laatst kussen zij hun dierbaren. Vrouwen brengen man den met appels, en kaarsen en flessen water om te drin ken op de dood. Dat is zo de gewoonte. Een meisje, van een jaar of 18,19 kon zich dinsdag niet losrukken van de kist, met het stoffelijk overschot van Robert Bacalu, geboren 1963, overleden 1989. Zij zou den binnenkort trouwen. Advertentie f Tl December^ Merken: Radio Mexx en Esprit Papegaaistr. 14 Goes f Advertentie PARIJS (RTR/AFP/DPA) - Samuel Beckett, de teruggetrokken levende Ierse toneelschrijver wiens werk een stempel drukte op het moderne to neel, is vorige week op 83-jarige leef tijd in een Parijs ziekenhuis overle den. Hij is dinsdag in Parijs begraven. Beckett leefde meer dan een halve eeuw in Parijs waar hij toneelstukken schreef die steeds korter werden en weinig of geen conventionele actie en intrige bevatten. Een van zijn stukken, Adem, duurt maar 35 seconden en be staat slechts uit ademenen en licht. Zijn beroemdste stuk 'Wachten op Go- dot', een van zwartgallige humor door drenkt werk over twee zwervers in een niemandsland van de geest, was van grote invloed op een hele generatie schrijvers. Dit in 1953 uitgegeven stuk bracht Beckett langzamerhand de roem die uiteindelijk in 1969 leidde tot de toekenning van de Nobelprijs voor de literatuur. Beckett werd op 13 april 1906 uit pro testantse ouders in Dublin geboren. Hij kreeg zijn opleiding aan het Trinity College in Dublin en gaf later les aan de Ecole Normale Superieure in Parijs en vervolgens aan het Trinity College. In 1930 werd zijn eerste werk, een ge dicht genaamd 'Whoroscope', gepubli ceerd. Eind jaren dertig verhuisde hij naar Parijs. Tijdens de Tweede Wereldoor log zat hij in het Franse verzet. Daar voor werd hem een Croix de Guerre toegekend. (ïoes: Lange Vorststraat 71 Vlissingen: Lange Zelke 24 BUKAREST (AFP) - Kort na de be kendmaking van de vorming van een nieuwe voorlopige regering stroom den dinsdag de mensen in Bukarest de straat op en riepen leuzen als 'geen communisten meer' en 'geen Ceauses- cus meer'. van de Securitate in deze West-Roe meense stad uit nadat het Front van de Nationale Redding bekendmaakte dat het echtpaar Ceausescu terechtge steld was. Overal in het land wachten mensen op televisiebeelden, maar die lieten tot dinsdagmiddag zich wach ten. De strijd heeft de afgelopen vijf dagen aan tienduizenden mensen het leven gekost. Overal in het land waren ge trouwen van Ceausescu erop zo veel mogelijk mensen te vermoorden. In Bukarest konden zij zich door een on dergronds gangenstelsel steeds op nieuw hergroeperen. In de hoofdstad alleen al zouden zeven tot tienduizend mensen zijn omgekomen. De nieuwe regering schat het totale dodental op 70.000, maar gevreesd wordt dat naar mate het beeld van de gebeurtenissen completer wordt het dodental verder zal stijgen. Alleen al in de stad Sibiu vielen meer dan duizend doden. Ook in Cluj, Brasov, Craiova, Resita en Tirgu Mures is gevochten. Zaterdag leek het er even op dat het leger in Bukarest aan de verliezende hand was. Er gingen geruchten dat de munitie opraakte en de televisie deed oproepen aan de bevolking om mee te komen vechten bij de studio's. De in ternationale luchthaven, Otopeni, moest door een pantsereenheid wor den ontzet. Vanuit verschillende pro vinciesteden werden versterkingen opgeroepen. Ook in Transsylvanie laaide de strijd weer op. Luchtlandingstroepen open den de aanval op Timisoara. Het duur de tot zondagmiddag voor de stad weer redelijk vast in handen van het leger was. Maar toen laaide de strijd in Bukarest andermaal op. VLISSINGEN - De bevolking van Zeeland heeft massaal ge hoor gegeven aan de oproep van kerken en Rode Kruis geld en goederen in te zamelen voor Roemenië. De kerstcol lectes brachten tienduizenden guldens op en de hervormde gemeente in Yerseke maakte een miljoen gulden vrij uit het, al jaren bestaande, hulp fonds voor Roemenië. In Zeeland verblijvende Roe menen zijn in veel gevallen spontane acties gestart. Zo is zondag vanuit Terneuzen een eenmanstransport op weg ge gaan met medicijnen en kle ding. Vandaag, woensdag, ver trekken tenminste twee hulp transporten vanuit Zeeland naar Roemenië. j as in het afgelopen kerstweekeinde is tot de buitenwereld in volle om vang doorgedrongen hoe moordlustig en barbaars de dictatuur van Nicolae Ceausescu een kwart eeuw lang in Roemenië is ge weest. De bevolking heeft al die tijd de brute terreur van een meedogenloze staatsveiligheidsdienst (de gehate Se curitate) moeten doorstaan, die na de afzetting van Ceausescu een dagen lange burgeroorlog heeft ontketend met als tol vele duizenden doden en ge wonden. In geen ander Oosteuropees land is de overwinning op het commu nistische systeem met zoveel bloed be vochten als in Roemenië. Het Comité voor Nationale Redding dat tijdens de revolutie de leiding van het land op zich heeft genomen, zag volgens eigen verklaring geen andere mogelijkheid om een eind te maken aan de fanatieke acties van het privé-leger van Ceau sescu met zwaar getrainde comman do's dan na een snel en geheim proces de gevangen genomen ex-president en zijn even genadeloze echtgenote voor het vuurpeloton te zetten. Daarna zwegen de mitrailleurs van de sluip schutters: de aanhang van de dictator zocht een goed heenkomen in het net werk van ondergrondse gangen dat onder de stad Bukarest blijkt te zijn aangelegd. De Roemenen hebben afgerekend met de tiran, die het land heeft op geofferd aan zijn waanzinnige ideeën en die de bevolking als voetveeg ge bruikte. Op de manier, waarop dat is gebeurd - een kort, geheim proces en een onmiddellijke executie - is vanuit het buitenland kritiek gekomen. Het is ook geen vlekkeloze start van een overgangsregering die naar democra tie en vrije verkiezingen streeft. Maar de Roemenen stonden er bij dit bloedi ge gevecht tegen een duivels bewind alléén voor. Het buitenland heeft Ceausescu en zijn systeem veel te lang geaccepteerd en het daarmee voor de bevolking van dit geïsoleerde land wel erg moeilijk gemaakt om onder deze knoet uit te komen. Bij de bedenkin gen tegen het geheime proces over Ceausescu's misdaden past daarom op zijn minst de nodige terughouding en begrip voor wat in de oorlogsom standigheden van de voorbije week haalbaar was. Het buitenland heeft in Roemenië meer dan in welk ander Oosteuropees land ook iets goed te maken. Daarop kan in de komende tijd het best de aandacht worden ge richt. Opdat in Roemenië nooit meer zo'n gruwelijke potentaat ook maar een schijn van kans krijgt. vdM Advertentie pag. 5 - Vreugde en droefheid na bloedi ge omwenteling - Militair tribunaal in twee uur gereed pag. 7 - Zeeland tast royaal in de beurs - Asielzoekers zagen strijd aan komen MODE Lange Vorststraat 12 4461 JP Goes Telefoon 01100-27607 (Advertentie) (speciaal nummer) Energiestraat 34, Naarden Tel. 02159-43024 Vervolgd Christendom werkt al 16 jaar in Roemenië via predi kanten en kerken. (Advertentie) KOOP MANS suiker::! mu>**i»-,;

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 1