de PZC vandaag Kabinet wil vrij baan voor commerciële tv JAKOBSEN MEUBELEN ^erst week-uit/in VERWARRING ROND LOT CEAUSESCU SCHOON 1990 dataftmw KOMKETLR LN BElTER.! J\o£&'s Volksheld dominee Tökes nog in leven SPOEDEISENDE HULP (E.H.B.O.) iii miii miii Direktie en medewerkers van Jakobsen Meubelen $§5 wensen u prettige kerstdagen Een beetje meer vrede op aarde Vrij veel wind 232e jaargang no. 297 Zaterdag 23 december 1989 KERSTSHOW t/m 30 DECEMBER AKANT/ELAND Tor Hartoperatie Vuurwerk Bedrog Lljnbach Stichting Streekziekenhuis Walcheren Speciaal Kerstmenu Familie omgekomen bij ongeluk in Bondsrepubliek sÊHSffl Half tot zwaar bewolkt en in de loop van de ochtend enige tijd regen. Tegen de avond opklaringen. Vrij krachtige tot harde zuidwestelijke wind. Tempe ratuur 8 graden. ESQ! ni 1-1! Hoek Rijksweg - Ringbaan West 01100 - 1 14 40 GOES BELGRADO (AFP/REUTER/ANP) - De Roemeense predikant Laszlo Tö kes is in leven en heeft de Roemeense bevolking opgeroepen de strijd niet op te geven. Dat meldde vrijdag de Joegoslavische televisie op grond van een bericht van radio-Bukarest. Het optreden van de Roemeense autori teiten tegen de dominee vormde het afgelopen weekeinde de aanleiding tot de volksopstand. Een broer van Tökes in het Canadese Ottawa liet weten dat de dominee vrij is, maar in een ziekenhuis ligt. Volgens Stephen Tökes is zijn broer gemarteld en heeft hij een gebroken arm. Van fa milieleden in Roemenië hoorde Ste phen Tökes dat Roemeense veilig heidsagenten de Hervormde predi kant dagenlang hebben vastgehouden in een niet nader genoemd dorp in Transsylvanië. Ook de Hervormde Kerk in Hongarije liet vrijdag weten dat de dominee nog in leven is Laszlo Tökes trad op als beschermer van de rechten van de Hongaarse min- derheid in Roemenië. Om die reden werd zijn pastorie in de stad Timisoara dag en nacht bewaakt. Toen zondag een ultimatum van de regering tegen I Tökes afliep blokkeerden honderden mensen de toegang tot de kerk. Daar na braken er demonstraties uit die aan mogelijk duizenden mensen het leven hebben gekost. Deze gebeurtenis luid de de val van Ceausescu in. Berlijn viert groots feest rond de opening van de Branden burger Tor. PAGINA 3 Hartpatiënten moeten steeds langer op een operatie wach ten. PAGINA 5 Er is genoeg vuurwerk om de hele stad op te blazen. PAGINA 13 Hoek heeft ons bedrogen, meent de voorzitter van de Zeeuwse trainersbond Jan Meulmeester. PAGINA 21 Binnen- en buitenland: 2,3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Financiën en economie: 7 Provincie: 13,15,17 en 19 Sport: 20 en 21 Radio, tv en kunst: 41,42 en 43 Het Zwanenmeer Een data- walhalla kent geen privacy Polen vreest de winter Bin nen de kloostermuren heerst een oerverlangen Kerstgroet uit Noorwegen New Age, de religieuze supermarkt Denk- wijzer over normen en waar den van de tachtigers Het laatste paradijs gaat aan ver vuiling ten onder. PAGINA 23 t/m 33. Nieuw licht op de Kananese Vrouw Kousbroek verweeft passie en ratio Poesjkin dar telt in het Nederlands De Bi- belebontse kinderboekenberg Professor Fens over litera tuurkritiek 25 jaar Paul van Vliet Denksporten en de Gro te Kerstpuzzel Radio- en tele visieprogramma's voor het kerstweekeinde. Confrontatie in een straat in Bukarest: veiligheidstroepen met tanks aan de ene kant en een roepende menigte aan de andere. De vlucht per helikopter van dictator Ceausescu Advertentie Felle gevechten na val van Roemeens regime AUTOMATISERING industrieweg 1-3 - (Van onze correspondent BUDAPEST/BUKAREST In Bukarest en andere Roemeense steden is het vrijdag tot felle gevechten gekomen tussen troepen die trouw zijn gebleven aan de afgezette leider Ceausescu en het leger, dat zich achter het volk heeft geschaard. In de hoofdstad zijn alleen al vrijdag avond honderden doden gevallen. De gevluchte Roemeense leider zou zijn ontkomen. Ook in andere steden kwam het tot dergelijke schietpartijen. De macht is officieel overgenomen door het Comité van Nationale Red ding onder leidihg van de voormalige minister van buitenlandse zaken Cor- neliu Manescu. Later op de avond maakte Ion Ilescu, een in 1971 door Ceausescu afgezette secretaris van het Centraal Comité, op de radio bekend dat het tegenoffensief was afgeslagen. Volgens hem zaten de veiligheidstroe pen vast in een door de dictator aange legde geheime tunnel tussen tussen het presidentieel paleis en het gebouw van het Centraal Comité. Kort na deze mededeling barstte op nieuw van alle kanten het vuur los en riep een man die zei generaal Guse te zijn de burgers op naar de tv-studio te komen om deze tegen de aanvallen te kunnen verdedigen. Via de radio- en tv-zenders, die door het volk zijn 'ver- Slot zie pagina 2 kolom 1 (Advertentie) HEERLEN (GPD) „Wij zijn vrij. Ik kan het niet geloven. Viki, ik ben blij". De in Heerlen wonende Viki Schreuder- Dobrescu kreeg vrijdagavond na twee uur proberen telefo nisch contact met haar ouders in Roemenië. De ouderlijke woning in Bacau, ten noorden van Boekarest, ligt aan een plein tegenover het huis van de inmiddels gevluchte com munistische burgemeester van die stad. Door de telefoon klinken de geluiden van mensen die dat huis bestormen. Via de telefoon klinkt het staccato van mitraileurs. De tv in de Roemeense huiskamer toont op dat moment directe beelden van wat zich afspeelt in Bukarest. De strijd is nog niet voorbij, er wordt nog steeds op betogende burgers ge schoten door leden van de geheime dienst. De 59-jarige vader Dobrescu: „Het is een vreselijke toe stand hier. Chaos en paniek. Het lijkt wel oorlog. Ik zie op de tv het vroegere paleis in brand staan. Overal schoten. Heel veel winkels zijn geplunderd en vernield". In Bacau, zo blijkt uit het gesprek waaraan om beurten andere familieleden deelnemen, wordt gedemonstreerd door veel mensen, maar er is geen politie in de straten. Een voor Roemenië een tot dan onbekend en ongekend ver schijnsel. De verbinding met Bacau is goed. Het gesprek trilt van de emoties die uitgewisseld worden. „Tata (vader), sterkte, succes. Ik bel je morgen weer", zegt Viki. „Bedankt, ik denk dat het nu echt goed wordt met ons alle maal", zijn de afsluitende woorden uit Roemenië. pag. 2 - Internationale reacties - Europees huis met Ceausescu onmogelijk - Ook in Nederland emoties - Vreugde Lubbers getemperd door bloedvergieten pag. 4 - 'Chinese oplossing' begin on dergang regime iOONMAAKBE y w- (Advertentie) Op de lokatie Middelburg zal de gesloten zijn van vrijdag 22 december 1989 vanaf 17.00 uur tot dinsdag 2 januari 1990, 7.30 uur. Voor spoedeisende hulp kunt u zich wenden tot de afdeling spoedeisende hulp op de lokatie Vlissingen. Lokatie Vlissingen: Koudekerkseweg 88, telefoonnr. 01184-25456. 'l Advertentie automatisering wenst u sfeervolle kerstdagen en een voorspoedig 199m Een jubelende groep toont in Bukarest vanaf een vrachtauto een spandoek met opschrift: Wij zijn het volk, weg met de dictator. (Advertentie) DEN HAAG (GPD) Het kabinet wil ruim baan maken voor commerciële radio en televisie op de kabel. Om de bestaande omroepen te beschermen tegen de naderende concurentie, overweegt het kabinet een extra uit breiding van de STER-zendtijd en een verdere verhoging van het kijkgeld. Bestaande en nieuwe omroepen krij gen straks een zendvergunning voor tien jaar. Het kabinet bereikte gisteren overeen stemming over het wetsvoorstel (lan delijke) commerciële televisie. De be langrijkste voorwaarde die het kabi net commerciële zenders oplegt, is dat de programma's in drie kwart van ka belhuishoudens te zien moet zijn. Het plan van ex-omroepminister Brinkman om commerciële zenders een forse financiële heffing op te leg gen, is definitief van de baan. Daar naast mogen kabelexploitanten voor taan zelf bepalen welke commerciële programma's al dan niet via de kabel te zien zijn. De regeringspartijen CDA en PvdA reageren positief op het wetsvoorstel. Wel vinden beide partijen het gevaar lijk dat d'Ancona geen bodem legt in het bedrag dat commerciële zenders moeten neertellen voor toegang tot de kabel. CDA en PvdA vrezen dat kabel exploitanten in vooral kleine gemeen ten geen fatsoenlijke prijs kunnen be dingen en de abonnees moeten op draaien voor de kosten. Er liggen ruim dertig aanvragen voor commerciële tv. ,,Maar daar zitten slechts vier a vijf serieuze gegadigden bij", aldus minister d'Ancona, die ver wacht dat er genoeg speelruimte is voor vijf commerciële zenders. (Wat ons betreft zal dat best lukken! Zie pagina 11) Buitenruststraat 20, Schroeweg, Middelburg. Tel. 01180-3 78 40. Donderdagavond koopavond, maandags gesloten. De wereld gaat Kerstmis 1989 tegemoet met het gevoel van opluchting dat er een beetje meer vrede op aarde is gekomen. Nergens zal dat intenser als een kerstgeschenk zijn ervaren dan gisteren in Roemenië, waar de wanhopige massa's er met blo te handen tegen tanks in slaagden om de brute dictator Ceausescu van zich af te schudden. En nergens is de groeiende ontspanning tussen oost en west aan de vooravond van Kerstmis opvallender gesymboliseerd dan in Berlijn, toen daar bij de Brandenbur ger Tor twee nieuwe grensovergangen in de functieloos geworden Muur wer den opengesteld. Met de familiedynas tie van Ceausescu viel het laatste en tegelijk grimmigste bolwerk van ou derwets communistisch machtsmis bruik in Oost-Europa, het verkalkte regime van een man die zijn eigen mensen vertrapte. In Berlijn, veertig jaar de stad van de tweedeling in de wereld, werd bij de twee eeuwen oude triomfboog teruggekeken op de reeks van vredige revoluties die het afgelo pen jaar in Oost-Europa voor miljoe nen mensen vrijheid heeft gebracht: in Hongarije, in Polen, in de DDR, in Tsjechoslowakije en in Bulgarije. De overwinning op het vernederende regi me in Roemenië was het zoveelste be wijs dat vrede even zo vaak met veel bloed en slachtoffers moet worden be taald. Sterker nog: dat een nooit ge teld aantal doden in de strijd voor vre de en menswaardigheid soms vergeefs is geweest, zoals in het China van dic tator Den Xiao Ping. De wereld gaat Kerstmis 1989 tege moet met een beetje meer ver trouwen dat recht en gerechtigheid het na tientallen jaren toch kunnen winnen van onderdrukking, intimida tie, leugens en bedrog. Dat is dan de oogst van een periode van overrompe lende ontwikkelingen, die voor een complete ontmaskering hebben ge zorgd van alles wat de diepste gevoe lens en de waardigheid van zoveel mil joenen mensen in de wortels aantast te. De maanden op weg naar deze Kerstmis hebben licht gebracht in de grauwheid van bestaan en de onvrij heid van al die volkeren in Oost-Euro pa, die taai volhielden, maar er door gaans niet meer in durfden geloven dat het ooit nog eens anders zou worden. Wanneer de Roemenen zich volledig weten te bevrijden van de duivelse ter reur van Ceausescu's smerigste hand langers zal in Oost-Europa de angst niet langer regeren. Onder de uitbun dige menigten op de beroemde pleinen van de vrijheid en in de vele stampvol le kerken in de kerstnacht zal de dank baarheid over de nieuwe verworvenhe den overheersen. In oost en in west. Maar wanneer het dan vervolgens kerstmorgen is, zullen de overgeble ven tegenstellingen zichtbaar worden. Bij ons, in het westen, de overvloed in de etalages, onder de kerstbomen, aan de diners in de al maanden tevoren volgeboekte restaurant. Ginds in Po len en in Roemenië, in de DDR en in Tsjechoslowakije de lege winkels, de schamele behuizingen, de vaak bittere kou en het onzekere perspectief. Zo gaat de wereld Kerstmis 1989 te gemoet in de wetenschap dat de storm van de vrijheidsdrang in Oost- Europa en de komst van een beetje meer vrede nog maar het begin zijn. Want in veel andere uithoeken woeden de oorlogen verder: in Libanon en in Panama, in Cambodja en tussen Pale- stijnen en Israëli's. Halve werelddelen kampen met hongersnood, met de ge volgen van natuurrampen, met het probleem van vele duizenden vluchte lingen, met politiek en maatschappe lijk onrecht. Het is een eenvoudige wijsheid: waar honger en gebrek rege ren kan geen echte vrede heersen, waar het ontbreekt aan de meest we zenlijke middelen van bestaan ont staat de voedingsbodem voor rebellie en geweld. Zolang de wereldwijde te genstelling tussen arm en rijk blijft be staan zal er een valse toon hoorbaar blijven in het mooiste en gevoeligste kerstlied. Daarom is het de opdracht voor de wereld, waar de ontspanning tussen oost en west met open armen wordt ontvangen, om nu de schand vlekken weg te werken die op nog zo veel andere plaatsen de vrede in de weg staan. vdM. Advertentie in (bij Jachthaven te Yerseke) op 23-24-25-26 december. Telefoon 01131-2101. STUTTGART/DEN HAAG (ANP/ DPA) - Vier Nederlanders zijn vrijdag omgekomen bij een ongeluk op de au toweg Stuttgart-Miinchen. Vijf inzit tenden van een Duitse auto die bij het ongeluk was betrokken, zijn zwaar gewond. Volgens de Westduitse poli tie is de Duitse auto bij een file door wgwerkzaamheden op de Nederland se wagen gereden, die meteen vlam vatte. De slachtoffers in die auto zijn volgens de ANWB de Nederlandse familie L. J. van den Boog uit Wassenaar; vader, moeder en twee kinderen. Ze waren op weg naar de wintersport.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 1