Praag overweegt met Roemenië te breken Limburgse commissaris Kremers stapt in mei op Noriega nog op vrije voeten VERDEELDHEID IN ROEMEENSE LEGER de PZC vandaag Gemeente Marum wijst asielzoekerscentrum af SPOEDEISENDE HULP (E.H.B.O.) Tah-Xin „Da-Xin" BEZETTING PANAMA KAN GERUIME TIJD DUREN KERSTSHOW t/m 30 DECEMBER 232e jaargang tip. 296 Vrijdag 22 december 1989 Enkele buien Verhuiskosten Wiskunde Bon Paradijs Kist Meeste banken verhogen de hypotheekrente AUTOSHOWROOM Ford Escort Ford Fiësta autn adria D I"0' Stichting iilli> ill 'li Streekziekenhuis Walcheren Slachtoffers Hoek Rijksweg - Ringbaan West 01100 - 1 14 40 GOES Vanmorgen veel bewolking en van middag naast enkele opklaringen een kansje op een bui. Temperatuur 11 graden. Matige tot krachtige wind, vanmiddag draaiend naar west. LELYSTAD IANPi - Twee Nederlandse boeren starten ko mend voorjaar in de Sovjetunie met kleinschalige land- hauw. Het tweetal wordt uitgezonden door een agrarisch consortium uit de landbouwcoöperatie Agrico uit Em- meloord, kortweg Agrico en Partners. In samenwerking met de Russen gaat het consortium een project uitvoeren met kleinschalige agrarische familiebe drijven in het district Dimitrov. De afgelopen week bracht, een Russische delegatie een vijfdaags bezoek aan Flevo land. waar zij een aantal agrarische bedrijven bezocht. Het samenwerkingsproject wordt gefinancierd door vier ban ken. De twee boeren die in april naar Dimitrov vertrekken, wor den door Agrico en Partners geselecteerd. De namen wor den geheimgehouden tot de betrokkenen definitief voor het project hebben gekozen. In Dimitrov zullen zij samen met twee Russische boeren met twee akkerbouwbedrijven van start gaan. Aanvankelijk zouden de twee Nederlandse akkerbouwers worden vergezeld door een veehouder. Deze zou in Dimi trov, gelijk met een Russische collega, met een melkveebe drijf van start gaan. De voorbereidingen van dit deel van het project hebben echter enkele maanden vertraging op gelopen. Tanks rijden in op betogers Bukarest (Van onze correspondenten BUDAPEST, BUKAREST - Bij een grootscheepse demonstratie in het centrum van Bukarest zijn donderdag zeker 20 doden gevallen. Een massabijeenkomst van zo'n 100.000 mensen in de Roemeense hoofdstad ter ondersteuning van het bewind, waar partijleider Ceausescu zelf sprak, keerde zich uiteindelijk tegen hem. Daarop greep de veiligheidsdienst in. Er zou met tanks op de menigte zijn ingereden en met machinegeweren zijn geschoten. Ook zouden vier zware explosies zijn gehoord. Een personeelslid van de Amerikaanse ambassade zei te heb ben gezien dat het leger 13 mensen doodschoot. Zijn Britse collega zei acht of negen lijken te hebben geteld. Demonstranten riepen in Bukarest de bevolking op vandaag een algemene staking te houden. De betogers pro beerden gisteravond steun te werven onder de arbeiders, zo meldde de cor respondent ter plaatse van het Joego slavische persbureau Tanjug. De poli- tie-actie tegen de demonstranten was toen nog aan de gang. Daarbij werden helikopters ingezet die lichtkogels af vuurden, aldus de correspondent. Het Sovjet-persbureau Tass meldde dat de situatie in Bukarest gespannen bleef. Volgens de Hongaarse minister van buitenlandse zaken Horn is het tot botsingen gekomen tussen eenheden van het leger en' de veiligheidsppolitie die onder persoonlijke controle van Ceausescu staat. Volgens onbevestig de berichten zouden legervoertuigen Verhuiskosten worden moge lijk fiscaal aftrekbaar. PAGINA 3 Wiskunde wordt voorlopig geen verplicht eindexamen vak. PAGINA 5 Bekeurde watersporters kun nen hun bon verscheuren. PAGINA 13 Het plan voor een récreatiepa- radijs op Neeltje Jans is nog niet rijp. PAGINA 13 met witte vlaggen Timisoara hebben verlaten. De Joegoslavische media meldden donderdag dat in Timisoara soldaten die weigerden op demonstranten te schieten, ter plekke zijn geëxecuteerd. Dat zouden teruggekeerde ooggetui gen hebben gezien. Premier Constan- tin Dascalescu zou in die stad hebben PRAAG, DEN HAAG (GPD/AFP/RTk) - Tsjechoslowakije heeft donderdag avond officieel gedreigd alle betrek kingen met het bewind van Ceauses cu te verbreken. Om de ernst van de waarschuwing te onderstrepen ver zocht de Tsjechoslowaakse regering de Roemeense ambassadeur in Praag terug te gaan naar Bukarest. De Tsje choslowaakse ambassadeur in Roe menië was donderdagochtend al voor overleg teruggeroepen. De regering van Polen uitte scherpe kritiek op de Roemeense autoriteiten en riep op het geweld te staken en een dialoog te beginnen met de samenle ving. Duizenden Oostduitse militairen riepen donderdag hun collega's in Roemenië op niet te schieten op mede burgers die vreedzaam om hun men senrechten vragen. De landen van de Europese Gemeen schap overwegen of zij hun ambassa deurs in Bukarest zullen terugroepen, zo zei een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken. Minister Van den Broek liet donder- Kees Kist wordt de nieuwe trainer van de voetbalvereni ging Hoek. PAGINA 23 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Financiën en economie: 6 Vrijdagbijlage: 7,8,9,10 en 11 Provincie: 13, 15, 17, 19 en 21 Sport: 22 en 23 AMSTERDAM (ANP) - Nadat de Postbank woensdag de hypotheekren te verhoogde, hebben donderdag de meeste andere banken laten weten ook hiertoe over te gaan. De ABN zal met ingang van vrijdag 22 december de hypotheken afhankelijk van loop tijd verhogen met 0,1 tot 0,3 procent, evenals de Rabobank. De Amrobank had donderdag nog geen besluit over een verhoging genomen. MARUM (ANP) - Met zeven stemmen tegen en zes stemmen voor heeft de gemeenteraad van Marum definitief het voorstel verworpen om in de plaats Nuis een asielzoekerscentrum te vestigen. Marum is daarmee de eerste gemeente in Nederland die een dergelijk verzoek van het ministe rie van welzijn volksgezondheid en cultuur (WVC) heeft geweigerd. Tegen het voorstel stemden de fracties van CDA en VVD, voor het voorstel stemde de fractie van de PvdA. Volgens fractievoorzitter J. Vooistra van het CDA is het dorp Nuis, met bijna achthonderd inwoners, te klein voor een centrum met 275 asielzoe kers. Volgens hem is er weliswaar een plicht om asielzoekers op te vangen „maar er is ook een plicht om te onderzoeken of dat kan en in Nuis kan het niet". Fractievoorzitter Tempel van de VVD vindt het terrein dat bestemd is voor de asielzoekers te klein. Bovendien is de komst van een asielzoekers centrum in strijd met het bestemmingsplan, zo stelde hij. mL gesproken met het pas opgerichte op positiebeweging Comité voor Socialis tische Democratie. Alle bedrijven in Timisoara liggen plat. De rellen in Bukarest begonnen toen de menigte Ceausescu uitjouwde met slogans als: „Weg met de dictator, wij willen brood" en „Timisoara". Radio (Slot zie pagina 3 kolom 7) BUKAREST -In Bukarest verzamelde zich gisteren een menigte om te luisteren naar de toespraak van Ceausescu. Toen een deel zich tegen de partijleider keerde kwam het tot bloedig ingrijpen van het leger. dagavond weten dat hij vandaag in de marge van de Euro-Arabische dialoog gesprekken zal voeren met zijn EG- ambtgenoten over maatregelen tegen Roemenië. België, de Bondsrepubliek en Italië en de Verenigde Staten heb ben inmiddels hun ambassadeurs al uit Roemenië teruggehaald voor over leg. Bonn heeft met de Oostenrijk en Hongarije om een bijeenkomst van de VN-veiligheidraad gevraagd. Deze zal vandaag de zaak bespreken. De secre taris-generaal van de VN, Javier Perez de Cuellar, zei de situatie me diepe zorg te volgen. In talloze landen in West- en Oost-Eu ropa zijn donderdag betogingen ge houden. Demonstranten die de wacht houden voor de Roemeense ambassa de in Oost-Berlijn hebben de bevol king van andere Oosteuropese hoofd steden oproepen zaterdagmiddag om 14.00 uur gelijktijdige protestbijeen komsten te houden. In de Hongaarse hoofdstad Boedapest kwam het ver keer een minuut tot stilstand en luid den de kerkklokken. Kremers Advertentie GROOTSTE VAN ZEELAND XR3i Cabriolet Kleur Bouwjaar Km Extra's Nieuwprijs: Prijs groenmetallic maart 1989 25.000 o.a. elektr. kap, leren bekleding 55.000,- 44.500,- 1.1 CLi 5-drs„ nieuw model Kleur zilvermetallic Bouwjaar maart 1989 Km 2.000 Nieuwprijs:22.357 Prijs 19.950,- official Ford Dealer westhavendijk 150 goes 01100 20440 HEERLEN (GPD) De Commissaris van de Koningin in Limburg, dr. J. Kremers, had gisteren zijn vertrek per 16 mei volgend jaar nog maar nau welijks aangekondigd of er werd al druk gespeculeerd over zijn opvolger. Zeer hardnekkig werden de namen genoemd van René van der Linden en Yvonne van Rooy. Vooral de laatste worden behoorlijke kansen toegedicht. Ook al door een uitspraak van premier Lubbers deze week. Lubbers liet zich ontvallen dat Yvonne de Rooy bij de kabinetsforma tie weliswaar buiten de prijzen is ge vallen, maar dat ze 'ongetwijfeld In een hoge functie terug zal keren'. Yvonne van Rooy was in het vorige kabinet staatssecretaris van economische za ken en nu CDA-kamerlid. Ook partijgenoot René van der Linden wordt veelvuldig genoemd als toe komstig commissaris van de koningin in Limburg. Van der Linden, ex-staats secretaris van buitenlandse zaken en huidig kamerlid, kan in Limburg reke nen op een grote populariteit. Maar de politieke schade die hij door de 'pas- poort-affaire' heeft opgelopen en die resulteerde in zijn vertrek, was kenne lijk te groot voor een plaats in het kabi net. Van der Linden wilde gisteren niet reageren op het vertrek van Kremers. Dr. J. Kremers heeft koningin Beatrix gisteren gevraagd hem eervol te ont slaan. Per 4 juli 1990 wordt hij direc teur van Rodamco NV, dochteronder neming van de in Rotterdam geves tigde internationale beleggingsmaat schappij Robeco. Per 1 november van het volgend jaar zal hij voorts drs. C. van Rijn opvolgen als vice-voorzitter van het beleidscomite van de gehele Robeco-groep. Kremers is hiervan al vijfjaar commissaris. De 56-jarige Kremers viert in februari zijn 12 1/2-jarig ambtsjubileum als gouverneur. Aan Provinciale Staten heeft hij schriftelijk laten weten dat zijn hoofdmotief om heen te gaan is dat de bij zijn aantreden in 1977 gestel de doelen bereikt zijn. Gouverneur Kremers zegt met een dankbaar ge voel terug te zien op zijn ambtsperiode in Limburg. „Ik laat een gewest achter waar het geweldig goed gaat vergele ken met tien jaar geleden. Limburg is opgeklommen uit een dal van defaitis me en gelooft weer in zijn eigen toe komst". Namens het college van gedeputeerde staten merkte gedeputeerde Masten broek op verrast te zijn over het besluit maar daarvan tevens met respect ken nis te hebben genomen. Limburg is de scheidende commissaris van de konin gin veel dank verschuldigd, aldus Mas tenbroek. (Advertentie) Zuidweg 20\ Zonnemaire Tel. 01 112-1318 Advertentie Op de lokatie Middelburg zal de gesloten zijn van vrijdag 22 december 1989 vanaf 17.00 uur tot dinsdag 2 januari 1990, 7.30 uur. Voor spoedeisende hulp kunt u zich.wenden tot de afdeling spoedeisende hulp op de lokatie Vlissingen. Lokatie Vlissingen: Koudekerkseweg 88, telefoonnr. 01184 - 25456. (Van onze correspondent) WASHINGTON/PANAMA - De Amerikaanse mili taire bezetting van Panama kan nog wel aanzien lijke tijd duren, hoewel sommige troepen wellicht al met de Kerst kunnen worden teruggetrokken. Presiden Bush zei op een persconferentie dat „het goede nieuws is dat Noriega is afgezet; het slechte dat hij nog niet gevangen is genomen". „Zeker in deze tijd van het jaar gaat mijn hart uit naar de ge zinnen van de slachtoffers", aldus Bush. „Maar bij een operatie op deze schaal moeten wel slachtoffers vallen". De Amerikanen wisten donderdagmiddag, ondanks de prijs van een miljoen dollar die op het hoofd van de voortvluchtige dictator Noriega is ge zet, nog steeds niet waar de gewezen leider van Pa nama is. Vermoed wordt dat hij nog wel in het land is. De Amerikaanse troepenmacht hield zich donder dag vooral bezig met het opruimen van de laatste verzetshaarden. Met name in oude wijken van Pa nama-Stad wordt nog fel gevochten. Ook werd op grote schaal geplunderd. Maar donderdag overdag was in de meeste gedeelten van Panama-Stad de rust weergekeerd. De Amerikaanse troepen ontzet ten vroeg in de ochtend onder meer het Marriott-ho- tel in Panama-Stad, waar Panamese militairen woensdag gijzelaars hadden genomen. In een ra dio-uitzending riep een man die voorgaf Noriega te zijn het Panamese volk op tot het einde door te vechten. De zendmast van het station werd kort daarop door de Amerikanen kapot geschoten. Het is nog steeds onduidelijk hoeveel Amerikanen en eventueel Europeanen door Panamese militairen of de 'Waardigheidsbataljons' in gijzeling worden ge houden. Vermoed wordt dat het om minstens drie groepen gaat, waaronder elf werknemers van het Smithso nian Institute, dat over de nationale musea in Was hington gaat. Zeker is wel, dat het Amerikaanse ingrijpen in ieder geval 19 Amerikaanse militairen het leven heeft gekost. Een soldaat wordt nog ver mist, en er zijn aan Amerikaanse kant 190 gewon den, van wie een groot aantal inmiddels naar mili taire ziekenhuizen in San Antonio, Texas, is over gebracht. Volgens de woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van defensie, Pete Williams, zijn sinds de nacht van dinsdag op woensdag 59 Pana mese militairen gedood, 66 gewond en meer dan 1500 gevangen genomen. Bij de gevangenen hoort ook een zwager van Norie ga. Een Spaanse fotograaf werd gedood toen Ameri kaanse militairen het vuur openden op een Ameri kaans legervoertuig waarvan zij dachten dat het tot het Panamese leger behoorde. Een Britse collega raakte gewond. De Amerikanen willen, dat de dins dagnacht beëdigde president van Panama, Guiller- mo Endara, snel begint met de werkzaamheden die nodig zullen zijn om van Panama een normale de mocratische staat te maken. Endara bevindt zich nu nog in een Amerikaanse schuilplaats, maar woordvoerder Fitzwater van het Witte Huis beloof de dat de president „zo spoedig mogelijk" zijn ambt zal kunnen uitoefenen. (Advertentie) Chinees-Indisch Restaurant 91 11 Markt 49 Middelburg 01180-12160 Dagelijks geopend van 10.00-23.00 uur óók op zon- en feestdagen Beursplein 5-9 Vlissingen 01184-14766 Onze uitgebreide Chin.-Ind. menukaart van afhaalmaaltijden ligt voor u klaar

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 1