Moskou eist stopzetting invasie Lubbers bagatelliseert uitlatingen ministers Het leukste Kerstkado! T** Roemenen trotseren Ceausescu met nieuwe massa-betogingen KERST PAKT VOORDELIG UIT BIJ HERMANS 2r OPLOPEND DODENTAL IN PANAMA Ajm de PZC vandaag Invasie tegen drugs-president Zacht voor december 232e jaargang no. 295 Donderdag 21 december 1989 HAARDEN-KEUKENS-PARKET Gijzelaars 4% .VJÜ Sky Radio Landbouw Sneeuw Imago Wereld Motorrijders Vlas Slop Oefenduel Twaalf mille voor 'De Avonden' ELEKINCO d; EG JacHermans Slagroom L. aFondue- of ^pp^gourmet- - - schotel Sperziebonen ^pSen 199 1699 JAC. HERMANS BLIJFT JE VERRASSE! MET MINI-PRIJS EN MAXI-KEUS Temperatuur rond de 12 graden. Er kan wat regen vallen of een bui. De zuidwestelijke wind is matig, boven zee nog af en toe hard. Breng 'ns een bezoek aan onze showroom. Het is zeker de moeite waard. JACOBSE - vakwerk uit Arnemuiden Langstraat 7, 4341 EB Arnemuiden Telefoon 01182- 2950 PROVINCIALE ZEEUW AMSTERDAM (IPS) De reacties op het Amerikaanse mi litaire ingrijpen in Panama zijn opvallend gematigd. De meest afkeurende reacties kwamen uit Moskou en uit Nica ragua, terwijl de Europese landen begrip voor de Ameri kaanse invasie toonden. Latijnsamerikaanse regeringen reageerden beduidend minder negatief dan op de interven tie in Grenada zes jaar geleden. direct na de Amerikaanse aanval op het militair hoofd kwartier van Panama's sterke man Manuel Noriega, eiste de regering van de Sovjetunie onmiddelijke stopzetting van de invasie. Volgens een woordvoerder is de Ameri kaanse actie een schending van het handvest van de Ver enigde Naties (VN). Daarin is het principe van niet-inmen- ging in binnenlandse aangelegenheden vastgelegd. Op verzoek van Nicaragua vergadert de Veiligheidsraad van de VN over de invasie. De Nicaraguaanse regering heeft haar troepen in opperste staat van paraatheid ge bracht, omdat men ook rekening houdt met een ingrijpen in Nicaragua. Minister van buitenlandse zeken Miguel d'Escoto verklaarde: „De invasie is een zeer serieuze be dreiging van Latijns-Amerika en van Nicaragua in het bij zonder". De meeste westerse regeringen reageerden overwegen po sitief. Minister van buitenlandse zaken Van den Broek, toonde begrip voor de Amerikaanse beslissing. Hij stelde dat de Verenigde Staten genoeg andere middelen hadden geprobeerd om Noriega tot matiging te bewegen. (Pagina 3: Kamer wil nadere uitleg) Noriega ontsnapt aan Amerikanen (Van onze correspondent) WASHINGTON - De 24.000 Amerikaanse militairen die gisternacht Panama binnenvielen, hadden woensdagmiddag plaatselijke tijd het grootste deel van het land onder controle. Er werd echter nog sporadisch gevochten. De Amerikanen hadden op dat mo ment nog twee grote zorgen: het was hen niet gelukt de dictator van Pana ma, Manuel Noriega, gevangen te ne men. Bovendien hebben Panamese militairen een aantal, mogelijk meer dan 40, Amerikanen en Europeanen gegijzeld. Het Amerikaanse ministerie van de fensie zei woensdagmiddag dat de ope ratie ten minste elf Amerikaanse sol daten het leven heeft gekost, en dat in ieder geval 59 van hen zijn gewond. Een soldaat wordt vermist. Aan Panamese kant zijn ten minste 100 doden gevallen, een aantal dat naar verwachting snel zal oplopen. Verscheidene ooggetuigen zeiden dat niet alleen onder de Panamese strijd krachten, maar vooral ook onder de burgers veel doden en gewonden zijn gevallen. De Amerikaanse minister Baker (bui tenlandse zaken) noemde de militaire actie gistermiddag „een succes". „De crisis is nog niet helemaal over, maar de meeste van onze doelen zijn be reikt", aldus de minister, die als die doelen noemde: bescherming van de Amerikanen en het Panamakanaal, alsmede herstel van de democratie in Panama. Zeker is, dat de Amerikanen gister middag alle Panamese militaire in stallaties vast in handen hadden. Ge vechten werden toen nog gemeld in verschillende wijken van Panama-Ci ty. Daarbij ging het aan Panamese kant niet alleen om groepjes militairen, maar ook om leden van de zogenaam de 'Waardigheidsbataljons', door No riega in het leven geroepen terreurben- den die zijn uitgerust met automati sche geweren. Van Noriega zelf werd gisteren niets vernomen, maar het hoofd van zijn lijf wacht, luitenant Asuncion Gaitan, zei dat hij „veilig" is. Gaitan riep namens Noriega de Panamese troepen zo lang mogelijk door te vechten. Grote zorg bestond gistermiddag in Amerika over het lot van een groep gijzelaars, bestaande uit Amerikanen en Europeanen, die 's nachts in het Marriott hotel in Panama-City door Panamese militairen gevangen wer den genomen. Onder hen zouden zich verschillende journalisten bevinden. De Amerikaanse president Bush zei (Slot zie pagina 3 kolom 3) i PANAMA-STAD (AP/GPD) Onder het toeziend oog van Amerikaanse mïltairen zochten deze Panamezen woensdag bescherming in een sloot. Een van de ruim honderd Nederlanders die op dit mo ment in dit Middenamerikaanse land verblijven zei woensdag via de telefoon dat de bevolking massaal ge hoor geeft aan de oproep van de Amerikanen om zoveel mogelijk in hun huizen te blijven. De 'Waardigheidsba taljons', de door Noriega opgerichte paramilitaire or ganisatie, hebben het gemunt op iedereen die er niet Pa- namees uitziet. De Nederlander noemt de leden van de bataljons 'ge vaarlijkejongens'. Elke westerling wordt onmiddellijk voor een Amerikaan gehouden. Europeanen moeten bijzonder goed oppassen. „Als achteraf blijkt datje een ander paspoort hebt, is het erg jammer voor je. Dan is het waarschijnlijk te laat", aldus de ooggetuige. Hij meldde verder dat het openbare leven volledig is ontwricht: Er is bijna niemand op straat, ledereen zit thuis. De mensen wachten in spanning af. De straten zijn voor de twee vechtende partijen. Sky Radio: het succes van de huiskamermuziek. PAGINA 2 De landbouwprijzen voor Ne derland gaan iets omlaag. PAGINA 3 Sneeuwval blijft uit in de win tersportgebieden. PAGINA 5 TNO wil het imago op de markt verbeteren. PAGINA 7 Rickie Lee Jones voelt zich één met de wereld. PAGINA 9 De motorrijders krijgen toch mogelijk een apart veertarief. PAGINA 13 De Suiker Unie test nieuwe me thode voor vlasroten. PAGINA 17 Rinus Verboom wil de Zeeuwse wielersport uit het slop halen. PAGINA 20 Oranje verliest 'zinloos oefen duel' tegen Brazilië: 0-1. PAGINA 21 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Financiën en economie: 7 Kunst en cultuur: 9 Provincie: 13,15,17 en 19 Sport: 20 en 21 paleis president VERENIGDE f STATEN C PANAMA DEN HAAG (GPD) - Premier Lubbers is niet onder de indruk van de losse opmerkingen en plannen die verschil lende ministers uit zijn nieuwe kabi net de laatste tijd hebben gelanceerd. In een interview met deze krant laat de minister-president zich laatdun kend uit over de suggesties van onder wijsminister Ritzen om Engels als voertaal op de universiteiten in te voeren, en het idee van milieuminis ter Alders om een tachograaf in perso nenauto's te installeren. „Wat is dat nou helemaal? Laten we nu niet den ken dat dat het politiek bedrijf is. Het zijn losse opmerkingen die wel kran tenkoppen opleveren maar in die kranten wordt later weer de vis ver pakt". In het interview voorspelt Lubbers dat er politieke problemen in de coalitie DEN HAAG (ANP) - Het Nederlandse bedrijfsleven sluit 1989 af met een exportprestatie die het record van 1985 overtreft: het heeft voor 230 miljard gulden goede ren aan het buitenland verkocht. Dat is 14 procent meer dan de 200 miljard van 1988. In het topjaar 1985 behaalde het bedrijfsleven een resultaat van 225 mil jard. Staatssecretaris Bukman van economische zaken heeft dit woensdag bekendgemaakt tijdens de jaarlijkse ex portborrel van ambtenaren en ondernemers. Voor 1990 verwacht Bukman een verdergaande groei van 8 pro cent tot 250 miljard gulden. Het resultaat van dit jaar is in hoge mate te danken aan de sterke groei van de we reldhandel, aldus de bewindsman. Bukman zei dat de kracht van de Nederlandse uitvoer ook kan worden afgelezen aan het gegeven dat de han delsbalans met de Bondsrepubliek Duitsland voor Ne derland positief is. Zeer weinig landen in de wereld kun nen dit nazeggen, aldus de staatssecretaris. Het bete kent dat Nederland meer naar Duitsland heeft uitge voerd dan de Bondsrepubliek naar Nederland. De grootste prestatie is geleverd door de industrie die transportmiddelen fabriceert. Haar export vertoonde een groei van ruim 22 procent. DAF en Fokker hebben „geweldige zaken" gedaan, zei Bukman. Ook de machi ne-industrie boekte met ruim 12 procent een bovenge middeld resultaat, evenals de high-techprodukten zo als computers en kantoormachines. Bukman noemde Canada, Spanje en Japan de opval lende groeimarkten voor het Nederlandse bedrijfsleven. tussen CDA en PvdA kunnen groeien als resultaat van het beleid uitblijft. Vooral het milieubeleid moet nu snel uit de verf komen, meent de premier. Maar als het beleid van de coalitie suc ces heeft, zullen politieke spanningen AMSTERDAM (ANP) - Op een veiling van Van Gendt Book Auctions in Am sterdam is woensdag een eerste editie van „De Avonden" van G.K. van het Reve uit 1947 voor 12.000 gulden door een handelaar gekocht. Het exem plaar was op 10.000 gulden getaxeerd, aldus een woordvoerder van het vei linghuis. Het boek bevat de handtekeningen van onder meer V. van Vriesland, G. Lubberhuizen en W.J. Schouwenaar. Van het Reve (thans: Gerard Reve) heeft er zelf in geschreven dat hij dit exemplaar in september 1964 voor „grof geld" heeft afgestaan. (Advertentie) HAAGMAN ADVOCATEN ROTTERDAM TELEFOON 010-4364688 TELEX 26051 FAX 010-4365233 uitblijven, verwacht een optimistische Lubbers. Zelfs het moeilijke punt van de bezui nigingen op defensie hoeft geen poli tieke problemen op te leveren. „De ge richtheid om te komen tot minder wa pens is bij CDA en PvdA aanwezig. Het is een praktisch organisatorisch pro bleem om dat te realiseren". Grootste opgave op het gebied van de buitenlandse politiek is volgens de premier de Duitse kwestie 'hanteer baar' te houden. „Het gaat erom: hoe behouden wij de Duitsers als Europe aan. Dat is een hele opgave". De Oost- Europëse landen moeten volgens Lub bers geen direct lid worden van de EG, maar middels verdragen 'genereus' toegang krijgen tot de open markt. (zie pagina 4) Advertentie 6 Telebingo-kaarten in een speciale kerst-envelop met geluksnummer voor maar F 15,-. Met de kaarten 6 weken lang kans op o.a. F 100.000,-. Met het geluksnummer kans op extra prijzen. DeTelebingo-envelop is te koop bij Albert Heijn en PTT Postkantoren, (losse kaarten F 2,50). vergunning verleend onder nr. 1.0890/067/126 89. e Amerikaanse invasie 'tegen het dictatorbe wind van Manuel Antonio Noriega in Panama kwam plotseling, gisteren, maar niet onverwacht. Met groot militair machtsvertoon heeft president Bush van de Verenigde Staten proberen af te rekenen met de luidruchtige, provo cerende, louche generaal, aan wiens grillen en duistere praktijken het land je op een van de meest strategische plaatsen ter wereld al meer dan zes jaar was overgeleverd. Dat is overi gens maar ten dele gelukt, want de ge wapende inval van het Amerikaanse leger in Panama heeft wel zijn tol geëist aan doden, gewonden en mate riële schade, maar Noriega zelf wist op het laatste moment toch nog te ontko men. In het kader van Bush' kruis tocht tegen de drugsmaffia is de mili taire actie dan ook bepaald geen suc ces te noemen. Maar er waren meer aanleidingen voor dit ingrijpen in Pa nama, waar de Amerikaanse belangen rondom het Panama-kanaal nog altijd van vitale betekenis zijn en de laatste tijd Amerikaanse levens rechtstreeks in gevaar werden gebracht. Bovendien had Noriega de Amerikaanse presi denten Reagan en Bush de laatste ja ren tot het uiterste getergd en uitge daagd en Washington kort geleden zelfs openlijk de oorlog verklaard. Zo gezien heeft de Amerikaanse operatie tegen Panama een meer aanvaardbare rechtvaardiging dan eerdere militaire acties tegen Grenada en Libië. De Amerikanen hebben in de kanaalzone aan weerskanten van de tachtig kilometer lange scheepvaart route tussen twee oceanen een kolonie van meer dan 50.000 burgers, onder wie zo'n 12.000 militairen. Volgens een verdrag dat een van Bush' voorgan gers - president Carter - in 1977 met de toenmalige regering van Panama sloot zou het kanaal in de loop van de jaren '90 gaandeweg onder Panamees beheer komen en zou de Amerikaanse aanwezigheid worden beëindigd. Maar met een Panama onder Noriega was Washington langzamerhand niet meer bereid om de bepalingen van het verdrag na te komen. De zeggenschap over het kanaal overdragen aan een man, die zich bezig houdt met corrup tie en drugshandel, bovendien de de mocratie om zeep heeft gebracht, - daarvan kon geen sprake zijn. Toege nomen spanning in Panama en een reeks van incidenten zorgden er de laatste tijd voor dat Bush onder steeds zwaardere politieke druk vanuit het Amerikaanse Congres kwam te staan om militair in te grijpen. Alle andere manieren om Noriega van zijn onei genlijke machtspositie te verwijderen hadden namelijk gefaald. De reacties op het Amerikaanse mi litaire optreden tegen de Pana mese dictator zijn nogal uiteenlopend. Afwijzingen en veroordelingen kwa men vooral uit Derde Wereldlanden, die deze invasie beschouwen als ordi naire koloniale machtspolitiek en uit landen waar de machthebbers zelf ook flink wat boter op het hoofd hebben, zoals de Sovjetunie. Begrip en voor zichtige steun kreeg Bush met name vanuit het westen voor zijn poging om in Panama de democratische verhou dingen te herstellen. Daarvan was na de presidentsverkiezingen van mei dit jaar eigenlijk geen sprake meer. Norie ga heeft toen zijn tegenkandidaat zwaar geïntimideerd, de uitslag van de stembus op voorhand nietig verklaard en zichzelf opnieuw tot 'grote man' met onbeperkte bevoegdheden uitge roepen. De oppositieleider Endara was gisteren meteen bereid om de leiding van het land over te nemen, al bleef hij voorlopig nog liever in zijn schuil plaats. Het gevaar is namelijk niet denkbeeldig dat Panama te maken krijgt met een guerrilla vanuit het oer woud, wanneer Noriega en zijn hand langers niet echt worden opgespoord. In dat geval kan de Panamese bevol king nog lang niet opgelucht ademha len en zijn er nogal wat vraagtekens te plaatsen bij de Amerikaanse interven tie. vdM. (Advertentie) (Van onze correspondent) BUDAPEST - In een aantal Roemeen se steden is woensdag weer gedemon streerd tegen het bewind van partij chef Ceausescu, ondanks het bikkel harde ingrijpen van veiligheidstroe pen bij eerdere betogingen. Volgens het Joegoslavische persbureau Tan- jug zijn in Boekarest, Cluj en Timi- soara demonstranten de straat op ge gaan. In de laatste stad hebben zo'n 50.000 mensen gedemonstreerd, dit maal zonder dat het leger ingegreep. De demonstranten eisen de lichamen op van hun neergeschoten familiele den. Timisoara zelf is nog steeds van de bui tenwereld afgesloten. Volgens een in Joegoslavië aangekomen reiziger wordt er gestaakt. Ooggetuigen die woensdag uit Roemenië kwamen, maakten voor de Hongaarse televisie melding van het gerucht dat de de monstranten over wapens beschikken en tijdens het optreden van het leger afgelopen weekeinde hebben terugge schoten. De wapens zouden afkomstig zijn uit de depots van de volksmilitie. Ceausescu, die woensdag terugkeerde van een driedaags staatsbezoek aan Iran, hield een tv-toespraak waarin hij inging op de gebeurtenissen. Het was voor het eerst dat de Roemeense me dia aandacht besteedden aan de de monstraties. Die zijn volgens Ceauses cu het werk van door Hongarije en an dere landen opgestookte vandalen en bandieten. Hij ontkende dat er sprake was van doden. Wel waren er waar- schuwingschoten gelost. Het militaire optreden omschreef Ceausescu als zeer gedisciplineerd. Joegoslavische bronnen noemen nog steeds een getal van duizenden doden in Timisoara. Maar een journalist van de Oostenrijkse radio, die tijdens de demonstraties opnamen heeft ge maakt, schat het aantal doden op 400. Ook de Hongaarse minister van bui tenlandse zaken Gyula Horn gaat nu uit van een paar honderd doden. Hij wilde in het Hongaarse parlement niet ingaan op suggesties om ingrij pen van het Warschaupact te vragen. Volgens het ministerie van buiten landse zaken in Den Haag verblijven permanent 14 Nederlanders In Roe menië. Een woordvoerster zei woens dag dat het vermoedelijk vooral gaat om vrouwen die met Roemenen ge trouwd zijn. Over hun positie is niets bekend. Mogelijk verblijven nog meer Nederlanders in het land, maar daar over kan Buitenlandse Zaken geen in formatie geven omdat vakantiegan gers of zakenlieden hun reis niet door geven. De EG-commissie in Brussel heeft woensdag tijdens spoedoverleg beslo ten voorlopig geen contacten meer met de Roemenen te onderhouden. De jaarlijkse ontmoeting op ambtelijk niveau in januari is afgezegd en er zul len geen nieuwe handelsconcessie worden verleend. In Oost-Europa is woedend en ge schokt gereageerd op de gebeurtenis sen. De partijen in Joegoslavië en Hon garije verbraken de banden met de Roemeense communisten. 0,5 500 gram Aanbiedingen geldig t/m za. 23 december 1989. o fZolang de voorraad strekt. Prijswijzigingen voorbehouden. yï De versaanbiedingen zijn alleen geldig in filialen met een versafdeling.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 1