SF fiffl pen Haag betaalde relschoppers Sacharov begraven door duizenden Moskovieten Kabinet wil strenger optreden tegen snelheidsovertredingen BOERENKOOL EN GEHAKT Kinder Loop Shoerette Auto-Poppe Walcheren andaag Weer schietpartij tussen Amerikanen en Panamezen 25,- KORTING WOENSDAGMIDDAG 20 DECEMBER 8 9 CEAUSESCU ZET LEGER IN Leadzanger U2 is stem kwijt Conservatief wint in Brazilië Brunswijk in het hol van de leeuw KERSTKADO Is Roemenië nu aan de beurt? Kouder 232e jaargang no. 293 Dinsdag 19 december 1989 PRETTIGE KERSTDAGEN on eon VOORSPOEDIG 1990! Gildeweg 22 - Vlissingen Televisie Alcohol Vuurwerk Aids test Explosieven Vismijnen Short Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. Panklare gesneden zak 300 gram Gehakt half-om-half, 500 g 9394.49 kilo ®®<SXS 1039 500 g 0394.49 yPQQ albert heijn 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Morgenmiddag vanaf 14.00 uur gaan 135.000 kinderen op pad om uw kaart uit de omroep gids op te halen. Legt u de kaart klaar? Eerst regen, later opklaringen en en kele buien. Maximum temperatuur 8 graden. Veel wind. VRIJDAG AVOND KOOP AVOND DEN HAAG (GPD) De gemeente Den Haag heeft in 1987 en 1988 geld betaald aan relschoppers om te voorkomen dat zij in de nieuwjaarsnacht vernielingen zouden aan richten. Aan ongeveer tien jongeren is is totaal 4000 gulden betaald. De betalingen kwamen aan het licht bij een inter ne accountantscontrole op het stadhuis. Den Haag investeert jaarlijks ruim 400.000 gulden in het organiseren van wijkfeesten om daarmee oudejaarsrellen te voorkomen. De feesten worden door de jongeren zelf op basis van vrijwilligheid georganiseerd. In Spoorwijk, een van de meest beruchte wijken van Den Haag, was daar voor geen belangstelling. De jongeren waren pas bereid een feest te organiseren, toen de gemeente 200 gulden per 'vrijwilliger' betaalde. Een jaar later kreeg dezelfde groep jongeren een bedrag van tweeduizend gulden voor de organisatie van het wijk- feest. Daarvoor sloegen zij drank en hapjes in, die met gro te winst werden doorverkocht. De winst verdween in de zakken van de relschoppers. De gemeente erkent dat de betalingen in strijd zijn met de opzet van de feesten. Het is de bedoeling dat de wijkfeesten door vrijwilligers worden georganiseerd. In andere wijken gebeurt dat ook. Bloedig einde van protest Roemenen BUDAPEST (UPI) - De Roemeense communistische leider Nicolae Ceausescu lijkt te kiezen voor het geweldadig tegengaan van betogingen tegen zijn dictatoriale bewind zoals het afgelo pen weekeinde in zeker twee steden. Roemenië sloot maandag zijn westelijke grenzen (met Hongarije en Joegoslavië) en stuurde troepen, tanks en helikopters naar de onrustige steden. Bij de botsingen met politie- en leger- troepen in de Roemeense westelijke steden Arad en Timisoara, die uitbra ken na protesten tegen het orthodoxe communistische regime, zijn volgens sommige onbevestigde berichten en kele, volgens andere tientallen of nog meer doden gevallen. De Roemeense veiligheidstroepen verspreidden de demonstranten met geweervuur en waterkanonnen. Vanuit diverse lan den, zoals de Bondsrepubliek, Honga rije en ook de DDR, werd maandag be- PZC zorgdheid geuit over de gebeurtenis sen in Roemenië, en werd opgeroepen tot democratische veranderingen in dit land van Oost-Europa. De Roemeense leider, die gisteren vol gens programma een bezoek begon aan Iran, lijkt echter niet van plan ge hoor te geven aan de oproep van de be togers voor meer vrijheid en het aftre den van de al 24 jaar met strenge hand leidende „conductor". In Timisoara en de naburige stad Arad kwam het zaterdag en zondag tot bloe dige vechtpartijen tussen duizenden betogers en de Roemeense politie. De demonstranten in Timisoara, een stad met 283.000 inwoners, riepen om „vrij heid" en het aftreden van Ceausescu, die al lang de bevolking onder de duim houdt met een uitgebreid netwerk van verklikkers van de veiligheidsdienst Securitate. Boekwinkels werden ge plunderd en de inhoud, meestal de tal loze werken van Ceausescu, werd in de rivier de Bega gegooid. Dit verklaarde in Parijs de woordvoerder Misjna Be rindei van de Roemeense Liga voor de mensenrechten. Een Joegoslavische getuige: „Honder den mensen vielen voor mijn ogen op straat neer". Twee Syrische studen ten die in een ziekenhuis in Timisoara werken en ook maandag in Joegosla- (Slot zie pagina 3 kolom 6) Buitenlandse kinderen zitten langer voor de buis. PAGINA 2 Het aantal alcoholgebruikers neemt af. PAGINA 3 De vuurwerkhandel is gehan dicapt door de problemen in China. PAGINA 4 Kinderen vanaf dertien jaar moeten zelf over een aidstest beslissen. PAGINA 5 De premieregeling voor het op vissen van explosieven moet opnieuw worden ingevoerd. PAGINA 9 De vismijnen in Vlissingen en Breskens herstellen zich van de klap. PAGINA 9 Nigel Short nestelt zich in de schaaktweekamp naast Jan Timman. PAGINA 19 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Financiën en economie: 7 Provincie: 9,11,13 en 15 Sport: 16 en 17 AMSTERDAM (GPD) - Een daverende anti-cli max gisteravond bij het eerste optreden van U2 in de Amsterdamse RAI: Even voor het ein de liet zanger Bono Vox de 13.000 uitgelaten fans plotseling vertwijfeld achter omdat zijn nor maliter kolosale stem, naar eigen zeggen ver dere dienst weigerde. Leon Ramakers van or ganisatiebureau Mojo Concerts kon het op slag teleurgestelde publiek snel tot bedaren bren gen door iedereen aan te raden de afgescheurde kaartjes zorgvuldig te bewaren. Nadere mede delingen zullen volgen, zo liet hij weten. Bono had gaandeweg de show al gezinspeeld op het zwakker worden van zijn voornaamste instru ment. „Jullie hebben be tere stemmen dan ik", brulde de energieke voorman halverwege tij dens het nummer AU I want is You, waarna hij het zingen volledig over liet aan de gretige ach terban. PANAMA-STAD (GPD/RTR/UPI) - Bij een tweede schotenwisseling in drie dagen tussen Panamezen en Amerika nen heeft maandag een Amerikaanse militair een Panamese politieman ge wond. Dit heeft een hoge functionaris van het Amerikaanse ministerie van defensie maandag bekendgemaakt. De Amerikaanse militair heeft twee keer geschoten op een Panamese ver keersagent die met getrokken wapen op hem af zou zijn gekomen. Afgelopen zaterdag werd vlakbij het hoofdkwartier van Panama's sterke man Manuel Noriega een Amerikaan se officier gedood tijdens een schoten wisseling met Panamese militairen. De Verenigde Staten en Panama ge ven beide een andere versie van het in cident, dat tot verhoogde spanning in het gebied heeft geleid. De VS hebben zondag hun 12.000 man sterke troepen in de zone van het Panama-kanaal in staat van paraatheid gebracht. De Amerikaanse president Bush sluit militair ingrijpen niet uit als reactie op de gebeurtenissen. Jelena Bonner nam gistermorgen afscheid van haar donderdag overleden man Andrej Sacharov. MOSKOU (RTR/DPA/UPI) - Zeker 80.000 Sovjet-bur gers, bijeengepakt op een plein bij een stadion in Mos kou, hebben maandag tijdens een openbare herden kingsbijeenkomst de laatste eer bewezen aan de don derdag op 68-jarige leeftijd overleden Andrej Sacha rov. Een omvangrijke troepenmacht was aanwezig in de buurt van het Loezjniki-stadion om in te grijpen bij eventuele ongeregeldheden. Op de bijeenkomst, die geleidelijk het karakter kreeg van een politieke manifestatie, brachten collega-weten schappers, parlementariërs en voormalige dissidenten de overleden natuurkundige en winnaar van de Nobel prijs voor de Vrede hulde voor zijn onvermoeibare ijve ren voor democratische vrijheden en mensenrechten. „Hij was een echte profeet in de ware betekenis van het woord, een man die zich inzette voor een betere toe komst", zei academicus Dmitry Lichatsjev. „En zoals alle profeten werd hij niet begrepen en zelfs uit zijn woonplaats verbannen", voegde hij er aan toe, de bal lingschap van Sacharov tussen 1980 en 1986 naar de van de buitenwereld afgesloten plaats Gorki in herinnering roepend. „Je zult altijd een lichtend voorbeeld voor ons blijven" en „Vergeef ons, Andrej Dmitrievitsj, we hadden in 1980 de straat op moeten gaan", waren enkele van de leuzen die op spandoeken waren te lezen. Na de bijeenkomst werd het lichaam van Sacharov on der begeleiding van tienduizend Russen vervoerd naar een klein kerkhof aan de rand van Moskou. Onder dege nen die hem daar tijdens een korte begrafenisplechtig heid de laatste eer bewezen, bevond zich de radicale hervormer Boris Jeltsin. Eerder op de dag hadden Sovjet-leider Michail Gorbats- jov en premier Nikolaj Ryzjkov in de Academie der We tenschappen Sacharovs weduwe Jelena Bonner hun condoléances aangeboden. Een rouwstoet van rond de 10.000 mensen begeleidde Sacharov naar zijn laatste rustplaats. Advertentie op schoenen en laarzen DEN HAAG (GPD) - Het kabinet komt met een reeks maatregelen om stren ger op te treden tegen automobilisten die de maximum snelheid overtreden. De controle op de snelwegen wordt in ieder geval verscherpt. Ook zal een publiciteitscampagne worden ge- Advertentie huismerk boerenkool, QQ voerd om de automobilisten te wijzen op de gevolgen van te hard rijden. Dat hebben de bewindslieden Hirsch Bal- lin (justitie) en Maij-Weggen (verkeer en waterstaat) gisteren gezegd bij Veronica-radio. Steeds meer automobilisten lappen de maximum toegestane snelheid aan hun laars, zo is uit onderzoek geble ken. Zij doen dat, omdat de kans ge ring is gepakt te worden. „Daarom moeten we eerst de pakkans vergro ten", zei minister Maij-Weggen. Ook de afhandeling door het Openbaar Mi nisterie moet sneller plaatsvinden. In de toekomst wil de bewindsvrouw het aantal wegdelen uitbreiden, waar op niet harder dan honderd kilometer mag worden gereden. „Maar zolang de snelheidscontrole niet optimaal is, heeft dat geen zin. Eerst moet strenger worden opgetreden tegen snelheids overtreders". Het ministerie van Justitie verwacht dit jaar meer geld door overtredingen van de maximum-snelheid dan in de begroting was geraamd. Minister Hirsch Ballin zei dit gisteren tijdens een vergadering met de Kamercom missie voor justitie. Milieuminister Hans Alders (PvdA) is voorstander van verlaging van de ma ximumsnelheid naar 100 kilometer per uur. Alders zei dat gisteravond in KRO's Brandpunt. De PvdA pleitte in haar verkiezings programma al voor verlaging van de maximumsnelheid op de autowegen van 120 naar 100 kilometer per uur. Advertentie (Van onze correspondent) RIO DE JANEIRO De conservatief Fernando Collor de Mello wordt de nieuwe president van Brazilië. Hoewel de definitieve uitslag ver moedelijk nog wel minstens een dag of langer uitblijft, tekende de over winning van Collor zich maandag reeds af in de tellingen. Hij nam een onverwacht grote voorsprong op zijn tegenstander, de socialist Luis Inacio (Lula) da Silva. De meeste uitslagen die nu nog binnen moeten komen, zijn afkomstig uit het Noorden en het Noordoosten. Regio's waar Collor sterk staat. Vol gens de opinie-onderzoeken van de afgelopen weken zou hij in het noor den, de regio van de Amazone, zelfs tachtig procent van de stemmen krijgen. terar Kijk vanavond om 20.20 uur naar Koos Postema op Ned. 3. De kaart vindt u in uw omroepgids: Avro bode pag. 13, KRO Studio pag. 17, Mikro gids pag. 5, NCRV gids pag. 11Televizier pag. 21Tros Kompas pag. 48 en 49, Vara T.V. Magazine pag. 37. Veronica gids pag. 13. VPRO gids pag. 40 en 41 Segeersstraat 6, Middelburg a&Ö&r XT' omt er op korte termijn i\.een eind aan het grim mige dictatorschap van de Roemeense president en partijleider Nicolae Ceau sescu? In de verwarring over de onrust van het afgelopen weekend in een aan tal steden van dit vrijwel volledig van de buitenwereld afgesloten land kan daarover alleen nog maar worden ge speculeerd. De berichtgeving over wat er precies is gebeurd komt gebrekkig en in flarden door, ze is voornamelijk afkomstig van ooggetuigen. Ceauses cu zelf is schijnbaar onbewogen op reis gegaan naar Iran, in de overtuiging dat de ordebewaarders van zijn poli tiestaat de zaak volledig onder contro le kunnen houden. Immers: al bijna 25 jaar heeft hij het met zijn familie dynastie in Bukarest vrijwel alleen voor het zeggen. Hij regeert het land als een Romeinse keizer van het type Nero, dwingt de bvolking - bij gebrek aan zo goed als alles - in de primitiefste omstandigheden, past op het platte land een kille kaalslag toe en onder drukt minderheden van Duitse en Hongaarse afkomst. Toch zou juist deze politiek van dis criminatie van bevolkingsgroe pen de eigenzinnige, oude despoot wel eens noodlottig kunnen worden. Want de bron van het protest, dat zich nu on der de bevolking in een aantal steden lijkt te verspreiden, bevindt zich onder de aanhang van een dissidente predi kant - een etnische Hongaar - die uit zijn ambt is gezet en wie het leven nu praktisch onmogelijk wordt gemaakt. En het zijn juist de contacten van deze minderheden met de buitenwereld die de lamgeslagen en monddood ge maakte Roemenen aanzetten om in opstand te komen tegen het regiem van een man met hoogmoedswaan en machtswellust. Immers: overal in het land zijn de verklikkers, de veilig heidsdienst houdt iedereen in de ga ten, met de mensenrechten is het bar slecht gesteld, in de steden en op het platteland heersen kou en bittere ar moe, een proces van vernietiging van alle menselijke waarden vindt zijn voe dingsbodem in doorlopende en regel rechte intimidatie van de bevolking. Alleen, hoe potdicht de grenzen van Roemenië ook zijn, de ontwikkelingen in de landen van het Oostblok rondom zijn niet aan de bevolking voorbijge gaan. Ze hebben er inspiratie uit geput om zich te verzetten tegen de kille stra- patsen van een despoot met paranoïde trekken, een Onvermoeibare Roergan ger die alleen in zichzelf gelooft en door zijn omgeving wordt aanbeden. De eigenzinnigheid van Ceausescu binnen het Oostblok heeft hem in de jaren '60 in eigen land overigens de nodige populariteit bezorgd en in het westen waardering opgeleverd. Hij' wenste zich weinig gelegen te laten lig gen aan de grote leiders in Moskou en hij voerde destijds een tamelijk libera le koers. Maar daarna is het met Roe menië bergafwaarts gegaan. Zijn om bouw van de agrarische samenleving naar een industriële nam zulke absur de vormen aan en vernielde de Roe meense cultuur van het platteland zo grondig en noodlottig, dat er alleen maar grauwe eenvormigheid over bleef. Ceausescu heeft de hoofdstad van het land, Bukarest, in enkele jaren onherkenbaar veranderd: het is een stad geworden met felle tegenstellin gen tussen arm en rijk, de totale ver lamming heeft er toegeslagen. Voorlo pig is het nog de vraag of het verzet van de afgelopen dagen voldoende span kracht zal kunnen krijgen om het op te nemen tegen een militair optreden vol gens het Chinese model. Roemenië kent het weerbarstigste regiem in Oost-Europa tegen invloeden van bui tenaf. Dat gold in de voorbije naoor logse periode, toen het dwars lag te- gnover de communistische macht hebbers in het Kremlin. Het geldt ook, nu er vanuit die hoek een andere wind waait. De Roemenen zullen het daar om nog zwaar te verduren krijgen om onder de knoet van Ceausescu uit te komen. vdM. (Van onze correspondent PARAMARIBO De tweede ontmoe ting tussen legerleider Bouterse en Ronnie Brunswijk heeft maandag plaatsgevonden in het 'kabinet van de bevelhebber' in Paramaribo. Bruns wijk, die voor het eerst in drie jaar weer in de hoofdstad was, werd verge zeld door 20 zwaarbewapende leden van het junglecommando. „Met ge vaar voor eigen leven", zei hij aan het begin van de besprekingen in Bouter- se's hoofdkwartier naast Fort Zeelan- dia, „maar voor de vrede moet ik dat risico maar nemen". In een ander vertrek moesten zowel Bouterse's als Brunswijks lijfwachten op de afloop van de besprekingen wachten. De tijd werd gedood met het gezamenlijk poseren voor fotografen, die de verbroedering vastlegden. Zelf noemde Bouterse de ontmoeting „historisch". „Maar er is nog geen re den voor een hoera-stemming of de conclusie dat de zaak nu is afgedaan. We staan pas aan het begin van een lange en moeizame weg en er zijn nog steeds krachten die de ontspanning willen frustreren", aldus Bouterse. Alleen over de aanwezigheid van huur lingen in Suriname is volgens Bouter se definitieve overeenstemming be reikt".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 1