Sovjetleger krimpt in en bezuinigt Sovjetunie roemt overleden dissident Andrej Sacharov Nieuwe president Chili is niet bang voor leger PSV loot Bayern PRUSTREFH BRISTOL JAKOBSEN MEUBELEN OND KERSTMIS IN EUROPA :ek- i/veek-uit Arrestatie Boesak op vliegveld Aardschok bij de Filipijnen olivetti zeeland (t woo¥ez Amerika helpt Israël met recordbedrag werving selectie voor kwaliteit op sleutelposities DE BRUG NAAR DE TOEKOMST rich snelt*"'8 JAKOBSEN MEUBELEN Ontwapening nu echt dichterbij Veel wind en regen ;32e jaargang no. 291 !aterdag 16 december 1989 WASHINGTON - De kans is groot dat terroristische organisa ties uit het Midden-Oosten de komende weken aanslagen zul len proberen te plegen op doelen in Europa of West-Afrika. Die waarschuwing heeft het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken gisteren gegeven. Tarieven Kerst Woningen Voetbal en 7 Explosievenvondst da" 5 \KOMFLETTK De wind neemt vooral aan de kust toe tot stormachtig. Er is veel regen en be wolking. De temperatuur wordt om streeks 12 graden. Zondag neemt de wind geleidelijk af. EW YORK (RTRIAFP) - De Sovjetunie wil al haar troepen 't het buitenland terugtrekken, zo meldde een Sovjet-on- rminister vrijdag in New York. Tevens werd in Moskou -Eend gemaakt dat de defensie-uitgaven in 1990 met 8,2 oeent zullen worden verminderd, ns doel is alle troepen uit het buitenland terug te halen "ór het jaar 2000", aldus vice-minister Vladimir Petrovski n buitenlandse zaken vrijdag tijdens een persconferen- bij de Verenigde Naties in New York. Het zou gaan om rca 627.000 manschappen. Petrovski noemde de Weense itwapeningsconferentie geschikt voor onderhandelin- ln over het plan. In Moskou kondigde generaal Nikolaj Tsjervov, lid van de generale staf, vrijdag een inkrimping van het defensiebud get aan tot 70,98 miljard roebel (ruim 222 miljard gulden). Volgens Tsjervov maken de bezuinigingen deel uit van plannen om de strijdkrachten een defensieve in plaats van een offensieve taak te geven. Het leger is volgens hem al met 256.000 man ingekrompen. Deze maatregel was onderdeel van de terugtrekking van 500.000 man die Gorbatsjov voor 1989/1990 had aangekon digd. S waarschuwen oor aanslagen Van onze correspondent De tarieven van het openbaar vervoer worden op 1 mei met twee procent verhoogd. PAGINA 3 Zeeland maakt zich op voor de kerst, volle postzakken en de kerstbomen zijn niet aan te sle pen. PAGINA 9 Middelburg mag in 1990 vijftig huurwoningen in de sociale sector bouwen. PAGINA 11 SVV de topploeg in wording, is nog niet rijp voor de eredivisie. PAGINA 38 3,5 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: Opinie en achtergrond: 4 Beurs en financiën: 6 Provincie: 9,11,13,14 en 15 Sport: 38 en 39 t Zeeuws Museum haalt \kunst van de zolder De jjeugd van Arthur van Schen- j del Kleurrijke letterkunde I (uit Suriname) Cabaretier iHcms Liberg verwondert zich I over rijkdom en verspilling Het ministerie zegt te denken dat aan slagen rond de Kerstdagen gepland zijn op grond van de bewegingen van leden van extremistische groepen, en op grond van het feit dat wapenzen dingen zijn ontdekt die waren be stemd voor pro-Iraanse groepen in Spanje en Afrika. Washington heeft inmiddels buiten landse regeringen van de bevindingen op de hoogte gebracht, aldus een woordvoerder van het ministerie. Spe cifieke waarschuwingen zullen worden gegeven zodra meer concrete inlich tingen voorhanden zijn, zo zei hij. Eén reden voor de Amerikaanse zorg is, dat de Spaanse politie bijna een maand geleden 440 pond aan explosie ven vond in Valencia. In verband met die vondst werden acht sji'ietische moslims aangehouden. Volgens de Spaanse politie zijn van de acht aangehouden sji'ieten er min stens drie lid van de Hezbollah, een pro-Iraanse en uitermate gewelddadi ge groep in Libanon. De Franse politie denkt overigens, dat de sji'ieten en hun munitie onderweg waren naar Frankrijk. Zij zouden daar acties willen ondernemen teneinde het land ervan te overtuigen dat een aan val van pro-Syrische krachten in Liba non op de troepen van de Christelijke generaal Michel Aoun gewenst is. Frankrijk is tegen een dergelijke aan val. Bovendien wordt binnenkort in Frankrijk een man voor de rechter ge bracht die wordt verdacht van terro ristische aanslagen. Verder is de in Frankrijk veroordeelde terrorist Anis Naccache onlangs in hongerstaking gegaan. Zijn vrijlating is al enige ma len door de regering van Iran geeist. De Amerikanen zijn er niet zeker van dat Frankrijk het doelwit zal zijn van eventuele nieuwe terroristische acti viteiten. Zij wijzen er onder meer op, dat op 21 december het een jaar gele den is, dat Pan-Am vlucht 103 boven Schotland werd opgeblazen. Mogelijk willen bepaalde terroristische groe pen dat op hun eigen wijze „herden ken". Prachtige Middeleeuwse niniaturen te zien in Utrecht. PAGINA 21, 22, 23 en 25 1 De Nederlander, een vorste lijk stoomschip Fotopioniers wzweken voor de zeilvaart De denker houdt spreekuur 1 Waf is kwaliteit van leven? Zeeuws handbal in het slop Puzzel en denksporten. PAGINA 29, 31, 33, 35 en 37 JOHANNESBURG (RTR) - De Zuid- afrikaanse politie heeft vrijdag domi nee Allan Boesak aangehouden tij dens een incident op het vliegveld van Johannesburg. De strijder tegen apartheid was daar om vijf zwarten welkom te heten die na een opmerke lijke gerechtelijke uitspraak waren vrijgelaten. De kerkelijke leider werd weggevoerd nadat de politie een groep van onge veer 200 mensen had verspreid die de activisten wilden verwelkomen. De vijf hadden een jaar gevangen gezeten nadat zij na een langdurig proces we gens hoogverraad waren veroordeeld. Het is niet bekend of een aanklacht te gen Boesak zal worden ingediend. De vijf activisten speelden van 1984 tot 1986 een vooraanstaande rol in de strijd tegen de blanke overheersing in Zuidafrika. Vrijdag maakte Zuidafri- ka's hoogste rechtbank hun vonnissen ongedaan. Advertentie Londensekaai 7. Postbus 293. 4330 AG Middelburg telefoon 01130-37676. fax 01180-36611 Op 27 december is het bovendien pre cies vier jaar geleden dat de vliegvel den van Rome en Wenen door terroris ten werden aangevallen. SCHIPHOL GPD )-De politie heeft vrijdag op Schiphol een groep demonstranten met geweld belet op het lucht haventerrein een protestactie te houden tegen het apartheidsbeleid in Zuidafrika. De circa 400 betogers wilden het vertrek een toestel van de Zuidafrikaanse luchtvaartmaatschappij SAL vertragen. De actievoer ders werden door een kordon agenten tegengehouden toen zij over het hek wilden klimmen dat toegang geeft tot de Zwanenburgbaan. De politie drong de demon stranten met knuppels terug en verrichtte één aanhou ding. De rijkspolitie wist van de komst van de betogers af en bezette vrijdagmorgen de toegangswegen tot Schiphol met pantserwagens en politiebussen. Een helikopter hield de demonstranten vanuit de lucht in de gaten. Bij de hekken van de startbanen bleef het aanvankelijk bij het bekogelen van agenten en politiebusjes met klui ten modder. De politie greep in nadat enkele actievoer ders de toegangshekken openden. De wapenstok werd daarbij stevig gebruikt. De opzet van de demonstranten slaagde niet. Het SAL- vliegtuig vertrok zonder problemen. De verkeersleiding van Schiphol had het toestel naar een andere startbaan gedirigeerd. Volgens kolonel Maurer van de Rijkspoli tie is niet één actievoeder erin geslaagd het luchthaven terrein op te komen. SANTIAGO (AFP) - Patricio Aylwqin heft de handen na zijn klinkende overwin ning. SANTIAGO (IPS) - Patricio Aylwin, de winnaar van de Chileense presi dentsverkiezingen, zal zich niet laten bevoogden door de militairen. Dat zei de 71-jarige politicus vrijdag op de eerste persconferentie na zijn klin kende verkiezingszege. De christendemocratische presidents kandidaat behaalde 55,2 procent van GOLDEN - COLORADO (RTR) - Voor de kust van het Filipijnse eiland Mindanao heeft zich vanochtend vroeg (plaatselijke tijd) een krachtige aardschok voorgedaan. Dit heeft het Amerikaanse geologische centrum in Golden, Colorado, vrijdag bekendge maakt. De aardbeving had een kracht van 7,3 op de schaal van Richter. Over slachtoffers en schade op het eiland was nog niets bekend. de stemmen en ook in de parlements verkiezingen deed zijn coalitie van ze ventien oppositiepartijen het goed. Aylwin volgt in maart Augusto Pino chet op. Belangrijkste taak voor de nieuwe pre sident is het versterken van de demo cratie. Aylwin riep het nieuwe parle ment op de amnestiewet in te trekken, waarmee de militairen bestraffing van de mensenrechtenschendingen willen voorkomen. De komende president noemde de amnestie „ongrondwette lijk". Hij zei dat iedereen, ook voorma lig dictator Pinochet, zich voor zijn da den moet verantwoorden. Voor ingrijpende veranderingen zoals grondwetswijzigingen is een tweeder de meerderheid nodig. Waarschijnlijk behaalt de oppositie die meerderheid net niet. De 17 centrum-linkse opposi tiepartijen en enkele radicaal-linkse partijen, verenigd in Pais, komen uit op 22 tot 25 van de 38 senaatszetels. In het Huis van Afgevaardigden dat 120 zetels telt, behaalde de oppositie 72 tot 75 zetels MOSKOU (RTR/AFP/DPA/ANP) - Over de hele wereld is vrijdag be droefd gereageerd op het overlijden van Andrej Sacharov, de bekendste Sovjet-dissident en kernfysicus. „Met de dood van Andrej Sacharov verlie zen wij een deel van onze harten. Hij was een man van absolute eerlijkheid en puurheid", zo typeerde een Sovjet afgevaardigde de man die een inter nationaal symbool werd van de strijd voor de mensenrechten. Sovjetpresident Michail Gorbatsjov noemde Sacharovs dood „een groot verlies" voor de Sovjetunie. „Je kon het met hem eens zijn of niet, maar hij was een zeer oprecht man. Zijn dood is een zeer groot verlies voor de samenle ving", aldus Gorbatsjov. Hij roemde ook Sacharovs aandeel in zijn politiek van perestrojka (hervorming). Sacha rov had daarin „een missie, een rol". „Hij was geen politieke intrigant. Hij was een man met eigen ideeën en over tuigingen waar hij openlijk en op di recte wijze voor uitkwam", aldus de partijleider, die evenwel toegaf dat hij het lang niet altijd met Sacharov eens was. Sacharov overleed in de nacht van donderdag op vrijdag aan een hart aanval in zijn woning in Moskou. Hij werd 68 jaar. De Amerikaanse president George Bush prees de moed en toewijding waarmee de dissident, „een toonbeeld van goedheid en fatsoen", vocht voor de vrijheid. In Israël werd zeer geëmotioneerd ge reageerd op Sacharovs dood, zowel door de autoriteiten als in kringen van Sovjet-dissidenten. „De joden hebben heel veel aan hem te danken", zei een ontredderde Nathan Sjtsjaranski, die jarenland in kampen in de Sovjetunie heeft gezeten en Sacharov goed kende, voor de Israëlische radio. Minister van buitenlandse zaken Hans van den Broek betreurde het verlies van Sacharov, die hij een „drijvende kracht achter het hervor mingsproces" noemde. Volgens de mi nister, die in de marge van een NA- VO-vergadering in Brussel sprak, is Sacharov „een baken geweest waar uit velen in de Sovjetunie moed heb ben geput om zich te wijden aan het proces van zelfbevrijding". Zie ook pagina 4 Advertentie i SPECIALISTEN IN TOTAAL AUTOMATISERING Showroom - Software afd. - Technische Dienst - Magazijn Verrijn Stuartweg 24 - 4462 GE GOES - Tel. 01100-32000 Bachlaan 87 - 4536 GB TERNEUZEN - Tel. 01150-97505 I DEN HAAG (GPD) - PSV ontmoet in de kwartfinale van de Europa Cup I de Westduitse kampioen Bayern München. De eerste wedstrijd (7 maart van het volgend jaar) wordt in München gespeeld. Twee weken later (21 maart) volgt de return in Eindhoven. Een andere kwartfinale-wedstrijd wordt een Nederlands onderonsje. Eu ropa Cup-houder AC Milan (met Rijkaard, Van Basten en Gullit) werd gekoppeld aan KV Mechelen (met trainer Krol, Bosman, Erwin Koeman, Rutjes en Hofkens). Het eerste duel wordt in België gespeeld. Op de sportpagina (39) een reactie op het resultaat van de loting vanuit de PSV-gelederen plus een portret van tegenstander Bayern München. Advertentie Advertentie „néén vandaag modieuze leder schoen tin zwart en grijs. Met stikselgarn Maten 40 Bristolprijs BRISTOL in MIDDELBURG Markt 45 (naast de N.M.B.) tel. 01180-29911 Donderdag koopavond Buitenruststraat 20, Schroeweg, Middelburg. Tel. 01180-3 78 40. l\J Jj/ 7/ 7\f Donderdagavond koopavond, maandags gesloten. - De tijd van breekpunten, opzettelijke vertragin gen en impasses in de ver houdingen tussen Oost en West lijkt (voorgoed) voor bij. Zoiets klinkt al bijna als een ge meenplaats, want binnen enkele maanden zijn de stormachtige ontwik kelingen in Oost-Europa min of meer 'gewoon' geworden. Toch kan het geen kwaad telkens opnieuw vast te stellen dat de wereld zich veertig jaar achter een tevreden heeft moeten stellen met luchtspiegelingen achter het IJzeren Gordijn. Met een vleugje democratise ring, dat vrijwel onmiddellijk ver dampte. Met een druppel vrijheids drang, die op het prikkeldraad uiteen spatte. Aan die troosteloze periode is een eind gekomen. Er is nu plotseling overal beweging. Ook in het ontwape- ningsoverleg tussen de landen van de NAVO en die van het Warschaupact. De onderhandelingen daarover in We nen hebben zich vele jaren voortge sleept zonder dat er noemenswaardige resultaten werden bereikt. Sinds de eerste topontmoeting van de vorige Amerikaanse president Reagan en Sovjetleider Gorbatsjov in Reykjavik en de ondertekening (in 1987) van het eerste echte akkoord over de afschaf fing van een complete categorie kern wapens is er tempo gekomen in het overleg. Het ene voorstel volgde het andere op. De wederzijdse achter docht over de inhoud ervan begon af te nemen. Niet langer werden ze in Mos kou en in Washington afgedaan - zoals tot dan gebruikelijk - met termen als 'niets nieuws' of 'propagandastunt'. De gesprekken over tweezijdige ont wapening kwamen eindelijk in de fase van zaken doen. NAVO en Warschaupact hebben deze week in Wenen hun concrete voorstellen op tafel gelegd over de ver mindering van de zogeheten conven tionele bewapening in Europa (troe pen, tanks en gevechtsvliegtuigen). Verrassingen bevatten ze niet. Het was al bekend dat de NAVO streeft naar een vermindering van tien procent en dat het Warschaupact (dat nu be schikt over een overwicht in deze cate gorie bewapening) zijn sterkte met vijftig procent zal moeten terugbren gen. Natuurlijk zitten er in de twee be naderingen nog flinke verschilpunten, maar het ziet er niet naar uit dat de on derhandelaars van weerskanten daar op zullen stuklopen. Zonder grote pro blemen lijkt het mogelijk dat in de tweede helft van 1990 tussen beide blokken een akkoord kan worden ge sloten. Zoals de bedoeling was. Vroe ger waren die goede bedoelingen er ook, maar ze werden steeds ernstig ge frustreerd. De snel verminderde span ning tussen Oost en West, de afbraak van de Berlijnse Muur en de plechtige verklaringen van de laatste tijd over het einde van de Koude Oorlog heb ben de wereld ongekende kansen ge boden. Het belang daarvan kan niet vaak genoeg worden herhaald. De jongste ontmoeting tussen de presi denten Bush en Gorbatsjov op de woe lige Middellandse Zee bij het eiland Malta heeft een portie wederzijds ver trouwen geschapen, waaraan het lang heeft ontbroken. Het gaat er nu om, dat op die basis voor een nieuwe rela tie tussen Oost en West wordt verder gebouwd. De plotselinge dood van de Sovjet dissident Andrej Sacharov (het 'geweten' van de Sovjetunie, zoals hij elders in deze krant wordt genoemd) markeert zo symbolisch genoeg de grootste naoorlogse omslag in de we reldgeschiedenis. Want wie had zich nog maar enkele maanden geleden durven voorstellen dat een Sovjet-mi- nister van buitenlandse zaken - Sje- vardnadze - een bezoek zou willen en kunnen brengen aan het NAVO-hoofd- kwartier in Brussel? Positief en teke nend voor wat er aan de hand is kan ook de toespraak worden genoemd van de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, James Baker, deze week in West-Berlijn. Hij pleitte daar voor een meer politieke dan militaire rol voor de NAVO. De nieuwe manier waarop de twee supermachten, de Ver enigde Staten en de Sovjetunie - hun bondgenoten in het kielzog - met el kaar willen omgaan zal ongetwijfeld bluseffecten hebben op de brandhaar den elders in de wereld. De presiden ten van de vijf Middenamerikaanse staten, waar nu al zoveel jaren smerige oorlogen worden gevoerd, hebben eer der deze week al een beroep gedaan op de 'groten' die nu overal de ontspan ning prediken. Het kan niet anders of de conflicten in het Midden-Oosten moeten er op termijn ook door worden afgezwakt. Ontwapening lijkt niet lan ger een toverwoord, maar een werke lijkheid dichterbij. Zo'n kans mag niet voorbijgaan. vdM. (Van onze correspondent) TEL AVIV De Amerikaanse over heid steunt dit jaar Israël met het re cordbedrag van 3,66 miljard dollar, of wel 7,3 miljard gulden. Dat is omgere kend per Israëlische burger ongeveer 1750 gulden. De jaarlijkse Amerikaan se bijdrage is normaal gesproken drie miljard dollar, maar AIPAC, de pro-Is- raël lobby in Washington, heeft uitge rekend dat de Amerikaanse belasting betalers dit jaar 666 miljoen aan ex traatjes op het gebied van economi sche en militaire hulp aan Israël moe ten opbrengen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 1