Eerste pijp voor winnen van biogas uit huisvuil World Fish Center geeft cursus over viskwekerij WOV in februari in Kamer Actie om de dieren te ontzien bij vuurwerk MAAR DENK OM ZEEUWS-VLAAMS MBO Meldkamer Wegenwacht Kapelle weg STATION BLIJFT Praatpalen Niet duiken PZEM-PROJECT STORTPLAATS NIEUWDORP VERWACHTING EVERSDIJK Tips UET niFR WOENSDAG 13 DECEMBER 1989 Twintig tips verkrachting Biggekerke Man (72) verdronken in jachthaven Veere Vijftien auto's in Goes opengebroken Scheuren PI C7IFR7 zeeland ■i' (Van onze Haagse redactrice) |)EN HAAG - De PvdA-fractie in de Tweede Kamer wil dat Ininister Braks (visserij) voorkomt dat volgend jaar de Jongvisserij plotseling - zoals nu in december - wordt ge floten. Volgens de kamerleden Lilipaly en Van Zijl heeft de plotse- jjnge sluiting per 5 december tot problemen geleid bij het Visserijbedrijfsleven en de visdetailhandel. Ook het Pro- luktschap voor Vis en Visprodukten heeft de problemen al fan de kaak gesteld. |n vragen aan de minister wijzen de kamerleden erop dat lijn maatregel heeft gezorgd voor hoge prijzen voor tong in Je weken voor Kerstmis. De PvdA stelt de minister voor het quotajaar voor onder meer platvis te verschuiven van 1 april tot en met 31 maart. Dat zou volgens de PvdA de pro blemen rond Kerst voorkomen. Bovendien wordt op die manier de visvangst in de meest koude periode van het jaar beperkt. Juist in de winter wordt er, volgens de kamerle den, ongewenst veel platvis gevangen, omdat deze zich dan concentreert. Tenslotte willen de kamerleden van de minister weten of het klopt dat onverwachte vangsten, zoals een illegale par tij in Urk, hebben bijgedragen tot het opvissen van het quo tum. In Zeeland waren er vissers die juist met oog op de Kerst nog een deel van hun quotum hadden overgehouden. Dat zagen ze nu aan hun neus voorbijgaan. Te weinig steun voor scholenfusie (Van onze Haagse redactrice DEN HAAG - Het Zeeuws-Vlaams middelbaar beroepsonder wijs, vijf scholen die op het punt staan te fuseren, kan niet rekenen op brede steun van de Tweede Kamer. De scholen wa ren een lobby in Den Haag gestart om te voorkomen dat het leerlingentekort hen de das om zou doen. §>e fusie van de scholen tot één groot 'Westerschelde College' (WSC), op 1 augustus 1990 een feit, zou weliswaar jèiden tot meer leerlingen, maar nog «iet voldoende om aan de eisen van de nieuwe operatie Sectorvorming Ver nieuwing Middelbaar beroepsonder wijs te voldoen. Volgens dit voorstel Van het ministerie van onderwijs ver dwijnt het uniforme basisbedrag voor mbo-scholen. In de plaats komt een libsidieregeling waarin geld per leer ling wordt verstrekt. Gemiddeld zouden 200 leerlingen per Achting genoeg zijn om de scholen op weldoende financiële steun te laten re- ZOUTELANDE - Bij de rijkspolitie groep Valkenisse zijn twintig tips binnengekomen over de verkrachting v; een 17-jarig meisje op dinsdag 5 di omber. De binnengekomen tips na de oproep aan getuigen om zich te melden, zijn volgens een woordvoer der allemaal bruikbaar, maar de gou den tip zit er niet bij. De recherche heeft naar aanleiding ran de tips nog geen dader kunnen aanhouden. Tussen 17.00 en 18.00 uur Werd die dinsdag een jeugdige inwoon- ffler van de gemeente Valkenisse ver kracht in een bruinkleurige bestelau to. Zij werd door twee mannen op de Bérgweg bij Biggekerke van haar fiets ffitrokken. Na ongeveer een kwartier ijden werd ze door beide mannen mis- téuikt en op de Meinersweg bij Koude- ©rke uit de auto gezet. even duren voor het WSC daadwerke lijk iets gaat merken van de regeling." In de tussentijd moet de school zich aanpassen aan de nieuwe minder rooskleurige financiële situatie, vindt Franssen. KAPELLE - De dertien meldkamers van de Wegenwacht worden terugge bracht tot vier centrales. Voor het we genwachtstation in Kapelle heeft dit als gevolg dat de meldkamerfunctie wordt opgeheven en ondergebracht bij de centrale in Geldrop. Dat is ook het geval met de meldkamers van de wegenwachtstations in Breda en Maasbracht en Geldrop zelf. Over de plaats waar de andere drie centrales worden gevestigd is nog geen besluit genomen. De plannen voor de concentratie van de meldka mers zijn nog in een voorbereidend stadium. Ondernemingsraad en vak bonden moeten hun goedkeuring nog verlenen. De samenvoeging moet in 1991 of 1992 worden doorgevoerd. Bij de post in Kapelle zijn 29 wegen wachters in dienst, voor wie weinig zal veranderen. Voor de zes personeelsle den in de meldkamer wordt naar een oplossing gezocht. Het is volgens dis trictschef L. W. M. de Groot niet zeker dat zij allen moeten verhuizen. „Dat is allemaal nog onderwerp van onder handelingen." kenen. Maar ook dat aantal haalt het nieuwe Westerschelde College niet. Het WSC is bang op tachting leerlin gen per richting te blijven steken. Bij de CDA-fractie heeft het WSC wel gehoor gevonden. Maar dat wordt nog niet in concrete maatregelen vertaald. Deze fractie zal speciaal aandacht bij minister Ritzen (onderwijs) vragen voor de positie van de mbo-scholen in Zeeuwsch-Vlaanderen. In algemene zin zal het CDA de minister vragen re kening te houden met de bijzondere positie van Zeeland, waar leerlingen uit Zeeuwsch-Vlaanderen moeilijk el ders onderwijs kunnen volgen. Pas in februari komen de individuele scholen aan bod in de kamer. Dan zal het CDA specifiek bij de minister aandringen op een aanpassing van de regeling. Het WD-kamerlid Franssen heeft ook wel begrip voor de situatie in Zeeland, maar vindt niet dat het WSC een uit zonderingspositie moet innemen. „Wij zijn er niet voor uitzondering te maken voor kleinere scholen. Maar we moe ten natuurlijk wel goed kijken naar de kleinere scholen in kwetsbare gebie den. Met overgangsregelingen en an dere aanpassingen zal het nog wel Ook de PvdA-fractie is niet van plan onder de leerlingennorm voor een ge fuseerde school te duiken. Woord voerder W. van Gelder: „Het Zeeuws- Vlaamse onderwijs is natuurlijk een probleem. Het is misschien een oplos sing dat zij gaan samenwerken met scholen op Walcheren. Dan zouden de mbo-scholen in Zeeuws-Vlaanderen de kosten voor hun administratieve ondersteuning bijvoorbeeld kunnen verdelen." Overigens is het de bedoeling van het ministerie van onderwijs om tot 1993 overgangsregelingen te treffen voor de mbo-scholen. Direct gevaar is er dus niet voor het WSC. Pas in februari, wanneer de individuele scholen aan bod komen in de Tweede Kamer, zal blijken of de minister van onderwijs gevoelig is voor de argumenten van het Westerschelde College. Op 18 december zullen de partijen hun hierboven beschreven standpunten tijdens een uitgebreid commissiever gadering aan de minister van onder wijs mededelen. In januari zal de AVM in de Tweede Kamer worden bespro ken. PZEM-directeur ir A. Tiktak (tweede van links) plaatste dinsdagochtend op de stortplaats in Nieuwdorp de eerste van 14 bronpijpen voor de winning van biogas. NIEUWDORP - Gaswinning uit huisvuil in Zeeland. Ir A. Tiktak, directeur van de NV PZEM, gaf daarvoor dinsdagochtend het start sein op de vuilnisbelt bij Nieuw dorp. Zwermen krijsende vogels scheren over de dampende rotzooi. Een groepje mensen, onder wie ver tegenwoordigers van PZEM, alu- miniumfabriek Pechiney en van de vuilstortplaats Midden-Zeeland, baant zich op deze druilerige och tend een weg door de smurrie om te kunnen zien hoe de eerste van een serie van 14 pijpen in de troep ver dwijnt. Via deze pijpen moet het gas omhoog komen dat in het fijn- geperste vuil ontstaat. De PZEM neemt de kosten van de installatie voor haar rekening. Daarbij hoort ook een gasbehandel- station in Borssele, waar het gas ge droogd, gezuiverd en op druk wordt gebracht. De energiemaatschappij levert het gas aan Pechiney in Vlis- singen-Oost. Deze aluminiumpro- ducent gebruikt het gas voor een nieuwe bakoven. Naar verwachting levert de winning van biogas op de stortplaats een jaarlijkse besparing van 3,6 miljoen kubieke meter aard gas op. Ongeveer 1200 gezinnen zou den hun huis een jaar met deze hoe veelheid kunnen verwarmen. De kwaliteit van het gas is echter niet voldoende voor huishoudelijk ge bruik. Opwerking ervan is mogelijk, maar kost teveel geld. Maar de alu- miniumproducent kan met een slechtere kwaliteit uitstekend uit de voeten. „In 1985 zijn we voor het eerst met de gemeenschappelijke regeling vuilstort Midden-Zeeland om de ta fel gaan zitten om te kijken of het rendabel was een stortwinningsin- stallatie te bouwen", zegt ir P.J. Buijs van de PZEM. „Elders in Ne derland experimenteerde men toen al met deze vorm van gaswinning. Wij deden in 1986 op de vuilstort een proef waarvan de resultaten positief waren." Naast energiebesparing be tekent de gaswinning uit vuilnis ook bescherming van het milieu. De schadelijke dampen verdwijnen im mers niet langer in de lucht. De gas winningsinstallatie moet op 1 mei 1990 operationeel zijn. Rijkswaterstaat heeft PTT Telecom dinsdag opdracht gegeven voor acht miljoen gulden het bedieningssys teem van de praatpalen te vernieu wen. De praatpalen en bijbehorende apparatuur zijn eigendom van Rijks waterstaat. De praatpalen zelf blijven (be (staan, de apparatuur in de wegenwachtmeld kamers, computersystemen en de schakelkastjes langs de weg worden vernieuwd. De nieuwe apparatuur werkt sneller, zo heeft Rijkswaterstaat dinsdag bekendgemaakt." De aanpassing is een eerste stap naar concentratie van de meldkamers, om dat de praatpalen tegelijk worden ver bonden met de vier centrales die in de toekomst overblijven. Dit betekent dat de praatpalen in Zeeland binnen twee jaar zijn aangesloten op de cen trale in Geldrop, van waaruit de post in Kapelle kan worden gewaarschuwd. VEERE - De 72-jarige heer J. A. Ro llings uit Serooskerke (W) is dinsdag omstreeks 13.00 uur verdronken in de Jachthaven Oostwatering in Veere. Hij is vermoedelijk uit zijn bootje ge vallen. Ambulancepersoneel heeft nog reanimatie toegepast, maar dit mocht niet meer baten. De rijkspolitiegroep Veere (te Serooskerke) stelt een onder zoek in naar de precieze oorzaak van het ongeval. GfOES - Vijftien auto's zijn in de nacht van maandag op dinsdag in Goes opengebroken. De dader(s) waren uit op autoradio's en andere waardevolle voorwerpen. ®n bewoner van de Van Goghstraat alarmeerde de politie dinsdag om 5.30 fflir omdat hij een jongeman zag rond scharrelen bij geparkeerde auto's. Teen de politie ter plaatse kwam, bie ren de portiersloten van tien auto's ge forceerd. Ook uit de J. D. van Melle- Sjjraat en de M. D. de Grootstraat zijn meldingen van auto-inbraken binnen •komen. Van de dader(s) ontbreekt Wier spoor. Een docent van de Middelbare Agrarische school in Helmond geeft de cursisten in de filmzaal van het Topshuis uitleg over viskweek. Hij is altijd een groot voorstan der geweest van het gebruik van het openbaar vervoer, die man uit Goes. „Dat is goed voor het milieu", verklaarde hij jarenlang. Maar niet zo lang geleden is hij overgegaan tot de aanschaf van een automobiel. Verande ring van functie had tot gevolg dat hij zich vaak en over grote afstanden moest gaan ver plaatsen. Sinds hij blijmoedig rijdt, gaat het milieu hem nog meer ter harte. Want hij komt nog eens ergens en meer dan ooit wordt hij geconfronteerd met teloor gang van landschappelijk schoon. •,Tjonge", zei hij laatst, „ik scheur tegenwoordig nogal eens met mijn dieseltje door de Zak van Zuid-Beveland en als je dan toch ziet wat daar alle maal rondrijdt en wat er alle maal aan moois is verdwe nen!" NEELTJE JANS - Het World Fish Center is dinsdag met de eerste con crete activiteit voor het publiek, een cursus, naar buiten getreden. De cur sus vormt een onderdeel van de on derwijs- en voorlichtingspoot van het World Fish Center, dat op Neeltje Jans moet verrijzen, en is bedoeld om de deelnemers kennis te laten opdoen over de viskwekerij. Aan de tien dagen durende cursus Meerval en Paling doen 24 mensen mee, voornamelijk Zeeuwen. In tien dagen worden ze ingewijd in de biolo gische, technische en economische as pecten van de viskweek. Docenten van de Middelbare Agrarische School in Helmond verzorgen de korte oplei ding. Hoewel er in het in te richten viscen- trum ruimte is voor een enkele viskwe- ker, is het niet de bedoeling van de meeste cursisten daar aanspraak op te maken. A. M. Kemp uit Brouwersha ven bijvoorbeeld, heeft onlangs de za gerkwekerij in Bruinisse gekocht. Hij moet naar eigen zeggen het vak nog le ren en zag in de cursus een goede gele genheid dat te doen. Akkerbouwer A. Pot uit Sint Maartensdijk heeft een ander motief: hij wil zich, gezien de slechte situatie in de landbouw, oriën teren op de viskwekerij en bekijken wat de mogelijkheden zijn. De voorzitter van de stichting World Fish Center, mr R. de Blij, zegt desge vraagd geen problemen te hebben met het feit dat de cursisten waarschijnlijk geen gebruik zullen maken van de ruimte bij Neeltje Jans. De opzet van het viscentrum is juist, aldus de voor zitter, om ook als kenniscentrum te gaan fungeren. En die kennis mag best in andere regio's worden toegepast. (Van onze Haagse redactrice) DEN HAAG - Het CDA Tweede Ka merlid H. Eversdijk gaat er van uit dat de politieke besluitvorming rond de aanleg van de Westerschelde Oe ververbinding (WOV) in februari kan worden begonnen. Dan zijn voorbe reiding van het voorstel en het over leg tussen Rijk en provincie afgerond. Eversdijk zegt - naar aanleiding van contacten met betrokkenen - goede hoop te hebben dat minister Maij- Weggen het regeerakkoord, waarin staat dat de WOV zal worden aange legd, snel gaat uitvoeren. Op dit mo ment vindt al druk overleg plaats over de laatste hobbels die genomen moe ten worden. Deze laatste loodjes hebben vooral te maken met de financiën. Het regeer akkoord is daar duidelijk over: de WOV mag geen cent meer kosten dan de veerdiensten plus onderhoud ha vens nu (budgettair-neutraal). Uit nog door de vorige minister van verkeer en waterstaat, Smit-Kroes, aan de Twee de Kamer verstrekte cijfers bleek dat het Rijk nu 35,6 miljoen gulden kwijt is Slot zie pagina 11 kolom 3) GOES - In Noord- en Midden-Zee land verschijnen deze week affi ches met de tekst 'Vuurwerk ple zier. Maar denk aan het dier.' De af deling van de Dierenbescherming in dit gebied wil hiermee de aan dacht vestigen op de moeilijke tij den die de viervoetige huisgenoten tegemoet gaan. Mevrouw B. Arends van de dieren bescherming heeft een schrijnend voorbeeld. „In het asiel zit een hond, waarbij jongeren rotjes aan de poten hadden gebonden en vervolgens aangestoken", vertelt zij hoogst ver ontwaardigd. „Dat zijn de uitwassen. Dat is men sonwaardig. Maar ook bij het gewo ne gebruik ontbreekt het er nog wei eens aan dat mensen met de dieren rekening houden", vult W. van Dij- ke, eveneens bestuurslid van de af deling, aan. Hij benadrukt geen be zwaren te hebben tegen vuurwerk. En snapt goed dat velen dit mooi of leuk vinden. „Maar kinderen die er plezier aan beleven om vuurwerk naar dieren te gooien, omdat het zo aardig is een paniekerige hond te zien; dat is ons een doorn in het oog. Dat is misbruik", zegt Van Dijke. De club heeft het liefst dat de vuur werkliefhebbers zich houden aan de wettelijk toegestane 'afsteektijd': 31 december. „Maar dat is niet haal baar. Nu al klinken de knallen. We vragen de mensen begrip te hebben voor het dier. En de dierenbezitters begrip te hebben voor de knallers". Als iemand vuurwerk afsteekt, is het dienstig eerst rond te kijken of in de vuurbaan geen dieren zijn. „Want we hebben het niet alleen over kat ten en honden, maar ook vogels, schapen, paarden. Noem maar op. Elk dier raakt in paniek bij die knal len en dat vuur". arts een kalmeringsmiddel toe te dienen", zeggen Arends en Van Dij ke. De affiches zijn gedrukt in een opla gen van duizend stuks. Ze zijn ver spreid over Walcheren, de Bevelan- den, Schouwen-Duiveland en Tho- len. Alle erkende winkeliers in dit gebied die vuurwerk verkopen zijn ook benaderd door de Dierenbe scherming. „En ze wilden allemaal de poster in de winkel ophangen". Het raambiljet is deze week ook in- gevouwen in het blad 'Beestenbe- richten' van de landelijke organisa tie met een oplage van tweeduizend stuks. „Als al die mensen hem ook voor het raam hangen, dan moet ie dereen toch wel een keer zo'n affiche zien", aldus Van Dijke. De Zeeuwse afdeling is de eerste die een dergelijke actie onderneemt. „Als die effect heeft, verdient het wellicht navolging volgend jaar in de rest van Nederland". i kg kss i H Ook voor de eigenaars van dieren heeft de afdeling tips. „Laat honden en katten in deze tijd niet loslopen. Sluit ze op oudejaarsavond niet op in een schuurtje of aparte kamer. Hou ze bij je. Maar doe gewoon te gen ze. Neem ze niet als een dood ziek, zielig kind op schoot en sla geen zeurderig toontje tegen ze aan. Doe gewoon en rustig, dan breng je dat op het dier over. En heeft het dier er erg veel last van, dan is het mogelijk in overleg met de dieren- I i «M 8 Snor 8 mm 11 De affiche, waarmee aandacht wordt gevraagd voor huisdieren bij het ont steken vn vuurwerk i

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 9