PZC 1 Tehuizen weigeren kinderen met aids Luchtvervuiling door Uufo?s is verergerd Hoogleraar voorziet golf Kerst-voedselvergifting Willebrands weg als voorzitter Vaticaanse Raad voor Eenheid binnen- en buitenland UITKOMST ONDERZOEK UNICEF Onderzoek van AID naar 'zwart-melken' ANYR-onderzoek: toerist tevreden over reisbureau lachttreinen ilijven rijden ludste vrouw an Nederland [108) overleden DE VIEUX MET DE FRANSE BRANDY Inenting J BARRE TOESTANDEN IN AFRIKA Reislust WOENSDAG 13 DECEMBER 1989 m paar schoenen halen prijs betalen FEENSTRA'S SCHOENENHUIS KOOPCENTRUM GROENENDIJK 1 Gijzelnemer kolonel Van de Kieft mag worden uitgeleverd De Koning en Oort naar bedrijfsleven landbouwschap [ritiseert Nota f aterhuishouding )ntsporen sneltrein Bulgarije eist 15 mensenlevens enigde Staten besteden aan sigaret tenreclame. Omdat alleen politieke beslissingen van hoog niveau ervoor kunnen zorgen dat alle kinderen in de derde wereld geholpen worden stelt Unicef voor in september 1990 in New York een top conferentie over kinderen te houden. Dat er iets bereikt kan worden als de politieke wil bestaat is de afgelopen tien jaar gebleken. Zo was tien jaar ge leden minder dan tien procent van de kinderen ingeënt terwijl dat nu 70 pro cent is. Per jaar worden hierdoor twee miljoen kinderlevens gered. Begin 80- er j aren was het nauwelij ks bekend dat een oplossing van zout-en-suiker de overlevingskansen van kinderen met diarree sterk vergroot. Inmiddels is de ze oplossing bij een op de drie gezinnen een vast huismedicijn. Daarmee wordt jaarlijks naar schatting de dood van een miljoen kinderen voorkomen. f Advertentie) 2 VLISSINGEN NAIROBI (IPS) - De schrik voor be smetting met het Aidsvirus heeft nu ook de Afrikaanse kindertehuizen be reikt. In Kenya moeten kinderen die worden opgenomen in weeshuizen eerst een bloedtest ondergaan. Als een kind seropositief wordt bevon den, mag het er niet ip. „We hebben geen voorzieningen om kinderen met HIV-besmetting op te vangen", zegt Lydia Nyalwal, die werkt in het Thomas Barnados kinder tehuis, even buiten de Kenyaanse hoofdstad Nairobi. „We zou het heer lijk vinden als we een speciaal plekje voor de Aidskinderen hadden, maar ie dereen is als de dood voor Aids". In de afgelopen drie maanden heeft het tehuis drie babies de deur gewe zen, nadat ze positief uit de test kwa men. „Een van hen, een jongetje was al in een barre toestand, met wonden over zijn hele lijf. We dachten dat hij een week of zes was, maar hij bleek al zeven maanden". Een particulier zie kenhuis in Nairobi wilde dit kind wel opnemen. Hij stierf na drie weken. Maar over het algemeen is er geen plaats voor kinderen met Aids. Ieder een is bang besmet te worden door de zieke babies. „In de dorpen laten fa milieleden seropositieve babies aan hun lot over", aldus de arts Florence Manguyu, vice-voorzitter van de Ke nyaanse afdeling van de Internatio nale Medische Vrouwenvereniging (IMWA). Velen sterven door verwaar lozing. DEN HAAG (ANP) - Vo rig jaar is een einde ge komen aan de daling in de uitstoot van koolmo- noxyde en vluchtige or ganische stoffen (VOS) door personenwagens. Het effect van schonere motoren, bij voorbeeld door de installatie van geregelde drieweg-ka talysatoren, is teniet ge daan door het toegeno men aantal auto's en ge reden kilometers. Dat blijkt uit onderzoek van P. Klein van de afde ling Milieuhygiëne van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). De uitstoot van stiksto- foxyde (NOx) is in de pe riode 1980-1985 tamelijk stabiel gebleven, schrijft Klein. Sinds 1986 neemt dit echter weer toe. De sterke toename van het vrachtverkeer is hiervan de belangrijkste oor zaak. Daarentegen is de emis sie van loodverbindin- gen de afgelopen jaren gedaald. Dit komt door de verlaging van het wettelijk toegestane loodgehalte in benzine en de invoer van lood vrije benzine, zuiniger motoren en de overscha keling op diesel en LPG. Het vrachtverkeer, zo blijkt uit het CBS onder zoek, is sterker toegeno men dan het personen verkeer. ROTTERDAM (ANP) - Enkele tientallen mensen be toogden dinsdag in Rotterdam tegen de ingebruikne ming van het nieuwe huis van bewaring De Schie. In navolging van de Bijbelse Jozua, die de muren van de stad Jericho ineen liet storten, maakten de demonstran ten zeven keer een rondgang langs de gevangenismuur De demonstratie was op touw gezet door de vereniging voor strafrechthervorming Coornhert-Liga, het voor lichtingsproject Delinquent en Samenleving en het Jo- zua-komitee. De actievoerders noemen de nieuwe gevangenis, die vandaag wordt geopend, een bolwerk van machteloos heid. De miljoenen, die de overheid steekt in nieuwe ge vangenissen om het cellentekort op te heffen, kunnen beter besteed worden aan misdaadpreventie en hulp aan slachtoffers zo menen zij. De nieuwe gevangenissen symboliseren volgens hen de onmacht van de beleidsmakers anders en beter met maatschappelijke problemen om te gaan. Met het op leggen van gevangenisstraffen wordt geen enkel doel gediend. LONDEN (AP) - Het Argentijnse slangenmens Hugo Zamaratte geeft deze week in de straten van Londen demonstraties weg. Hij weet zich zonder veel moeite in te pakken in een 66 centimeter hoge fles met een diameter van 45 centimeter. Zama ratte zegt dat de geheimen van de 'opvouwkunst' hem in een droomvi sioen zijn geopenbaard. Tijdens de kerstvakantie treedt hij op een in Londens circus. Zetten de huidige ontwikkelingen door dan zullen in de komende tien jaar meer dan honderd miljoen kinde ren onder de vijf jaar sterven door uit droging, longontsteking, tetanus, ma zelen en kinkhoest. Met vijf miljard gulden per jaar zouden de meeste kin deren die nu ziek zijn ingeënt of behan deld kunnen worden. Dat is een heel bedrag, erkent Unicef, maar het is niet meer dan wat de Sovjetunie uitgeeft aan vodka of wat bedrijven in de Ver- GRONINGEN (GPD) - „Met de kerst dagen verwacht ik wel weer een toe name van het aantal voedselvergifti gingen als gevolg van Salmonella- en Campylobacter-infecties". Prof. dr. J. Huisman, bijzonder hoogleraar 'Epi demiologie en de bestrijding van in fectieziekten' aan de Erasmusuniver- siteit in Rotterdam en tevens hoogle raar 'Algemene hygiëne en epidemio logie' aan de TU Delft, baseert die ver onderstelling onder meer op het feit dat steeds meer mensen ook tijdens de kerstdagen een barbecue houden. „De barbecue vormt een belangrijke bron van dergelijke infecties". Naar schatting beloopt het aantal ziektegevallen in ons land als gevolg van Salmonella- en Campylobacter- infecties rond de 400.000 per jaar. Huis man: „Zo'n 24 uur na de besmetting wordt men misselijk, moet men over geven en krijgt men dianee. In de meeste gevallen zijn die symptomen na een paar dagen wel weer verdwe nen. Maar bij mensen die kwetsbaar zijn, zoals pasgeboren baby's, hoogbe jaarden en bijvoorbeeld aids-patiën- ten, kan de ziekte zeer ernstige en zelfs fatale gevolgen hebben. Vooral vlees van varkens en pluimvee is een potentiële bron van Salmonel la-bacteriën. Koeien zijn doordat zij ander voer krijgen en hun voedsel ook anders verteren, aldus de Rotterdam se hoogleraar, zelden dragers. „Bij de voorbereidingen voor het eten ARNHEM (ANP) - De 34-jarige West duitser S. K„ die op 22 juni de Apel- doornse kolonel Van de Kieft gijzelde, mag worden uitgeleverd aan de Bondsrepubliek. Dit heeft de Arn hemse rechtbank dinsdag bepaald. De Bondsrepubliek heeft om uitleve ring gevraagd, omdat S. K. daar wordt verdacht van de moord op een advo caat in mei dit jaar. Alvorens S. K. wordt uitgeleverd zal hij waarschijn lijk eerst in Nederland terecht staan voor de gijzeling van de kolonel. AMSTERDAM (ANP) - De vorige mi nister van sociale zaken, drs. J. de Ko ning, is binnen het bestuur van de Stichting Berenschot Beheer de op volger geworden van dr. J.E. Andries- sen, die in verband met zijn minister schap van econische zaken is afgetre den. De stichting houdt alle aandelen van het organisatie-adviesbureau de Berenschot Groep. Price Waterhouse (accountants, belas ting- en organisatie-adviseurs) heeft in Nederland een raad van advies in het leven geroepen. Tot leden van deze raad zijn benoemd prof. dr. C.J. Oort, adviseur van het bestuur van de ABN, als voorzitter, ir. J.J. Endtz, bestuurs voorzitter van de Hollandsche Beton Groep, en drs. R.F. Hendriksen, be stuurder bij Van Ommeren Ceteco. Lot kind laatste iaar verslechterd ,DEN HAAG (ANP) - Na een aantal jaren waarin kinderen in lontwikkelingslanden het iets beter kregen, zijn hun vooruit- Izichten het afgelopen jaar verslechterd. Dat blijkt uit het jaar- irapport van Unicef, het Kinderfonds van de Verenigde Naties, Idat dinsdag in Washington openbaar is gemaakt. Kinderen ■zijn de eersten die de tol betalen van de drukkende schulden last van de arme landen, waar door hoge defensie-uitgaven ïinder geld beschikbaar is voor gezondheidszorg en onder lijs, aldus Unicef. Dp dit moment besteden de regerin gen van ontwikkelingslanden de helft van hun budget aan schuldenaflossing |en militaire doeleinden. Dat is zo'n 2 niljard gulden per dag. Ondertussen Sterven dagelijks 8.000 kinderen om dat zij niet zijn ingeënt, 7.000 kinderen komen om door uitdroging als gevolg [van diarree en nog eens 6.000 kinderen bverlijden na longonsteking. DEN HAAG (ANP) - In de Derde nota (Waterhuishouding zijn de belangen ]can de landbouw uit het oog verloren. Beregening van het land en verlaging tan het grondwaterpeil worden prak tisch onmogelijk. Gebruik van stik stof moet in 1995 zijn gehalveerd. Dit schrijft het Landbouwschap in een feactie op de nota aan de Raad van de Vaterstaat. let schap wijst de raad er op dat de landbouw water moet kunnen toevoe gen en afvoeren. Ook het milieu is hier- nee gediend, omdat steeds meer boe- fen over gaan tot het inregenen van nest. Daardoor komt minder ammo- hiak vrij. Tevens wijst zij op onkruid- pestrijding door het tijdelijk onder wa- er zetten van landbouwgrond. t)EN HAAG (GPD) - De treinen die nachtelijke reizigers van Utrecht via Amsterdam cs. Schiphol, Leiden, Den laag cs en Delft naar Rotterdam krengen en omgekeerd blijven rijden. Een driejarige proef heeft uitgewezen lat er een markt is voor nachttreinen. Pe NS neemt de treinen daarom defi nitief op in haar dienstregeling. het dienstjaar '88/'89 boekte het Bachtnet voor het eerst een beschei- len winst van 190.000 gulden. Het jaar laarvoor verloor de NS nog 1.7 miljoen lp het net terwijl het eerste jaar van de Iroef werd afgesloten met een verlies lan 2.7 miljoen. Joor de verzekering 's nachts nog met ge trein naar huis te kunnen, besluiten olgens de NS ook meer reizigers tij pens de normale diensturen in de trein stappen. Van een eventuele uitbrei- [ing van het net is voorlopig nog geen prake. VIJNJEWOUDE (ANP) - De oudste yrouw van Nederland, I. Hofstra-Booi lit Wijnjewoude in Friesland, is Jiaandag op 108-jarige leeftijd overle- len. Dit is bevestigd door J. van der lei, haar buurvrouw, pevrouw Hofstra-Booi is slechts tien lagen recordhoudster geweest. Zij vocht zich Nederlands oudste noe- pen sinds 2 december, bij het overlij- en van Hinderika Modderaar (108) uit ïroningen. tevrouw Trijntje Jansma-Boskma uit [eenwoudsterwal (gemeente Tietjerk- pradeel), eveneens in Friesland, is nu oudste vrouwelijke inwoner in ons fcnd. Zij is op 3 februari 1882 geboren n is dus 107. oudste inwoner van Nederland is in België geboren Jean Michael leyskens uit Dordrecht. Hij is 111 jaar vd. Reyskens is op 11 mei 1878 in lenk geboren en kwam op 19-jarige Jeftijd, te voet, naar Nederland. JFIA AFP) - Bij een spoorwegonge- |k in het station van Roman, in het Vordwesten van Bulgarije, zijn dins- Pg zeker 15 mensen om het leven ge- |>men en 100 gewond geraakt. Dit leidt het Bulgaarse persbureau TA. i het station van de plaats op hon- kilometer van Sofia ontspoorde sneltrein tussen de Bulgaarse pofdstad en Varna aan de Zwarte pe. De locomotief en de drie voorste ■tuigen van de trein, die flink bezet Jïren- hepen uit de rails. ^ng jaar zijn in Bulgarije ruim 1.370 spoorwegongelukken gebeurd waarbij ffl otaal 21 doden vielen, zo blijkt uit officiële statistieken. ALKMAAR (GPD) De Algemene Inspectiedienst (AID) heeft de administratie in beslag genomen van een groot aantal melkveehouders in Noord-Holland. Ook bij diver se zuivelbedrijven heeft de AID gegevens van melkleve- ranciers opgeëist. De beslaglegging is onderdeel van een onderzoek naar de verkoop van melk aan opkopers. Die zouden de melk naar het buitenland brengen en de boeren met zwart geld betalen. Melkveehouders die meer melk produceren en afleveren aan hun melkfabriek dan het hun toegestane quotum, moeten over de extra liters de superheffing betalen. De melkopkoper zou vijftig cent per liter (zwart) bieden. Het is bijzonder moeilijk om na te gaan of een boer meer melk produceert dan zijn quotum. Zeker wanneer melk vol gens een bepaald patroon wordt opgehaald. Wanneer de eigen melkfabriek dat om de drie dagen doet en steeds een dag later een handelaar de melkproduktie van één dag op haalt, dan zijn er in de melkleveranties aan de melkfabriek geen grote schommelingen te constateren. Een boer met bij voorbeeld zestig melkgevende koeien die per dag gemiddeld twintig liter melk geven, zou op deze manier wekelijks twaalfhonderd gulden zwart kunnen ont vangen. moet de huisvrouw of -man er vooral raderlijk is. Champignons, een stukje voor zorgen dat er geen kruisbesmet- stokbrood worden met dezelfde vin- ting optreedt: de Salmonella moet niet gers aangepakt als waarmee ook het van de kip op bijvoorbeeld de groente stukje kip of het stukje varkensvlees terecht kunnen komen. En in de twee- aan de pen WOrdt geregen. En hoven de plaats moet het vlees goed door- djen: hoe vaak is barbecue-vlees echt bakken zijn zegt prof. Huisman. goed doorbakken?, aldus de hoogle- Vandaar ook dat een barbecue zo ver- raar HAARLEM (GPD) Ruim driekwart van de Nederlandse toeristen is tevre den over de informatie die op de reis bureaus wordt verstrekt. Dit heeft een onderzoek van het bureau Inter/ View in opdracht van de Vereniging van ANVR-Reisorganisatoren uitge wezen. Vorige week nog liet de Consu mentenbond weten dat het met de in formatieverstrekking op de reisbu reaus droevig gesteld was. Goos Ei lander van bureau Inter/View: „Dat lijkt vreemd maar is het niet. Ik ver oordeel het onderzoek van de Consu mentenbond niet, maar je kunt moei lijk zeggen dat het representatief is. Daarvoor waren de vragen van de bond veel te specialistisch". Uit de enquête van Inter/View kwam tevens naar voren dat de Nederlandse reiziger de vertragingen op de vliegvel den minder vervelend vindt, dan werd aangenomen. Ongeveer 80 procent was zelfs 'redelijk tevreden' over het vliegschema. Eilander tekende bij het bekendmaken van dit resultaat wel aan dat de vragen dikwijls een maand of meer na de vakantie werden gesteld. „En dan slijt de ergernis natuurlijk wel een beetje". Overigens is het aantal klachten op de geboekte vakantiereis in vergelijking met vorig jaar licht gestegen (van 5 naar 7 procent) en is de waardering voor de vakantie in zijn geheel met eni ge honderdsten van een punt gestegen tot ruim boven een 8. Negentig procent van de Nederlandse toeristen tenslot te vindt volgens het onderzoek zijn vakantie de prijs waard. lnihEEGOM (GPD) De rijvaardigheid van de politie llaat behoorlijk te wensen over. Dit blijkt uit een onder- Izoek van het verkeersinstituut Top Level Drivers (TLD) luit Hillegom. De agenten rijden niet goed, zijn geen heer lin het verkeer en kennen de verkeersregels onvoldoende. |tlD onderzocht een korps van 110 agenten, de gemiddelde grootte. De politiemensen sneden bochten af, konden niet schakelen of gingen verkeerd met de koppeling om, waar door de wagens te snel slijten. Ze zagen verkeersborden over het hoofd en kenden bovendien de verkeersregels on voldoende, zo bleek uit het onderzoek. Directeur J. Nap van het instituut noemt de conclusie dat alle politieagenten niet kunnen autorijden, onjuist. „Maar er is wel reden om de korpsen eens goed door te lichten". Vooral baart het hem zorgen dat tien procent van de agen ten niet goed ziet. De curiekardinaal vroeg volgens de gangbare regel voor kardinalen op cu riedepartementen op zijn tachtigste verjaardag in september j.l. ontslag. De paus vroeg hem toen evenwel drin gend nog enige tijd aan te blijven. In aartsbisschop Cassidy heeft de paus blijkbaar nu een geschikte opvolger voor Willebrands gevonden. Hij combineerde vanaf december 1975 tot december 1983 zijn functie van pre sident van de Raad voor de Eenheid met die van aartsbisschop van Utrecht en voorzitter van de Nederlandse bis schoppenconferentie. Als opvolger van kardinaal Alfrink werd Wille brands geacht leiding te geven aan 'het weer in het gareel brengen van de Nederlandse kerkprovincie'. Zelf con stateerde hij evenwel enige jaren na de bijzondere bisschoppensynode in 1980 in Rome, dat de verhouding tussen Rome en de Nederlandse kerkprovin cie er niet op was verbeterd. Toen paus Johannes Paulus II in 1983 klaagde over het slechte functioneren van het Secretariaat voor de Eenheid en Wille brands wees op de zwaarte van beide functies, keerde hij naar Rome terug. Simonis volgde hem in Utrecht op. Door zijn vele reizen ten dienste van de oecumene, o.a. naar de Wereldraad van Kerken in Genève, verwierf Wil lebrands zich de bijnaam van 'de vliegende Hollander'. Zelf zei hij on langs bij zijn tachtigste verjaardag tevreden te zijn te zijn over de voort gang van de oecumene in de R.K.- kerk. „Er is in plaats van afwijzing een beleid gekomen van actieve toe nadering", aldus Willebrands. Zijn opvolger in de Raad voor de Een heid, mgr Cassidy, constateerde vorig jaar nog, dat de R.K.-kerk in Neder land snel bergafwaarts holt: „Er is fun damenteel verschil van mening tussen wat de Kerk is en moet zijn." Kardinaal Willebrands VATICAANSTAD (GPD) - Paus Jo hannes Paulus II heeft gisteren ont slag verleend aan de tachtigjarige Jo hannes kardinaal Willebrands als hoofd van de Vaticaanse Raad voor de Eenheid der Christenen. Als zijn op volger is benoemd de 65-jarige Au stralische aartbisschop dr. E. Cassi dy, die van eind 1984 tot eind 1988 nuntius-internuntius in ons land is geweest. Kardinaal Willebrands was de tweede president van de Raad voor de Een heid en als zodanig sinds 1969 in de R.K.-kerk de hoogste functionaris op het gebied van de oecumene. Bij de op richting van de Raad (toen nog Secre tariaat) in 1960 werd Willebrands on der de Duitse kardinaal Bea benoemd tot secretaris. Daarvoor was hij sinds 1948 de drijvende kracht achter de oe cumenische bewegingen in Nederland, o.a. als eerste voorzitter van de Sint Willibrord Vereniging, het oecume nisch adviesorgaan van de Nederland se bisschoppen. (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 5