PZC Actie tegen hardrijders Westdam Sas van Gent 1 1 oreca Axel verbolgen over erhuizing van de jaarmarkt LBO-Zeeuwsch-Vlaanderen kan door fusie overleven streek SUCCES IN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Geen stormloop voor concert van Marie Cécile Moerdijk Modderbrij hindert toegang tot huizen Sluipwegen Kerstconcert koor Stoppeldijk INITIATIEF VAN VEILIG VERKEER Aannemer m jn m Roddels Verloren Receptie Goed advies WOENSDAG 13 DECEMBER 1989 Minder botsingen oor actie -25 pet IkLOOSTERZANDE - Het aantal aanrijdingen in Zeeuwsch- Iviaanderen is ondanks een toename van het aantal wegge- Ibruikers de afgelopen twee jaar met een gering percentage af genomen. Landelijk gezien steeg het aantal aanrijdingen aan zienlijk. De specifieke controles van de Hulster politie op de Gravenstraat in Clinge en Absdaalseweg en Zoetevaart krijgen ook een vervolg. Voordvoerder J. Verplanke van de Verkeerspost Terneuzen van de Rijks politie bracht dit dinsdagmiddag naar Voren tijdens de jaarlijks evaluatiebij- ienkomst van de actie - 25 procent ver keersslachtoffers in Zeeuwsch-Vlaan deren, die gehouden werd in Klooster- lande. Tiet project van de groepen van de Rijkspolitie in Zeeuwsch-Vlaanderen {rijgt volgend jaar een uitbreiding nu tok de groepen Hulst en Hontenisse toor het samenwerkingsproject heb- len aangemeld. hp het wegvak Schoondijke-Terhole tonden in de periode september 1988 ot eind augustus 1989 124 aanrijdin gen plaats (9-87 tot en met 8-88 129), laarbij vielen 15 gewonden (21) die laar een ziekenhuis moesten worden Ivergebracht, 25 (24) lichtgewonden In 1 dode (3). Op het wegvak lerneuzen-Tractaatweg-Axel bleef let aantal aanrijdingen vrijwel con stant enkel op Rijksweg 252, ferneuzen-Driekwart viel een toena- te constateren. Het aantal aanrij dingen bedroeg in het laatste tijdvak 26 (22), gewonden 3 (4), lichtgewonden 5 (3) en 1 dode (0). „Onze inspanningen hebben toch ge volg gehad, namelijk een daling van het aantal aanrijdingen. We zijn echter realistisch genoeg om te beseffen dat aan die cijfers niet te veel waarde moet worden gehecht. We moeten blijven streven naar een mentaliteitsverande ring bij de verkeersdeelnemers", meent Verplanke. De doelgerichte surveillances, de snel heidscontroles op de doorgaande we gen en de 'vliegende' en andere alco holcontroles leveren de staat indirect aardig wat geld op. In het actiejaar 1988 maakten mensen van de ver keerspost 3000 processen-verbaal op, dit jaar gebeurde dat 11.123 keer. Die controles zullen in 1990 dan ook onver droten worden voortgezet. De groepen Hulst en Hontenisse zullen zich de ko mende maanden nadrukkelijk gaan richten op de doorgaande wegen bij Hulst en rijksweg 60, met name tussen de kernen Kuitaert en Terhole. Daarnaast zullen de verschillende groepen binnen het actieverband meer aandacht gaan besteden aan de sluipwegen. De agenten hebben de er varing dat veel mensen die beseffen dat met name op de doorgaande we gen in de regio frequent gecontro leerd wordt, gebruik zijn gaan maken van diverse binnenwegen. De route Rapenburg-Kloosterzande, Reuzenhoek-Terneuzen en de wegen tegen de Westerscheldedijk van oost naar west zijn zeer in trek. „Ook daar wordt hard over gereden, hetgeen ex tra gevaarlijk is met die vele school kinderen", meent Verplancke. Ook zullen de agenten in de regio blij ven doorgaan met de alcoholcontro les, waarbij gebruik gemaakt wordt van de ademanalyse-apparatuur. „Er mag over dat apparaat de nodige com motie zijn ontstaan, in samenspraak met justitie hebben we gemeend te moeten doorgaan. Het betekent alleen dat wij nauwgezet proces-verbaal zul len moeten opmaken." I OOSTBURG - Het loopt nog niet I storm voor het benefietconcert van 1 Marie-Cecile Moerdijk donderdag in het Oostburgse Ledeltheater. De I in Zuiddorpe geboren en getogen 1 Moerdijk heeft zich bereid ver- 1 klaard om gratis op te treden voor I de Stichting Zeebra (Zeeuwen in I Brazilië). I Zeebra probeert dertig mille bij el- Ikaar te krijgen voor een aantal af- I stammelingen van de vorige eeuw Inaar Brazilië geëmigreerde Zeeu- Iwen. Van het geld kan een geiten- Ihouderij worden opgezet en de fi- Inanciering voor een vrachtwagen- Itje worden rondgebreid. Actie-coör- Idinatrice T. van Roon uit Aarden- Iburg vindt het ronduit 'schandalig' Idat het concert van Moerdijk nog |niet lang en breed is uitverkocht. „Het is eigenlijk niet te geloven dat |een ster van dat formaat, afkomstig uit Zuiddorpe nog wel, geen afgela den zaal aantreft als ze een benefiet voorstelling geeft. Het zou de Zeeu- ven toch tegen de borst moeten (stuiten als het Ledeltheater don derdag niet uitpuilt", aldus een ver bijsterde mevrouw Van Roon. Voor het concert zijn pas zo'n hon derd kaarten verkocht. Het Ledel theater kan 400 bezoekers herber gen. „De mensen schijnen niet te beseffen dat echt de gehele op brengst, zijnde 6000 gulden bij een volle zaal, naar Holanda in Brazilië gaat. En daar komt het geld van de garderobe, de winst op de verkoop van Marie-Cecile's platen enzo voorts nog bij. Want voor de bijko- nende kosten heeft de regionale üonsafdeling zich al garant ge steld", betoogt de coördinatrice. Ze hoopt er nog steeds een beetje op pat met Kerstmis de helft van de be nodigde dertig mille binnen is. „En Hat kan, maar dan moet dat Ledel theater donderdagavond wel vol pitten. De mensen kunnen woens- pag en donderdag nog bij cultureel lentrum Den Hoekzak kaarten re serveren." Marie Cecile Moerdijk VOGELWAARDE - Het Gemengd Koor Stoppeldijk geeft woensdag 20 december een kerstconcert in de paro chiekerk van Stoppeldijk in Vogel waarde. De zang- en muziekavond staat voor de elfde keer op het pro gramma van het koor, zodat met recht gesproken kan worden van een tradi tie. Evenals voorgaande jaren zal het ge mengd koor muzikaal begeleid wor den door een uit de gemeente Honte nisse afkomstig muziekgezelschap. Dit jaar valt de eer te beurt aan de fan fare Excelsior uit Terhole. Onder lei ding van dirigent E. Ferket brengt de fanfare vijf nummers ten gehore. Het jongerenkoor Stoppeldijk zingt voorts onder leiding van Yvonne en Jos Neve Nederlandse en Engelse kerstliederen. Ook het Poolse dans- en muzieken- semble Pofajdok uit Hulst treedt op tijdens de muziekmanifestatie. De folkloristische groep zingt vier Poolse kerstliederen. De hoofdmoot van het concert komt voor rekening van het gemengd koor. Onder leiding van dirigent J. Vernimmen worden werken ver tolkt van Stainer, Willcocks, Josquin de Pres en Gruber. Het concert begint om 19.30 uur. De kruising van de Westdam en de Canadalaan in Sas van Gent. SAS VAN GENT - De afdeling Sas van Gent/Axel van Veilig Verkeer Neder land begint een actie tegen de hardrij ders op de Westdam in Sas van Gent. De bewoners van die straat krijgen een affiche, met de tekst: Hoe hard rijdt u nu? Het is de bedoeling de au tomobilisten te dwingen op hun kilo meterteller te kijken, zodat zij hun snelheid aanpassen aan de limiet van vijftig kilometer per uur. De gecombineerde Sasse/Axelse VVN onderneemt deze actie nadat zij tij dens informatie-avonden op de basis- KpnptipV scholen in Sas telkens geconfronteerd werd met de klacht dat op de Westdam met te hoge snelheid wordt gereden. Dat levert niet alleen voor de straatbe woners gevaar op. Ook veel kinderen die de basisschool de Esdoornveste in de Canadalaan bezoeken, worden di rect geconfronteerd met de verkeers onveiligheid van de straat. politie-agent of forse geldstromen, maar ook door een mentaliteitsveran dering bij de weggebruiker zelf', aldus de motivatie van VVN. Fel wordt in het schrijven uitgehaald naar bestuurders die de snelheidsli miet overtreden. Als zij hard willen rij den moeten ze naar een racecircuit gaan, maar zich niet uitleven in het, verkeer. „Hard rijden is een vorm van vandalisme en getuigt van a-sociaal gedrag." Woensdagavond gaan medewerkers van de verkeersveiligheidsorganisa tie en enkele buurtbewoners op pad om de affiches huis aan huis te bren gen. VVN-consulente M. Hemelsoet heeft naar haar zeggen tot nu toe posi tieve reacties ontvangen van de West- dambewoners. De bewoners van de Westdam ontvin gen onlangs een stencil in de bus, met de oproep mee te werken aan het WN-initiatief. „Verkeersveiligheid kan niet alleen bereikt worden door strengere wetgeving, op elke hoek een „De mensen zijn bereid mee te werken, omdat ze allemaal vinden dat er te hard wordt gereden. We willen niet wachten tot er een ongeluk gebeurt." Ze heeft b en w van Sas van Gent en de rijkspolitie op de hoogte gesteld van de actie. Volgens haar zegden die toe de verkeerssituatie in het overleg mee te nemen. Burgemeester J. M. H. M. van Rest vindt het positief dat inwoners van Sas op deze manier aandacht vragen voor de verkeersonveilige situaties. Vol gens haar is uit controles van de rijks politie niet gebleken dat de Westdam wat betreft overtreding van de snel heidslimiet, afwijkt van andere stra ten in Sas van Gent. „Het rijgedrag gaf geen aanleiding om maatregelen te nemen." Dat de bewo ners dat geheel anders beleven, was haar bekend. Tijdens de ouderavon den van de VVN op de Sasse scholen, was ook een vertegenwoordiger van de politie aanwezig. Die heeft de klachten over de Westdam keurig overgebriefd. Van Rest bevestigt dat zij in het ge bruikelijke overleg met een vertegen woordiger van de politie het onder werp Westdam nog eens zal aansnij den. Zij wil daar niet op vooruitlopen en daarom niet vertellen welke maat regelen zij in gedachten heeft. Postcommandant P. de Groene van de rijkspolitie in Sas van Gent was dins dag niet bereikbaar voor commentaar. OSSENISSE - De bewoners van de woningen aan de Wever- em Weststraat zijn door de ruilver kavelingswerken in de Hoog land- en Nijspolder bij Ossenis- se veroordeeld tot huisarrest. De toegang tot de woningen is door een dik pakket modder op de wegen onmogelijk gemaakt. „Als het zo doorgaat beleven we een modderige kerst. Het is zo langzamerhand onmogelijk ge worden door de straten Ossenis- se te bereiken. Het is gewoon be schamend dat dit kan", stelt me vrouw J. Schenkels, woordvoer ster van de boze Ossenissenaren. Twee weken geleden trok de vrouw bij gemeente en politie aan de bel met het verzoek de modder van de wegen te verwij deren, omdat niemand er door kon. Dat leverde een onverwacht snelle actie op van het water schap 't Hulster Ambacht, dat na overleg met de gemeente de we gen afsloot. „Daarmee waren we natuurlijk niet geholpen, want dat beteken de dat we helemaal niet bij onze woningen konden komen. De modder bleef gewoon liggen. Ge lukkig veranderde het weer en bleef het een week of wat droog. Nu met die ijzel en mist zijn de wegen weer ontoegankelijk en geen enkele instantie wil er iets aan doen", klaagt ze. Overleg met de aannemer die de werkzaamheden in de polders en aan de Langeweg uitvoert wees uit dat de hinder half de cember achter de rug zal zijn. Dan zijn de land- en wegwerken klaar. „Eerlijk gezegd twijfel ik daar ten zeerste aan. Het zal al lemaal wel duren tot na de feest dagen." Omdat de instanties tot nu toe geweigerd hebben de kwestie van de modderbrij voor de wo ningen van de Ossenissenaren op te lossen heeft mevrouw Schenkels politici in de gemeen te Hontenisse benaderd. De frac tie A. Roctus zal de kwestie van daag, woensdag, aankaarten tij dens de raadsvergadering in Kloosterzande. lts «i De veemarkt stond vorig jaar tnogj voor hetAxelse gemeentehuis. KëL - De horeca-exploitanten in |Sel zijn verbolgen over de verplaat- EBg van de jaarlijkse veemarkt naar wlbedrijfshallen van Cito Tours aan HeJJuitenweg. Het overgrote deel van He caféhouders spreekt van broodroof nu de markt uit het centrum ver- pjjijnt. Een enkeling heeft de Keu- IBpdienst van Waren en de gemeen- Bngeschakeld om te bekijken hoe Mimet de hygiëne in de expositiehal 'S Festeld- to Tours verhuurt de ruimte sinds kort aan derden. Zo is er Wpn kickboksgala gehouden. Rond Hkerstdagen staat een vakantie beurs op het programma. H heb niets tegen Cito Tours", zegt Bus Scheele van café Cambrinus H he Markt. Al tien jaar lang heeft hij BB evenement van zeer nabij meege- Bkt. „We werken allemaal voor on- Boterham en als zij in die verhuur zien, moeten ze dat doen. Als za- Jr'an zou ik ook zo handelen. Maar Hjaarmarkteomité neem ik het wél Blijk. Zeker de manier waarop alles Bspeeld. Er heeft geen enkel overleg P®tsgevonden met de mensen die via ■zandgebeuren bij de markt waren Bokken. Via via kwamen wij erach- Bjdat men zou verkassen en dat ■kt mij." de argumenten die voor de ver- IgSdsing zijn aangevoerd, slaan vol gens Scheele nergens op. „Men zegt Qat de belangstelling afneemt. Ik weet "'fearing dat juist het tegendeel het BW is. De laatste drie jaar is er wat Hheke belangstelling betreft juist igjfke van een duidelijke stijging. De aanvoer van vee heeft hier geen enkele invloed op, want Axel is al lang geen handelsmarkt meer." Woordvoerster J. Schilperoort van 'Het Wapen van Zeeland' vertelt: „We hebben dit van de straat moeten ho ren. Ik weet zeker dat het een grote schadepost voor ons is. Vroeger brachten we de hotelgasten tijdelijk elders onder om de bezoekers van de jaarmarkt goed te kunnen ontvangen. Dat is er dit jaar dus niet bij. De hotel gasten krijgen weer voorrang." Zij vreest dat in de toekomst ook andere evenementen zullen uitwijken naar de Cito-hallen. En dan zijn de gevol gen voor de horeca helemaal niet meer te overzien. Miel Baart van café De Witte Leeuw denkt er net zo over. Adrie Dobbelaar van 't Amstelhoekje daarentegen kan het vertrek van de jaarmarkt weinig of niets schelen. „Tijden veranderen. Het is een goeie zaak dat er in die hallen het een en ander gebeurt. Als dat nog verder wordt uitgebreid, pikken wij daar als horeca ongetwijfeld een graantje van mee. Ik had altijd al m'n vaste klanten tijdens de jaarmarkt en ik verwacht dat die me ook nu trouw zullen blijven, zij het misschien op een ander uur." Voorzitter Dick Oggel van het Streek- centrum Axel: „Ach, de soep wordt na tuurlijk nooit zo heet gegeten... Het gaat dit jaar duidelijk om een proef. Laten we eerst maar even afwachten wat het wordt en dan zien we wel ver der." Overigens is het bestuur van Streekcentrum niet bijster gelukkig met de handelwijze van het bestuur van 'Platform Axel', dat vandaag de plannen voor een grote vakantiebeurs op 28 december in diezelfde Cito-hal- len bekendmaakt. Oggel: „We hadden het gezien de samenwerking in het re cente verleden eleganter gevonden als men ons op de hoogte had gesteld of er op de een of andere wijze bij betrokken had." Het bestuur van Streekcentrum werd enige tijd geleden aangeklampt door verschillende leden (voornamelijk uit de horeca), die vraagtekens plaatsten bij de inschrijving voor de pacht van het horeca-gedeelte in de Cito-hallen. Er werd gefluisterd dat het er allemaal niet eerlijk aan toe zou zijn gegaan. Oggel: „We hebben het jaarmarktco mité toen gevraagd inzage te geven in de binnengekomen inschrijvingen, maar dat is geweigerd. Dat vinden we jammer, want dan waren die 'roddels' misschien ook in één klap uit de we reld geweest." Het Streekcentrum heeft overigens besloten de jaarmarkt dit jaar niet te subsidiëren. Het be stuur vindt dat aan de jaarmarkt een traditie verbonden is, die je niet zo maar ongedaan mag maken door een verhuizing naar een buitenwijk. Volgens gemeentelijk woordvoerder W. Goudswaard klopte het comité al in een vroeg stadium bij b en w aan met het verzoek vergunning te verle nen voor een jaarmarkt in de bedrijfs hallen van Cito. Hun argument: de kwaliteit van het vee stijgt enorm: ze komen vanuit warme stallen in de open lucht en dat kan de gezondheid schaden. Daardoor liep de belangstel ling van veeboeren en -handelaren te rug en vreesde het comité een stille dood voor het folklorische gebeuren. B en w toonden daarvoor begrip en be sloten bij wijze van proef toestemming te geven voor de verhuizing. Goud swaard: „We hadden al rekening ge houden met protesten van horeca-zij- de en daarom is besloten om straks aan de hand van de reacties van alle betrokkenen - inclusief de horeca - de zaken nog eens op een rij te zetten." Voorzitter Ben IJsebaert van het jaar marktcomité was dinsdag niet bereik baar voor commentaar. Hij liet echter al eerder weten dat de verhuizing voor al is ingegeven door de verhoogde kwaliteit én handelswaarde van het vee. Was het weer slecht dan was de opkomst laag. Secretaris-penning meester Jan Dieleman zei enkele we ken geleden: „Er gaat inderdaad een stukje nostalgie verloren, maar wij konden echt niet anders. De aanvoer gaf duidelijk een dalende lijn aan. Grijp je niet in dan gaat alles verlo ren." Een woordvoerder van Cito Tours wilde dinsdag niet ingaan op de nega tieve reacties van horeca en midden stand. TERNEUZEN - C. G. Meijer, direc teur van De Vaart, school voor la ger beroepsonderwijs in Terneu zen, weet zich nog te herinneren waarom bij de bouw van de school, in 1983, voor de naam De Vaart is gekozen. Niet alleen omdat de school op de plek staat waar vroe ger de vaart van Terneuzen naar Axel lag, maar ook om de andere be tekenis van 'vaart', namelijk: de vaart erin te houden. Een dynami sche naam. Toen Meijer in 1979 in Terneuzen begon, als opvolger van A. J. Risseeuw, telde de school 750 leerlingen, vier jaar later toen de nieuwbouw werd betrokken meer dan 900 leerlingen en nu is het leer lingental gedaald tot 625. Die da lende tendens zet zich voort, de vaart is eruit. De basisscholen leveren minder leerlingen af en het lager beroepson derwijs is bepaald niet de eerste keus van iedere leerling en vooral niet die van zijn ouders. „De bestu ren van de scholen voor lager be roepsonderwijs in Zeeuwsch-Vlaan deren moeten nu beginnen met oriënterende gesprekken over sa menvoeging", vindt Meijer, „want zodra de basisvorming eraan komt moeten ze voorbereid zijn. Want je kunt het wenden en keren, maar de normen voor de schoolgrootte waar Den Haag straks mee komt zullen Randstedelijke normen zijn en daar voldoen we niet aan. We moeten on ze krachten bundelen." De gesprekken tussen De Vaart en De Leeuwtjes (vooral de LHNO-tak ervan) in Terneuzen zijn onlangs op nieuw begonnen. Alleen een fusie kan het LBO redden. En meer leer lingen. Meijer: „Het belangstellings percentage is gewoon te laag. Het is bij de ouders gewoon ingebakken om de kinderen eerst naar een schoolvorm met een zo hoog moge lijk theoretisch niveau te sturen. Maar een kind kan op de Havo vaak stik ongelukkig zijn en op een be roepsopleiding nog wel eens de af wisseling krijgen die hij nodig heeft. Zo zitten er naar mijn idee teveel leerlingen op de Mavo die eigenlijk in het LBO thuishoren. En meisjes. Meer meisjes moeten met de tech niek kennis maken." C. G. Meijer verlaat de school voor lbo De Vaart in Terneuzen. Directeur Meijer, die al enige tijd met ziekteverlof thuis is, neemt don derdag officieel afscheid van de school waar hij tien jaar geleden zijn intrede deed. Tegelijk kan kennis worden gemaakt met zijn opvolger, G. J. M. Huischer, nu nog adjunct directeur van een MBO-school in Alkmaar. Dat gebeurt op een recep tie in de aula van het schoolgebouw aan de Axelsestraat, het bijna vijftig lokalen tellende complex waar van 1979 tot 1983 onder leiding van Meij er aan is gewerkt. Een grote presta tie in een tijd waarin de school nog groeide en er vanuit Den Haag de ene bouwstop na de andere werd af gekondigd. Van drie lokaties, te we ten de oude breifabriek Het Zwaan tje, de voormalige Ambachtsschool aan de Van Steenbergenlaan en een oud schoolpand in het voormalige Java, werd één nieuwe gemaakt. De leerlingenprognoses waren toen nog gunstig. Meijer, 56 jaar, maakt nu gebruik van de DOP-regeling, dat wil zeggen Doorstroming Onderwijs Personeel. „Ik ben in mijn omstandigheden blij dat ik door de voordeur eruit mag. En dat ik niet met een invaliditeits pensioen mijn carrière moet afslui ten." De grote werklast bracht Meij er in psychische en lichamelijke moeilijkheden. Hij is niet de enige in het onderwijs. „De gemiddelde leef tijd waarop leraren moeten stoppen is 54 jaar. Dat geeft al aan hoe zwaar het is om met de jeugd om te gaan. Daar moeten we niet al te drama tisch over doen. In andere beroeps groepen is het net zo. Van alle zestig jarigen neemt nog maar acht pro cent deel aan het arbeidsproces." Meijer begon zijn loopbaan in het technisch onderwijs op de am bachtschool van Hoofddorp in de Haarlemmermeer. Hij leerde er me taalbewerking en wilde daarna doorgaan met de studie voor boord werktuigkundige. Logisch als je zo dicht bij Schiphol woont. De mili taire dienst kwam ertussen, de vraag naar boordwerktuigkundi gen werd minder en de directeur van zijn oude ambachtsschool raadde hem aan het onderwijs in te gaan. Na een avondcursus in Am sterdam en werkte hij overdag als gereedschapsmaker bij Vicon. Daarna belandde hij op een leraren opleiding in Rotterdam waar hij, nog voor zijn examen, al verzekerd was van een baan. Na Rotterdam, volgde Harderwijk en in 1970 Tho- len, waar hij directeur werd. Van kritiek op het lager beroepson derwijs in Meijer niet snel onder de indruk. Hij kent de verhalen wel van aannemers die vinden dat de LTS- leerlingen van tegenwoordig niet zo goed zijn als die van de oude am bachtsschool: ze kunnen geen ha mer meer vasthouden. Meijer: „Als zo'n aannemer van mijn generatie is, dan groeide hij op in een eenvou dige maatschappij. Ieder dorp had zijn schoenmaker en zijn smid. De beroepsuitoefening is door zijn snel le ontwikkelingen heel anders ge worden. In mijn tijd kreeg ik maar één uur Nederlands in de week en Engels was er niet bij. Jongelui kun je nu alleen voorbereiden op een plaats in de maatschappij door een goede algemene ontwikkeling. Ik heb lak aan de aannemer die alleen maar een goedkope timmerman van zestien jaar wil hebben. Maar waar is het evenwicht? In de basisvor ming, die straks drie jaar gaat du ren, willen ze veertien vakken heb ben en een tweede vreemde taal. Dat is weer teveel voor de categorie leerlingen die nu lager beroepson derwijs volgt. Ik denk dat de leerling die meer gevoel heeft voor techniek dan voor theorie dan niet voldoende aan zijn trekken komt."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 39