ijk moet keuze >ver toekomst van anaalzone maken Eerste cabaretmarathon van Zeeuwse bodem Feestdagen zijn voor de alcoholist een kwelling S3 Vöörkomen vandalisme is taak van ondernemer We laten niet politie de rotzooi opruimen... IARITIEM OEFENCENTRUM provincie Toch Middelburgse cultuurstichting WIESRAAD: ZATERDAG IN MIDDELBURG Broeikaseffect Elkaar nodig IK VAL ALLEEN OP GROTE STERKE FLESSEN. STRAKS IN DE GLASBAK KAN JE 1/ALLEN OP WIE JE WILT. RE GLASBAK SNAKT NAAR GLAS WOENSDAG 13 DECEMBER 1989 Portiers PRIJS VOOR FRAPO Motivatie Parkeerwachter lissingse ans 'natte' R. Rijckaert, directeur van het Mari tiem Trainings Centrum. MIDDELBURG - In tegenstelling tot wat in de PZC van dinsdag is gemeld over de gemeenteraadsvergadering in Middelburg, komt er toch een aparte stichting die het beheer, verhuur en programmering van de schouwburg en de Concert- en Gehoorzaal voor haar rekening zal nemen. Ondanks tegen werpingen, ging de raad in principe ak koord met de oprichting van de stich ting. De gemeenteraad zal zich in een later stadium uitspreken over het ta kenpakket van de stichting. (Van onze Haagse redactrice PEN HAAG - De Raad van Advies Goor de Ruimtelijke Ordening (RA- RO) vindt dat het ministerie voor ver geer en waterstaat in het Tweede ijptructuurschema Zeehavens meer aandacht moet besteden aan de ka naalzone Terneuzen-Sas van Gent. Biet Rijk moet bovendieh een duide lijk standpunt innemen over de uit breiding van de terreinen voor diep- ater gebonden industrie, vindt de Raro. n een advies aan het ministerie van erkeer en waterstaat over het in au- ustus uitgebrachte Tweede Struc- uurschema Zeehavens stelt de raad dat er dringend behoefte is aan een vi- op de ontwikkeling van de zeeha vensterreinen in de kanaalzone. Voor al moet worden bekeken hoeveel ruim te er nodig is voor de havengebonden Ectiviteiten, aldus de raad. „Nu be- Ejtaan er drie opties: een uitbreiding in Westelijke richting van de Axelse Vlakte die nu in ontwikkeling is, ont- Spikkeling Westdorpe-Noord of een ter- Bjein ten westen van het kanaal", aldus woordvoerder Faber van de raad. Fa- ,|er constateert dat in het structuur schema helemaal geen standpunt over ffie uitbreiding is opgenomen, terwijl dat toch wel een taak is van het minis terie. Zoals bekend heeft Terneuzen dringend behoefte aan nieuwe indus trieterreinen voor de haven. Voor de Axelse Vlakte bestaat al belangstel ling. Onder meer bij het bedrijf Haifa Chemicals uit Israël. Verder merkt de raad op dat het mi nisterie zich niet geheel moet terug trekken uit de havenschappen. De raad vindt het belangrijk dat de mi nister van verkeer en waterstaat ver antwoordelijkheid neemt voor de rea lisering van het beleid per havenge bied. In het Structuurschema staat dat het Rijk zich terug zal trekken uit de havenschappen. Daarmee zou zo wel de financiële ondersteuning als de kennisoverdracht weg vallen. Vooral voor Vlissingen zou dat nadelig werken, omdat dit havenschap de helft van de verliezen (jaarlijks drie miljoen gulden op grondexploitatie) terug krijgt. Minister Maij-Weggen heeft de Zeeuwse vertegenwoordigers maandag op de wenken bediend en be loofd nog vier jaar deel te nemen in de Zeeuwse havenschappen. De RARO pleit nu voor een permanente samen werking, vooral op het gebied van ken nisoverdracht en beleidsondersteu ning. Cabaret De Kuil brengt zaterdagavond tijdens de cabaretmarathon in Middelburg het programma 'Vijf onder één kap'. MIDDELBURG - Zeeland beleeft za terdagavond de eerste cabaretmara thon van eigen bodem. In het Mini- theater aan de Middelburgse Verwe- rijstraat treden vanaf 20.00 uur zeven groepen voor het voetlicht. De afslui tende act van The Purple Tulips, een trio onder leiding van Francois Ver- vaet dat al eerder bewees de stem ming er goed in te kunnen houden, staat er borg voor dat de toeschou wers in de kleine uurtjes nog klaar wakker zullen zijn. Aan deze marathon gaat overdag een cabaretworkshop vooraf in het ge bouw van het Zeeuws Steunpunt, on der leiding van Bettina Garcia uit Eindhoven, die haar opleiding genoot aan de Kleinkunstacademie in Am sterdam. Dit evenement is een initia tief van het Zeeuws Centrum voor Amateurtoneel (ZCA), dat in het re cente verleden ook het jaarlijkse een akterfestival op poten zette. Aan dit festival bleek zo'n grote behoefte te be staan, dat het een stormachtig groei doormaakte. Kon in 1987 nog worden volstaan met één zaterdagavond in het Minitheater, afgelopen voorjaar moesten de zestien voorstellingen in de Concertzaal in Zierikzee worden uitgesmeerd over een lang weekeinde. „Als dat een voorteken is, staat ons nog wat te wachten", glundert provin ciaal toneeladviseur Ron Lubbersen. „We kregen signalen uit de provincie. Waarom gebeurt er niks op cabaretge- bied? Daar zijn we op ingesprongen. Er gebeurt ontzettend veel in Zeeland, niet alleen op het gebied van toneel, maar ook op dat van cabaret". Het kostte Ron geen enkele moeite be langstelling te wekken. Een rond schrijven was voldoende. Het avond programma was binnen de kortste ke ren vol en voor de workshop moesten zelfs mensen worden teleurgesteld. „We kunnen maar twaalf personen plaatsen", legt Ron uit, „want meer deelnemers gaat ten koste van de diep te. Dan kom je meer in de breedte te recht, want iedereen wil toch aan bod komen". De aanmeldingen zijn nu voornamelijk van mensen die ook 's avonds op het podium van het Mini- theater te vinden zullen zijn, maar dat is geen voorwaarde. De deelnemers aan de workshop kunnen eigen mate riaal meenemen dat in de loop van de dag wordt bijgeschaafd of waarmee een geheel nieuw nummer wordt opge bouwd. „Het is leuk dat de amateurcabare tiers op deze manier kennis kunnen nemen van eikaars produkties", om schrijft Ron Lubbersen één van de uitgangspunten van de marathon, „Je beoogt daar ook een soort broeikasef fect mee. Je hoopt dat er een actieve uitwisseling ontstaat. Daarnaast is het natuurlijk ook heel fijn wanneer hartstikke veel cabaretliefhebbers die avond komen kijken, om te zien wat het Zeeuwse cabaret te bieden heeft. We hebben gemerkt dat de for mule van het eenakterfestival goed werkt, dus laten we nu eens kijken wat er op cabaretgebied gebeurt". Cabaret De Kattebel van Ans Schil ders opent zaterdagavond de mara thon, gevolgd door de cabaretwerk groep Schouwen-Duiveland. Het ge deelte voor de eerste pauze wordt afge sloten met de cabaretgroep van het Middelburgs Theater, onder leiding van Johan Bodrij. De Bevelandse groep De Kuil brengt vervolgens haar jongste produktie 'Vijf onder één kap', dat een uur in beslag zal nemen. Na de tweede pauze wordt het programma afgerond door nogmaals De Kattebel, Cabaret XYZ van Jo den Hollander, Jos de Jonge en The Purple Tulips. Het ligt in de bedoeling om van de ca baretmarathon een jaarlijks terugke rend gebeuren te maken. In principe kan iedereen zich de volgende keer aanmelden. Ook de workshop staat open voor alle belangstellenden. „Af hankelijk van het animo kunnen we er dan misschien twee workshops van maken", blikt Ron vooruit, „Wie weet hebben we over vijf jaar hier het hele hok vol met cabaretdocenten en doet heel Zeeland aan cabaret". Joop Tieleman en Diana Obrie van de afdeling Goes van Anonieme Alcoholisten Nederland zijn van de drank af. GOES - De naderende feestdagen zijn een kwelling voor een bepaalde groep mensen: alcoholisten. Joop Tieleman uit Schore wil ze helpen. Met zijn on langs opgerichte afdeling Goes van de Anonieme Alcoholisten (AA) Neder land. Samen met Diana Obrie die me de dankzij zijn hulp nu drie weken nuchter is en dat wil blijven. „Nuch ter de feestdagen doorbrengen kan ook heel gezellig zijn", zegt Joop. De woning in Schore staat op zijn kop. Joop is nog steeds druk bezig met de verbouwing. „Maar ja, als de telefoon gaat en er moet iets gebeuren voor de AA, dan laat ik de boel de boel." Zelf is hij bijna vijftien jaar nuchter. „Over drie dagen. Dat onthoud je pre cies", zegt Joop dinsdagmiddag. „En ik hoop dat ik het haal. Maar dan moet ik ook echt helemaal niks drinken. Geen druppel alcohol, want anders ben ik binnen een week weer compleet aan de fles. Alcoholisten zijn als het ware allergisch voor alcohol. Wat er ook gebeurt in mijn leven, geen drup pel meer; daar houd ik me nu al bijna vijftien jaar aan." En daar probeert hij anderen ook aan te houden. „De AA is een wereldorga nisatie", legt hij uit. „Een gemeen schap van mannen en vrouwen die hun ervaring, kracht en hoop met elkaar delen om hun gemeenschappelijk pro bleem op te lossen en anderen te hel pen van alcoholisme te herstellen. Ons hoofddoel is nuchter te blijven en an dere alcoholisten helpen nuchterheid te bereiken." Joop komt er steeds op terug regelma tig andere AA'ers nodig te hebben om op het juiste pad te blijven. Ze zien el kaar wekelijks. Elke donderdag avond is er een bijeenkomst vanaf 20.00 uur in het gebouw van het Zeeuwse Consultatiebureau Alcohol en Drugs aan de Oostwal in Goes. „Maar mensen kunnen me ook altijd bellen op 01102-43156", zegt Joop. Diana en Joop begrijpen elkaar pre cies als ze het hebben over de ellende die de drank veroorzaakt. Het besef dat dit gebeurt en dat ze tegelijkertijd toch naar die fles grepen. „Je kunt dat nauwelijks aan anderen uitleggen. Er zijn mensen die zichzelf doodzuipen. Dat gevoel kun je niet overbrengen. Maar bij de AA ontmoet je mensen die het wel snappen. En die je kunnen hel pen", zegt Diana. Ze verhaalt van de jaren daarvoor. De smoesjes om toch maar aan drank te komen; de plekken waar ze flessen ver stopte. Hoe ze in Amsterdam verzeild raakte door met iemand mee te gaan met wie ze niet op stap was geweest als ze nuchter was geweest. „Ik ben ver kracht, in elkaar geslagen, beroofd. Er is van alles met me gebeurd." Ze ver telt verder. „Oorzaak; drank", stelt Joop nuchter vast. Nu is ze drie weken van de fles af. Vast besloten er nooit meer aan te geraken. „Ik bestelde pas gesorteerde bonbons. Toen zag ik dat er rumbonen bijkwa men. Ik heb tegen die winkeljuffrouw gezegd dat ik die niet mag hebben", geeft Diana een voorbeeld. Er rolt heel wat ellende over tafel. Maar ook blijdschap dat het ze is ge lukt van de drank af te komen. En dat ze elkaar hebben, de AA'ers. Advertentie raming LISSINGEN - Het ruim een jaar geleden uit Vlissingen ver rokken Maritiem Trainings Centrum (MTC) overweegt terug e komen naar de Scheldestad. Door de explosieve uitbreiding an het oefencentrum van de gemeentelijke brandweer is het errein aan de Buitenhaven weer aantrekkelijk. Volgens di- ecteur R. Rijckaert van het MTC zou de Zeeuwse markt van- it Vlissingen kunnen worden bediend. zijn, is de toeloop van Nederlandse be drijven groter geworden." Het oefencentrum van de brandweer groeide ook behoorlijk na het vertrek et MTC liet Vlissingen augustus 1988 chter zich en verlegde de trainingsac- iviteiten naar de Maasvlakte bij Rot- ;erdam. „In Vlissingen konden we niet .eer het volle pond bieden",,zegt Rijc- aert. „De basiscursus draaide hier erfect. Maar er waren te weinig voor- ieningen om het cursuspakket uit te ouwen. Om de markt goed te kunnen edienen zijn we naar Rotterdam ver rokken." et MTC biedt overlevingscursussen kan aan de offshore-sector (booreilan- en) en de scheepvaart. Het is in 1981 egonnen als onderdeel van het Mari- iemInstituut De Ruijter (MIR). Enke- ,e jaren daarvoor had in Noorwegen de lie-industrie een grote vlucht geno- nen. Na een ongeluk met 128 doden erden de werknemers verplicht een raming te volgen. Alle scholen in oorwegen waren binnen mum van jd volgeboekt, zodat werd uitgewe- en naar het buitenland. Het MIR ipeelde daarop in. Rijckaert nam het entrum in 1985 over. Het MTC groei- e razendsnel. De eigenaar/directeur am een Noors centrum over, het trai- ingsvaartuig Boreas deed zijn intre- e en een vrije-val-boot kwam erbij, ok in het buitenland boerde het MTC ;oed. Het sleepte een miljoenenorder de wacht door personeel van Shell iri in de Maleise lidstaat Serawak op ;t eiland Borneo te gaan opleiden, uitenlanders kwamen eveneens voor éen cursus naar Vlissingen. De Neder- andse oliemaatschappijen lieten het aarentegen een beetje afweten. Ze onden Vlissingen te ver weg. Rijc- aert: „Dat heeft ook meegespeeld in .e beslissing om naar Rotterdam te erhuizen. Sinds we daar gehuisvest van het MTC. Een stuk snelweg, spoor lijn, watersnooddorp en gasveld wor den momenteel onder meer aangelegd om een groot scala aan cursussen te kunnen aanbieden. „Ons vertrek heeft voor beide centra positieve gevolgen gehad", zegt Rijckaert. „De brand weer moest zonder ons door. Ze kon niet meer van onze markt profiteren. Ze heeft zich gered door nieuwe voor zieningen aan te leggen. In het verle den hadden wij daar al op aangedron gen, maar het heeft te lang geduurd voor er iets gebeurde. De brandweer is een gemeentelijke instelling en ambte lijke molens werken traag." Rijckaert is verbaasd over de snelle groei. Het idee is ontstaan om in Vlis singen een 'filiaal' van het MTC te ves tigen. „In Zeeland is een kleine markt. Die is vanuit Vlissingen te bedienen." Hij noemt als voorbeeld het loodswe zen, de marechaussee, de PSD en de Olau-Line. Hij denkt aan enkele hon derden cursisten per jaar. Op de Maas vlakte zijn dat er duizenden (in 1988: 3000). „Dat neemt niet weg dat we graag willen investeren in een tweede nat centrum. Het is nog onduidelijk of de cursussen moeten worden gegeven vanaf een schip, een ponton of een in stallatie aan de wal. De plannen zijn nog prematuur." Ondercommandant D. G. Murre van de Vlissingse brandweer zou de komst van een 'natte' poot naast zijn 'droge' trainingscentrum van harte toejui chen. Rijckaert is van plan binnen kort op bezoek te gaan in de brand weerkazerne aan de Van Dishoeck- straat. „Wanneer blijkt dat wij in de running zijn, komt de zaak misschien in een stroomversnelling. Wellicht zijn er meer geïnteresseerden. De twee centra zouden profijt van elkaar kunnen hebben." Murre zei het on langs nog: „Het zou prachtig zijn als we in Vlissingen een totaalpakket kunnen aanbieden." GLASBAK WESTKAPELLE - Maatregelen om recreatievandalisme en -crimi naliteit te voorkomen horen bij een goed ondernemerschap in de hore ca. Maar van echte preventie op dit gebied is pas sprake wanneer over heid en ondernemers samenwer ken. Deze boodschap gaf dr B. Be- ke, onderzoeker van recreatiecri- minaliteit, dinsdag tijdens de uit reiking van de Walcherse horeca- stimuleringsprijs. Deze door de projectgroep Walcheren van de stuurgroep recreatiecriminaliteit ingestelde prijs ging naar Frapo BV. De winnende onderneming (onder meer eigenares van De Hooizolder in Westkapelle en Cosmo in Vlissin gen) was overigens de enige inzend ster van ideeën om de recreatiecri minaliteit terug te dringen. Teleur stellend, vond juryvoorzitter H. A. van Maldegem, maar hij haastte zich te verzekeren er wel degelijk meer ideeën leven. Hij veronderstel de dat het moment waarop de prijs vraag is uitgeschreven (juist voor het begin van de zomer) nogal on gunstig is geweest, Het feit dat Fra po BV de enige deelneemster was, doet volgens Van Maldegem even wel niet af aan de juistheid dat deze onderneming de prijs heeft gekre gen. De een jaar geleden ingevoerde discobus en de manier waarop Fra po in en om haar bedrijven toezicht houdt op veiligheid, bescherming van eigendommen, voorkoming van vandalisme en geluidsoverlast en omgaat met ongewenste bezoe kers zijn de redenen voor de toeken- ning. Ook de Vlissingse politiecommis saris L. E. Schuller liet zich waar derend uit over Frapo. Hij zei het verheugend te vinden dat in de be drijven van deze onderneming de uitsmijter is omgevormd tot een portier moderne stijl, wiens werk terrein tot in de wijdere omgeving van de discotheek strekt. Hij zegde een bijdrage toe in de training van de portiers. Overigens meende hij dat gedegen afspraken nodig zijn over de gren zen waarbinnen toezicht door de horeca zelf kan worden uitgevoerd. Vandaag (woensdag) valt Frapo BV weer in de prijzen. Het discovervoer is ook aanleiding geweest de onder neming een van de aanmoedin- gingsprijzen verkeersveiligheid 1989 toe te kennen. Die worden in Middelburg uitgereikt. WESTKAPELLE - Frank Versluys en Pol Aertssen voelden er weinig voor de fouten van andere horeca ondernemers te maken toen ze der tien jaar geleden discotheek De Hooizolder in Westkapelle overna men. Uitsmijters en barkeepers die vuisten zwaaiend een eind probe ren te maken aan vechtpartijtjes, lokken meestal alleen maar méér problemen uit. Versluys: „Wij heb ben van begin af aan gezegd: zo moeten we het niet doen. Laten we het toch vooral gezellig proberen te houden." En dat is gelukt. De gezamenlijke onderneming van Versluys en Aertssen Frapo BV, die inmiddels zes discotheken en cafés op Walche ren en in West-Brabant omvat, heeft dinsdag de horeca- stimule- ringsprijs gekregen van de Zeeuwse stuurgroep recreatiecriminaliteit. Het toezicht binnen en buiten de za ken en vooral ook Frapo's Walcher se discobus, die op zaterdagavon den en in het recreatieseizoen de discotheken De Hooizolder bij Westkapelle en Cosmo op het Vlis singse industrieterrein verbindt met Middelburg, de binnenstad van Vlissingen en een aantal campings op Walcheren en Noord-Beveland gelden als voorbeeldig. Het kost Frank Versluys geen moei te te erkennen dat hij trots is op de prijs: „Het klinkt als een cliché, maar we beschouwen het echt als een erkenning van de energie die we erin hebben gestoken om onze za ken veilig en dus gezellig te hou den." Behalve energie is in de ma nier waarop Frapo haar zaken be heert, ook nogal wat geld gaan zit ten. Versluys schat dat ongeveer een kwart van de veertig medewer kers in de vijf zaken zich voor een belangrijk deel bezighoudt met de handhaving van de goede sfeer. En de discobus heeft de onderneming dit jaar een nadelige resultaat van 15 a 20.000 gulden opgeleverd. Hij zou dan ook graag zien dat de over heid een deel van de kosten van het discovervoer voor haar rekening neemt. „Het mag ons natuurlijk ook wel wat geld blijven kosten", zegt Versluys, „maar met subsidie kun nen we tot lagere tarieven komen en een betere dienstregeling." Op dit moment betalen discogangers vijf gulden voor de terugreis. De heen reis is gratis. De belangrijkste voorwaarde voor een aangenaam klimaat in en om een discotheek of café is volgens Versluys de motivatie van het per soneel. „Je moet mensen hebben, die onmiddellijk proberen een ruzie in de kiem te smoren", vertelt hij. „Dat gebeurt bij ons. Het zijn niet alleen de stevig gebouwde jongens die tussen twee elkaar bedreigende bezoekers instappen en ze al pra tend van verdere onvriendelijkhe den proberen af te houden. Ook een tenger barkeepertje doet dat, want hij weet dat hij eventueel binnen de kortste keren steun krijgt van colle ga's." Zo'n motivatie wordt pas be reikt als bij de medewerkers duide lijk is dat de beide Frapo-directeu- ren zichzelf ook niet ontzien in de vuurlinie te gaan staan wanneer dat echt nodig is. In de bedrijven van de twee Wal cherse horeca-baronnen komen, dat is stelregel, alleen maar gezelli ge mensen binnen. Dat is het enige selectiecriterium voor de portiers. Iedere bezoeker van De Hooizolder of Cosmo is verplicht zijn jas in de garderobe af te geven. Versluys: „Dat heeft twee redenen. Het is niet gezellig wanneer een groot deel van het publiek met zijn jas aan rond loopt. Als je je ergens op je gemak voelt, dan doe je je jas uit. Boven dien is er het veiligheidsaspect. Je weet nooit wat mensen in hun jas of jack mee naar binnen nemen." De veilighèid in de disco's begint al op de parkeerterreinen. Die baden in het licht en een parkeerwachter ziet erop toe dat de auto's ordelijk worden geparkeerd en dat eventue le ruzies of al te luidruchtige tevre denheidsbetuigingen meteen de kop in worden gedrukt. De parkeer wachter signaleert ook wanneer een groepje jongeren in aantocht is dat eerder de toegang is ontzegd en kennelijk wil proberen toch binnen te komen. Dan kunnen daarvoor tij dig maatregelen worden genomen. Versluys heeft bij De Hooizolder bij voorbeeld twee getrainde politie honden achter de hand, waarvan het zien alleen al ontzag inboezemt. Slechts enkele keren heeft Frapo de hulp van de politie nodig gehad om problemen de baas te kunnen. Ver sluys: „Het is onze eer te na de rot zooi door de politie te laten oprui men." De discobussen doen alleen bedrij ven van Frapo aan en vervoeren uitsluitend klanten van deze hore- ca-gelegenheden. Versluys wil dat ondanks aansporingen ook andere horeca-ondernemers bij dit project te betrekken, graag zo houden. „Wij trekken een echt disco-pu bliek", legt hij uit. „Wanneer dat nu met andere categorieën stap pers in de bus terecht komt, krijg je misschien dezelfde bonje als in an dere plaatsen met het openbaar vervoer in de late uren. Wij hebben nooit problemen gehad in de bus sen. Dat komt, denk ik, omdat het bij ons eigen vervoer is." De voor delen van de discobussen zijn on dertussen duidelijk gebleken: min der bestuurders die onder invloed rijden, minder vandalisme en min der fietsendiefstallen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 35