Thatcher vindt vertrek Vietnamezen terecht Bulgaren trotseren ijzige koude houden vast Sovjets leidende rol aan voor partij andaag Getob in Moskou met stemcomputers kÉ Gedetineerde smeert 'em Kamer wil bevallings verlof van 16 weken COMBi BACK UXEMBURG VREEST KAPITAALVLUCHT ZLM onderzoekt I kl GRATIS NIEUWE FILM! de Britse markt Deportatie van vluchtelingen Regen 12e jaargang no. 288 Ifoensdag 13 december 1989 VOOR DE BESTE FOTO-AFWERKI Kinderen Vormen Conflict Terug Bad Geen steun Camera Bovendien wil Lubbers de discussies gissen de Franse en Duitse regering rer de Duitse oostgrens afwachten, e Fransen willen, net als de Neder- [nders, dat niet-Oostduitse reizigers n deze buitengrens van het Schen- n-gebied worden gecontroleerd, ankert kon de Kamer gisteren niet jAelden of in de discussie tussen grankrijk en de Bondsrepubliek vor- ringen worden gemaakt. Nadere in- rmatie over de Luxemburgse weige rig een fiscale paragraaf op te nemen d de bewindsman evenmin. Kosto rklaarde helemaal geen mededelin- n te kunnen doen, omdat die auto- atisch over de (geheime) verdrag- eksten zouden gaan. e Kamerfracties bleven bij hun eer- r ingenomen standpunten. PvdA, 66 en Groen Links achtten het „poli- lek niet wijs" als de regering tot on- ■rtekening zou overgaan. Ook het DA wil niet op voorhand zijn goed keuring geven. De WD wil pas bij de tificatie een oordeel vellen. PZC Veel bewolking en geruime tijd regen. Temperatuur 9 graden. Vanochtend weinig wind maar vanmiddag toene mend matig tot matig of vrij krachtig uit zuidwest. LONDEN (RTR) - De Britse rege ring houdt vast aan het gedwongen vertrek van Vietnamese vluchte lingen uit Hongkong. Volgens pre mier Thatcher, die zich dinsdag in het Lagerhuis vurig verdedigde, is I die politiek volkomen terecht. De Amerikaanse regering vindt de re patriëring onaanvaardbaar en wil dat Londen ermee stopt. De eerste 52 vluchtelingen zijn, zo als gemeld, dinsdag op het vliegtuig naar Vietnam gezet. De Britse oppo sitie, Amnesty International en het Hoge Commissariaat voor de Vluch telingen van de Verenigde Naties, die de beslissing voorbarig noemde, trokken fel van leer. Thatcher wuifde allle kritiek weg met het argument dat de Britse kroonkolonie moet worden be schermd tegen een toevloed van vluchtelingen. De Chinese bevol king heeft naar haar zeggen al ge noeg geleden onder de vluchtelin genstroom uit Vietnam. De premier verweet de landen die kritiek leveren op Londens oplos sing zelf geen vluchtelingen te ac cepteren. Thatcher wees er op dat 13.000 van de 57.000 Vietnamezen in Hongkong mogen blijven. Die wor den als politieke vluchtelingen be schouwd, de anderen hebben alleen uit economische overwegingen hun land de rug toegekeerd. Londen zal in januari twee waarne mers naar Vietnam sturen om te controleren of de regering in Hanoi zich aan haar woord houdt en de te ruggestuurde vluchtelingen niet lastig valt. MOSKOU (RTR) - De meer dan 2.000 leden van het Volkscongres van de Sovjetunie zijn dinsdag aan het begin van hun tiendaagse zitting 20 minuten vergeefs bezig geweest om uit te vinden hoe het nieuwe automati sche stemsysteem werkt. Uiteindelijk staken zij bij hun eerste stemming maar weer gewoon hun handen op. De Philips-computers stelden de meeste leden voor raadsels, ondanks uitgebreide uitleg van Valentin Tete- nov, de voorzitter van de informatie- en communicatie commissie. Om er zeker van te zijn dat iedereen begre pen had hoe de apparatuur bediend moest worden vroeg hij een keer proef te stemmen. Volgens het electro- nische scherm in de hal meldden zich 333 afgevaardig den, terwijl er volgens de presentielijst 2.106 leden aan wezig waren. In een tweede poging speelden 1.985 afgevaardigden het klaar hun aanwezigheid kenbaar te maken. „Dat is iets beter, maar we lijken nog steeds een paar afgevaar digden kwijt te zijn", merkte president Gorbatsjov op. .Apparatuur is apparatuur, maar laten we vast een tel- commissie instellen voor het geval we die toch nodig hebben". Volgens een woordvoerder van Philips in Eindhoven zijn de aanvankelijke moeilijkheden te wijten aan „pro cedurele problemen". Met andere woorden, de leden van het Volkscongres moesten gewoon even wennen aan de nieuwe manier van stemmen. „Later zijn enkele stemmingen met succes afgewerkt. Daaruit blijkt dat de apparatuur goed is en dat men er inmiddels mee kan omgaan", aldus de zegsman. SOFIA (AP) - In de Bulgaarse hoofd stad Sofia hielden dinsdagavond net als maandag duizenden mensen in de vrieskou een stille wake aan de achterzijde van het gebouw waar het Centraal Comité van de commu nistische partij voor de tweede ach tereenvolgende dag vergaderde. De ruim 20.000 demonstranten wil den de leden van het comité er op nieuw aan herinneren dat het volk op hen let. In een rede tot het Centraal Comité van de communistische partij zei Mladenov dat de komende maanden een nieuwe kieswet zal worden opge steld. Voorts zei hij dat er volgend jaar een nieuwe grondwet moet ko men waarin de leidinggevende rol van de communistische partij zal ko men te vervallen. MOSKOU (DPA/AFP) - Het Congres van Volksafgevaardigden van de Sov jetunie heeft dinsdag besloten niet te debatteren over schrappen van de lei dende rol van de partij. Wel zette het Congres de vorming van een soort ge rechtshof voor toezicht op naleving van de grondwet op de agenda. Het voorstel om schrapping van de lei dende rol op de agenda te zetten was afkomstig van de zogeheten Interre gionale Groep van afgevaardigden, die oppositie voeren in het Congres, dat 2.250 leden telt. Van de 2.053 Volksaf gevaardigden die een stem uitbrach ten waren 839 voor een debat, 1.138 te gen en 56 onthielden zich. Verworpen werd ook, met 1.387 tegen 537 stemmen bij 68 onthoudingen, een ander voorstel van de groep om een bij de grondwet gegarandeerd recht op particulier eigendom in te stellen, in het bijzonder ook van land. Sovjetleider Gorbatsjov had tevoren al gezegd tegen schrappen van de lei- Deyan Kiuranov, woordvoerder van de sinds maandag legale groene par tij Ecoglasnost, zei dat de commu nistische partij na de rede van Mla denov weer een beetje aanzien had gekregen. Kiuranov, ook lid van de onlangs opgerichte overkoepelende organisatie Unie van Democratische Krachten, zei dat deze groepering een „zeer actieve politieke rol zal spelen" in de verkiezingen. r Bi (al VLISSINGEN - MIDDELBURG - GOES Bij inlevering van uw volle kleurenrolletje voor ontwik kelen en afdrukken een: (alleen de goede foto's betaalt u) TNO heeft een nieuwe camera ontwikkeld die dwars door dichte mist kijkt. PAGINA 3 HERN AD (AP) - Op een dag verdwijnen deze kuikens waarschijnlijk in een hongerige maag. Voor het zover is vormen ze een bijzondere attractie omdat ze beide met drie poten geboren zijn en daardoor moeilijk aan het wankelen kun nen worden gebracht. De verder kerngezonde kuikens doken op in een krat op een broedstation in Hernad (Hongarije). Het lot van de kinderen in de ontwikkelingslanden ver slechterd ieder jaar. PAGINA 5 Dirk van Gelder, kunst en kun de in zwart en wit. PAGINA 7 Door een conflict binnen de Zeeuwse stichting voor Jeugd en Gezin dreigen steeds meer jongeren in de kou te komen staan. PAGINA 11 Het Maritiem Trainings Cen trum overweegt terug te ko men naar Vlissingen. PAGINA 13 Het bestuur van zwemclub De Ganze mag nog hopen op ver breding van het nieuwe bad. PAGINA 17 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Beurs en financiën: 6 Kunst, cultuur en pop: 7 Provincie: 9,11,13 en 15 Sport: 17 en 19 Geheimzinnigheid Irusteert Schengen Het Zeeuws-Vlaams middel baar beroepsonderwijs dat wil fuseren, kan niet rekenen op brede steun van de Tweede Ka mer. PAGINA 3 DEN HAAG (GPD) Tussen de Eerste en Tweede Kamer is een concurrentiestrijd uitgebroken over de kerst- en nieuwjaarskaarten, die door leden van beide kamers, me dewerkers en personeel aangeschaft kunnen worden. De kaarten van de Eerste Kamer zijn 30 cent per stuk goedko per dan die van de Tweede Kamer. Is de prijs voor een kaart in de Senaat 70 cent, inde Tweede Kamer moet er een gulden voor worden neergeteld. Er is inmiddels een leven dige handel tussen beide kamers ontstaan. Volgens een woordvoerder van de Eerste Kamer is het ■AA>s.\{- "I e ZLM heeft op haar I -L'jongste jaarvergade- ring, deze week, een opmer- kelijk initiatief aangekon- t - - digd. Ze wil een doelgericht onderzoek naar afzetmogelijkheden van vers-produkten op de Britse con- prijsverschil toe te schrijven aan de manier waarop de sumentenmarkt, met name in Groot- kaarten gedrukt zijn. De Senaat doet het met een stemmige Londen. Daarmee speelt de Zuidelijke zwart-wit kaart. De Tweede Kamer gebruikt een vierkleu- landbouwmaatschappij in op moge- ren-druk. lijk interessante kansen vo'ór de land- De zegsman van de Eerste Kamer toonde zich overigens en tuinbouw in het grenzenloos Euro- verbaasd over de zaak. „Het is allemaal in onderling over- Pa van na '1992' op een markt die in leg gebeurd. Zij kopen bij ons en wij bij hen", zo gaf hij te feite veel dichterbij ligt dan totnogtoe kennen. In de Tweede Kamer was het enthousiasme min- werd beseft. Er is de afgelopen jaren der groot. „Zij moeten daar niet onder onze duiven gaan veel geklaagd over de beroerde positie schieten", aldus een woordvoerster. van het agrarisch bedrijfsleven. De in komens van tal van landbouwers - vooral in de akkerbouw - zijn drastisch gedaald en de vooruitzichten waren ver van gunstig. Toch lijkt het erop dat de land- en tuinbouw bezig is met een nieuw elan andere richtingen te zoe ken en daarin begint te slagen. De ZLM-jaarvergadering had ditmaal als thema gekozen: 'afzet'. De organisatie hield haar leden voor dat er in de toe komst meer marktgericht zal moeten worden geproduceerd, dat de afzet zich duidelijker met de wensen en ver langens van de consument bezig zal moeten houden. Vorig jaar kwam er in Zeeland overleg op gang tussen verte genwoordigers van overheid en be drijfsleven om de economie van dit ge west nieuwe impulsen te geven. De Britse markt - tegenwoordig met goe de verbindingen bereikbaar - werd daarbij als een nieuw terrein voor han del en export aanbevolen. Zowel de veerdienst tussen Vlissingen en Sheer- ness als de route naar de toekomstige Kanaaltunnel maken het mogelijk om de Britse klant vanuit Zeeland even snel te bedienen als dat bijvoorbeeld de oester- en mosselbedrijven uit Yer- seke in Parijs lukt. Er zijn pogingen on dernomen om vooral land- en tuin bouw voor activiteiten in Britse rich ting te interesseren. De ZLM is daar nu op ingesprongen. Dat getuigt van on dernemingszin. En daarvan zal de Zeeuwse land- en tuinbouw het in de jaren '90 in de eerste plaats moeten hebben. van de regering, die de Kamer op de hoogte wilde stellen van de laatste ontwikkelingen in de onderhandelin gen tussen de vijf Schengen-landen (de Benelux, Frankrijk en West-Duits- land) over het openstellen van de on- derlingen grenzen voor personen- en goederenverkeer. De beide staatssecretarissen (behalve Dankert ook Kosto van Justitie) had den de Kamer gisteren echter niets nieuws te melden. De premier verklaarde dat het kabi net een besluit over ondertekening van de aanvullende overeenkomst bij het Schengen-akkoord uitstelt tot la ter deze week. De weigering van de Luxemburgers om een paragraaf over bestrijding van fiscale fraude in het verdrag op te nemen, is voor Neder land onverteerbaar. Luxemburg is een toevluchtsoord voor spaarders met zwart geld. Luxemburg is er op gebrand het bankgeheim te handha ven en wantrouwt elke ingreep van buitenaf die de situatie in gevaar zou kunnen brengen. Het land vreest voor een kapitaalvlucht. dende rol van de partij te zijn. Hij merkte tijdens de vergadering in het Volkscongres op dat „we de kwesties van de grondwet met veel verantwoor delijkheidsgevoel moeten benaderen en dat in de komende zitting de oplos sing van deze economische problemen centraal moet staan". Gorbatsjov noemde dinsdag de ver nieuwingen en de perestrojka (her vormingen) onomkeerbaar. Hij er kende dat de veranderingen het land' nog niet uit de economische crisis hebben gehaald. „Wij hebben niet de resultaten bereikt waarop we hadden gehoopt". Premier Nikolaj Ryzjkov houdt de ko mende dagen een rede over de econo mische hervormingen. Ook buigen de Volksafgevaardigden zich over een rapport van de regering waarin voor stellen worden gedaan om de opbreng sten van landbouw en industrie te ver beteren en een eind te maken aan de steeds erger wordende schaarste. De Sovjetunie heeft een begrotingstekort van naar schatting 400 miljard gulden. Het Volkscongres heeft het recht een veto uit tc&preken over de wetsvoor stellen die de Opperste Sovjet heeft goedgekeurd. Het Congres is het hoogste wetgevende orgaan in de Sovjetunie, alle grondwetswijzigin gen behoeven goedkeuring door de af gevaardigden. De Britse premier Margaret That cher heeft zich gisteren de woede van de halve wereld op de hals gehaald door midden in de nacht vijftig Vietna mese bootvluchtelingen in de kroon kolonie Hongkong van hun bed te lich ten en deze op het vliegtuig te zetten naar hun land van herkomst. Zo'n de portatie met veel machtsvertoon gaat dwars in tegen iedere zorgvuldige vorm van omgang met mensen die - om welke reden dan ook - onder barre omstandigheden hun vaderland zijn ontvlucht en elders asiel zoeken. Na tuurlijk heeft Thatcher gelijk als zij zegt dat in het toch zo overbevolkte Hongkong de vele duizenden Vietna mese vluchtelingen voor grote proble men zorgen. Zeker omdat dit kleine stukje Verenigd Koninkrijk in Zuid- oost-Azië nauwelijks kan terugvallen op andere landen die bereid zijn een portie van het vluchtelingenvraag stuk over te nemen. Maar dat alles rechtvaardigt nog niet een zo drasti sche maatregel als die van de collectie ve uitwijzing. De verzekeringen van de Vietnamese regering dat deze (nu ge wezen) vluchtelingen bij terugkeer niet zullen worden vervolgd is name lijk oncontroleerbaar en daarom aan vechtbaar. Met het gedwongen karak ter van de terugkeer is bovendien een streep gehaald door het programma van het Hoge Commissariaat voor de 'Vluchtelingen van de VN, dat gericht was op een vrijwillige manier van her vestiging van een deel van de uitgewe ken Vietnamezen. Het is de Britten er kennelijk om te doen korte metten te maken met het nijpende probleem van de opvang van al die mensen in Hong kong en tevens nieuwkomers af te schrikken. Maar de methode die nu wordt toegepast deugt van geen kant en staat op gespannen voet met de handhaving van de mensenrechten. vdM. BRUSSEL (AFP) - Een gedetineerde in de Belgische gevangenis van Lan- tin, bij Luik, wist dinsdag te ontsnap pen dankzij de margarine die hij bij zijn ontbijt had gekregen. Frederick Renson was met handboeien vastge ketend aan een radiator in het politie bureau waar hij was voor verhoor. Hij had 's morgens verkozen af te zien van zijn ontbijt om de margarine van zijn boterhammen op zijn polsen te sme ren. Na even de kamer uit te zijn ge weest, vond de politie de handboeien bungelend aan de verwarming, en de gevangene was gevlogen. DEN HAAG (GPD) - De Twee de Kamer houdt vast aan de wens om het zwangerschaps- en bevallingsverlof voor vrou wen uit te breiden van 12 naar 16 weken. Alle grote fracties wijzen het standpunt van staatssecretaris Ter Veld (so ciale zaken) dat een uitbrei ding van 12 naar 14 weken vooralsnog voldoende is, van de hand. Ter Veld liet de Kamer verle den week schriftelijk weten een zwangerschaps- en beval lingsverlof van 14 weken „rede lijk" te vinden. Volgens haar hervat meer dan 50 procent van de vrouwen binnen acht weken na een bevalling het werk. De bewindsvrouwe wees er verder op dat een uitbrei ding van het verlof tot 16 we ken, een extra last van 70 mil joen gulden zou betekenen, ge rekend vanaf een verloftermijn van 12 weken. EN HAAG (GPD) Staatssecretaris Dankert (EG-zaken) %eest dat het akkoord van Schengen niet van de grond zal komen omdat de samenleving de jarenlange geheime discus- Hes op ambtelijk en regeringsniveau wantrouwt. De bewinds man zei gisteren tijdens het overleg met de Tweede Kamer dat hij daarom de verdragsteksten openbaar wil maken. Maar dat «uit op verzet van de Franse en Duitse^-egering. Overigens heeft ook de Belgische rege ring een beslissing over ondertekening uitgesteld. Mogelijk valt daar aan staande donderdag een besluit. Dankert kwam met zijn ontboezeming tijdens een openbaar overleg met de kamercommissies van EG-zaken en Justitie. De bijeenkomst zou aanvan kelijk besloten zijn, maar werd onder druk van met name de PvdA-fractie openbaar. Over de verdragsteksten, die door de Nederlandse regering aan staande vrijdag mogelijk worden on dertekend, kon echter niet worden ge sproken omdat die nog steeds geheim zijn. Het overleg vond plaats op verzoek

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 1