Oranje vreest de hitte Geredde Sovjet-zeelieden in Vlissingen ondergebracht Inschrijving NMB Postbank succes Gorbatsjov verdedigt met vuur leidende rol partij in Sovjetunie vandaag Vlucht uit Suriname "RESIDENT HU SAK AFGETREDEN KODAK EXPRESS QUALITY CONTROL 132e jaargang no. 286 Maandag 11 december 1989 Asielzoeker gedood Bisschop Gijsen zet Van der Valk aan de kant Drie schepen bij New Foundland in storm vergaan k Wintersport Straatterreur Toekomst SCHIP UITGEBRAND VOOR SPAANSE KUST Middenmoter Swift Herstel lavel kandidaat MASSALE DEMONSTRATIES IN STRATEN MOSKOU Geen geweld KWALITEITSKLEURENFOTO'S KLAAR TERWIJL JE WINKELT! Later zon Eerst somber met mistbanken, later opklaringen. Maximum temperatuur rond 3 graden. Zwakke tot matige zuidenwind. (Van onze correspondent) ROME - Het Nederlands voetbalelftal moet volgend jaar op het wereldkam pioenschap het hoofd koel zien te hou den in de braadpan van Europa. Meer nog dan de tegenstanders, achtereen volgens Egypte 12 juniEngeland 16 juni) en Ierland (21 juni), wordt in de eerste ronde van het toernooi de zin derende hitte van Sicilië en in minde re mate van Sardinië de grootste te genstander van de oranje-equipe. De Nederlandse delegatie reageerde zaterdag verschrikt tijdens de loting in het Romeinse Pallazzo dello Sport toen Nederland naar poule F en naar het heetste deel van Italië werd verwe zen. KNVB-arts Frits Kessel, in 1978 bij het WK in het niet alleen in klimatolo gisch opzicht vergelijkbare Argentinië toch wel het een en ander gewend, rea geerde geschokt: „Dit is dramatisch", zei hij. „Sicilië is nog veel erger dan Ar gentinië." Volgens Kessel zullen het duo Li- bregts/De Ruiter en souffleur Michels er een zware taak aan hebben de disci pline op het vooral door de mafia fa meus geworden eiland te handhaven. „Eén onvoorzichtigheid, één verkeer de hap voedsel kan fataal zijn. Thijs Libregts en diens adviseur Mi chels zetten zaterdag bij de loting nau welijks vraagtekens bij de duik in de Siciliaanse braadpan. „Ach", grapte Libregts, „zo kom je nog eens ergens." En Michels, ouderwets kortaf: „Niks aan de hand. We hebben voldoende tijd om ons voor te bereiden". Voor wat.de sportieve aspecten betreft kwam er geen enkele klacht over de lippen van de Nederlandse afvaardi ging. De mogelijkheid op verlenging van het Italiaanse avontuur is groot, temeer daar ook de nummers drie in de poules nog een ticket kunnen bemach tigen. „We hadden het slechter kun nen treffen", perste Libregts eruit. Voortdurend werd er na afloop van de loting al gesproken over de wedstrijd tussen Nederland en Engeland, die door de reputatie van de supporters op voorhand al beladen is. Zie ook pagina's 9 en 11 RIJSBERGEN (ANP) - Als gevolg van een ruzie in het asielzoekerscentrum in Rijsbergen is de 31-jarige Somaliër A.A. Sangab om het leven gekomen. Volgens de rijkspolitie stak de 20-jari- ge A.M. hem met een schaar in de hals. Het slachtoffer overleed later in het Laurensziekenhuis in Breda. De steekpartij had vrijdagavond plaats maar is pas zondag bekend ge worden. De nationaliteit van de ver moedelijke dader was gisteravond niet bekend. Hij wordt vandaag voorgeleid aan de officier van justitie in Breda. ROERMOND (GPD) Kanunnik Wim van der Valk (45) van het bisdom Roermond is door bisschop dr. J.M. Gijsen aan de kant gezet. Eind van de maand is hij directeur-af van het acti viteitencentrum van het bisdom. Van der Valk wordt in zijn functie op gevolgd door drs F. Soeterik, die mo menteel chef de bureau is van het mis siebureau. Soeterik is geen priester. Van der Valk krijgt een jaar de tijd om zich voor te bereiden op een nieuwe functie. Enkele weken geleden leverde kanun nik Van der Valk vrij onverwacht openlijk kritiek op het beleid van bis schop Gijsen in het bisdom Roer mond. Die kritiek was het begin van de discussie tussen Van der Valk en de bisschop, die uiteindelijk heeft geleid tot het vertrek van de eerste. Zonder de bisschop met name te noemen, sprak Van der Valk van 'gezag in de Kerk dat alleen mogelijk is, wanneer de persoon die dat gezag uitoefent niet alleen maar doordrijft wat hij zelf wil'. En: „De blijde boodschap is niet gere serveerd voor een kleine restgroep die zich in een elite-kerk de beteren noemt". ST.JOHN'S (RTR) - Een vissersboot met acht mensen aan boord is zater dag in een zware storm voor de kust van het Canadese eiland Newfound land omgeslagen. Volgens de kust wacht zijn er geen overlevenden. Een lichaam is geborgen. Vrijdag kwamen twee andere schepen in grote moeilijkheden. Kort na het zenden van noodsignalen werd niets meer van de schepen, die vermoedelijk zijn gezonken, vernomen. De 39 opva renden van de twee schepen worden vermist. Aangenomen wordt dat ze zijn verdronken. t PZC Het wintersporttoerisme breekt ook dit jaar weer alle re cords. PAGINA 3 De Terneuzense politie is be zorgd over de toenemende straatterreur. PAGINA 5 De Schelde bezint zich op de toekomst. PAGINA 5 VLISSINGEN - Tachtig schipbreukelingen van de uit gebrande Russische vistrawler Vitautas Putna zijn zondagavond in de Vlissingse Sloehaven aangekomen. Zij bevonden zich aan boord van het Sovjet container schip Pyotr Masherov (12.843 brt) dat de zeelieden heeft opgepikt ten noorden van de Spaanse havenstad La Coruna. Een vuurzee vernietigde vrijdag de Vitautus Putna (3971 brt). Over de oorzaak is, aldus een woordvoerder van de scheepsagent Transworld Marine Vlissingen, niets bekend. Op de varende visfabriek werkten 82 be manningsleden. Eén van hen is verbrand en een ander is verdronken. Twee Belgische of Nederlandse schepen hebben de overige zeelieden, een kat en een hond gered. Zij zijn later overgedragen aan de vrachtvaarder Pyotr Masherov. Dat schip was onderweg van Genua naar Vlissingen. Het Russische vaartuig arriveerde zondagavond om streeks acht uur in de Vlissingse Sloehaven, de eerste bestemming. Het schip kwam een dag te laat aan en met extra bemanningsleden. Het voedsel was op. Een scheepsverlader heeft direct na aankomst nieuw pro- J viand gebracht. De tachtig drenkelingen moesten van i boord, omdat de Pyotr Masherov voorlopig niet naar de Sovjetunie gaat. Na controle door de Koninklijke Mare- chaussee verliet rond half tien een eerste bus met zeelie- den het terrein van de NV Haven van Vlissingen. De Russen zijn allemaal ondergebracht in Hotel Pen- sion Bos in Vlissingen. „Dat is voor hen het prettigst", verklaarde de medewerker van Transworld. De schip breukelingen kregen direct na aankomst op hun tijde lijke adres een warme maaltijd voorgeschoteld. Ze wa ren zichtbaar aangeslagen door de ramp. De kat en de hond mogen vandaag, maandag, van boord. Zij moeten i eerst ingeënt worden. Tot morgen, dinsdag, blijven de bemanningsleden van de vergane Vitautas Putna in de Scheldestad. Het Rus- sische vrachtschip Vilis Lacis (12.488 brt) dat Vlissingen aandoet, brengt hen naar hun thuishaven Klaipeda aan de Oostzee. ASSEN/PARAMARIBO (ANP/ GPD) - De hals over kop uit Suri name gevluchte Stanley Rensch herenigd met zijn vrouw in zijn woning in Assen. De mensen rechten-activist vluchtte naar Nederland na een mislukte aan slag, die in de nacht van dinsdag op woensdag plaats vond. Rensch werd door chef-staf Sital van het Surinaamse leger ervan beschuldigd de overval op een le gerpost bij Kraka te te hebben georganiseerd. Bij de aanval kwamen zeven militairen om het leven. Bij een aanval op Langatabbetje, waar een basis is gevestigd van het junglecommando, zijn vrij dagavond twee doden gevallen aan de kant van de aanvallers. Een zwaargewonde bleef achter en ongeveer zeven anderen trok ken zich terug op de Franse oe ver van de Marowijnerivier. Ronnie Brunswijk zei in een ge sprek met Surinaamse media dat de aanvallers voornamelijk Paramaccaner bosnegers waren, die eerder een kazerne van het nationale leger in Albina hebben beschoten. -)EN HAAG (GPD) - Particuliere beleggers die niet meer ian 50 aandelen NMB-Postbank Groep hebben gevraagd, -jijgen deze ook. Is de vraag groter, dan gelden de regels >an de bank, die de opdracht heeft gegeven. In de praktijk ■uilen deze beleggers niet veel meer dan 50 aandelen krij- jen. Dat vertelde NMB-bestuurslid Soetekouw voor de ra tio )e kleine beleggers lijken hierdoor beter aan hun trekken e komen, dan bij de emissie van Daf en DSM dit jaar. Toen eerden hun wensen maar ten dele gehonoreerd. De inschrijving op de 26 miljoen aandelen NMB-Postbank Groep is een groot succes geworden. De belangstelling van zowel binnen- en buitenlandse institutionele beleggers als Nederlandse particulieren was zo groot, dat de inschrij ving royaal (2,5 keerwerd overtekend. Een aandeel kost 46,50. Bij de toewijzing wordt een aanzienlijke korting op de in schrijving toegepast. Van de beschikbare aandelen wordt zestig procent geplaatst in Nederland, België en Luxem burg. Een groot deel gaat naar Engeland en de Verenigde Staten. ppositie in Praag Vlissingen onderstreepte in de thuiswedstrijd tegen Meerssen dat het niet meer is dan een simpele middenmoter (2-2). PAGINA 11 De Zeeuwse korfballers van Swift zorgden voor een dave rende verrassing door SCO een punt afhandig te maken. PAGINA 12 Hoek kreeg zaterdag weer hoop op betere tijden door een 4-1 overwinning in een beker duel. PAGINA 13 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 Provincie: 5 en 7 Sport: 9,10,11,12,13,14,15 en 16 Het is de eerste democratische rege ring in 41 jaar. Nog maar tien van de 21 leden van het nieuwe kabinet komen uit de rangen van de communistische partij. Twee van hen, de radicale eco nomen Komarek en Dlouhy, worden ook gesteund door het oppositionele Tsjechische Burgerforum en de Slo waakse pendant Mensen tegen Ge weld. Bovendien stonden twee ministers van de Volkspartij ook op de kandida tenlijst van de oppositie. Dit geeft de voorstanders van radicale economi sche en democratische hervormingen een comfortabele meerderheid in het kabinet. De nieuwe premier, de communist Ma rian Calfa, noemde de nieuwe regering, de tweede in één week, een 'overgangs kabinet'. De twee belangrijkste taken zijn het voorbereiden van vrije verkie zingen en het doorvoeren van radicale economische hervormingen. Wanneer die vrije verkiezingen wor den gehouden, staat nog niet vast. Cal fa zei „aan het einde van de eerste helft van 1990". De communistische partij wil die verkiezingen zo laat mogelijk, het oppositionele Burgerforum is er verdeeld over. taat loeien vandaag om precies twaalf uur vijf minuten lang sirenes, toeteren auto's en „maakt alles lawaai wat la waai kan maken". De nieuwe Tsjechoslowaakse premier Marian Calfa. rijgt meerderheid (Van onze correspondent hiAAG - Tsjechoslowakije heeft sinds zondag, na twee dagen van harde onderhandelingen, [en door niet-communisten gedomineerde regering. Om deze overwinning van de oppositie te }ieren, gingen honderdduizenden zondagmiddag de straat op. fen van de opvallende nieuwkomers Bn het kabinet-C alfa is de oud-journa list Jiri Dienstbier. Hij is benoemd tot linister van Buitenlandse Zaken. )ienstbier is een van de oprichters van e mensenrechtbeweging Charta '77 n heeft langdurige gevangenisstraf- ?n voor zijn dissidente activiteiten on- ergaan. 'ikant detail: de Slowaakse dissident an Carnogurski, drie weken terug nog i de gevangenis, krijgt feitelijk de ontrole over de gehate StB, de gehei- ae dienst. Calfa zei gisteren dat „het lubliek zeker moet zijn dat de veilig- ieidsdienst onder controle van de re uring staat". Hij kondigde tevens een eorganisatie van de StB aan. )e inauguratie van de nieuwe regering ras gisteren meteen de laatste offieië- daad van premier Gustav Husak. lusak kondigde zaterdag in een tele- isietoespraak zijn aftreden aan, maar roest grondwettelijk nog een dag aan- lijven om de nieuwe regering te kun- en beëdigen. )ver twee weken zal het door commu- isten gedomineerde parlement een ieuw staatshoofd kiezen. Namens de ppositie, zo werd gisteren de enthou- iaste menigte op het Wenceslasplein ïeegedeeld, zal de onbetwiste leider an het Burgerforum, de auteur Va- lav Havel, kandidaat worden ge teld. iet nieuwe hoofd van het regeringsbu- eau voor informatie en pers, de voor- ïalige dissident Miroslav Kuci zei te en de menigte op het Wenceslasplein, at Havel president zal zijn tot de vrije erkiezingen. fit vreugde over het bereikte resul- De demonstranten tegen de leidende rol van de partij trotseerden in de straten van Moskou temperaturen van twintig graden onder nul om hun mening kenbaar te maken. Ten overstaan van het centraal comité keerde Gorbatsjov zich zaterdag met name tegen de plannen van de Litouw se communistische partij om een zelf standige partijorganisatie te vormen. HAAG (GPD) - Staatssecretaris Van Voorst tot Voorst (CDA) van Defensie wil tien procent bezuinigen op nieuwe investeringen en militaire bestellingen. Hij wil dit doen door invoering van een optiesysteem. In plaats van een concrete opdracht, krijgen bedrijven het exclusieve recht om te leveren. Dat wordt 'verzilverd', als er later door het ministerie tot aanschaf wordt besloten. Of dit optiesysteem zal worden gebruikt, hapgt af van de besprekingen in Wenen tussen Navo en Warschau-pact over vermindering van de conventionele bewapening. Het succes van Wenen zal ook bepalen of in de toekomst nog rigoreuzer wordt geschoven op de defensiebegroting. Reden voor de nieuwe aanpak is de noodzaak tot bezuini gingen en de huidige internationale ontwikkelingen. In het regeerakkoord staat dat er op Defensie de komende jaren 1 miljard gulden bezuinigd moet worden. Staatssecretaris Van Voorst tot Voorst zal de Tweede Ka mer spoedig inlichten over het nieuwe aankoopsysteem. Dat zal gebeuren als het eerste project, waarbij het optie systeem wordt toegepast, is uitgekozen. „Het nieuwe sys teem kan op veel projecten worden toegepast. Het wordt eerder regel dan uitzondering", aldus Van Voorst tot Voorst in een vraaggesprek met het Algemeen Dagblad. Toch zal Moskou niet zijn toevlucht nemen tot geweld om te proberen de controle van de centrale communisti sche partij over Litouwen en andere republieken in stand te houden. Dat verklaarde zondag Sovjet-minister van buitenlandse zaken Edoeard Sje- vardnadze in een interview met een Amerikaans tv-station. Voor de demonstratie in Moskou was toestemming verleend en verliep zon der incidenten. Dat was niet het geval met een manifestatie op het Poesjkin- plein, die was georganiseerd door de oppositiegroepering Democratische Unie. Bij schermutselingen met de op roerpolitie viel een gewonde. Circa tien mensen werden opgepakt voor verhoor. In het centrum van Moskou, en in het bijzonder op het Poesjkin- plein, mogen geen betogingen worden gehouden. Russische schipbreukelingen kregen een warme maaltijd uangeboderi in het Vlissingse pension waar zij tijdelijk werden ondergebracht. De kwestie zal naar verwacht deze week een rol gaan spelen op de dins dag beginnende zitting van het Con gres van Afgevaardigden. Talrijke af gevaardigden willen artikel 6 dan aan de orde stellen. Een van hen, Nobel prijswinnaar Andrej Sacharov, heeft zelfs samen met enkele medestanders opgeroepen maandag een „algemene staking" te houden om kracht bij te zetten aan de eis dat het vraagstuk een plaats op de agenda krijgt. De groep radicale Sovjet-parlementariërs onder leiding van Sacharov trok later de sta- kingsoproep in. MOSKOU (AFP) - Sovjet-leider Mi- chail Gorbatsjov wil niets weten van een versnelde wijziging van de grond wet van de Sovjetunie. Hij ziet geen enkele noodzaak om al spoedig te ko men tot een aanpassing van artikel 6 van de grondwet. Daarin is de leiden de rol van de communistische partij vastgelegd. In de straten van Moskou werd zondag door enige duizenden mensen gede monstreerd voor het schrappen van artikel 6. De betoging was georgani seerd ter gelegenheid van de Interna tionale Dag van de Rechten van de Mens, zo meldde het persbureau Tass. Een temperatuur van 20 graden onder nul trotserend, verzamelden de de monstranten zich bij het Olympisch stadion. Daarvandaan marcheerden zij naar het Park van de Socialistische Verworvenheden. Gorbatsjov hield zijn rede zaterdag tij dens een plenaire zitting van het cen trale comité van de partij. De toe spraak werd zondag in de Sovjet-pers gepubliceerd. Volgens de Sovjet- staats- en partijleider zijn de mensen die artikel 6 „met spoed" ter discussie willen stellen, slechts uit op het demo raliseren en verzwakken van de com munistische partij. „Wij verzetten ons resoluut tegen dergelijke pogingen",, aldus Gorbatsjov fel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 1