Communistische partij DDR vecht voor bestaan Man uit Yerseke vast na hasjvangst Brussel De kunst van het goed verzekerd zijn. week-uit week-in 'anDuke PLUIM VOOR UW AUTO. TOP STRAATSBURG BEREIKT AKKOORD A.G. verzekeringen. Meesters in zekerheid. Wanorde regeert failliete DDR Record voor Rubens Wolkenvelden 232e jaargang no. 285 Zaterdag 9 december 1989 w%. ALLERLAATSTE AANBIEDING! CARAVANS Lijnbach Verdrag Kinderopvang Media-oorlog Havens Geloof STRAATWAARDE 25 MILJOEN Verpleeghuizen Misbruik Nagenoeg windstil. Naast wolkenvel den ook zonnige perioden. Droog weer. Temperatuur 6 graden. Nog enkele 1989-showmodellen Nog enkele Alpenkreuzer 1990-modellen met 500,- winterkoning. Hoek R,|ksweg - R.ngbaan West Een groot aantal caravans en Alpénkreuzers uit verhuur (1989-modellen). 01100 - 1 14 40 GOES sf nn CARVOX® VAN PTT TELECOM. DE BESTE TELEFOON OP VIER WIELEN. Vandaag Carvox-dag. U bent welkom van 09.00 -1 6.00 uur in het Verkoopadviescentrum A. Plesmanweg 10 in Goes. Industrieweg 1-3 4382 NA Vlissingen Tel 01184 15610 De nieuwe Carvox autotelefoons van PTT Telecom. Draag baar en inbouw. Veel faciliteiten standaard waaronder hands- free. Verkrijgbaar bij onderstaand adres. Advertentie AUTOMATISERING Oostduitse militairen en afgevaardigden van de communistische partij vulden de rijen tijdens het gisteravond begonnen bijzonder congres van de SED in Oost-Berlijn. Van onze correspondent OOST-BERLIJN - „Dit wordt een doodsstrijd die zeker de hele nacht gaat duren. Wat er overblijft weet ik niet, maar één ding staat vast: de tijd van onze SED is voorgoed voor bij dank zij het verraad van de bende van Honecker". De 27-jarige Claus uit Leipzig, een van de ruim 3000 af gevaardigden naar het speciale partijcongres van de Socia listische Eenheidspartij van Duitsland, zei het gisteravond vol verbittering. In de kale, betonnen Dynamo-sporthal wordt op dat mo ment geschiedenis geschreven op het merkwaardigste par tijcongres dat ooit heeft plaatsgevonden. De oude partij top zit in de gevangenis en jongere hervormers proberen te redden wat er nog te redden valt van het socialisme. Zij willen de stervende, eens oppermachtige SED omvormen tot een socialistisch-democratische partij die in ieder geval nog mee mag praten. Veel gedelegeerden geloven er niet meer in, anderen willen vechten voor een humaan socialisme. Maar voor iedereen staat voorop dat een nieuw begin alleen kan worden ge maakt als de beerput die nu open is gegaan, volledig is ge leegd. In de loop van gisteravond tekende zich een meerderheid af tegen opheffing van de partij. Die verandering van de stem ming kan voor een behoorlijk deel worden geschreven op de briljante toespraak van de hervormer en advocaat Gre- gor Gysi, die voor een radicale, maar socialistische vernieu wing pleitte. Minister-president Hans Modrow had het congres ge opend met een meedogeloze afrekening met de oude heer sers, die nu op Erich Honecker na, vrijwel allemaal achter de tralies hun zonden kunnen overdenken. Alleen de slechte gezondheidstoestand van de 77-jarige ex-leider, die zich twee maanden geleden nog door de opgetrommel de massa liet toejubelen, heeft hem voorlopig dit lot be spaard. Niet alleen Modrow, de meest populaire man waarover de verscheurde communisten nog beschikken, vreest de anar chie. In alle gesprekken wordt duidelijk dat de wens naar radicale hervormingen binnen de SED nog wordt overvleu geld door de angst voor oncontroleerbare ontwikkelingen. De Russische bases in het land worden strenger dan anders bewaakt uit vrees dat een woedende bevolking daar naar wapens komt zoeken. Modrow krijgt applaus na zijn opmerking dat „ook partijle den tot het volk behoren". Ook na zijn woorden dat „her eniging niet op de agenda staat" gaan de handen op elkaar. „Dit congres móet een succes worden. We hebben een nieu we leiding, een nieuw programma en een nieuwe naam no dig", zegt een gedelegeerde uit Rostock. Een kolonel in vol ornaat: „Deze partij is tegenover de arbeiders verplicht schoon schip te maken. En als dat lukt, mag van mij de naam blijven". BRISTOL in MIDDELBURG Markt 45 (naast de N.M.B.) 1 tel. 01180-29911 Donderdag koopavond (Advertentie) AMSTERDAM (ANP) - Onderzoek van de schilderijen die Rembrandt 1606-1669gemaakt zou hebben in de periode 1635-1642, heeft uitgewezen dat zeker 39 werken moeten worden toegeschreven aan tijdgenoten. Dit bleek gisteren in het Rijksmuseum in Amsterdam bij de presentatie van het omvangrijke derde deel van „Corpus of Rembrandt- paintings" door de stichting Rembrandt Research Project. \Een onderzoeksgroep met de specialisten J. Bruyn, B. \Haak, S. H. Levie, T.H. van Thiel en E. Van de Wetering, Weeft onder meer vastgesteld dat het portret van „Man met leen gevederde helm" uit het Mauritshuis in Den Haag door een leerling moet zijn gemaakt. Tot dezelfde conclusie kwa men zij over het „Portret van een 70-jarige vrouw" uit het Metropolitan Museum in New York. Tot het begin van deze eeuw werden 966 schilderijen aan Rembrandt toegeschreven. In 1970 had nader onderzoek dit aantal inmiddels gehalveerd. De deelnemers aan het Rembrandtproject verwachten dat na publikatie van het vijfde en laatste deel van het „Corpus" het aantal werken dat aan onze grootste 17de-eeuwse schilder kan worden toegeschreven, zal zijn geslonken tot bijna driehonderd. de Twaalf één gemeenschappelijk fi nancieel beleid gaan voeren, en naar een Europese Centrale Bank en op den duur ook een Europese munt komen. Maar het zal nog zeker vijf jaar duren eer dat doel bereikt is. De doorbraak in Straatsburg was vooral te danken aan de Westduitse bondskanselier Helmut Kohl. Hij nam vrijdag de twijfel weg die de laatste da gen over de Duitse opstelling was gere zen. Kohl zei dat deze EG-top „aan het Europese publiek een boodschap van vooruitgang moet geven". Hoofdvoorwaarde van Kohl was dat de Economische en Monetaire Unie ge paard moet gaan met gelijktijdige uit breiding van de bevoegdheden van het Europese Parlement. De EMU leidt tot meer bevoegdheden voor 'Brussel' en de democratische controle daarop moet dan ook worden gegarandeerd. Voor de totstandbrenging van de Eco nomische en Monetaire Unie moet het EG-verdrag uit 1958 worden gewij zigd. Dat moet gebeuren door een spe ciale regeringsconferentie. De rege ringsleiders werden het er, met uit zondering van Thatcher, over eens dat die eind volgend jaar moet begin nen. Al op de vorige EG-top in Madrid is af gesproken dat dat alleen kan gebeu ren wanneer de voorbereiding „volle dig en voldoende is geweest". Daarom zal nu volgend jaar tweemaal getoetst worden of dat het geval is. De eerste keer op de volgende Top, in juni in Du blin, en ook nog eens in de loop van de herfst. Volgens premier Lubbers heeft de Top vrijdag dan ook ja, tenzij..." tegen de Monetaire Unie gezegd. Italië, dat de tweede helft van 1990 de EG leidt, zal uiteindelijk in overleg met de andere EG-landen de knoop over het begin van die speciale regeringsconferentie moeten doorhakken. Maar ook dan is een gewone meerder heid voldoende en zal Brits verzet wei nig uithalen. „De meerderheid heeft besloten dat we volgend jaar begin nen, en dat besluit kan alleen maar door de meerderheid worden veran derd", zei minister van buitenlandse zaken Hans van den Broek. evoerde uitloors met rits en doorlopende zool. Kleuren wit en blauw, (mt. 36-42 óók in zwart) Het kabinet trekt volgend jaar 150 miljoen uit voor kinderop vang. PAGINA 3 Monetaire unie in EG uiterlijk in '94 Omroep Zeeland is bang voor een koude oorlog in de media. PAGINA 9 De havens in het Scheldebek- ken moeten meer samenwer ken. PAGINA 11 Kees Rijvers gelooft in de nieu we voetballichting. PAGINA 39 Armando wordt milder, maar blijft onweerstaanbaar Oorlogsbuit gezocht en op geëist Zuinige poëzie van Hanny Michaelis Hoop op in kering met Kazuo Ishiguro Frits van Egters' late volwas senheid Denksporten en puz zel. PAGINA 21, 22, 23 en 25. Tsjechoslowakije een ecolo gische hel A.J. Kaland neemt afscheid van het gas Kunst en vliegioerk van het Neder lands omroepbedrijf Een weekje re-socialiseren in de Jellinek-kliniek. PAGINA 29, 31 en 33. Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3, 5 en 7 Opinie en achtergrond: 4 Fnanciën en economie: 6 Provincie: 9,11,13,15 en 17 37 en 39 De één maakt van de kunst z'n vak, de ander van zijn vak een kunst. A.G. verzekeringen in Utrecht verstaat de kunst van goed verzeke ren als geen ander. Door meer dan 150 jaar ervaring zijn wij meesters in schade- en levensverzekeringen. Uw assurantie-adviseur ként ons. LONDEN (AFP) - Een landschap van Rubens „Bos bij zonsopgang" is vrij dag bij Christie's in Londen geveild voor ruim 10 miljoen gulden. Dit bete kent een nieuw record voor de Vlaam se schilder. Het vorige record voor een Rubens stond op 7 miljoen gulden, die in 1980 -ook bij Christie's betaald werd voor „Simson en Delila". (Van onze correspondent BRUSSEL/ROOSENDAAL - De Rijkswacht heeft donderdagmiddag in een voorstad van Brussel de Ossen- drechtse darmengroothandelaar R. S. (50) en zijn broer J. S. (61) uit Yerseke gearresteerd op verdenking van in ternationale drugssmokkel. Na de aanhouding vond de politie in een loods in een Brusselse rosse buurt vijf ton hasj met een straathandelswaar de van 25 miljoen gulden. De politie verwacht nog meer arrestaties. Enkele maanden geleden kwam de Rijkswacht ter ore dat de twee broers mogelijk betrokken waren bij drugs handel. De criminele inlichtingen dienst (CID) van de Roosendaalse po litie had al langer belangstelling voor de darmenhandelaar, eigenaar van een bedrijf in Roosendaal. Uit het cri minele circuit hoorde de CID dat R. in hard drugs zou handelen en dat spul vermoedelijk in vaten met darmen vervoerde. Donderdag zag een observatieteam van de Rijkswacht in Brussel J. S. uit Yerseke met een gehuurde vrachtwa gen een loods binnenrijden. Toen hij er een paar uur later weer uitkwam, hield de politie hem aan. In de vrachtwagen vond de politie onder de bloemen 24 blikken met elk 12 kilo hasj. Zijn broer R. S„ die volgens een politiewoord voerder vooruit reed om te kijken of de kust veilig was, werd op de snelweg Brussel-Antwerpen aangehouden. (Advertentie) In opperste wanhoop en geteisterd door een volsla gen gebrek aan vertrouwen onder de bevolking is de Oostduitse communistische partij gisteravond aan een bijzonder congres begonnen. Een partij in ont binding, want in korte tijd is er over die SED zoveel vuile was buiten gehan gen, dat de diep verontwaardigde en vernederde mensen op straat er nog maar één woord voor over hebben: 'Schweinerei'. De woede onder de be volking is zo groot geworden dat ge bouwen van de gehate staatsveilig heidsdienst zijn bestormd om te voor komen dat daar plotseling allerlei be lastend materiaal over het oude regime en over de geheime politie wordt verdonkeremaand. Veertig jaar lang hebben partijbonzen als Honec ker, gesteund door een gedrild leger, de DDR-burgers voorgehouden dat zij in gelijkheid en opofferingsgezindheid moesten helpen bij de opbouw van de boeren- en arbeidersstaat. En nu gaat de beerput open over het doen en laten van deze leidende kliek: ze hebben zich bezig gehouden met corruptie, zelfverrijking, wapensmokkel en frau de met deviezen en oude kunst. Boven op deze stapel schandalen van jaren komen dan nog de onthullingen dat SED-topfiguren - onder wie ook de kortstondige president en partijleider Krenz - nog maar enkele maanden ge leden arsenalen geweren, knuppels, traangasgranaten, schilden en helmen voor het Volksleger hadden klaar lig gen om dreigende demonstraties uit een te meppen. De DDR zit in een diepe crisis en het zal heel wat moeite kosten om de wraakgevoelens en de roep om een 'bijltjesdag', die nu losbarsten, in te to men. De verbittering onder de geterg de bevolking zit diep. De Oostduitsers voelen zich bedrogen. En in die stem ming is er weinig voor nodig om de vreedzame revolutie te doen omslaan in geweld. Om het gevaar van een com plete chaos te keren is deze week een begin gemaakt met een ronde-tafel- overleg tussen de oppositiebeweging Neues Forum en vertegenwoordigers van de communistische SED, de klei nere politieke partijen en andere de mocratische groeperingen. De in vloedrijke Evangelische Kerk speelt in dat politieke gesprek over de toe komst van de DDR een bemiddelende en blussende rol. De onderhandelaars bij het overleg hebben onder druk van de omstandigheden snel zaken ge daan. Ze hebben afgesproken dat er een nieuwe grondwet moet komen. Los hiervan zal een nieuwe kieswet worden uitgewerkt, die het mogelijk moet maken dat de DDR op 6 mei vol gend jaar voor de eerste keer in haar bestaan vrije verkiezingen kan hou den. Parlementaire bevoegdheden of regeringverantwoordelijkheid heeft dat rondetafeloverleg niet. Maar het heeft in ieder geval wortels onder de bevolking. En daarover beschikt de huidige regering - op een enkele figuur als Hans Modrow na - nog nauwelijks. Want ze is gekozen door een Volks- kammer die zichzelf via een schijnver toning had geïnstalleerd. Wat de meeste Oostduitsers willen is duidelijk: er moet definitief een eind komen aan de onevenredig grote invloed van de communistische SED, die volledig verantwoordelijk wordt gehouden voor het machtsmisbruik en de ontreddering van de natie. Het con gres van dit weekend kan in de ogen van de mondig geworden burgers dan ook niet veel meer te betekenen heb ben dan een opheffingscongres. Maar daarmee is het dreigende bestuursva- cuüm van de DDR nog niet opgelost. In de oude grondwet was namelijk vastgelegd dat de leiding van de staat uitsluitend bij de communistische partij berustte. Gevolg van die ijzeren regel, door militaire dwang gedekt, is dat er op het ogenblik buiten deze een heidspartij maar weinigen zijn met voldoende bestuurservaring. En juist aan dergelijke ervaring heeft de DDR, op de grens van de totale ineenstor ting, nu zo grote behoefte. De Oost duitsers zijn na veertig jaar van Stali nistische kadaverdiscipline eindelijk zover dat zij een regering kunnen ei sen, die een weerspiegeling vormt van wat er politiek onder de bevolking leeft. Maar politieke partijvorming en bestuurspraktijk kunnen niet van de ene op de andere dag uit de grond ge stampt worden. Daarom zal er nog heel wat kunst- en vliegwerk nodig zijn om de DDR zonder grote ongelukken de dag van de vrije stembus, 6 mei 1990. te laten halen. vcjM Pallas Athenedreef 10 Postbus 9888 3506 GW Utrecht Telefoon (030) 643911 De woordvoerder van de Brusselse Rijkswacht wilde gisteren niet zeggen of deze zaak verband houdt met die van de manager van het Roosendaalse bedrijf, E. van H. uit Moerstraten. Die werd in mei van dit jaar gearresteerd in Zuid-Engeland. In een loods in Tun- bridge Wells trof de politie 500 kilo hasj aan. R. S. ontkende toen elke betrok kenheid. Van H. verschijnt vermoede lijk in januari voor de rechter. Advertentie (Van onze correspondent) STRAATSBURG De regeringsleiders van de EG-landen hebben vrijdag in Straatsburg een jelangrijke stap gezet op de weg naar verdere Europese eenwording. Uiterlijk in 1994 moet de üuropese Gemeenschap zijn omgevormd tot een echte Economische en Monetaire Unie. Een agent van de Brusselse Rijkswacht toont wat van de hasjolie die deel uitmaakt van de partij van vijf ton hasj die bij Brussel ontdekt werd. (Verrassend gemakkelijk en zonder vanklank werden de Twaalf het op de ÊG-topconferentie eens over de proce dure die daarvoor moet worden ge volgd. Alleen de Britse premier That- Iher had bedenkingen, maar ze legde Jich neer bij het besluit van de rest om net het proces verder te gaan. fhatcher bleef wel dwarsliggen op het bunt van het Europees Sociaal Hand iest. waarin de sociale grondrechten wan de werknemers in de EG worden ■pgesomd. De andere regeringsleiders onderschreven dat wel, maar het stuk kon dus niet officieel namens de Top lechtig worden afgekondigd. Europese Economische en Mone- aire Unie EMU) moet ertoe leiden dat De zorg in verpleeghuizen is een stuk minder dan in 1981. PAGINA 5 Seksueel misbruik van patiën ten komt voor bij alle vormen van hulpverlening. PAGINA 7

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 1