Radio-actief materiaal na ramp Piper Alpha in zee verdwenen Vaclav Havel beschikbaar als president Accijns op dieselolie gaat in januari fors omhoog Balten kiezen voor meerpartijensysteem AUTOSHOWROOM rokken- 4-doogseü erco EGINSELBESLUIT: IN MEI 1990 vandaag Man doodt 14 vrouwen in Montreal autn adria Toezicht op de Oosterschelde D Droog 32e jaargang no. 284 rijdag 8 december 1989 HAARDEN-KEUKENS-PARKET Prijs Trendvolgers Terreur Hartkwalen Op straat Vuurzee School Supercup GROOTSTE DE NOBELAER f i VAN ZEELAND Ford Sierra 2.0 Special 4-drs. Ford Sierra 2.0 Special 4-drs. Ford Sierra 2.3 Special 4-drs. diesel Ford Sierra 2.3 Special 5-drs. diesel official Ford Dealer westhavendijk 150 goes 01100 20440 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Veel bewolking maar ook perioden met zon, vooral in de ochtend. Eerst nog op enkele plaatsen mist. Zwakke oostelijke wind. Temperatuur 7 gra den. Breng 'ns een bezoek aan onze showroom. Het is zeker de moeite waard. JACOBSE - vakwerk uit Arnemuiden Langstraat 7, 4341 EB Arnemuiden Telefoon 01182 - 2950 EN HAAG (ANP) - Bij de ramp met het booreiland Piper Ipha, 6 juli vorig jaar ten noordoosten van de Schotse -ust in de Noordzee, zijn vijftien radio-actieve bronnen in ee terechtgekomen. Daarvan zijn er tot nu toe pas twee eruggevonden. n het gebied waar het platform heeft gestaan is later een terk verhoogd gehalte van de uiterst schadelijke polych- orbifenylen (PCB's) gemeten. djunct-directeur dr. P. Hagel van het Rijksinstituut voor isserijonderzoek (RIVO) heeft dit meegedeeld tijdens een >ergadering van de milieucommissie van het Produkt- chap voor Vis en Visprodukten. Het ministerie van ver eer en waterstaat heeft de Britse overheid om ophelde- 'ng over deze zaak gevraagd. Het wil van de Britten weten wat er moet gebeuren om de zaak op te ruimen. Het is niet bekend om wat voor radio-actieve bronnen het gaat. Vol gens Hagel zijn de effecten moeilijk te achterhalen. Een woordvoerder van IRO, een overkoepelende organisatie van de offshore-industrie sluit niet uit dat het gaat om ma teriaal dat wordt gebruikt voor het controleren van lassen op lekken. Dr. L. Reijnders, hoogleraar milieukunde aan de Universi teit van Amsterdam en medewerker van de Stichting Na tuur en Milieu, zegt dat het verdwijnen in zee van welk ra dio-actief materiaal dan ook een slechte zaak is. Afhankelijk van de vorm waarin het is opgeslagen, bestaat de mogelijkheid dat het radio-actieve materiaal door cor rosie in de loop van de tijd vrijkomt, aldus Reijnders. DR krijgt eerste rije verkiezingen OST-BERLIJN (ANP/RTR) - Op 6 mei worden in de DDR vrije verkiezingen gehouden. Dit eginselbesluit is donderdag gevallen tijdens het Ronde Tafel-overleg tussen regeringspartij- n en oppositionele groepen. et voorstel gaat zo snel mogelijk naar et parlement, dat de definitieve da- um moet vastellen. De stemverhou- "ing was 22 voor en 11 onthoudingen, anfred Gerlach, die woensdag geko- en is tot eerste niet-communistische resident van de DDR als opvolger an de opzij geschoven communisti- che leider Egon Krenz, zei voor de be prekingen dat hij snel vrije verkiezin- en wil. e deelnemers aan de Ronde Tafel zijn et er donderdag over eens geworden "at zij geen regeringstaken op zich ne en. Veeleer zien zij voor hun groep en positie als waakhond van de ver- ere ontwikkeling van het land tot de Tije, geheime verkiezingen. .Zestien miljoen mensen kijken naar ns en de toestand is ernstiger dan ommigen van jullie misschien we- ~n", vertelde burgemeester Wolfgang erghofer van Dresden, één van de wee vertegenwoordigers van de op aar grondvesten trillende communis- ische partij tegen de leiders van zeven ppositiegroepen. Men was voor de onde Tafel samengekomen in een ge- ouw van de kerk in Oost-Berlijn. «fePZC De dichter Gerrit Kouwenaar is onderscheiden met de Prijs der Nederlandse Letteren. PAGINA 2 Trendvolgers krijgen mogelijk meer dan 2,5 procent. PAGINA 3 Nederland is niet berekend op terreurbestrijding. PAGINA 4 De opsporing van hartkwalen kan voortaan veiliger en goed koper. PAGINA 5 De 37 werknemers van het tex tiel- en lederbedrijf Seyntex in Eede staan volgende week op straat. PAGINA 17 Een grote vuurzee heeft don derdagavond een voormalig schoolgebouw in Vlissingen in de as gelegd. PAGINA 17 De kleine winkelier moet weer naar school. PAGINA 21 AC Milan verovert de Super cup na 1-0 zege tegen Barcelo na. PAGINA 25 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Financiën en economie: 7 Vrijdagbijlage: 9,10,11,13, 14 en 15 Provincie: 17,19, 21 en 23 Sport: 25 en 27 Berghofer, burgemeester van de stad in het district waarvan Hans Modrow partijleider was voordat hij tot pre mier gekozen werd, behoort tot de werkgroep, die gisteren een docu ment produceerde, dat vandaag ter discussie staat op het extra partijcon gres. Hierin staat het voorstel dat de SED zich oriënteert in de richting van een sociaal-democratische partij en voor goed afscheid neemt van de stalinisti sche structuur waarbinnen zij decen nia lang de dominante politieke groe pering was in de DDR. „Wij hebben vandaag geen behoefte aan een filosofisch debat. We moeten snel aan het werk", zei Berghofer aan de Ronde Tafel. Terwijl de gesprekken in technische vraagstukken beland den, verzamelden zich duizenden men sen met brandende kaarsen in de don kere, gure straten. Zij riepen om vrije verkiezingen. Kreten als: „Wij zijn het volk" en „Wij zijn het kiezersbedrog meer dan zat" weerkaatsten tussen de mistroostige huizen. Het hoofd van de veiligheidsdienst van de DDR heeft een dringend be roep op de bevolking gedaan, kalm te blijven. De groeiende woede onder de burgers over de corruptie van kop stukken van de communistische par tij bedreigt het leven van de leden van wat vroeger de staatsveiligheids dienst was, zei Wolfgang Schwanitz. Premier Hans Modrow heeft voor de televisie de burgers er voor gewaar schuwd geweld te gebruiken of zelfs in militaire objecten binnen te dringen en daar wapens te halen. „Wapens moeten daar zijn, waar zij horen, maar kunnen nooit in verkeerde handen ge geven worden. WENEN (EPA) - Tsjechoslowaakse bezoekers van de Oostenrijkse hoofdstad Wenen slepen dozen vol koffie naar hun auto's. Gisteren bezochten ongeveer 30.000 Tsjechen Oostenrijk om boodschappen te doen. Naast koffie waren elek tronische apparatuur populaire goederen om mee naar huis te nemen. PRAAG (AFP) - Vaclav Havel, de Tsjechoslowaakse toneelschrijver en leider van de oppositiebeweging Bur gerforum, heeft donderdag gezegd dat hij president zou worden als hij voor deze post zou worden gevraagd. „Ik heb het heel druk als schrijver, ik heb geen politieke ambities, ik beschouw mezelf niet als een beroepspoliticus", maar „als het de enige dienst is die ik mijn land kan bewijzen, dan zou ik het doen", aldus Havel tijdens een persconferentie in Praag. De communist Marian Calfa is donder dag benoemd als opvolger van de eer der gisteren afgetreden Tsjechoslo waakse premier Ladislav Adamec. Calfa (43), die werd benoemd door pre sident Gustav Husak, was sinds 3 de cember vice-premier in het scheidende kabinet. Hij staat bekend als een her vormer en was naast Adamec betrok ken bij de onderhandelingen met de oppositie. Het Politburo van de Tsjechoslowaak se Communistische Partij heeft beslo ten het buitengewone Congres van de partij te vervroegen naar 20 en 21 de cember. Oorspronkelijk zou de partij op 26 januari bijeenkomen. Dit is don derdagavond officieel in een commu niqué in Praag bekendgemaakt. Een gewonde wordt op een brancard de universiteit uitgereden. Van onze correspondent) MONTREAL - Een jonge man heeft woensdagavond veertien vrouwen doodgeschoten op de Universiteit van Montreal in Canada. Hij verwondde bovendien twaalf vrouwen voor hij zichzelf met zijn automatische ge weer het leven benam. Volgens de politie kwam de man rond half zes in de avond plaatselijke tijd de hal van de universiteit binnen. Hij schoot daar in het plafond, en liep toen een klaslokaal binnen waar op dat mo ment zestig studenten aanwezig wa ren. Hij gaf, dreigende gebaren met zijn ge weer makend, de mannen de opdracht het lokaal te verlaten. De vrouwen zei hij voor een van de muren te gaan staan. Hij schreeuwde, in het Frans, „Jullie zijn allemaal feministen", en begon toen te schieten. Vervolgens verliet de amokmaker het klaslokaal en schoot op andere stu dentes in de gangen en het cafetaria, waarna hij zichzelf het leven benam. Verschillende vrouwen die de man ver wondde, waren gisteravond nog in le vensgevaar. Getuigen omschreven de schietpartij op de universiteit als „een soort jacht op mensen". Een van de getuigen: „Eerst dachten we dat het een soort grap was. Maar toen begon hij op alles te schieten dat bewoog". De schutter werd vergezeld door twee of drie andere, ongewapende, mannen. Een van hen werd enkele uren na de schietpartij door de Canadese politie geboeid weggevoerd. Naar een derde verdachte werd in het gebouw ge zocht. DEN HAAG (GPD) De accijns op dieselolie wordt met ingang van 1 ja nuari met 10,6 cent per liter verhoogd. De Kamer stemt in meerderheid in met dit plan. Daaraan gekoppeld zal de LPG-toeslag in de motorrijtuigen belasting met 30 procent stijgen. Pro blemen heeft de Kamer echter met de kabinetsplannen voor een prijsverho ging van f 1,26 per honderd liter petro leum en huisbrandolie, waardoor in direct ook de gasprijs voor gezinnen op 1 juli volgend jaar met 1,1 cent zou stijgen. Door de plannen tot verhoging van de dieselaccijns en de LPG-toeslag haalt het kabinet 540 miljoen gulden extra per jaar binnen. Daarvan is 350 mil joen gulden bestemd om plannen van het vorige kabinet, aangekondigd in het voorjaar van 1988, alsnog met te rugwerkende kracht financieel te dek ken. De rest van het geld zal worden gebruikt voor milieumaatregelen. Het gaat dan met name om subsidies voor schonere en stillere vrachtwagens en bussen. In de Kamer keerde alleen de WD zich direct tegen de hogere dieselac cijns. De overige fracties konden er in grote lijnen mee akkoord gaan. Staats secretaris Van Amelsvoort (financiën) betoogde dat de maatregelen niet in de eerste plaats bedoeld zijn om het autorijden terug te dringen. Het ging er gewoon om geld binnen te krijgen om plannen te verwezenlijken, aldus de bewindsman. Haast was daarbij ge- MOSKOU (RTR/DPA/AFP/ANP) - De Baltische Sovjetrepublieken Litou wen en Estland hebben donderdag de deur opengezet voor een meerpar tijensysteem. Het parlement van Litouwen besloot met overgrote meer derheid een einde te maken aan de leidende rol van de Communistische Partij, terwijl in Estland het Centraal Comité daarvoor het groene licht gaf. Litouwen is de eerste republiek in de Sovjetunie die een einde maakt aan het machtsmonopolie van de communistische partij. Dat monopolie is in 1977 onder de toenmalige partijleider, Leonid Brezjnev, vastgelegd in Arti kel Zes van de constitutie van zowel het gehele land als van de deelrepu blieken. In Estland moet het besluit van het Centraal Comité nog worden goedgekeurd door het parlement. De Baltische republieken gaan met hun stap lijnrecht in tegen de wens van Moskou. President en partijleider Michaü Gorbatsjov sprak zich afge lopen maand nog duidelijk uit tegen invoering van een meerpartijenstel- sel. „In de huidige, complexe situatie waarin wij verkeren is handhaving van het éénpartijsysteem essentieel", zo schreef hij toen in de Pravda. e waarde van de Ooster- schelde als natuurge- boden, omdat 1990 voor het milieu niet verloren mag gaan. Een kamermeerderheid bestaande uit CDA, PvdA en WD toonde zich kri tisch ten aanzien van voorgestelde prijsverhogingen voor petroleum en huisbrandolie. Deze maatregelen zou den ook op 1 januari moeten ingaan. In een eerste schriftelijk commentaar noemt CDA'er Paulis de prijsverho ging in EG-kader te fors. De CDA'er vroeg zich ook af waarom stookolie niet duurder wordt, waardoor ook de industrie een deel van de last zou moeten dragen. Bovendien zou zo ook indirect de gasprijs voor grootver bruikers stijgen. WD'er Te Veldhuis wil eerst aan de hand van de antwoorden een parle mentaire discussie over de plannen. Die discussie is des te meer nodig aan gezien de opbrengsten (170 miljoen gulden) gebruikt worden voor milieu maatregelen waarover de Kamer nog niet heeft kunnen praten, aldus de WD'er. De PvdA-fractie opperde in een com mentaar een alternatief: de 170 mil joen zou opgebracht moeten worden door een verhoging van de algemene brandstoffenheffing op basis van de Wet Algemene Bepalingen Milieuhy giëne. Zo zouden de lasten beter ge spreid kunnen worden. Bovendien zou kunnen worden voorkomen dat alleen de gasprijs voor gezinnen zou stijgen, waarmee ook indirect Shell en Esso weer 38 miljoen gulden aan extra gas baten zouden kunnen opstrijken. bied en milieu-oase is in de jaren van de besluitvorming tot en de bouw van de storm vloedkering bijna doorlopend breed uitgemeten en dik onderstreept. Daar na is het wat stil geworden rondom de ze zeearm, waarin de werking van eb en vloed grotendeels zijn behouden. Het doel was immers bereikt en nu zou het voortaan verder wel vanzelf gaan. De Nederlandse belastingbetaler had tenslotte miljarden guldens uitgetrok ken voor behoud van het milieu in de Oosterschelde en zou het resultaat daarvan nu wel op waarde weten te schatten... Intussen is gebleken dat zorgvuldig omgaan met de Ooster schelde een kwestie van voortdurende zorg en scherpe controle moet zijn. De bekende slordigheid van gebruikers en de neiging er allerlei activiteiten te ondernemen, die nadelig zijn voor het gebied, vormen een permanente be dreiging voor het bijzondere karakter en de onvervangbare natuurelemen ten. Als de overheid even niet oplet kan er van alles misgaan. Daarom is het een gezond plan om het toezicht op de Oosterschelde te bundelen en alle instanties die zich daarmee bezig hou den zo hecht mogelijk te laten samen werken. De aanwijzing van gedeelten van de Oosterschelde tot staatsnatuur- monument heeft het afgelopen jaar nogal wat emoties veroorzaakt. Vaste gebruikers, die er lange tijd hun gang konden gaan, zagen zich voor de toe komst bij de watersport en/of de re creatie in hun bewegingsvrijheid be lemmerd. Ze kwamen in het geweer met protesten en acties. Belangen bot sten hier. Ieder stelde het liefst eigen regels; ieder meende te weten waar de kritische grenzen liggen voor wat een waardevol natuur- en milieugebied als de Oosterschelde kan verdragen. On derzoek heeft anders uitgewezen. Van daar dat nu duidelijke regels en beper kende bepalingen in de maak zijn, die ervoor moeten zorgen dat de Ooster schelde voor de toekomst blijft wat Ne derland zich er bij de politieke beslis sing tot de bouw van de stormvloedke ring van heeft voorgesteld. Een na tuurmonument aanvaarden vergt een bepaald gedragspatroon. Wie daar niet op voorbereid is ervaart de regel geving als hinderlijk en zal zich al snel laten verleiden de nieuwe voorschrif ten aan de laars te lappen. Gemoti veerde gebruikers op hun beurt kun nen ertoe bijdragen dat een estuarium als de Oosterschelde nog een stuk toe gevoegde waarde krijgt. En dat is - ge zien de immens grote investering voor behoud van het gebied - een punt dat telt. De Stuurgroep Oosterschelde ver dient daarom steun bij haar plan om actief voorlichting te bedrijven over de wezenlijke betekenis van het gebied. De Nederlandse samenleving heeft zich nauw betrokken gevoeld bij de bijzondere waarde van de Ooster schelde toen het plan tot afsluiting met een deltadam speelde en de kwes tie van een alternatieve oplossing hoog op de politieke agenda kwam. Maar die brede belangstelling voor het wel en wee van het gebied is teruggelo pen. En dat begint langzamerhand averechts te werken. Wil de Ooster schelde ook voor de toekomst als toetssteen kunnen blijven dienen voor het Nederlandse milieubewustzijn, dan zal het belang ervan steeds op nieuw moeten worden onderstreept. Gerichte informatie kan daarbij goed werk doen. Over het beleid dat nodig is om zo'n gebied veilig te stellen. Over de beheersmaatregelen, nodig om dat doel te bereiken. Over de medewer king van de burgers die de overheid daarbij niet kan missen. Alleen in com binatie daarmee treft toezicht op wat in de Oosterschelde wel en niet mag, echt doel. vdM (Advertentie) Advertentie Volgens de verklaring heeft de partij leiding de leden van het Centraal Co mité die aan pensioen toe zijn (60 jaar voor mannen en 55 jaar voor vrouwen), alsmede de leden „die niemand meer vertegenwoordigen" schriftelijk ver zocht hun functie binnen deze instan tie neer te leggen. Eerder op de dag had het Politburo be sloten tot de uitzetting van twee voor aanstaande ex-partijleiders, Milos Ja kes en Miroslav Stepan. Advertentie ■Zr "-Q Cl 2, C- .-e O -4- v <z7 cy i-v -jP O A- -f de laatste in de serie 4-daagse betreft aantrekkelijk geprijsde rokken t/m maat 48. Actie t/m 9 december. b Lange Vorststraat, Goes Advertentie zwart april 1989 Kleur Bouwjaar Km Extra's Nieuwprijs Prijs 18.000 spoiler-achter, schuif-kanteldak 33.950,- 28.650,- Kleur metallicbordeaux Bouwjaar april 1989 Km 18.000 Extra's radio/cassette, metaallak Nieuwprijs ƒ33.950,- Prijs ƒ28.650,- kleur Bouwjaar Km Extra's Nieuwprijs Prijs wit jan. 1989 36.000 schuif-kanteldak, stuurbekrachtiging 39.350,- 32.850,- metallicgrijs Kleur Bouwjaar Km Extra's Nieuwprijs Prijs okt. 1988 39.000 schuif-kanteldak, stuurbekrachtiqinq 40.250,- 33.650,- Vers voor de pers. De Spaanse SalustianasvanChico zitten boordevol sap. Dus prima om te persen, maar ook heerlijk als handsi naasappel. Een net van 21/2 kilo kost t/m a.s. zater- O QQ dag maar

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 1