CDA: reclame op regio-omroep De Avonden in première Manfred Gerlach volgt Krenz op als president Industriebond FNV noemt deel van werklozen 'besmettelijk' 1 ERKWIJZE IN DEN HAAG DUIDT OP ETA de PZC vandaag f 'C Hooftprijs [oor criticus .ees Fens Bestel nu het leukste kerstkado! Aquino roept noodtoestand uit op de Filipijnen Hhonda Berbo Nu bij ons de nieuwe Accord 1990! Autobedrijf Berbo ELEKINGO WEEKENDVOORDEEL BIJ JAC. HERMANS 34sr Mini-prus&Maxi-keus Beinema's naïeve reclame-ideeën Zeeuwse misser 50% korting. Veel bewolking 232e jaargang no. 283 Donderdag 7 december 1989 Honda-dealer voor Midden-Zeeland r Milieu Taboe Gokken Schelde Hel Beker Onderzoek Spruiten net 750 gram Augurken pot 1700 ml. Er is vandaag veel bewolking met in de middag kans op een buitje. De tempe ratuur loopt op tot 7 graden. De noord westelijke wind neemt af tot zwak. Gildeweg 15-21 - Vlissingen. Tel. 01184-10220 Fax 10794. PROVINCIALE ZEEUW DEN HAAG - Over ongeveer een halfjaar kunnen regiona- lefn lokale omroepen reclame uitzenden, verwacht M. Bei- nevia, mediaspecialist van de CDA-fractie in de Tweede filmer. Het CDA en de fracties van PvdA en VVD zijn het er ov( r eens dat er een reclameregeling voor regionale en lo- kQle omroepen moet komen. Omroep Zeeland zal dus arschijnlijk al snel na zijn start op 1 januari commercië- fflboodschappen kunnen uitzenden. Üf gevers van regionale dagbladen vrezen dat reclame op ionale zenders hen advertentie-opbrengsten zal kosten. Hel CDA stelt voor dat uitgevers tegelijk advertenties gaan ven voor zowel dagblad als omroep, zodat adverteer ders van beide media gebruikmaken. Extra opbrengsten zijn dan voor de omroep, meent Beinema. Volgens hem kunnen de uitgevers kiezen: samenwerking of concurren tie. PvdA-mediaspecialiste J. van Nieuwenhoven wil even tuele samenwerking van uitgevers en omroepen niet direct centraal regelen. PZC-directeur W. F. de Pagter noemt re clame op de Zeeuwse omroep en mogelijk advertentiever- lies 'desastreus' voor de positie van de Provinciale Zeeuw se Courant. Hij verwerpt het idee van gezamenlijke adver tentiewerving omdat 'de uitgevers zo aan eigen inkomsten verlies meewerken'. (Zie ook pagina 13) ieuwe aanslag op paanse vestiging Dl IN HAAG (GPD) - Op de woning van de Spaanse ambassadeur aan het Haagse Lange Voor- hc at zijn gistermorgen drie projectielen, vermoedelijk granaten, afgevuurd. Twee projectie- pi troffen de woning en richtten daar betrekkelijk weinig schade aan. Het derde miste zijn bel; restanten werden gevonden in de buurt van het nabijgelegen hotel Des Indes. DLN HAAG (ANP) - De criticus en hj sgleraar letterkunde, Kees Fens, is dé PC Hooftprijs voor beschouwend loza toegekend. De 60-jarige auteur lijgt de prijs, een bedrag van 35.000 llden, in mei volgend jaar uitgereikt I het Letterkundig Museum in Den l»ag. |t heeft het bestuur van de Stichting Hooftprijs voor Letterkunde giste- i bekendgemaakt. Momenteel is hij logleraar Nederlandse letterkunde In de 20ste eeuw aan de Katholieke fiiversiteit in Nijmegen. Bekend zijn beschouwende kritieken van zijn |nd over uiteenlopende onderwer- uit de cultuurgeschiedenis, op ^andagochtend in de Volkskrant. ook pagina 2) geld Het milieu krijgt extra van het ministerie. PAGINA 3 Veroudering is een taboe waar niemand zich mee bemoeit. PAGINA 4 Gokkasten brengen ongeveer 75.000 mensen in de proble men. PAGINA 5 Internationale Scheldeloop vraagt aandacht voor vervui ling van rivier. PAGINA 9 De zaak Verschuur: Dijkzigt was voor mij een hel. PAGINA 11 Bremen stoot Napoli met rui me cijfers uit de beker. PAGINA 19 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenl.: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Financiën en economie: 6 Kunst en cultuur: 7 Provincie: 9,11,13 en 17 Sport: 18 en 19 Advertentie 6 Jelebingo-kaarten in een speciale kerst-envelop met geluksnummer. Met de kaarten 6 weken lang kans op F ioo.ooo,-. Met het geluksnummer kans op extra prijzen. Maak vóór '4 december F 15,- over op bank nummer 70.70.70.856 of gironummer 913 onder vermelding van Tele- oingo. De envelop wordt dan bij u thuis bezorgd. «ïgunning verleend onder nr. 1,0890/067/126.89 Het was de vierde aanslag binnen zes weken op Spaanse diplomatieke doe len. Op 24 oktober werd de auto van de Spaanse consul-generaal opgeblazen en drie dagen later ontploften zware bommen bij het Spaanse Handelsbu reau en het Spaanse Arbeidsbureau. De schade was toen aanzienlijk. De ruiten van meer dan 200 woningen in de omgeving sneuvelden. De aanslag van gisteren is uitgevoerd vanaf het dak van een geparkeerde au to voor de woning van de ambassa deur, Manuel Sassot Canadas. Op de auto, die dinsdagavond in Amsterdam gestolen bleek te zijn, was een impe riaal gemonteerd met daarop drie me talen buizen. Het geheel was verpakt in een houten omhulsel. De bedrading liep via een gat in het dak naar een ont stekingsmechanisme in de auto. Dit was in tegenstelling tot eerdere berich ten geen ander explosief. De politie vermoedt dat de projectie len via een tijdklok zijn afgevuurd. De bewakingsposten bij de ambassades van Engeland en Spanje, die op enkele meters van de ambtswoning van de Spaanse ambassadeur zijn gesitueerd, is in ieder geval niets opgevallen. „Er zijn geen mensen gesignaleerd", zei politiewoordvoerder N. Laterveer. Ook andere ooggetuigen, onder wie een kerstboomverkoper en bouwvak kers, hebben niemand gezien. „Tien seconden voor de explosie passeerde een surveillance-auto van de politie de woning van de ambassadeur. Die is na de knal onmiddellijk omgekeerd. Maar ook die agenten hebben niets waargenomen". De werkwijze zou typerend zijn voor de Baskische afscheidingsbeweging ETA, die de verantwoordelijkheid (Slot zie pagina 3 kolom 7) AMSTERDAM (ANP) - V/oensdagavond ging de film 'De Avonden' naar het boek van Gerard Reve in première in het Tuschinski-theater in Amsterdam. Op de foto van links naar rechts: hoofrolspeler Thorn Hoffman, regisseur Rudolf van den Berg de schrijver Gerard Reve. OOST-BERLIJN (RTR) - Manfred Gerlach, de voorzitter van de liberale partij (LDPD), is gisteren tot staats- Leden van de Explosieven Opruimingsdienst onderzoeken de auto die voor de aanslag omgebouwd was tot lanceerin- richting. hoofd van de DDR gekozen als opvol ger van Egon Krenz. Dit heeft een woordvoerster van de Staatsraad, het collectieve presidentschap van de DDR, meegedeeld. Manfred Gerlach neemt de functie van president van de DDR alleen tijdelijk waar, omdat iemand het moet doen. Dit heeft de 61-jarige voorzitter van de LDPD verklaard na een vergadering van het collectieve presidentschap van de DDR. Hij is op langere termijn niet beschik baar als voorzitter van de Staatsraad of als president van de DDR. Alle le den van de Nationale Verdedigings- raad zijn afgetreden, zo is meegedeeld. Voorzitter van dit college was Egon Krenz, maar hij is kennelijk ook deze functie kwijt. De nationale defensie raad is de hoogste politieke instantie van de 172.000 man sterke strijdkrach ten van de DDR. In de Staatsraad heeft Krenz ver klaard dat hij premier Modrow niet voor de voeten wil lopen, en daarom is afgetreden als voorzitter van de Staatsraad en van de Nationale Verde- digingsraad. De 61-jarige Gerlach sprak zich al voor hervormingen uit voordat de DDR zes weken geleden begon te breken met haar dogmatisch-communistische verleden. Hij is de eerste niet-commu- nist die de in hoge mate ceremoniële post bekleedt. Gerlach en premier Hans Modrow (SED) zijn naar voren gekomen in de zeer turbulente weken die de DDR achter zich heeft. De communist Mo drow had nauwelijks connecties met de stalinistische leiders uit de groep rond Erich Honecker. De LDPD-voor- zitter is wel jarenlang vice-voorzitter geweest van de Staatsraad, terwijl ex-president en -partijleider Honec ker deze post bekleedde. Morgen wordt waarschijnlijk bekend wie de SED gaat leiden. Het buitengewone congres van de Oostduitse communis tische partij is een week vervroegd en vindt nu morgen plaats. Ruim dertig personen nemen vandaag in Oost-Berlijn voor het eerst plaats aan een ronde tafel om over vrije ver kiezingen en wijzigingen in de grond wet van de DDR te praten. Het zijn vertegenwoordigers van de commu nistische partij en de tot voor kort nauw met haar verbonden kleine par tijen, van de belangrijkste oppositie groepen en de kerk. AMSTERDAM (ANP) - Niet alle lang durig werklozen kunnen nog rekenen op de onvoorwaardelijke steun van de Industriebond FNV. Mensen die se rieuze aanbiedingen voor passend werk afslaan en daarvoor geen slui tende reden hebben, moeten worden aangepakt. „Zij besmetten de hele groep langdu rig werklozen", zegt H. Krul, die als be stuurder verantwoordelijk is voor het arbeidsmarktbeleid van de FNV- bond. Overigens gaat het volgens hem daarbij slechts om een gering deel van de 160.000 mensen die langer dan drie jaar zonder werk zitten. Tot op heden heeft de vakbeweging haar vingers niet willen branden aan het probleem van de werklozen die hun uitkering zien als een soort basis inkomen en het geld desgewenst aan vullen met een zwart baantje. „Maar het obligate verhaal dat de werkgever de enige schuldige is van de langduri ge werkloosheid klopt niet helemaal", aldus Krul. De Industriebond stuitte in een onder zoek naar de doeltreffendheid van vijf tig werkgelegenheidsprojecten in de metaalsector in het afgelopen cao-jaar op een opmerkelijke tegenstrijdig heid. Enerzijds telt de sector een groot aantal werklozen, terwijl aan de ande re kant heel moeilijk aan vakmensen is te komen. In één geval bleven 17 van de 45 gese lecteerde werklozen voor een oplei ding tot lasser gewoon thuis. „Wij vin den dat dat niet kan", zegt de bestuur der. „Willen we onszelf serieus nemen, dan moeten we onderzoeken waarom die 17 niet komen en niet alleen ande ren de schuld geven." Alle projecten le verden overigens slechts een paar hon derd vaste banen op. „Een druppel op een gloeiende plaat", volgens Krul. /.Kernpunt in het oplossen van dat probleem is de verbetering van de regi stratie van vraag en aanbod. De be middeling kan veel sneller en effectie ver door een betere registratie. Vroe ger had het arbeidsbureau bovendien een vakbemiddelaar met kennis van zaken van de sector. Die moet terug." Als de Tweede Kamer een daartoe strekkend voorstel goedkeurt zal de vakbeweging op korte termijn mede verantwoordelijk worden voor de ar beidsvoorziening. Nu is dat nog een overheidsaangelegenheid. (Advertentie) De Raad van Overleg in de Metaalin dustrie, een samenwerkingsverband van werkgevers en werknemers, wil volgend jaar een onderzoek instellen naar de oorzaken van de langdurige werkloosheid in deze sector. Eén van Kruis medewerkers concludeerde on langs dat de problemen gedeeltelijk zijn terug te voeren op de te hoge eisen die werkgevers aan nieuwkomers stellen. Bovendien bieden de werkge vers te weinig vaste arbeidscontrac ten. Ook op het functioneren van de ar beidsbureaus is veel aan te merken, zo bleek uit de analyse. Die zouden te traag werken en teveel „vervuiling" in de kaartenbakken hebben. Krul: 99 Aanbiedingen geldig t/m za 9 december 1989. Zolang de voorraad strekt Prijswijzigingen voorbehouden, De versaanbieding is alleen verkrijgbaar in filialen met een versafdeling. (Van onze correspondent) MANILA - De Filipijnse presi dent Cory Aquino heeft woens dag voor de hele archipel de noodtoestand afgekondigd. De maatregel betekent, dat het leger blanco volmacht krijgt om de militaire rebellie, die vorige week vrijdag begpn en het land economisch ernstige schade toe brengt, de kop in te drukken. President Aquino heeft radio en televisie verboden verklaringen uit te zenden waarin steun wordt gegeven aan de militaire rebel len. Volgens Aquino's secretaris, Lourdes Sitanco, heeft de presi dent de maatregel genomen op aandringen van een groot aantal senatoren, die haar zelfs grotere bevoegdheden wilden geven om een einde te maken aan de rebel lie. „Het is niet zo maar een sim pele staatsgreep, maar een goed geplande en goed gefinancierde politieke coup van vijanden van de staat", aldus Sitanco. In de loop van woensdagochtend is de evacuatie van 5000 buiten landers en Filipijnse burgers zonder enige incidenten verlo pen. De mensen zaten vast in ver scheidene hotels in Makati, de zakenwijk van Manila, waar zo'n 400 rebellerende militairen nog steeds op de daken van hotels, appartementen- en kantoorge bouwen zitten. Pogingen van het leger hen te verdrijven, waren tot gisteravond mislukt. Minister van defensie generaal Fidel Ramos verklaarde eerder op de dag, dat de militaire top met de rebellen aan het onder handelen was over een overgave. De rebellen werden vertegen woordigd door luitenant-kolonel Rafael Galvez. De rebellen eisen het aftreden van president Aqui no omdat ze niet hard genoeg zou optreden tegen de communisti sche rebellen op de zuidelijke ei landen. Marten Beinema, CDA's .waakhond voor de pu blieke omroepen, begint na zijn 'bekering' tot de com merciële televisie, op hol te slaan. Hij is nu bezig om een wettelijke regeling uit te broeden, die het regio nale omroepen (radio) in Nederland mogelijk moet maken om een centje bij te verdienen met reclame in de ether. Hij speelt daarmee in op een al lang gekoesterde wens van de regiona le radiomakers - waaronder straks ook de Omroep Zeeland - die vinden dat ze te weinig financiële armslag hebben gekregen van de overheid en daarom maar wat middelen uit de reclame markt moeten kunnen halen. Het CDA is daar in het verleden altijd tegen ge weest, omdat het kennelijk toch wel forse problemen zag van inkomsten derving bij regionale kranten, die met hun exploitatie voor een belangrijk deel afhankelijk zijn van het toch al niet vette regionale advertentieaan bod. Zijn die problemen voor Beinema nu plotseling opgelost? Heeft hij van het ene op het andere moment geen boodschap meer aan de belangen van dagbladen? Of heeft hij last van waan denkbeelden over de omvang van re gionale reclame? Beinema zou er ver standig aan doen zich eerst eens wat nader te oriënteren op de schade die hij in tal van dagbladexploitaties ver oorzaakt met zijn voorgenomen weg gevertje aan de regionale omroepen. Hij springt daar namelijk nogal naïef en roekeloos mee om. Er zit trouwens nog een andere, zeer onzuivere kant aan Beinema's plannen met regionale reclame in de ether. Hij wil de extra inkomsten daar van beperken tot de publieke regiona le omroepen. Echte commercieel ge dreven regionale omroepen krijgen geen kans. Daarmee bedrijft hij half slachtige politiek en bedient hij zich van een niet te verdedigen voorkeurs behandeling. De publieke regionale omroepen in Nederland zijn opgericht en worden geëxploiteerd met belas tingcenten en een extra bijdrage bo venop de omroepgelden. Ze hebben zich niet de markt hoeven te bewijzen tegenover de consument. Bovendien hebben ze geen last van hoge investe ringen die vanaf het begin op de ex ploitatie drukken. Omroep Zeeland bijvoorbeeld heeft de huisvesting voor de studio in het voormalige gemeente huis van Oost- en West-Souburg voor een gulden cadeau gekregen van de ge meente Vlissingen. Een 'echte' com merciële regionale omroep zou het bij de start heel wat zwaarder krijgen om zich een positie te verwerven. Daarbij zou dan waarschijnlijk ook al snel blij ken dat de advertentiemarkt in de re gio in veel gevallen te smal is van te overleven. Beinema - van wie als me diaspecialist verwacht mag worden dat hij óók oog heeft voor de belangen van andere media dan de omroep - wil de regionale radio's van twee walletjes laten eten. Zijn plan zit wat al te sim pel in elkaar. vdM Het was dus geen beste beurt voor de provincie Zeeland, begin deze week in Den Haag. We staan in het re geringscentrum toch al bekend als slechte lobbyisten en nu dit'weer. Te genover de verzamelde Nederlandse pers verklaarde staatssecretaris me vrouw De Graaff-Nauta van Binnen landse Zaken uit elf van de twaalf pro vincies zogeheten knipselkranten te ontvangen. Neen, dus niet uit Zeeland. Ze had er Boertien, commissaris der koningin, wel eens naar gevraagd, maar resultaat was uitgebleven. Drie jaar geleden hebben provinciale sta ten hun knipselkrant, Zeeuws bulletin geheten, na een bloeiend bestaan van bijna twintig jaar uit bezuinigingswoe de - netto voordeel twintig mille - op geheven. De uitstralende werking van het ZB telde niet mee; slechts een en kel statenlid gewaagde van een ver schraling van de informatievoorzie ning en voorlichting over Zeeland. Van het ZB als lobby-instrument wilde nie mand weten. Maandag strooide staatssecretaris De Graaff nog eens extra zout in de wonden. Waarom wil het provinciaal bestuur maar niet be grijpen dat een succesvolle lobby be gint bij een goede voorlichting over de eigen provincie? Het Zeeuws Bulletin, mocht het nog bestaan, zou een uitste kende wegbereider kunnen zijn. Schril steekt tegen de houding van de provin cie het gebaar af van de gemeente Mid delburg, die gisteren in allerijl haar ei gen bulletin aan de staatssecretaris stuurde. Staat Zeeland niet helemaal in zijn hemd. Dim (Advertentie) Een knipoog naar de kerst. Op de gehele kollektie 10%, 25% -è- tot Tot ziens bij: MODE VOOR MANNEN korte kerkstraat 9 - goes tel. 01100-31112.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 1