Auto-Poppe Walcheren m Warschaupact veroordeelt invasie '68 Navo-partners uiten over hereniging van hun reserves Duitslanden Blanken doen aanval op post van leger Suriname PREI EN FONDUE/ GOURMETSCHOTEL Nederlanders in Manila in het nauw STERK VERLAAGDE PRIJZEN TIJDENS ONZE OCCASIONPRESENTATIE 'olitie in Hoorn )akt verdachte ia verkrachtingen I Korte blokkade Douwe Egberts 100 gram 2*§- Muiterij op de Filipijnen Wolkenvelden !32e jaargang no. 281 Hnsdag 5 december 1989 Gildeweg 22 - Vlissingen Looneis Griep Welzijnbos Roken Zware voet Sirenes Tong Ajax Vertrouwen NIEUWE MASSADEMONSTRATIES VAN TSJECHEN BETROKKENHEID DRUGSMAFIA NIET UITGESLOTEN Wapens Prei, Fondue/ Gourmel Gourmetschotel, 1.89 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Plaatselijk mistbanken overgaand in laaghangende bewolking. Zwakke tot matige wind uit noord tot noordwest. Middagtemperatuur omstreeks 4 gra den. KOM DEZE WEEK NOG LANGS EN PAK UW VOORDEEL! VRIJDAG AVOND KOOP AVOND PROVINCIALE ZEEUWSE COURAN effing op randstoffen fors omhoog )EN HAAG (GPD) Minister Alders (VROM) wil door het ver ogen van bestaande en de invoering van nieuwe heffingen op randstoffen volgend jaar 556,9 miljoen gulden binnenhalen, it blijkt uit een wetsvoorstel dat de minister gisteren bij de amer heeft ingediend. Ten opzichte van de bestaande situa- ie betekenen de plannen een verdubbeling van de heffingen p brandstoffen. [OORN (GPD) Met de aanhouding an een 18-jarige jongeman hoopt de loornse politie de sleutel te hebben at de oplossing van een reeks ver- ;rachtingen, die deze stad nu al we ien in haar greep houdt. De verdachte i herkend door het slachtoffer van en derde verkrachting, zondagavond i een woning in Hoorn. Ook een buur- ngen, die enige tijd voor het mis- rijf iemand in het trapportaal had en rondscharrelen, wist de jongen te entificeren. fschoon de verdachte ontkent, wordt ij toch in verband gebracht met twee rdere verkrachtingen. Bij die ver achtingen werden op 12 en 17 no- ember meisjes van respectievelijk pertien en zestien jaar het slachtoffer, venals zondagavond dreigde de da ler daarbij met een mes. De politie trof de jas van de dader ook een mes aan. 'er vermijding van risico's handhaaft |e Hoornse politie voorlopig de ver- |oogde surveillance in de stad. De Industriebond FNV houdt vast aan een loonsverhoging van vier procent. PAGINA 3 Het griepvirus verandert elk jaar een beetje. PAGINA 4 De ziekenfondsen willen in ie dere provincie een welzijnbos. PAGINA 5 Miljoenen Europeanen roken nog tot de dood er op volgt. PAGINA 7 De actie zware voet krijgt een I vervolg. PAGINA 9 De sirenes zwegen in Midden- I Zeeland: Keek op de Week? PAGINA 9 I Tongvangst: je bent samen nat I maar zonder groep ben je als I visser nog natter. PAGINA 11 j Brian Roy verlengt contract bij I Ajax met vier jaar. PAGINA 14 I Topbowler Erwin Groen her- wint zijn zelfvertrouwen. PAGINA 15 f; Radio, tv en kunst: 2 jBinnen- en buitenland: 3 len 5 j Opinie en achtergrond: 4 ■Varia: 6 ■Financiën en economie: 7 ■Provincie: 9,10,11 en 13 ISport: 14 en 15 In het wetsvoorstel regelt Alders drie zaken tegelijk: - Hij voert een kooldioxyde(C02)hef- fing op brandstoffen in. Deze moet vol gend jaar 150 miljoen gulden opleve ren. - De minister verhoogt heffingen op brandstoffen als uitvloeisel van het Nationaal Milieubeleidsplan (NMP). Hierdoor moet volgend jaar 92 miljoen gulden extra binnenkomen. - Tenslotte verhoogt Alders een tijde lijke toeslag op gelode lichte olie, het geen volgend jaar 36,5 miljoen gulden extra moet opbrengen. Daarnaast blijft de opbrengst van bestaande hef fingen doorlopen. Volgens Alders is de C02-heffïng het best uit te voeren als brandstofheffing. De heffing is per brandstof verschil lend vastgesteld, uitgaande van het gebruik van de brandstof en de mate waarin bij verbranding milieu-verzu rende C02 ontstaat. De heffing is het hoogst voor petrocokes dat gebruikt wordt in de aardolie- en chemische in dustrie: 3,65 per ton. Vloeibare brandstoffen in deze twee industrie takken worden ook zwaar belast: 3,29 per ton. Andere brandstoffen die een forse C02-heffing krijgen, zijn: LPG 3,38 per ton), zware stookolie (ƒ3,29 per ton), kolen 2,61 per ton) en aardgas 1,79 per 1000 kubieke meter). De hef fing voor lichte-, halfzware-, gas- en dieselolie is bepaald op 27 tot 29 cent per 100 liter. Alders wijst erop dat de hoogte van de (Slot zie pagina 3 kolom 7) (Van onze correspondent) BUDAPEST - Het Warschaupact heeft maandag voor het eerst het gewelddadig neerslaan van de Praagse Lente in 1968 veroordeeld. Dat gebeurde tijdens een bijeenkomst van de landen van het Warschaupact in Moskou. De regerings- en par tijleiders werden daar door Michail Gorbatsjov geïnformeerd over diens gesprekken afgelopen weekeinde met de Amerikaanse president Bush. In een verklaring stellen de leiders van de Sovjet unie, Bulgarije, Hongarije, de DDR en Polen het binnenvallen van hun troepen nu te zien als een „te veroordelen inmenging in de interne gang van zaken van de soevereine republiek Tsjechoslowa- kije". Afgelopen vrijdag al sprak Gorbatsjov zijn be wondering uit voor de Praagse Lente. Hij gaf toe dat in 1968 het Kremlin „niet geheel juist" had gereageerd op de toenmalige hervormingen in Tsjechoslowakije. De verklaring van het Warschaupact kwam kort nadat in Praag en andere Tsjechische steden massale demonstraties tegen de zondag aange treden regering waren beëindigd. Het aantal be togers was, zeker gelet op de barre kou en de ver moeidheid die na elf dagen demonstreren duide lijk merkbaar is, weer indrukwekkend. In Praag liepen de schattingen uiteen van honderdvijftig- tot tweehonderdvijftigduizend; in Bratislava wa ren enkele tienduizenden mensen op de been. (Van onze verslaggevers) BRUSSEL - De Navo-bondgenoten hebben maandag in Brussel 'duidelij ke reserves' geuit tegen de plannen van de Duitse bondskanselier Kohl om tot een hereniging van de beide VS-president George Bush praat voor de Navo-top met minister-president Ruud Lubbers. Duitslanden te komen. Kohl verklaar de na afloop van de top dat hij alleen van de presidenten Bush en Mitter rand 'ondersteuning' kreeg. Hij gaf toe de bondgenoten niet tevoren op de hoogte te hebben gebracht van zijn initiatieven richting DDR. Maar in de Amerikaanse president Bush vond Kohl een medestander. Bush verklaarde maandag in Brussel, waar hij de Navo-leiders inlichtte over zijn gesprekken met de Russische lei der Gorbatsjov, er naar te streven dat „de deling van Europa en de deling van Duitsland" eindigt. „Ik zie niets dat het belang van de Amerikaanse rol vermindert", zo zei Bush tijdens een afsluitende perscon ferentie. Bovendien verzet Gorbatsjov zich niet tegen de betrokkenheid van de Verenigde Staten bij het Europese vraagstuk. Volgens Bush kan een hereniging van beide Duitslanden alleen tot stand ko men op basis van het zelfbeschik- UTRECHT (ANP) - Ongeveer dertig mensen hebben maandagochtend een half uur lang de poort van de Douwe Egberts-fabriek in Utrecht geblok keerd. Zij protesteerden daarmee te gen de rol die zij de koffiebrander toe dichten in het laaghouden van de kof fieprijs. Volgens de actievoerders ligt de prijs van de koffie ruim 35 procent onder de produktieprijs, waardoor het inkomen van de boeren in de producerende lan den tot ver onder het bestaansmini mum is gedaald. Een woordvoerder van de koffiebran der verklaarde dat het beleid van Dou we Egberts er juist op is gericht het aandeel van direct bij kleine boeren gekochte koffie te laten toenemen. (Advertentie) (Van onze correspondent) PARAMARIBO - Bij een aanval op een post van het Natio naal Leger zijn maandagmorgen zeven Surinaamse mili tairen omgekomen. Drie raakten zwaar gewond en zes mi litairen worden nog vermist. Volgens een legerwoord- voerder werd om zes uur 's morgens het vuur geopend door een groep van zes tot tien onbekenden, voornamelijk Engels sprekende blanken. De legerpost bij Kraka ligt op 50 km ten zuiden van Paramaribo op de weg naar het Bro- kopondo-stuwmeer. De overvallers verdwenen in een ge kaapte personenbus van het bauxietbedrijf Suralco. Ronnie Brunswijk zei per telefoon uit Moengo dat het Junglecommando niet betrokken is bij de aanval op de le gerpost. „Het moet een andere groep zijn, die de gesprek ken die ik voer met Bouterse wil frustreren." Brunswijk denkt niet dat de aanval, die door een legerwoordvoerder als 'hit and run' werd omschreven, de gesprekken met Bou terse in de war zal sturen. De leider van het Junglecommando sluit het niet uit dat bij de aanval „individuele leden" van de Unie voor Bevrijding en Democratie betrokken zijn, omdat ook in eigen kring onvrede is over de gesprekken die hij heeft aangeknoopt met legerleider Bouterse. De aanwezigheid van huurlingen in Midden-Suriname verbaast hem: „Men spreekt van twaalf man. Zoveel heb ik er helemaal niet", aldus Bruns wijk. De huurlingen namen maandagmorgen een bedrijfswa gen in beslag. Een grote hoeveelheid wapens, die was buitgemaakt bij de overval op de legerpost, werd overge laden van een Suralco-bus in een Victoria-vrachtwagen. „Kom die morgen maar halen bij het stuwmeer, want daar worden we opgehaald met een vliegtuig", kreeg de chauf feur te horen. In Paramaribo wordt door de bevolking druk gespeculeerd over het opduiken van 'nieuwe huurlingen'. Men vindt het niet waarschijnlijk dat een afsplitsing van het Junglecom mando al zo snel over „dure" huurlingen zou kunnen be schikken. Verband wordt gelegd met de ontsnapping van een Boliviaanse cocaïnesmokkelaar enkele dagen geleden uit de strafgevangenis. De man moest twaalf jaar uitzitten wegens smokkel van 200 kilo ruwe cocaïne. Wegens 'ziekte' werd hij opgenomen in het Academisch Ziekenhuis, van waaruit hij ontsnapte ondanks de permanente bewaking door twee politieagenten. Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. kilo kingsrecht van de volkeren en de in bedding van de Bondsrepubliek in Na- vo en EG. In navolging van Kohl zei Bush dat het proces naar een eventue le hereniging „vreedzaam, geleidelijk en stap-voor-stap" moet verlopen. Het zou niet verstandig van het Westen zijn om dat proces nu te versnellen, al dus Bush. De Verenigde Staten blijven betrok ken bij de toekomst en de veiligheid van Europa, aldus Bush. Hij verzeker de de bondgenoten dat de Amerika nen in Europa „betekenisvolle strijd krachten zullen handhaven", zolang de Europeanen dat willen. Ook als een akkoord over reductie van conventio nele strijdkrachten in Europa (CFE) zou leiden tot de terugtrekking van 30.000 Amerikaanse militairen uit Eu ropa. Op de top, die door Navo-secretaris- generaal Wömer als een „compleet succes" werd gekenschetst, ontstond nog kleine onenigheid over Gorbats- jovs voorstel de Helsinki-conferentie (over veiligheid en samenwerking in Europa, CVSE) met twee jaar te ver vroegen. Gorbatsjov stelde de afgelo pen week in Rome voor de conferentie, die voor 1992 in Helsinki gepland staat, al komend jaar te laten plaats vinden. De resultaten van de onder handelingen over conventionele wa penvermindering kunnen daarin mee worden genomen. De Nederlandse minister van buiten landse zaken Van den Broek wenst in CVSE-kader ook over mensenrechten te praten. Volgens premier Lubbers is de Amerikaanse president bereid om na te denken over verdergaande re ducties dan die bij de CFE-onderhan- delingen op tafel liggen. De Ameri kaanse president zelf beklemtoonde tijdens zijn persconferentie alleen het belang van een CFE-overeenkomst. Alleen na een dergelijke overeen komst zei Bush te willen denken over verdere reducties. Zie ook pagina 4 De opstand van rebelle rende militairen op de Filipijnen is hardnekkiger dan president Corazon Aqui no eind vorige week had ge dacht en gehoopt. Gisteren leverde het regeringsleger in de chique zaken- en diplomatenwijk van de hoofdstad Manila nog felle gevechten met de laatste verzetshaarden. Daarbij zijn opnieuw doden gevallen. De jongste poging tot een staatsgreep mag dan - met hulp van de Amerikanen - snel verijdeld zijn, de weerstand binnen het leger is nog steeds niet helemaal ge broken. De muiterij van de laatste da gen heeft weer eens aangetoond dat de democratisch gekozen president van de Filipijnen absoluut niet zeker is van de steun van de strijdkrachten. Sinds Aquino in februari 1986 werd gekozen heeft ze om de haverklap te maken ge had met moeilijkheden onder militai ren, die het maar slecht konden ver kroppen dat hun invloed danig was in geperkt. Vooral de pogingen van Aqui no om tot een akkoord te geraken met de communisten hebben veel kwaad bloed gezet bij onderdelen van het le ger. Van tijd tot tijd waren er coups om de regering omver te werpen. Coups, die in enkele gevallen slechts op het nippertje konden worden verijdeld. Het is steeds de aanhang van de verdreven dictator Marcos bin nen het leger geweest, die de burgerre gering van Aquino probeerde beentje te lichten. Er blijken op de Filipijnen nog veel gefrustreerde vereerders van de inmiddels op Hawaii overleden cor rupte oud-president rond te lopen. Zij willen maar niet geloven dat het echt is afgelopen met het bewind dat hun destijds een luxe leventje bezorgde. Toen president Aquino onlangs wei gerde om de begrafenis van Marcos op de Filipijnen toe te laten waren er nog demonstraties van duizenden profi teurs uit de periode van de militaire dictatuur. De aanvallen van ontevre den officieren en soldaten op het presi dentieel paleis en op legerbases in Ma nila en de bezetting van het internatio nale vliegveld en een televisiestudio duiden erop dat bepaalde elementen in het leger liever terug willen naar de politiek van de harde hand tegen alles wat behept is met linkse sympathieën. Ze vinden het optreden van Aquino te gen de communisten te slap en zoeken voortdurend naar mogelijkheden voor een drastische omwenteling. Voor de Filipijnen en voor de inter nationale verhoudingen in dit deel van Azië is het overigens van het grootste belang dat een militair avon tuur niet opnieuw kans krijgt. Vier jaar democratie onder Aquino heeft in dit straatarme eilandenrijk de sporen nog lang niet kunnen uitwissen van tien tallen jaren uitbuiting onder dictator Ferdinand Marcos en zijn kliek van ge trouwen en grootgrondbezitters. Van politieke stabiliteit is bepaald geen sprake. De economische omstandig heden op de Filipijnen zijn uiterst be labberd. De guerrilla van de commu nisten in de onherbergzame gebieden is nog niet uitgewoed; van een ak koord met de regering is het nog steeds niet gekomen. Die onzekere situatie heeft ertoe geleid dat allerlei paramili taire organisaties het recht in eigen hand nemen en de regering de greep mist op wat er in de uithoeken van de archipel gebeurt. Aquino kan het dan ook bepaald niet stellen zonder morele en daadwerkelijke steun vanuit het buitenland. Democratische verhou dingen op de Filipijnen blijken nog kasplantjes, die veel verzorging nodig hebben. Maar binnen het leger in Ma nila wordt daar nogal eens anders over gedacht. vdM hki (Van onze correspondent) MANILA - Militaire rebellen op de Fi lippijnen hielden gisteravond nog stand in de zakenwijk Makati van Ma nila en op een luchtmachtbasis op het eiland Cebu. Vanuit 22 hoge hotels en kantoorgebouwen wordt alles wat be weegt beschoten door scherpschut ters van de opstandelingen. Ze heb ben zich daar hebben verschanst na een aanval van regeringsgetrouwe troepen. In de gebouwen zitten enkele honder den toeristen en zakenlieden, onder wie zes Nederlanders, vast. Ze kunnen niet weg door de hevige beschietingen. De rebellen hebben aangekondigd dat deze mensen vanmorgen om 10 uur (plaatselijke tijd) de kans zullen krij gen weg te komen, maar dat de strijd niet wordt opgegeven. „We hebben ge zworen te zullen vechten tot de laatste druppel bloed", aldus een woordvoer der. De burgers, hoofdzakelijk Amerika nen, Canadezen, Westduitsers en Ja panners, hebben het advies gekregen bij de ramen vandaan te blijven in ver band met de scherpschutters, aldus de Nederlander Wim Tassenaar via de te lefoon. Hij zei te bellen vanaf het toilet in zijn hotelkamer. Tot nu toe zijn bij de staatsgreep 70 mensen om het leven gekomen en ruim 500 gewond. In Manila zijn maan dag twee bommen ontploft, waarvan een voor de Amerikaanse ambassade. Niet bekend is of deze explosies iets te maken hebben met de staatsgreep. De coup begon in de nacht van donderdag op vrijdag met een luchtaanval op het presidentiële paleis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 1