PZC Rode Kruis richt regiojeugdraad op agenda Gangenstelsel onder Bolwerk Generaliteit Sas opengesteld Boek over Belgische vluchtelingen in Zeeuwsch-Vlaanderen streek afdeling zeeland vergrijst vrijwilligers kregen gele trui tijdens eerste wereldoorlog Vrije bouw in Zeeland gedaald MAANDAG 4 DECEMBER 1989 Welfare K. F. Malcorps niet herkiesbaar voor VVD in Oostburg Max Dendermonde op poëzieavond in Porgy Bess fanfare Clinge ïeeft weer een lajorettengroep Onderwijs Bergen op zoom - Roxy 1,20.15 I' B en w Sas willen 27.500 subsidie voor kleedkamers RIA Westdorpe Getijdewatermolen Hoogaars YE 36 Kettingbotsingen voor openstaande brug Terneuzen Terneuzen krijgt subsidie voor verkeerskaart TERNEUZEN Wandeltochten de Vrijbuiters Schietingen Waarheen? Afdeling Bond van Gepensioneerden bestaat veertig jaar Manifestatie beroepen meisjes in Zeelandhallen GOES - De afdeling Zeeland van het Nederlandse Rode Kruis installeert binnenkort een raad die het jeugd werk van de organisatie gaat coördi neren. Voor deze raad hebben zich kandidaten uit alle districten behal ve Tholen beschikbaar gesteld. Dit werd zaterdag in Goes tijdens een ver gadering van de kring Zeeland be kend gemaakt. Het jeugdwerk krijgt binnen het Rode Kruis d,e laatste tijd de nodige aan dacht. De ledenbestanden vergrijzen en het Rode Kruis moet oppassen niet een te stoffig imago te krijgen. Jong bloed in de aderen kan de hulpverle nende instantie dus goed gebruiken. De coördinatie van het jeugdwerk in de diverse onderafdelingen van Zee land maakt onder meer een goed wer- 1 vingsbeleid mogelijk. In 1990 wil het Jeugd Rode Kruis via diverse activi teiten de aandacht op zich vestigen. In het voorjaar kunnen gezonde en ge handicapte kinderen zich inschrijven voor avonturenvakanties waaraan zij samen deelnemen. Verder is de maand juni uitgeroepen tot jongerenmaand. De jaarlijkse jeugddag vindt ook die maand plaats. Tenslotte gaat het Ro de Kruis het blad Junior uitgeven, dat zich speciaal op de jongeren richt. IJZENDIJKE - De WD-afdeling Oost burg heeft donderdagavond de kandi datenlijst voor de verkiezingen opge steld. Van de zittende raadsleden keert, naar alle waarschijnlijkheid, alleen K. F. Malcorps niet terug. Hij vindt het na vier raadsperiodes 'wel letjes' en wil plaats maken voor de aanstormende jeugd. De door het bestuur op Malcorps - vierde - plaats gezette D. Buysse uit IJzendijke werd door de bijna vijftig aanwezige leden pas op de achtste plaats gezet. Wethouder J. P. S. A. Thomaes uit Hoofdplaat is opnieuw lijsttrekker van de liberale fractie, vóór de zittende raadsleden A. Rosen- daal (Zuidzande) en J. J. Provoost (Nieuwvliet). Op de vierde plaats ko zen de leden D. Douze-Jager uit Oost burg. Mevrouw S. Vermeulen-Simonse uit IJzendijke staat vijfde, J. J. Brugge uit Breskens zesde en mevrouw J. E. Verstraten-Verplanke uit Cadzand ze vende. TERNEUZEN - De schrijver/dichter Max Dendermonde is vrijdag 8 de cember gast op de poëzieavond in Porgy Bess aan de Noordstraat in Terneuzen. Ook de dichteres Emma Crebolder uit Sint Jansteen is aanwe zig, om evenals Dendermonde voor te lezen uit eigen werk. Paul van der Vel de uit Sint Jansteen leidt de beide gas ten in. De bijeenkomst begint om 21.00 uur. De organisatie is in handen van de Werkgroep Poëzie Terneuzen. Max Dendermonde is vooral bekend geworden door zijn roman 'De wereld gaat aan vlijt ten onder' (1954) maar hij schreef later ook sonnetten, reisverha len en jubileumboeken voor grote be drijven. Emma Crebolder, die al enke le gedichtenbundels publiceerde, toont in haar werk met name belang- telling voor het Zeeuws-Vlaamse andschap. In haar laatste bundel Vrouwenportretten' pakt ze de koe bij e hoorns: haar vrouwelijke gevoelens pint ze erin uit. 3LINGE - De Clingse fanfare Wel doen door Vermaak heeft weer een lajorettengroep. legen meisjes oefenen wekelijks on der leiding van Marjella van Goethem. Enkele jaren geleden werd de majoret- lengroep in Clinge opgeheven wegens gebrek aan leden, maar nu is de be langstelling weer toegenomen. Zon dag tijdens de intocht van Sinterklaas |n Clinge zal de groep voor de eerste naai voor het voetlicht treden. Boven dien zullen de meisjes van het majoret- enpeloton op het podium van het ülingse gemeenschapscentrum Mal- bertuus een show uitvoeren. Tijdens de kringvergadering bleek dat de afdeling Welfare voor sociale hulp verlening kampt met een gebrek aan vrijwilligers. In Zeeland vragen 18 af delingen elk om vijf a tien nieuwe men sen om het normale werk uit te kunnen voeren. Mevrouw W. Krijger-Bos die het Welfarewerk in Zeeland coördi neert, kondigde aan binnenkort in een aantal dagbladen een oproep te plaat sen. „Vooral in deze donkere dagen voor kerstmis vragen wij om wat extra aandacht voor ouderen, zieken en ge handicapten die het alleen moeten rooien", zei zij. De rampengroep van het Rode Kruis Korps wil tenslotte een betere samen werking met de gemeenten in Zeeland. „Destijds bij de treinramp in Kapelle kwamen wij er nauwelijks aan te pas", zei provinciaal commandant P. G. M. van Even. „Wij zouden graag zien dat de gemeenten ook op ons een beroep deden in geval van plaatselijke cala miteiten". Het godsdienstonderwijs en de huma nistische vorming op de openbare ba sisscholen in Sas van Gent krijgt geen extra geld. Het Humanistisch Vor mingsonderwijs Zeeuwsch-Vlaande- ren vroeg daarom, maar het college van b en w vindt dat de financiële posi tie van de gemeente Sas daar geen ruimte voor laat. Nu krijgt het godsdienst- en humanis tisch onderwijs op openbare scholen 200 gulden voor ieder wekelijks lesuur per jaar gemeentelijke subsidie. Het HVO wilde dat bedrag (al In 1971 vast gesteld) opgetrokken zien naar 825 gulden per jaar. Reden daarvoor is de aanstelling van een vaste leerkracht door het HVO in Zeeuwsch-Vlaande- ren. Die neemt geen genoegen meer met een onkostenvergoeding. 14- Evenementen ■'USSIXGEN Bellamypark, |*7.30 uur: Reptielenzoo. Films lur: See no evil, hear no evil, a.l. poxy 11,20 uur: Parenthood, a.l. pinemactueel 1,20 uur: Kickboxer, 12 Jinemactueel II, 20 uur: De kassiere, pinemactueel III, 20 uur: Cry freedom, U EOES Grand, 20 uur: Indiana JO- les and the last crusade, a.l. PIDDELBURG - Electro, 20.30 uur: Dirty rotten scroundels. Ichuttershof, 20.30 uur: Summer of Iviya. ILISSINGEN Alhambra I, 20 uur: lea of love. #lhambra II, 20 uur: De kassiere, a.l. Tentoonstellingen AXEL Galerie Bellemans, 10-18 uur: Sarcofagen Lucie de Graaf en Avond rood van diverse kunstenaars (t/m 15/ BIERVLIET Art House, 9-12 uur: Aquarellen van Kees Huijser (t/m 30/ ILRGH-HAAMSTEDE - De Bewaer- fhole, 13.30-16.30 uur: Collages en intekeningen van Bertha A. Meyer fm 30/12). |EILLE Landbouwmuseum, 10-12 13-17 uur: Oude landbouwwerktui- En. 1EINKENSZAND De Stenge, "1-30-17 uur: Stephan Lawson Forms J Light, foto's (t/m 8/12). HULST Galerie Van Geyt, 9-12 en Kamerlid drs H. Eversdijk nuttigt het eerste bakje frites van uitbater G.I.C. Blommaert op het veerplein van Perkpolder. WESTDORPE - Het college van b en w van Sas van Gent stelt de gemeente raad voor de voetbalvereniging RIA Westdorpe een investeringssubsidie van 27.500 gulden te verlenen voor de bouw van nieuwe kleedkamers en materiaalberging. De commissie ge- meentefinanciën bespreekt het voor stel woensdag 6 december. De verga dering in het gemeentehuis begint om 16.00 uur. De totale kosten zijn 55.000 gulden. RIA zelf legt het resterende deel op ta fel, vooral door veel zelfwerkzaamheid. Aanvankelijk was het de bedoeling dat de gemeente Sas alleen een garan tie zou geven voor een geldlening aan RIA, maar de voetbalclub kan de ren telasten van een dergelijke lening niet dragen. Met een investeringssubsidie voor de helft van het bedrag kan de club het wel bolwerken. De twee oud ste kleedlokalen van RIA zijn zeer ar moedig. De houten gebouwtjes lekken en er zijn moeilijkheden met de ver warming en het sanitair. Het college wil het Stadskantoor op het Vlaanderenplein voor 28.000 gul den van een alarminstallatie voorzien. Deze beveiliging tegen inbrekers is no dig omdat er in het Stadskantoor steeds meer computers staan. Er wor den voor dit bedrag diverse alarmsys temen gemonteerd op de begane grond en de eerste verdieping. PERKPOLDER - Het Zeeuwse Tweede-Kamerlid drs H. Eversdijk mocht zaterdag als eerste een pa- tat-mèt eten in de friteskraam van G.I.C. Blommaert op het veerplein te Perkpolder. Deze eer viel het Ka merlid te beurt omdat hij Blom maert met raad en daad terzijde had gestaan in diens lange weg naar een vergunning voor zijn zaak. „Je moet volhouden, bleef Eversdijk steeds tegen mij zeggen", aldus Blommaert, die tot aan de Raad van State is gegaan voor een vergunning voor het uitbaten van een frites kraam op het enige veerplein in Zee land waar een dergelijke voorzie ning ontbrak. Rijkswaterstaat, de beheerder van het plein, kwam na een jaar met toe stemming over de brug. Maar het bestuur van de gemeente Hontenis- se bleef weigeren. De aanwezigheid van een friteskraam zou de ver keersveiligheid in gevaar brengen en ook een ongewenste horeca-ont- wikkeling in deze buurt betekenen. Eversdijk maakte van de gelegen heid gebruik de werkwijze van de Raad van State te bekritiseren. De Raad van State zou onderscheid moeten maken tussen grote, inge wikkelde zaken en kleine kwesties zoals die van Blommaert. „Ik weet dat er bij dit hoge college grote sta pels liggen te wachten, maar kan men dit soort hele kleine zaken niet wat sneller afhandelen? Blommaert wilde zelf wat aanpakken in plaats van op kosten van de samenleving, de WAO bijvoorbeeld, te gaan leven. Een burger die zo denkt, loopt tegen allerlei loketten op en blijft heel lang in onzekerheid." Vier vrijwilligers die zich hebben ingezet voor de restauratie van het gangenstelsel onder het Bolwerk Generaliteit in Sas van Gent werden zaterdag gehuldigd met de Gele-Schepentrekkerstrui. V.l.n.r: E. Maenhaut, W. Lippens, S. Engels en F. Schauwvliege. 14-18 uur: Feest van de kleine for- maatjes. MIDDELBURG Zeeuwse Biblio theek, 17.30-21 uur: 30 jaar Nederland se muziekgeschiedenis (t/m 4/12) en 'Mail-art' (t/m 11/12). ZKC, 17.30-21 uur: Schilderijen G.H.G. van Brucken Fock (t/m 4/12). Zeeuws Museum, 13.30-17 uur: 'Leven in een groen land. Zeeland in de Ijzer tijd' (t/m 7/1). OOSTKAPELLE Zeeuws Biolo gisch Museum, 13.30-17 uur: 'Globe trotters.... op platvoeten' en 'Tien Zeeuwen zien de natuur'. OUDDORP Voorlichtingscentrum De Grevelingen, 10-17 uur: Jan Sik- kens, aquarellen en olieverfschilderij en (t/m 8/12). STELLENDAM Haringvlietsluizen, 10-17 uur: 'De kraan van Nederland'. VLISSINGEN - Galerie Bellamy 19, 10-17 uur: Fotografie van Peter Ruting (t/m 7/12). Zelke Negen-Een, 13.30-20 uur: Foto collage Ossip (t/m 6/12). IJZENDIJKE Streekmuseum, 10-12 en 13-17 uur: 'Grafiek en textiel' (t/m 30/12). Hulpcentra Alarmnummer voor geheel Zeeland: tel. 06-11 SOS Telefonische Hulpdienst Zeeland, tel. 01180-15551, dag en nacht bereikbaar. Chr. hulpdienst Zeeland voor mensen in nood, tel. 01180-36251. van 10.00-24.00 uur - weekends van 20.00-24.00 uur. Stichting 'Blijf van m'n lijf Zeeland, tel. 01184-14645, dag en nacht bereikbaar. Stichting 'Vrouwen bellen vrouwen', tel. 01100-32233. Kinder- en Jeugdtelefoon Zeeland, tel. 01180-38080, dag. van 16-20 uur. Bureau Vertrouwensarts Kindermishan deling, tel. 01180-28800. Aids Infolijn: tel. 01180-38384. SAS VAN GENT - Nu eens niet met een schaar, maar met een heus histo risch zwaard, is zaterdag het gangen stelsel onder het Bolwerk Generali teit in Sas van Gent geopend. Dow-di- recteur R. Ruules sloeg zich met dit zwaard in enkele ferme houwen een weg door een papieren barrière naar de nieuw gemetselde ingang van de onderaardse gangen onder de Molen van Maenhaut. Met een belangrijk geldbedrag van Dow Benelux, maar vooral door het werk van vele vrijwilligers, zijn de res tanten van de belangrijke vesting die Sas van Gent in de zeventiende en achttiende eeuw was, in een voor het publiek toegankelijke staat gebracht. Voortaan kan iedereen (weliswaar on der begeleiding) elke zaterdagmiddag een bezoekje brengen aan deze gewel ven en kruitkamers. Tijdens een feestelijke openingsbij eenkomst in het stadhuis aan de West kade werden vier vrijwilligers gehul digd die zich in het bijzonder voor de restauratie hebben ingezet. Zij kregen de traditionele Gele Schepentrekker- strui, een onderscheiding die jaren ge leden werd ingesteld door de stichting Sas Promotion, bedoeld voor de dege nen die het kanaalstadje in toeristisch opzicht hebben geholpen. De vier Ge- le-truidragers zijn F. Schauwvliege, S. Engels, E. Maenhaut en W. Lippens. Zo heeft de laatste, met de hulp van zijn echtgenote, onder meer het grote mo zaïek voor de ingang van het gangen stelsel vervaardigd, voorstellende het wapen van Sas van Gent in duizenden kleine steentjes. De voorzitter van de VVV in Sas van Gent, wethouder L. E. M. Marquinie, hield zijn gehoor voor dat het kanaal stadje wel degelijk in staat is om mooie kanten te laten zien. „Men kan wel zeg gen dat Sas van Gent stinkt, maar dat moeten we mekaar niet aanpraten." De sloop van de vesting Sas van Gent - ooit net zo indrukwekkend en groot als die van Naarden - is begonnen in de jaren twintig van de vorige eeuw en is doorgegaan tot in de jaren zestig van deze eeuw. Inmiddels zijn er twee kleinere objec ten gered: de gangen onder het bol werk Generaliteit (de verdwenen bol werken Oranje en Zeelandia hadden ook onderaardse gangen) en een deel van de oude getijdewatermolen uit 1696. De eerste fase van de restauratie van dat laatste object is klaar. Zo is het Grote Verlaat, waardoor vroeger het water uit de vestinggracht naar het buitenwater 't Groot Sas kon lopen, nu opengesteld voor het wandelend pu bliek tussen het Bolwerk en de Kloos terlaan. De twee schep/schoepraderen in het Kleine Verlaat ernaast ontbre ken. Het poortje naar de bakkerij on der de molen is wel te zien, maar de bakkerij zelf ontbreekt ook nog. Met name aan de bovenzijde van de water molen moet nog veel werk worden ver richt. Er moet een trapje worden ge metseld en een parkje bovenop wor den aangelegd. Een ander doel van het Sasse gemeen tebestuur is het restaureren van de windmolen boven op het bolwerk Ge neraliteit. Alleen de romp van de mo len (de 'Molen van Maenhaut') staat er nog en ook het mechaniek in de romp is voor een belangrijk deel nog aanwe zig. Maar de kap van de molen en de wieken ontbreken nog. De molen is nog steeds privébezit. MIDDELBURG - Precies 75 jaar geleden ontstond de eerste wereld brand. Vier jaar lang ellende en heldenmoed in de loopgraven wa ren het resultaat. Honderdduizen den Belgen gingen in oktober 1914 op de loop voor de oprukkende Duitse horden. Honderdduizenden namen de wijk naar het neutrale Nederland. In Zeeuwsch-Vlaande- ren vonden velen een tijdelijk on derkomen. J. Stroeve uit het Gelderse Acqouy schreef een boekje over die bewo gen periode in de grensstreek. Het is voor het eerst dat er een apart boek werk aan de Belgische vluchtelin gen in Zeeuwsch-Vlaanderen wordt gewijd. De auteur heeft zijn penne- vrucht in eigen beheer uitgegeven. Stroeve heeft vooral een eerbewijs willen schrijven voor de Zeeuws- Vlamingen, die zich ingezet hebben voor de opvang van de vluchtelin gen. Een verlate hulde aan de gehe le bevolking van Zeeuwsch-Vlaan deren voor een bijzondere prestatie van menslievendheid, zegt de au teur in zijn verantwoording. Voor el ke plaats wordt een kort overzicht gegeven van de wijze waarop de zuiderburen werden onderge bracht. Het vluchtelingenkamp in Hontenisse wordt in een apart hoofdstuk behandeld. In totaal zijn er dertien, veelal niet eerder gepu bliceerde foto's opgenomen. De vader van Stroeve was in 1914 als jong luitenant in Breskens gede tacheerd. Het was voor hem als Am sterdammer de eerste kennisma king met de regio. Na de Eerste We reldoorlog werd hij met zijn gezin een geregeld bezoeker van Zoute- lande. Na 1945 kreeg West- Zeeuwsch-Vlaanderen de voorkeur. Zoon J. Stroeve is nog steeds een frequent bezoeker van de regio. Die belangstelling voor het gebied en de ervaringen van zijn vader waren voor hem aanleiding om de pen op te pakken. Het gestencilde boekwerkje is voor heemkundige kringen beschikbaar voor 12,50 gulden. In de boekhandel zal de prijs rond 16 gulden komen te liggen. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reac ties op berichten, artikelen, of commentaren, die in de PZC zijn verschenen. Niet voor open brieven, gedichten en dergelijke. Anonieme in zendingen of stukken zonder duidelijke opgave van adres en woonplaats worden niet in behan deling genomen. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 40 regels in de krant (maximaal 250 woorden). De redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over geweigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Uw artikel van 23 november over de Hoogaars YE 36 is voor ons reden be stuur en inwoners van de provincie er op te wijzen dat dit het één-na-laatste authentieke exemplaar is van een vloot van vele honderden visserssche pen die eeuwen lang de Zeeuwse wate ren bevoeren. Een wel zeer pover restant van een pro vinciaal verleden, waarin alles en ie dereen, direct of indirect, betrokken was bij het water. Beseffen wij wel dat er rond de 'Zuiderzee' nog zo'n 80 vis sersschepen met veel enthousiasme in goede staat worden gehouden? De eigenaar van de Yerseke 36 is ge noodzaakt dit mooie schip te verko pen. Vindt hij morgen een koper dan is het reeds te laat om dit cultuur-histo risch meest waardevolle exemplaar voor de provincie en dus voor de vol gende generatie Zeeuwen te behou den. Verder is dit schip bij uitstek geschikt om groepen Zeeuwse jongeren te laten ruiken aan het eigenlijk nog maar jon ge verleden van deze, aan de zee ont- TERNEUZEN - In dichte mist hebben zich zondagmorgen twee kop-staart- botsingen voorgedaan bij de brug over het kanaal van Gent naar Ter neuzen nabij Sluiskil. G. de K. uit Axel naderde de brug van uit het oosten en bemerkte te laat de file die voor de slagbomen bij de open staande brug. Hij botste tegen H. D. uit Zaamslag, die op zijn beurt botste tegen J. B. uit Terneuzen. Die raakte vervolgens weer de auto van D. B. uit Assenede. De wagens van De K. en H. D. werden zo zwar beschadigd dat ze weggesleept moesten worden. Een soortgelijk ongeval deed zich op hetzelfde moment voor aan de west kant van de brug. C. van G. uit Sluiskil zag evenmin de file en botste tegen J. M. uit Kloosterzande. M. reed ver volgens tegen de wagen van D. G. uit Hoek. De voertuigen van Van G. en G. moesten met een takelwagen worden weggehaald. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. TERNEUZEN - De gemeente Terneu zen heeft een rijkssubsidie gekregen voor de vervaardiging van een Ver- keersmilieukaart. In een voorstel aan de gemeenteraad schrijft het college dat het de opdracht hiertoe wil geven aan het Nijmeegse ingenieursbureau Haskoning. De kosten ervan zijn 146.000 gulden en het rijk betaalt drie kwart van dit bedrag. De Verkeersmilieukaart bevat onder meer een voorspelling van de hoeveel heid verkeer die na het jaar 2000 in de gemeente Terneuzen rondrijdt en wel ke gevolgen dat zal hebben voor de geluidsoverlast en de luchtvervuiling. TERNEUZEN - De Wandelsportver eniging De Vrijbuiters in Terneuzen houdt de komende wintermaanden weer een serie wandeltochten. Op 20 januari, 10 februari en 3 maart kunnen vanaf basisschool De Golfslag in de Bomenbuurt in Terneuzen weer toch ten worden gemaakt over vijf, tien en vijftien kilometer. De start is steeds tussen 12.00 en 14.00 uur. Wie op dit tijdstip moet werken kan de tochten, na overleg met het bestuur, ook op an dere tijden maken. Wie aan een tocht heeft deelgenomen krijgt een vaantje en wie aan alle tochten meedoet ont vangt een medaille. De organisatie stelt ook soep, koffie en een hapje voor onderweg ter beschikking. LAMSWAARDE - In café De Vier Jaargetijden in Lamswaarde werd een jubileumschieting gehouden waaraan 46 schutters deelnamen. Uitslag, wip 1, hoge vogel: L. van Kerkho ven, Heikant; eerste en tweede zijvogel: A. Dobbelaer, Boschkapelle: meeste kleine vo gels (4): B. Strobbe, Lamswaarde; extra ho ge vogel: S. Apers, Kieldrecht (B); derde zij vogel: R. Verschuren, Hulst; wip 2, hoge vo el: G. Vermeulen, Meerdonk (B); eerste zij vogel: L. van Kerkhoven, Heikant; tweede zijvogel: R. Meerschaert, Hulst; meeste klei ne vogels (4): Th. Boone, Lamswaarde. WALSOORDEN - In café Rue du Nord in Walsoorden werd een schieting ge houden waaraan 20 schutters deelna men. Uitslag, hoge vogel: P. d'Hondt, Klooster zande; eerste zijvogel: F. de Meijer, Ossenis- se; tweede zij vogel: J. Pardon, Kloosterzan de; meeste kleine vogels (6): Ph. Dierckx, Walsoorden. NIEUW-NAMEN - In café 't Sleep bootje in Nieuw-Namen werd een schieting gehouden waaraan 29 schut ters deelnamen. Uitslag, hoge vogel: O. van Hesse, Kiel drecht (B); eerste zijvogel: S. de Wilde, Nieuw-Namen; tweede zijvogel: Th. Praet, Nieuw-Namen; meeste kleine vogels (5): J. Werrens, Kieldrecht (B). ZUIDDORPE - In café Onder de Lin den in Zuiddorpe werd een schieting gehouden waaraan 25 schutters deel namen. Uitslag, eerste hoge vogel: M. van Hoeke, Zuiddorpe; tweede hoge vogel: O. de Jaeger, Westdorpe; eerste zijvogel: L. van Kerkho ven, Heikant; tweede zijvogel: B. Inghels, Sas van Gent; meeste kleine vogels (7): G. de Schutter, Moerbeke (B). trokken, provincie. Wie van de jonge ren beseft nog hoe. mede door de harde strijd om het bestaan van de vissers van deze schepen, wij nu mogen genie ten van de huidige welvaart? Het behoud van dit schip op langere termijn is een vrijwel onmogelijke op gave voor een enkele particulier en dient o.i. dan ook door provincie ter hand te worden genomen. Wij zijn er van overtuigd dat er voor het welsla gen van dit noodzakelijke project op voldoende enthousiasme en inzet van vrijwilligers gerekend zal kunnen wor den. Wij zien het echter nog steeds als een taak van de provincie hiervoor het voortouw te nemen. G. de Zomer en W. Baan Gerbrandystraat 73 Vlissingen In het verslag van de gemeenteraad van Mariekerke was vermeld dat de burgemeester op de vraag van de SGP/RPF-fractie aangaande de over last die de burgers hebben van de wijze waarop oud en nieuw gevierd wordt in Aagtekerke, antwoordde dat hij geen kans ziet om daaraan iets te doen. De aanwezigheid van politie en brand weer werkt escalerend. Daar deze uit spraak geschiedt door een burgemees ter van SGP-zijde, toch nog altijd ge zagsgetrouw deel van ons volk, is dit een totaal andere tegenstelling als waarvoor de SGP altijd al gewaar schuwd heeft: tot de wet en de getuige nis en de handhaving van het de God toevertrouwde gezag, want het gezag bestaat toch niet alleen in het opma ken van belastingen en voor het be drijfsleven belemmerende bouwveror deningen. De eigendommen, waarvoor onroerend goedbelasting moet wor den betaald, moeten toch door de overheid niet met brandgevaar wor den bedreigd? Wanneer het gezag zich overgeeft aan de willekeur van de straat dan leidt dit tot wanorde, zodat diefstal, inbraak, moord en doodslag zich steeds meer voordoen. Overheid leg het niet naast u neer, maar let op uw zaak, het is 1 minuut voor twaalf. J. den Hollander Rijsoordselaan 1 Aagtekerke AXEL - De afdeling Oost Zeeuwsch- Vlaanderen van de Nederlandse Bond van Gepensioneerden viert vrijdag met een jubileum-bijeenkomst in Axel het 40-jarige bestaan. De afde ling telt bijna 300 leden. De Nederlandse Bond van Gepensio neerden bestaat dit jaar 70 jaar. De bond behartigt de belangen van de le den betreffende pensioenen, wachtgel den en andere uitkeringen, beschermt de daarmee verband houdende rech ten en probeert nevenvoorzieningen te verkrijgen, zoals die ook van kracht zijn voor nog actieve ambtenaren. Op 8 december 1949 werd de afdeling Oost Zeeuwsch-Vlaanderen opgericht. Het 40 jarige jubileum wordt gevierd met onder meer een voordracht in dia lect door Ed Steijns uit Kloosterzande Het hoofdbestuur van de bond zal ver tegenwoordigd zijn door de secretaris L. Pieterse en A. Hack, die tevens deel uitmaakt van het afdelingsbestuur. Deze bijeenkomst in cultureel cen trum De Halle in Axel begint om 13.30 uur. GOES - Het samenwerkingsverband voor keuzebegeleiding en onderwijs- arbeidscontacten (SKOA) houdt in de Zeelandhallen in Goes van 13 tot en met 16 december een beroepenmani- festatie voor meisjes. Volgens SKOA moeten vrouwen een goed beroep uitoefenen, omdat ze geacht worden economisch zelfstan dig te zijn per 1 januari 1990. Tijdens de manifestatie treedt donderdag- en vrijdagavond tussen 18.30 en 20.30 uur Lidia Zolnet op met haar theater groep. Zaterdagmorgen is zij van 10.30 tot 15.30 uur te zien. Het thema van de voorstelling is roldoorbreking. DEN HAAG (ANP) - Zeeland en Fries land zijn de twee enige provincies waar de bouw zonder subsidie is ge daald. Dat blijkt uit gegevens van het Centraal Bureau voo de Statistiek. Landelijk steeg de bouw van wonin gen waarvoor de overheid geen of vrijwel geen subsidie geeft met 9 pro cent tot bijna 48.000. In Zeeland is vol gens de CBS cijfers sprake van een da ling met 15 procent, in Friesland met 11 procent. Landelijk benadert de vrije bouw de helft van de totale woningbouw van 116.000 stuks. De bouw van duurdere woningen neemt al toe sinds 1986. En kele jaren geleden nog werd nauwe lijks in de vrije sector gebouwd. Het gaat hier om de eerste drie kwarta len van dit jaar en het laatste kwartaal van vorig jaar. De nieuwbouw is het snelst gestegen in Flevoland en Gro ningen. De architectenbureaus heb ben in de tweede helft van vorig jaar en in het eerste halfjaar van 1989 voor 14,8 miljard gulden aan opdrachten voor bouwontwerpen ontvangen. Dat is een toename van 24 procent in een jaar tijd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 23