Ruim ton schade bij brand supermarkt in Terneuzen Jongeman overval op gepakt na mislukte benzinestation Eerste Zeeuwind-molen in Zeeuwsch-Vlaanderen Vrouw omgekomen bij auto-ongeluk Groede Inbrekers gepakt dankzij oplettende inwoners Rilland UITKOMST CAMPAGNE: w f "I* fm 1 MAANDAG 4 DECEMBER 1989 Psychologisch aitomobilisten an de weg af Gemakzucht VERMOEDELIJK AANGESTOKEN Drie gewonden bij aanrijding Sloeweg PZEM MAAKT PROJECT AANTREKKELIJK Goede toekomst PZC zeeland Driekwart bestuurders in de gordel (GOES - Gemiddeld 75 procent van de automobilisten op de I Zeeuwse wegen draagt de autogordel. Dat is de uitkomst van leen dit najaar uitgevoerd onderzoek, onderdeel van de cam pagne 'Zeeuwen rijden vast beter'. De campagne is een initia- Itief van het Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid Zeeland l(ROVZ), in samenwerking met Veilig Verkeer Nederland en leen aantal Zeeuwse bedrijven, politiekorpsen en gemeenten. lltOVZ-voorzitter J.D. de Voogd maakte zaterdag in 's-Heeren- hoek de resultaten bekend. |Ten opzichte van het landelijk gemid- |delde komt Zeeland met dit resultaat |goed uit de bus. Maar volgens ROVZ- |secretaris A.C. Lodder moet hieraan Jniet teveel waarde worden gehecht, lomdat de onderzoeksmethoden per lgebied nogal eens verschillen. |Ten opzichte van het voorjaar is er in deze provincie een toename van het gordelgebruik van ongeveer 5 procent constateren. Volgens het ROVZ is dat het resultaat van de publiciteit naar aanleiding van de eerste peiling, [in het voor- en najaar werd het rijge drag van meer dan 30.000 automobilis- en geobserveerd. Daarnaast, en bijna gelijktijdig, werden politiecontroles uitgevoerd, waarbij in totaal 10.000 au tomobilisten waren betrokken. Bij de- controles kwam een draagpercenta- ge van 95 procent uit de bus. De heer Lodder geeft aan waarom bij de poli tiecontroles het aantal mensen dat de gordel draagt groter is dan bij de ob servaties: „Automobilisten zijn vaak op de een of ander manier al op de hoogte van een naderende politiecon trole. Ze worden vantevoren getipt of Se zien agenten in de verte langs de kant van de weg staan. Ze hebben dan |tijd genoeg om de gordel vast te ma ken". Het ROVZ is bij de observaties anders te werk gegaan. „Vanuit een verborgen positie keken we naar het l'ijgedrag van de automobilist. Bekeu ringen kwamen er niet aan te pas." 3ij de politiecontroles werden 450 au tomobilisten op de bon geslingerd om dat zij de gordel niet droegen. De be keuringen brachten ruim 20.000 gul den in het laatje. „Daarmee haalt de politie ruimschoots de kosten eruit die fn het onderzoek zijn gestoken", zegt Lodder. Hij vindt het jammer dat de Opbrengsten terugvloeien naar het tijk. „De politie zou de eigen controles kunnen financieren uit de opbreng sten van de vorige steekproeven. Nu is het maar de vraag waar het geld naar foe gaat." 3e observaties en politiecontroles verden uitgevoerd in het Sloegebied En de Zeeuws-Vlaamse Kanaalzone |bedrijfgericht), en verder op Schou- ven-Duiveland, Sint Philipsland en holen (publiekscampagne). Bij de ob servaties bleek dat in Tholen maar liefst 77 procent van de autmobilisten pe gordel draagt. In het Sloegebied is Hat 70 procent en in de Zeeuws-Vlaam- ee Kanaalzone ongeveer 74 procent. Lodder over die verschillen: „Het is f ooral een psychologische kwestie. 4et Sloegebied zit aardig op het ge- niddelde in de provincie. De Kanaal- ïone en Tholen hebben de naam ver- teersonveilig te zijn. Aan die onvei- l'LISSINGEN-De 24-jarige J. P. S.uit yiissingen is zondagochtend om tien Bur door onbekende oorzaak met zijn luto in de sloot langs de Vlissingse tdisonweg gereden. Zijn auto werd pink beschadigd. S. liep slechts een hat pak op. Je 19-jarige M. M. H. uit Vlissingen is de nacht van vrijdag op zaterdag Imstreeks één uur met zijn auto op de jijksweg A58 over de kop geslagen. Hij pvam uit de richting Bergen op Zoom oen hij ter hoogte van Middelburg lermoedelijk met één van de wielen in Ie berm terechtkwam. Zijn auto werd lemield. H. en zijn vriendin mankeer- len niets. Na onderzoek bleek dat de Flissinger geen rijbewijs had en zijn luto onverzekerd en niet APK-ge- leurd was. Ssst'. De Zouteland.se moeder gebaarde haar zuster niet te vrijpostig over St. Nicolaas te praten. Haar dochter Martina geloofde niet meer in het be staan van de eeuwenoude bis schop, maar de jongere Dennie des te meer. Zijn onaantast baar geloof in de goedheilig man mocht niet aan het wan kelen worden gebracht. ••Het gaf niks hoor", fluisterde Martina haar tante later in. •Dennie weet natuurlijk ook wel dat sinterklaas niet be staat. We doen net alsof. We hebben geen zin om zelf surpri ses en gedichten te maken. Het 's veel makkelijker om 's och tends de pakjes uitje schoen te halen!" ligheid wordt bijvoorbeeld door de media de nodige aandacht besteed. De mensen zijn zich er daarom beter van bewust dat het dragen van een gordel in hun eigen belang is." Het ROVZ buigt zich over de vraag waarom mensen geen gordel dragen. Uit enquêtes blijkt dat er een catego rie weggebruikers is die de gordel pas omdoet wanneer zij de grote weg op gaan. Een andere groep is bang bij een ongeluk bekneld te raken in de gordel. Het gevoel van opgeslotenheid dat veel automobilisten noemen, hangt daar nauw mee samen. Het ROVZ wil deze opvattingen naar het rijk der fa belen verwijzen. Lodder daarover: „In 1988 vielen er in Zeeland 50 dodelijke verkeersslachtoffers. Niemand vond de dood omdat hij een gordel droeg. Onderzoek toont aan dat ongeveer tien slachtoffers kansloos waren om dat zij de gordel niet om hadden. Door middel van publiciteitscampag nes, politiecontroles en een nieuwe peiling in februari volgend jaar wil het ROVZ de mensen blijven wijzen op de noodzaak autogordels te dragen. In Terneuzen maakte wethouder W.A. Gosselaar (verkeerszaken) zaterdag de resultaten van de campagne be kend. In Zeeuwsch-Vlaanderen waren vooral de grote bedrijven in de Ka naalzone bij de actie betrokken. Een kleurwedstrijd, een behendigheids wedstrijd en een slogan-wedstrijd wa ren er aan toegevoegd om ook kinde ren te bereiken. In de kantine van ga rage Verbrugge in Terneuzen werden zaterdag de winnaars van al deze prijs vragen bekend gemaakt. TERNEUZEN - De Aldi-supermarkt op de hoek van de Axelsestraat en de Kerkhoflaan in Terneuzen heeft za terdagmorgen vroeg grote schade op gelopen door een brand. Het vuur is vermoedelijk aangestoken. De brand weer van Terneuzen, die het vuur om half zes - na ongeveer een half uur blussen - onder controle had, ver moedt dat het schadebedrag boven de 100.000 gulden uitkomt. Alleen al aan het gebouw (voorname lijk het magazijn aan de achterzijde en het dak) is voor 50.000 tot 60.000 gul den vernield. Door rook en bluswater zijn ook veel levensmiddelen onbruik baar geworden. De brand ontstond even voor vijf uur. Volgens brandweer commandant J. Bruggeman heeft ie mand de plastic broodkratten die ach ter de winkel stonden in lichterlaaie gezet en dat vuur is naar het magazijn overgeslagen. „We vermoeden dat het zo is gegaan. Zo lang we geen ander be wijsmateriaal hebben, houden we het daarop." In het magazijn greep het vuur om zich heen. Het bereikte ook de ruimte tussen het plafond van de eigenlijke supermarkt en het dak. In de supermarkt zelf brandde het niet. De winkel was zater dag de gehele dag gesloten. De schaatsen werden zondag ondergebonden voor een baantje op de vijver aan de Frederik van Eedenstraat in Terneuzen. *c.. Op de Middelburgse Seisvest waagde - terecht - alleen een blauwe reiger zich op het ijs. TERNEUZEN/MIDDELBURG Hoewel de vorst het afgelopen weekeinde aanhield, was het in Zeeland nog te vroeg om massaal de schaatsen van de zolder te halen. Voor zover er al ijs ligt, is dit alles behalve veilig. Op enkele plaatsen was er niettemin al sprake van ijs- pret. Op de vijver aan de Frederik van Eedenstraat in Terneuzen bij voorbeeld, door veel bomen be schut tegen de wind, kon zondag middag volop worden geschaatst. Zelfs het zonnetje scheen erbij. Op de Middelburgse Seisvest waag de alleen een blauwe reiger zich op glad ijs, tevergeefs op zoek naar iets eetbaars. De grote vogel haalt al en kele jaren zijn dagelijkse maaltje vis uit het water van de vest en uit parti culiere vijvertjes in de buurt. Voor hem is het te hopen dat spoe dig weer warmere tijden aanbreken. En daar ziet het wel naar uit, want de weerkundigen voorspellen voor de komende dagen een tot ver boven het vriespunt oplopende middag- temperatuur. Een Terneuzense brandweerman in actie bij het magazijn van Aldi-super markt. AXEL - Een 18-jarige jongeman heeft zaterdagavond een mislukte gewa pende overval gepleegd op een benzi nepompstation aan de Kanaalkade in Axel en daarna zichzelf enkele ver wondingen toegebracht. De dader, die het Shell-station met een vuistvuur wapen was binnengelopen, ging er na kordaat optreden van een personeels lid vandoor. Twee uur later werd hij door de rijkspolitie van Midden- Zeeuwsch-Vlaanderen in de kraag ge grepen. De verdachte, de 18-jarige E. J. uit Joe goslavië, vroeg na zijn aanhouding po litiek asiel in Nederland aan. Hij wordt een dezer dagen voorgeleid aan de offi cier van justitie in Middelburg. Hem wordt poging tot afpersing danwel diefstal met geweld en bedreiging ten laste gelegd. De dader liep, met een vuurwapen in de hand, even na zeven uur zonder ver momming de winkel van het zelftank- station in. Daar kreeg hij te maken met het personeelslid R. A. de B. uit Axel. Die liet zich niet uit het veld slaan en dat was voor de overvaller re den de zaak uit te vluchten, zonder geld of goederen mee te nemen. Ruim twee uur later vanuit een andere straat in Axel de melding binnen dat daar zich een vreemd persoon in een tuin ophield. Toen de politie een kijkje kwam nemen, werd J. aangetroffen, die zichzelf enkele verwondingen had toegebracht. De jongeman voldeed aan hetzelfde signalement als de over valler. Hij werd naar het streekzieken huis De Honte gebracht en de volgen de dag ondergebracht in een cel van het Axelse politiebureau. Daar beken de hij de overval. Het vuurwapen is nog niet gevonden. Als motief voor de overval gaf de jon geman op dat hij geld nodig had voor de verbouwing van de woning van zijn vriendin. De tuin waarin hij werd gevonden was ook die van zijn vrien din. De rijkspolitie wilde geen nadere bij zonderheden over de zaak verstrek ken. MIDDELBURG - Bij een aanrijding tussen twee personenauto's op de Sloeweg in Middelburg, richting in dustrieterrein Vlissingen-Oost, zijn zaterdagavond om kwart voor acht drie personen licht gewond geraakt. De twee voertuigen werden vernield. Na behandeling in het Middelburgse Gasthuis, konden de gewonden naar huis. De botsing ontstond doordat de 22-ja- rige J. J. W. uit Vrouwenpolder, die op de rechterrijstrook reed, plotseling de linkerafslag nam richting Vlissingen. De 35-jarige A. C. F. uit Burgh-Haam- stede, die op de linkerrijbaan reed, kon hem niet ontwijken waarna W. de man uit Burgh-Haamstede raakte. F. kwam met de schrik vrij. W. en zijn twee passagiers raakten licht gewond. Van links naar rechts de heer F. Baars, eigenaar van kaasboerderij Ysenagel, Zeeuwind-voorzitster E.J. Hoogendijk-van Duijn en PZEM-directeur A. Tiktak. Door een slip belandde de auto in Groede ondersteboven in het ijskoude ivater. Een inzittende kwam hierbij om het leven. GROEDE - De 35-jarige P. F. M. Co- rijn-Ploegaert uit Philippine is zon dagmiddag omstreeks kwart voor vijf bij een verkeersongeluk in Groede om het leven gekomen. De vrouw zat bij haar 42-jarige echtgenoot in de auto. Op de Puyendijk in Groede raakte de auto door gladheid in een slip. De bestuurder probeerde zijn auto nog te corrigeren, maar dat mislukte. Het voertuig belandde op de kop in een brede sloot, met ijskoud water, nabij de waterzuivering. De bestuurder kon op eigen kracht uit de auto komen via het opendraaien van een portierraam. De man probeerde ook zijn vrouw uit de auto te halen. Toen dat niet lukte, is hij hulp gaan halen. De brandweer van Breskens en een arts kwamen ter plaatse. De auto werd een stukje opge takeld, waarna een brandweerman, in het water, het portier kon openen. Na dat de veiligheidsgordels waren losge sneden kon de vrouw uit de auto uit haar benarde positie worden bevrijd. Er werd direct reanimatie toegepast. Per ambulance werd het slachtoffer vervolgens overgebracht naar het Sint Antoniusziekenhuis in Oostburg, waar de vrouw echter overleed. OOSTBURG - Geen zuchtje wind waaide over het erf van kaasmakerij Ysenagel ten zuiden van Oostburg. Dé splinternieuwe molen van de Vereni ging Zeeuwind - daar neergezet na slepende, jaren verslindende proce dures - was zaterdagmiddag bij zijn officiële ingebruikneming nog even werkloos. Directeur A. Tiktak van de PZEM stelde daarom een schaalmo del, opgesteld in de kaasmakerij zelf, in werking. „Het komt niet vaak voor datje als di recteur van een bedrijf wordt gevraagd een openingshandeling bij je concur rent te verrichten", aldus Tiktak. Maar de molen, de vierde van Zeeu wind, levert aan het PZEM-net en de Zeeuwindleden krijgen hun stroom via een bepaald verrekeningssysteem wat goedkoper van de PZEM. Tiktak bood de alternatieve stroom- producenten overigens ter gelegen heid van deze eerste Zeeuws-Vlaamse Zeeuwind-molen een kleine prijsver hoging aan zijn leveranciers aan, die omgerekend naar de hoeveelheid stroom die de molens opleveren, be schouwd kan worden als een investe ringspremie van 7500 gulden per mo len. De PZEM-directeur voorspelde een goede toekomst voor de moderne windturbine onder de Zeeuwse he mel. Er staat nu vijf megawatt in deze provincie opgesteld en hij verwacht dat het windvermogen (met het het windmolenpark in Perkpolder en en kele andere molens) eind volgend jaar is opgekrikt tot 22 megawatt. In heel Nederland staat nu 'slechts' honderd megawatt vermogen. „Dat betekent dat wij 22 procent van de windenergie leveren en daar mogen wij als Zeeuwen trots op zijn." Het is volgens Tiktak te danken aan de ta riefstelling van de PZEM dat het inves teren in windmolens in Zeeland zo aantrekkelijk wordt gemaakt voor Zeeuwind. Overigens bedroeg in de investering in de Oostburgse molen 153.000 gulden. Tot aan de Raad van State hebben de procedures gelopen om het gevaarte overeind te krijgen, want één van de buren was er op tegen. F. Baars, eige naar van de kaasboerderij Ysenagel die aan de ingebruikneming een open dag op zijn bedrijf verbond, wilde aan vankelijk een molen voor eigen ge bruik plaatsen. Dat bleek niet aan trekkelijk; een te hoge investering te genover een te geringe opbrengst in dien het teveel aan elektriciteit aan de PZEM zou worden teruggeleverd. Via de vereniging Zeeuwind kon het wel. RILLAND - Dankzij oplettend heid van buurtbewoners in Ril land heeft de rijkspolitie vrijdag twee inbrekers kunnen aanhou den. Een derde is nog voortvluch tig. De buurtbewoners zagen om streeks 13.30 uur twee hen onbe kende personen door een tuin aan de Oude Rijksweg in hun woon plaats lopen. Zij besloten pools hoogte te nemen en ontdekten dat de achterdeur van de woning was geforceerd. Daarop waarschuw den zij de politie. Eén buurtbewo ner ging ondertussen met zijn auto achter een derde verdachte aan. Vanwege de verkeersdrukte en de hoge snelheden waarmee werd ge reden, moest hij de achtervolging in de buurt van Bergen op Zoom staken. De politie is nog op zoek naar de voortvluchtige bestuurder. De andere twee verdachten zijn minder ver gekomen. De politie be schikte dankzij de buurtbewoners over een goed signalement. De twee werden nog dezelfde middag aangehouden bij een tankstation aan de A58 ter hoogte van Krab- bendijke. Het ging om de 19-jarige B. N. en zijn 21-jarige broer L. N., beiden uit Utrecht. Van de buit, die bestond uit sieraden, is nog niets teruggevonden. De broers zijn in af wachting van het verdere onder zoek in bewaring gesteld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 17