PZC Matias wint in eindsprint ...mijn echtgenoot is mijn beste sponsor... sport MAANDAG 4 DECEMBER 1989 16 Zo gezegd Rustpauze WEDSTRIJD Geld MARATHON VAN FUKUOKA Peter Anne Piet ziet bleekjes Schietschijf Uitsmijter Bobo-dag Valhelm noodzaak? Weldoorvoed I KAPELLE - Ze heet Annemarie Hertzberger. Ze is 37 jaar oud, een niet te omzeilen persoonlijkheid (schitterend type, zo van 'dat regel ik wel even') en vormt een onaf scheidelijk duo met haar ruin Whis per. „Dressuur is een virus. Ik ben er al vanaf mijn dertiende jaar mee be smet." Gisteren werd de kordate Kloetingse tussen de beslommerin gen van de wedstrijdleiding door Zeeuws kampioene dressuur klasse Z2 (de zwaarste klasse) in manege De Braanjenhoek. Tussen twee voor zeven en vijf minu ten (een dressuurproef neemt zeven minuten in beslag) over zeven haalde de Kloetingse combinatie de titel binnen. Op het eerste gezicht een ti tel waaraan wat minder waarde ge hecht moet worden, want een aantal deelneemsters is om verschillende redenen afgevallen: een ziek paard, een kreupel paard, zieke amazone, zwangere amazone. „Voor mij blijft die Zeeuwse titel toch zijn waarde behouden", zegt Annemarie Hertz berger, snackbareigenaresse van be roep, al ver voor ze haar 9-jarige ruin bestijgt. Een dier waar Annemarie nogal trots is, maar dat geldt, mag veronder steld worden, voor elke paardebezit- ter. „Whisper is een attent paard. Hij krijgt ook graag aandacht, hij is nieuwsgierig. Als er iemand voorbij de stal loopt en geen aandacht aan hem schenkt, ramt hij van kwaad heid met zijn voorhoef tegen de stal deur", vertelt Annemarie, terwijl ze de manen van Whisper met elastiek jes invlecht. Dat maakt deel uit van het 'toillette- ren' van paard en amazone. Whisper wordt ruim een uur voor de beslis sende zeven minuten nog geros kamd en geborsteld. ,,Ik vind het heel belangrijk dat hij er goed uit ziet. Je presenteert jezelf en het paard toch aan anderen. Er zijn ook amazones en ruiters die daar weinig aandacht aan besteden, maar de meesten maken er toch wel werk van. De jury weegt het tenslotte ook mee in de beoordeling", weet Anne marie, die zich bij wedstrijden te paard zet in de bekende rij kleding, halfhoge zwarte hoed, witte hand schoenen en een haarnetje. Als de manen netjes op hun plaats zitten, krijgt Whisper de laatste rustpauze voor 'het' gaat gebeuren. Annemarie, die op die dag tevens het wedstrijdsecretariaat bestiert, paard opdrachten geeft. Dat mag niet met je stem, praten is verboden. Toch fluister ik wel eens wat tegen hem, dat geeft het dier vertrouwen." De omgang met paarden is Annema rie wel toevertrouwd, want ze doet al twintig jaar intensief aan wedstrijd sport. „Ik kwam met paarden in aan raking door de viervoeter van de groenteboer. Toen ik 13 was, kreeg ik mijn eerste paardrijles. In het begin deed ik zowel springen als dressuur. Maar op een gegeven moment heb ik voor dressuur gekozen. Het springen trok me niet zo, dressuur vind ik veel mooier." En ze kan nog altijd beter, vindt ze zelf. „Mijn houding op het paard is ♦geen perfecte. Mijn man en ik nemen veel van mijn wedstrijden op met de video en dan schrik je bij het afdraai en best eens van jezelf. Achteraf zie je dan dat je met je benen te veel be weegt, terwijl je tijdens de dressuur dacht dat het er allemaal behoorlijk uitzag. Tevreden ben ik trouwens toch niet gauw over mezelf', zegt An nemarie, die voor ze in 1987 in de Z- klasse ging rijden Zeeuws winter kampioen werd in de klassen L en M. Sinds februari dit jaar wordt ze ge traind door Pauline Vermeulen uit het Brabantse Oud-Gastel. „Een en thousiaste vrouw met een erg posi tieve instelling." stuift naar de rokerige kantine van manege de Braanjenhoek. „Even een paar prijzen uitreiken in de klassen die al verreden zijn. Daarna heb ik tijd om met je te praten." Een vriendelijke lach, en weg is ze. Waneer is iemand nou een goede dressuurruiter -of amazone, is de vraag als de prijzen zijn uitgedeeld. „Bij dressuur moet er sprake zijn van een harmonie tussen paard en berij der. Alles moet eruit zien alsof het vanzelf gaat. Ik zeg alsof, want dres- suurrijden gaat allesbehalve vanzelf. De mensen mogen niet zien datje het Dat vindt de Kloetingse ook een ver eiste, want de paardesport vergt veel tijd, energie en geld. „Maar als je eenmaal met het paardevirus bent besmet, kom je er niet meer vanaf. Paardesport is een allesver- gende tak van sport. Als mijn man niet voor de volle honderd procent achter me zou staan, kan ik het wel vergeten. Onze snackbar is van twaalf uur tot 's avonds elf uur open. Als ik 's morgens aan het trainen ben, treft mijn man de voorberei dingen. Officieel ben ik de baas", giechelt Annemarie, „want de zaak staat op mijn naam. Mijn man is mijn beste sponsor, vooral in tijd en mentale steun." „Hij steekt een heleboel tijd in de zaak als ik er niet ben. Om wie ik het meeste geef? Nou, om die tweevoeter die nu thuis aan het werk is. Een paard is voor mij geen levensbehoef te. Als ik om wat voor reden dan ook geen paardesport meer zou kunnen beoefenen, is dat jammer. Maar meer ook niet. Ik ben daar vrij nuchter in. En tegen mijn verlies kan ik ook. Na tuurlijk wil ik winnen als ik aan een wedstrijd deelneem. Maar je moet eerst leren verliezen om te kunnen winnen." Om kwart voor zes begint ze Whisper te zadelen. Het edele dier krijgt ver volgens een uitgebreide borstel beurt, ook de staart wordt daarbij niet vergeten. Het paard lijkt er zin in te hebben, hij schraapt met een voorhoef over de betonnen grond. Om twee minuten voor zeven gaan paard en amazone de ring in voor de dressuurproef. „Je moet de wed strijdspanning voelen, maar zenu wen moet je onderdrukken. Het paard is daar erg gevoelig voor. Hij merkt het onmiddellijk als je ge spannen bent en de kans bestaat dat hij daardoor fouten maakt en rea geert daarop", heeft ze 's middags nog verteld. Een half uur later na haar proef valt alle spanning weg. Denise Thiry, Annemaries enige tegenstreefster in de Z-klasse, is er niet in geslaagd de Kloetingse te overtreffen. Die boekt daardoor haar derde over winning op rij in de reeks van vier wedstrijden, waardoor de titel haar niet meer kan ontgaan. Annemarie vormde drie keer achtereen in de ogen van de jury een harmonieuzer koppel met haar paard dan Denise Thiry. Misschien dat ze binnenkort bij het afdraaien van de video-beel den toch nog schrikt. Han Gommeren „Piet van der Reijden.... Oh ja, Joop. In de Tweede Kamer kan hij best op zijn plaats zijn en als hij die wil behangen vind ik het ook best, maar van de voetballe rij moeten dit soort figuren afblij- l etl Vitesse-trainer Bert Jacobs in Voetbal International „Het lijkt me een enge gedachte dat ik naar PSV zou moeten". Ajacied Brian Roy in het NRC-Handelsblad „Ik steek mijn hoofd graag in een strop Guus Cantelberg, bondscoach der handballers, in Trouw „Mijn eind komt in zicht. Ik ben nu eenmaal niet Piet-in-het-snel- le-pak Piet de Bruin, voorzitter van de NeVoBo, in Het Parool „Voetbalhumor....er zijn ergere dingen in het leven". Vitesse-trainer Bert Jacobs in Voetbal International „Ik functioneer nu een kwart eeuw op die twee poten van de journalistiek en ben daar heel gelukkig mee. Als ik zie wat dat werk bij de NOS me oplevert, moet ik concluderen dat een poetsjuffrouw, pardon, een inte rieurverzorgster beter wordt be taald. Puur liefde voor het vak, jongen. Anders hou je het toch niet vol om 25 jaar achter man nen met een zeemleren broek aan te lopen?" Jean Nelissen (chef-sport van De Limburger) in de Volkskrant, op het dreigende verbod van zijn hoofdredacteur het schnabbelen (in dit geval voor Studio Sport) te verbieden yrAls ik moest leven van het geld van de NOS, zou ik 's middags met de vuilniswagen door Maas tricht moeten rijden". Jean Nelissen in Het Parool over De Kwestie „Tijdens de ingreep werd ik snel zo gerustgesteld, dat ik zelfs even tegen de slaap heb moeten vech ten". Ruud Gullit over zijn laatste knie-operatie in De Telegraaf „Zelfs mijn kleindochter van ze ven jaar heeft nog meer psycho logisch inzicht dan deze man". Jimmy van Rompu. voormalig clubarts van onder meer Telstar, FC Den Haag en AZ, over bondscoach Thijs Libregts, in Haagse Post „Het drama in het leven van Ed die Poelmann is dat hij nooit had moeten overstappen naar de tv. Een presenterende of anderszins in beeld verschijnende Poel mann is vergelijkbaar met een koorddanser met evenwichts stoornissen of een Leger des Heilssoldate met kerstpot oj tamboerijn op de middenpagina van Playboy. Spiegels zijn al vanaf 2 gulden 75 te koop bij Blokker en wie desondanks als een soort dood van Pierlala de mensen aan het schrikken wil maken in hun eigen huiskamer, roept het onheil evenzeer over zich af als Carola van BZN in de Scala van Milaan". Columnist Cor Snel in Panorama „Het was een zaak hier in de buurt. In natuurprodukten. Die mensen praten, praten, moeilij ke woorden, niet te geloven. Ik heb nog spullen mee naar huis gehad ook. Een potje pindakaas van acht gulden, dat is toch on gelofelijk?" PSV-speler Juul Ellerman over zijn schnabbel om een winkel te openen, in Voetbal International IJsselmeervogels geeft voor elke thuiswedstrijd een 23 pagina's tel lend programmablad uit, met voor beschouwingen en prognoses op het aanstaande duel. Daar zijn ze ontzet tend trots op in het vissersdorp, maar nog niet zo trots als op de vereniging zelf. De redactie van het blad heeft ook de gewoonte dat te laten blijken in de artikelen in het programma blad. Zo stond er afgelopen zaterdag voor de wedstrijd tegen het Zeeuws- Vlaamse Hoek een verhaaltje met de elfjarige Peter Anne Blokhuis, jeugd speler van IJsselmeervogels. Uit dat interviewtje kan geconcludeerd wor den dat de jeugd in Spakenburg zeer welbespraakt is en er al heel vroeg een uitgesproken mening op na houdt: In welk team speel je bij IJsselmeer vogels? „Ik speel in de D4-pupillen." Waarom heb je gekozen voor IJssel meervogels en niet voor Spaken burg? „Door mijn broers die ronduit rood zijn, ben ik bij IJsselmeervogels te rechtgekomen, en ik heb geen spijt van mijn keus." Wat vind je van de training bij de jeug delf tallen, is er een goede jeugd opleiding „Er is hier een goede jeugdopleiding en er wordt goed getraind, je kunt echt merken dat je hier bij een eerste klas topclub bent." Bij onze club worden er nog al eens evenementen georganiseerd, wat vind je daarvan Leuk, of zou er nog meer moeten worden georganiseerd „Ik vind dat er voldoende wordt geor ganiseerd, voor mij hoeft er echt niets bij." Welke andere hobby's heb je naast het voetbal? „Ik heb geen andere hobby's. Voetbal is alles voor mij." Zou je ooit zelf in het betaalde voetbal Erik Buizer uit Rilland plaats. Bij na vraag bleek Michielsen ambtshalve aanwezig (arbiter bij Luctor-Terhey- den), wilde Buizer best toegeven dat winst van Terheyden zeer welkom zou zijn en hoopte Nieuwdorp, als voorzitter van de landelijke der deklasser, op een vervolg van de suc cesvolle competitiestart van Luctor. Nadat de Brabantse ploeg via om zwervingen in België („we hebben au topech gehad, zijn bij Sint Niklaas er gens verkeerd afgeslagen en ook nog verdwaald in Zelzate", verklaarde een van de speelsters) een kwartier te laat in Terneuzen arriveerde, floot Michielsen een goede wedstrijd, kreeg Nieuwdorp waar hij op had ge hoopt en werd Buizer een teleurstel ling rijker. Maar voor die belangstel ling uit de top van de afdeling had een van de Luctor-supporters een ra ke kwalificatie: „Het is vandaag Bo bo-dag", zei hij. Nog een nachtje slapen en dan beëin digt de goedheiligman zijn uitdeel- toer door Nederland. Hij zal wel aan rust toe zijn. Evenals zijn trouwe knechten, waarvan er zeker duizen den rondlopen. Wie zich afgelopen zaterdag buiten de deur waagde, kon de knechten als het ware niet mislo pen, want er liepen Pieten in de stads- en dorpskernen en zelfs de grote winkelbedrijven hadden de kennelijk goedkope krachten inge huurd. Bij de Sint-Nicolaascross in Dom burg ontbraken de Pietermannen ui teraard ook niet. Zij bleven de hele middag in de weer en dat was zelfs voor een onvermoeibare Piet nog niet te veel. Hij startte onder nummer 21 in de wedstrijdcross over tien kilome ter. Daarmee overschatte Sints trou we dienaar toch een beetje zijn krach ten, want naarmate de strijd vorder de groeide zijn achterstand gestaag. En dat was nog niet alles. Bij elke willen spelen, of is het jouw streven, om net als Jaan de Graaf alleen op zaterdag te debuteren. „Net als Jaan de Graaf en Folkert Velten alleen op zaterdag." Welke plaats is volgens jou dit sei zoen weggelegd voor onze roodwitte jongens „Ik reken erop dat wij toch nog bij de top drie eindigen, een kampioen schap zie ik dit seizoen niet zitten, maar toch blijf ik optimistisch, de Vo gels komen terug." Ze spelen al zo'n drie jaar zaalvoet bal, worden alom geprezen om hun sportieve instelling, maar zijn nooit erg succesvol. De vrouwen van Van Jole/Mussenist uit Kloosterzande vormen wekelijks zelfs zo'n beetje een schietschijf en incasseren meer dan eens meer dan tien doelpunten per wedstrijd. Het was vrijdag- Tijdens de jeugdregiovergadering in Philippine bleek men in en rond Terneuzen niet zo gelukkig over de wijze van benaderen van jeugdspe lers door de vereniging Hoek. Afge lopen vrijdagavond vond de laatste jeugdregiobijeenkomst in Kloetinge plaats en daar verscheen Sint Nico- laas en zwarte Piet. Sint Nicolaas informeerde of Hein Poell aanwezig was, omdat hij de Zeeuwse afdelingstrainer wilde vra gen in het vervolg in de PZC te ver melden wanneer en waar de Zeeuwse jeugdselecties speelden. Zulks op speciaal verzoek van de scouts van Hoek, Kloetinge en Vlissingen. Sint Nicolaas had nog een uitsmijter. „Wat is", aldus Sint Nicolaas, „het verschil tussen de maffia en de KNVB Niemand in Kloetinge wist het antwoord. Dus vertelde Sint Ni- avond dan ook in zekere zin een his torische avond voor dit gezellige Zeeuws-Vlaamse clubje. Slechts een handjevol enthousiastelingen wa ren er getuige, maar toch: Van Jole/ Mussenist boekte de eerste overwin ning sinds de invoering van de regio nale zaalvoetbalcompetitie in Zeeuwsch-Vlaanderen. De ploeg won met 5-2 van Stadsher berg/Bobo's Gym en vierde die triomf uitbundig. Ilse Burm stond daarbij in het middelpunt van de feestvierende vrouwen. De donkere aanvalster was vrijdag uitstekend op dreef en teken de voor alle doelpunten. Daarmee verdubbelde ze bijna de produktie van haar team. In de eerste acht com petitiewedstrijden schoot Van Jole/ Mussenist zes keer raak. De tegen standers vonden 75 keer het net. colaas: „De maffia is een georgani seerde bende..." Net als de meeste clubs kan de korf balvereniging Luctor bij thuiswed strijden over de vocale steun van een eigen aanhang beschikken. Voor de ontmoeting tegen het Brabantse Ter heyden was zaterdag echter een aan tal afdelings-Bobo's naar Terneuzen afgereisd. Op de, in sporthal Oude Vaart (geen 'gelukkige' accommoda tie voor korfbal overigens) inder haast aangeschoven tribunes namen bij Zaamslag-Luctor 2 voorzitter Wim Michielsen van de afdeling Zuid-West uit Zevenbergen, vice- voorzitter Rinus Nieuwdorp uit Ter neuzen en afdelings-administrateur doorkomst was het gelaat van Piet een beetje bleker geworden. Hij mocht zich dan ook gelukkig prijzen, dat de cross slechts tienduizend me ter telde... Die hartverscheurende beelden van wankelende spelers, geraakt aan het hoofd maar te trots om het veld af te stappen, hebben in Engeland een discussie losgemaakt. Liverpool- manager Kenny Dalglish en John O'Hara, arts van de FA, spraken zich er het eerst over uit. Dalglish zag zijn speler Barry Veni son afgelopen zaterdag tegen Arse nal versuft ronddolen. Eerder dit sei zoen riepen soortgelijke beelden van Glenn Hysen, David O'Leary, Alan Hansen en Nial Quinn, allen aan het hoofd geraakt, al afschuw op. Dalglish ging tekeer tegen de media, die met hun „overspannen reacties" het publiek zouden bespelen. „Hoe vervelend ook, dit soort dingen horen bij het voetbal". O'Hara pleitte er voor dat spelers om gezondheidsre denen na soortgelijke incidenten au tomatisch voor drie weken geschorst zouden worden. Of de actie veel kans van slagen heeft, valt overigens te betwijfelen. Immers, hoe minder tanden een spits heeft, hoe beter het is. Engeland is gek op tragedies in het veld, zoals in ternational Terry Butcher twee UKUOKA (ANP) - De marathon van Fukuoka, traditioneel de laatste grote wedstrijd over 42 kilometer en 195 meter van het jaar, is zondag in de Japanse stad beslist in de eindsprint. Bij het binnenkomen van het stadion had de Rus Ravil Kasjapov nog een voorsprong van veertig meter op de Portugees Manuel Matias. In de laatste 200 meter werkte Matias zijn achterstand op de met maagkrampen kampende Rus niet alleen weg maar hij drukte net voor Kasjapov zijn borst door het finishlint. Een verschil in tijd werd niet geregi streerd. De twee lopers kregen beiden een tijd van 2 uur 12 minuten en 54 se conden. In de marathon van Fukuoka had Tonnie Dirks een poging willen wagen te voldoen aan de limiet voor uitzending naar de Europese atletiek- kampioenschappen, die eind augus tus/begin september in Split worden gehouden. De tuinman uit het Bra bantse Zeeland bleef ver van de ge vraagde 2.12.00 verwijderd. Hij eindig de als zeventiende in 2 uur 17 minuten en 8 seconden, ruim boven zijn per soonlijke record (2.13.16), dat hij op 8 april in de marathon van Maassluis liep en waarmee hij derde werd. Dirks was in Fukuoka, waar hij een week te voren was aangekomen om het tijdsverschil te overwinnen, be houdend van start gegaan. Pas na 23 kilometer voegde hij zich bij de kop groep, die werd aangevoerd door de Etiopiër Abebe Mekonnen, de winnaar van de marathon van Boston van dit jaar. Dirks kon zich uitstekend hand haven. Na tussentijden van 1.06.42 (halve marathon) en 1.33.59 (30 km) was zijn streeftijd van 2.12.00 nog haal baar. Op 32 kilometer waren de steken in de zij, waarvan hij op 25 kilometer voor de eerste maal last kreeg, echter zo pijn lijk dat Dirks de kopgroep moest laten gaan. Daarna leverde hij snel in. De 5000 meter tussen de 35 en 40 kilome ter ging in ruim negentien minuten. In april wil Dirks in de tiende editie van de marathon van Rotterdam een nieu we poging wagen zijn plaats voor Split veilig te stellen. De lopers werden zondag in Fukuoka geconfronteerd met een complete om slag van het weer. De gehele week was de temperatuur in de Japanse stad niet hoger geweest dan vijf graden en bovendien stond er een koude wind. Zondagmorgen was het echtter al ze ventien graden en de temperatuur liep tijdens de wedstrijd op tot ruim boven de twintig graden. Matias liep zijn tweede grote mara thon van dit jaar. De 27-jarige Portu gees finishte op 23 april als vierde in de marathon van Londen in 2.09.43, de elf de tijd van dit jaar. Ravil Kasjapov eindigde op 16 april in de strijd om de wereldbeker in Milaan als vierde in 2.11.07. Abebe Mekonnen, die volgend jaar mogelijk in Rotterdam gaat pro beren zijn overwinning van 1986 in de Maasstad te herhalen, slaagde in Fu kuoka er pas na 31 kilometer in een drinkbeker te bemachtigen. De Etio piër dronk toen meteen zo veel dat hij later last kreeg van maagkrampen. Mekonnen eindigde als zevende in 2.14.29. Uitslagen, marathon in Fukuoka: 1. Matias (Por) 2.12,54,2. Kasjapov (Sov) 2.12,54,3. Ko- zasu (Jap) 2.13,12.4. Taniguchi (Jap) 2.13,42, 5. Izumi (Jap) 2.13,55, 17. Tonnie Dirks 2.17.08. De Hawaiiaanse Sumo-worstelaar I Konishiki is winnaar geworden vat-1 het grote Kyushu Sumo-toernooi datl vijftien dagen in het Japanse Fukuo I ka is gehouden. Konishiki, 25 jaar et I zo te zien weldoorvoed, won veertien I van zijn vijftien wedstrijden. Op de\ foto ontvangt hij de kolossale Kyus-\ hu-trofee uit de handen van de prest I dent van de Japanse Sumo-federatü Futagoyama. maanden geleden nog eens aantoon-1 de. Butcher raakte tegen Zweden f wond aan het hoofd, speelde, hevig I bloedend, de wedstrijd uit en kreeg in Engeland een heldenontvangst. De Portugees Matias verslaat de Rus Kasjapov op de eindstreep. Annemarie Hertzberger over Whisper: Het is een attent paard."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 16