rz slaapkamer Lichte Purmerend en Vaticaan en Sovjetunie gaan betrekkingen aan Coup Manila met steun Amerika neergeslagen blouse - 4 - daagse b erco PVC-VRIJE BOTE ff KUIPJES. cfi Gorbatsjov en Bush op Malta week-uit week-in Olivetti zeeland (t Falende ambtenaren Slava GORBATSJOV ZINSPEELT OP HERENIGING Elfstedenbestuur terecht gewezen DE BRUG NAAR DE TOEKOMST Een groen idee van Albert Heijn. Zonnig 232e jaargang no. 279 Zaterdag 2 december 1989 EXTRAATJE VOOR UITKERINGSTREKKERS C9? I Poppen Vervallen Vakantie Vissers Wetgeving Gullit DEN HAAG (GPD) Werkgevers, werknemers en overheid hebben gisteravond laat overeenstemming bereikt over een gezamenlijk beleidskader, waarin afspraken zijn gemaakt over de loonontwikkeling in het komende jaar, arbeidsmarkt voorzieningen en scholing voor langdurig werklozen. Verder is er honderd miljoen gulden uitgetrokken als extraatje voor de uitkeringsgerechtigden en is de afschaffing van het reiskos tenforfait met vier maanden uitgesteld. Alleen de MHP heeft het akkoord niet ondertekend. Uitkeringen Te weinig Uitnodiging werving selectie voor kwaliteit op sleutelposities leuke blouses, aantrekkelijk geprijsd, maten 38 t/m 48 actie loopt t/m 25 november We hebben een aantal van onze AH mar garines en AH halvarines in nieuwe kuipjes verpakt. Deze zijn vriendelijker voor het milieu, omdat er geen pvc in verwerkt is. U betaalt daar niets meer voor, want 'n kuip AH tafelmargarine bijvoorbeeld kost nog steeds f 1.39. iet milieu, Alleen wat bewolking in de hogere luchtlagen. Zonnig en droog. Tempe ratuur 2 graden. Komende nacht bijna overal 5 graden vorst. O EEN SLAAPVERWEKKENDE VARIANT ZIE PAGINA 24 PURMEREND (ANP) - In Noord-Holland is vrijdag avond tegen 21.30 uur een lichte, maar duidelijke aard schok gevoeld. De politiekorpsen in en rond Purme rend ontvingen enkele tientallen telefoontjes van ver ontruste Noordhollanders. De lichte schok is waarge nomen in de omgeving van Purmerend en Beemster. Politie en enkele brandweerkorpsen hebben vergeefs gespeurd naar een mogelijke oorzaak, maar niets ge vonden. De seismologische afdeling van het KNMI heeft de schok geregistreerd in de meetstations in Win terswijk en Epen (Limburg) maar kon nog geen uitsluit sel geven over de aard van de schok. Het instituut ont ving eveneens talrijke telefonische meldingen, onder meer over schuivende en bewegende stoelen en tafels in huiskamers. Het KNMI houdt er rekening mee dat er mogelijk een lichte aardverschuiving heeft plaatsgevonden onder in vloed van gas- of olieboringen in het gebied. Het insti tuut benadrukt echter dat dit slechts een eerste veron derstelling is. De schok heeft zich volgens de deskundigen in De Bilt op een uiterst vreemde plaats voorgedaan. Het gebied rond Purmerend, waar vermoedelijk het epicentrum van de schok heeft gelegen, is tot in de diepe onder grond zeer stabiel en kent geen bekende breuklijnen. Een relatie met een aardverschuiving in de diepe onder grond onder invloed van booractiviteiten wordt daar om nadrukkelijk niet uitgesloten. Het KNMI verwacht pas vandaag nauwkeurig te kun nen bepalen welke sterkte de schok op de Richter- schaal heeft gehad en wat de exacte lokatie van het epi centrum is geweest. Volgens de woordvoerder van de politie van Purmerend is de schok gevoeld in Purmerend en het poldergebied onmiddellijk ten noorden daarvan. Op grotere afstand is de beving al niet meer waargenomen. Er zijn tot 22.30 uur slechts twee schadegevallen aan de politie gerap porteerd: een wand, waarvan een aantal tegels gespron gen zijn en een beschadigde antieke schouw in een woonkamer. mil III —HWiMHBll Uitstel aftopping aftrek reiskosten tn e Zeeuwse provincie- J-J ambtenaar heeft het Een nieuwe actie van de poli tie, verklede etalagepoppen controleren de maximumsnel heid. PAGINA 3 De eigen bijdrage van het zie kenfonds komt per 1 januari te vervallen. PAGINA 5 De vakanties naar Oost-Euro- pa worden steeds populairder. PAGINA 6 De vissers willen volgend jaar meer tong en schol kunnen vangen. PAGINA 7 De milieuwetgeving in Neder land is onsamenhangend en -•hveel te technisch van aard. PAGINA 9 De operatie aan de rechter knie van Ruud Gullit is goed geslaagd. PAGINA 39 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3, 5 en 7 Opinie en achtergrond: 4 Beurs en financiën: 6 Provincie: 9,11,13,15,16 en 17 Sport: 38 en 39 Rudolf van den Berg waagde zich aan de verfilming van Re- j ves roman De Avonden Keu- rige herinneringen van Pierre H. Dubois Schijngestalten Ivan de Griek Kostas Tachtsis hoes Flendrie schrijft over erotiek 150 jaar Arti et Ami- \citiae Ab Baars, winnaar van de Boy Edgar-prijs Jazz- I gigant Miles Davis openhartig \in autobiografie. PAGINA 21, 22, 23 en 25 Een Nederlander in Tsjecho- I Slowakije en een Tsjechoslo- lwaakse in Nederland doen ihun relaas Coenraad Jan Oort over zijn belastingplan. Wat kwam er van terecht? Vliegeren in Zwolle De Ar- dennen Connection nekt Ne derlandse veehouders Een jgezonde werknemer in een ge lzond lichaam Denksporten \en puzzel. PAGINA 29, 31, 33, 36 en 37 ROME - Sovjetleider Michail Gorbatsjov en Paus Johannes Paulus II tijdens hun historische ontmoeting gisteren in het Vaticaan. VALLETTA (REUTER) - Pre sident Michail Gorbatsjov van de Sovjetunie is vrijdag van Italië naar Malta gevlo gen voor de informele top met president Bush van de Ver enigde Staten aan boord van twee marineschepen voor de kust van het eiland in de Mid dellandse Zee. Gorbatsjov kwam aan boord van een Iljoesjin-62 op de luchthaven van Valletta aan vanuit Italië, waar hij drie da gen geweest is. Vrijdag had hij nog een historische ontmoe ting met paus Johannes Pau lus II. De Amerikaanse president was ongeveer 12 uur eerder aangekomen voor de eerste topontmoeting tussen de twee. Deze begint zaterdag aan boord van de Sovjet-kruiser Slava die voor anker ligt in de nieuwe haven van Valletta. Een afsluitende gespreksronde heeft zondag plaats aan boord van het Amerikaanse oorlogs schip Belknap. Minister De Vries (sociale zaken) zei na afloop van het overleg dat het akkoord geen vrijblijvende zaak is. Alle part ners zijn volgens hem gebonden aan de afspraken. Stekelenburg (FNV) sprak van een resultaat dat er mocht zijn. Knelpunt was aanvankelijk onder meer de onderhandelingsruimte die de ambtenarenbonden bij de komende cao-besprekingen krijgen. De vakbon den dringen al tijden aan op herstel van de koppeling tussen ambtenaren salarissen, uitkeringen en lonen in het bedrijfsleven. Het kabinet was hier wel toe bereid, maar alleen als de gemid delde loonstijging niet meer dan 2,5 procent zou bedragen. Uiteindelijk zijn de partijen een „be heerste loonontwikkeling" overeenge komen. Daarbij zal per bedrijf of be drijfstak worden bepaald wat een ver antwoorde loonstijging is. Om zo'n be heerste loonstijging te stimuleren, is afgesproken om overblijvende loon ruimte te investeren in een fonds waar werkgelegenheidsmaatregelen en ar beidsvoorzieningen uit worden gefi nancierd. Voor de ambtenarenbond AbvaKabo, maar ook voor de Industriebond, was dat te weinig. De ambtenarenbond had 's middags in de federatieraad van de FNV laten weten meer ruimte te willen, ook al omdat de ambtena ren de afgelopen jaren achter zijn ge bleven in hun loonontwikkeling. De ambtenarenbond dreigde eerst niet met een akkoord te zullen instem men, maar kon zich uiteindelijk toch in de afspraken vinden, omdat er niet meer gesproken wordt over 'gelijk waardige loonontwikkeling' maar over 'overeenkomstige loonontwikke ling'. De Vries en Stekelenburg gaven beiden te kennen dat er tussen de be grippen in de praktijk echter geen en kel verschil is. „Het is een gevoelsmati ge zaak", aldus de minister. De 100 miljoen extra voor de uitkerin gen is blijvend. De extra uitgaven worden opgevangen door de reserves in de sociale fondsen. De rijksbegro ting wordt er niet door belast. Netto zullen de uitkeringstrekkers er met het extraatje 65 gulden per jaar beter van worden. FNV-voorman Stekelenburg erkende na afloop van het beraad dat de vak- (Slot zie pagina 3 kolom 6) Van onze correspondent) ROME - Het driedaagse bezoek van Gorbatsjov aan Italië en het Vati caan, aan de vooravond van de topbe- sprekingen met de Amerikaanse pre sident Bush in Malta, is voor de "grote hervormer" in alle op zichten een succes geworden. De his torische ontmoeting die Gorbatsjov gisterochtend had met Paus Johannes Paulus II in het Vaticaan leverde zelfs meer op dan de meest optimistische voorspellingen. Aan het eind van het gesprek, dat een half uur langer duurde dan was ge pland, kondigde Gorbatsjov aan dat er voor het eerst in de geschiedenis, di plomatieke betrekkingen zullen ko men tussen het Vaticaan en de Sovjet unie. Hiermee is dan ook de muur afge broken die sinds de Russische okto berrevolutie van 1919, het "rijk van de Goddeloosheid" en de katholie ke kerk in twee vijandige kampen ver deelde. De Paus kon zich vinden in de nieuwe wet op de godsdienstvrijheid die de re gering in de Sovjetunie op het punt staat door te voeren. Tevens kreeg de Paus garanties voor de legalisering en de bescherming van de katholieke kerk in de Russische Oekraïne, die in '46 door Stalin werd geliquideerd, en sindsdien ondergronds heeft moeten werken. De bekroning van de nieuwe vriend schap tussen de leider van het Krem lin en de leider van het Vaticaan be stond uit de officiële uitnodiging van Gorbatsjov aan Paus Johannes Pau lus II om binnenkort een bezoek te brengen aan de Sovjetunie. Het Vati caan liet echter weten dat daaran pas gehoor kan worden gegeven wanneer de positie van de rooms-katholieken in de Sowjetunie verbetert. Tijdens een persconferentie na afloop van zijn bezoek aan Italië zei Gorbats jov voor het eerst dat hij een hereni ging van de beide Duitslanden niet ge heel uitsluit. Eerder had hij dat als on wenselijk afgedaan. „De geschiedenis zal beslissen over Duitse hereniging. Men moet de geschiedenis niet ver snellen of dwingen". Volgens de Sovjet leider dient men echter de kwestie van hereniging nu niet naar de voorgrond te schuiven. ambtenaar toch maar moeilijk. In zijn relatie tot de burger, in vele gevallen zijn 'cliënt', schiet hij ernstig te kort. Het zijn niet de in woners van Zeeland die dat in eerste instantie zeggen, maar de ambtenaren zelf. Hun zelfkritiek is gebleken tijdens een onderzoek, waarin uitsluitend hun groep aan het woord kwam. Het pleit in elk geval voor de ambtenaren dat zij zich bewust zijn van hun feilen en daar in het openbaar voor uitkomen. Welis waar heeft een enquête het karakter van anonimiteit, maar dat neemt niet weg dat het altijd moeilijk is over jezelf te zeggen dat je het niet goed doet. De verbaasde burger klinkt het niettemin ongelooflijk in de oren: we zijn te traag in het beantwoorden van brieven, ons dienstbetoon deugt niet, we schrijven onbegrijpelijk Nederlands en meer van dat soort opmerkingen. Voor een goed begrip: niet alle ambtenaren den ken er zo over, maar een belangrijke groep laat er geen enkele twijfel over bestaan dat het leven als ambtenaar een vat vol frustraties is. Ja dat wisten we allemaal al, zal de burger geneigd zijn te zeggen. Maar toch... Zelf de vinger op de pijnlijke plek leggen, is een eerste stap op weg naar verbetering. Iemand die stijf en strak volhoudt dat hij geen fouten maakt, is immuun voor voorstellen om de zaken anders aan te pakken. De provinciale ambtenaren in Zeeland nemen een dergelijke houding geluk kig niet in. Zij tonen zich bereid wat bij te leren over de terreinen waarop zij fa len. Met een dergelijke instelling is het aantrekken van het boetekleed geen leeg gebaar. De verantwoordelijk gè- deputeèrde voor personeelszaken Ventevogel, zo was gisteren in de krant te lezen, heeft het altijd wel vermoed dat zijn ambtenaren zich weinig geluk kig voelden in hun rol als wegbereider naar de samenleving als het erom gaat het werk van de provincie uit te dra gen. Reorganisatie en doelmatigheid van het werken, waren de kern woorden van Ventevogels betoog. Overigens kregen ook hij en zijn colle ga's gedeputeerden en statenleden een veeg uit de pan van de ambtena ren: de dames en heren politici zijn geen haar beter. Waarvan akte. Wat moet er nu verder gebeuren? Ventevo gel heeft een deel van de weg aangege ven: reorganisatie van ouderwetse diensten en doelmatig werken. Maar er is meer, veel meer. De mentaliteit van de ambtenaar moet worden omge bogen. Daar gaat het om. Dat heeft weinig te maken met iets wel of niet goed doen. De wil moet al bij voorbaat aanwezig zijn iets van de werkdag van vandaag te maken. Met de juiste in stelling en opvatting de dagtaak be ginnen; met in het achterhoofd de idee dat de mens bij al zijn handelingen op de eerste plaats komt. Met andere woorden: het klantgericht werken als een doel op zichzelf zien. Van hoog tot laag: van de commissaris der koningin tot en met de bode bij de voordeur. Dim Advertentie LEEUWARDEN (GPD) - Zeven tot achthonderd leden hebben gisteravond op een emotioneel verlopen vergadering van de Vereniging De Friesche Elf Ste den in de Leeuwarder Friesland hal het bestuur op de vingers ge tikt. In september kondigde het bestuur het besluit aan om de le denstop per 1 maart 1990 op te heffen, om de doorstroming van jonge schaatsers die nooit in de gelegenheid waren geweest lid te worden, te kunnen bevorde ren. Na een ruim drie uur duren de discussie, een schorsing en een tegenvoorstel van het be stuur, verdween het besluit van tafel. Voorzitter Jan Sipkema, die gis teravond werd herbenoemd: „We trekken het besluit in en komen volgend jaar op de kwestie te rug." Zie ook pagina 39 Londensekaai 7, Postbus 293. 4330 AG Middelburg telefoon 01180-37676. fax 01180-36611 (Advertentie) MANILA - Bewakingingstroepen van het presidentiële paleis in Manilla zoeken dekking achter de muren van een voet gang ersviadukt tijdens een gevecht met opstandige militairen. SPECIALISTEN IN TOTAAL AUTOMATISERING Showroom - Software afd. - Technische Dienst - Magazijn Verrijn Stuartweg 24 - 4462 GE GOES - Tel. 01100-32000 Bachlaan 87 - 4536 GB TERNEUZEN - Tel. 01150-97505 (Advertentie) MANILA (GPD) - Troepen die loyaal zijn aan de Filipijnse president Aqui no en die de steun krijgen van de Ame rikaanse luchtmacht, lijken de strijd Advertentie Lange Vorststraat, Goes met de rebellerende soldaten te win nen. De VS hebben gisteren voorko men, dat zij het bewind van president Corazan Aquino omverwierpen. Maar de gevechten in de hoofdstad Manila duren nog voort. De coup, die in de nacht werd ingeleid met bombardementen op het Malaca- nang paleis, heeft aan tenminste 19 mensen het leven gekost. Ruim negen tig zouden zijn gewond geraakt. De chef staf van het leger, generaal Re- nato de Villa, verklaarde tegen journa listen dat de staatsgreep was mislukt en dat de regeringstroepen bezig wa ren de rebellen op te pakken. Maar ra diostations in Manila zonden een ver klaring uit van president Aquino waarin zij zei dat „de vijand is verdre ven, maar nog niet overwonnen". De rebellen verlieten vrijdagavond laat het bezette tv-station van de rege ring en de Villamor Vliegbasis. Zij mar cheerden in drie groepen op naar kamp Aguinaldo, het hoofdkwartier van de gewapende strijdkrachten. De opstand zou inmiddels zijn overgesla gen naar het midden van het land. De rebellen willen dat president Aqui no aftreedt en dat er een coalitierege ring in de plaats komt. Het is de zesde coup tegen president Aquino, sinds zij in 1986 aan de macht kwam. President Bush gaf, terwijl Air Force One op weg was naar Malta voor de (Slot zie pagina 3 kolom 7)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 1