kleintjes Nadia Comaneci ontvlucht Roemenië 1 99 Goed nieuws voor heren in Goes. Scheve toren van Pisa wegens gevaar van omvallen gesloten Felle actie Greenpeace tegen NAVO-schepen Iets voor in uw schoen? Feestkorting op Pampers. pullover 4-daagse!! berco de PZC vandaag f LUBBERS WACHT WAPENOVERLEG AF Deelname Ruud Gullit aan WK is twijfelachtig Pampers Pampers WEEKENDVOORDEEL BIJ JAC.HERMANS Mini-prus&Maxj-keus T** ELEKINGO Boy Girl geen drogere boyengirl dan een Pampers m boyengirl. Aanhoudend zonnig 232e jaargang no. 277 Donderdag 30 november 1989 Milieu Aanval Onhaalbaar Provincie Wegen Zwembad Tennis Broccoli 500 gram Bavaria bier krat 12 flesjes a 0,3 liter 560 Euthanasie Zie pay. 8 Tsjechen binnen jaar naar de stembus Gorbatsjov wil vloten weg uit Middellandse Zee leuke pullovers aantrekkelijk geprijsd, maten 36 t/m 46 actie loopt tot 6 december Alle Pampers draagpakken zijn tijdens de feestmaand december in prijs verlaagd. Ultra rUltra Middagtemperatuur 3 graden. Weinig of geen bewolking. Toenemend heiig. Vannacht lichte vorst. Opgave advertenties per telefoon: 01184-84321 of schriftelijk te zenden aan: advertentie-afdeling PZC Postbus 18, 4380 AA Vlissingen PROVINCIAL BUDAPEST (Reuter) - Nadia Coma neci, ster van de Olympische Spe len van 1976 te Montreal, is uit Roe menië naar Hongarije gevlucht. Een woordvoerder van de Hongaar se regering meldde woensdag dat de 29-jarige vroegere turnster dins dagavond, met zes andere Roeme nen, in de buurt van het Zuidhon- gaarse dorp Mezogyan de grens heeft overgestoken. Volgens de Hongaarse radio heeft Comaneci in Hongarije om politiek asiel gevraagd. Het ministerie van Binnenlandse Zaken in Budapest kon die mededeling niet bevestigen. Comaneci vertelde aan de Hongaar se grenspolitie dat zij haar vlucht naar Hongarije lang van te voren had beraamd en dat zij en haar vluchtgroep over de grens geholpen was door een ter plekke bekende Roemeen. De oud-turnster van Hon gaarse afkomst, haar werkelijke fa milienaam is Kemenes, vertelde dat zij in Roemenië haar huis, haar auto en haar financiële zekerheid had achtergelaten om meer vrijheid te vinden. Zie ook pagina 21 Nadia Comaneci In '91 bezuiniging defensie bekijken DEN HAAG (GPD) - Premier Lubbers wil pas bij het opstellen van de begroting voor 1991 nagaan of er extra op defensie kan worden bezuinigd. Lubbers zei dat gisteren tijdens het debat over de regeringsverklaring naar aanleiding van de wens van de PvdA om al zeer binnenkort te gaan praten over nieuwe bezuinigingen op defensie. De minister-president wil eerst de uitkomsten van de ontwapeningsbesprekingen afwachten, voor hij aan het broze defensie-compromis tussen CDA en PvdA morrelt. Het kabinet gaat daarmee verder dan het CDA, dat eerder liet merken "geen punt of komma" te willen veranderen aan het regeerakkoord. Daarin bereik ten de coalitiepartijen nog heel moei zaam het compromis de defensie-be groting de komende twee jaar met 0,6 procent te laten groeien, en daarna te De Warschau Pact-landen zijn al sinds enige jaren niet meer in staat een verrassingsaanval op Europa uit te voeren. PAGINA 3 De invoering van commerciële tv voor de zomer is praktisch niet haalbaar. PAGINA 5 Volgens een onderzoek is de klant bij de provincie geen ko ning. PAGINA 13 Dertig Zeeuwse gemeenten dreigen bijna 10 miljoen gul den voor het wegbeheer mis te lopen. PAGINA 15 Een nieuw zwembad in Goes vergt een investering van 11,5 miljoen. PAGINA 17 De bundeling van tennistalent in Zeeland is een aanfluiting. PAGINA 20 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Beurs en financiën: 7 Kunst, cultuur en pop: 9 Provincie: 13, 15, 17, 18 Advertentie 1?9 3 maximaal 5 kratten per klant Aanbiedingen geldig t/m za. 2 december 1989. Zolang de voorraad strekt. Prijswijzigingen voor behouden De versaanbiedingen zijn alleen verkrijgbaar in filialen met een versafdeling bevriezen. In een nieuwe defensienota, die eind volgend jaar komt, zal het ka binet met verdere 'scenario's' voor be zuinigingen op defensie komen, aldus Lubbers. Lubbers moest gisteren in de Kamer erkennen dat het nog minstens een a anderhalf jaar zal duren voor het ka binet effectieve maatregelen heeft ge nomen om de uitstoot van C02 te be teugelen. In het regeerakkoord is af gesproken de uitstoot van het zeer schadelijke C02, een stof die vrijkomt bij verbrandingsprocessen, met jaar lijks twee procent te verminderen. Volgens Lubbers betekent het aange scherpte milieubeleid van zijn cen trum-linkse kabinet dat de uitstoot van C02 na 1995 niet meer toeneemt. „Het is een geweldige opgave. Ik zeg niet 'neen, maar ook geen 'ja' op de vraag of het lukt", aldus Lubbers. Advertentie (Van onze correspondente ROME - De beroemde scheve toren van Pisa zal voor het publiek worden gesloten. Dit heeft een speciale commis sie van het Italiaanse ministerie van Openbare Werken gisteren besloten. Twee maanden geleden trok de minister van Openbare Werken, Giovanni Prandini aan de bel. Hij noemde de toe stand van de toren „zorgwekkend", en riep een groep we tenschappers en technici bij elkaar die op korte termijn advies moesten uitbrengen. Dat advies is nu gekomen: nie mand zal meer de 294 treden van de scheve wenteltrap mo gen beklimmen die naar de top van de hellende toren van Pisa voert. Al decennia lang breken experts zich het hoofd over de vraag wanneer het „uur U" zal aanbreken waarop de toren zo is overgeheld dat hij onvermijdelijk te pletter valt. Elk jaar zakt de toren een stukje schever. Er zijn de meest fantasierijke voorstellen bedacht om de roemloze ondergang van de toren te voorkomen. Er is ge praat over „betoninjecties" in de bodem onder de toren om de fundamenten te verstevigen. Er is over gedacht de toren „uit te kleden", door alle versierselen en bogen er af te ha len die het gewicht van de toren verzwaren. Een ander voor stel dat door de experts tot in details is uitgewerkt is dat van een levensgrote „boekensteun" waarop de vermoeide toren kan „uitrusten". Geen van deze voorstellen heeft ech ter tot enige activiteit geleid. Het kabinet zal pas na een uitgebreide evaluatie besluiten nemen over aan passing van de maximumsnelheid en invoering van meer 100 km-wegvak- ken. De CDA/PvdA-coalitie is volgens Lub bers wel degelijk van plan te zijner tijd met een eigen voorstel over de aanpak van de euthanasie-kwestie te komen. De twee partijen spraken tijdens de formatie af het heikele onderwerp voorlopig te laten rusten en een uitge breid onderzoek in te stellen naar de omvang van de euthanasie in ons land. Lubbers sloot niet uit dat zijn regering na dat onderzoek met een eigen wets voorstel ('een nieuwe opvatting') komt, al kan het kabinet ook voorstel len de zaak te laten liggen. (Van onze correspondent PRAAG In Tsjechoslowakije ko men mogelijk binnen een jaar vrije verkiezingen. Het parlement heeft woensdag gestemd voor het schrap pen van de leidende rol van de com munistische partij uit de grondwet. De nieuwe partijleider Karei Urbanek, die de zitting bijwoonde verklaarde dat de partij voortaan de macht zal moeten delen. Het Tsjechoslowaakse parlement is woensdagmiddag in een bijzondere zitting bijeengekomen om een serie grondwetswijzigingen goed te keuren, onder druk van de oppositie. De af gevaardigden besloten ook unaniem dat marxisme-leninisme voortaan niet meer de basis zal zijn voor het onder wijs. De enige eis van de oppositie waar de partij kaders niet mee instemmen, is het onmiddellijk aftreden van presi dent Husak. Een Salvadoraanse soldaat houdt zijn geweer tegen het hoofd van een man die ervan verdacht wordt een guerril lastrijder te zijn. Na enige tijd te zijn ondervraagd werd de man door de militairen meegenomen. Wat er verder met hem is gebeurd is onbekend. SAN SALVADOR (DPA/AFP/REUTER) - De opstande lingen in El Salvador hebben woensdag in verscheide ne delen van de hoofdstad opnieuw aanvallen uitge voerd op militaire stellingen. De gevechten zijn nu echter geconcentreerd in de betere wijken van San Salvador. Als gevolg van de gevechten werden de Amerikaanse en Japanse ambassades gesloten. Westerse diplomaten zeiden dat geschoten wordt in de wijk waar veel Ameri kaanse ambassadepersoneel woont. Ook in de omge ving van de residentie van president Alfredo Christiani en bij het militaire hoofdkwartier zou worden gevoch ten. Volgens de Amerikaanse minister van buitenlandse za ken Baker hebben strijders van de bevrijdingsbeweging FMLN enige tijd het huis van een Amerikaanse diplo maat bezet gehouden en woningen van andere diploma ten aangevallen. „Ze zijn kort erop verjaagd door het regeringsleger", zei Baker. „We geloven dat al ons am bassadepersoneel nu veilig is, maar velen zitten nog in hun huizen in de wijken waar gevochten wordt." Het verzet heeft laten weten dat Amerikanen geen spe ciaal doelwit zijn. IJMUIDEN (GPD) - De milieuactie groep Greenpeace heeft gisteren bij na zes uur lang de sluizen in IJmuiden geblokkeerd. De actie was bedoeld om de autoriteiten te dwingen bekend te maken of een groep Navo-marine- schepen, op weg voor een bezoek aan IJMUIDEN - Rubberboten van Greenpeace cirkelen rond een marineschip van het NAVO-smaldeel tijdens de actie bij IJmuiden. Amsterdam, wel of geen kernwapens aan boord heeft. Minister Ter Beek had 's morgens aan de Tweede Kamer al laten weten dat hij daarover geen mededelingen kon doen. De blokkade van de grootste sluis van IJmuiden, waarin al vier schepen van het Navo-eskader Stanavforlant lagen afgemeerd, kwam rond het middaguur als een complete verrassing. Tot dan toe had Greenpeace de indruk gege ven de actie te zullen beperken tot es corteren van de oorlogsschepen met van vlaggen en spandoeken voorziene rubberboten. De stemming werd grimmiger toen na de marineschepen ook de Moby Dick van Greenpeace de sluis wilde binnen varen. De Rijkspolitie te water riep Greenpeace vergeefs op om zich aan de afspraken te houden. Een poging om deze voormalige viskotter de pas af te snijden mislukte. Een stevige aan varing was onvermijdelijk. Daarbij werden twee rubberboten van de mi lieu-organisatie volledig in elkaar ge perst. De Moby Dick schoot de sluis binnen en ramde daar het Britse bevoorra dingsschip Grey Rover. Vervolgens voer de Moby Dick in op de trossen tussen de Grey Rover en een sleep boot. Het andere actieschip, de Sirius, ROME (AFP/DPA) - Sovjetpresident Michail Gorbatsjov wil besprekingen beginnen over de terugtrekking van de Amerikaanse en de Sovjetvloot uit de Middellandse Zee. De Sovjetleider zei dit woensdag in Rome op de eerste dag van zijn driedaags staatsbezoek aan Italië en het Vaticaan. Bij deze besprekingen moeten Italië, de Verenigde Staten en wellicht de Veiligheidsraad van de Verenigde Na ties worden betrokken, zei Gorbatsjov op een staatsbanket dat te zijner ere werd gegeven in het presidentiële pa leis. was inmiddels tussen de sluisdeuren gaan liggen. Uiteindelijk kwamen politie en Green- pece tot een vergelijk. De Sirius en de Moby Dick haalden de rubberboten binnen en gingen in de sluis naast de vier marineschepen liggen. Nadat ze waren geschut voeren ze met de oor logsbodems verder richting Amster dam. W? - Ruud Gullit MILAAN (Reuter) - De rentree van Ruud Gullit is weer met enkele maanden uitgesteld. Woensdag maakte de clublei ding van AC Milan bekend, dat de linkerknie van de aan voerder van Oranje opnieuw geopereerd moet worden. En kele uren voor die onheilstij ding werd Gullit door het maandblad „World Soccer" nog uitgeroepen tot „Wereld voetballer van het Jaar". Op 21 april van dit jaar haalde Martens een stukje kraakbeen uit de geblesseerde knie. Sindsdien werkte de sterspeler van AC Milan hard aan een rentree, die door enkele tegen slagen in de revalidatie, waar onder een noodzakelijk gewor den kijkoperatie, steeds moest worden uitgesteld. Gullit kreeg deze week tijdens de training van AC Milan weer last van zijn knie, die prompt dik werd. Na overleg tussen de Belgische specialist Martens en Gullit is besloten vrijdag de ingreep te doen. De operatie is nodig om vocht uit het gekwet ste gewricht te verwijderen. De terugkeer van de Nederlandse vedette wordt pas in de loop van het volgende jaar ver wacht. Zijn aanwezigheid op het veld bij de eindronde van het wereldkampioenschap ko mende zomer in Italië is twijfel achtig geworden. Zie ook pagina 21 Advertentie 6 Telebingo-kaarten in een speciale Sinterklaas-envelop met een speciaal geluksnummer. Met de kaarten 6 weken lang kans op o.a. F ioo.ooo,-. Met de envelop 6 weken lang extra kans op mooie extra prijzen. Voor maar F15,- te koop bij Albert Heijn en PTT Postkantoren. vergunning verleend onder nr. 1.0890/067/126 89. (Advertentie) Lange Vorststraat, Goes (Advertentie) mm 3ÉÉK: -<s?' ^plllllll

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 1