»n Kleintje in de PZC Beatles mogelijk weer samen na begraven van strijdbijl Coalitieregering in T sjechoslowakije PvdA wil meer bezuinigen op defensie dan is afgesproken Defensiebezuiniging van 1,5 miljard kan Rundertartaar, 99 DDR WIL ZELFSTANDIG BLIJVEN vandaag Zangeres Jo Vincent overleden Geen voorstel Bush voor vermindering troepen Zonnig 232e jaargang no. 276 Woensdag 29 november 1989 Vul de bon in op pagina 12 li Ziekenfondsen Auto Onderzoek PZEM Schaken MACHT COMMUNISTEN GEBROKEN Studenten Logische stap Tegenvallers Nog te vroeg voor Duitse hereniging GEHEIME NOTA KAMER 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Vrijwel geen bewolking. Zwakke oostelijke wind. Temperatuur 4 gra den. Vannacht plaatselijk lichte vorst. LOS ANGELES REUTERl - Het heeft lang geduurd, maar mogelijk komt het er binnenkort toch nog van: een reünie van de drie nog overgebleven Beatles. Dit zegt Paul McCartney. Mischien kunnen wij, na al deze tijd, toch nog een keer samen optreden", aldus McCartney maandagavond vlak voor een concert in het Los Angeles Forum. Paul die voor het eerst in 12 jaar op toernee is in de Verenigde Staten zei dat een van de belangrijkste struikelblokken voor een dergelijke hereniging onlangs is opgeruimd. Hij wees op het akkoord dat na jarenlange processen was bereikt tussen de Beatles en hun voormalige pla tenmaatschappij, alsmede de rechtzaken tussen hem en George Harrison, Ringo Starr en Yoko Ono, de wedu we van de in 1980 vermoorde John Lennon. De Beatles gingen in 1969 uiteen en in de daaropvolgende jaren gaf een aaneenschakeling van processen te zien. McCartney zei dat „The Long and Winding Road", een gefilmde terugblik die door hun juridische problemen tot nu toe is blijven liggen, de groep mogelijk weer bijeen zou kunnen brengen. „Wat een goede manier is om te beginnen is deze film. Mogelijk kunnen we de zaken rechtzetten...."aldus Paul. „Een mogelijkheid is dat George en ik samen liedjeskunnen schrijven. Dat heb ben wij nooit gedaan". Moskou verwerpt ideeën van Kohl BONN/BERLIJN/MOSKOU (DPA) - Het dinsdag door de rege ring in Bonn ontvouwde plan van tien punten om te streven naar Duitse eenwording via het vormen van een federatie is in eerste instantie verdeeld ontvangen in de DDR en in Moskou. De voorzitter van de Oostduitse CDU, Lothar de Maiziere, sprak van een „in teressant concept", dat ook „funda mentele elementen van zijn eigen ideeën bevat". Voor zijn collega van de sociaaldemocratische SDP in de PZC De ziekenfondsen overwegen om zelf ziekenhuizen te gaan exploiteren. PAGINA 5 De Citroen XM is gekozen tot Auto van het jaar 1990. PAGINA 6 Er komt een onderzoek naar het imago van de basisscholen in Middelburg en Vlissingen. PAGINA 9 De statenfractie van D66 vindt dat een verbruikersraad bij de PZEM móet. PAGINA 11 De tweekamp tussen Timman en Karpov zal plaatsvinden in de hoofdstad van Malaysia, Kuala Lumpur. PAGINA 17 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3, 5 en 7 Opinie en achtergrond: 4 Beurs en financiën: 6 Provincie: 9,11,13,14 en 15 Sport: 16 en 17 DDR, Ibrahim Böhme, komt het plan echter veel te vroeg en houdt het een gevaar in dat zo'n ontwikkeling de Sovjetunie ertoe kan brengen vraagte kens te zetten bij haar lossere politiek ten aanzien van Europa. Moskou rea geerde afwijzend. Duitslandexpert Nikolaj Portugalov van het Centraal Comité zei dat het plan van Kohl, althans op dit moment te ver gaat. „Als wij spreken over de ontwikkeling van een confederale structuur voor economische en ecolo gische samenwerking, dan is het mo gelijk. Maar als wij spreken over een federatie als zodanig, als een eenheids staat bestaande uit twee entiteiten die deel uitmaken van verschillende poli- tiek-militaire blokken, dan is het abso luut onmogelijk". Een groep Oostduitse schrijvers, ar tiesten, wetenschaps- en zakenmen sen, die oppositie voeren binnen de DDR riep de Oostduitsers er dinsdag toe op een socialistische staat op Duits grondgebied te behouden. „Deze op roep is speciaal van groot belang op een dag waarop bondskanselier Kohl het proces heeft gestart om de DDR op te slorpen", zei de schrijver Stefan Heym op een persconferentie. In het westen werden niet onmiddel lijk reacties gegeven, kennelijk daar er vooraf was overlegd over het ini tiatief. Overigens liepen de jongste uitlatingen over hereniging, zoals die onder westelijke leiders vooral wer den gedaan door de Britse premier Margaret Thatcher en de Franse pre sident, Francois Mitterrand, tot dus verre uiteen van scepsis tot afwijzing. De EG had dinsdag geen commentaar. In de DDR sprak ook woordvoerder Rainer Eppelmann van de oppositie beweging Demokratisches Aufbruch van een voorstel dat te vroeg komt en dat de Oostduitse bevolking zelf het recht moet hebben om te kiezen welke weg zij wil gaan. De nieuwe Oostduitse partijleider, Egon Krenz, reageerde dinsdag nog niet op het plan-Kohl. Tevoren sprak hij zich echter evenals de voorzitters van twee kleine blokpartijen, de Chris ten en de Nationaal-Democraten uit voor het overwegen van een federatie naarmate de tegenstelling tussen Oost en West verdwijnen. Zo'n federatie zou er dan kunnen komen om verregaande economische, ecologische, weten schappelijke en culturele samenwer king mogelijk te maken, maar op voor waarde dat er twee politiek verschil lende staten blijven bestaan. Uit bronnen van de regering in Bonn werd vernomen, dat Kohl van tevoren Van onze correspondent) PRAAG Het Tsjechoslowaakse Burgerforum heeft de eerste grote slag gewonnen. Gisteren, na twee uur hard onderhandelen met demissio nair premier Adamec, was de over eenstemming daar. Komende zondag of nog eerder zal Adamec een nieuw, breed coalitiekabinet voorstellen aan President Gustav Husak. Het akkoord tussen regering en oppo sitie breekt de absolute macht die de communistische partij 41 jaar in han den had. Adamec zal namelijk van daag het parlement voorstellen, ver telde minister zonder portefeuille Ma rian Calfa dinsdag na afloop van de be sprekingen, de leidende rol van de communistische partij uit de grond wet te schrappen. De grondwet zal op nog twee punten Worden gewijzigd. De leidende rol van de partij in de massa-beweging Natio- haal Front wordt eveneens geschrapt niet alleen de NAVO-bondgenoten en vooral de Amerikaanse president George Bush op de hoogte stelde van zijn plan, maar ook Sovjetleider Mi- chail Gorbatsjov. De VS beschouwen het door de West- duitse bondskanselier Helmut Kohl opgestelde plan van tien punten voor de „weg naar eenheid" als „logische" stap om de zich wijzigende situatie in de DDR en de betrekkingen daarvan met de Bondsrepubliek tegemoet te treden. MALAGA - De Spaanse Costa del Sol wordt al enkele dagen geteisterd door aanhoudende regen, waardoor met name in Malaga stadsdelen on der water zijn gelopen. De afgelopen dagen zijn al twee mensen door het noodweer omgekomen. Op de foto zijn twee auto's zijn half onder water verdwenen op een par keerplaats in het centrum van Malaga. DEN HAAG (GPD) - De PvdA-fractie in de Tweede Kamer wil meer op de defensie-uitgaven bezuinigen dan in het regeerakkoord van socialisten en CDA is afgesproken. De komende twee maanden bij de behandeling van de defensie-begroting wil de PvdA daarover afspraken maken, kondigde PvdA-fractievoorzitter Thijs Wölt- gens dinsdag aan op de eerste dag van het debat over de regeringsverkla ring. De PvdA-fractie slaat met hiermee de waarschuwingen van coalitiepartner CDA en van premier Lubbers nadruk kelijk in de wind. De minister-presi dent zei maandag nog dat de ontwape ningsbesprekingen en de ontspanning tussen Oost en West voorlopig weinig bezuinigingsmogelijkheden zullen op leveren. CDA-fractievoorzitter Brink man zei gisteren „geen punt of kom ma" te willen veranderen aan de af spraken over defensie. In het regeerak koord staat dat de defensie-begroting de komende twee jaar met 0,6 procent zal groeien, en daarna wordt bevroren. Het debat over de regeringsverklaring verliep voor het overige langs de ver wachte lijnen: steun van de coalitie partners CDA en PvdA, en kritiek van de WD op de lastenverzwaringen voor burgers en bedrijven. D66-fractievoor- zitter Van Mierlo toonde zich uiterst teleurgesteld over de manier waarop zijn partij buiten de regering bleef, en verweet de PvdA teveel concessies te hebben gedaan op terreinen als de eu thanasie, werkloosheid, de uitgaven aan ontwikkelingshulp en de politie. Ook zal premier Lubbers vandaag nogmaals de afspraken over de reorga nisatie van de politie moeten uitleg gen. VVD-fractievoorzitter Voorhoeve uit te scherpe kritiek op het 'chaotische financiële beeld' dat ontstond bij de start van het kabinet. De VVD is ver klaard tegenstander van ingrepen in het reiskostenforfait en het huur waardeforfait, en vreest dat het nieu we kabinet ook gaat morrelen aan de aftrekbaarheid van hypotheekrente. Groen Links-fractievoorzitster Ria Beckers noemde de financiële ruimte voor het centrum-linkse kabinet te krap. Volgens de VVD neemt het kabinet met de koppeling tussen lonen en uit keringen grote financiële risico's. De PvdA toonde zich juist uiterst tevre den. Zowel CDA als PvdA deden een beroep op bonden en werkgevers af spraken te maken over werkgelegen heid en loonmatiging. De coalitiepartners toonden zich, te midden van een stortvloed aan prij zende woorden over elkaar, bezorgd (Van onze correspondent WASHINGTON - De Amerikaanse president Bush gaat het komende weekeinde niet met specifieke voor stellen op het gebied van troepenver mindering in Europa naar de Maltese top met Sovjet-leider Gorbatsjov. „Maar ik zal over het onderwerp pra ten, als Gorbatsjov het ter sprake wil brengen", zo zei Bush gisteren tijdens een korte vraag- en antwoordsessie met journalisten op het Witte Huis. De Amerikaanse president zei dat hij tijdens de top in Malta in ieder geval geen akkoorden op het gebied van ont wapening met Gorbatsjov zal aan gaan. Hij noemde in dat verband „alle opgewonden speculaties" uit de lucht gegrepen. Bush, hierover uitweidend: „De ver rassing is, als u naar een verrassing zoekt, dat er in Malta geen verrassing zal zijn. Dat komt wellicht voor u als een verrassing." Bush reist van Malta naar Bonn waar hij met bondskanselier Kohl zal pra ten over de ontwikkelingen in de DDR. DEN HAAG (ANP) - Op 91-jarige leef tijd is dinsdagavond in een ziekenhuis in Monaco de zangeres Jo Vincent overleden. Jo Vincent werd in 1898 in Amsterdam geboren. In 1920 gaf zij haar eerste concert. Drie jaar later trad zij voor het eerst op met het Con certgebouworkest. Zij zong voorname lijk oratorium- en passiemuziek. Jo Vincent nam in 1953 afscheid van het podium. In 1955 publiceerde zij haar memoires „Zingend door het leven". over de politieke gevolgen van drei gende financiële tegenvallers. Wölt- gens bond het kabinet op het hart die tegenslagen niet eenzijdig te verhalen op het door de PvdA zo vurig gewens te 'nieuwe beleid'. De CDA-er Brinkman waarschuwde juist meevallers niet overhaast te be stemmen vooor nieuwe beleid en prioriteit te geven aan verlaging van het financierinstekort. Alle partijen beklemtoonden dat de razendsnelle ontwikkelingen in Oost- Europa door het Westen beantwoord moeten worden met financiële en mo rele steun. Maar toenadering tot de Oosteuropese landen mag niet ten koste gaan van versterking van de sa menwerking in de EG. Bondskanselier Helmut Kohl loopt wel erg hard van stapel met zijn gisteren in de Westduitse Bondsdag ingediende plan voor een op hereniging gerichte samenwerking met Oost-Duitsland. De hereniging van de beide Duitslanden moge sinds het slechten van de Berlijnse Muur niet langer onbespreekbaar zijn, pra ten in de marge van de politiek over een mogelijk samengaan is héél wat anders dan een vrijwel uitgewerkt plan op tafel leggen. In dit geval is sprake van een eenzijdig opgezette blauwdruk, want de tegenpartij - Oost-Duitsland zelf - is niet gevraagd hoe daar wordt gedacht over een inni ge vorm van samenwerking. Veel meer dan de instemming van de socialisti sche oppositie in eigen land heeft Kohl nog niet. Het klinkt onschuldig in het spoor van humanitaire en praktische hulp 'confederatieve structuren' op te zetten tussen Oost- en West-Duits- land, maar het einddoel één geconfe dereerde Duitse statenbond is dat voor velen niet. Anders is het gesteld als de vraag ran de orde komt of de Duitsers - alle Duitsers - recht op zelfbeschik king hebben. Wie de democratie om armt kan die vraag slechts met een volmondig ja beantwoorden. Maar dat brengt de Duitse eenheid nog geen stap dichterbijAls Kohl het zo uitlegt, dat het goed is voor de Oostduitsers als zij zich broederlijk in de armen van de Westduitsers laten sluiten, onder schat hij de aard en instelling van zijn landgenoten aan de andere zijde van de delingsgrens. Op geen enkele wijze hebben de Oostduitsers laten blijken, dat hun roep om vrijheid en democra tie hetzelfde betekent als hereniging. Wie de laatste weken goed heeft geluis terd naar de stemmen van de breed op gezette oppositiegroepen heeft luid en duidelijk gehoord dat de hereniging niet leeft - althans niet op dit moment - in Oost-Duitsland. Helmut Kohl praat volledig voor ei gen parochie als hij zo kort na de positieve ontwikkelingen in Oost- Duitsland de hereniging als politiek doel stelt. Een dergelijke opstelling legt bij voorbaat een hypotheek op de democratische beweging in Oost- Duitsland. Tegen de achtergrond van wat zich in de landen van Oost-Europa afspeelt, getuigt Kohls voorstel van weinig tact: niet ten opzichte van zijn landgenoten in Oost-Duitsland en niet ten opzichte van al die Europese lan den in Oost en West, die nog altijd een gevoel van huiver niet kunnen onder drukken als de Duitse hereniging ter sprake komt. Het herenigingsproces is er één van lange adem en veel geduld, want er moet heel wat wantrouwen worden weggenomen. Kohl zou er ver standig aan hebben gedaan voorlopig te zwijgen over hereniging. Als ooit sprake zal zijn van samengaan van bei de Duitslanden, zal het initiatief in Oost-Duitsland moeten worden geno men. Een vrij en democratisch inge richt Oost-Duitsland voelt er mis schien helemaal niets voor om door de machtige buur aan de westgrens te worden opgeslokt, ook al wordt dat land bewoond door een broeder- en zustervolk. Tenslotte is het nog maar nauwelijks honderdtwintig jaar gele den, dat Duitsland een eenheidsstaat werd. Dim en het karakter van het Front veran derd. Deze wijziging betekent dat ook groeperingen die zich niet in de doel stellingen van het Front kunnen vin den, politiek actief kunnen zijn. De derde grondwetswijziging is van groot belang voor de studenten en scholieren, de drijvende kracht in de afgelopen elf dagen van volksverzet. Het onderwijs zal niet meer worden gegeven in de geest van het marxis- me-leninisme, maar zijn gebaseerd op kennis, wetenschap en humanitaire beginselen. Vaclav Havel, de voornaamste dissi dent en leider van de oppositionel de legatie, verklaarde dat Burgerforum voorlopig geen kabinetsposten zal op eisen. „Burgerforum is geen politieke partij en kan het ook niet zijn", aldus Havel. DEN HAAG (GPD) - Op de begroting van Defensie kan anderhalf mil jard gulden worden bezuinigd. Het gaat om vrij besteedbare financiële ruimte, die overblijft als er niets veranderd in de uitgaven voor perso neel, wachtgelden en pensioenen. Dit blijkt uit een tot nu toe geheime nota die in de Kamer circuleert. Het stuk is door medewerkers van de Tweede Kamer gemaakt op verzoek van de kamercommissie voor De fensie. In de nota staat dat bezuinigingen mogelijk zijn door alle bestellingen stop te zetten en geen nieuwe verplichtingen meer aan te gaan. Verder wordt gewezen op de meevaller van 70 miljoen gulden als gevolg van vertragingen bij leveranties. Dit bedrag is een tussenstand en kan nog verder oplopen. In het stuk wordt overigens gesteld dat het om theoretische berekenin gen gaat. Er is niet gekeken naar de feitelijke mogelijkheden om de beoogde bezuinigingen van 1,5 miljard gulden ook daadwerkelijk door te voeren. Advertentie Grote braadpan gezocht. BREDA (ANP) - Een ernstig ongeval op de snelweg Rot- iterdam-Breda (A16) heeft dinsdagmiddag aan zeker twee mensen het leven gekost. Het ongeval gebeurde rond drie uur toen een vrachtwa gencombinatie dwars op de weg kwam te staan voor de afslag Breda-noord en Prinsenbeek. Een andere vracht wagen en twee auto's met aanhanger botsten vervol gens op elkaar, waarna een vrachtwagen in brand vloog. Volgens een woordvoerder zijn de bestuurder van een personenauto en die van een vrachtwagen omgekomen. Gisteravond laat was nog niet bekend of in de totaal vernielde personenauto nog meer slachtoffers waren ge vallen. De weg was tot laat in de avond gestremd en het verkeer werd omgeleid. De hulpverleningsdiensten ondervon den aanvankelijk veel hinder van opdringend verkeer. Door stukken vangrail weg te zagen, kon het verkeer geleidelijk via ventwegen afgevoerd worden, zodat de diensten hun werk konden verrichten. 100 gram^75r Deze aanbieding is geldig t/m zaterdag 2 december 4 v 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 1