de riiV vandaag blouse-4-daagseü berco Kok schrapt van nieuw beleid kwart miljard Chaos door acties van Vlaamse ambtenaren PRIJSTREFFER i_ BRJSTOL S week-uit week-in SPOEDEISENDE HULP (E.H.B.O.) Een nieuwe Praagse Lente URBANEK IN PLAATS VAN JAKES VEEL MINDER DAN VERWACHT SCHEPEN BIJ VLISSINGEN VAST Zonnig 232e jaargang no. 273 Zaterdag 25 november 1989 NU EXTRA VOORDELIG TEC en Caravelair. CARAVANS fax: f 39,- p.m. Leventje Geschiedenis Tikgeit Stichting Streekziekenhuis Walcheren leuke blouses, aantrekkelijk geprijsd, maten 38 t/m 48 actie loopt t/m 25 november Lange Vorststraat, Goes Emoties werving selectie voor kwaliteit op sleutelposities Hoek Rijksweg - Ringbaan West 01100 - 1 14 40 GOES Droog weer met flinke zonnige perio den. Matige, later zwakke wind, eerst uit noordoost tot oost, later uit uiteen lopende richtingen. Middagtempera- tuur 5 graden. o.a. Sprite, Eriba, Eccles, Nog enkele 1989-showmodellen Nog enkele Alpenkreuzer 1990-modellen met 500,- winterkorting. Een groot aantal caravans en Alpenkreuzers uit verhuur (1989-modellen). Volksfeest op Wenceslasplein PRAAG - Jubelende reacties op het af treden van de partijtop. (Van onze correspondent PRAAG - Een volksfeest op het Wenceslasplein. Tienduizenden mensen vieren het nieuws van de val van Milos Jakes en zijn marxistische houwdegens. Taxi's met sirenes en de nationale driekleur aan de antenne paraderen rond het plein, trambestuurders laten de bellen continu rinkelen, automobilisten claxonneren. Dat is Praag, vrijdagavond, kort na 8 uur. De overgrote meerderheid van de 250.000 demon stranten, die twee uur eerder het plein bevolk ten, is dan al naar huis, maar tienduizenden vol houders worden beloond. Het lang verwachte nieuws schalt door de luidsprekers op het balkon van de Slobodne Slovo, het Vrije Woord, het dag blad dat deze week immens populair wordt. Het ontslag van Jakes is een surprise die, met de nodige angst dat het op het laatste moment nog mis zou kunnen gaan, door de bevolking wel werd verwacht. Als ik naar mijn hotel ga, barst de overvolle metrocoupé in schaterlachen uit. De reden: de bestuurder kondigt niet, zoals dat hoort, station Gottwald aan, maar station Hotel Forum. De orthodoxe communist Klement Gottwald was in 1948 de stichter van de Tsjecho- slowaakse Volksrepubliek. De herinneringen aan hem zijn niet rooskleuriger geworden door dat zijn beeltenis thans op het nieuwe 100-kro- nenbiljet prijkt. Ontroerende sceèes zijn er in het Laterna Magi- ca, het theater vlakbij het Wenceslasplein, waar het oppositionele Burgerforum dagelijks een persbijeenkomst houdt. Op het toneel zetelen de helden van vandaag: de auteur Vaclav Havel, Forum-woordvoerder Vaclav Maly en oud-par tijleider Alexander Dubcek, aan wie de afgelo pen twintig jaar van politiek isolement vallen af te lezen. Hij is zeer verouderd en is net aan het woord als Het Grote Nieuws binnenkomt. Het is dan precies tien minuten voor acht. De bijna 70-jarige vader van het 'socialisme met een menselijk gezicht' toont in het eerste mo ment weinig verrassing. Maar als een journalist meteen de hamvraag afvuurt, wat nu? blijken zijn emoties. „Ik weet echt niet wat nu. De ge beurtenissen moeten hun loop maar nemen", is zijn eerste reactie. Vaclav Havel maakt met twee vingers omhoog een vreugdesprong. Terwijl Dubcek uitlegt dat de stalinisten die nu met ontslag zijn destijds door Brezjnjev in het zadel zijn geholpen, wordt de champagne ontkurkt. Havel en Dubcek proosten op een vrij en democratisch Tsjechoslo- wakije. In het theater is al iets te merken van de politie ke discussies die zullen losbarsten als het pad van de democratie werkelijk wordt ingeslagen. Dubcek, die een overtuigd socialist blijft, meent dat het socialisme hervormbaar is. Havel, meer sociaal-democratisch geaard, repli ceert met: „het woord socialisme heb ik vijftien jaar geleden al afgeschaft. Het heeft zijn waarde verloren". Forum-woordvoerder Vaclav Maly: „Het Burgerforum is voor parlementaire demo cratie", zegt hij om geen enkel misverstand te wekken. jiri Hajek, oud-minister van buitenlandse za ken, komt wat later binnen. Achter de rug van Hajek pakt hij de hand van Dubcek. Een ontroe rend moment: twee bejaarde socialisten die twintig jaar op hun gelijk moesten wachten. Opnieuw is geschiedenis geschreven in Oost-Eu ropa: gisteren gingen de communistische leiders in Tsjechoslowakije door de knieën. De volledige top van de Com munistische Partij is, na een bewogen vergadering van het Centraal Comité, en bloc afgetreden om de weg vrij te maken voor democratische hervor mingen! Na Polen, Oost-Duitsland en Hongarije is Tsjechoslowakije het vierde Oostblokland, waar de commu nisten onder druk van het massaal in beweging gekomen volk breken met hun verleden. In elk geval is de weg vrijgemaakt voor een (overigens nog altijd communistische) nieuwe rege ring van - naar verwachting - hervor mingsgezinde leiders, die open zullen staan voor de wensen en verlangens van het volk. De nieuwe eerste man, Karei Urbanek, moet de brug slaan tussen conservatieven en hervormers. In hoeverre de oppositiebeweging Burgerforum hierin een rol kan spelen is nog onduidelijk, maar dat zij bij het proces van democratisering en ver nieuwing betrokken zal worden be twijfelt niemand. Voor de Tsjechische bevolking is de dag van gisteren een revanche op de gebeurtenissen in de fatale nacht van 20 op 21 augustus 1968. Strijd krachten van vijf landen van het War- schau-pact trokken toen het land bin nen als bezetters. Hun enige doel was te voorkomen dat de door de commu nistische partij onder leiding van Ale xander Dubcek in gang gezette her vormingen - bekend geworden onder de naam Praagse Lente - zich als een virus door de Oosteuropese satelliet staten zouden verspreiden. Het ver schil met eenentwintig jaar geleden is, dat de weinig hervormingsgezinde Tsjechische regering van 1989 op geen enkele steun meer konden rekenen, niet in het eigen land en niet in het bui tenland. Partijleider Jakes en de zij nen hebben de enig juiste conclusie ge trokken: het veld ruimen voor vernieu wingsgezinde krachten. De gebeurtenissen in Oost-Europa volgen elkaar in zo'n snel tempo op, dat ze nauwelijks zijn bij te hou den, laat staan volledig te begrijpen. Duidelijk is dat zij het failliet van het staatscommunisme inluiden, zoals dat jarenlang Oost-Europa, inclusief de Sowjet-Unie, in zijn greep heeft ge houden. Twee illustere Oosteuropea nen staan aan de wieg van de verande ringen: de Sovjet-leider Michail Gor- batsjov en de kleine Poolse elektricien Lech Walesa. Gorbatsjovs perestrojka en glasnost plaatsten het communis me in een ander licht en tegelijkertijd kregen zijn landgenoten uitzicht op een eerlijker en rechtvaardiger samen leving. Daardoor ontstonden even eens nieuwe mogelijkheden voor de zo geheten Oosteuropese satellietstaten. Gorbatsjovs verdienste is het vooral, dat hij het failliet van het staatscom munisme heeft onderkend. Maar het is Lech Walesa geweest, gesteund door miljoenen vasthoudende Poolse arbei ders, die de weg naar een nieuwe socia listische maatschappij heeft aangege- De westelijke wereld is nog steeds niet van zijn verbazing bekomen over de ontwikkeling in de Oostblok landen. De deels aanmoedigende, deels terughoudende reacties passen wel in het bestaande politieke beeld van Europa. Veertig jaar na-oorlogse ervaring met de communisten heeft het Westen geleerd een wat afstande lijke houding aan te nemen. Oost-Eu ropa is gebaat bij consistentie in het beleid van het Westen. Het zorgt in elk geval voor rust op het politieke toneel. De gebeurtenissen in Oost-Europa zijn op zich al turbulent genoeg. Maar de vreugde over deze ontwikkelingen is er niet minder om. Dim (Advertentie) Te huur: bij VIGGO MULDERS tel. 01180-16689 (Advertentie) Urbanek is sinds oktober 1988 lid van het Politbureau en was directeur van het organisatiebureau van het Cen- PZC De Oostduitse partijtop leefde een plezierig leventje in een ei gen dorp. PAGINA 3 Het geschiedenisonderwijs is ver beneden de maat. PAGINA 4 De secretaresses roeren zich: we zijn veel meer dan alleen tikgeit en koffiejuffrouw. PAGINA 11 Jan Elburg: wat gezegd moest worden, is gezegd Galmende taalmuziek van Christine D'haen Stiekem genieten De eerste dicht bundel van Klaas de Jong Ozn. Victor Bockris beschrijft het leven van Andy Warhol Cabaretier Robert Paul zoekt diepgang Johan Vermin nen pleit voor het Nederlands. PAGINA 21, 22, 23 en 25. Gevaarlijke tochten in een witte wereld Nieuw Tsje choslowakije is een week oud Vrije lijsten brengen split singen, overstappen, vrijpar tijen en achterklap op het plaatselijke politieke toneel Artsen grenzeloos actief Sportlieden worden meegezo gen in de Oostduitse draaikolk Faas Wilkes, dribbelko ning. PAGINA 29, 31, 33, 35, 36 en 37. Advertentie Op de lokatie Middelburg is de dit weekend gesloten tot a.s. maandag 27 november 1989, 7.30 uur. Voor spoedeisende hulp kunt u zich wenden tot de afdeling spoedeisende hulp op de lokatie Vlissingen. Lokatie Vlissingen: Koudekerkseweg 88, telefoonnr. 01184 - 25456. (Advertentie) PRAAG (EPA) - Alexander Dubcek maakte vrijdagavond een gebaar van omarming naar de mensenmassa op het Wenceslasplein in Praag. Partijtop in Praag stapt op na druk (Van onze correspondent) PRAAG De totale Tsjechische partijtop is vrijdagavond af getreden. Karei Urbanek (48) is meteen in een geheime stem ming benoemd tot secretaris-generaal van de partij als opvol ger van partijleider Milos Jakes. Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3, 5 en 7 Opinie en achtergrond: 4 Financiën en economie: 6 Provincie: 9,11,13,15 en 17 Sport: 38 en 39 Karei Urbanek Advertentie traal Comité. Van hem is bekend dat hij constant ruzie had met het de havi ken in het Politbureau. De benoeming van deze compromisfiguur is verras send omdat premier Adamec de beste kaarten leek te hebben. Urbanek is af komstig uit Bojkovice in het zuiden van Moravië. Het nieuws werd bekend enkele uren nadat de voormalige partijleider Ale xander Dubcek ruim 200.000 betogers had toegesproken die voor de zesde achtereenvolgende dag op het Praag se Wenceslasplein demonstreerden. Het nieuws van het ontslag sloeg als een bom in tijdens de dagelijkse pers bijeenkomst van oppositionele groe pering Burgerforum. Dubcek en de dissidente schrijver Havel vielen el kaar huilend in de armen. Havel zei vervolgens dat het lang niet zeker is of een nieuw leiderschap werkelijk her vormingen doorvoert. „Maar in elk ge val staat de deur naar een dialoog nu open". Dubcek was te geëmotioneerd om in houdelijk commentaar te geven. „Ik weet absoluut niet wat de toekomst brengt", zei hij. Vervolgens werd de champagne ontkurkt en proostte Ha vel op een „vrij en democratisch Tsje choslowakije". Tijdens de spoedzitting van het Cen traal Comité dienden alle 16 leden van het residium (dagelijks bestuur) en de acht partijsecretarissen die geen ze tel in het presidium hebben, hun ont slag in. De aftredende partijleider Mi los Jakes had tijdens de bijeenkomst gezegd dat de partij de ontwikkelin gen in Polen, Hongarije en vooral de DDR had onderschat. De Tsjechische televisie gaf als reden „de noodzaak van verdere democratisering". Ook Alexander Dubcek eiste vrijdag middag het vertrek van „degenen in de partijleiding die verantwoordelijk zijn voor alles wat na 1968 gebeurde". De oud-partij chef, wiens hervormingen in augustus 1968 door een invasie van het Warschau Pact in de kiem werden ge smoord, zei tegen de demonstranten dat ook de nieuwe generatie „een so- (Slot zie pagina 3 kolom 7) DEN HAAG (GPD) - Een door minis ter Kok (Financiën) voor 1990 aange kondigde 'halvering' van het nieuwe beleid zoals het derde kabinet-Lub- bers dat voorstaat, is in feite veel ge ringer. Op een bedrag van 1374 mil joen gulden gaat het om 246 miljoen. Er worden zeven beleidsterreinen door getroffen. Dit blijkt uit een nota die Kok gisteren aan de Tweede Ka mer zond. In het stuk geeft hij ant woorden op vragen die vanuit de Ka mer over zijn startbrief waren ge steld. Op de volgende terreinen komt in 1990 minder geld voor nieuw beleid dan af gesproken: kinderopvang 20 miljoen, onderwijs 46 miljoen, politie-justitie 25 miljoen, arbeidspools 25 miljoen, bij stand 50 miljoen, ontwikkelingssa menwerking 75 miljoen, cultuur 5 mil joen. Kok stelt dat de verminderingen al leen gelden voor 1990. Voor de jaren daarna worden de uitgaven weer ge raamd op het niveau zoals in het re geerakkoord was afgesproken. Uit de nota blijkt ook dat het beslag van be- BRUSSEL (ANP) - Acties van Vlaam se ambtenaren zorgden vrijdagmor gen voor kilometerslange files aan de grensovergangen onder Breda en Eindhoven. In Antwerpen, Gent, Brugge en Hasselt lag het openbaar vervoer bijna volledig stil. In Ant werpen werd vrijdag niet gewerkt door de havendouane, wat op de rede van Vlissingen voor een file van sche pen zorgde. De Waaslandtunnel moest voor het verkeer worden afgesloten. Ook veel katholieke scholen in Vlaan deren bleven vrijdag dicht. De ambtenaren zijn ontevreden over het salaris-aanbod van de Vlaamse re gering. De acties waren voornamelijk op touw gezet door de christelijke bon den, maar werden plaatselijk door de socialistische bonden gesteund. Een stiptheidsactie van de douane aan de grenspost Postel veroorzaakte hinder voor het verkeer uit de richting Eind hoven. De rijkspolitie moest de A-67 ter hoogte van Eersel afsluiten voor al le verkeer. Aan de overlast voor het au- toveerkeer kwam in de loop van de middag een einde. In Brussel was de situatie vrijdag vrij wel normaal. Ook bij de post, de tele foon, de BRT, de spoorwegen en de veerdiensten naar Engeland werd ge werkt. De acties van de Antwerpse douane leidde tot een chaotische situatie op de Westerschelde. Ongeveer veertig zeeschepen moesten op de rede van Vlissingen wachten op toestemming om door te mogen varen. Pas in de loop van de avond werd de blokkade van Antwerpen ongedaan gemaakt. Zie verder pagina 9. Londensekaai Z Postbus 293. 4330 AG Middelburg telefoon 01180-37676, fax 01180-36611 (Advertentie) lastingen en premies op elke verdien de gulden (de collectieve lastendruk) volgend jaar 53,6 procent zal zijn. Dat is 0,8 procent hoger dan het vorige ka binet in de Miljoenennota 1990 voor spelde. In de jaren tussen 1990 en 1994 wil het kabinet proberen de druk niet tot boven de 53,6 procent laten stijgen, aldus Kok. Kok geeft toe dat in de startbrief cijfer matig alleen rekening is gehouden met een aftopping van het reiskostenfor fait en niet met een volledige afschaf fing ervan. Zoals bekend besloot het kabinet recent om de aftrekbare kos ten voor woon-werkverkeer boven een afstand van 30 km. (enkele reis) niet meer te verhogen naarmate de reisaf stand langer werd. Deze maatregel le vert 240 miljoen gulden op. Algehele afschaffing van het reiskostenforfait brengt 650 miljoen gulden per jaar in het laatje. Het kabinet wil nog voor 1 december wijzigingsvoorstellen indienen op de departementale begrotingen voor 1990 zoals die nog door het vorige kabi net zijn gepresenteerd. Ook wil men op korte termijn afspraken maken over (Advertentie) Isuède herenschoen in de kleuren zwart en bruin. Rubber zool. Maten 40 - 46 I alléén vandaag bij Bristol j MINDER DAN DE HELFT 29. I BRISTOL in MIDDELBURG Markt 45 (naast de N.M.B.) '180-29911 Donderdag koopavond budgetdicipline in de sociale zeker heid, inclusief een uitgavenbeheersing in de gezondheidszorg. RECREATIE presenteert de luxe in kleur uitgevoerde December-Uit-Krant met 1001 ideeën en sub-tropische zwemarrangementen voor St. Nicolaaskado's, Kerstdiners en Oud- en Nieuwviering. Bel 01107-4200 voor een gratis toezending.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 1