)ostenrijk soepel met rijverbod Walesa in Kalverstraat FNV-voor zifter somber over het Najaarsoverleg Geen extraatje ambtenaar Ontdek de permanente Hülsta Studio ^gagBÊ wummm rai amstbidam. welkomi 24 IS 26 27 28 29 2.99 DUBCEK SPREEKT IN BRATISLAVA Grootste windmolenpark van Europa komt bij Lelystad SPOEDEISENDE HULP (E.H.B.O.) KABINET ZUINIGE BOVENMEESTER Spanning in Praag Veel bewolking 232e jaargang no. 272 Vrijdag 24 november 1989 HAARDEN-KEUKENS-PARKET Machtswisseling Samson Kotters Fusie Zolder Narcose Supercup Stichting I illlli Ui Streekziekenhuis Walcheren Dronken wegpiraat rijdt met 160 km door rode lichten Ni 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten Vrij veel bewolking en af en toe regen. Aanvankelijk vrij krachtige wind uit west tot noordwest. Later matig uit noord tot noordoost. Middagtempera- tuur 7 graden. Breng 'ns een bezoek aan onze showroom. Het is zeker de moeite waard. JACOBSE - vakwerk uit Arnemuiden Langstraat 7, 4341 EB Arnemuiden Telefoon 01182- 2950 PROVINCIALE ZEEUWSE COURAN PARUS (ANP) - Oostenrijk zal een soepel ontheffingsbe- leid voor Nederlandse vrachtrijders voeren. Dat beloofde de Oostenrijkse minister van transport, Rudolf Streicher, donderdag zijn Nederlandse collega Maij-Weggen in Pa rijs. Beiden namen daar deel aan een vergadering van de Europese ministers van verkeer in het kader van de Orga nisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikke ling. De Oostenrijkse regering besloot onlangs maatregelen te nemen tegen de overlast die 's nachts wordt veroorzaakt door het vrachtverkeer. Vanaf 1 december geldt een nacht rijverbod waardoor ook veel Nederlandse vrachtrijders worden getroffen. Eenderde deel van het vrachtvervoer over de weg door Oostenrijk komt uit Nederland. „De wet is aangenomen, maar er zijn uitzonderingsbepa lingen", zo zei Maij-Weggen. De uitzonderingen betreffen bederfelijke goederen vooral vlees), levende dieren en le vensmiddelen. Maar Wenen wil zich nu ook soepeler opstel len tegenover het voor Nederland belangrijke bloemen- transport. Volgens Streicher wordt bekeken in welke mate ontheffingen kunnen worden verleend. De Nederlandse vervoerders hebben mevrouw Maij-Weggen aangeraden haast te maken met de aanvragen voor zo'n ontheffing. Tsjechische leger is bereid tot ingrijpen (Van onze correspondent) PRAAG - Het Tsjechische leger zal de regering helpen bij het verdedigen van de 'verworvenhe den van het socialisme'. Dat bleek donderdagavond uit een door minister van defensie Milan Vaclavik ondertekende verklaring. „Wij wijzen anarchie, veroorzaakt door buiten- en binnen landse provocateurs volstrekt af', zo stond in het stuk. De verklaring kwam nadat de vormali- partijleider Alexander Dubcek in Bratislava een menigte van enkele tienduizenden demonstranten had toegesproken. Dubcek, die in Praag werd verwacht maar niet verscheen, betuigde steun aan Burgerforum. Hij pleitte voor hervormingen, maar waar schuwde tegelijkertijd de demon stranten dat het stellen van extreme eisen „tragische gevolgen" zou kun nen hebben. De heftig door de oppositie bekriti seerde staatstelevisie toonde enkele beelden van de bijeenkomst in Bratis lava. De kijkers kregen daardoor voor het eerst in twintig jaar Dubcek weer te zien, ook al was het minder dan een seconde. Zijn stem was evenwel niet te horen, en de commentator vermeldde niet wat de in 1969 afgezette hervor mer te vertellen had. In oppositiekringen wordt de verkla ring van de defensieminister als „ob scuur, maar een formaliteit" be schouwd. Milos Hajek, zegsman van Charta, zei desgevraagd dat er, on danks het gebruik van dezelfde ter men die in 1968 de invasie van het War schau Pact inluidden, geen aanwijzin gen zijn voor een ingrijpen van het le ger. Zijn woorden werden donderdag avond laat bevestigd door een bron die anoniem wil blijven maar dicht bij de partijtop staat. Volgens deze bron is de wisseling aan de partijtop al geregeld en zal die vandaag tijdens de spoedbijeenkomst van het Cen traal Comité worden bevestigd. Soortgelijke geluiden waren eerder te horen bij Burgerforum. Woordvoerder Vaclav Maly wees donderdag op het gevaar dat het bij uiterlijke, kleine ver anderingen blijft. „Daarom is het zaak met demonstraties en de staking aan staande maandag druk op de ketel te houden en te zorgen dat de hervormin gen die wij eisen er ook komen", aldus Maly. De oppositie blijft ervan overtuigd dat partijleider Milos Jakes en andere bejaarde haviken in de partijtop van De uitgeverij Samsom verbiedt een scriptie over het eigen oor logsverleden. PAGINA 5 De restaurantketen Van der Valk koopt tien kotters voor visserij in Chili. PAGINA 17 De ondernemingsraad van de PZEM gaat akkoord met de fu sieplannen. PAGINA 17 Het Zeeuws Museum haalt kunst van de zolder. PAGINA 19 In Walcherse ziekenhuizen mo gen ouders aanwezig blijven bij het onder narcose brengen van hun kind. PAGINA 21 Marco van Basten scoort ook in Supercupduel tegen Barce lona: 1-1. PAGINA 25 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Financiën en economie: 7 Vrijdagbijlage: 9,11,12,13, 14 en 15 Provincie: 17,19, 21 en 23 Sport: 25 en 27 BRATISLAVA (EPA) - Alexander Dubcek tijdens zijn toespraak tot tienduizen den toehoorders in Bratislava. het toneel zullen verdwijnen. Milos Hajek: „Er is geen alternatief. Alleen de Peking-variant, inzetten van leger en veiligheidstroepen tegen honderd duizenden demonstranten. Die optie is echter volledig uitgesloten". Hajek liet doorschemeren dat een tweede gesprek met premier Adamec, dat aanvankelijk al donderdag werd verwacht, na de bijeenkomst van het Centraal Comité zal plaatsvinden. Dan heeft ook Alexander Dubcek tot de demonstranten in Praag gespro ken. Burgerforum verwacht hem nu vanmiddag op het Wenceslasplein. In Praag is donderdag door duizenden mensen betoogd voor het gebouw van de staatstelevisie. Aanleiding was het conflict tussen technici en directie over de berichtgeving van de gebeur tenissen. Bovendien hadden technici en Burgerforum een directe uitzen ding geëist van de betoging op het Wenceslasplein en tv-zendtijd voor de oppositie. Volgens Burgerforum is een staking onmogelijk omdat de politie het gebouw zou hebben bezet. Dat werd in het tv-nieuws donderdag tegengesproken door directeur Bat- terla. „Er zijn alleen enkele geünifor meerde agenten in het gebouw om on bevoegden de toegang te beletten". AMSTERDAM (ANP) - De Poolse vakbondsleider Lech Walesa verbleef donderdag enkele uren in Nederland op de terugreis van een bezoek aan de Verenigde Sta ten, Canada en Venezuela. Hij gebruikte zijn overstap om in gezelschap van de Poolse ambassadeur in Neder land (links) een wandeling door de Amsterdamse Kal verstraat te maken. Een bloemenman op het Singel her kende de beroemde Pool en drukte hem een bos bloemen in de handen. Op Schiphol zei Walesa dat de Tsjechoslowaakse auto riteiten zo snel mogelijk akkoord moeten gaan met de eisen van het volk. „Hoe langer zij wachten met het doorvoeren van hervormingen, hoe hoger de prijs zal zijn die zij daarvoor moeten betalen", zo waarschuwde de Solidariteit-voorman. Walesa heeft zijn bezoek aan de VS, Canada en Vene zuela gebruikt om opnieuw heftige pleidooien voor eco nomische steun aan niet alleen Polen, maar alle Oosteu- ropese landen, te houden. Want, aldus zijn redenering, stagnatie in de Oosteuropese economie betekent stag natie in de economie in de hele wereld. „In woorden was de reis succesvol; of er daden volgen, moeten we nog maar afwachten"aldus Walesa. De Eco nomische Commissie voor Europa van de Verenigde Naties heeft de waarschuwing geuit dat de economie in de Oosteuropese landen het komende jaar alleen nog maar zal verslechteren, omdat de landen geplaagd worden door stakingen en onrust onder de bevolking. Walesa is het in grote lijnen eens met deze voorspelling, maar wil een uitzondering maken voor Polen en Honga rije. „Deze landen zijn verder in hun politieke ontwikke ling en ik voorzie daar niet dezelfde economische ach teruitgang als in bijvoorbeeld de Sovjetunie, Tsjecho- slowakije of Bulgarije. Ook voor de DDR zie ik een ande re situatie omdat dit land veel kan hebben aan de sa menwerking met de Bondsrepubliek" LEMMER (ANP) - FNV-voorzitter Stekelenburg ziet het Najaarsoverleg met kabinet en werkgevers over het sociaal-economisch beleid somber in. Uit verkennende gesprekken met de werkgevers blijkt dat zij geen binden de afspraken willen maken over het terugdringen van de (langdurige) werkloosheid. Alleen loonmatiging is voor de werk gevers een interessant gespreksonder werp. Het kabinet gedraagt zich bo vendien als „een zuinige bovenmees ter die de vakbeweging weieens even duidelijk wil maken wat wel of niet ver antwoord is", aldus Stekelenburg don derdagavond op een FNV-bijeen- komst in het Friese Lemmer. Volgens de FNV-voorzitter legt het kabinet Lubbers/Kok een „ongehoorde druk" op het Najaarsoverleg door de ruimte voor verbetering van arbeidsvoor waarden in de collectieve sector op 2,5 procent vast te leggen. Van de geëiste gelijkwaardige onderhandelingsposi tie voor de collectieve sector zo niets terecht. „Nog voor er onderhandeld is, heeft het kabinet de ruimte al tot in de details ingevuld. Maar zo zijn we niet getrouwd", aldus Stekelenburg. De uitspraak van minister Kok van finan ciën, overigens vroeger voorzitter van de FNV, dat de lonen in het bedrijfsle ven met niet meer dan 2,5 procent mo gen stijgen om de koppeling met de collectieve sector niet in gevaar te brengen, is volgens Stekelenburg DEN HAAG (ANP) - Er komt geen 'kerstuitkering' van honderd gulden voor de rijksambtenaren. Minister Dales boekt de 15 miljoen gulden die dit jaar overblijft, door achterblij vende belangstelling voor deeltijd- vut en betaald ouderschapsverlof, over naar de onderhandelingsruimte voor volgend jaar. Dat heeft het mi nisterie van Binnenlandse Zaken donderdag laten weten. Begin deze week werd bekend dat Da- les, net als haar voorganger Van Dijk, overwoog om een kerstdouceurtje uit het onbenutte geld te betalen. Het idee was afkomstig van topambtenaar Pont en viel goed bij de ambtenaren bonden. Dales, die toestemming voor de overboeking naar 1990 heeft van mi nister Kok van Financiën, wil de 15 miljoen gulden volgend jaar gebruiken waarvoor deze ook dit jaar was be doeld: het scheppen van werk bij het Rijk. De CNV-ambtenaren hebben vrede met het besluit de overgebleven 15 miljoen door te schuiven naar 1990. Het geld was nu eenmaal bedoeld voor werkgelegenheid, aldus de woordvoer der van de CNV-ambtenarencentrale CCOOP. Bovendien dreigde, volgens de woord voerder, het gevaar van ongelijke be handeling, omdat andere ambtenaren (gemeenten, provincies, onderwijs, de fensie) buiten het extraatje zouden blijven. In hun sectoren bleef immers geen geld over. (Advertentie) (Advertentie) Zuidweg 20a, Zonnemaire l£\ Tel. 01 I 12-1318 Vrijdag koopavond. H U t M Op de lokatie Middelburg zal de gesloten zijn van vrijdag 24 november 1989 vanaf 18.00 uur tot maandag 27 november 1989, 7.30 uur. Voor spoedeisende hulp kunt u zich wenden tot de afdeling spoedeisende hulp op de lokatie Vlissingen. Lokatie Vlissingen: Koudekerkseweg 88, telefoonnr. 01184 - 25456. ARNHEM (ANP) - Lelystad krijgt bin nenkort het grootste windmolenpark van Europa. Het park zal bestaan uit ongeveer 35 windmolens met een ge zamenlijke capaciteit van 10 mega watt. Daarmee kunnen in principe vijfduizend woningen van stroom worden voorzien. Dat heeft de PGEM (Provinciale Gelderse Energie Maat schappij) donderdag meegedeeld. Volgens een woordvoerder van de PGEM zijn de plannen om tot een windmolenpark te komen rond. De PGEM realiseert het park samen met de Triodosbank. Dankzij steun van de ze bank is de bouw van het windmolen park financieel haalbaar. Volgens de woordvoerder kan het park technisch binnen een jaar worden gebouwd. Of dat ook wordt gehaald is nog onduide lijk. De plannen om tot de bouw van het windmolenpark te komen worden dinsdag 28 november officieel gepre- GULPEN (ANP) - De rijkspolitie in Limburg heeft donderdagavond bij Gulpen een zwaar beschonken man aangehouden. Hij reed op plaatsen waar maar 50 mag worden gereden, met 160 kilometer per uur door alle rode lichten op de route van Vaals naar Gulpen (12 kilometer). De auto van de man, een 29-jarige in woner uit Vijlen (gemeente Vaals), is in beslag genomen. De man heeft enkele processen-verbaal gekregen, aldus de politie. senteerd. Vorig jaar maakte de PGEM bekend dat de windmolen-plannen voor Lelystad niet door zouden gaan vanwege de financiële onhaalbaar heid. Volgens de woordvoerder blijkt de realisatie nu wel haalbaar door sub sidies van derden. De gezamenlijke elektriciteits-produ- centen streven ernaar om in het jaar 2000 drie tot vier procent van de beno digde elektriciteit te laten opwekken door wind. „voorbarig en aan het verkeerde adres gericht". De FNV wil door overheid en werkgevers serieus worden genomen. „De komende dagen - regerings verklaring, Najaarsoverleg - zal dat moeten blijken. Ik ben benieuwd", al dus Stekelenburg. T\ et de bijna magische IVJ. woorden 'Praagse Len te' in het achterhoofd leeft de gehele wereld gespannen mee met het Tsjechoslo waakse volk. dat in navolging van Oosteuropese buurstaten een begin heeft gemaakt met de afrekening van eenenveertig jaar communistische overheersing. Dagelijks stroomt het beroemde Wenceslasplein in Praag vol met honderdduizenden betogers, die op vreedzame wijze protesteren tegen het totalitaire regime van de commu nistische partijbaas Milos Jakes. De schim van de Praagse lente dwaalt weer door de stad: voor de falende machthebbers van nu is zij een on grijpbaar spook: de arbeiders, studen ten en intelligentsia - de hervormers van 1989 - zien haar als de voorbode van een veranderende politieke wind in Tsjechoslowakije. De naam van Ale xander Dubcek, de hervormingsgezin de partijchef van 1968 die onder het brute geweld van de oostblok-inter- ventie gedwongen werd af te treden, is weer op ieders lippen. De Tsjechen van 1989 durven de confrontatie weer aan, nu zij hebben gezien dat zelfs het ul tra-stalinistische regime in Oost- Duitsland door de knieën is gegaan voor de massale volkswoede van mil joenen. Stevig in het zadel zit de regering van premier Adamec al lang niet meer, maar zij blijft zich krampachtig verzetten tegen elke vorm van ver nieuwing en hervorming. Gisteren ging zij zelfs zover uit 'voorzorg' de stu dio van de staatstelevisie in Praag door politie in burger te laten bezet ten. Dat is een ongewone stap, want onder normale omstandigheden mag het regime ervan uitgaan dat de door hem gecontroleerde instellingen ge dwee aan de partijband lopen. Nu dat niet meer het geval is grijpen de machthebbers naar elk denkbaar mid del om hun positie te handhaven. Voornaamste doel van de politie-actie was te voorkomen, dat de met het volk sympatiserende journalisten van de televisie de rede die Dubcek gister avond voor een honderdduizendkop- pige menigte op het Wenceslasplein zou uitspreken, integraal op de Tsje chische tv zouden uitzenden. Dubcek, architect van 'het socialisme met het menselijke gezicht', moest echter ver stek laten gaan, ondanks het feit, dat hij zich volgens de aanhangers van de oppositiebeweging Burgerforum in Praag bevond. Frank en vrij voor een mening uit komen, is er nog niet bij in Tsje choslowakije. Kennelijk heeft de rege ring het niet aangedurfd een kritische Dubcek voor zo'n grote menigte te la ten spreken. Dat lijkt uitstel van exe cutie, want de huidige crisis is nauwe lijks te bezweren. De tijd dat de Oost bloklanden militair te hulp snellen, ligt alweer ruim twintig jaar achter ons. Het communistische regime in Tsjechoslowakije staat tegenover ont wikkelingen, die afgelopen maanden in andere Oostbloklanden al een om mekeer brachten. Het trio Husak (pre sident) - Jakes (partijleider) - Adamec (premier) met zijn aanhang weet zich volstrekt geïsoleerd. Vandaag - vrij dag - wordt de dag van de waarheid voor de Tsjechen. Dan vergadert het Centraal Comité van de Communisti sche Partij. Elk ander besluit dan de weg vrijmaken voor democratische hervormingen, houdt het risico in van escalatie. De Tsjechen zijn er na meer dan veertig jaar van onderdrukking aan toe in vrije verkiezingen hun re geerders aan te wijzen. Anders dan 21 jaar geleden weten zij dat Moskou aan hun kant staat. Als één land in Oost- Europa terugkeer tot de democrati sche rechtsbeginselen verdient is het wel Tsjechoslowakije. Dim Advertentie Spaanse zon in een netie. Het mag dan steeds sneller donker worden, maar bij ons schijnt de Spaanse zon. In de vorm van heerlijke Navelinas handsinaasappelen van Chico. Twee kilo kostt/m aanstaande zaterdag maar (Advertentie) VRIJDAG ZATERDAG ZONDAG MAANDAG 1 DINSDAG 1 WOENSDAG NOVEMBER NOVEMBER NOVEMBER NOVEMBER NOVEMBER I NOVEMBER Alles over caravannen en kamperen en veel toeristische informatie. Meer nieuws via de RAI-Infolijn 020-54669 90. Dagelijks geopend van 10-18 uur. Gratis pendeldienst: volg borden jjP] RAI. Trein Toegangbiljetten bij NS-stations.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 1