PZC Breukelen Psychiatrie een bedrijf van kleine middenstanders Onderzeeërs sleuren vissers mee opinie en achtergrond INDIA NAAR STEMBUS TUSSEN SCHOTLAND EN IERLAND: WOENSDAG 22 NOVEMBER 1989 Corruptie Bofors-schandaal Economie TRIJFEL Nico Scheepmaker Stabiliteit Vrije keuze MORGEN GA IK LEKKER DE GLASBAK IN. FIJN, DAN BLIJVEN WE NOG EEN POOSJE SAMEN. DE GLASBAK SNAKT NAAR GLAS Spionage Verdwijningen Angstig Spoken I Partij van Gandhi in problemen (Van onze verslaggever Kees van Dam) Corruptieschandalen, religieuze onlusten en een haperende econo mie vormen het decor waartegen In dia vanaf vandaag, woensdag, naar de stembus gaat voor het kiezen van een nieuw parlement. Hoewel het doen van voorspellingen over de gang van zaken in een land met 500 miljoen stemgerechtigden en zon der betrouwbare opiniepeilingen een riskante onderneming is, lijken de ver kiezingen. die vier dagen gaan duren, een nek aan nek race te worden tussen de Congrespartij van premier Rajiv Gandhi en de oppositie, waarin vijf partijen samenwerken. Dat de oppositie de Congrespartij se rieus bedreigt, mag opmerkelijk he ten. Sinds de onafhankelijkheid van India in 1947 heeft de Congrespartij 38 van de 42 jaar geregeerd. In het parle ment bezet de partij momenteel zelfs 415 van de 542 zetels, veroverd in 1984, toen India na de moordaanslag op pre mier Indira Gandhi zich massaal ach ter haar zoon Rajiv opstelde. Maar nu lijkt de Congres-dynastie, die begon met grootvader Jawaharlal Nehru en zich voortzette met dochter Indira Gandhi en kleinzoon Rajiv, ern stig in moeilijkheden. Premier Rajiv Gandhi moet het in de verkiezingen opnemen tegen het Na tionaal Front, een alliantie van vijf partijen die onder leiding staat van de Janata Dal (Volkspartij) van V.P. Singh. Deze voormalige vertrouwe ling van Gandhi maakte in 1987 als minister van defensie en financiën deel uit van Rajiv's kabinet. Hij was het die toen een corruptieonderzoek startte in verband met de aankoop van Westduitse onderzeeërs. Singh beschuldigde de regering- Gandhi van corruptie en werd meteen uit de partij gezet. Door de tussentijd se verkiezingen van vorig jaar keerde hij terug in het parlement en sindsdien voert Singh een kruistocht tegen de corruptie, een campagne die hem de nodige populariteit onder het volk heeft bezorgd. Wat de anders uiterst verdeelde oppo sitie ditmaal bij elkaar heeft gebracht (in de meeste kiesdistricten hebben ze zich achter een gezamenlijke kandi daat gesteld) is de afkeer van Rajiv Gandhi. Centraal daarin staat een reeks corruptieschandalen die het be wind van Gandhi danig heeft ontsierd. De belangrijkste rel, het Bofors- schandaal, beheerst de Indische poli tiek al sinds begin 1987. De Zweedse wapenfabrikant Bofors zou hoge Indi sche regeringsfunctionarissen een groot bedrag aan steekpenningen hebben betaald in verband met de le verantie van een partij houwitzers ter waarde van 2,5 miljard gulden. Aanvankelijk beweerde de regering- Gandhi dat de beschuldigingen ner gens op sloegen en probeerde ze de zaak in de doofpot te stoppen, onder meer door kranten onder sterke druk te zetten het publiceren over de Bo- fors-zaak te staken. Maar recente ont hullingen in de Indische pers hebben duidelijk gemaakt dat de regering op de hoogte moet zijn van de identiteit van de ontvangers van het smeergeld. Het zou gaan om mensen die de be sluitvorming binnen de regering kun nen beïnvloeden en dat zijn onvermij delijk hooggeplaatste leden van de Congrespartij. Deze politici zijn blijk baar zo machtig dat Gandhi, die in 1984 was aangetreden met het voorne men corruptie juist uit te bannen, hen niet durft aan te pakken. Hoewel zeer waarschijnlijk Rajiv zélf geen geld heeft aangenomen, is door de hele af faire het blazoen van de man die aan trad als 'Mister Clean' danig bevlekt. Een tweede kwestie in de verkiezings strijd is het economisch beleid van Gandhi. Zijn liberalisering van de economie heeft weliswaar tot een ver dubbeling van de economische groei geleid (van drie naar zes procent), maar die winst lijkt vooral de rijken en de middenklasse ten goede te zijn gekomen. Tegenover het toenemend aantal vijf sterren hotels, luxe auto's en televisie toestellen staat dat de werkloosheid in India onverminderd hoog is gebleven. Mijn vrouw heeft een zwak voor het boekje Kunt u breukelen van Justus van Oei, uitgegeven door Nijgh Van Ditmar. Hoewel ze het nog niet gelezen heeft. Dat komt omdat ik, naast haar in bed het is typisch zo'n boekje dat je voor het slapen gaan nog even doorleestvoortdurend lag te heu- men, dat wil zeggen: in gegrinnik of gelach uitbarsten zonder dat de an der of de anderen in je gezelschap kunnen bevroeden waarom je lacht. „Wat is dat voor een boekje, je ligt aan een stuk door te heumen vroeg ze. En ik legde haar uit dat Justus van Oei op werkelijk bewon derenswaardige wijze het boekje The meaning of Life op de Lage Lan den heeft toegesneden, door beken de en onbekendere plaatsnamen in Nederland en Belgie om te smeden tot draagmoeders van handelin gen, begrippen en toestanden die het tot nu toe zonder woord hadden moeten stellen. Laat ik een paar voorbeelden uit Kunt u breukelen geven: Covik (zn) Het hoefijzervormige kleedje rond een toiletpot. Drongelen (ww) Het kalm, behoed zaam voordringen in de rij zonder dat iemand dat merkt. Espel (zm De lichtbittere smaak van drukinkt en kunststof die een voor anderen makkelijk te openen verpakking in de mond achterlaat. Geffen (ww) Het enige malen be dachtzaam openen en sluiten van de mond door mensen die net bij de tandarts zijn geweest, en niet zeker weten of hun tanden nog wel met de goede kant omhoog staan. Hegelsom (zn) Het onverklaarbare en onvermijdelijke verschil tussen het verzamelde bedrag en het beno digde bedrag wanneer een grote groep mensen na de maaltijd sa men de rekening probeert te beta len. Kalslagen (zn, mv) De onwillekeu rige knip- en snijbewegingen in de lucht bij het zoeken naar een schaar of blikopener, alsof die zou den helpen. Lutten (zn, mv) Korte aantekenin gen zoals initialen, telefoonnum mers en adressen waarvan je niet meer weet waarom ze in je agenda staan. Napels (zn, mv) De kleine kuiltjes in een stuk knackebrod. Oeffelte (zn) De prettige koelte van de onderkant van het kussen. Weesp (zn) Het ene theelepeltje dat achterblijft in de afwasteil. Xanten (zn, mv) De twee scheur- stroken langs de rand van compu terpapier. Zaamslag (zn, kleermakersterm) Dat gedeelte van uw jas, bestemd om op gezeten te worden door me depassagiers. Prachtig boekje dus! Gelukkig heb ik gemerkt dat nog menige plaats naam niet van een passende bete kenis is voorzien, een gemis dat ik graag wil helpen aanvullen: Delft (zn) Het laatste van een reeks gefotokopieerde vellen dat abusie velijk onder de klep van het fotoko pieerapparaat is achtergebleven. („Ik vond vanochtend nog een delf- tje onder de klep"). Zutphen (ww) De gewoonte om kranten en tijdschriften van achte ren naar voren door te nemen en de afzonderlijke artikelen per alinea van onder naar boven terug te lezen („De krant is niet geschreven om er doorheen te zutphen zoals jij altijd doet Zeevang (zn) De door een opstaand randje geschapen ruimte op de bo dem van bekers en kopjes waarin zich een plasje water heeft gevormd als ze ondersteboven in de vaatwas- machine hebben gestaan, waar door je bij het uitruimen bij verras sing wordt ondergespat Wanneer zullen die serviesfabrikanten nu eens leren datje in het tijdperk van de vaatwasmachine geen kopjes met zeevang moet maken, maar met een vlakke bodem Roden (ww) Het achter elkaar op plakken van rode rondjes naast verkochte schilderijen tijdens een succesvolle vernissage („Het was werkelijk fantastisch, ik heb de hele middag lopen roden Peize (zn) Het voorzichtige, met een potlood gezette puntje in de marge van een opmerkelijke passage in een boek van Privé-Domein, dat te mooi is om er ruecksichtslos met een ballpoint kruisen in te zetten („Echt een verrukkelijk boek, ik heb op elke bladzij wel een peize gezet Rucphen (ww) De opdringerige ma nier waarop katten hun neus in je zweterige oksel drukken („Hè beest, zit toch niet zo te rucphen Zeist (zn) De aanslag die op glazen achterblijft nadat zij in een vaat- wasmachine met te weinig spoelglans zijn omgewassen („Heb je nog spoelglans, er zit weer zeist op de glazen Wieringen (ww) Het met het hoofd heen en weer bewegen bij het lezen van teksten („Waarom zitje toch al tijd zo te wieringen als je leest Sleen (zn) Het moment in de trein datje beseft dat niet jouw trein zich in beweging heeft gezet, maar de trein naast je („Ik had gisteren in de trein weer even last van sleen"). Halsteren (ww) Het verschrikt op fladderen van een zwerm duiven als een kind met opgetogen kreetjes en vooruitgestrekte armpjes op ze in loopt („Het kind keek heel beteu terd toen de duiven niet wisten hoe snel ze moesten halsteren!"). De Indiase oppositieleider V. P. Singh tijdens een verkiezingscampagne. Het Indiase volk moet de komende dagen bepalen of ze voor hem of voor premier Rajiv Ghandi stemmen. Het fikse begrotingstekort, de oplo pende inflatie en de groeiende schul denlast zouden de economische ont wikkeling van India op korte termijn wel eens kunnen bedreigen. En dan is het natuurlijk in de verkiezingsstrijd koren op de molen van de oppositie dat juist de laatste maanden de prijzen van diverse basisprodukten als suiker, thee en spijsolie drastisch zijn geste gen. Ook een godsdiensttwist die recent is opgelaaid kan onmogelijk in het voor deel van Rajiv Gandhi werken. Het gaat hierbij om de door fundamenta listische hindus gewenste bouw van een aan de belangrijke hindu-god Ra- ma gewijde tempel in het noordelijke stadje Ayodhya. Dit stuit de moslim minderheid in het land tegen de borst, omdat op de plek in kwestie al sinds de zestiende eeuw een moskee staat. De belangrijke moslimleider Bukhari heeft naar aanleiding van het conflict de ruim honderd miljoen moslims in het land opgeroepen niet op Gandhi te stemmen. Een mogelijk belangrijk verlies voor de premier, omdat de mos limminderheid traditiegetrouw op de Congrespartij stemt als bescherming tegen fanatieke hindus. De tempelkwestie heeft nog een derde kaper op de kust gebracht: de funda mentalistische hindupartij BJP. Deze steunt de bouw van de tempel en zal zo hindustemmen afsnoepen van de Con grespartij. Bovendien steunt de BJP in de belangrijkste kiesdistricten de kandidaten van het Nationaal Front van Singh. Politieke waarnemers houden sterk rekening met de mogelijkheid dat geen van de partijen een meerderheid in het parlement zal weten te behalen en dat er een coalitie moet worden ge vormd. Het is op het punt van de fragiele een heid van de oppositie dat Gandhi zijn verkiezingscampagne heeft gecon centreerd. Hij heeft diverse malen ge wezen op de gang van zaken in 1977, toen de oppositie de verkiezingen won, maar al snel ruziënd uiteen viel en van regeren niets terecht kwam. „Een stem op de oppositie is een stem voor instabiliteit. Een stem op de Congrespartij is een blijk van ver trouwen in India," luidt het credo waarop Rajiv Gandhi in deze bange dagen al zijn hoop lijkt te hebben ge vestigd. Voor het eerst maakt het provinciaal bestuur van Zeeland een plan voor de geestelijke volksgezondheid. Daarin staat onder meer welke voorzieningen er waar in de toekomst beschikbaar moeten zijn. Het plan is in het algemeen goed ontvangen. Twistpunt vormt echter de positie van de psychiatrische afdeling in de algemene ziekenhuizen (PAAZ). Met name de vrij gevestigde psychiaters pleiten voor behoud van zoveel mogelijk PAAZ-bedden. Ze zijn het niet eens met de visie van gedeputeerde W. Don van volksgezondheid. Eén van hen, de Vlissingse psychiater A. Boom, zet de grieven nog eens op een rij. De markante kop van gedepu teerde Don is een fraaie onder streping van het verslag in de PZC van 18 november van de hoorzitting rond het provinciale plan voor de geestelijke volksgezondheid. Te recht juicht hij het toe, dat nu ook het Oosterscheldeziekenhuis in Goes een eigen psychiatrische afde ling wil hebben. Eindelijk wordt van ambtelijke zijde erkend dat een specifieke waarde kan worden toe geschreven aan ziekenhuispsychia- trie. Niet in het belang van de psy chiater of verpleegkundigen, maar wel in het belang van de voorkeur van de patiënt en de kwaliteit van de zorg. Het feit dat Goes tien jaar te laat komt met de wens om onvervalste en specialistische ziekenhuispsychia- trie te beginnen is veroorzaakt door dezelfde procedure, waar nu de rest van de medische psychiatrie onder wordt geplet. Bij de planning van het PZZ werd door allerlei ambtelijke, maar ondeskundige belangen een psychiatrische inrichting gecon strueerd, waar zogenaamd de PAAZ in was ondergebracht. Niemand stoorde zich aan de enkele deskundi gen, die de PAAZ een essentieel on derdeel vonden van ieder regionaal algemeen ziekenhuis. Het is de pseudo-democratie in de ambtelijke wereld waardoor dat soort besluiten tot stand komt. In kleine kring groeit een idee en er wordt een beleidsconcept gemaakt. Daarna worden commissies samen gesteld met veel medestanders en een enkele tegenstander van het plan. Aan het eind wordt juichend het eindresultaat getoond, dat in fei te onaantastbaar is, maar waai' ieder zijn zegje over mag doen. Hoe nonchalant de heer Don omgaat met deze 'zegjes' blijkt uit de laatste alina van het verslag. De vrijgeves tigde psychiaters, die de helft van de behandeling zoekende patiënten in deze provincie helpen voor een fraj tie van het geld dat in de Zeeuwsl geestelijke volksgezondheid worcf gepompt, worden afgedaan als kiel ne zelfstandigen die hun privébelaj gen verdedigen. De classificatie kle| ne zelfstandige spreekt mij wel aai Ik zou wel eens de reactie van groenteman willen horen als vanli gerhand wordt medegedeeld, dat h geen aardappels meer mag verkopel omdat zijne doorluchtigheid de i deputeerde goedgunstig heeft bl slist over de opening van een gespl cialiseerde aardappelzaak. Tijdens de hoorzitting gebeurde iej dat nog beledigender is voor vrije Nederlander. Er werd gesprl ken over heilige huisjes en eén daal van was de vrije artsenkeus. Als f enig principe is dat de Nederland! arts als recht voor iedere Nederlal der zal verdedigen, dan is het \v| het recht een dokter te kiezen invo[ le vrijheid. Het onvrijwillig g| stuurd worden naar een arts die ij patiënt niet kiest, moet tot het uitel ste worden voorkomen. Is dit eigel belang of een wezenlijke waarde?! Welnu, de PAAZ-en van Terneuza en Vlissingen worden de mogelijl heid ontnomen mensen met versll vingsziekten te behandelen, eenvol dig omdat hun de benodigde beddl worden onthouden. Deze beddl worden wel gebouwd bij de psychil trische inrichting in Kloetinge, df het is niet een kwestie van bezuii gen. Niemand ontkent, dat patiënten ml een verslavingsziekte het best dicl bij huis en in een zuiver mediscf setting worden behandeld, maar gumenten spelen geen rol. Artsen 1 patiënten wikken, de ambtelij| aristocratie beschikt. A.J.. psychiater te VlissingI (Advertentie) GLASS (Van onze correspondent in Londen, Haye Thomas) Het zal je maar gebeuren, in volle zee aan boord van je vissers schip, met de telegraaf op vooruit en de trawl aan strakke lijnen achter je. Dan plotseling een zware schok en in plaats van vooruit varen wordt het schip met onweerstaanbare kracht achteruit getrokken. De bemanning van de trawler Scotia weet er alles van. In vijf angstaanjagende minuten hadden schipper Benjamin Scott en zijn maten onder de noordoostkust van Schotland de schrik van hun le ven, totdat de lijnen van het grote net knapten en het schip weer een eigen koers kon varen. „Ons net werd onder water gevangen door een onderzeeboot. Wij zijn gered door het feit dat we een zwaar en sterk schip hebben. Anders waren we onder water getrokken en allen verdronken," luidde de reactie van Benjamin Scott. En inmiddels is zijn versie van het dra matische gebeuren bevestigd door het Britse ministerie van defensie. Dat is niet de eerste keer in de afgelo pen jaren. In totaal heeft het ministe rie nu dertien incidenten toegegeven, waarbij Britse en andere onderzeebo ten door de netten van vissersschepen aan de oppervlakte voeren en waar voor inmiddels meer dan anderhalf miljoen gulden aan schadeloosstelling is uitbetaald. Dat is maar een fractie van het verhaal van de meer dan twintig trawlers en kleinére vissersschepen, die de afgelo pen tien jaar op mysterieuze wijze zijn verdwenen met een totaal verlies van meer dan vijftig mensenlevens. Inci denten tussen vissersschepen en on derzeeboten zijn een verhaal apart ge worden langs de Schotse noordoost kust en vooral in de nauwe doorgang tussen de Ierse Zee en Schotland. In het jargon van de onderzeebootdienst wordt die ook de 'Rat Run' genoemd. De Britse onderzeeboot HMS Couregaous op patrouille. Waarschijnlijkzijn de afgelopen tien jaar ruim twintig vissersbo ten met bemanning en al door onderzeeërs onder water getrokken. Dat heeft dan te maken met het druk ke gebruik van de veertig meter diepe doorgang boven het eiland Man door Britse en Amerikaanse atoomonder zeeboten bij het varen van en naar hun bases in Faslane en Holy Loch in Schotland. Sinds de Russische spio- nageschepen, als gevolg van deze ba ses, hun schaduwactiviteiten in het noorden van de westkust van Schot land opvoerden, kiezen zowel de Brit se als de Amerikaanse onderzeeboot commandanten de smalle passage tussen de kusten van Noord-Ierland en Schotland. Met meer dan veertig meter water is het water diep genoeg om er dicht on der de oppervlakte door te varen. Dat gebeurt vaak met snelheden van zo'n vijftig kilometer per uur, hoewel de noordelijke toegang tot de Ierse Zee traditioneel druk bevist wordt. De gevolgen zijn niet uitgebleven. Er heeft zich hier veel meer afgespeeld dan door de Britse en Amerikaanse ministeries van defensie wordt toege geven. Volgens de visserij organisatie Celtic League op het eiland Man, die een lijst van de gemelde incidenten zorgvuldig bij houdt, zijn er de afgelo penjaren meer dan twintig schepen op geheimzinnige wijze ten onder gegaan en zijn misschien wel honderd opva renden omgekomen. Desgevraagd komt Bernard Moffatt, directeur van de Celtic League met sprekende voorbeelden. In maart van dit jaar viste de nieuwe Belgische trawler Tijl Uilenspiegel uit Zeebrug- ge onder gunstige weersomstandighe den in de Ierse Zee tot het schip plot seling verdween, ten zuiden van het eiland Man. Het schip was uitgerust met de modernste nautische appara tuur. En toen een andere Belgische trawler, de Dakkar, een reddingsvlot vond waarop het ontzielde lichaam van de machinist van de Tijl Uilen spiegel was vastgebonden, werd er groot alarm gegeven. Maar het schip bleef spoorloos tot het door Belgische duikers op de bodem van de Ierse Zee werd aangetroffen. Er bestaat inmiddels een heel dossier over verklaringen van ooggetuigen. Daarin wordt gesproken over vissers schepen die plotseling met grote snel heid achteruit werden getrokken, over water dat op een windstille dag ineens in heftige beroering kwam. Over vis sersschepen die onder vreemde om standigheden een groot en diep gat in de hul opliepen. Ook zijn er verklaringen als die van Geoff Comber, de schipper van de trawler Laurel uit het eiland Man. Hij vertelde het angstige verhaal waarin zijn schip gedurende bijna twintig minuten met z'n trawl achteruit werd getrokken. „De kabels van ons net stonden strak gespannen. Ik zei nog tegen mijn man nen, zoek dekking in het stuurhuis. Want met een dergelijke spanning is het doorsnijden van de kabels niet zonder risico. Het lukte me en I schip was gered. Maar het verliesj mijn trawl kostte me meer dan 1" gulden. Later kwam er op grotel stand een Amerikaanse onderzeeij aan de oppervlakte, kennelijk oaf controleren of alles met ons in d was. Daarna is hij met grote sneltj weggevaren." Over de laatste vijfjaar heeft hetBI se ministerie van defensie vetl klachten tegen Navo-onderzeelxJ in de Britse wateren onderzocht.! tien daarvan zijn nu ontvankelijk! klaard. Marine-autoriteiten bestrijl de veel hogere tol die de verschillej visserijorganisaties noemen als gew van incidenten met onderzeeboten! houden vol dat er strenge bepalirl zijn voor de commandanten vandef derzeeboten. Bij klachten volgen er uitgebreid! derzoeken en scherpe controles opj gelijke schade aan de onderzeetoj Door de marines wordt ook wordt op de mogelijkheid van arj oorzaken dan onderzeeboten, dief netten van de vissersschepen ral Zoals de sterke waterstroom lang! Ierse oostkust, die onder de Engel! Schotse kust het tij extra krat! maakt. Indien een vissersschip inj wateren met z'n netten aan een! komt vast te zitten, kan de sterk! stroom wel eens de indruk wekkeif het schip achteruit wordt getrott| Zij houden vol dat de onderzeen] ten onrechte de schuld van het sen- en schepenverlies krijgen., net als in een oud huis met eenl kende vloer. Dan wordt er al m! over geesten en spoken gesprof zei een marinewoordvoerder.f visserijorganisaties houden voel stuk en eisen nu van de overheM| diepgaand onderzoek. Zij wijzen er op dat twee dagen! ramp met de Tijl Uilenspiegel spiksplinternieuwe mosselbootl Girl Fiona, zonder een spoor na| ten verdween in de Schotse rondom het eiland Muil, een vasl fengebied voor onderzeeboten T drama van de Scotia versterkthij vatting dat het de hoogste tijdf het onderzeebootverkeer in deM Schotse wateren aan meer striflj veiligheidsbepalingen te ondef pen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 4