PZC 'Op de Vossekaai komt ooit iets van de grond' streek Plaag Roulette Veiligheid Radio-actief WOENSDAG 22 NOVEMBER 1989 Z14 Serieus Draaiboek Hulst Niet meegeteld Achteruitgang Meningen botsen over koopavond in Axel SCHOTEN - Mevrouw Care- mans uit Schoten, een voorstad van Antwerpen, schrok zich deze week een hoedje toen ze op het gazon in haar achtertuin meer dan veertig fazanten zag rond scharrelen. „Een plaag, een fa- zantenplaag, man pakt Uw ge weer", krijste ze. Nog voordat I haar echtgenoot het gevogelte in het vizier kreeg waren de dieren weer verdwenen. Even plotseling als ze in de tuin waren neerge streken. Staf Seghers, een kwe ker uit de buurt, zat ermee. De man was meer dan 120 fazanten kwijtgeraakt. De dieren, die bij hem in de tuin in een ren waren ondergebracht, hadden een gaatje in het gaas gevonden, wa ren één voor één naar buiten ge krabbeld en hadden vervolgens massaal het luchtruim gekozen om bij de buren op de grasveldjes en tuintjes neer te strijken. Po gingen om de dieren gevangen te nemen waren tevergeefs. Waar de dieren nu uithangen is vol strekt onduidelijk. Duidelijk is wel dat Seghers blijft zitten met een financiële strop van ruim 8000 gulden. ZOTTEGEM - In het Vlaamse plaatsje Zottegem doet het rucht de ronde dat jonge chauf- feurs op het kruispunt De Vos- Oombergen een soort Russisch I roulette spelen. De bedoeling van het spel is met een noodgang door het rode licht te scheuren. Lukt dat bravourstukje, dan le vert dat de wegpiraat een krat I bier op. Verschillende pende-1 laars, die op weg naar Brussel, dit verhaal hoorden hebben dit aan de politie doorgebriefd. De politie neemt de geruchten-1 stroom zeer ernstig, omdat op het kruispunt sinds juli van dit I jaar al tien ernstige ongevallen I hebben plaatsgevonden. Veel I meer dan in voorgaande jaren. De afgelopen week heeft del plaatselijke politie verschillende I malen bij het gevaarlijke kruis-1 punt gepost. Slechts één piraat I kon worden aangehouden. Een I bromfietser, die de uitdaging I had aangenomen in een dan- cing, en die vervolgens met hoge I snelheid door rood was gereden, f Zonder ongelukken, maar ioe!| voor het waakse oog van del rijkswachters, die hem onuer-1 wijld inrekenden. GENT - „Alsof het al niet erg ge-1 noeg is dat gevaarlijke gang-\ sters Securitas-geldtransporteiA overvallen, beginnen nu ook Se-I curitas-agenten hun eigen werk-\ gever te bestelen." Die hardeI woorden richtte de Gentse rech-ï ter De Wilde de afgelopen iveekt tot W. B. uit Destelbergen, dieI voor het gerecht moest verschij-l nen omdat hij in zijn hoedanig-1 heid als geldloper een verzegeldef envelop geopend had en er briefjes van 5000 francs uit geno-1 men had. Een diefstal die snell ontdekt werd. B. zei gehandeld teI hebben uit geldnood. Hij hadI echtelijke problemen en inoestl tegen een huizenhoge leningI aanhikken. De procureur iiefl van dat verhaal niets heel toenI hij een lijst presenteerde. Eeni lijst waarop precies vermeldI stond wat B. met zijn buit gedaani had. Zo had de man een trompem gekocht, honderden rollen toiletJ papier'., een wasmachine en eenl radiocassetterecorder. Het gel deelte dat overbleef maakte /iijl weer over aan Securitas. EenI handelwijze die volgens de rech-U ter goed genoeg was voor zesl maanden achter de tralies en 3311 gulden boete. BRUSSEL - Opeens kwamen ze| tevoorschijn. Tientallen ri wachters, pistool in aanslag, he-t schutting zoekend achter geptt I keerde auto's. Miami Vice bij hem Brusselse Hilton-hotel, Amaail Langzaam slopen de rijkswach-1 ters in de richting van de vet-i dachte auto. „Het ding ligt tm nog", klonk het door de radio-teï lefoon. Het ding betrof een dertifi centimeter grote bal, met daarin! het radio-actieve goedje cesiurl 137, dat door een passant aangetroffen op de achterbanm van een auto op het parkeerterj rein bij het hotel. De man had del politie gewaarschuwd, de politim had contact gezocht met het wil nisterie van volksgezondheid ej onmiddellijk werd besloten dï bal in beslag te nemen. Interest sant in dit geval was ook de injo'l matte die de Duitse politie W't strekte over een aantal drugkot 1 riers. Want juist dat groepje met1 sen, vijf Belgen, twee Duitsers ei een Zwitser, wilde op het moment dat de rijkswachters de verdacht te auto in het oog hielden in di wagen stappen. De bende wil dl waardevolle bol met de radio-at tieve stof voor drie miljoen den doorverkopen. Deze middeI len zouden vervolgens weer onf gezet worden in drugs. De rijkst wacht sloeg op die manier tiM vliegen in een klap. De derdi vlieg, de afnemer van de bol enkel industriële waarde), W| niet worden achterhaald. Maar ik hoor bij degenen die vinden dat er meer kans is op een defintieve bouw als er van te voren al wat ge beurt", betoogt Thomaes. HetAxelse winkelcentrum: koopavond op vrijdag of donderdag... HOOFDPLAAT - Twintig jaar Vosse- kaai-ellende hebben van de wethou der uit Hoofdplaat nog geen cynische en ongelovige Thomaes gemaakt. Ook de zoveelste projectontwikkelaar is binnenkort van harte welkom met prachtige plannen voor een bunga lowpark bij Hoofdplaat. Maar de bit tere ervaring heeft wethouder J. Tho maes geleerd niet te vroeg in juichen uit te barsten. Iedere kandidaat kan nog steeds op alle medewerking van het Oostburgs college rekenen. Hij zal echter wel eerst een aantal concrete plannen op tafel moeten leggen. Sinds het haventje definitief werd op geheven, in 1966, is het sukkelen ge weest met Hoofdplaat. Het verzet van de bevolking tegen het verdwijnien van het haventje hield lang stand, maar 'hogerhand' bleek sterker. Het aanlegplaatsje moest verdwijnen. Als compensatie kreeg het dorp een stuk grond. Rijkswaterstaat spoot voor vier ton zand op tot de hoogte van een ach ter de Deltadijk aangelegde nieuwe kade. De nieuwe kade zorgde voor de naam van het gebiedje. „Als een dijk het vroeger dreigde te begeven, werd er nog al eens een nieuwe kade achter de oude dijk aangelegd, voor de zeker heid. Een zogenaamde verse kade, in het plaatselijk dialect uitgesproken als vosse kaai", doceert Thomaes. Al direct na de verdwijning van het ha ventje werd de bevolking blij gemaakt met grootse plannen voor een recrea tieterrein op Vossekaai. Voor het door Rijkswaterstaat opgespoten zandbed. kosten ruim 4,5 ton, hoefde de gemeen te geen cent te betalen als binnen tien jaar recreatievoorzieningen op de plek verrezen. Dat was toch een mooi aan bod, vond een eenieder. Een aantal ja ren later dachten velen daar toch wat anders over. Begin jaren zeventig had de beleg gingsmaatschappij Zeeland bv, later Oostburg bv, nog later weer opdui kend met een aan haar gelieerd bv'tje genaamd .Schelderecreatie, mooie ge dachten over een bungalowpark. Ver der dan vage plannen kwam het echter niet. Wel bleef de maatschappij er meer dan tien jaar mee bezig. Midden jaren zeventig leek het er even op dat kaar op, maar verdwenen ook elke keer weer na kortere of langere tijd. 'Vossekaai' heeft de gemeente tot nu toe ongeveer een half miljoen gulden gekost aan onderhoud en, in het begin, plankosten. Maar het terrein is geen molensteen om de nek van gemeente. Alle kosten zijn al afgeschreven, laat de afdeling financiën op het gemeente huis weten. Het verwijt dat b en w niets doen om een recreatieparkje in Hoofdplaat te realiseren klopt niet. „Maar", geeft Thomaes direct toe, „we hebben nou eenmaal niet veel geluk gehad met de diverse plannen." Colthof, Tereno, Im- moflandria. Stuk voor stuk zagen ze al honderden belangstellende huizenko pers op de stoep staan. Maar elke keer weer konden de gelanceerde ideeën na een 'martktonderzoekje' de prullen bak in. Toch is ook de nieuwe kandidaat, een 'onderneming uit Krimpen aan den IJssel', weer van harte welkom. „We Hoofdplaat hoeft niet te wanhopen, maar mag zijn bescheiden houding wel eens laten varen, vindt 'zijn' wethou der. „Ik zeg wel eens dat dorpen die weinig vragen nooit wat krijgen. Bij elk bouwstellinkje in Cadzand schijnt een overschrijding van het budget met een ton of twee normaal te zijn en ook voor een nauwelijks bezocht theater wil de raad in de buidel tasten. Laat de gemeente dan ook eens iets over heb ben voor bijvoorbeeld Hoofdplaat. Niet omdat ik er woon. Ik zou hetzelfde zeggen als het bijvoorbeeld over Wa terlandkerkje zou gaan." Thomaes is er van overtuigd dat de Vossekaai ooit wordt bebouwd. Wijs geworden door het verleden laat hij zich niet verleiden tot een uitspraak over het jaartal van de bouw. „Ik weet niet zeker of de kandidaat die we nu op het oog hebben met een bruikbaar idee komt. Maar tussen Terneuzen en Cadzand is de Vossekaai één van de weinige serieuze plaatsen om nog iets te beginnen op het gebied van ver- blijfsrecreatie. Het kan toch niet an ders dat er daar dus binnen korte of langere tijd iets van de grond komt." René Hoonhorst AXEL - De grote vraag is natuurlijk hoe het winkelend publiek zal reageren. Laten ze Axel links liggen, of komen ze in grote stromen naar het stadje. De enquête ligt er: 65 procent van de winkeliers in Axel is voor verplaatsing van de koopavond van de vrijdag naar de donderdag. Maar enkele grote winkeliers trekken de waarde van die enquête in twijfel en vragen waarom de consument niet werd gehoord. „Al gaan ze met tien agenten voor mijn deur liggen. Ik blijf op de vrijdag. Aan mijn boterham komen ze niet." Over de uitslag van de enquête be staat grote onduidelijkheid. En aan de waarde van het onderzoekje twijfelen met name winkeliers van enkele grote zaken. De Stichting Streekcentrum verstuurde honderd formulieren naar zowel de eigen leden als winkeliers die aangesloten zijn bij de afdeling Axel van het KNOV. Maar van dat percen tage klopt volgens A. Schirris niets. Hij is eigenaar van twee schoenenza ken in Axel. „Van de 77 mensen heb ben zich slechts 33 voorstander van verplaatsing naar de donderdagavond getoond. Of ik kan niet rekenen, maar dat is volgens mij geen 65 procent." den. Volgens hem zijn de meeste win keliers echter te beroerd om tussen zes en zeven uur 's avonds open te blij ven. Wij zijn de enige. Zo jaag je na tuurlijk de mensen weg. „Ten tweede, vertelt hij, „breng je de mensen nooit aan het verstand dat de koopavond verplaatst is. Dat krijg je niet voor el kaar met enkele advertenties. Er staan nu nog mensen voor de deur van mijn vroegere winkel. En het is toch al tijden geleden dat ik daar zat." Hij voegt daaraan toe dat Hulst op een verplaatsing van de koopavond zit te de deur liggen. Wat de raad uiteinde lijk beslist, maakt me niets uit. Ze zul len me niet in de bak steken. Als het doorgaat, schakel ik een advocaat in. Aan mijn boterham komen ze niet." Ook de familie Klaassen, met vier za ken. is mordicus tegen. Afgelopen za terdag hebben is in de sportzaak een onderzoekje gehouden onder de klan ten. M. Klaassen daarover: „In totaal 140 mensen hebben een formuliertje ingevuld. Tachtig procent van de con sumenten wil op vrijdagavond blijven komen. Van het Streekcentrum heb- de honderd formulieren die wij heb ben verstuurd, zijn er 43 terugge stuurd. Daaruit bleek dat 65 procent voor verschuiving van de koopavond is." En de 57 neringdoenden die niet de moeite hebben genomen om het pa pier in te vullen? Oggel vertelt: „Wij hebben daar ook over gediscussieerd. Moet je die mensen nu wel of niet als voorstanders beschouwen. We hebben ze echter niet meegeteld. Als ze hun stem hadden willen laten horen, dan hadden ze maar moeten reageren. En als een meerderheid een verplaatsing van de koopavond wil, dan zal er toch iets met de vrijdagavond aan de hand zijn. Overigens heb ik vorige week, toen we als Streekcentrum over deze zaak vergaderden, niet gehoord dat eerst een onderzoek onder de consu menten gehouden had moeten wor den. Als de meesten dat willen, dan men. En de raad heeft uiteindelijk het laatste woord. Het argument van de voorstanders van verplaatsing: op de vrijdag trek ken veel mensen die van hun atv willen genieten weg, waardoor Axel een be langrijke groep klanten misloopt. Zo denkt mevrouw L. Lensen van Blokker erover. Samen met haar man heeft ze een zaak in Terneuzen en Axel. „Vrij dagavond is het weekeinde begonnen en dan trekken veel mensen naar de camping. Of ze hebben een feestje of een bruiloft. Die consumenten zie je hier niet." Daarnaast neemt Axel bij verschuiving van de koopavond een bijna unieke plaats. Alleen Oostburg houdt ook de donderdagavond aan. „De zaak loopt nu goed op vrijdag. Maar ik denk dat er meer mensen uit de regio zullen komen als we op de donderdagavond gaan zitten", aldus Lensen. er echt iets ging gebeuren. Het college had overeenstemming bereikt over de verkoop van ruim dertien hectare aan Oostburg bv tegen een prijs van min der dan drie gulden per vierkante me ter. De meerderheid van de gemeenteraad ging akkoord: de PvdA vond de prijs echter te laag. Er ontstond een grote rel in het gemeentehuis toen uitlekte dat een socialistisch raadslid gedepu teerde Boersma had gevraagd GS te bewegen geen goedkeuring aan de grondverkoop te geven. De persoon lijke brief met de aanhef 'Beste vriend' deed heel wat stof opwaaien. Thomaes denkt nu nog dat zonder het veto van GS er al een jaar of twaalf vakantiehuisjes op Vossekaai hadden kunnen staan. Na het besluit van GS begon de misère weer van voren af aan. Oostburg bv haakte beginjaren tach tig definitief af. De termijn voor het niet terugbetalen van de zandopspui- tingskosten van Rijkswaterstaat was intussen verstreken. De gemeente is nu, vlak voor 1990, bijna uitgeproce deerd om het failliete Oostburg bv de kosten te laten betalen. „Een gedeelte van de zandopspuitingskosten is ons kwijtgescholden. De rest moest door de mensen van de bv worden betaald." Ook na Oostburg bv kreeg Hoofdplaat bij tijd en wijle weer hoop op nieuwe ontwikkelingen. Belangstellende pro jectontwikkelaars doken achter el- verwachten de projectontwikkelaar nog dit jaar op het gemeentehuis", al dus Thomaes. Of de Krimpense plan nen nu wel of niet doorgaan, mag niet de doorslag geven bij de uitvoering van nieuwe plannen voor Hoofdplaat, vindt de wethouder. „De belangrijkste reden dat de plan nen nu elke keer afketsen, is het ont breken van een zandstrandje bij de Hoofdplaatse dijk. Volgens mij kan dat nog wel eens worden aangelegd, hoewel dat zeker een aardig bedrag zal kosten. Intussen mag wel wat meer haast worden gemaakt met bijvoor beeld de aanleg van een trailerhelling .op de plaats van het oude haventje. Surfers en zeilbootjes kunnen dan in Hoofdplaat alvast terecht. Tegenstan ders willen pas geld voor het dorp uit geven als het bungalowpark er is. Duidelijk is dat de schoenenwinkelier allesbehalve naar de donderdag wil. De vrijdag is voor hem een goede dag, vertelt hij. „Wij zitten in de mode en doordeweeks zitten veel jongeren bui ten Zeeuwsch-Vlaanderen op school. Die kunnen dus niet winkelen op don derdagavond. Daarnaast vind ik het dom om de competitie met de andere steden uit de weg te gaan. Veel mensen lopen nogal wat winkels af in diverse steden. Zo zetten wij onszelf buiten spel." „Onbegrijpelijk", zegt A. J. Dey van Deto-jeans. „De vrijdag is voor mij een hartstikke drukke dag." Er zijn volgens hem legio argumenten om de koopavond op de huidige dag te hou- wachten. „Ze hebben in dat geval het draaiboek al klaarliggen en blijven dan op vrijdag open tot negen uur 's avonds. Nu zijn de winkels op dat tijd stip al lang gesloten." Volgens Dey geeft de enquête een ver keerd beeld. „Je moet kijken naar het totale aantal vierkante meter vloerop pervlakte. Neem nou de beide super markten. Die willen ook dat het blijft zoals het nu is. Het zijn de grote zaken die de koopavond op de vrijdag willen houden. Slechts de kleinere winkels, die slecht draaien, willen een verplaat sing." Deto-jeans zal als het aan de ei genaar ligt, nooit op donderdagavond open gaan. „Ik blijf op de vrijdag. Al gaan ze met tien politieagenten voor ben ze een enquête onder de winke liers gehouden. Maar ze hadden eerst eens de mening van het publiek moe ten peilen. Dat zijn tenslotte de men sen die geld in het laatje brengen." Hij wijst erop dat de vier verschillende winkels van de Klaassens veel mensen van buiten Axel trekken. En die ko men, van groot tot klein, het liefst naar Axel als het weekeinde voor de deur staat. Voorzitter D. J. Oggel van de Stich ting Streekcentrum Axel wijst de be wering van de hand dat de uitslag van het onderzoek niet zou kloppen. „Van kunnen we dat doen. Maar ik betwijfel of ze dat willen." Oggel wil niet zeggen of hij zelf voor- of tegenstander is. Dat zorgde er in het verleden voor, vertelt hijdat hij of van pro- of van contrazijde met zijn eigen mening om de oren werd geslagen. Naar de mening van koning klant zal nog wel worden gevraagd, maar dan uit onverdachte hoek. De Axelse VW is van plan om in de winter een onder zoekje te houden naar de zaterdag- markt. „Maar we kunnen best op de vrijdagavond een enquête houden, waarin we vragen wat de consument wil", aldus voorzitter L. L. M. den Doel- der-van de Voorde. B en w hebben ove rigens nog geen standpunt ingeno- T. F. Marteijn, voorzitter van het Axelse KNOV, kiest voor de donder dagavond. „Ik kom vrij veel in con tact met bestuurders uit andere plaat sen in het land. En waar gekozen is voor de donderdag, is de aanloop veel beter dan op de vrijdag. Bovendien ligt er een duidelijke uitspraak: twee derde van de ondernemers is voor. Als de vrijdag gehandhaafd blijft, zullen die mensen, omdat de avond voor hen niet naar wens loopt, de winkel eer der sluiten. Dan blijven er uiteinde lijk te weinig zaken open. Dat is het begin van een achteruitgang. Een voorstander van de vrijdagavond hoorde ik zeggen dat de mensen ge richt komen kopen. Maar in dat geval komt de klant toch wel, ongeacht het tijdstip waarop de winkel open is. Maar of de donderdagavond meer klanten zal trekken, dat zal de tijd le ren." Voorzitter D. J. Oggel van de Stichting Streekcentrum Axel. De Vossekaai bij Hoofdplaat staat weer in de belangstelling.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 36