Partij uien aan de rol Bouwbedrijven voldoen goed aan RBS-plichten almanak Olievlek richt schade aan bij jachtwerf Ter neuzen Vleugelnoot dikste boom van het land Gs krijgen informatie wateroverleg Apart ziekenhuis aids-patiënten in Zeeland niet nodig Mariekerke vindt de aids-folder overbodig België beboet Zeeuwse vissers voor vangen van ondermaatse vis SYSTEEM VERVANGT VAKANTIEBONNEN wmmm. PROBLEMEN ONTSTAAN BIJ 'OMPOMPEN' BIESHEUVEL NAAR ZEELAND RAAD VOLKSGEZONDHEID GEEN VERSPREIDING WOENSDAG 22 NOVEMBER 1989 Deur Vier gewonden bij ongeluk zeeland Van onze verslaggeefster ROOSENDAAL - De discipline waarmee Zeeuwse bouwbedrijven betalingen verrichten krachtens het Rechten Beheer Systeem (RBS) is de afgelopen twee jaar aanmerkelijk verbeterd en steekt ook met kop en schouders uit boven het gedrag van de Brabantse bouwondernemers. Het district Zuid-West van de Hout- en Bouwbond FNV maakte dinsdagmiddag de resultaten bekend van het beleid dat de bond sinds twee jaar voert met betrekking tot RBS. Die aanpak heeft ertoe geleid dat veel bedrij ven hun betalingscultuur hebben veranderd. Vooral in Zeeland wordt veel meer dan vroeger, min of meer regel matig en zonder al teveel achterstand betaald. Het RBS is in 1985 ingevoerd ter vervanging van de vroegere regeling waarbij bouwvakkers nog vakantie bonnen kregen per bepaalde periode gewerkte tijd. Op leidingsfondsen en pensioenen waren niet eenduidig ge regeld en de werknemer moest maar afwachten of de baas verzekerd was voor bedrijfsongevallen. Sinds 1985 moeten bouwbedrijven per werknemer een bepaald be drag afdragen voor het vakantiefonds, het risicofonds, het bedrijfspensioenfonds, het opleidings- en ontwikke lingsfonds en de cao-regeling voor voorzieningen bij on gevallen. Het Sociaal Fonds Bouwnijverheid beheert de fondsen en voert er de administratie over. Voor de bouwwereld bleek het even wennen voordat het RBS goed en wel was ingeburgerd. Sommige aanne mers waren niet gewend regelmatig vakantiebonnen uit te geven, maar kochten onregelmatig een grote hoe veelheid bonnen die dan werden uitgedeeld zoals het uitkwam. Op dezelfde manier werd de afdracht voor het RBS ge regeld: zoals het uitkwam of helemaal niet. De bonden, met name de Hout- en Bouwbond FNV, die in moeizame CAO-onderhandelingen de rechten van het RBS heb ben afgedwongen, besloten in 1987 tot een harde aan pak van bedrijven die in de uitvoering van de bouw- CAO tekortschoten. Wanneer bij een bedrijf een achterstand in de RBS-af- dracht blijkt (de achterstand beloopt dan al minstens anderhalve maand) begint de bond met het bedrijf vriendelijk te manen. Helpt dat niet, dan kunnen nog drie andere, steeds iets minder vriendelijke aanma ningen volgen, waarbij in laatste instantie wordt ge dreigd met een kort geding. De eis in het kort geding is (Slot zie pagina 19 kolom 3) Dit gebeurde op de parallelveg van de rijksweg 58 ter hoogte v9i de afslag- naar het veer KruiningenPerkpolder. De aanhangwagens van di firma W. uit Kruiningen raakten los «mdat ze niet goed aan de tractor za1?n gekoppeld. Het wegdek was zodajig vervuild dat de brandweer eraan fs pas moest ko men om de rommel os te ruimen. KRUININGEN - Om tranen vai in de ogen te krijgen. Deze partij <ien be landde in de berm van de w'g nadat de aanhangwagens waar ze inzaten, losschoten van een tractor. (Van onze Haagse redactrice DEJ HAAG - Delegatieleider en oud-premier B. Biesheuvel, diemet België onderhandelt over de waterverdragen, wil bin- tieikort met gedeputeerde staten van Zeeland om de tafel jan zitten. Het provinciebestuur zal dan op de hoogte worden ;e>racht van de voortgang in de onderhandelingen met België jvr onder meer het uitdiepen van de Westerschelde, het ver- iteren van de waterkwaliteit in de Schelde en de mogelijke uileg van het Baalhoekkanaal. V.arschijnlijk zal de Nederlandse de- eatie volgende maand al een bezoek engen aan Wallonië (Namen). gesprekken tussen de Nederlan- Irs en Belgen gaan over een groot intal zaken die allen met de water- oblematiek te maken hebben. Zoals £YV(lt ikend wil Nederland dat onze zuider- iren een eind maken aan de veront- iniging van de Westerschelde. Bo ndien moeten de Belgen zorgen dat meer en schoner water in de Neder- ndse Maas komt. derland te verzorgen wisselgeld: aan leg van een Baalhoekkanaal en het uit diepen van de Westerschelde. Beide maatregelen komen de Antwerpse ha ven ten goede. eze eisen stuitten tot nu toe op forse «waren, vooral van de Walen. Zij zijn >or het grootste deel verantwoor- ■lijk voor de industrie die de wateren laas en Schelde) vervuilt. Maar zij nden het wrang dat Wallonië niets rugziet van mogelijke investeringen e worden gedaan om het water weer hoon te krijgen. ït Vlaamse deel van België zou het eeste baat hebben bij het door Ne- Doordat er in België staatshervor mingen hebben plaatsgevonden zijn de onderhandelingen, die sinds 1975 stil lagen, hervat. Inmiddels hebben al gesprekken plaatsgevonden met het gemeentebestuur van Antwerpen en het Vlaamse deelbestuur. Oud-pre mier en delegatieleider B. Biesheuvel verwacht oktober volgend jaar de on derhandelingen over de Waterverdra gen te hebben afgerond. De delegatie van onze zuiderburen is samengesteld uit vertegenwoordigers van Wallonië, Vlaanderen, Brussel en de nationale regering. Oud-secretaris- generaal van het ministerie van ver keer M. Poppe leidt de Belgische af vaardiging. Overigens ontkent voorzitter Biesheu vel dat er tijdens de gesprekken over de waterverdragen ook over de TGV (hoge snelheidstrein) is gesproken. „Dat staat niet op onze agenda", zo spreekt hij de geruchten tegen dat Ne derland aan België wisselgeld biedt om de TGV naar Nederland te halen. De oliekoek in de jachthaven wordt opgeslobberd en in een tankwagen opgeslagen. TERNEUZEN - Een grote olievlek heeft dinsdag scha de aangericht aan twintig pleziervaartuigen, die in winterberging lagen afgemeerd in een hoek van de Oostelijke Kanaalarm in Terneuzen. De stookolie, ongeveer 1400 liter, kwam in het kanaalwater terecht nadat zich aan boord van de bunkerboot 'Wielingen' problemen hadden voorgedaan bij het 'ompompen'. Een van de afsluiters zat niet goed dicht. Rijkswater staat legde in de loop van de dag een oliescherm om uitbreiding van de vervuiling te voorkomen. De problemen ontstonden omstreeks kwart over zes, toen schipper R. B. van de bunkerboot op het punt stond te vertrekken naar de Braakmanhaven. De olie vlek dreef een hoek van de Oostelijke Kanaalarm in, waar 'de koek' zich vastzette tussen de jachten, afge meerd aan de kade van Vermeulens Jachtwerf. Directeur L. A. Vermeulen: „Van dat tijdstip begrijpen wij niet veel, want we werden maandagavond laat al ge wekt door een doordringende olielucht. Dat hebben we toen direct gemeld aan de gemeentepolitie. Maar de schipper van die bunkerboot zegt dat het vanochtend vroeg pas is misgegaan. Wij hebben in ieder geval vrese lijk veel overlast gehad van die olie. Ons hele bedrijf is erdoor ontregeld en die boten zitten op de waterlijn on der de olie. Dat zullen we ook allemaal moeten schoon maken. Hoe groot de schade is, kan ik op dit moment moeilijk zeggen." De eigenaar van het bunkerstation schakelde dinsdag ochtend Stoffels Cleaning in om de olielaag van het wa teroppervlak te verwijderen. Het schoonmaakbedrijf zette twee grote tankwagens in, die de oliekoek 'opslob berden'. Toen het donker werd, staakten ze de schoon- maakoperatie. Vandaag (woensdag) wordt het karwei afgemaakt. Tot zolang ook blijft het oliescherm van rijkswaterstaat liggen. Volgens de directeur van de jachtwerf zijn minstens 15 eenden het slachtoffer geworden van de olie. „Die beest jes komen hier dagelijks aanvliegen en dat gebeurde vanmorgen dus ook. Ze landden middenin de olie. Een aantal vloog direct weer weg, maar er zijn er ook een paar onder water verdwenen." De rijkspolitie te water heeft de hele zaak in onderzoek. Er wordt in ieder geval proces-verbaal opgemaakt. Het nieuwbouwgedeelte van het gemeentehuis in Kapelle, so liet een inwoner van die ge meente ons weten, is van talrij ke opzienbarende snufjes voorzien. Hij ondervond dat onlangs, toen hij zich in het be stuurscentrum vervoegde om daar een vergadering bij te wo nen. Omdat hij te vroeg was, mocht hij van de receptioniste vast plaats nemen in de nog verla ten raadskamer. Eenmaal over de drempel werd de deur van de zaal achter hem dicht getrokken. Hoe vakkundig dat gebeurde bleek tien minuten later, toen de man de nog altijd lege zaal even wilde verlaten voor een sanitair intermezzo. De deur kon van binnenuit niet worden geopend. Ha lang kloppen en roepen reageerde een passerende ambtenaar. Dankzij het spie geleffect van de ruiten zag de gemeentewerknemer echter alleen zichzelf en had geen oog voor de opgesloten bezoeker. De telefoon bracht uiteindelijk uitkomst. De receptioniste rea geerde welwillend op het tele- fonisch SOS en bevrijdde de man. Het voorval heeft de Kapelle- naar een andere kijk op de ge- I meentepolitiek bezorgd. Moch- I ten de raadsvergaderingen nog eens uitlopen, dan weet hij I waar dat aan ligt. ^^^^ÊKÊ^/ÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊIÊÊÊIKÊIKKÊM O UTRECHT - De dikste boom van Nederland, een veertien meter hoge Vleugelnoot (Pteroca- rya fraxinifolia), staat op het terrein van het Gasthuis in Middel burg. De 'slechts' 200 jaar oude boom heeft de respectabele omtrek van 780 centimeter. Nederlands oudste boom, voor zover nu be kend, staat aan de Gro testraat in Sambeek. Het is een 23 meter hoge Hollandse Linde (Tilia vulgaris). De linde, met een omtrek van 760 cen timeter, is 800 jaar oud. De oudste boom van Zeeland staat overigens op het voorterrein van kasteel Westhove bij Oostkapelle: een linde van 600 jaar oud. Dit blijkt uit de inventa risatie van waardevolle bomen in ons land, die de Bomenstichting de afgelopen jaren heeft uitgevoerd. De bijna 20 jaar oude stichting zet zich in voor het opbou wen en behouden van een gezond en evenwich- ting bomenbestand in Nederland. Vrijwilligers onderzoch ten ongeveer 8000 objec ten, zoals alleenstaande bomen, groepen, lanen en parken. De bomen zijn onder meer bekeken op hun esthetische, cul tuurhistorische en na tuurwetenschappelijke waarde en hun zeld zaamheid. Een groot deel van de onderzochte bomen is eigendom van een gemeente (38,3 pro cent). De meeste objec ten lagen in Gelderland (20,1 procent) en Noord- Brabant (16,7 procent). De meest voorkomende boomsoorten zijn de Ge wone Beuk en de Bruine Beuk, de Iep, de Eik, de Linde en de Paardekas- tanje. De Bomenstichting heeft onlangs ook onder zocht hoe het staat mei, de gezondheid (vitali teit) van de waardevolle bomen. Van de onder zochte bomen had 45 procent een verminder de vitaliteit en/of een be schadiging. Voor ruim een kwart van deze bo men (12,3 procent van het totaal) heeft een op knapbeurt geen zin meer. Voor onderhoud van de resterende bo men is naar schatting van de stichting 3,6 mil joen gulden nodig. De meeste van die bomen staan binnen de be bouwde kom van een ge meente. Uit het onder zoek is gebleken dat hooguit 2 procent van al le gemeenten een subsi dieregeling kent voor het opknappen van der gelijke bomen, de stich ting vindt dat de andere gemeente snel dergelij ke regelingen moeten treffen. De dikste boom van Nederland is te bewonderen in de binnentuin van het zie kenhuis in Middelburg. De 14 meter hoge Vleugelnoot heeft een omtrek van 780 centimeter en een kroon van ruim 10 meter. MIDDELBURG - De Provinciale Raad voor de Volksgezondheid Zee land (RAVOZ) ziet geen aanleiding om één ziekenhuis aan te wijzen voor de behandeling van aids-patiënten. Door een reeks onzekere factoren (on der meer een daling van het sterfte percentage door medische ingrepen) is het onmogelijk een 'aannemelijke' schatting te maken van het aantal bedden dat nodig is voor de behande ling en begeleiding van aids-patiën ten. De RAVOZ schrijft dit in een ad vies aan gedeputeerde staten. De RAVOZ gaat er - evenals het dage lijks provinciebestuur in een eerder schrijven aan de staatssecretaris van volksgezondheid - van uit dat het aan tal aids-patiënten in Zeeland zo gering is dat de behandeling van de ziekte nauwelijks zal drukken op het aantal ziekenhuisbedden in Zeeland. In de praktijk worden aids-patiënten doorverwezen naar centra die meer specifieke kennis en deskundigheid in huis hebben, zoals het Academisch Medisch Centrum in Amsterdam. De Zeeuwse raad voor de volksge zondheid is van mening dat één cen traal ziekenhuis zeker voordelen biedt, maar wijst ook op de nadelen. „De mogelijk stigmatiserende wer king van een aparte afdeling mag niet over het hoofd worden gezien. Daar naast kan de voorkeur van de patiënt uitgaan naar (aanvullende) behande ling/verzorging in een ziekenhuis in de eigen omgeving." De RAVOZ vindt verder dat aanwij zing van één ziekenhuis slechts één onderdeel zou zijn van de opvang van aids-patiënten in de regio. Voor een goede opvang zijn afspraken nodig tussen de diverse betrokken instellin gen en vrijwilligers- en patiëntenorga nisaties. WATERLANDKERKJE - Twee man nen en twee vrouwen uit Terneuzen zijn dinsdagmiddag omstreeks kwart voor één bij een eenzijdig ongeluk ge wond geraakt. Allen werden met am bulances overgebracht naar het Sint Antoniusziekenhuis te Oostburg. De verwondingen waren volgens de poli tie niet ernstig. Het ongeluk gebeurde op t-splitsing Philipsweg-Ketelaarsstraat in Water landkerkje. De auto bestuurd door de zestigjarige P. T. uit Terneuzen kwam over de Ketelaarsstraat gereden uit de richting van Sint-Kruis. Door onbe kende oorzaak reed de auto op de t- kruising in plaats van rechts- of linksaf rechtdoor tegen het schrikhek. Daar op reed de auto de dijk af en belandde in de sloot. De bestuurder en de passa giers, de 37-jarige mevrouw L. IJ. S„ de 34-jarige eigenaar van de auto T. S. en de 39-jarige mevrouw J. van S., allen uit Terneuzen, raakten gewond. De au to werd onherstelbaar beschadigd. BRUGGE - De Arnemuidse reder J. S. is in Brugge veroordeeld tot een boete van 300.000 Belgische frank (16.200 gulden) voor het bezit van ruim 500 ki lo ondermaatse tong. Vier andere Zeeuwse vissers die vorig jaar okto ber in Zeebrugge werden gesnapt met een kleinere hoeveelheid ondermaat se tong, kregen een boete van 90.000 Belgische frank (4860 gulden) opge legd. Vijf kotters uit Arnemuiden en Vlissin- gen vielen oktober vorig jaar de haven van Zeebrugge binnen. Het conflict in Vlissingen was toen op zijn hoogte punt. De komst van de Zeeuwse vis sers in Zeebrugge was daarom voor de Belgische visserij-inspectie reden om een grootscheepse controle uit te oefe nen. Uit het onderzoek bleek dat de Zeeuwen veel meer vis hadden aange voerd dan zij in de officiële papieren hadden aangegeven. Aan boord van de vijf kotters bevonden zich bovendien hoeveelheden ondermaatse tong. Justitie in Nederland nam de kwestie van de onofficiële vangst onder haar hoede. Die zaak moet nog voorkomen. Voor de ondermaatse tong hield de correctionele rechtbank in Brugge de bevoegdheid. De Belgische rechter oordeelde onlangs dat die vis niet kan worden omschreven als een extra bij verdienste voor de bemanning van de kotters. De verdediging van de Zeeuw se vissers voerde dat aan. De rechter in Brugge vond dat ongeloofwaardig, omdat de hoeveelheid vis daarvoor te groot was. Om de Zeebrugse haven te mogen ver laten moesten de vissers uit Zeeland indertijd een borgsom van één miljoen Belgische frank betalen. Ze krijgen dat geld terug. MELISKERKE - De gemeente Ma riekerke zal niet actief meewerken aan het verspreiden van aids-fol- ders, waarvan een waarschuwende werking moet uitgaan. Burgemees ter mr B. J. van Putten zei dat dins dag in antwoord op vragen van de SGP/RPF-fractie. Een voorstel van de christelijke samenwerkende partijen om adhesie te betuigen aan een brief van de gemeente Sint-Philipsland, waarin de aids- campagne wordt veroordeeld, kreeg te weinig steun. Volgens het SGP/RPF-raadslid P. A. Bolle getuigt het standpunt van Sint-Philipsland van moed, wat een brede steun verdient. Volgens Bolle en de gemeente Sint-Philipsland legt de aids-campagne te veel de na druk op veilig vrijen en te weinig de klemtoon op een andere levenshou ding. Ing R. van der Meer (Gemeentebe lang) voegde daaraan toe geschrok ken te zijn door de woordkeuze in de folder. „Dat dwingt niet mijn be wondering af. Er worden woorden in gebruikt, die niemand van ons in zijn dagelijkse leven zal willen ge bruiken." Het CDA-raadslid J. Wisse-Francke meende dat een adhesie-betuiging richting Sint-Philipsland niet ter zake doende is. „Misschien zijn er in onze gemeente mensen, die een waarschuwing nodig hebben. De folder is misschien niet voor ieder een bedoeld, maar hij moet wel ver krijgbaar zijn." Burgemeester Van Putten voor kwam een lange discussie met een tot tevredenheid stemmend ant woord. „Tot nu toe heeft zich nog niemand tot de gemeente gewend voor de folder. Dat geeft mij de indi catie dat de problematiek niet echt leeft in de gemeente. Wij zullen in ieder geval geen initiatieven nemen om de folder onder de inwoners te verspreiden."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 33