PZC Provinciebestuur steunt activiteiten voor veilig verkeer in beeld Terneuzen sprak wèl over pontje Hulst wil streng optreden tegen 'sex-excessen' ...zet geen speelgoed van pvc op je verlanglijstje... Succesvolle controle op autogordels afgesloten j provincie WOENSDAG 22 NOVEMBER 1989 13 MILIEUPIET Dit donzen dekbed is f 100,- afgeprijsd. gedragswijzigingen vogels merkbaar beroepzaak over sluiting club Alternatieven 't Wordt steeds leuker bij V&D. Niet gelukkig Proefboerderij Cranendonck houdt open dagen (Voordat geld kun je een hele mooie overtrek kopen.) Gidsen voor jacht ver bod in Saeftinghe EMMAHAVEN - De gidsen en vogeltellers van het Land van Saeftinghe willen dat de minister van Landbouw, Natuurbe heer en Visserij zich alsnog uitspreekt voor een jachtverbod in de schorren van Saeftinghe. Begin dit jaar vroegen de gidsen om een jachtverbod, omdat de pachtter- mijn voor het buitendijkse jachtge bied was afgelopen. De minister liet, ondanks het feit dat er kamervragen over de kwestie werden gesteld, zich niet uit over het al dan niet verlenen van een nieuwe j achtvergunning. Door de val van het kabinet en de daarop volgende kabinetsformatie raakte de kwestie- Saeftinghe uit beeld. Voor deel hiervan was volgens de gidsen wel dat er dit najaar geen jager in het schor te bekennen viel en de trekvogels zich ongestoord in het natuurgebied kon den ophouden. Uit waarnemingen van vijf vogelken ners is gebleken dat het gedrag van eenden en ganzen de afgelopen maan denwezenlijk anders is geweest dan in voorgaande jaren. Groepen dieren kunnen dicht worden benaderd en ilaagovervliegende groepen schieten niet direct de hogere luchtlagen in om mensen op het schor te ontwijken. Voorts zijn de rust-en fourageergebie- den van de ganzen aanzienlijk meer over het schor verspreid: Dieren (met name Grauwe en Kolganzen) die zich anders tegoed doen aan de jonge win tertarwe in de polders blijven nu bui tendijks. De gidsen en vogeltellers van Saefting he concluderen dan ook in hun rapport over de huidige stand van zaken in het natuurgebied dat door de afwezigheid van verstoring door jachtactiviteiten de overlevingskansen van overwinte rende trekvogels aantoonbaar ver groot is door de rust in het gebied. Ook gedragsmatig zijn de vogels in het schor beter af. De dieren blijven meer bij elkaar en jonge dieren vormen pa ren. Bijkomend voordeel van het ont breken van de jacht is dat de opvang capaciteit van het schor groter is ge worden. De Saeftinghe-kenners willen - om de huidige situatie te handhaven - nu ook in de wintermaanden stoppen met de groepsexcursies in het gebied. Gezien de bevindingen is voor de gid sen en vogeltellers een verlenging van de jachtvergunning uit den boze. „Het alsnog verlengen van die vergunning - hoezeer ook beperkt - is op geen enke le wijze te verenigen met een verant woord beheer van dit gebied dat al op zoveel andere manieren onder zware milieudruk staat en dat bovendien het enig resterende overwinteringsgebied van betekenis is voor de Grauwe Gans in Nederland," zo besluiten de waarne mers hun rapport. MIDDELBURG - Organisaties en in stellingen die zorgen voor een veili ger verkeer, krijgen van het dagelijks provinciebestuur ruim 46.000 gulden. Het geven van een verkeerseducatie- cursus voor jongeren van 16 en 17 jaar levert voor de gemeentebesturen van Goes, Kapelle, Reimerswaal, Borsele en Wissenkerke gezamenlijk maxi maal 10.000 gulden op. Het gemeente bestuur van Terneuzen krijgt 9.000 gulden voor het project Veilig naar de Grote School. Het Regionaal Orgaan Verkeersveilig heid Zeeland ontvangt 7.750 gulden voor de aanschaf van teksthoezen, die kunnen worden gebruikt bij verkeers- acties op de weg, zoals alcoholcontro les. De stichting Verpleeg- en Rusthui zen Zeeland kan rekenen op ruim 3.300 gulden voor verkeersopvoeding aan bewoners van een sociowoning. Aan de hand van de ervaringen met dit pro ject bekijken gedeputeerde staten of er ook geld beschikbaar is om bewo ners van andere sociowoningen ver- keerslessen te laten volgen. De afdeling Oost-Zeeuwsch-Vlaande- ren van Veilig Verkeer Nederland krijgt bijna 6.000 gulden voor een ver keersinformatiedag. De afdeling Sas van Gent/Axel is 2.625 gulden toege zegd voor een verkeersproject in het basisonderwijs. Voor de basisscholen in de gemeente Valkenisse is ruim 1.400 gulden beschikbaar. De gemeen te Oostburg ontvangt voor verkeers- leskisten 866 gulden. Deze gemeente heeft ook gevraagd om subsidie voor aanleg van een verkeerstuin. Gedepu teerde staten beraden zich daar nog over. VLISSINGEN - Sinterklaas mag dan de rare gewoonte hebben zijn ge schenken via de weinig gezonde weg van een beroete schoorsteen bij ge zinnen met jonge kinderen te drop pen, oog voor het milieu heeft-ie wel. Tijdens zijn lange reis van Spanje naar Nederland heeft de gulle grij saard zijn pieten aan het vervaardi gen van pakken stencilwerk gezet, zodat er dezer dagen tijdens intoch ten niet alleen kwistig met peperno ten kan worden gestrooid, maar ook met bulletins, waarin de gelovige jeugd wordt gevraagd toch vooral geen PVC-speelgoed op het verlang lijstje te zetten. Al op verre afstand had sint met zijn alziend oog vastgesteld dat nogal wat speelgoed wordt omgeven door PVC-verpakkingen. 'Bovendien heb ben we ontdekt dat veel speelgoed is gemaakt van die vieze kunststof. Het liefst zou Sint, zo meldt de bis schop in een bij de intocht in Terneu zen verspreid pamflet, alleen nog maar milieuvriendelijke cadeautjess weggeven. 'Het is alleen onmogelijk voor zijn milieupiet om te onderzoe ken wat wel en wat niet van PVC is. De regering en de bedrijven hebben hem niet geholpen. Daarom hebben zij de Vereniging Milieudefensie ge vraagd om te onderzoeken welk speelgoed van PVC is'. De Vereniging Milieudefensie is een van de organisatoren van de actie te gen het gebruik van PVC. Volgens de vereniging zijn zowel de produktie als de afvalverwerking zeer belas tend voor het milieu. Per jaar wordt maar liefst 100 miljoen kilo PVC-af- val geproduceerd. Ongeveer vijftien procent daarvan is verpakkingsma teriaal: veel plastic knijpflessen, een aantal margarinekuipjes, bakjes waarin salades en ijs worden ver kocht, zakjes voor nootjes en zoutjes en de meeste plastic verpakkingen voor koekjes. Er worden daarnaast heel wat pro- dukten van PVC gemaakt. Dat va rieert van elektriciteitsbuizen, dak goten en waterleidingen via vloerbe dekking, behang, dekzeilen en kozij nen tot kleding, huishoudelijke arti kelen en kabelisolatie. De afgelopen weken is een onderzoek gedaan naar gebruik van dit produkt m de speelgoedsector. Uit een steek proef bij Blokker, Hema, V D, De Speelboom, Intertoys en Bart Smit blijkt dat veel speelgoed van PVC is gemaakt. Met name opblaasbaar, zacht of buigbaar plastic is vaak PVC. „Zo hebben we", meldt Wilma Berends van de Vereniging Milieude fensie, geconstateerd dat ballen en poppen in vrijwel alle gevallen PVC of andere chloorhoudende stoffen be vatten. En erg genoeg is ook veel speelgoed verpakt in PVC. Bijna al les dat in zogenaamde blister zit - een kartonnetje met een doorzichtig plastic hoesje, net als om batterijen - is in PCV verpakt." De Vereniging Milieudefensie vindt die Blisterver- pakkingen vaak overbodig en te be schouwen als een enorme verspilling van materialen en energie. Alternatieven zijn er volgens Wilma Berends genoeg. Er is metalen speel goed, zoals Meccano, speelgoed van andere plasticsoorten zoals bij Play- mobil en Lego. Verder kan men pop pen van textiel kopen, bouwdozen van zachthout, ballen van leer of rubber en spelletjes van papier en karton. Om de actie in Terneuzen wat kleur te geven, hielden twee als pieten ver momde activisten zich bezig met het uitdelen van pepernoten. Andere le den van de groep spraken volwasse nen aan met de vraag of men geïnte resseerd was in het milieu. Bij een be vestigend antwoord werd een pam flet uitgereikt. „Ik geloof dat de bood schap goed is overgekomen", zegt ac tievoerder Jack de Koeyer. „Als er gens folders worden uitgedeeld lig gen ze vaak even later op straat. Ik heb nu niks gezien. De mensen heb ben de brief kennelijk netjes in hun zak gestoken om 'm thuis nog eens goed te kunnen lezen." De activisten maakten soms zelfs hele gesprekken los over de vervuiling van de Wester- schelde. Twee bejaarde dames ble ken niet geïnteresseerd in het milieu. „Tegen de tijd dat het echt erg wordt, zijn we er toch niet meer", zo kreeg een hoogzwangere uitdeelster van pamfletten te horen. Gisteren begonnen de actievoerders met het bewerken van Terneuzense winkeliers. In een brief werd ge- Politieagenten houden automobilisten bij de Braakman aan om te controleren op het dragen van autogordels. 65% eendedons en 35% eendeveertjes. D.m.v. klitteband samen ideaal voor de winter. Aanbieding geldig t/m dinsdag 5 december of zolang de voorraad strekt. Veel speelgoed, dat populair is bij kinderen, is gemaakt van PVC. vraagd of de winkeliers er bij hun le veranciers op willen aandringen hun artikelen milieuvriendelijke verpak kingen te geven. Wilma Berends van de Vereniging Milieudefensie meent dat de speel goedsector zich dient te bezinnen op de vervanging van PVC en andere chloorhoudende plastics in haar pro- dukten en verpakkingen. „Het ge bruik van PVC-houdende verpakkin gen moet naar onze mening binnen een jaar drastisch verminderd kun nen zijn, omdat voortgebouwd kan worden op de ervaringen in de food- sector." Berends verwijst daarmee naar een recente uitspraak van de di recteur van het Centraal Bureau Le vensmiddelenhandel. Die kondigde aan dat er per september 1990 in de Nederlandse supermarkten geen pro- dukten meer te koop zullen zijn, die verpakt zijn in polyvinylchloride. Be rends: „Wij kunnen ons voorstellen, dat de veranderingen aan het speel goed zelf meer tijd vergen. Toch moet binnen een jaar sprake kunnen zijn van duidelijke vorderingen. Vervan ging door andere plasticsoorten, tex tiel, karton, papier, metaal en zach thout ligt voor de hand." W. A. Goudswaard, winkelier in kin derspeelgoed in Middelburg, is niet bepaald gelukkig met de manier waarop de actie wordt gevoerd en het tijdstip waarop dit onderwerp in de publiciteit is gebracht. „Net op een moment dat de meeste inkopen worden gedaan. Willen ze soms de ondernemers de nek om draaien?". Goudswaard vindt het allemaal wat ver gezocht. „Die kwestie wordt op gefokt tot en met. Waar zit nou geen PVC in verwerkt? En waarom pak ken ze nou net de speelgoedsector?" De Middelburgse speelgoedspecia list is overigens niet beducht voor het effect van de actie. „We zullen er echt niet minder door verkopen." Vragen heeft hij nog niet gehad naar aanlei ding van de actie van de Vereniging Milieudefensie. „En ik verwacht ook niet dat ze komen." Milieubewustwording: Goudswaard vindt het prima. „Maar laat ze dan actie voeren bij de fabrieken. Daar zit je bij de bron. Hoe beter wij de pro- dukten binnen krijgen hoe liever ik het heb." Jacques Cats HULST/MIDDELBURG - Het dage lijks bestuur van Hulst voelt er niets voor om de naam en faam van de Rey- naertstad als centrum voor het 'sex- toerisme' in België nog te vergroten. Binnen de wettelijke kaders zal het Hulster gemeentebestuur zo streng mogelijk optreden tegen excessen op sexueel gebied. Deze boodschap bracht A. Totté dins dagochtend in Middelburg namens het Hulster gemeentebestuur over aan het college van gedeputeerde staten van Zeeland bij de behandeling van het beroepschrift dat eigenaar E. Schut van de Play Girls Club had inge diend tegen een besluit van b en w van Hulst. Eind vorig jaar had het gemeentebe stuur de café-vergunning van Schut ingetrokken, omdat b en w van me ning waren dat de gang van zaken in het café een aanslag betekende op de openbare orde. De Hulster bestuurders kwamen tot die conclusie nadat de rijkspolitie een inval in de club had gedaan. Tijdens dat onderzoek werd geconstateerd dat in het lokaal prostitutie bedreven werd. Bovendien bleek een van de ani- meer-meisjes illegaal in Nederland te vertoeven en beschikte de bazin van de kroeg niet over de vereiste papie ren. Burgemeester mr F. A. W. Jacobs be sloot na rapportage van de politie om onverwijld de tent te sluiten en de ver gunning van Schut in te trekken. Schut is het hiermee niet eens, omdat hij - zo liet ook mr E. N. J. H. de Rech ter die Schuts zaak in Middelburg be hartigde - niet op de hoogte was van de praktijken die in zijn café werden uitgevoerd. De man had in 1986 de zaak verpacht aan de uitbaatster, die de sexclub dreef zonder te beschikken over de vereiste horeca-diploma's. Aangezien dit in strijd is met de dran kwetgeving was de vergunning van Schut eigenlijk al sinds 1986 niet meer rechtsgeldig. Gs doen uitspraak op een nog nader te bepalen datum. MAARHEEZE - Rundveehouders uit Zeeland, Noord-Brabant en Limburg zijn woensdag 6 en donderdag 7 de cember welkom op het Regionaal On derzoek Centrum voor de Rundvee houderij 'Cranendonck' in Soeren- donk/Maarheeze. De proefboerderij is onlangs nog verbouwd. Cranendonck houdt elke winter open dagen. Tal van actuele onderwerpen staan dan ter discussie. Zo krijgt dit jaar het thema 'stalrenovatie en venti latie' de aandacht. Evenals de vraag of het zinvol is krachtvoervervangende produkten zelf op het eigen bedrijf te verbouwen. Op het vlak van de techniek komen er toelichtingen op en demonstraties van onder meer de freesvoermengwagen en de kuilvoersnijder met bovenlosser. Ook is er een presentatie van de nieu we Dienst Landbouwvoorlichting. De ze gaat per 1 januari 1990 officieel van start. De proefboerderij is tijdens de open dagen geopend tussen 9.30 en 12.30 uur en van 13.30 tot 16.00 uur. TERNEUZEN - De gemeente Terneu zen en de provincie hebben wel dege lijk overleg gepleegd over de dreigen de opheffing van het rijkspontje op het Kanaal Gent-Terneuzen bij Sluis kil. In het stadhuis van Terneuzen werd dinsdag dan ook uiterst ver baasd gereageerd op de opmerkingen, die een dag eerder werden gemaakt in de statencommissie verkeer en water staat. Gedeputeerde J. de Voogd zei daar dat Terneuzen nooit contact heeft opgeno men met de provincie. Waarop staten lid J. L. A. Boogerd - Quaak (D66) con stateerde dat dat dus een gemiste kans was. „Niet sterk van de gemeen te", stelde ze vast. Wethouder Gosselaar begrijpt niets van die opmerkingen. „Er is weliswaar geen bestuurlijk overleg gepleegd, maar ambtelijk is er wel degelijk inten sief contact geweest. Op een bepaald moment is afgesproken de ontwikke lingen even af te wachten, temeer daar er begin november plotseling toch weer een opening ontstond. Water staat is immers alsnog bereid 'een re delijk bedrag' uit te trekken als bijdra ge in de exploitatie. Blijkt er straks toch nog een gat in de exploitatie-op zet te zitten dan is het tijd voor be stuurlijk overleg met de provincie. Maar voorlopig is dit in de eerste plaats een zaak van gemeente en wa terstaat." Volgens de Terneuzense wethouder hebben zich, na de publicaties over de 'reddingsoperatie', al enkele gegadig den gemeld. Die zouden vooral zijn geïnteresseerd in privatisering van het veer, dat jaarlijks toch nog goed is voor het vervoer van zo'n 300.000 passa giers. Woordvoerder W. Goethals van het Pontcomité, dat zich gesteund weet door de hele Sluiskilse bevolking, plaatste dinsdag grote vraagtekensbij de opmerkingen van gedeputeerde De Voogd en statenlid Boogerd. „Zou de gemeente hierover geen enkel contact hebben gehad met de provincie? Dat kan ik me toch echt niet voorstellén; dat zou toch onbegrijpelijk zijn. Ik neem echt aan dat de gemeente alle middelen heeft aangewend om tot èen oplossing te komen. Maar ja, er zijn rond die pont al zoveel gekke dingen gebeurd. Denk maar aan die hoorzit ting van aanstaande donderdag. Wa terstaat belegt zo'n bijeenkomst, ter wijl de beslissing al gevallen zou zfjn. Ik vind dat de bevolking daar donder dagavond maar eens massaal tegen moet protesteren." HOEK - De gemeentepolitie Terneu zen, de ROZV en de VVN hebben dins dag een zes weken durende actie voor het dragen van autogordels afgeslo ten. De actie lijkt een succes te zijn ge worden. Op rijksweg 61 in Zeeuwsch- Vlaanderen, ter hoogte van de Braak man bij Hoek, werden dinsdagmor gen 157 auto's gecontroleerd door de politie van Terneuzen en tegen slechts vijf mensen moest een proces verbaal worden opgemaakt omdat ze wel voorin zaten maar geen gordel droegen. In totaal zijn op de Zeeuwse wegen in de laatste zes weken meer dan 3000 au to's gecontroleerd en slechts 137 be keuringen moesten worden uitge schreven. In deze actie werd samenge werkt door diverse politiekorpsen in Zeeland, het Regionaal Orgaan voor de Verkeersveiligheid in Zeeland en Veilig Verkeer Nederland in Zeeland. VVN-coördinator mevrouw M. Hemel- soet-de Jaeger toonde zich gisteren erg verheugd over de cijfers. „Ik weet niet of we dit resultaat héle maal aan deze actie mogen toeschrij ven, maar ik constateer een duidelijke verbetering. Het percentage automo bilisten dat de gordel draagt is sterk verhoogd, ook binnen de de bebouwde kom. Als we zo naar de vele auto's ke ken die passeerden dan viel het op dat je bijna iedereen z'n gordel zag dra gen". De vrijwilligers van de WN deelden tijdens enkele controles folders uit aan de aangehouden automobilisten. Lits-jumeaux van 649 - voor 499,- 2-persoons van 549,- voor 429,- Bijpassend halfdons hoofd kussen van 89- voor 59,- 1-persoons van 359.- voor 259,— Er wordt hard gewerkt aan de toekomstige spoorbrug over het kanaal door Zuid-Beveland. VLAKE - De aarden opritten voor de nieuwe spoorbrug over het Kanaal door Zuid-Beveland rijzen langzaam op uit het veen. De oostelijke baan ligt inmiddels op de gewenste hoogte van zeven meter boven NAP. Ten westen van het kanaal is voor het gewenste peil nog een half mil joen kubieke meter grond nodig. Tegelijkertijd werkt aannemerscombinatie KZB aan de bouwkuipen voor de nieuwe Vlakebruggen. De fundering is al klaar. De eigen lijke bruggen arriveren eind 1992 en medio 1993. Rijkswaterstaat gebruikt voor de aarden banen hoofdza kelijk zand uit de Westerschelde. Dat gaat per varende bak naar Hansweert. Met een persleiding wordt het naar de bruggen getransporteerd. Aan de westkant is het te zachte veenpakket vervangen door zand. Zo'n stevige ondergrond verkort de inklinkingstijd van drie naar één jaar. Sinds au gustus werkt KZB aan de bruggehoofden van de nieuwe Vlakebruggen. Acht stalen palen, 131 ton zwaar en afkom stig van de voormalige hulpbrug van Neeltje Jans vormen de pijlers. Voor de fundering van de basculekelderbrug zijn 46 nieuwe palen met een lengte van 24 meter per stuk ge bruikt. De hele onderconstructie wordt van beton. De trein gaat straks over een boogbrug, die half 1993 op zijn plaats wordt gevaren. Daarna kan het treinverkeer over schakelen van het oude naar het nieuwe spoor. De brug voor weggebruikers wordt van beton. Beide oeververbin dingen krijgen een basculebrug voor de scheepvaart op het Kanaal door Zuid-Beveland. De onderzijden van alle nieu we bruggen komen op Rijnvaarthoogte te liggen, precies 9.10 meter boven de maatgevende hoogwaterstand. Eind 1993 moet het totale karwei klaar zijn. Dan is het kanaal geschikt voor vierbaksduwvaart. De spannendste operatie heeft plaats als het Oosterscheldegetij op de vaarweg toe gang krijgt. Het doorbreken van de bestaande dijk bij We- meldinge moet parallel lopen aan de afsluiting van het slui- zencomplex, dat niet is berekend op getijbewegingen. Advertentie Prachtig tweedelig all-season dekbed van

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 25